Media en Macht Lessenserie Het YouTube-virus Docentenhandleiding
Oliver Laric
doelgroep
2 vmbo/havo/vwo, 3 vmbo/havo/vwo
duur
5 klokuren
Inleiding YouTube bestaat ruim 5 jaar en is een ongekend
populaire site, vooral onder jongeren. Op deze bronnenbank staat werk van professionals en amateurs door elkaar. Alle films staan erop om gezien te worden. Het publiek is je eigen vriendin of familie, je vrienden, je werkkring of de hele wereld. Mensen zoeken op YouTube naar muziek, kunst, meligheid en actualiteiten. Leerlingen onderzoeken in tweetallen wat een filmpje populair maakt en wat de ingrediënten zijn van een goed filmpje. Daarna maken ze zelf een filmpje en zorgen ervoor dat dit werk zoveel mogelijk op YouTube wordt bekeken.
Bronnen 50/50, Oliver Laric 2007 Touch my body green screen, Oliver Laric 2008 Versions, Oliver Laric 2009 YouTube top 10, Unknown 2009 Mediacultuur, kunst als mediacoach, Emiel Heijnen 2009
Leerdoelen Leerlingen kunnen: • een lijst maken met 10 gangbare beoordelingcriteria voor YouTube-filmpjes: welke filmpjes worden goed bekeken en welke niet; • een script maken voor een eigen YouTube-film, op basis van de gevonden criteria; • zelfstandig een film maken, monteren en uploaden op YouTube; • de gemaakte artistieke keuzes toelichten aan de hand van de gevonden criteria.
Docentenhandleiding - Lessenserie Het YouTube-virus
Benodigdheden • Computerlokaal • Beamer • Camera’s met kabels • Eventueel statieven • Eventueel materiaal voor decor • Computers met moviemaker • YouTube-account
Voorwaarden/eisen • Het onderzoek uit les 1 moet volledig zijn. • Het filmpje duurt maximaal 1 minuut. • Er is een goede taakverdeling/samenwerking. • Het filmpje moet op YouTube gepost worden.
Product Per Duo: • een film van 1 minuut. Deze film heeft alle kenmerken in zich om veel bekeken te worden op YouTube.
Les in stappen* * U kunt de lessenserie uitbreiden door een storyboard te laten tekenen en een script te laten schrijven. Een tip is om in dat geval de groepen uit 3 leerlingen te laten bestaan i.p.v. 2 om de taken beter te kunnen verdelen.
Deel 1
±60 minuten
De leerlingen bekijken de YouTube top 10. U bespreekt met de leerlingen of zij bekend zijn met deze films en welke YouTube-films ze zelf verder kennen. Eventueel bekijkt u ook nog een paar door de leerlingen genoemde films. Hierna volgt de opdracht voor deze les. De leerlingen vormen tweetallen waarin ze de komende 4 lessen werken. In deze les doen de tweetallen onderzoek naar wat een filmpje op YouTube populair en veel bekeken maakt. Ze starten op de site van YouTube, waar je onderaan tien populaire categorieën kunt vinden. Leerlingen noteren 10 kenmerken waar een populaire of hooggewaardeerde YouTube-film aan moet voldoen. Een aantal leerlingen krijgt de kans een filmpje te laten zien en elk tweetal mag zijn bevindingen delen.
Docentenhandleiding - Lessenserie Het YouTube-virus
Deel 2
±60 minuten
U laat werk zien van de kunstenaar Oliver Laric. U vertelt hoe de kunstenaar te werk is gegaan: zijn kunstwerken ‘groeien’. Hij zoekt op YouTube naar films die hem aanspreken en daar maakt hij een nieuw werk van. Hoe kijken de leerlingen daar tegenaan? In tweetallen schrijven de leerlingen een eerste idee uit voor een eigen film op basis van hun onderzoek. Als huiswerk voor de volgende les moeten ze allemaal opschrijven wat voor filmpje ze zelf willen maken (max. 1 minuut) en waarom dit filmpje een succes zal worden. Deel 3
±90 minuten
De docent start met een YouTube-filmpje. De docent neemt met de klas kort door wat er de vorige les is gedaan. Elk tweetal zet een concreet plan op. Hiervoor krijgen ze 45 minuten. Elk tweetal krijgt vervolgens een camera en de docent neemt de basisfuncties door. Ook worden er duidelijke afspraken gemaakt over wat wel en niet mag, ten behoeve van de camera. De tweetallen gaan zelf aan de slag met hun eigen filmpje. Tien minuten voor het einde van de les moet iedereen weer terug zijn. De films worden ingeladen in de computers. Deel 4
±90 minuten
Allereerst laat de docent weer een YouTube-film zien. Deze film wordt kort besproken en de leerlingen gaan monteren. De docent legt de basismogelijkheden van Moviemaker uit. In Moviemaker bewerken ze het filmpje en wordt het klaargemaakt om te posten. Op het eind van de les worden alle films op YouTube gezet. Deel 5
±60 minuten
Leerlingen tonen hun films en lichten toe waarom ze denken dat hun film populair zou kunnen worden. Er wordt ook ingegaan op hoe je de populariteit kunt beïnvloeden. Na een maand wordt gekeken welk filmpje het meest bekeken is en welke film het hoogst is gewaardeerd.
Criteria Kan de leerling: • een lijst maken met 10 gangbare beoordelingcriteria voor YouTube-films; • enkele kunstenaars noemen die zich bezighouden met de ontwikkelingen op YouTube; • een script maken voor een eigen YouTube-film, op basis van de gevonden criteria; • zelfstandig een film maken, monteren en uploaden op YouTube; • de gemaakte artistieke keuzes toelichten aan de hand van de gevonden criteria? Bonuscriterium: • Kan de leerling ervoor zorgen dat zijn film de hoogste populariteit of waardering krijgt van deklas?
Media en Macht Lessenserie Het YouTube-virus Leerlingmateriaal
Oliver Laric
doelgroep
2 vmbo/havo/vwo, 3 vmbo/havo/vwo
duur
5 klokuren
Inleiding YouTube bestaat ruim 5 jaar en is een ongekend
populaire site voor hoofdzakelijk jongeren. Op deze bronnenbank vind je werk van professionals en amateurs door elkaar. Alle films staan erop om gezien te worden. Het publiek is je eigen vriendin of familie, je medescholieren of de hele wereld. Mensen zoeken op YouTube naar muziek, kunst, meligheid en actualiteiten. Je onderzoekt in tweetallen wat een filmpje populair maakt en wat de ingrediënten zijn van een goed filmpje. Daarna maak je zelf een filmpje en zorgt ervoor dat dit werk zoveel mogelijk op YouTube wordt bekeken.
Bronnen 50/50, Oliver Laric 2007 Touch my body, Oliver Laric 2008 Versions, Oliver Laric 2009 YouTube top 10, Unknown 2009
Producten Per duo: • een film van 1 minuut. Deze film heeft alle kenmerken in zich om veel bekeken te worden op YouTube.
Opdrachten 1. K ies op YouTube een populaire categorie uit en onderzoek wat de categorie zo populair maakt. 2. G eef een omschrijving van een goed YouTube-filmpje. 3. G eef een omschrijving van een veelbekeken YouTube-filmpje. 4. Maak een YouTube-film van maximaal 1 minuut. Dit filmpje wordt veel bekeken in de toekomst omdat jij de ingrediënten hebt gebruikt die een filmpje populair maken.
Leerlingmateriaal - Lessenserie Het YouTube-virus
Criteria Kun je: • een lijst maken van 10 gangbare beoordelingcriteria voor YouTube-films; • enkele kunstenaars noemen die zich bezighouden met de ontwikkelingen op YouTube; • een script schrijven voor een eigen YouTube-film, op basis van de gevonden criteria; • zelfstandig een film maken, monteren en uploaden op YouTube; • de gemaakte artistieke keuzes toelichten aan de hand van de door jou gevonden criteria? Bonuscriterium: • Kan de leerling ervoor zorgen dat zijn film de hoogste populariteit of waardering krijgt van de klas?