Media & het Lichaam Lessenserie 70 Years old, so what?! Docentenhandleiding doelgroep
4 havo, vwo
duur
6 klokuren
Inleiding Ouderdom en schoonheid, hoe verhouden die twee zich? Als je jong bent, heb je eigenlijk niks te klagen, vindt de oudere generatie. Daar zijn veel jongeren het niet mee eens. Het lichaam is maakbaar en daar mag je best zaken aan veranderen. Hoe Margie Geerlings
kijken oudere mensen tegen hun lichaam en de veranderingen aan? Wat vinden zij mooi en wat niet? Wat voor invloed heeft de media op het beeld
van schoonheid van senioren? Mogen zij oud zijn of moet iedereen jong, fris en gespierd blijven? Leerlingen onderzoeken het beeld van de media over schoonheid en ouderdom, hun eigen beeld ten opzichte van schoonheid en ouderdom en dat van een ervaringsdeskundige. Ze maken een ‘dubbelportret’ van een senior (linkerhelft) en bewerken dit portret tot een jongere versie van de senior (rechterhelft).
Bronnen Selfportrait, 50 years old Erwin Olaf 2009 Der Spiegel, Keren Cytter 2007 Forever, Julika Rudelius 2006 Portfolio, Margi Geerlinks Het schoonheidsideaal, Andere tijden 2008 Ontopic 5.3
Leerdoelen Leerlingen: • hebben ten minste 10 voorbeelden uit de media met beelden over ouderdom en schoonheid verzameld; • kunnen verklaren hoe het komt dat de media er (mede) voor gezorgd heeft dat het beeld van ouderdom en schoonheid de laatste 40 jaar is veranderd; • kunnen aangeven waarom de kunstenaars ouderdom/vergankelijkheid in hun werk hebben gebruikt; • interviewen een senior en maken een verslag van het interview met een duidelijk beeld van het schoonheidsideaal van de geïnterviewde; • brengen hun ideeën over schoonheid en ouderdom over door middel van een dubbelportret waarvan een foto is gemanipuleerd tot een jongere versie van die persoon.
Lessenserie 70 Years old, so what?!
Benodigdheden • pc’s met internet, beamer, printer • digitale fotocamera’s • tijdschriften, scharen, lijm
Voorwaarden/eisen Leerlingen zijn bekend met het werken met een fotocamera, beeldbewerkingsprogramma en beeldaspecten bij fotografie.
Producten • een interview met een senior over ouderdom, schoonheid en hoe de media met ouderdom omgaat. • een fotoreportage van de geïnterviewde in de vorm van minimaal 4 portretten. • een foto of scan van foto van de geïnterviewde in zijn/haar jeugd (17-25 jaar). • een levendig dubbelportret van de senior over het onderwerp ‘schoonheid’. Het portret bestaat uit een zelfgemaakte ‘naturel’ foto en dezelfde foto maar dan digitaal ‘verjongd’. Bij de twee foto’s staat een citaat van de geïnterviewde senior.
Les in stappen Deel 1
+/-60 minuten
In de introductie gaat het vooral over schoonheid: wat is echte schoonheid? Wat is het verschil tussen innerlijke en uiterlijke schoonheid? U bekijkt met de leerlingen de bronnen en het discussieprogramma Ontopic over schoonheid. Na het bekijken van deze bronnen schrijven alle leerlingen op wat zij over schoonheid denken. Ze formuleren een stelling over schoonheid en ouderdom. Daarna splitst u de klas in twee groepen: de leerlingen die vinden dat je niets aan een lichaam mag veranderen en de leerlingen die plastisch chirurgie, fotoshoppen, e.d. goedkeuren. De stelling bij de discussie is: schoonheid is relatief. Aan het eind van de les laat u nogmaals een fragment van de film van Julika Rudelius zien. Kijken de leerlingen nu anders naar dit werk? Hoe komt dat? Hoe kijken de leerlingen tegen deze vrouwen aan? Vinden zij ze mooi? Deel 2
+/-60 minuten
De leerling verzamelt beelden van senioren uit de media. Hoe worden die neergezet in reclames, artikelen en tv-programma’s. De leerlingen maken een overzicht van de schoonheid van de senior in de media. Daarna maken zij interviewvragen voor een senior die zij gaan interviewen. Bij het interview gebruiken zij de verzameling reclames als achtergrondinformatie bij hun vragen. Ook kunnen zij (als het mogelijk is) een bron laten zien tijdens het interview om daar een gesprek over te hebben. Hoe kijkt de oudere persoon tegen het werk aan?
Lessenserie 70 Years old, so what?!
Deel 3
+/- 90 minuten
buiten school
Leerlingen interviewen een senior buiten school. Zij gebruiken daarvoor hun eigen interviewvragen. Het interview bestaat uit twee delen: hoe kijkt de senior tegen zijn/haar eigen schoonheid aan en hoe kijkt de senior aan tegen het beeld dat de media geeft van schoonheid van de ouder wordende mens. Voor het tweede onderdeel gebruikt de leerling zijn/haar verzamelde beelden van het onderzoek. Na het interview fotografeert de leerling vier portretten van de senior. Ook vraagt hij/zij een foto van de senior in zijn/haar jeugd. Liefst een portret. De leerling onderzoekt aan de hand van het oude en de nieuwe portretten wat er veranderd is aan het gezicht van de geïnterviewde. Hij/zij gebruikt deze informatie bij het vervaardigen van het dubbelportret. Deel 4
+/-90 minuten
De leerlingen vertellen aan elkaar of hun beeld ten opzichte van ouderdom en schoonheid is veranderd door het interview. Wat vinden zij nu van het beeld van de senioren uit de media? Is dat beeld nu veranderd of hetzelfde? Hoe komt dat? De leerlingen werken aan de opdracht: maak een levendig dubbelportret van de senior over het onderwerp ‘schoonheid’. Het portret bestaat uit een zelfgemaakte ‘naturel’ foto en dezelfde foto maar dan digitaal ‘verjongd’. Bij de twee foto’s komt een citaat van de oudere. Het citaat komt uit het interview. Deel 5
+/-60 minuten
Leerlingen presenteren het werk aan elkaar. Eventueel tonen zij ook het werk aan de senior. Zij beoordelen het werk aan de hand van het interview. Wat ziet de geïnterviewde terug van zichzelf in het portret van de leerling?
Criteria Kan de leerling: • actief deelnemen aan de klassikale discussies, daarbij kritisch reflecterend op de stelling die gaat over schoonheid en ouderdom; • 10 verschillende voorbeelden uit de media vinden die iets zeggen over schoonheid en ouderdom; • een interview afnemen, uitwerken en een eigen mening samenstellen uit het interview; • vier portretten maken die betrekking hebben op de innerlijke en uiterlijke schoonheid van de geïnterviewde; • bij de portretfoto werken met scherpte, lichtval en houding/compositie; • een dubbelportret samenstellen van de geïnterviewde met het huidige gezicht en een ‘verjongde’ versie, waarbij bij de ‘verjongde’ versie duidelijk sprake is van een creatief proces of bewerking van het beeld; • duidelijk aangeven of de mening over schoonheid en ouderdom is veranderd ten opzichte van voor het project?
Media & het Lichaam Lessenserie 70 Years old, so what?! leerlingmateriaal doelgroep
4 havo, vwo
duur
6 klokuren
Inleiding Ouderdom en schoonheid, hoe verhouden die twee zich? Als je jong bent, heb je eigenlijk niks te klagen, vindt de oudere generatie. Daar zijn veel jongeren het niet mee eens. Het lichaam is maakbaar en daar mag je best zaken aan veranderen. Hoe Margie Geerlings
kijken oudere mensen tegen hun lichaam en de veranderingen aan? Wat vinden zij mooi en wat niet? Wat maakt dat een senior niets aan zijn
uiterlijk verandert en heel tevreden is met zijn lijf en kop? En hoe speelt de media met het uiterlijk en de schoonheid van een ouder persoon? Mogen we oud zijn of moet iedereen jong, fris en gespierd blijven? Je onderzoekt het beeld van de media over schoonheid en ouderdom, omschrijft je eigen beeld ten opzichte van schoonheid en ouderdom en dat van een ervaringsdeskundige. Je maakt een ‘dubbelportret’ van degene die je interviewt: het huidige gezicht en een ‘verjongde’ versie.
Bronnen Selfportrait, 50 years old Erwin Olaf 2009 Der Spiegel, Keren Cytter 2007 Forever, Julika Rudelius 2006 Portfolio, Margi Geerlinks Het schoonheidsideaal, Andere tijden 2008 Ontopic 5.3 Dove, tijd voor echte schoonheid
Producten • 10 beelden uit de media (tijdschriften, tv-programma’s, films) waaruit duidelijk blijkt hoe ouderdom en schoonheid wordt gezien. • een betoog over hoe media omgaan met schoonheid en ouderdom in minimaal 250 woorden. • een uitgewerkt interview met een senior over schoonheid en ouderdom. • een viertal portretten van de geïnterviewde waaruit de schoonheid van de persoon naar voren komt. • een ‘dubbelportret’ van jezelf: van nu en over 50 jaar.
Lessenserie 70 Years old, so what?!
Opdrachten 1. v erzamel minimaal 10 beelden uit de media waaraan je kunt zien hoe er over ouderdom en schoonheid wordt gedacht. 2. I nterview een senior over schoonheid en ouderdom. Vraag naar de wensen, verlangens en angsten van de senior met betrekking tot schoonheid. In hoeverre wordt de senior beïnvloed door de media? 3. F otografeer 4 portretten van de geïnterviewde waaruit duidelijk de schoonheid van de senior blijkt. 4. Maak een dubbelportret van de geïnterviewde met het huidige gezicht en een ‘verjongde’ versie, waarbij bij de ‘verjongde’ versie duidelijk sprake is van een creatief proces of bewerking van het beeld;
Criteria Kun je: • actief deelnemen aan de klassikale discussies, daarbij kritisch reflecterend op de stelling die gaat over schoonheid en ouderdom; • 10 verschillende voorbeelden uit de media vinden die iets zeggen over schoonheid en ouderdom; • een interview afnemen, uitwerken en een eigen mening distilleren uit het interview; • vier portretten maken die betrekking hebben op de innerlijke en uiterlijke schoonheid van de geïnterviewde; • bij de portretfoto werken met scherpte, lichtval en houding/compositie; • een dubbelportret samenstellen van de geïnterviewde met het huidige gezicht en een ‘verjongde’ versie, waarbij bij de ‘verjongde’ versie duidelijk sprake is van een creatief proces of bewerking van het beeld; • duidelijk aangeven of de mening over schoonheid en ouderdom is veranderd ten opzichte van voor het project?