Media en Macht Lessenserie Maak het of kraak het! Docentenhandleiding
Banksy
doelgroep
3-4 vmbo
duur
5 klokuren
Inleiding Wordt het top of flop? Wat maakt je en wat breekt je? De macht van media zit hem in het
gebruik ervan. Wie de media goed weet te gebruiken heeft macht. Leerlingen analyseren reclames op hun kracht. Welke onderdelen gebruiken reclames om sterk over te komen? Bekende en anonieme kunstenaars laten op straat werk achter met commentaar op een merk, product, gebeurtenis of persoon. Door het hergebruik van het beeld weet de kijker direct waar het om gaat. De leerlingen kiezen een reclame uit die zij becommentariëren door deze reclame te manipuleren of te mixen.
Bronnen FTW-Crew, 2009 Mc Donald’s gebasht I, Banksy Mc Donald’s gebasht II, anoniem Iraq, Copper Greene 2004 Barack Obama ‘Hope’ poster, Frank Shepard Fairey, 2008 No Logo, Naomi Klein
Leerdoelen Leerlingen: • kunnen benoemen welke vormonderdelen een reclamemaker gebruikt om een goede reclame te maken; • kunnen minimaal 5 zaken noemen waarmee een reclamemaker speelt om zijn publiek te verleiden; • kunnen bij elke ‘verleider’ ten minste 3 reclames plaatsen; • herkennen in werk van kunstenaars het oorspronkelijke werk of de reclame en kunnen benoemen wat de kunstenaar becommentarieert; • kunnen omschrijven wat de macht van een logo of merk is; • kunnen een bestaande reclameposter omzetten in een reactie of commentaar op de poster door het beeld te bewerken; • kunnen bij werk van anderen aangeven wat het commentaar of de reactie is.
Docentenhandleiding - Lessenserie Maak het of kraak het!
Benodigdheden • computers (minimaal 5), beamer, scanners, printers, beeldbewerkingprogramma • PowerPoint-presentatie • papier, potlood • foto- en/of videocamera’s
Voorwaarden/eisen De leerlingen kunnen zelfstandig werken en kunnen op de computer werken met een beeldbewerkingprogramma.
Producten • Een informatieve tekst van ten minste 400 woorden, waarin aangegeven wordt wat reclamemakers gebruiken om een goede reclame te maken, waarmee reclamemakers de doelgroep verleiden en wat de macht van een logo/merk is. Ook omschrijven de leerlingen wat de gevolgen zijn van die macht bij het publiek. • 15 reclames die onder te verdelen zijn naar een van de ‘verleiders’ als humor, verrassing, omkering, verlangen om erbij horen, verlangen om mooi te zijn, wetenschappelijk bewezen. • Een overzicht van de bewerkte reclames van kunstenaars met een analyse van welke verleider door de kunstenaar is gebruikt. • Een bewerkte reclameposter waarin duidelijk een reactie op de reclame, het merk of het product of een persoon te zien is. De leerlingen hebben gebruikt gemaakt van de verleidingsmiddelen die de reclamemakers ook gebruiken zoals schok, verrassing, humor of een van de verlangens.
Docentenhandleiding - Lessenserie Maak het of kraak het!
Les in stappen Deel 1
±60 minuten
U toont de leerlingen reclames die sterk zijn door verleiding door middel van humor, verrassing, verlangen naar (erbij te horen, modern of vernieuwend te zijn, mooi gevonden worden). U bespreekt met de leerlingen wat een reclame goed maakt: hoe ziet zo’n reclame eruit? Welke elementen hebben die reclames? Dan maakt u samen met de leerlingen thema’s: op welke manieren proberen reclamemakers je te verleiden? U bekijkt met de leerlingen de documentaire No Logo. De leerlingen schrijven een informatief stuk van ten minste 400 woorden over reclame en de macht van de reclame. Bij elke verleider die reclamemakers gebruiken zoeken de leerlingen ten minste drie andere reclames. Deel 2
±60 minuten
De leerlingen onderzoeken de bronnen: wat is hier de reclame of de boodschap? Wat ‘verkopen’ de makers van dit werk? Wat is de onderliggende boodschap en wat was de oorspronkelijke reclame? De groepen van 4 leerlingen nemen een werk van een kunstenaar en beantwoorden de vragen. Daarna bekijken ze welke verleidingsmiddelen de maker heeft gebruikt om de kijker ‘over te halen’. Iedere leerling kiest een bestaande reclame die zij gaan ‘bewerken’ tot een reactie op of een aanklacht tegen die reclame. Ze maken een schets van hun idee. In de schets komt ook naar voren welke verleider de leerling gaat gebruiken. Deel 3
±90 minuten
Na goedkeuring van de docent wordt de schets uitgevoerd in een poster. De leerlingen bedenken ook waar hun werk zou kunnen hangen om de reactie nog sterker te maken. Deel 4
±90 minuten
De werken worden onder de groepen gewisseld. Iedere leerling zegt van het werk van een andere leerling wat de oorspronkelijke reclame is, waar het werk een reactie op is en van welke verleiders gebruik is gemaakt. Deze drie punten schrijft de leerling op en dit wordt samen met het werk opgehangen. De hele groep bekijkt de werken met de analyse van de medeleerling. Als laatste bespreekt u met de leerlingen de plekken waar de werken geplaatst zouden worden. Een plek waar het werk ‘hoort’ of het beste past, of het best bekeken wordt.
Docentenhandleiding - Lessenserie Maak het of kraak het!
Criteria Kan de leerling: • benoemen welke vormonderdelen een reclamemaker gebruikt om een goede reclame te maken; • minimaal 5 zaken noemen waarmee een reclamemaker speelt om zijn publiek te verleiden; • bij elke ‘verleider’ ten minste 3 reclames plaatsen; • in werk van kunstenaars het oorspronkelijke werk of de reclame herkennen en benoemen wat de kunstenaar becommentarieert; • omschrijven wat de macht van een logo of merk is; • een bestaande reclameposter omzetten tot een reactie of commentaar op de poster door het beeld te bewerken; • bij werk van anderen aangeven wat het commentaar of de reactie is en welke reclameverleiders zijn gebruikt.
Media en Macht Lessenserie Maak het of kraak het! Leerlingmateriaal
Banksy
doelgroep
3-4 vmbo
duur
5 klokuren
Inleiding Wordt het top of flop? Wat maakt je en wat breekt je? De macht van media zit hem in het gebruik
ervan. Wie de media goed weet te gebruiken heeft macht. Je analyseert reclames op hun kracht. Welke onderdelen gebruiken reclames om sterk over te komen? Bekende en anonieme kunstenaars laten op straat vaak werk achter met een commentaar op een merk, een product of een persoon. Je hergebruikt een reclame en geeft zo commentaar op het merk, product of een persoon. Je kiest een reclame uit die je becommentarieert door deze reclame te manipuleren of te mixen.
Bronnen FTW-Crew, 2009 Mc Donald’s gebasht I, Banksy Mc Donald’s gebasht II, anoniem Iraq, Copper Greene 2004 Barack Obama ‘Hope’ poster, Frank Shepard Fairey, 2008 No Logo, Naomi Klein
Producten • Een informatieve tekst van ten minste 400 woorden, waarin aangegeven wordt wat reclamemakers gebruiken om een goede reclame te maken, waarmee reclamemakers de doelgroep verleiden en wat de macht van een logo/merk is. Ook omschrijven de leerlingen wat de gevolgen zijn van die macht bij het publiek. • 15 reclames die onder te verdelen zijn naar een van de ‘verleiders’ als humor, verrassing, omkering, verlangen om erbij horen, verlangen om mooi te zijn, wetenschappelijk bewezen. • Een overzicht van de bewerkte reclames van kunstenaars met een analyse van welke verleider door de kunstenaar is gebruikt. • Een bewerkte reclameposter waarin duidelijk een reactie op de reclame, het merk, het product of een persoon te zien is. De leerlingen hebben gebruikt gemaakt van de verleidingsmiddelen die de reclamemakers ook gebruiken zoals schok, verrassing, humor of een van de verlangens.
Leerlingmateriaal - Lessenserie Maak het of kraak het!
Opdrachten 1. S chrijf een informatieve tekst van ten minste 400 woorden, waarin je uitlegt welke middelen reclamemakers gebruiken om een goede reclame te maken. Schrijf op waarmee reclamemakers de doelgroep verleiden en wat de macht van een logo/merk is. Ook omschrijf je wat de gevolgen zijn van de macht van logo’s en merken bij het publiek. 2. Z oek ten minste drie reclames die passen bij de verleiders die de reclamemakers gebruiken zoals humor, schok, verlangen om mooi te zijn of om erbij te horen, of wetenschappelijk bewezen. In het totaal dus 15 reclames. 3. V ertel wat de kunstenaars becommentariëren met hun werk of waar zij een reactie op geven. Leg ook uit waarom hun werk vooral op openbare plekken te zien is. 4. Maak van een bestaande reclameposter een reactie door het beeld te hergebruiken, te manipuleren of te remixen. 5. Zoek in het werk van een medeleerling naar de reactie. 6. Beoordeel werk van anderen op de kenmerken die eerder zijn vastgesteld.
Criteria Kun je: • benoemen welke vormonderdelen een reclamemaker gebruikt om een goede reclame te maken; • minimaal 5 zaken noemen waarmee een reclamemaker speelt om zijn publiek te verleiden; • bij elke ‘verleider’ ten minste 3 reclames plaatsen; • in werk van kunstenaars het oorpronkelijke werk of de reclame herkennen en benoemen wat de kunstenaar becommentarieert; • omschrijven wat de macht van een logo of merk is; • een bestaande reclameposter omzetten in een reactie of commentaar op de poster door het beeld te bewerken; • bij werk van anderen aangeven wat het commentaar of de reactie is en welke reclameverleiders zijn gebruikt.