Media & Medium Lessenserie Snatch!! Docentenhandleiding doelgroep
4/5 havo/vwo
duur
6-8 klokuren
Inleiding Obama Art montage
De nieuwe mediakunstenaar experimenteert met bestaand beeld en geluid. Bestaand audiovisueel materiaal wordt door hem herbewerkt tot nieuwe
vormen. Leerlingen bekijken werk van mediakunstenaars die zich bezighouden met politiek. Zij maken een videofilm bij een mediahype onderwerp of juist bij een zeer ‘kleurloos’ onderwerp uit het nieuws. Bij de reflectie bespreken de leerlingen de grenzen van het ‘hergebruik’ van bestaand beeld en geluid. N.B. De eindopdracht bij deze lessenserie, waarbij leerlingen een korte film maken op grond van ‘gevonden’ filmmateriaal op internet, is technisch lastig. Mocht u hier weinig ervaring mee hebben kunt u er ook voor kiezen de opdracht uit te voeren met fotomateriaal in de vorm van een digitale collage. In dat geval gebruiken leerlingen geen montageprogramma maar een fotobewerkingsprogramma.
Bronnen The first – the second – the end - Eddie d - 1992 Sample MadnesS - Eboman - 1996 Diederick Kraaijeveld - Obama Frank Shepard Fairey - Barack Obama ‘Hope’ poster M.C. Yogi en Robin Livingston - clip gemaakt van uitspraken van Obama
Leerdoelen Leerlingen: • onderscheiden consument en producent en hedendaagse cross-overs daartussen, aan de hand van voorbeelden; • verzamelen bewegend beeldmateriaal rond een actueel nieuwsitem; • zetten bestaande beelden, geluiden en teksten om tot een nieuw werk bij politieke gebeurtenissen of ontwikkelingen in de media; • geven hun werk zodanig vorm dat er een nieuwe/prikkelende betekenis ontstaat met betrekking tot het gekozen nieuwsbericht; • lichten hun eigen werk toe en evalueren het werk en werkwijze binnen de groep.
Benodigdheden • beamer en verbinding met internet • gratis software om video’s van internet te downloaden, bijvoorbeeld Videodownloader en Downloadhelper • montageprogramma voor de computer
Lessenserie Snatch!!
Voorwaarden/eisen leerlingen en docent kunnen: • video’s downloaden van internet en omzetten in een formaat dat bruikbaar is in een videobewerkingsprogramma; • monteren in een videobewerkingsprogramma; • werken met geluidssporen in een videobewerkingsprogramma; • zelfstandig werken in eventueel de mediatheek of andere computerruimte.
Producten Per twee leerlingen: • twee werken die duidelijk gemaakt zijn door ‘officiële’ producenten, en twee geremixte werken die gemaakt zijn door ‘amateurs’ • een betekenisvolle korte film die bestaat uit een compilatie van bestaande beelden, geluiden en/of teksten. Het werk zegt iets over een actuele (politieke) gebeurtenis
Lesbeschrijving Deel 1
+/-60 minuten
In de introductie worden drie verschillende werken rond Barack Obama getoond. Er wordt gesproken over de aanleiding voor het maken van deze beelden, de achterliggende boodschap, beeldgebruik, oorspronkelijk beeld en bewerkt beeld. Daarna bekijken de leerlingen meer geremixt werk van kunstenaars Eddie D en Eboman. Als opdracht verzamelen leerlingen twee werken die duidelijk gemaakt zijn door ‘officiële’ producenten, en twee geremixte werken die gemaakt zijn door ‘amateurs’. De verzamelingen van de duo’s worden besproken in de klas. Deel 2
+/-60 minuten
Leerlingen kiezen een recent nieuwsbericht of krantenartikel uit en maken daar een werk bij. Opdracht 1: Leerlingen maken een schets van hun werk in de vorm van een synopsis of een mindmap. Tegelijkertijd verzamelen zij (video)beelden en geluiden rond het door hen gekozen nieuws en slaan deze op. Deel 3
+/- 180- 300 minuten
Na een eerste presentatie en tussenevaluatie van het werkplan met de docent en andere leerlingen, werken de leerlingen hun opzet uit op de computer tot een korte film van maximaal één minuut. Deel 4
+/-60 minuten
Leerlingen geven een toelichting op hun werk en er vindt een eindevaluatie plaats. In deze evaluatie komen ook aspecten naar voren als rechten, grenzen, manipulatie.
Lessenserie Snatch!!
Criteria Kan de leerling: • onderscheid maken tussen consument, producent en hedendaagse cross-overs daartussen, aan de hand van voorbeelden; • bewegend beeldmateriaal verzamelen rond een actueel nieuwsitem; • bestaande beelden, geluiden en teksten omzetten tot een nieuw werk bij politieke gebeurtenissen of ontwikkelingen in de media; • zijn of haar werk zodanig vormgeven dat er een nieuwe/prikkelende betekenis ontstaat met betrekking tot het nieuwsbericht; • zijn of haar eigen werk toelichten en kritisch evalueren binnen de groep?
Media & Medium Lessenserie Snatch!! Leerlingenmateriaal doelgroep
4/5 havo/vwo
duur
6-8 klokuren
Inleiding Obama Art montage
De nieuwe mediakunstenaar experimenteert met bestaand beeld en geluid. Je bekijkt werk van mediakunstenaars die zich bezighouden met recente
ontwikkelingen in de media of politiek. In de huidige tijd zijn het niet alleen de ‘officiële’ media die werken maken, maar fungeert ook het publiek vaak als producent. Hierbij worden bestaande media-uitingen vaak ‘geremixt’ tot nieuwe vormen. Vaak reageren anderen weer op die producten en ontstaan er steeds weer nieuwe versies. Je maakt een nieuw videowerk bij een mediahype onderwerp of juist bij een zeer ‘kleurloos’ onderwerp uit het nieuws. Hiervoor gebruik je bestaand videomateriaal, afkomstig van het internet.
Bronnen The first – the second – the end - Eddie d - 1992 Sample MadnesS - Eboman - 1996 Diederick Kraaijeveld - Obama Frank Shepard Fairey - Barack Obama ‘Hope’ poster M.C. Yogi en Robin Livingston - clip gemaakt van uitspraken van Obama
Producten Per twee leerlingen: • twee werken die duidelijk gemaakt zijn door ‘officiële’ producenten, en twee geremixte werken die gemaakt zijn door ‘amateurs’ • een betekenisvolle korte film die bestaat uit een compilatie van bestaande beelden, geluiden en/of teksten. Het werk zegt iets over een actuele (politieke) gebeurtenis
Praktijkpdracht Zoek een actueel nieuwsbericht of een politieke gebeurtenis in een krant of website. Dit kan een heftige of juist onopvallende gebeurtenis zijn. Geef door middel van een werk een mening, toelichting of een beetje ‘kleur’ aan dit nieuws. Voor je werk gebruik je bestaande beelden, geluiden en teksten. Je werkt het eindresultaat uit in de vorm van een film van maximaal één minuut.
Lessenserie Snatch!!
Criteria Kun je • het onderscheid benoemen tussen consument, producent en hedendaagse cross-overs daartussen, aan de hand van voorbeelden; • bewegend beeldmateriaal verzamelen rond een actueel nieuwsitem; • bestaande beelden, geluiden en teksten omzetten in een nieuw werk bij politieke gebeurtenissen of ontwikkelingen in de media; • je werk zodanig vormgeven dat er een nieuwe/prikkelende betekenis ontstaat met betrekking tot het nieuwsbericht; • je eigen werk toelichten en kritisch evalueren binnen de groep?
Lessenserie Snatch!!
bijlage 1
leerlingmateriaal Je hebt een krantenkop of een (politiek) nieuwsitem gekozen. Je gaat jouw reactie op dat nieuws in beeld brengen. De taak • Maak een schetsontwerp van jouw/jullie werk. Wat wil je laten zien? Welke ‘boodschap’ wil je uitdragen? Wat heb je daarvoor nodig? Hoe ga je dat doen? • Verzamel (video)beelden en geluiden van internet. Download deze beelden en sla ze op in een persoonlijke map. • Evalueer je verzameling en schets tussentijds. • Werk je plan uit. Tussenevaluatie Bespreek je idee met de docent en met andere leerlingen die niet met jou/jullie samenwerken. Wat is goed en wat kan uitgediept worden? Evaluatiepunten: 1. Heb je een nieuwsbericht gekozen dat voldoende mogelijkheden biedt? 2. Heb je voldoende toereikend en interessant materiaal verzameld? 3. Worden er in jullie werk ten minste twee bronnen geremixt? 4. Krijgt het nieuwsbericht door jullie bewerking een nieuwe betekenis, of is het resultaat alleen ‘grappig’? Stappenplan 1. Oriënteren Kies drie nieuwsberichten die jou aanspreken, samen met de docent/andere leerlingen. Kies je er daarna één waar je mee aan de slag gaat. 2. Onderzoeken
• Lees meer over je onderwerp.
• Kijk op internet of je meer beelden/geluid over jouw nieuwsitem kan vinden.
• Schrijf jouw idee op; hoe ga je hier een werk van maken?
3. Schetsen: schrijf een synopsis of maak een mindmap
• Wat wil je vertellen?
• Hoe laat je dat zien/horen?
• Welke bronnen worden geremixt?
• Wat voeg je zelf nog toe aan beelden/teksten/geluid?
4. Tussenevaluatie 5. Uitwerken schets met behulp van een videobewerkingsprogramma 6. Presenteren
• Leg uit wat je hebt gedaan en wat je wilt vertellen (als de anderen dat niet kunnen benoemen).
Lessenserie Snatch!!
Evalueren (hoofdpunten)
• Worden er in jullie werk ten minste twee bronnen geremixt?
• Is de film interessant/uitdagend/prikkelend om naar te kijken?
• Krijgt het nieuwsbericht door jullie bewerking een nieuwe betekenis, of is het resultaat alleen ‘grappig’?
• Hebben de groepsleden een evenredig aandeel in het werk/idee?
• Is dit werk geschikt voor (legale) publicatie? Waarom wel/niet?