Media en Privacy Lessenserie Media versus Privacy Docentenhandleiding doelgroep
4 havo, 4 vwo
duur
8-9 klokuren
Inleiding Surveilllance Shoe, Jill Magid
Het kan zomaar zijn dat iedereen dag en nacht in de gaten wordt gehouden: het smeren van een boterham, ruzie met geliefden, een toiletbezoek.
Privacy is er niet meer bij. Programma’s als ‘De Gouden Kooi’ en ‘Big Brother’ zijn goede voorbeelden van hoe privacy en media met ons dagelijks leven spelen. Ook al heb je je niet aangemeld voor een realityprogramma: iedereen wordt gevolgd. In de rij bij de kassa, in een winkelcentrum, op school, bij de pinautomaat. Ook op straat staan in verschillende steden camera’s opgesteld. De leerlingen onderzoeken hoe hun privacy wordt beïnvloed en/of geschaad. Ze bedenken en ontwerpen een object en een gebouw waarmee zij zichzelf beschermen tegen invloeden van buitenaf, maar ook tegen openbare camera’s.
Bronnen Lobby 7, Jill Magid 1999 Surveillance Shoe, Jill Magid 2000 Evidence Locker, Jill Magid 2008 The duellists, MediaShed, 2007 Govenors Island Park, Diller Scofidio + Renfro 2009
Docentenhandleiding - Lessenserie Blijf af!
Leerdoelen Leerlingen: • kunnen minimaal 3 plekken aangeven waar je zichtbaar in de gaten wordt gehouden en 3 plekken waar je onzichtbaar in de gaten wordt gehouden; • kunnen omschrijven wat deze bewaking betekent voor hun privacy; • benoemen van 3 architecten hoe zij omgaan met privacy en veiligheid bij hun ontwerpen; • zoeken minimaal 3 afbeeldingen van gebouwen waar privacy en veiligheid hoog in het vaandel staan. De keuzes dienen schriftelijk te worden toegelicht in ten minste een half A4’tje; • ontwerpen en schetsen een niet bestaand object of voorwerp in een gebouw dat hun eigen veiligheid garandeert en geven een omschrijving van de werking van het object; • maken een keuze tussen beide ontwerpen en werken het plan uit in 3D (maquette); • kunnen maatvoering, materialen en andere beeldende voorwaarden met betrekking tot de maquette hanteren; • maken presentatiefoto’s van de gemaakte maquette; • nemen een standpunt in met betrekking tot media en privacy en kunnen dit toelichten aan de hand van hun werkproces en de maquette; • kunnen mondeling kritische feedback geven bij de eindproducten van klasgenoten.
Benodigdheden • computer, beamer, scherm, printer • stanleymes, lijm, schaar, papier, liniaal, karton • fotocamera, statief (evt. fotolampen)
Voorwaarden/eisen De leerlingen kunnen: • kunnen zelfstandig samenwerken in groepen van 4; • hebben de beschikking over een ruimte waarin zij zelfstandig kunnen werken met materiaal.
Producten • een verzameling van minstens 5 plekken waar je zichtbaar en 5 plekken waar je onzichtbaar in de gaten wordt gehouden; • een beschrijving van wat privacy voor je betekent en waardoor deze privacy wordt bedreigd, in 500 woorden; • een overzicht van minstens 6 bouwwerken of ontwerpen van ten minste 3 verschillende architecten die gebruik hebben gemaakt van privacy en veiligheid; • twee schetsen van gebouwen die veilig zijn en privacy garanderen in combinatie met een object dat je persoonlijk beschermt; • een maquette van het object/voorwerp of het gebouw met daarbij presentatiefoto’s.
Docentenhandleiding - Lessenserie Blijf af!
Les in stappen* * Alle tijden zijn richtlijnen. U kunt deze lessen uitbreiden door leerlingen ook het object te laten maken. Ook een mogelijkheid is dat enkele groepen het object uitvoeren en andere groepen het gebouw. Dan wordt slechts een van de twee schetsen uitgewerkt. In een klassikale presentatie van beide schetsen, kiest de groep samen met de andere leerlingen voor het beste ontwerp.
Deel 1
±60 minuten
De leerlingen gaan als introductieopdracht op zoek naar beveiligingssystemen in de omgeving. Welke gebouwen zijn beveiligd en hoe worden die beveiligd? Ook bekijken zij straten en pleinen, de school en winkelcentra. Ze maken een inventarisatie van de manier waarop beveiligd wordt en hoe die beveiliging de privacy schaadt. Daarna maken ze een inventarisatie van de beveiliging en controle die onzichtbaar is. Denk aan internet en telefoon. Van al deze onderdelen maken leerlingen in groepen van 2 of 3 een overzicht met een reeks argumenten voor of tegen beveiliging. Dit onderzoek kan afgesloten worden met een debat over veiligheid en privacy. Deel 2
±60 minuten
U bekijkt met de groep de werken van de kunstenaars. Zij hebben als het ware de beveiliging omgedraaid: ze gebruiken de beveiligingscamera’s om zichzelf te beschermen of ze vragen juist aandacht van de camera’s. Zet het werk in snelle blokken achter elkaar en vraag de leerlingen om commentaar: wat is er aan de hand met deze kunstwerken? Wat zijn de overeenkomsten/verschillen tussen deze werken en beveiligingscamera’s? De leerlingen bedenken in tweetallen een object/voorwerp dat hen beschermt en privacy garandeert. Het voorwerp hoeft niet realistisch te zijn. Deel 3
±60 minuten
De schetsen worden uitgewerkt en de werking van de objecten/voorwerpen wordt omschreven. U geeft aan dat dit object iets persoonlijks is. Dit object kan in een groter geheel geplaatst worden: een gebouw waarin gewoond of gewerkt wordt. Bekijk met leerlingen enkele beelden van de site van Scofidio + Renfro en bepaal samen wat veilig is en wat privacy schaadt. U kunt ook gevestigde projecten in Nederland bekijken waarbij gebruik gemaakt wordt van veiligheid vs. exclusiviteit. www.othene.nl en www.wonenmetactys.nl. Deel 4
±60 minuten
Leerlingen maken twee schetsen van gebouwen die veilig zijn en privacy garanderen. Zij kunnen gebruik maken van technische aspecten, maar dit hoeft niet! De ontwerpen kunnen speels, humoristisch en vindingrijk zijn.
Docentenhandleiding - Lessenserie Blijf af!
Deel 5
±60 minuten
De schetsen van het object/voorwerp worden gepresenteerd aan de rest van de groep. Het beste ontwerp wordt gezamenlijk uitgekozen en beargumenteerd. Deze schets wordt uitgewerkt tot een schets of tot een maquette. Deel 6
±120 minuten
Uitwerking van het schetsontwerp. Leerlingen maken ook presentatiefoto’s van hun ontwerp. Deel 7
±60 minuten
De leerlingen presenteren hun 3D-product met behulp van presentatiefoto’s. Uit de presentatie is duidelijk op te maken hoe het object werkt of hoe het gebouw veiligheid en privacy garandeert. Het werk wordt geëvalueerd aan de hand van de criteria.
Criteria Kan de leerling: • zijn verzameling presenteren en verdedigen; • veiligheid en privacy omschrijven en aangeven waar de grens minder duidelijk wordt; • benoemen wat de kunstenaars gedaan hebben met de begrippen privacy en veiligheid; • dit gegeven omzetten in een schets van een voorwerp/object dat veiligheid en privacy garandeert; • een gebouwen ontwerpen waarbij er gelet wordt op veiligheid en privacy, maar dan niet met de geijkte (technische) middelen; • beschrijven hoe het object werkt en wat er gedaan is om het gebouw te beveiligen; • een schets uitwerken tot een 3D-product; • het 3D- product dusdanig fotograferen dat er een duidelijk beeld van het 3D-product is; • zijn eigen werk en dat van anderen bediscussiëren in relatie tot het werk van de kunstenaars?
Media en Privacy Lessenserie Media versus Privacy leerlingmateriaal doelgroep
4 havo, 4 vwo
duur
8-9 klokuren
Inleiding Surveilllance Shoe, Jill Magid
Stel je voor dat je dag en nacht in de gaten wordt gehouden: bij het smeren van een boterham, bij de ruzie met je ouders, bij je toiletbezoek.
Een moment voor jezelf is er niet meer bij. Programma’s als ‘De Gouden Kooi’ en ‘Big Brother’ zijn goede voorbeelden van hoe privacy en media met ons dagelijks leven spelen. Al geef je je niet op voor een realityprogramma, toch word je gevolgd. In de rij bij de kassa, in een winkelcentrum, op school, bij de pinautomaat. Ook op straat staan in verschillende steden camera’s opgesteld. Je onderzoekt hoe jouw privacy wordt beïnvloed en/of geschaad. Je ontwerpt een object en een gebouw waarmee je jezelf beschermt tegen invloeden van buitenaf, maar ook tegen openbare camera’s.
Bronnen Lobby 7, Jill Magid 1999 Surveillance Shoe, Jill Magid 2000 Evidence Locker, Jill Magid 2008 The duellists, MediaShed, 2007 Govenors Island Park, Diller Scofidio +Renfro 2009 Spoofvideo Wesley Snijder, 2009 Politie speelt Wii, huffington post 2009 Holland Doc van de Publieke Omroep over privacy
Producten Per duo: • een verzameling van minstens 5 plekken waar je zichtbaar in de gaten wordt gehouden en 5 plekken waar je onzichtbaar in de gaten wordt gehouden; • een beschrijving van wat privacy voor je betekent en waardoor deze privacy wordt bedreigd; • een schets van een object/voorwerp dat jou beschermt. Dit object bestaat nog niet; • een beschrijving van de werking van het object; • een overzicht van minstens 6 bouwwerken of ontwerpen van ten minste 3 verschillende architecten die gebruik hebben gemaakt van privacy en veiligheid; • twee schetsen van gebouwen die veilig zijn en privacy garanderen (eventueel in combinatie met het object); • een maquette van het object/voorwerp of het gebouw met daarbij presentatiefoto’s.
Leerlingmateriaal - Lessenserie Blijf af!
Opdrachten 1. V erzamel 5 plekken uit je eigen omgeving waar publiek in de gaten wordt gehouden. Omschrijf de plekken en de beveiliging. Verzamel ook 5 onzichtbare beveiligingssystemen uit het dagelijks leven. Geef een omschrijving van de werking. Geef ook aan welke invloed deze beveiliging heeft op de privacy van de burger. 2. M aak twee schetsen van een object of voorwerp dat jou beschermt. Geef een beschrijving van dit object en de werking ervan. 3. M aak twee schetsen van een gebouw dat veiligheid biedt. Het liefst een niet bestaande beveiliging. Gebruik humor en creativiteit. 4. Werk een van de twee voorstellen uit tot een 3D-product. Maak voor de presentatiefoto’s van de werking, installatie of van het interieur.
Criteria Kun je: • je verzameling presenteren en verdedigen; • veiligheid en privacy omschrijven en aangeven waar de grens minder duidelijk wordt; • benoemen wat de kunstenaars gedaan hebben met de begrippen privacy en veiligheid; • dit gegeven omzetten in een schets van een voorwerp/object dat veiligheid en privacy garandeert; • een gebouwen ontwerpen waarbij er gelet wordt op veiligheid en privacy, maar dan niet met de geijkte (technische) middelen; • beschrijven hoe het object werkt en wat er gedaan is om het gebouw te beveiligen; • een schets uitwerken tot een 3D-product; • het 3D-product dusdanig fotograferen dat er een duidelijk beeld van het 3D-product is; • je eigen werk en dat van anderen bediscussiëren in relatie tot het werk van de kunstenaars?