Media en Macht Lessenserie 15 Minutes of fame Docentenhandleiding doelgroep
4 vmbo,4 havo, 4 vwo
duur
6-8 klokuren
Inleiding Heeft iedereen recht op 15 minuten beroemdheid, zoals Andy Warhol beweert? Hoe verandert het karakter van mensen wanneer ze verschijnen in de Andy Warhol – Fifteen minutes of fame
media? Welke machtsfactoren spelen daarin een rol? Leerlingen bekijken werk van kunstenaars die zich
bezighouden met identiteit en media-aandacht. Hoe zetten deze makers een persoon (met een bepaalde identiteit) in het middelpunt? Wat voor middelen gebruiken ze daarvoor? Waarin verschillen de visies van de makers op het fenomeen ‘beroemd via de media’? Leerlingen onderzoeken wat het begrip media-identiteit omvat, en hoe persoonlijkheden in de media ontstaan of gemaakt worden. Hoe kan je van een ‘normaal’ persoon een bijzondere media-identiteit maken? Leerlingen ontwerpen een logo en bedenken een mediacampagne om een anoniem persoon onder de aandacht te brengen.
Bronnen Screentest David Bowie - Andy Warhol - 1971 Pim Fortuyn Diary - Erik van Lieshout - 2002 The Truman Show – Peter Weir (trailer) Waarom is Youtube leuk? - reportage in actualiteitenrubriek Nova - 2006 http://www.teleblik.nl/media/1601462
Leerdoelen Leerlingen: • beschrijven het verschil tussen de manier waarop ‘gewone’ mensen nu en 40 jaar geleden in de media verschijnen; • onderzoeken het werk van mediakunstenaars en analyseren wat zij doen om een identiteit in het middelpunt te zetten; • schrijven een verhandeling van minimaal 250 woorden over de wijze waarop media ingaan op ‘beroemdheid’ en welke machtsfactoren daarbij aan de orde komen; • stellen een lijst samen van minimaal tien medium-items die zich bezighouden met identiteiten en aandacht/beroemdheid; • ontwerpen een logo voor een tot nu toe onbekend persoon;
Docentenhandleiding - Lessenserie 15 Minutes of fame
• maken twee schetsontwerpen van de campagne voor een tot nu toe onbekend persoon; • voeren het beste logo + campagne-idee uit in de vorm van een film, poster, tijdschriftcover of powerpointpresentatie; • presenteren de campagne en lichten de gemaakte keuzes toe.
Benodigdheden • per drie leerlingen een computer met moviemaker, en/of een beeldbewerkingsprogramma • per drie leerlingen een fotocamera en/of een videocamera
Voorwaarden/eisen De leerlingen kunnen informatie op internet opzoeken, foto’s en tekst (minimaal) digitaal bewerken, en videobeelden opnemen en monteren tot een film.
Producten Per leerling: • een verhandeling van minimaal 250 woorden over de wijze waarop media ingaan op ‘beroemdheid’ en welke machtsfactoren daarbij aan de orde komen. Per trio: • onderzoek naar ‘Wat is beroemdheid in de media?’ bestaande uit een lijst van minimaal tien internetpagina’s • twee schetsontwerpen voor een logo + campagne voor een tot nu toe onbekend persoon • uitgewerkte campagne + logo in de vorm van film, poster, magazine-cover, of powerpoint-presentatie
Lesbeschrijving Deel 1
+/-60 minuten
De lessenserie 15 Minutes of fame start met een gesprek over aandacht van de media. Hoe worden gewone mensen beroemd? Welke aandacht krijg je als je beroemd bent ‘voor even’? Wat kun je doen om 15 minuten beroemd te zijn? De leerlingen bekijken ‘Screentest van David Bowie’ van Andy Warhol en ‘Pim Fortuyn Diary’ van Eric van Lieshout. U vergelijkt het fenomeen ‘beroemd’ in 1971 met de huidige tijd. Andy Warhol ‘voorspelde’ dat iedereen in de toekomst 15 minuten wereldberoemd zou zijn. Is zijn voorspelling uitgekomen? Leg via The Truman Show een link met realityprogramma’s (Big Brother, Expeditie Robinson, Idols), online communities als hyves, en de beroemdheid die amateurs krijgen via Youtube. Leerlingen schrijven een korte verhandeling over de wijze waarop media ingaan op ‘beroemdheid’ en welke machtsfactoren daarbij aan de orde komen. Deel 2
+/-60 minuten
Leerlingen onderzoeken in groepen van drie wat identiteit is in de media. Zij bekijken youtube-films, verzamelen internetpagina’s en bekijken soorten tv-programma’s. Van het onderzoek maken zij een lijst van minimaal tien media-items die zich bezighouden met aandacht voor (gewone) mensen en beroemdheid. Ze geven voorbeelden van goede en slechte presentaties van een identiteit met een verantwoording erbij en geven antwoord op de vraag welke invloed media heeft op de identiteit van deze mensen. Centraal staat steeds de vraag: Wie heeft de macht, de mensen die in de media verschijnen of de programma’s en netwerken die dit mogelijk maken?
Docentenhandleiding - Lessenserie 15 Minutes of fame
Deel 3
+/-60 minuten
Uit het onderzoek maken de leerlingen een keuze voor een werkwijze om iemand via de media een ‘nieuwe’ identiteit te geven. Ze kiezen daarvoor een volstrekt onbekend iemand, een persoon uit hun omgeving, of zichzelf. Het is de bedoeling dat ze deze persoon een zodanige makeover geven dat hij of zij een aantrekkelijke of bijzondere mediapersoonlijkheid wordt. Centraal in de campagne die ze voor deze persoon ontwerpen staat een logo dat ze voor hem of haar ontwerpen. Ze moeten ook laten zien in welke context deze persoon gepresenteerd wordt. Dat kan zijn als nieuwe Youtube-ster, in de vorm van een verkiezingsposter, als een nieuw tijdschrift (denk aan de Linda, of de Jan), als onderwerp van een reclamecampagne, etc. De leerlingen proberen zo origineel mogelijk te zijn, en moeten de persoon zo overtuigend mogelijk neerzetten in (bewegend) beeld en tekst. Hiertoe maken ze ten minste twee schetsen van het logo en de ‘omgeving’ waarin de persoon gepresenteerd wordt. Deel 4
+/-120 - 240 minuten
Uit de schetsontwerpen wordt de sterkste gekozen en uitgewerkt tot promotiecampagne in de vorm van een korte film, een poster, de omslag van een tijdschrift of een powerpoint-presentatie. Het logo moet een prominente plek innemen in de campagne. Deel 5
+/-60 minuten
Evaluatie van de promoties. De leerlingen presenteren hun campagne. De andere leerlingen beoordelen de werken aan de hand van de criteria.
Criteria Kan de leerling: • het verschil beschrijven tussen de manier waarop ‘gewone’ mensen nu en 40 jaar geleden in de media verschijnen; • beschrijven wat de mediakunstenaars gedaan hebben om een ‘beroemde’ identiteit in het middelpunt van de belangstelling te zetten; • een verhandeling schrijven van minimaal 250 woorden waarin hij of zij aangeeft welke invloed media hebben op identiteit en welke machtsfactoren daarbij aan de orde komen; • een lijst samenstellen van minimaal tien medium-items die zich bezighouden met identiteiten en aandacht/ beroemdheid; • een logo voor een identiteit ontwerpen; • ten minste twee schetsontwerpen maken van een campagne voor een anoniem persoon; • het beste logo + campagne-idee uitvoeren in de vorm van een film, poster, tijdschriftcover of powerpointpresentatie; • de campagne presenteren en plenair toelichten.
Media en Macht Lessenserie 15 Minutes of fame Leerlingmateriaal doelgroep
4 vmbo,4 havo, 4 vwo
duur
6-8 klokuren
Inleiding Kunstenaar Andy Warhol deed in 1968 de uitspraak;‘In the future everyone will be (world) famous for fifteen minutes’. Heeft iedereen recht Andy Warhol – Fifteen minutes of fame
op beroemdheid? Hoe verandert het karakter van mensen wanneer ze verschijnen in de media? Welke machtsfactoren spelen daarin een rol?
Je bekijkt het werk van kunstenaars die zich bezighouden met media-aandacht. Hoe zetten deze makers een persoon in het middelpunt en hoe denken zij over beroemd zijn? Je gaat onderzoeken hoe persoonlijkheden in de media ontstaan of gemaakt worden. Hoe worden onbekende en beroemde mensen gepresenteerd in de media? Hoe kan je van een ‘gewoon’ persoon een bijzondere media-identiteit maken? Als praktijkopdracht ga je een campagne bedenken en uitvoeren om van een volstrekt gewoon iemand een mediaberoemdheid te maken.
Bronnen Screentest David Bowie - Andy Warhol - 1971 Pim Fortuyn Diary - Erik van Lieshout - 2002 The Truman Show – Peter Weir (trailer) Waarom is Youtube leuk? - reportage in actualiteitenrubriek Nova - 2006 http://www.teleblik.nl/media/1601462
Leerdoelen Leerlingen: • beschrijven het verschil tussen de manier waarop ‘gewone’ mensen nu en 40 jaar geleden in de media verschijnen; • onderzoeken het werk van mediakunstenaars en analyseren wat zij doen om een identiteit in het middelpunt te zetten; • schrijven een verhandeling van minimaal 250 woorden over de wijze waarop media ingaan op ‘beroemdheid’ en welke machtsfactoren daarbij aan de orde komen; • stellen een lijst samen van minimaal tien medium-items die zich bezighouden met identiteiten en aandacht/beroemdheid; • ontwerpen een logo voor een tot nu toe onbekend persoon; • maken twee schetsontwerpen van de campagne voor een tot nu toe onbekend persoon.
Lessenserie 15 Minutes of fame
• voeren het beste logo + campagne-idee uit in de vorm van een film, poster, tijdschriftcover of powerpointpresentatie; • presenteren de campagne en lichten de gemaakte keuzes toe.
Benodigdheden • per drie leerlingen een computer met moviemaker, en/of een beeldbewerkingsprogramma • per drie leerlingen een fotocamera en/of een videocamera
Voorwaarden/eisen De leerlingen kunnen informatie op internet opzoeken, foto’s en tekst (minimaal) digitaal bewerken en kunnen video opnemen en monteren tot een film.
Opdrachten (zie opdrachtenblad) 1. S chrijf een verhandeling van minimaal 250 woorden over de wijze waarop media ingaan op ‘beroemdheid’ en welke machtsfactoren daarbij aan de orde komen 2. D oe onderzoek naar ‘Wat is beroemdheid in de media?’ door een lijst samen te stellen van minimaal 10 internetpagina’s 3. Maak twee schetsontwerpen voor een logo + campagne voor een tot nu toe onbekend persoon. 4. Werk campagne + logo uit in de vorm van film, poster, magazine-cover, of powerpoint-presentatie.
Criteria Kun je: • het verschil beschrijven tussen de manier waarop ‘gewone’ mensen nu en 40 jaar geleden in de media verschijnen; • beschrijven wat de mediakunstenaars gedaan hebben om een ‘beroemde’ identiteit in het middelpunt te zetten; • een lijst samenstellen van minimaal tien medium-items die zich bezighouden met identiteiten en aandacht/ beroemdheid; • een verhandeling schrijven van minimaal 250 woorden waarin je aangeeft welke invloed media hebben op identiteit en welke machtsfactoren daarbij aan de orde komen; • een logo voor een identiteit ontwerpen; • ten minste twee schetsontwerpen maken van een campagne voor een anoniem persoon; • het beste logo + campagne-idee uitvoeren in de vorm van een film, poster, tijdschriftcover of powerpointpresentatie; • de campagne presenteren en plenair toelichten.
Lessenserie 15 Minutes of fame
bijlage 1
leerlingmateriaal 15 Minutes of fame Opdracht 1 Schrijf een verhandeling van minimaal 250 woorden over de wijze waarop media ingaan op ‘beroemdheid’ en welke machtsfactoren daarbij aan de orde komen. Ga daarbij in op de verschillende standpunten die kunstenaars innemen en de verschillen tussen 40 jaar geleden beroemd zijn en nu. Gebruik de voorbeelden uit de les of maak gebruik van onderstaande links voor extra informatie. www.youtube.com/watch?v=zh0PZLvDVys www.youtube.com/watch?v=Ih51iuy2xQs www.youtube.com/watch?v=ngpofT5WMEk www.youtube.com/watch?v=tRDzyT3ogjE www.youtube.com/watch?v=V0josfZip2U ww.youtube.com/watch?v=tWMuf4bMm www.youtube.com/watch?v=NH9vxlTJ8ps http://feestkees.hyves.nl/?ref=sr www.myspace.com/agadagatellier Opdracht 2 Doe in drietallen onderzoek naar ‘Wat is beroemdheid in de media?’ door een lijst samen te stellen van minimaal tien internetpagina’s waarop ‘gewone’ of ‘bijzondere’ mensen worden gepromoot, zichzelf in het zonnetje zetten, of pogingen doen om beroemd te worden. Benoem verschillen tussen de manier waarop mensen zich presenteren of gepresenteerd worden. Opdracht 3 Maak twee schetsontwerpen voor een logo + campagne voor een tot nu toe onbekend persoon. De persoon die je kiest moet echt bestaan. Het kan iemand op school zijn, uit de buurt of je familie, het kan zelfs een van de leden uit jullie groep zijn. Bedenk hoe je deze persoon wil presenteren. Bedoeling is dat jullie deze persoon een zodanige makeover geven dat hij of zij een aantrekkelijke of bijzondere mediapersoonlijkheid wordt. Benadruk daartoe aspecten van het karakter of persoonlijke kwaliteiten van de gekozen persoon. Je gaat die aspecten maximaal belichten in jullie campagne! Dat kan zijn als nieuwe Youtube-ster, in de vorm van een verkiezingsposter, als een nieuw tijdschrift (denk aan de Linda, of de Jan), als onderwerp van een reclamecampagne, etc. Een speciaal voor deze persoon ontworpen logo moet een prominente rol spelen in jullie campagne. Probeer zo origineel mogelijk te zijn, waarbij je ten minste twee schetsen van het logo en de campagne waarin de persoon gepresenteerd wordt ontwerpt. Opdracht 4 Werk campagne + logo uit in de vorm van film, poster, magazine-cover, of powerpoint-presentatie en persenteer deze voor de groep.