Media & het Medium Lessenserie Mag ik even uw aandacht? Docentenhandleiding doelgroep
4 havo, vwo
duur
7-8 klokuren
Inleiding Reclameposters en billboards schreeuwen om de aandacht op straat. Op de tv is het niet anders: humor, sexy en onverwachte beelden houden je blik vast, de boodschap blijft in je hoofd zitten. De kans is groot dat je het product koopt als de reclame sterk is. Niet-commerciële instellingen proberen op dezelfde manier als de reclamemakers de aandacht te trekken in de media: mensen I’m famous on the internet
prikkelen om dingen te doen of te laten door humor, verrassing en mooie beelden. Leerlingen bekijken werk van kunstenaars die in
openbare ruimtes aandacht proberen te trekken en kunstenaars die spelen met reclames: alle kunstenaars proberen het publiek iets te vertellen. Wat is die ‘boodschap’? Leerlingen verspreiden/maken reclame voor hun actie door middel van stickerkunst.
Bronnen Bosnian soldier, Oliver Toscani Nike sweatshop Nike schoen, Adbuster Magazine We feel fine, Jonathan Harris and Sep Kamvar 2010 Wonder, Elena Simons How cellphones, Twitter, Facebook can make history, Clay Shirky 2009 Streetart/Een boodschap een sticker, G. Hofland 2003
Lessenserie Mag ik even uw aandacht?
Leerdoelen Leerlingen kunnen: • ideële reclame en commerciële reclame onderscheiden; • ten minste 3 geslaagde reclames en ideële reclames analyseren op hun aantrekkelijkheid; • ten minste 3 verschillende mogelijkheden noemen om publiek te beïnvloeden via andere kanalen dan (dag)bladen, radio en tv; • benoemen wat de kunstenaars proberen te bewerkstelligen door hun werk op deze manier te verspreiden; • een sticker (met een positief doel) bedenken en uitvoeren; • de sticker op een ludieke manier verspreiden op straat.
Benodigdheden • beamer, scherm en computers met internet • camera’s en fotobewerkingsprogramma’s • eventueel samenwerking met een dramadocent
Voorwaarden/eisen Leerlingen kunnen: • zelfstandig buiten de school onderzoek doen; • eventueel zelfstandig buiten de school de ‘presentatie’ uitvoeren; • zelfstandig in groepen van 4 werken op werkplekken bij een computer met internet een beeldbewerkingsprogramma; • zelfstandig filmen en fotograferen en hebben al enige film/fotografie-ervaring; • hun werk verspreiden op straat.
Producten Per viertal: 1. e en PowerPoint-presentatie van verschillende soorten (verspreiding van) reclame(s) anders dan in (dag)blad of op tv of radio; 2. e en overzicht van een 10-tal punten die een (ideële) reclame geslaagd maken; 3. e en beschrijving van ten minste 500 woorden over het verschil tussen commerciële en ideële reclame; 4. een ideële boodschap op een sticker; 5. een duidelijk omschreven stappenplan om de actie via de straat aan de mensen te tonen.
Lessenserie Mag ik even uw aandacht?
Les in stappen* * Alle tijden zijn richtlijnen. U kunt deze lessen uitbreiden door leerlingen meer achtergrondinformatie te laten zien en lezen. Deze informatie kunt u vinden bij de bronnen.
Deel 1
+/-60 minuten
Voorafgaand aan het project verdeelt u de klas in groepen van 4 en legt de opdracht uit. De opdracht worden op straat uitgevoerd. De opdracht: fotografeer 5 reclame-uitingen op straat, 3 reclame-uitingen via de mail en msn, telefoon, internet, 3 oproepen om ergens aan mee te doen of ergens verandering in te brengen en 4 verschillende reclame-uitingen op televisie. De groepen presenteren in PowerPoint de verzameling aan de klas. U vraagt de leerlingen om te formuleren wat het verschil tussen de commerciële en ideële reclames is. De leerlingen maken van hun verzameling een analyse van sterke punten met voorbeelden erbij. Deel 2
+/-60 minuten
De sterke punten van de verzamelingen worden gepresenteerd aan de rest van de klas. Uit al die punten wordt een lijst opgesteld. Die lijst wordt gebruikt bij de uitvoering van de opdracht. U bekijkt met de klas de bronnen van Toscani en Adbusters. De leerlingen analyseren de boodschap van deze twee ‘reclames’. Wie zijn de makers? Wat maakt het verschil? Wat is de boodschap? U bekijkt de volgende stickers op straat: Stickerkunst http://www.flickr.com/photos/arrrgh/4187064161/ http://www.ekosystem.org/photo/923579 http://www.socialfiction.org/img/apepoooster.jpg http://home.kpn.nl/kafx/ Wat gebeurt er met de kijker/voorbijganger? Wat is de ‘boodschap’? Wat is de meerwaarde van het werk in de openbare ruimte? Op welke manier gebruiken deze kunstenaars de media? De leerlingen kiezen in groepen van vier een media-uiting uit die zij gaan gebruiken voor een eigen ludieke actie.
Deel 3
+/- 60 minuten
Leerlingen bedenken een ludieke actie (om de wereld te verbeteren) en verspreiden die via een sticker op straat. De groepen maken een vier schetsvoorstellen en schrijven een voorstel voor een actie rond de sticker (de boodschap op de sticker). Deel 4
+/-90 minuten
U laat de leerlingen de bronnen met stickerkunst zien. U laat elk groepje het voorstel uit de vorige les presenteren. Zet het voorstel aan tot een goede actie of een verbetering? Heeft het voorstel een ideële achtergrond? Kun je met het voorstel iets veranderen bij mensen? Heeft het voorstel een aantal van de 10 punten van een goede reclame in zich? De voorstellen worden uitgewerkt tot een sticker en een actie op straat om de boodschap van de sticker aandacht te geven.
Lessenserie Mag ik even uw aandacht?
Deel 5
+/-90 minuten
De leerlingen plakken hun sticker op straat en filmen deze actie. Ook wordt de reactie van voorbijgangers gefilmd. Begrijpen zij de actie? Hoe staan ze tegenover de actie? Wat vinden ze van stickeren op straat? Deze film wordt verspreid via het internet. Deel 6
+/-90 minuten
De leerlingen evalueren hun sticker en actie aan de hand van de criteria. Zij kiezen onderling de drie beste acties uit en die worden aangemeld bij www.wonders.nl
Criteria Kan de leerling: • 15 verschillende reclame-uitingen verzamelen van de straat, via internet of televisie; • 7 ideële reclame-uitingen verzamelen; • verschillen en overeenkomsten aangeven tussen reclame en ideële reclame; • een lijst van minimaal 15 punten samenstellen van wat een sterke reclame is; • aangeven in ten minste 5 punten wat een sticker sterk maakt; • een sticker ontwerpen
• in zwart-wit of in maximaal twee kleuren
• in alleen ‘harde’ lijnen: geen verlooptinten of grijswaarden
• die een combinatie van tekst en beeld is
• die niet te complex is: moet direct herkenbaar zijn voor de voorbijganger;
• een actie bedenken in de vorm van een sticker om mensen over te halen iets ‘goeds’ te doen of om iets te veranderen; • in deze actie de sterke punten van een goede reclame gebruiken; • deze actie koppelen aan of verspreiden via internet of de media?
Media & het Medium Lessenserie Mag ik even uw aandacht? Docentenhandleiding doelgroep
4 havo, vwo
duur
7-8 klokuren
Inleiding Reclameposters en billboards schreeuwen om de aandacht op straat. Op de tv is het niet anders: humor, bloot en onverwachte beelden houden je blik vast en de boodschap blijft in je hoofd zitten. De kans is groot dat je het product koopt als de reclame sterk is. Niet-commerciële instellingen proberen op dezelfde manier als de reclamemakers de aandacht te trekken in de media: mensen I’m famous on the internet
prikkelen om dingen te doen of te laten door humor, verrassing en mooie beelden. Je bekijkt werk van kunstenaars die in openbare
ruimtes aandacht proberen te trekken en kunstenaars die spelen met reclames: alle kunstenaars proberen het publiek iets te vertellen. Wat is die ‘boodschap’? Je verspreidt/maakt reclame voor je actie door middel van stickerkunst.
Bronnen Bosnian soldier, Oliver Toscani Nike sweatshop Nike schoen, Adbuster Magazine We feel fine, Jonathan Harris and Sep Kamvar 2010 Learning to love you more, Miranda July 2002 Wonder, Elena Simons www.kankerverziektjetaal.nl, Richelle Laurijsen 2009 Stickerkunst www.flickr.com/photos/arrrgh/4187064161/ www.ekosystem.org/photo/923579 www.socialfiction.org/img/apepoooster.jpg http://home.kpn.nl/kafx/
Lessenserie Mag ik even uw aandacht?
Producten Per viertal: • een PowerPoint-presentatie van verschillende soorten (verspreiding van) reclame(s) anders dan in een (dag)blad of op tv of radio • een overzicht van een 10-tal punten die een (ideële) reclame geslaagd maken • een beschrijving van ten minste 500 woorden over het verschil tussen commerciële en ideële reclame • een ideële boodschap op een sticker • een duidelijk omschreven stappenplan om de actie via de straat aan de mensen te tonen
Opdrachten • Fotografeer in een groep van 4 personen: 5 reclame-uitingen op straat, 3 reclame-uitingen via de mail en msn, telefoon, internet, 3 oproepen om ergens aan mee te doen of ergens verandering in te brengen en 4 verschillende reclame-uitingen op televisie. • Maak een overzicht van minimaal 10 sterke punten van goede reclame. • Ontwerp een sticker voor op straat. Bij het ontwerp heb je gebruik gemaakt van de kenmerken van een goede sticker en reclame. • Maak een film van de stickeractie. Verspreid de film van de lancering van de sticker via de media.
Criteria Kun je: • 15 verschillende reclame-uitingen verzamelen van de straat, via internet of televisie; • 7 ideële reclame-uitingen verzamelen; • verschillen en overeenkomsten aangeven tussen commerciële en ideële reclame; • een lijst van minimaal 15 punten samenstellen van wat een sterke reclame is; • aangeven in ten minste 5 punten wat een sticker sterk maakt; • een sticker ontwerpen
• in zwart-wit of in maximaal twee kleuren
• in alleen ‘harde’ lijnen: geen verlooptinten of grijswaarden
• die een combinatie van tekst en beeld is
• die niet te complex is: moet direct herkenbaar zijn voor de voorbijganger;
• een actie bedenken in de vorm van een sticker om mensen over te halen iets ‘goeds’ te doen of om iets te veranderen; • in deze actie de sterke punten van een goede reclame gebruiken; • deze actie koppelen aan of verspreiden via internet of de media.