Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun: 2 1. Mata Pelajaran
Pendidikan Islam (Akhlak)
2. Kelas
Tahun 2 Murni
3. Tarikh/Hari
3 Jamadil Akhir 1435/3 April 2014/ Khamis
4. Masa
(12.00-1.00 Tengahari) 60 minit
5. Bilangan pelajar
20 Orang (lelaki : 10, perempuan :10)
6. Tajuk
Sekolahku Syurgaku
7. Pengetahuan sedia ada
Murid-murid telah mengetahui peraturan-peraturan di sekolah yang mesti dipatuhi
8. Standard Kandungan
5.3 Memahami dan mengamalkan adab di sekolah
9. Standard Pembelajaran
5.3.1 Menyatakan adab-adab di sekolah 5.3.2 Menyatakan kebaikan adab di sekolah 5.3.3 Menyenaraikan akibat mengabaikan
Objektif Pembelajaran
adab di sekolah
Selepas proses pengajaran dan pembelajaran murid dapat: 1. Murid dapat menyebut lima adab-adab di sekolah dengan betul 2. Menyenaraikan sekurang-kurangnya tiga faedah beradab di sekolah dengan betul 3. Mengklasifikasikan perbuatan beradab dan tidak beradab dengan betul
Kemahiran berfikir
Membanding beza faedah amalan beradab dan tidak beradab semasa di sekolah
Gabungjalin
Akidah: Beriman kepada Allah 3
Penyerapan
Sivik
Penerapan nilai
Taat, bekerjasama
E.M.K
1. Keusahawanan : Bekerjasama 2. Kreatif: Menjana idea dan membuat gambaran adab semasa di sekolah 3. Teknologi maklumat dan komunikasi: Powerpoint
Penilaian PdP
1. Lisan: Soal Jawab 2. Kuiz
4
Langkah
Isi kandungan
Aktiviti P&P
Catatan
Pendahuluan
Bacaan doa dan Bacaan Syahadah
1. Seorang murid diminta oleh guru Penerapan nilai:
mengetuai bacaan doa. 3 minit
2.
Murid-murid lain diminta mengikut -
bacaan
doa
bersama-sama/ -
mengaminkan bacaan doa. 3.
Semua
murid
-
melafaz
Adab membaca doa Khusyuk Tawakal
kalimah
Syahadah bersama-sama
Set Induksi
Gambar
sekolah,
suasana
di - Murid ditayangkan gambar sekolah, E.M.K:
perhimpunan, di perpustakaan, didalam suasana 5 minit
di
perhimpunan,
kelas berdasarkan slaid power point
perpustakaan, didalam kelas
Soalan:
-
Murid
diminta
untuk
di - Teknologi maklumat dan komunikasi
memerhati Kaedah:
gambar tersebut
- Bersoal jawab dengan murid tentang -
Soal Jawab
gambar yang diperhati
Sumbang saran
-
Gambar apakah ini?
Bagaimana suasana di sekolah dikaitkan dengan Adab di sekolah
Bahan bantu mengajar
ini?
-
Apa
yang
perlu
-
Jawapan
murid
dirumuskan
dan
Perisian bergambar
dilakukan
semasa perhimpunan minggun? 5
exe
Penerapan nilai: -
- Patuh dan berdisIplin
Penyerapan: -
- Pendidikan sivik kenegaraan:
dan
Nyanyian
lagu Negaraku
Langkah 1
- Murid
ditayangkan
dengan
video E.M.K:
situasi di sekolah 8 minit
-
Murid
diminta
- Teknologi maklumat untuk
memerhati dan komunikasi
tayangan video - Murid diminta mengeluarkan pendapat Kaedah: 6 adab di sekolah
dan idea masing-masing berkenaan -
Sumbang saran
1. Niat menuntut ilmu kerana Allah.
adab-adab di sekolah.
Penerangan
2. Hormat Warga sekolah.
- Murid mendengar penerangan guru
3. Taati perintah guru.
tentang adab-adab di sekolah
-
Bahan
4. Sayangi rakan sebaya.
mengajar:
5. Hargai dan sayangi warga sekolah.
-Perisian exe
6. Jaga nama baik sekolah
- Video
6
bantu
Langkah 2
Kebaikan beradab di sekolah
-
Murid ditayangkan audio minusone E.M.K: beserta
lirik
lagu
“Adab
mulia - Teknologi maklumat
sekolah ceria” menggunakan irama dan komunikasi
8 minit
Kaedah:
lagu Rama-rama. -
-
Murid diminta menyanyi bersama- -
Nyanyian
sama secara kelas.
Penerangan
Murid
diminta
mengeluarkan
kebaikan adab di sekolah yang terdapat
dalam
lirik
lagu
yang Bahan
bantu
ditayangkan secara individu dan mengajar: lisan. -
-
Audio Minusone
Jawapan murid dikembangkan atau diperbetulkan dengan penerangan guru.
Langkah 3
Permainan kerusi berirama
-
- Amalan beradab dan tidak beradab di 12 minit
sekolah
-
penerangan
cara E.M.K -Teknologi
maklumat
Guru menyusun kerusi di dalam dan komunikasi bentuk bulatan
-
dengan guru. 2. Mandi terlebih dahulu sebelum
diberi
permainan kerusi berirama
Amalan beradab di sekolah 1. Memberi salam ketika terserempak
Murid
Murid diminta mengelilngi kerusi Kaedah: apabila muzik dimainkan
-
Murid yang gagal mendapatkan - Simulasi
kesekolah.
tempat
3. Menghormati guru.
diberhentikan
4. Mendengar pengajaran guru dengan
membuat
7
- Permainan
duduk
ketika diminta
simulasi
muzik surat Penerapan nilai:
berdasarkan Tolak ansur
teliti.
amalan
Amalan tidak beradab di sekolah
sampul surat yang disediakan oleh Bahan
1. Membuat bising ketika guru sedang
guru.
mengajar.
-
yang
terdapat
dalam mengajar:
Murid lain meneka amalan yang -
Audio
2. Tidak membaca doa sebelum
ditunjukkan sama ada beradab atau -
Kerusi
memulakan pembelajaran.
tidak beradab.
Sampul
-
3. Tidak mengikut arahan guru.
Langkah 4
E.M.K: -
15 minit
Murid
ditayangkan
gambar
kes - Teknologi maklumat
disiplin di sekolah. -
Murid
diminta
dan komunikasi
untuk
memerhati Kaedah:
gambar tersebut -
Bersoal
jawab
dengan
murid -
tentang gambar yang diperhati -
dikaitkan
2.Didenda dan dimarahi.
beradab di sekolah -
4.Tersisih daripada rakan.
-
Seterusnya
dengan
murid
kesan
6. Persekitaran sekolah kotor
dibahagikan
bantu
Perisian
exe
bergambar -
Perisian exe
setiap wakil kumpulan diminta untuk -
Lembaran kerja di
menjawab
laman web
soalan
kuiz
yang
disediakan oleh guru dilaman web
8
Kuiz
tidak mengajar:
kepada beberapa kumpulan. -
Sumbang saran
Jawapan murid dirumuskan dan Bahan
1.Murid tidak berdisiplin.
5.Lemah dalam pelajaran
surat
beserta soalan
Kesan tidak beradab di sekolah
3.Dibenci dan dicemuh orang.
bantu
weebly. -
Jawapan murid disemak oleh guru.
-
Murid
diminta
untuk
menjawab
soalan latihan di laman web weebly untuk aktiviti pengukuhan dengan bimbingan guru.
Penutup
Penutup kognitif:
7 minit
1. Murid diminta mengingat kembali isi Penerapan nilai: pelajaran 2.
Murid
-Bertanggungjawab diminta
untuk
membuat
kesimpulan tentang pelajaran pada hari Gabungjalin: ini.
Ibadah: Taati perintah Allah
Penutup Sosial:
1. Murid diingatkan supaya sentiasa patuh pada peraturan sekolah. 2. Murid diingatkan supaya berusaha meningkatkan
prestasi
diri
untuk
kecemerlangan sekolah 3. Murid diedarkan lembaran kerja sebagai kerja lanjutan
9