RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran
: Asas Ulum Syariah (Ibadah)
Kelas
: Tahun 4 Cemerlang
Tajuk
: Rukun Solat
Tarikh
: 3.2.2015
Masa
: 11.00- 12.00 tengahari
Bilangan Pelajar
: 34 orang murid
Pengetahuan sedia ada
: Murid tahu cara untuk melaksanakan solat
Standard Kandungan
: 4.3 Memahami dan mengamalkan rukun solat
Standard Pembelajaran
: 4.3.1 Menyatakan erti rukun solat
4.3.2 Menerangkan rukun solat
4.3.3 Menerangkan pembahagian rukun solat
4.3.4 Melakukan rukun solat dengan sempurna
4.3.5 Istiqamah melakukan solat fardu
Objektif Pembelajaran
: Di akhir sesi pembelajaran ini, murid-murid dapat :
Aras 1 : Menyebut pengertian solat dan rukun solat dengan
betul
Aras 2 : Menyatakan rukun-rukun solat dari pertama hingga 6
mengikut urutan
Aras 3 : Menyatakan rukun-rukun solat dari 1 hingga 13
mengikut urutan
Kemahiran Berfikir
: Menjana idea, menghuraikan, mengkategorikan,memahami
dan mengingat
Gabung jalin
: Adab ( Mengamalkan solat fardhu )
Penyerapan
: Beriman kepada Allah
Penerapan Nilai
: Beradab menuntut ilmu
EMK
: 1.Keusahawanan : Murid bekerjasama dan mempunyai daya saing untuk menghasilkan kerja berkumpulan 2. Teknologi maklumat dan komunikasi : Power Point
Penilaian p & p
: Lisan : Soal jawab Bertulis : Lembaran Kerja
Bahan Bantu Belajar kerja
: LCD, laptop, video, skrin tayangan, Kad gambar, lembaran
Langkah Pendahuluan ( 5 minit)
Isi Pelajaran
Aktiviti
Doa belajar
Catatan
· 1. murid memulakan sesi pelajaran
Nilai :
" اللهم افتح علينا حكمتك و انشرdengan bacaan doa.
Beradab ketika
علينا من خزائن رحمتك يا ارحم
menuntut ilmu
" ·الراحمين
2. Seorang murid diminta untuk mengetuai bacaan doa dan murid lain mengikut.
Set Induksi ( 5 minit )
Pengertian Solat dan
Kaedah :
rukun Solat 1. Pengertian
Memaparkan solat
atau
perbuatan
yang
dimulakan
dengan ihram
2.Menyoal
murid
dan
mengaitkan
jawapan dengan tajuk pengajaran.
(Objek Pembelajaran )
kepada belum diketahui Kaedah :
dan
disudahi dengan salam.
BIG(baca ikut guru) Prinsip : diketahui
:
Perkataan
takbiratul
1.Menunjukkan bahan yang dibawa.
3.Bersoal jawab dengan murid
Soaljawab
tentang erti solat. BBB : 4.Meminta seorang murid membaca pengertian solat
BAHAN MAUJUD 1) Telekung 2) Songkok
5.Murid mendengar penerangan oleh 2.Hukum :
guru tentang pengertian solat
3) Sejadah BBB :
Wajib 6. Bersoal jawab dengan murid tentang hukum mengerjakan solat
1) Objek pembelajaran (Learning Object) 2.LCD Kaedah : Sumbangsaran /
Soalan :
Penerangan
i. Apakah maksud Solat ii.
Apakah maksud
Rukun Solat
Langkah 1
Tayangan
( 10 minit )
tentang solat
video1. 1.Murid meihat tayangan video yang dipaparkan oleh guru.
BBB : Objek pembelajaran
3. 2. Murid bersoaljawab dengan guru
(Learning Object)
mengenai video tersebut.
4.3. Murid menjawab soalan dengan betul dan melibatkan diri secara aktif
Kaedah : soal jawab
4. Jawapan murid dikaitkan oleh guru dengan tajuk pengajaran pada hari
Prinsip : diketahui
tersebut.
kepada belum diketahui
Langkah 2 (10 minit )
Rukun-rukun solat i.
Niat
ii.
Berdiri tegak.
iii.
Takbiratul Ihram
iv.
Membaca surah al-
Fatihah pada tiap-tiap
11. Murid melihat gambar rukun-rukun solat di skrin putih.
2.2. Murid mendengar rukun-rukun solat
Kaedah : Penerangan,
BBB : Objek
mengikut tertib yang disampaikan oleh
Pembelajaran
guru dan murid tumpukan perhatian.
( Learning Object)
rakaat. v.
Rukuk.
vi.
I`tidal
3 3.Murid-murid membaca rukun-rukun solat di skrin putih secara kelas dan kumpulan mengikut tertib.
Prinsip : mudah kepada susah
Langkah 3
Bacaan dalam solat
( 10 minit )
i.
Sujud
1 1. Murid melihat paparan gambar dan
BBB: Objek
video rukun-rukun solat ( bacaan
Pembelajaran
dalam solat ) di skrin putih yang
( Learning Object )
diberikan oleh guru. Kaedah : 22. Murid mendengar bacaan rukun-
Sumbangsaran
rukun solat (bacaan dalam solat) mengikut tertib menerusi tayangan
BBB :
video dan murid tumpukan perhatian.
Objektif Pembelajaran
ii.
Duduk antara dua 33. Murid membaca rukun-rukun sola sujud (bacaan dalam solat) di skrin putih secara kelas mengikut bacaan tayangan video dan kumpulan mengikut tertib.
iii.
Duduk tasyahud
akhir iv.
Membaca tasyahud
akhir v.
Membaca selawat
ke atas nabi pada tasyahud akhir vi.
Membaca salam
yang pertama vii.
Tertib ertinya
mengikut urutan dalam mengerjakan rukunrukun tersebut.
Kaedah : Soal jawab
Pembahagian rukun solat
1.1. Murid melihat paparan pembahagian rukun solat yang dipaparkan oleh guru.
2.2. Murid membaca pembahagian rukun solat di skrin putih secara kelas dan kumpulan mengikut tertib
3 3.Murid bersoal jawab dengan guru tentang pembahagian rukun solat.
Langkah 4 (15Minit )
Amali rukun solat
1 1.Murid diarahkan untuk
Kaedah :
membahagikan kepada beberapa
Sumbangsaran
kumpulan
Perbincangan Tunjuk cara
. 2. Murid diarahkan untuk menyusun kad gambar rukun solat mengikut tertib
Penerapan nilai : Berani tampil
3. Murid menjawab soalan quiz yang
kehadapan
telah disediakan Kerjasama
BBB : Kad Gambar Learnin Objek (LO)
4. Kesilapan jawapan murid diperbetulkan oleh guru
5. Murid diberikan demonstrasi oleh guru cara melakukan solat mengikut rukun solat yang ditetapkan dan mengikut tertib
Penutup ( 5 minit )
1. Penutup kognitif
M 1. Membuat rumusan terakhir berdasarkan tajuk dan aktiviti yang dijalankan.
2. Murid menyatakan semula pengertian dan hukum solat
1. Penutup Sosial
M 1.Murid diingatkan sentiasa bersyukur dan menghargai kehidupan yang diberikan oleh Allah kepada manusia.
M 2. Murid diedarkan lembaran kerja sebagai kerja lanjutan
REFLEKSI :
KEKUATAN Kekuatan yang dapat dikesan dalam menjalankan tugasan mikro pengajaran ialah kawalan kelas yang baik. Kesediaan murid untuk belajar melicinkan suasana pengajaran dan pembelajaran sterusnya membantu pemahaman murid terhadap apa yang disampaikan oleh guru. Selain itu, tumpuan murid dan komitmen yang diberikan oleh murid-murid melancarkan rakaman pengajaran ini
KELEMAHAN Kelemahan dan kekurangan yang dikenalpasti dalam pelaksanaan tugasan mikro pengajaran ialah kurangnya tumpuan yang diberikan oleh murid terhadap mata pelajaran yang dipelajari pada hari ini. Oleh itu,untuk proses pengajaran dan pembelajaran yang akan datang saya akan melakukan pendekatan untuk melibatkan murid secara aktif dalam kerja berkumpulan.
ULASAN GURU PEMBIMBING : _________________________________________________________________________ _________________________________________________________________________ _________________________________________________________________________ _________________________________________________________________________ _______________________________________________________________________