RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran
: Bahasa Melayu
Tahun
: 3 Bestari
Bil. Murid
: 30 orang
Tema
: Faedah bersukan (memenuhi masa lapang)
Tajuk Tarikh
: : 6 Ogos 2008
Masa
: 8.00-9.00 pagi (60 minit)
Objektif
: Pada akhir pelajaran murid dapat;
1) Murid dapat menyatakan faedah-faedah bersukan secara lisan. 2) Membaca petikan “Faedah Bersukan” pada kadar sekurangkurangnya 80% sebutan dan intonasi yang betul [5.1 Aras 1 (i)] 3) Menulis 5 ayat tentang “Mengisi masa lapang” berdasarkan rakaman yang diperdengarkan. [9.1 Aras 1 (i)]
Fokus Utama
:
FU:2.2Melaporkan sesuatu perkara dengan menggunakan bahasa yang sesuai dan tepat. Aras 2 i. Memberikan penerangan tentang sesuatu perkara yang diperoleh dengan menggunakan ayat yang jelas ii.Memberikan gambaran yang jelas mengenai maklumat daripada petikan teks Fokus Sampingan : F.S 9.3 Mengambil imlak teks yang diperdengarkan. Aras 2 i. Mengambil imlak frasa dan ayat dengan ejaan dan tanda baca yang betul. ii.Mengambil petikan ayat dan mempersembahkan dengan nada yang sesuai iii.Mengambil perkataan penting dan membuat ayat baharu daripada perkataan tersebut
Kemahiran Bahasa
: Mendengar dan bertutur, membaca dan menulis.
Sistem Bahasa
: Kosa kata: lapang, masa, berharga,emas
Ilmu
: Pendidikkan Moral
Nilai
: Menghargai masa..
Kemahiran Bernilai Tambah (KBT) Kemahiran Berfikir
: Menghubungkaitkan, mencirikan, menilai, penjanaan idea.
Kecerdasan Pelbagai
: Interpersonal, Intrapersonal, verbal-linguistik
Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah mengisi aktiviti masa lapang Bahan Bantu Belajar
: Komputer, sambungan Internet, gambar-gambar kegiatan di waktu lapang, , dan Movie Maker,
+RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN
CATATAN
PEMBELAJARAN KB : Menghubungkaitkan, mencirikan
Set Induksi (5min) Gambaran mengenai tajuk pembelajaran iaitu
1.
‘Permainan Batu
video klip ‘Permainan Batu
Seremban’.
Seremban’.
2.
Guru menunjukkan murid BCB : mendengar aktif BBB : video klip ‘Permainan Batu Seremban’.
Guru mengaitkan aktiviti
dengan tajuk pelajaran.
Ilmu: Sejarah
Langkah 1 (15 minit) Bercerita mengenai aktiviti senaman.
1. Guru meminta murid duduk
dapat perhatikan dalam gambar tersebut?
:
Mengimbas
kembali,
secara berpasangan 2. Murid mengklik pautan web
i. Apakah yang kamu
KB
menghubungkaitkan
pembelajaran yang disediakan 3. Guru
akan
memberikan
BCB : bercerita dan berbincang
soalan panduan kepada murid 4. Seorang murid akan bercerita
ii. Di manakah individu
mengenai buah yang boleh
selalu bersenam?
digunakan
untuk
BBB : Gambar buah Permainan Batu Seremban
bermain
Permainan Batu Seremban 5. Pasangan murid tersebut pula
KP : verbal-linguistik, Interpersonal.
akan bercerita 6. Guru memilih beberapa orang
Nilai:
murid untuk bercerita tentang keberanian buah yang untuk
boleh digunakan
bermain
Permainan
Batu Seremban di hadapan kelas. 7. Murid boleh melihat jawapan dengan mengelik pada pautan
Ilmu: Sejarah
kerjasama,
yang disediakan.
Langkah 2 (20 minit)
Membaca petikan ‘Cara bermain Permainan Batu Seremban’
1. Guru
membahagikan
kelas kepada dua kumpulan
‘Cara
Cara Bermain Buah Satu
Batu Seremban’
bermain
petikan
Cara Bermain Buah Tiga,
mekanis
Lima.
Morfologi • Kata kerja • Kata adjektif
:
Membanding
beza, menilai
Permainan
BCB : bercerita dan berbincang
3. Setiap ahli akan membacakan
• Kumpulan 2: Buah Empat, dan Buah
KB
2. Murid akan mengklik petikan
• Kumpulan 1: dan Buah Dua
murid
4. Ahli
dengan
bacaan BBB
:
petikan
bermain
kumpulan
lain
‘Cara
Permainan
membuat
rakaman
akan Batu Seremban’, Movie bacaan Maker
murid
tadi
dengan
menggunakan Movie Maker 5. Murid
memainkan
semula
rakaman yang dibuat 6. Guru
dan
Grafik:
bersama-sama
Borang Penilaian
penilaian
KP : Interpersonal.
Nilai:
kerjasama,
murid
akan keberanian. membuat
terhadap
sebutan
murid.
Langkah 3 (15 minit)
Membina ayat tentang
1. Murid akan membaca dan
‘Penentuan Giliran
menghayati
petikan
Permainan Batu
‘Penentuan
Giliran
Seremban’
Permainan Batu Seremban’.
2. Murid Perbendaharaan kata:
kepada
memberi
tumpuan pengertian
KB
:
Menghubungkaitkan, penjanaan idea
BCB
:
berbincang,
inkuiri penemuan
• Menimbang
perkataan yang berwarna
• Pemain
kuning
• Buah • Mata • Giliran
BBB 3. Murid diminta untuk menghasilkan ayat
:
Petikan
‘Penentuan
Giliran
Permainan’, dan kamus.
mengenai ‘Cara Menentukan Giliran
KP : Interpersonal.
Permainan Batu Seremban’ berdasarkan perkataan yang diberikan.
4. Guru membetulkan ayat murid yang salah.
Penutup kognitif • Membuat
Penutup (5min)
1. Guru menyoal murid
rumusan isi
tentang perkara yang
pelajaran
dipelajari.
Penutup sosial
2. Guru menyimpulkan pelajaran.
• Memberi pujian dan motivasi
3. Guru memberi pujian dan dorongan kepada murid supaya berusaha membaiki pembacaan.
Nilai: keberanian