RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (KEMAHIRAN MENULIS)
Mata pelajaran : Bahasa Malaysia Tarikh / Hari : 11.3.2015/Rabu Tahun : 4 Bijak Bil. Murid : 26 orang Masa : 7.40-8.10 pagi Tema : Sentiasa Selamat Tajuk : Keselamatan Penggunaan Lif
Standard Kandungan 3.4 Menulis imlak dengan tepat. .
Standard Pembelajaran 3.4.2 Menulis frasa dan ayat yang ada perkataan berimbuhan pinjaman dengan ejaan dan tanda baca yang tepat secara imlak .
Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat : I. II.
Menulis imlak tiga daripada empat perkataan yang mengandungi perkataan berimbuhan pinjaman. Menyenaraikan empat daripada lima perkataan berimbuhan pinjaman yang terdapat dalam teks.
Sistem bahasa :
Sintaksis - Imbuhan pinjaman
EMK
Ilmu
Sains dan teknologi
Pendidikan Kesihatan
Pengisian kurikulum
Nilai murni : Kerjasama, kerajinan
Kepelbagaian kaedah dan teknik
KB :mengecam KP: Verbal linguistik, Interpersonal BCB: Memproses maklumat. Pembelajaran kontekstual : Menghubungkait
Bahan Bantu Mengajar Bil. 1. 2. 3.
Jenis Kad Manila Kad Gambar Lembaran kerja
Bilangan 4 4 26
Pengetahuan Sedia ada: Murid pernah menaiki lif.
Langkah / Masa Set
Isi pelajaran
Soalan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Catatan
BBM
induksi (5 minit )
Langkah 1 (10 minit)
Langkah 2 (20 minit)
1. Apakan nama kemudahan asas ini? 2. Bagaimanakah lif ini boleh bergerak? 3.Apakah fungsi lif digunakan?
Penerangan contoh perkataan berimbuhan pinjaman.
Menulis imlak frasa dan ayat
1.Guru bertanyakan khabar dengan murid. 2.Guru menunjukkan kad gambar kepada murid-murid. 3. Murid diminta menyatakan jenis kemudahan yang ditunjukkan oleh guru. 4. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai pengalaman murid menaiki lif. 4.Guru mengaitkan jawapan murid dengan isi pelajaran pada hari ini. 1.Guru meminta murid memberikan contoh perkataan berimbuhan pinjaman. 2.Beberapa orang murid diminta untuk menulis jawapan mereka di papan tulis. 3. Guru menerangkan contoh yang diberikan oleh murid. 4.Guru menerangkan konsep dan definisi yang perkataan berimbuhan pinjaman. 5. Guru memberikan contoh ayat yang menggunakan perkataan berimbuhan pinjaman.
1.Guru meminta murid mengeluarkan alat tulis dan buku. 2.Murid diminta untuk
Nilai
Kad Gambar
Kerjasama
Pembelajaran kontekstual Menghubungkaitkan dengan pengalaman kehidupan
BBM
Kad manila
KB
Mengenal pasti
Verbal Linguistik
KP
BCB
Memproses maklumat
Teknik Perbincangan
EMK
Sains dan teknologi
Nilai murni Kerjasama BBM Petikan teks
bersedia. 3.Guru membaca teks petikan keselamatan penggunaan lif. 4. Murid diminta untuk menulis kembali ayat dan frasa yang disebut oleh guru. 5. Guru meminta murid menggaris frasa dan ayat yang mengandungi perkataan berimbuhan pinjaman. Langkah 3 (15 minit)
Menyenaraikan perkataan berimbuhan pinjaman.
Pengayaan Mencari makna perkataan berimbuhan pinjaman.
Penutup (5 minit)
Kognitif Rumusan tentang isi pelajaran pada hari ini.
1.Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid-murid. 2. Murid diminta untuk menyenaraikan perkataan berimbuhan pinjaman yang terdapat dalam petikan teks yang disalin. 3.Murid diminta untuk membina ayat menggunakan perkataan berimbuhan pinjaman yang telah disenaraikan.
Pendekatan -Komunikatif KB -Menjana Idea KP
Verbal linguistik
BCB Memproses Maklumat
Nilai murni -Kerjasama BBM Lembaran kerja
KP
Interpersonal
KB
Menjana idea
BCB Memproses maklumat Nilai murni Kerajinan
1.Murid diminta untuk mencari makna perkataan berimbuhan pinjaman yang telah disenaraikan.
Guru meminta seorang murid merumuskan isi
Nilai
Kerjasama
pelajaran dengan tajuk pelajaran pada hari ini. Sosial Pujian kepada murid
Guru memberikan pujian terhadap sikap murid yang memberikan kerjasama.
Pengukuhan : Murid diminta untuk mengaplikasikan apa yang telah diajar pada hari ini dengan kehidupan seharian.
REFLEKSI
Kekuatan :
Kerajinan
____________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________
Kelemahan ____________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________
Cadangan Penambahbaikan ____________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________
Tandatangan Guru Pelatih , ,
Tandatangan Guru Pembimbing ,
Tandatangan Pensyarah Pembimbing ,
______________________
______________________
______________________
(
(
(
)
)
)