RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 2 Mata pelajaran
Pendidikan Islam ( Adab )
Kelas
2 Cemerlang
Tarikh / hari
23 Februari 2015 / Isnin
Masa
11.20 pagi – 12.20tgh hari ( 60 minit )
Bilangan murid
30 orang ( 14 lelaki , 16 perempuan )
Tajuk
Selamat malam anak ku sayang
Pengetahuan sedia ada
Murid sudah mengetahui adab sebelum tidur sebelum ini.
Standard kandungan
5.1 Memahami dan mengamalkan adab tidur
Standard pembelajaran
5.1.1 Menyatakan adab sebelum tidur 5.1.2 Menyatakan adab selepas bangun dari tidur 5.1.3 Menyatakan kebaikan beradab sebelum dan selepas tidur 5.1.4 Menyatakan akibat tidak melakukan adab sebelum dan selepas tidur
Objektif pembelajaran
Murid dapat : 1. Menyatakan empat daripada enam adab sebelum dan selepas bangun tidur selepas melihat slaid yang ditunjukkan oleh guru. 2. Menyenaraikan kebaikan beradab sebelum dan selepas tidur dengan betul selepas tayangan power point. 3. Menjelaskan akibat tidak beradab sebelum dan selepas bangun tidur dengan betul selepas guru memberi penerangan. 2
Kemahiran berfikir
Membezakan adab sebelum dan selepas tidur dan menyatakan kebaikan beradab sebelum dan selepas tidur.
Gabung jalin
Muzik
Penyerapan
Beriman kepada Allah
Penerapan nilai
Khusyuk, taat, kerjasama, beradab, yakin
E.M.K
1. keusahawanan : murid bekerjasama dan mempunyai daya saing untuk menghasilkan kerja 2. kreativiti : membezakan kebaikan beradab dan tidak beradab sebelum dan selepas bangun tidur. 3. teknologi maklumat dan komunikasi : power point.
Penilaian P&P
1.Murid dapat mengetahui adab sebelum dan selepas bangun tidur. 2.Murid dapat membezakan kebaikan beradab dan akibat tidak beradab sebelum dan selepas bangun tidur.
Bahan bantu mengajar
1.Kad imbasan gambar 2. power point 3. Alat pembesar suara 4. Objek pembelajaran
3
Langkah Muqadimah
Isi kandungan Bacaan doa :
(3 minit )
Aktiviti
Catatan
1. Seorang murid diminta oleh guru mengetuai bacaan
Penerapan nilai :
doa.
Khusyuk
2. Murid-murid lain diminta mengikut bacaan doa bersama- Tawakal sama.
Adab berdoa
3. Semua murid melafazkan kalimah syahadah bersamaKalimah syahadah :
sama
أًشهد أن ال إله إال اهلل وأشهد أن حممدا رسول اهلل
Set induksi ( 5 minit )
Gambar orang sedang tidur
1. Murid ditunjukkan gambar orang yang sedang tidur.
E.M.K :
2. Murid bersoal jawab dengan guru
Teknologi
3. Jawapan murid dikaitkan dengan isi pelajaran.
maklumat dan komunikasi
Kaedah : Penerangan dan soal jawab
4
Bahan bantu mengajar : Power point
Apa yang kamu lakukan sebelum tidur?
Penerapan nilai : soalan :
Berakhlak baik
1. Bagaimana kamu tidur? 2. Pukul berapa kamu tidur? 3. Apa kamu buat sebelum tidur? 4. Bacaan doa tidur sebelum tidur.
Langkah 1
Tayangan objek pembelajaran
( 10 minit )
adab sebelum tidur
1. Murid bersoal jawab dengan guru selepas guru memberi Kaedah : penerangan tentang adab sebelum tidur. 2. Murid mendengar penerangan guru mengenai abad sebelum tidur.
5
Penerangan dan nyanyian
3. Murid membaca adab sebelum tidur secara kumpulan dan individu.
Bahan : Video dan objek
4. Murid ditunjukkan video nyanyi lagu doa sebelum tidur.
pembelajaran
5. Murid bernyanyi lagu secara kumpulan.
yang dilayari di laman web
Penerapan nilai : Pakaian yang sesuai
Bersungguh-
Menggosok gigi
sungguh .
Berwuduk Bersalaman dengan ibu bapa Berdoa
Nyanyian doa
6
Langkah 2
Tayangan objek pembelajaran
1.Murid mendengar penerangan guru mengenai adab selepas
Kaedah :
(12 minit )
adab selepas bangun tidur
bangun tidur.
Penerangan, soal
2. Murid bersoal jawab dengan guru mengenai adab sebelum
jawab dan
tidur.
nyanyian
3. Murid menyebut adab selepas bangun tidur yang ditayangkan di hadapan kelas secara individu dan kelas.
Bahan :
4. Murid ditayangkan video nyanyian lagu doa sebelum tidur.
Video dan objek
5. Murid bernyanyi lagu doa adab sebelum tidur secara kelas.
pembelajaran yang dilayari di laman web……
Bangun awal pagi Membaca doa Mengemas tempat tidur
Penerapan nilai :
Menggosok gigi
Bersungguh-
Mandi
sungguh dan
Berwuduk dan solat
bersemangat
Nyanyian lagu doa
7
Langkah 3
Kebaikan beradab dan akibat
1. Murid ditunjukkan kebaikan dan akibat tidak beradab
E.M.K :
(10 minit )
tidak beradab dengan adab
dengan adab tidur oleh guru.
Teknologi
tidur. tayangan objek
2. Murid diberi penerangan mengenai kebaikan dan akibat
maklumat dan
pembelajaran
tidak beradab dengan adab tidur oleh guru.
komunikasi.
Kebaikan beradab.
3. Murid bersoal jawab dengan guru untuk membezakan sama ada ia kebaikan atau akibat tidak beradab ketika tidur.
Kaedah : Penerangan, soal jawab.
BBM : Akibat tidak beradab
Objek pembelajaran yang dilayari di laman web…..
Langkah 4 ( 10 minit )
Permainan menjawab soalan. Aktiviti 1
1. Murid menjawab soalan yang telah disediakan oleh guru di objek pembelajaran 2. Murid menjawab soalan di hadapan secara individu di objek pembelajaran
8
Aktiviti 2
Penutup
Penutup kognitif :
(10minit )
1. Soal jawab antara guru dengan murid. 2. Murid diminta mengingat kembali isi pelajaran. 3. Murid diminta merumuskan isi pelajaran yang telah dipelajari.
Penutup sosial :
1. Murid di ingatkan sentiasa beradab dan mengamalkan dengan adab tidur yang dipelajari 2. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid
9
Refleksi ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
10