1 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 2 Mata Pelajaran Pendidikan Islam ( Akidah ) Kelas 2 Bestari Tarikh / Hari 2 Februari 2015 / Isni...
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 2 Mata Pelajaran
Pendidikan Islam ( Akidah )
Kelas
2 Bestari
Tarikh / Hari
2 Februari 2015 / Isnin
Masa
( 10.00 – 11.00 Pagi ) 60 Minit
Bilangan Murid
20 0rang ( Lelaki : 10 orang, Perempuan : 10 Orang )
Tajuk
Rasul Pemimpin Umat
Pengetahuan Sedia Ada Standard Kandungan
Murid-murid telah mengetahui bilangan Rasul yang wajib diketahui. 2.2 Memahami dan menghayati konsep beriman kepada rasul. 2.2.1 Menyatakan pengertian Rasul. 2.2.2 Menyatakan pengertian Nabi.
Standard Pembelajaran
2.2.3 Menyatakan hukum mempercayai perutusan Rasul. 2.2.4 Menyebut 25 Rasul yang wajib diketahui. 2.2.5 Menyatakan tugas-tugas Rasul. Selepas proses pengajaran dan pembelajaran murid dapat :1) menyatakan pengertian Rasul dan Nabi dengan tepat selepas mendengar penerangan guru.
Objektif Pembelajaran
2) memahami hukum mempercayai perutusan Rasul dengan betul selepas aktiviti perbincangan di dalam kelas bersama guru. 3) menyenaraikan 15 daripada 25 orang rasul dan tugas-tugas Rasul dengan betul selepas menonton video yang ditayangkan di dalam kelas oleh guru. 1) Membanding beza antara Nabi dan Rasul.
Kemahiran Berfikir
2) Perbincangan mengenai kelebihan mengetahui tugas-tugas para Rasul.
Gabung Jalin Penyerapan Penerapan Nilai E.M.K
Akhlak – Berakhlak mulia Pendidikan Moral – Nila-nilai murni dalam kehidupan Sejarah – Tempat-tempat bersejarah Khusyuk, taat, bekerjasama, yakin 1. Keusahawanan – Murid bekerjasama dan mempunyai daya saing untuk menjawab soalan yang disediakan.
1
2. Teknologi Maklumat dan Komunikasi – Objek Pembelajaran, Video Penilaian Pengajaran Dan
Lisan – Soal jawab, Latihan melalui Objek Pembelajaran
Pembelajaran
Bertulis – Lembaran kerja
Bahan Bantu Belajar
Objek Pembelajaran, Kad Imbasan, Sampul Surat, Audio, Video
2
LANGKAH ISI KANDUNGAN Mukadimah ( 2 minit ) Bacaan doa sebelum belajar :
AKTIVITI CATATAN 1. Seorang murid Penerapan Nilai : diminta oleh guru Khusyuk untuk mengetuai Tawakal bacaan doa sebelum Adab berdoa memulakan sesi pengajaran dan pembelajaran. 2. Murid-murid yang lain diminta mengikut bacaan doa bersamasama dan mengaminkan bacaan doa tersebut.
Set Induksi ( 5 Minit )
Guru mempamerkan 4 kad 1. Murid ditunjukkan kad Kaedah : imbasan yang menunjukkan imbasan yang Bersoal jawab tempat-tempat sejarah Rasul menunjukkan tempatPerbincangan dan Nabi. tempat yang berkaitan Sumbang dengan Nabi dan Saran Rasul. Bahan Bantu 2. Murid diminta untuk Belajar : memerhati dan Kad Imbasan menganalisis kisah Objek yang berkaitan Pembelajaran dengan tempatSoalan : tempat tersebut. Penerapan Nilai : Pernahkah kamu melihat Percaya gambar-gambar yang 3. Murid bersoal jawab kewujudan ditunjukkan pada objek dengan guru tentang Rasul pembelajaran atau kad sejarah tempatimbasan tersebut? tempat tersebut. Penyerapan : sejarah : Tahukah kamu sejarah 4. Murid dapat tempat tempat-tempat tersebut? mengaitkan gambar bersejarah dengan tajuk Cuba teka, tajuk apakah pelajaran pada hari ini yang bakal kita pelajari iaitu „Rasul Pemimpin pada hari ini? Umat‟ dan jawapan murid di rumuskan oleh guru.
3
LANGKAH Langkah 1 ( 10 Minit )
ISI KANDUNGAN AKTIVITI CATATAN Menayangkan objek 1. Murid membaca E.M.K. : pembelajaran yang dilayari pengertian Nabi dan Teknologi di laman web, Rasul secara kelas Maklumat dan www.nurheldawati.weebly.c dan berkumpulan. Komunikasi : om berkaitan pengertian Power Point Nabi dan Rasul. 2. Murid membaca Objek hukum beriman Pembelajaran 2. Tayangan slaid berkaitan kepada Nabi dan hukum beriman kepada Rasul secara kelas Keusahawanan : Nabi dan Rasul. dan berkumpulan. Murid bekerjasama di 3. Murid mendengar dalam penerangan guru kumpulan. tentang pengertian Nabi dan Rasul dan Kaedah : hukum beriman Penerangan dengannya melalui Soal jawab objek pembelajaran. Membanding beza 4. Murid dapat membanding bezakan Bahan Bantu antara pengertian Mengajar : Nabi dan pengertian Objek Rasul selepas Pembelajaran mendengar Kad Imbasan penerangan dari guru. Sampul surat 1.
5.
4
Beberapa orang Penerapan Nilai : murid telah dipilih Beriman kepada secara rawak rasul mewakili setiap kumpulan untuk menyatakan kembali pengertian Nabi dan Rasul dan hukum beriman kepada Nabi dan Rasul.
LANGKAH
ISI KANDUNGAN Soalan : 1. Apakah perbezaan antara Nabi dan Rasul? 2. Apakah hukum beriman dengan Nabi dan Rasul? 3. Membanding bezakan pengertian nabi dan Rasul.
AKTIVITI 6. Murid diberikan satu sampul setiap kumpulan yang terdapat Puzzle di dalamnya. Setiap kumpulan diberikan masa 5 minit untuk menyelesaikan tugasan. 7.
Langkah 2 ( 12 Minit )
1.
Mendengar Rasul.
CATATAN
Kumpulan yang berjaya menyelesaikan aktiviti permainan akan diberikan peneguhan oleh guru.
nasyid
25 1. Murid menonton dan mendengar nasyid 25 Rasul yang telah 2. Menyanyi bersama-sama disediakan oleh guru. murid. 2. Murid menyanyi bersama-sama guru AUDIO lagu nasyid 25 Rasul.
E.M.K. : • Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Objek Pembelajaran
Kaedah : • Penerangan 3. Murid bersoal jawab • Soal jawab dengan guru setelah Sumbang saran menonton dan mendengar nasyid Bahan Bantu tersebut. Mengajar : • Objek 5. Murid membaca pembelajaran nama 25 Rasul • video secara kelas di dalam slaid yang telah Penerapan Nilai : disediakan oleh guru. Bekerjasama
Soalan : 1. Apakah yang kamu faham setelah menonton video 4. Murid dapat dan lagu tadi? menyebut nama Nabi dan Rasul satu 2. Berapakah bilangan Nabi persatu dengan dan Rasul yang wajib patut lancar sambil kita ketahui? menyanyi.
5
LANGKAH
ISI KANDUNGAN AKTIVITI 3. Sebutkan nama Rasul dan 5. Murid dapat Nabi yang wajib kita menyenaraikan 15 ketahui satu persatu. daripada 25 orang nama nabi dan Rasul.
Langkah 3 ( 12 Minit )
1. Tayangan video berkaitan 1. Murid menonton dan Teknologi dengan tugas-tugas Nabi mendengar nasyid Maklumat dan dan Rasul. berkaitan dengan Komunikasi : tugas-tugas Rasul. Objek 2. Memahami isi kandungan pembelajaran, video yang dipertontonkan. 2. Murid menyanyi Video bersama-sama 3. Menyanyi bersama- sama dengan guru nasyid • Keusahawanan : murid. tugas-tugas Rasul. Murid bekerjasama 4. Mengagihkan murid ke 3. Murid bersoal jawab dan mempunyai dalam 4 kumpulan. dengan guru tentang daya saing tugas-tugas Rasul. untuk menghasilkan 4. Murid dapat kerja menyenaraikan tugasberkumpulan. VIDEO tugas Rasul yang terdapat dalam video Kaedah : dengan betul. • Penerangan • Soal jawab 5. Murid melihat objek • Sumbang saran pembelajaran yang • Perbincangan telah disediakan oleh guru berkaitan Bahan Bantu dengan tugas-tugas Mengajar : Soalan : Rasul. • Objek 1. Apakah yang kamu faham pembelajaran setelah menonton dan 6. Setiap kumpulan • video mendengar nasyid tersebut? dibekalkan satu kad Kad imbasan imbasan yang 2. Senaraikan tugas-tugas mengandungi tugas- Penerapan Nilai : Rasul yang kamu dengar di tugas Rasul. • Bekerjasama dalam nasyid tersebut. Berani 7. Seorang wakil setiap kumpulan ke hadapan kelas untuk melekatkan kad imbasan tersebut di papan putih.
6
CATATAN
LANGKAH
Langkah 4 ( 12 Minit )
ISI KANDUNGAN
AKTIVITI 8. Murid yang berjaya menampal kad imbasan diberi peneguhan.
CATATAN
1. Mengagihkan murid kepada 1. Murid menjawab E.M.K. : 4 kumpulan yang telah soalan kuiz mengikut Keusahawanansedia ada. kumpulan. murid bekerjasama 2. Menjawab soalan kuiz yang 2. Di dalam setiap dalam telah disediakan di objek kumpulan, mereka menjawab pembelajaran. hendaklah soalan yang menghantar wakil disediakan oleh 3. Menyediakan aktiviti yang untuk menjawab guru. berkaitan dengan isi soalan kuiz yang telah pelajaran bagi mencapai disediakan oleh guru • Teknologi objektif pembelajaran pada di objek Maklumat dan hari ini. pembelajaran. Komunikasi : objek 4. Memperdengarkan semula 3. Murid yang berjaya pembelajaran nasyid 25 Rasul dan tugas menjawab soalan Rasul. dengan betul, akan Kaedah : diberi hadiah dan bagi • Penerangan yang tidak berjaya • Soal jawab akan dibimbing untuk • Sumbang saran menjawab soalan yang lain. Bahan Bantu Mengajar : 4. Murid di kawal • Objek supaya keadaan Pembelajaran terkawal dan tidak • video mengganggu kelas Audio yang lain. 5. Murid diingatkan, jika bising kuiz akan dibatalkan. 6. Murid diperdengarkan semula nasyid 25 Rasul dan tugas Rasul sebagai ulangkaji.
7
LANGKAH Penutup ( 4 minit )
ISI KANDUNGAN Penutup kognitif
AKTIVITI CATATAN 1. Murid bersoal jawab Penerapan Nilai : dengan guru tentang • Bekerjasama pelajaran pada hari ini, “Rasul Pemimpin Umat”. 2.
Penutup Sosial
Murid diminta mengingat kembali isi pelajaran pada hari ini.
3. Murid diminta untuk membuat kesimpulan terhadap apa yang dipelajari pada hari ini. 4.
Murid diingatkan supaya sentiasa beriman kepada Rasul dan Nabi dan menghafal namanama Nabi dan Rasul.