RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 2 (KSSR)
Mata Pelajaran
: BAHASA ARAB
Tahun
: 2 Khalid Al-Walid
Tarikh
: 15 Ogos 2014 ( Jumaat)
Masa
: 8.30 – 9.30 pagi (1 jam)
Bil. Murid
: 30 orang ( 11 Pelajar Lelaki + 19 Pelajar Perempuan)
Tajuk
: Kalendar Hijrah (ayat : Bila puasa, Huda?, puasa di bulan Ramadhan Yu Lin. Bila raya Huda? Raya di bulan Syawal Rani.)
Pengetahuan Sedia : Sebahagian murid sudah mengetahui sebahagian daripada nama Ada Murid
nama bulan tahun hijrah pada pengajaran lepas .
Standard Kandungan
: 3.Mendengar kepada perkataan dan ayat yang mudah : 8. Pengulangan perkataan dan ayat yang mudah dan menggunakannya. : 9. Sebut perkataan dan ayat yang mudah
Standard Pembelajaran
: 3.1 Murid mampu untuk mendengar perkataan kalendar tahun hijrah dalam bahasa arab dan memahami maksudnya. : 8.1 Murid mampu untuk mengulang perkataan tersebut : 8.2 Murid mampu untuk mengulang ayat tersebut : 9.1 Murid mampu membezakan perkataan dengan ayat
Objektif Pembelajaran
: Selepas berakhirnya sesi pengajaran dan pembelajaran murid dapat : 1. Mendengar perkataan kalendar hijrah dalam bahasa arab dengan teliti dan jelas 2. Mengulang perkataan bahasa arab kalendar hijrah dengan betul. 3. Menyebut perkataan dengan sebutan yang betul dalam bahasa arab.
Kemahiran Berfikir
: Memadankan situasi dengan perkataan dengan betul dalam bahasa arab & menceritakan apa yang berlaku di dalam bulan islam (Mengecam)
Kemahiran yang difokuskan
: Kemahiran mendengar, membaca, bercakap dan menulis
Gabungjalinan
: Qawaid Nahu (Bahasa Arab – haza, hazihi) Pendidikan Seni & Pendidikan Muzik & Sirah
EMK
: Nilai : Kesungguhan dalam menyalin perkataan dan kerjasama dalam kumpulan. Ilmu : Keushawanan, TMK : Penggunaan Power Point dan LCD Kepimpinan pelajar bercakap di hadapan.
Bahan Bantu Mengajar
: Power Point, LCD, pembesar suara, kertas, Video, Buku Teks dan kalendar hijrah.
Langkah/
Kandungan
Masa
Aktiviti Pengajaran
Catatan/
dan Pembelajaran
BBM/ Nilai Murni
Mukaddimah
Dimulakan dengan 2
Guru memanggil
Guru
(4 minit)
kalimah Syahadah dan
ketua kelas untuk
menekankan
doa
mengetuai bacaan 2
pembacaan doa
kalimah syahadah
sebelum proses
“أشهد أن ال إله إال هللا
dan doa sebelum sesi
pengajaran.
وأشهد أن حممدا رسول
pembelajaran
pengajaran dan
dimulakan.
هللا اللهم إىن أسالك علما نافعا ورزقا طيبا وعمال ”متقبال. 1. Fasa Persediaan
“Siapa tahu kita berada
Guru masuk ke kelas
BBM : Bahan
1.1Pemerhatian
di dalam tahun ke
membawa kalendar
Maujud (kalendar
berapa hijrah tahun ni?”
hijrah di hadapan
hijrah)
( Set Induksi)
murid dan mengajukan soalan kepada murid : “Siapa tahu kita berada di dalam tahun ke berapa hijrah tahun ni? “ 1.2 Analisis (4 minit)
Analisis soalan
Hampir keseluruhan
Catatan : Murid
“Siapa tahu kita berada
murid menjawab
menjawab
di dalam tahun ke
dengan betul.
dengan
berapa hijrah tahun ni?“
Guru membuat
bersungguh
kesimpulan dengan
dengan pelbagai
mengaitkan tahun
jawapan yang
hijrah dengan video
menarik.
yang ditayangkan
2. Fasa Imaginasi 2.1Penjanaan Idea
امسع و ذكر الصوم يف.1 .رمضان عيد الفطر يف.2 شوال يوم عاشوراء يف.3
iaitu nasyid “Bulan-
BBM : Bahan
Bulan Islam” dan
Elektronik (video
murid bernasyid
“Nasyid Bulan-
bersama.
Bulan Islam”)
Pada permulaannya,
BBM : Power
guru membaca bulan-
Point, Pembesar
bulan islam mengikut
Suara, LCD,
turutan dan murid
Bahan Maujud
mengikut.
(kalendar hijrah)
Kemudian, guru memaparkan slide calendar hijrah menggunakan power point.
Murid mendengar
.حمرم مولد الرسول يف.4 .ربيع األول اإلسراء واملعراج.5 .يف رجب عيد األضحي يف.6
guru membaca bahasa arab daripada slide Contohnya : As- soum fi Ramadhan.
Murid mendengar sambil mengikut ayat yang dibacakan dalam bahasa arab beberapa kali.
.ذي احلجة Pengukuhan : Guru menyuruh 6
orang sukarela datang ke hadapan untuk membaca apa yang ada di dalam slide dan diikuti oleh rakan- rakan yang lain. 2.2Sinteksis Idea (Permainan isikan saya ) Sebut dan Teka
رمضان
Guru mengadakan
BBM : Papan
kuiz gambar situasi
hitam, gambar,
شوال
dengan perkataan
kertas perkataan
calendar hijrah
bahasa arab,
bahasa arab
palasticine, dan
menggunakan papan
smiley.
حمرم ربيع
hitam dan melekatkan gambar dan perkataan di situ.
األول Guru memilih secara
رجب
rambang murid yang bertuah untuk meletakkan gambar di
ذي احلجة
dalam kotak dalam bahasa arab. Guru bertanya dan membetulkan padanan sekiranya ada kesalahan dalam pemadanan.
Guru memberikan ganjaran luaran berbentuk smiley dan motivasi seperti mumtaz ! dan hebat!!
3. Fasa
Guru membetulkan
BBM : permainan
Perkembangan
kesalahan padanan
dan kuiz di
3.1Penambahbaikan
dihadapan kelas.
dalam power point.
Guru menyemak hasil penulisan dan persembahan murid di hadapan kelas.
Guru memberikan bintang dan menanda jawapan murid.
3.2 Penilaian
- Guru membuat
Nilai :
soalan kuiz di dalam
pemerhatian
persembahan
yang tinggi untuk
multimedia dan murid
membuat
dikehendaki
lembaran kerja &
menjawab melalui
kerjasama dalam
wakil kumpulan.
kumpulan.
Guru memanggil 6
BBM :
orang murid untuk
Power point
menyebut menceritakan peristiwa di dalam tahun hijrah dihadapan kelas. 4.2Amalan
Penutup sirah
Berterusan
Murid dinasihatkan
Nilai : sifat ingin
supaya mengingati
tahu.
Rumusan dan
sirah yang berlaku di
kesimpulan
dalam islam dan nama- nama calendar hijrah.
Kerja lanjutan :
-
Lembaran
menyenaraikan aktiviti
diedarkan
yang dilakukan
kepada setiap
daripada salah satu
murid.
bulan dalam islam.
Refleksi kendiri : Alhamdulillah, bersyukur saya dapat melaksanakan proses pengajaran dan pembelajaran dengan jayanya pada hari ini. Saya telah membentangkan tajuk pengajaran ini dengan menggunakan pelbagai kaedah dengan inovatif dan kreativiti saya sendiri mengikut kesesuaian tahap 1 tahun 2 Khalid Al- Walid dengan menggunakan Power point yang menarik, video menyanyi dan aktiviti yang menyeronokkan dan memberangsangkan dan melibatkan semua pelajar. Setiap fasa membantu untuk menyeimbangkan pelajar pandai, sederhana dan lemah agar semua murid dapat 5 perkataan bahasa arab apa bulan islam. Kemahiran yang difokuskan adalah keempat-empat kemahiran iaitu kemahiran mendengar, menyebut, membaca dan menulis. Ulasan Pensyarah Pembimbing :