RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran
: Pendidikan Muzik
Kelas
: Dua Intan
Masa
: 8.45 pagi – 9.45 pagi
Bilangan murid
: 30 orang
Aspek
: Persepsi Estetik
Item
: 1.2 Melodi, warna ton, alat perkusi
Tajuk Lagu
: Aku Burung Tiung
Kemahiran
: Menyanyi dan memainkan alat muzik secara muzikal – Tempo dan melodi.
Hasil Pembelajaran
: Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid boleh: 1. Memainkan dua alat perkusi mengikut corak irama yang berlainan.
Pengetahuan Sedia ada
: 1.Murid pernah menyanyi lagu ‘Aku Burung Tiung’. 2.Murid pernah mengendalikan dan memainkan alat Perkusi kastenet dan woodblock.
Strategi
Kecerdasan pelbagai. 1. Muzik 2. Kinestik 3. Visual ruang
Nilai Murni
: Kerjasama, berkeyakinan
Alat Bantu Mengajar
: Laptop, LCD Projector, kibod, pita rakaman.
Langkah
Isi Pelajaran
Aktiviti menarik nafas
Aktiviti
Catatan
1. Guru menayangkan klip
video
‘menghidu melalui
bunga’ slaid
powerpoint. 2. Guru
mengaitkan
aktiviti
‘menghidu
( 5 minit )
bunga’ aktiviti
dan
mendengar keterangan guru.
gaya
menghidu
bunga
untuk
dengan
menarik
nafas
menarik
dengan bimbingan
nafas dengan betul. tunjukcara
dan bimbing murid menarik
memerhati
2. Murid-murid meniru
Set Induksi
3. Guru
1. Murid-murid
nafas
dengan betul iaitu
guru.
dengan mengembangkan dada di bahagian diafragma
sama
seperti
cara
menghidu bunga.
4.
Memperkenalkan lagu Langkah 1 ( 5 minit )
1. Guru menayangkan
1. Murid
memerhati
slaid powerpoint lirik
lirik lagu yang di
lagu ‘Aku Burung
pamerkan
Tiung’.
mendengar
2. Guru memainkan
sambil lagu
yang dimainkan.
rakaman lagu ini
Menepuk corak irama.
secara keseluruhan
ABM :
sebanyak 2 kali.
laptop, LCD
1. Guru menepuk
1. Murid-murid
tangan mengikut
memerhati
corak irama.
mendengar dengan
2. Guru menayangkan
Langkah 2 ( 8 minit )
dan
teliti.
corak irama kepada
2. Murid-murid
murid dan meminta
menepuk
murid menepuk.
bimbingan guru.
Nilai sabar.
:
dengan
Berdikari,
teliti,
Menyanyikan
1. Guru menyanyikan
1. Murid-murid
sambil menepuk
lagu ini dengan
memerhati
tangan mengikut
iringan minus one.
mendengar dengan
corak irama.
2. Guru menyanyikan lagu ini sambil
teliti. 2. Murid-murid
menepuk tangan
‘menyanyikan’
berpandukan corak
lagu ini.
irama tadi.
3. Murid
3. Guru dan murid
menynyi
sambil
menyanyi lagu
Langkah 3
dan
menepuk
tangan.
tersebut.
( 15 minit )
4. Guru membimbing murid menyanyi
Nilai
:
Berdikari,
teliti,
sabar.
sambil menepuk tangan. 5. Guru mengesan kesalahan pitch, sebutan dan tepukan semasa nyanyian.
Memainkan alat
1. Guru menayangkan
5. Murid-murid
perkusi mengikut
gambar cara
memerhati
corak irama yang
mengendalikan alat
mendengar
Langkah 4
diimbas pada
perkusi loceng dan
penerangan
( 15 minit )
slide powerpoint.
kayu tik tok.
seterusnya
2. Guru menunjukkan
memainkan
cara mengendali
perkusi
dan memainkan alat
mengikut
dan
guru
alat tersebut corak
perkusi mengikut
irama
corak irama.
dipelajari
yang dengan
iringan muzik.
Loceng:
Kayu tik tok:
3. Guru membahagikan murid kepada 2 kumpulan dan memberi alat perkusi yang berbeza kepada setiap kumpulan. 4. Murid memainkan alat perkusi mengikut corak irama yang dipelajari.
Soalan Langkah 5 (7 minit )
1. Guru menayangkan
1. Murid-murid
beberapa soalan
menjawab dengan
berkenaan alat
yakin.
perkusi.
Menyanyi serta
1. Guru
memainkan alat
memewujudkan
perkusi
satu kumpulan lagi
1. Kelas dibahagikan kepada 3 kumpulan 2. Murid
menmyanyi
serta
memainkan
daripada 2
alat perkusi.
kumpulan yang telah dibentuk tadi kepada 3 kumpulan dan meminta setiap kumpulan melakukan seperti berikut; a. Kumpulan A menyanyikan lagu ‘Aku Burung Tiung’ Penutup (5 minit)
b. Kumpulan B memainkan alat perkusi loceng mengikut corak irama yang dipelajari
c. Kumpulan C memainkan alat perkusi kayu tik tok mengikut corak irama yang dipelajari
2. Guru memainkan
ABM Laptop, LCD, alat perkusi -
Loceng
-
Kayu tik tok
lagu dan kelas menyanyi serta memainkan alat perkusi.