RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP) SatuanPendidikan
: SMP N 4 WATES
Kelas/Semester
: VII/1
Mata Pelajaran
: Bahasa Jawa
Materi Pokok
: Unggah-ungguh
Alokasi Waktu
: 2 X 40 menit (80 menit)
A. Kompetensi Inti 1. Menghargai dan menghayati ajaran agama yang dianutnya 2. Menghargai dan menghayati perilaku jujur, disiplin, tanggung jawab, peduli (toleransi, gotong royong), santun, percaya diri, dalam berinteraksi secara efektif dengan lingkungan sosial dan alam dalam jangkauan pergaulan dan keberadaannya 3. Memahami
pengetahuan
(faktual,
konseptual,
dan
prosedural)
berdasarkan rasa ingin tahunya tentang ilmu pengetahuan, teknologi, seni, budaya terkait fenomena dan kejadian tampak mata 4. Mencoba, mengolah, dan menyaji dalam ranah konkret menggunakan, mengurai, merangkai, modifikasi, dan membuat) dan ranah abstrak (menulis, membaca, menghitung, menggambar, dan mengarang) sesuai dengan yang dipelajari di sekolah dan sumber lain yang sama dalam sudut pandang/teori B. Kompetensi Dasar Kompetensi Dasar 1.
Indikator Pencapaian Kompetensi
1.1 Memahami fungsi 1. Menyimak teks
lisan
sesuai
unggah-ungguh jawa.
wacana
tentang
unggah-
ungguh. 2. Menjawab pertanyaan seputar isi wacana tentang unggah-ungguh. 3. Menjelaskan hal-hal yang termasuk nilainilai luhur dalam budaya jawa.
C. Tujuan Pembelajaran 1. Siswa dapat mengetehui unggah-ungguh melalui wacana yang diberikan oleh guru.
2. Siswa dapat menjawab pertanyaan seputar unggah-ungguh berdasarkan wacana. 3. Siswa dapat menjelaskan hal-hal yang termasuk nilai-nilai luhur dalam budaya jawa. D. Materi Pembelajaran Unggah-ungguh Budi pakerti utawi unggah-ungguh inggih menika tata krama lan ugi gandhahi teges ekspresi badan utawi pasuryan ingkang medal saking kwalitas moral saking pribadinipun tiyang. Unggah-ungguh wigati sanget ing gesang bebrayan. Kanthi tumindak kang becik saged damel remen tiyang sanes. Sipat becik kalebet sipat ingkang mulya.
Tuladha wacan unggah-ungguh:
Sukra ingkang
lulusan SMP kasunyatan saged gesang
ingkang sae. Beda kalian Rangga ingkang gadhah ijazah SMA lan kalebet lare ingkang pinter, ananging dereng nyambut damel lan taksih ing griya. Menapa jalaranipun? sawetara tiyang ngandaraken menawi Rangga menika nadyan lare ingkang pinter ananging larenipu nakal lan boten gadah unggah-ungguh kalian tiyang sanes. Beda kalian Sukra, sanadyan namung lulusan SMP Sukra menika gadah sipat ingkang sae, inggih menika gadah unggah-ungguh kalian tiyang sanes lan ugi sregep anggenipun sinau. Sukra gadah unggah-ungguh nalika kekancan. Sukra mboten remen damel tatu manahipun kancanipun, lan Sukra mboten mbentenaken kanca setunggal lan kanca liyanipun. Menawi ing griya, nalika pacelathon kalian tiyang sepuhipun Sukra ngangge basa krama. Lan nalika dipundhawuhi tiyang sepuhipun Sukra lajeng nindakaken dhawuh tiyang sepuhipun. Sukra remen tetulung dhumateng tiyang sanes. Nalika Sukra mlampah ing ngajeng tiyang sanes Sukra paring urmat lan nderek langkung. Saking sipat Sukra ingkang gadah unggah-ungguh menika Sukra sakmenika dados tiyang ingkang bagya mulya.
Wangsulana pitakonan menika. 1. kasebutna unggah-ungguh kang ana ing wacan kasebut ! 2. Kaandharna maneka warna paedah saking unggah-ungguh budaya jawa!
3. Menapa kemawon ingkang kalebet nilai-nilai luhur budaya jawa?
E. Alokasi Waktu 80 menit
F. Pendekatan, Model, Media dan Metode Pembelajaran 1. Pendekatan Scientific Langkah-langkahnya yang digunakan dalam pembelajaran ini adalah mengamati, menanya, mencoba, menalar, mengkomunikasikan 2. Model Pembelajaran Model pembelajaran yang digunakan adalah Problem Based Learning 3. Metode: Permodelan, Tanya jawab, Penugasan 4. Media : menggunakan sebuah wacana unggah-ungguh
G. Soal dan Kunci Jawaban Soal 1) kasebutna unggah-ungguh kang ana ing wacan kasebut ! 2) Kaandharna maneka warna paedah saking unggah-ungguh budaya jawa! 3) Menapa kemawon ingkang kalebet nilai-nilai luhur budaya jawa? Kunci jawaban 1.
Unggah-ungguh kang ana ing wacan: Nalika kekancan boten remen damel tatu manahipun liyan. kekancan mboten mbentenaken kanca setunggal lan kanca liyanipun. Nalika pacelathon kalihan tiyang sepuh ngangge basa krama Nalika
dipundhawuhi
tiyang
sepuh,
dhawuhipun. Remen tetulung dhumateng tiyang sanes.
kedah
nindakaken
Nalika mlampah ing ngajeng tiyang sanes, paring urmat lan ndherek langkung. 2.
Paedah saking unggah-ungguh budaya jawa inggih menika: a) Saged gadhah kanca ingkang kathah amargi dipunremeni kalian kanca-kancanipun. b) Saged nuwuhaken raos urmat dhumaten tiyang sanes. c) Saged ndadosaken pribadhi ingkang sae.
3.
Ngurmati tiyang sepuh lan ugi tiyang sanes, mboten remen damel tatu manahipun tiyang sanes, remen tetulung dhumateng tiyang sanes.
H. Sumber Belajar LKS Cakrawala Bahasa Jawa untuk kelas VII Suparyadi, dkk. 2014. Sembada. Klaten : UD Kurniawan Jaya Mandiri
I.
Kegiatan Pembelajaran Materi : Cerkak Kegiatan
Deskripsi Kegiatan 1) Guru memberikan salam kepada murid, salah satu murid memimpin berdoa dan guru melakukan Presensi siswa.
Alokasi Waktu
15 2) Guru menyampaikan materi menit apa yang akan dipelajari dan memberi motivasi belajar kepada siswa dan menyampaikan tujuan pembelajaran.
Pendahuluan
1. Siswa membuat kelompok maksimal 6 siswa. Mengamati
2. Setiap kelompok diberikan bacaan tentang unggahungguh. 3. Siswa mengamati bacaan tentang unggah-ungguh yang diberikan.
Kegiatan Inti
Siswa bertanya tentang : Menanya
1) Menapa ingkangdipun sebat unggah-ungguh?
2) Menapa kemawon 50 ingkang kalebet menit unggah-ungguh? 3) Kadospundi unggahungguh ingkang leres wonten budaya jawi? Siswa mendiskusikan tentang : 1) Apa yang dimaksud dengan unggahungguh. Mengasosiasi /Menalar
2) Apa saja yang termasuk unggahungguh. 3) Bagaimana unggahungguh yang benar dalam budaya jawa. 4) Siswa menalar tentang cara unggah-ungguh yang ditentukan guru. a. Siswa menuliskan macam ungguh.
Mencoba
mencoba macamunggah
b. Siswa mencoba menjawab pertanyaan tentang isi wacana c. Siswa mencoba membuat unggahungguh tentang unggah-ungguh yang dibagikan guru.
Mempresentasikan
a) Siswa menyampaikan hasil diskusi depan kelas secara berkelompok. b) Siswa mempraktikan unggah-ungguh yang ditentukan guru.
Penutup
a. Peserta didik dan guru mereview dan menyimpulkan hasil kegiatan materi pembelajaran unggah- 15 ungguh. menit b. Salah satu siswa memimpin doa penutup dan guru megucap salam.
J.
Penilaian Proses dan Hasil Belajar 1. Penilaian Sikap Saat diskusi a. Teknik Penilaian
: Observasi
b. Bentuk Instrumen
: Lembar Observasi
c. Kisi-kisi N
Aspek
o
dinilai
1
Sikap
yang
Indikator
Skor dan Kriteria
selama Perilaku
yang
kegiatan diskusi ditunjukkan pada saat berlangsung kegiatan diskusi kelas
1. Tidak
tekun
dan
kurang antusias 2. Kurang
tekun
dan
kurang antusias 3. Cukup tekun tetapi kurang antusias 4. Cukup
tekun
Antusias
dan
mengikuti
diskusi 5. Tekun dan antusias mengikuti diskusi 2
Mengajukan
Dapat
mengajukan
pertanyaan
pendapat dengan baik
1. Pasip 2. Kurang aktif 3. Cukup aktif 4. Aktif 5. Sangat aktif
3
Menjawab
Dapat
menjawab
pertanyaan
pertanyaan
dengan
benar
1. Pasip 2. Kurang aktip 3. Cukup aktif 4. Aktif 5. Sangat aktif
4
Menerima
Menerima
pendapat
pendapat orang orang lain (tidak mau lain
menang sendiri)
1. Tidak
toleran
melecehkan 2. Tidak toleran 3. Cukup toleran 4. Toleran 5. Sangat toleran
PEDOMAN PENILAIAN Skor total
: 20
dan
Nilai maksium
: 100
TABEL SKOR SKOR
NILAI
SKOR
NILAI
SKOR
NILAI
SKOR
NILAI
1
5
6
30
11
55
16
80
2
10
7
35
12
60
17
85
3
15
8
40
13
65
18
90
4
20
9
45
14
70
19
95
5
25
10
50
15
75
20
100
2. Penilaian Keterampilan a. Teknik Penilaian
: Unjuk kerja
b. Bentuk Instrumen
: Penugasan
c. Kisi-kisi
:
Kisi-kisi Penilaian Produk : No
Aspek yang
Indikator
Skor dan Kriteria
dinilai 1
Diksi / pemilihan Dapat kata
diksi
menentukan yang
tepat
dalam pembacaan
1. Sangat kurang 2. Kurang 3. Cukup 4. Baik 5. Sangat baik
2
unggah-ungguh
Dapat menyebutkan
1. Sangat kurang
unggah-ungguh
2. Kurang
dalam wacana
3. Cukup 4. Baik 5. Sangat baik
3
Kesesuaian Isi
Dapat menentukkan
1. Sangat kurang
unggah-ungguh
2. Kurang
dalam budaya jawa.
3. Cukup
No
Aspek yang
Indikator
Skor dan Kriteria
dinilai 4. Baik 5. Sangat baik Skor maksimal
10