RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP) SatuanPendidikan
: SMP N 4 WATES
Kelas/Semester
: VII/1
Mata Pelajaran
: Bahasa Jawa
Materi Pokok
: Unggah-ungguh
Alokasi Waktu
: 2 X 40 menit (80 menit)
A. Kompetensi Inti 1. Menghargai dan menghayati ajaran agama yang dianutnya 2. Menghargai dan menghayati perilaku jujur, disiplin, tanggung jawab, peduli (toleransi, gotong royong), santun, percaya diri, dalam berinteraksi secara efektif dengan lingkungan sosial dan alam dalam jangkauan pergaulan dan keberadaannya 3. Memahami pengetahuan (faktual, konseptual, dan prosedural) berdasarkan rasa ingin tahunya tentang ilmu pengetahuan, teknologi, seni, budaya terkait fenomena dan kejadian tampak mata 4. Mencoba, mengolah, dan menyaji dalam ranah konkret menggunakan, mengurai, merangkai, modifikasi, dan membuat) dan ranah abstrak (menulis, membaca, menghitung, menggambar, dan mengarang) sesuai dengan yang dipelajari di sekolah dan sumber lain yang sama dalam sudut pandang/teori B. Kompetensi Dasar Kompetensi Dasar 1.
Indikator Pencapaian Kompetensi
1.1 Memahami fungsi 1. Memahami teks
lisan
sesuai
unggah-ungguh jawa.
penerapan
unggah-ungguh
jawa. 2. Menentukan
penerapan
tingkat
tutur
bahasa jawa sesuai dengan unggah-ungguh jawa.
C. Tujuan Pembelajaran 1. Siswa dapat memahami penerapan unggah-ungguh jawa. 2. Siswa dapat menentuakn penerapan tingkat tutur bahasa jawa sesuai dengan unggah-ungguh jawa.
D. Materi Pembelajaran Undha-usuking basa,tataraning basa adhedasar pangangggenipun inggih menika basa ngoko lan basa krama. a) Basa ngoko Basa ngoko sedaya tembung lan ukara kang dipunangge sedaya basa ngoko. Cak-cakaning basa ngoko inggih menika: rembugan wong sababag kang rumaket pasrawunganipun(bocah-bocah, kanca lan kancane uwong kang pada umure lan pangkate ingkang gunemang langkung sepuh katimbang ingkang dipunjak guneman. Tuladha: Aku arep dolan menyang pasar! Kowe mangkat karo sapa? Rudi uwis mangkat sekolah. b) Basa krama Basa ngoko kalebu basa kang sopan amargi ginakaken tembung kang ngajeni, ngurmati/nguaosi. Sedaya tembung lan ukara kang dipunangge ginakaken tembung krama. Cak-cakaning basa krama inggih menika: Dipunginakaken kalian tiyang ingkang langkung sepuh Nalika rembugan kalian tiyang ingkang dereng rumaket. Tuladha: Ibu menwi kepareng kula aturi rawuh wonten griya kula. Pakdhe menapa sampun kundur saking solo? Menapa sampeyan badhe nedha sakmenika? WACAN :
PR Ing sawijining dina Retno, Sari lan Budi tekan sekolah luwih gasik tinimbang biyasane, kira-kira jam enem. Bocah kui wis kangsen arep ngrarmpungake PR Basa Jawa. Mula nalika kelas isih sepi, bocah telu iku wis umyeg. Retno
: “Pie cah, wis ana gambaran kanggo ngrampungake PR Basa
Jawa?”. Budi
: “Isih samar-samar.”
Sari
: “Iki ngene lho. PR kuwi awake dhewe didhawuhi nulis jawa telung paragraf. Gampang ta?”
Retno
: “Lha kowe bisa?”
Budi
: “Jane aku bisa, ananging mau bengi aku ngrampungke PR Matematika sing sak abreg kuwi.
Sari
: “Ngene wae, iki aku lan Retno isane mung grothal grathul, piye nek kowe saiki garap. Banjjur aku nurun?”
Budi
: “Ya aja ngono , nek ngono carane, mengko sing bisa mung
aku. Kowe tetep ora bisa.” Retno Budi
: “Lha terus piye?” : “Ngene wae, saiki awakdewe garap dhewe-dhewe mengko sing ora bisa dilumpati. Nek wis rampung kabeh tak warahi.”
Retno
: “Aja ngono, aku karo sari sak paragraf-paragraf wae. Nek kwe, langsung telung paragraf.”
Budi
: “Yaa ngono ora papa”.
Bocah telu banjur nulis aksara jawa manut bagiane dhewe-dhewe. Sawise rampung, Budi banjur ngajari kanca-kancane. Sawise rampung kabeh banjur bel mlebu muni lan jam pisanan yaiku Basa Jawa. Bu Marsi
: “Sugeng enjing para siswa ?”
Murid
: “ Sugeng enjing Bu!”
Bu Marsi
: “Ayo saiki PRe diijolke karo sisihe, ibu bakal nulis ing blabag. Kowe mung nyoreki endi sing salah endi sing bener.
Budi
: “Sekedhap Bu, kula badhe nyuwun pirsa. Kanca-kanca menika kathah ingkang dereng apal aksara jawi. Menapa ngangge cara mekaten kanca-kanca saged apal Bu?”
Bi Marsi
: “Ngapalke kuwi wektune kowe kabeh sing golek. Mesthine kelas pitu kuwi aksara jawa wis padha apal. Sebab aksara jawa wis diwulangke wiwit SD.”
Budi
: “ Ananging nyatanipun kathah ingkang dereng apal Bu.”
Bu Marsi
: “ Ya wis. Iki mengko karo daktulis ing blabag karo
dakterangke siji-siji.” Budi
: “ Inggih Bu.”
KARTU BASA KRAMA LAN BASA NGOKO No
Ngoko
Krama
No
Ngoko
Krama
1
Mata
Paningal / Soca
18
Sapi
Lembu
2
Getih
Rah
19
Ngadeg
Jumeneng
3
Kabeh
Sedaya
20
Rekasa
Rekaos
4
Kayu
Kajeng
21
Mlaku
Mlampah
/
Tindak 5
Rambut
Rikma
22
Mulih
Mantuk
/
Kundur 6
Sikil
Suku
/ 23
Rusak
Risak
Ampeyan 7
Untu
Waja
24
Wani
Wantun
8
Driji
Racikan
25
Turu
Sare
9
Kuping
Talingan
26
Udan
Jawah
10
Lambe
Lathi
27
Padha
Sami
11
Driji
Racikan
28
Nagis
Muwun
12
Adus
Siram
29
Lanang
Jaler
13
Aku
Kula / Kawula
30
Iwak
Ulam
14
Beras
Uwos
31
Joged
Beksa
15
Carita
Cariyos
31
Gula
Gendhis
16
Anak
Yoga / Putra
32
Nandur
Nanem
17
Cekel
Asta
33
Gajah
Liman
E. Alokasi Waktu 80 menit F. Pendekatan, Model, Media dan Metode Pembelajaran 1. Pendekatan Scientific Langkah-langkahnya yang digunakan dalam pembelajaran ini adalah mengamati, menanya, mencoba, menalar, mengkomunikasikan 2. Model Pembelajaran Model pembelajaran yang digunakan adalah penugasan dan permainan menjodohkan kartu. 3. Metode: Tanya jawab, Penugasan 4. Media : Kartu unggah-ungguh, bacaan berdialog basa jawa. G. Soal dan Kunci Jawaban
Soal 1. Kasebutna basa kang diangge nalika guneman kalian tiyang sepuh lan paringana tuladha! 2. Kaandharna lan paringana tuladha basa menapa kemawon kang diangge nalika: a) Ngajak kanca raket dolan bareng. b) Pamit marang ibu / bapak guru badhe ing wingking / pekiwan. Kunci jawaban 1.
Basa krama Tuladha : Rikala dinten sebtu kula sampun kapanggih kalian bapak RT.
2. a) Basa ngoko, tuladha : nis ayo melu aku dolan! b) Basa krama, tuladha : Nyuwun sewu Pak, Bu kula badhe nyuwun idin badhe wonten wingking. H. Sumber Belajar LKS Cakrawala Bahasa Jawa untuk kelas VII Suparyadi, dkk. 2014. Sembada. Klaten : UD Kurniawan Jaya Mandiri I.
Kegiatan Pembelajaran Materi : Cerkak Kegiatan
Deskripsi Kegiatan 1) Guru memberikan salam kepada murid, salah satu murid memimpin berdoa dan guru melakukan Presensi siswa.
Alokasi Waktu
15 2) Guru menyampaikan menit materi apa yang akan dipelajari dan memberi motivasi belajar kepada siswa dan menyampaikan tujuan pembelajaran.
Pendahuluan
Mengamati
1. Siswa mengamati bacaan tentang undha usukin basa yang diberikan. Siswa bertanya tentang :
Kegiatan Inti Menanya
1) Menapa basa ingkang dipun angge ing waccan? 2) Menapa kemawon tuladha basa ngoko lan bsa krama.
Mengasosiasi /Menalar
Siswa mendiskusikan tentang : 1) Apa saja ciri-ciri basa 50 ngoko dan basa krama. menit a. Siswa mencoba menuliskan contoh basa ngoko dan basa krama.
Mencoba
b. Siswa mencoba menjawab pertanyaan yang diberikan oleh guru. a) Siswa diberikan kartu basa karama dan basa ngoko.
Mempresentasikan
b) Siswa mencocokan basa ngoko dan basa krama. a. Peserta didik dan guru mereview dan menyimpulkan hasil kegiatan materi pembelajaran
Penutup
b. Salah satu siswa memimpin doa penutup dan guru megucap salam. J.
15 menit
Penilaian Proses dan Hasil Belajar 1. Penilaian Sikap Saat diskusi a. Teknik Penilaian
: Observasi
b. Bentuk Instrumen
: Lembar Observasi
c. Kisi-kisi N o
Aspek dinilai
yang
1
Sikap selama Perilaku yang kegiatan ditunjukkan pada saat diskusi berlangsung kegiatan diskusi kelas
Indikator
Skor dan Kriteria 1. Tidak tekun dan kurang antusias 2. Kurang tekun dan kurang antusias 3. Cukup tekun tetapi kurang antusias 4. Cukup tekun dan Antusias mengikuti diskusi 5. Tekun dan antusias mengikuti diskusi
2
Mengajukan pertanyaan
Dapat mengajukan pendapat dengan baik
3
Menjawab pertanyaan
Dapat menjawab pertanyaan dengan benar
4
Menerima Menerima pendapat pendapat orang orang lain (tidak mau lain menang sendiri)
1. 2. 3. 4. 5. 1. 2. 3. 4. 5. 1. 2. 3. 4. 5.
Pasip Kurang aktif Cukup aktif Aktif Sangat aktif Pasip Kurang aktip Cukup aktif Aktif Sangat aktif Tidak toleran melecehkan Tidak toleran Cukup toleran Toleran Sangat toleran
PEDOMAN PENILAIAN Skor total
: 20
Nilai maksium
: 100
TABEL SKOR SKOR NILAI
SKOR NILAI
SKOR NILAI
SKOR
NILAI
1
5
6
30
11
55
16
80
2
10
7
35
12
60
17
85
3
15
8
40
13
65
18
90
4
20
9
45
14
70
19
95
5
25
10
50
15
75
20
100
2. Penilaian Keterampilan a. Teknik Penilaian
: Unjuk kerja
b. Bentuk Instrumen
: Penugasan
c. Kisi-kisi
:
Kisi-kisi Penilaian Produk :
dan
No
Aspek yang
Indikator
Skor dan Kriteria
dinilai 1
Diksi / pemilihan Dapat kata
diksi
menentukan yang
1. Sangat kurang
tepat
2. Kurang
dalam pembacaan
3. Cukup 4. Baik 5. Sangat baik
2
Pemahaman
Dapat menyebutkan
1. Sangat kurang
Tingkat tutur
basa krama dan basa
2. Kurang
ngoko.
3. Cukup 4. Baik 5. Sangat baik
3
Penggunan
Dapat
menentukan
tingkat tutur
penggunaan
basa
2. Kurang
krama
basa
3. Cukup
dan
1. Sangat kurang
ngoko dalam budaya
4. Baik
jawa.
5. Sangat baik
Skor maksimal
10
PEDOMAN PENILAIAN TABEL SKOR SKO
SKO
SKO
R
NILAI
R
NILAI
R
NILAI
SKOR
NILAI
1
5
6
30
11
55
16
80
2
10
7
35
12
60
17
85
3
15
8
40
13
65
18
90
4
20
9
45
14
70
19
95
5
25
10
50
15
75
20
100