Navolgbaarheid bij kwalitatief onderzoek: consistentie van vraagstelling tot eindrapportaged van de Ven
Arnoud van de Ven
Hogeschool Arnhem Nijmegen
7 april 2016
Piet Verschuren en Hans Doorewaard (2015) Het ontwerpen van een onderzoek. Vijfde druk. Den Haag: Boom/Lemma uitgevers.
Hans Doorewaard, Ad Kil en Arnoud van de Ven (2015) Praktijkgericht kwalitatief onderzoek. Een praktische handleiding. Den Haag: Boom/Lemma uitgevers.
Navolgbaarheid bij kwalitatief onderzoek: consistentie van vraagstelling tot eindrapportage. • University of Applied Sciences
Navolgbaarheid bij kwalitatief onderzoek: consistentie van vraagstelling tot eindrapportage. • University of Applied Sciences • Veel kwalitatief onderzoek met een literatuuronderzoek
Navolgbaarheid bij kwalitatief onderzoek: consistentie van vraagstelling tot eindrapportage. • University of Applied Sciences • Veel kwalitatief onderzoek met een literatuuronderzoek • Betrouwbaarheid en geldigheid zijn moeilijk ‘hard’ te maken bij kwalitatief onderzoek
Navolgbaarheid bij kwalitatief onderzoek: consistentie van vraagstelling tot eindrapportage. • University of Applied Sciences • Veel kwalitatief onderzoek met een literatuuronderzoek • Betrouwbaarheid en geldigheid zijn moeilijk ‘hard’ te maken bij kwalitatief onderzoek • Nadruk ligt op consistentie en navolgbaarheid
Wie van jullie begeleidt kwalitatief onderzoek?
Waar lopen jullie tegen aan?
7
Navolgbaarheid bij kwalitatief onderzoek: consistentie van vraagstelling tot eindrapportage.
Navolgbaarheid bij kwalitatief onderzoek: consistentie van vraagstelling tot eindrapportage. Je hebt nodig: een duidelijke doelstelling afbakening met behulp van een vraagstelling een conceptueel model
Navolgbaarheid bij kwalitatief onderzoek: consistentie van vraagstelling tot eindrapportage. Je hebt nodig: een duidelijke doelstelling afbakening met behulp van een vraagstelling een conceptueel model
Vraag
11
Welke richtlijnen hanteren jullie bij het formuleren van een doelstelling?
Doelstelling: technische omschrijving (a)
omschrijving van de bijdrage van het onderzoek aan de oplossing van het vraagstuk zoals omschreven in het onderzoekskader
door…. (b)
kernachtige omschrijving van de manier waarop deze bijdrage wordt geleverd
Voorbeeld van een Globaal conceptueel model
Transformatio nele stijl van Leidinggeven
Affectieve betrokkenheid
Doelstelling: Het doel van het onderzoek is het doen van aanbevelingen aan de beleidsmedewerker A. van bankkantoor X voor het beleid voor de vergroting van de betrokkenheid van de medewerkers
door inzicht te geven in het verschil tussen de gewenste en feitelijke situatie met betrekking tot de invloed van de transformationele stijl van leidinggeven op de affectieve betrokkenheid van de medewerkers in de afdeling ‘Zakelijk’ van bankkantoor X.
Navolgbaarheid bij kwalitatief onderzoek: consistentie van vraagstelling tot eindrapportage. Je hebt nodig: een duidelijke doelstelling afbakening met behulp van een vraagstelling een conceptueel model
Voorbeeld 1 van de Kennisbank HBO De vraagstelling luidt: Is er een verband tussen de leiderschapsstijl van de drie afdelingschefs binnen de productieafdeling van het pluimveevleesbedrijf en de arbeidsmotivatie van de productiemedewerkers? Deze vraagstelling wordt beantwoord met behulp van drie deelvragen. In de eerste deelvraag wordt onderzocht in hoeverre de stijl van leidinggeven, de eigenschappen van de werknemers en de omgevingsvariabelen een verband laten zien met het gemotiveerd werkgedrag van de productiemedewerkers. In de tweede deelvraag zal onderzocht worden in hoeverre de effectiviteit van de leiderschapsstijl beïnvloed wordt door de eigenschappen van de werknemers en de omgevingsvariabelen. En tot slot in de derde deelvraag zal onderzocht worden welke leiderschapsstijl de productiemedewerkers het prettigst vinden. 18
19
Vraag
20
Welke richtlijnen hanteren jullie bij het formuleren van een vraagstelling?
Globaal conceptueel model
Transformatio nele stijl van leidinggeven
Affectieve betrokkenheid
T E A
1. Wat is vanuit de theorie bekend over de gewenste situatie met betrekking tot de invloed van de Transformationele stijl van leidinggeven op de Affectieve betrokkenheid van de medewerkers?
T E
1. Wat is vanuit de theorie bekend over de gewenste situatie met betrekking tot de invloed van de Transformationele stijl van leidinggeven op de Affectieve betrokkenheid van de medewerkers?
2. Wat is de feitelijke situatie bij Bankkantoor X over de invloed van de Transformationele stijl van leidinggeven op de Affectieve betrokkenheid van de medewerkers van de afdeling ‘Zakelijk’? 3.
A
T E A
1. Wat is vanuit de theorie bekend over de gewenste situatie met betrekking tot de invloed van de Transformationele stijl van leidinggeven op de Affectieve betrokkenheid van de medewerkers?
2. Wat is de feitelijke situatie bij Bankkantoor X over de invloed van de Transformationele stijl van leidinggeven op de Affectieve betrokkenheid van de medewerkers van de afdeling ‘Zakelijk’? 3. Wat zijn de overeenkomsten en verschillen tussen de gewenste en de feitelijke situatie met betrekking tot de invloed van de Transformationele stijl van leidinggeven op de Affectieve betrokkenheid van de medewerkers van de afdeling ‘Zakelijk’?
Voorbeeld 2 van de Kennisbank HBO
25
26
Antwoord op theoretische vraag
Theoretisch kader
Navolgbaarheid:
27
Zorg voor consistentie tussen de vraagstelling en de inhoudsopgave
Inhoudsopgave
I Inleiding II Theoretisch kader III Methodologische verantwoording IV Onderzoeksresultaten V Conclusies, aanbevelingen, Discussie en reflectie
Literatuur bijlagen
Vraag
29
Welke richtlijnen hanteren jullie voor een inhoudsopgave?
Wat was de theoretische vraag?
30
Wat is vanuit de theorie bekend over de gewenste situatie met betrekking tot de invloed van de Transformationele stijl van leidinggeven op de Affectieve betrokkenheid van de medewerkers?
Deelvragen worden beantwoord in de paragrafen
Deelvraag 1: Wat zijn volgens de theorie kenmerken van de Transformationele stijl van leidinggeven?
Deelvraag 2: Wat zijn volgens de theorie kenmerken van Affectieve betrokkenheid?
Deelvraag 3: Wat is volgens de theorie de invloed van de Transformationele stijl van leidinggeven op Affectieve betrokkenheid?
31
Deelvragen worden beantwoord in de paragrafen
Deelvraag 1: Wat zijn volgens de theorie kenmerken van de Transformationele stijl van leidinggeven? (paragraaf 2.1)
Deelvraag 2: Wat zijn volgens de theorie kenmerken van Affectieve betrokkenheid?
Deelvraag 3: Wat is volgens de theorie de invloed van de Transformationele stijl van leidinggeven op Affectieve betrokkenheid?
32
Deelvragen worden beantwoord in de paragrafen
Deelvraag 1: Wat zijn volgens de theorie kenmerken van de Transformationele stijl van leidinggeven? (paragraaf 2.1)
Deelvraag 2: Wat zijn volgens de theorie kenmerken van Affectieve betrokkenheid? (paragraaf 2.2)
Deelvraag 3: Wat is volgens de theorie de invloed van de Transformationele stijl van leidinggeven op Affectieve betrokkenheid?
33
Deelvragen worden beantwoord in de paragrafen
Deelvraag 1: Wat zijn volgens de theorie kenmerken van de Transformationele stijl van leidinggeven? (paragraaf 2.1)
Deelvraag 2: Wat zijn volgens de theorie kenmerken van Affectieve betrokkenheid? (paragraaf 2.2)
Deelvraag 3: Wat is volgens de theorie de invloed van de Transformationele stijl van leidinggeven op Affectieve betrokkenheid? (paragraaf 2.3)
34
Inhoudsopgave Hoofdstuk 2 2.1 Transformationele stijl van leidinggeven
2.2 Affectieve betrokkenheid 2.3 Invloed van de Transformationele stijl van leidinggeven op Affectieve betrokkenheid
35
Inhoudsopgave Hoofdstuk 2 2.1 Transformationele stijl van leidinggeven
2.2 Affectieve betrokkenheid 2.3 Invloed van de Transformationele stijl van leidinggeven op Affectieve betrokkenheid
2.4. Conceptueel model (schematische weergave)
36
Navolgbaarheid bij kwalitatief onderzoek: consistentie van vraagstelling tot eindrapportage. Je hebt nodig: een duidelijke doelstelling afbakening met behulp van een vraagstelling een conceptueel model
Definitief Conceptueel model Transformationele Stijl van Leidinggeven * Intellectueel Stimulerend * Charismatisch * Individuele Aandacht
Affectieve Betrokkenheid
* Affectieve Betrokkenheid
Navolgbaarheid bij kwalitatief onderzoek: consistentie van vraagstelling tot eindrapportage. Je hebt nodig: een duidelijke doelstelling afbakening met behulp van een vraagstelling een conceptueel model
Richtvragen Consistentie • Zijn de doelstelling en de vraagstelling eenduidig en goed op elkaar afgestemd?
• Worden de onderzoeksvragen beantwoord? • Is de structuur van de inhoudsopgave consistent met de vraagstelling? • Zijn de topics afgeleid uit het conceptueel model?
Consistentie CM-topics
Kernbegrip
Dimensie
Topic Enthousiasme
T Stijl van leidinggeven
Visie Inspirerend Waardering
Charismatisch
Vertrouwen
Individuele aandacht
Persoon Talentontwikkeling
Richtlijn Navolgbaarheid De mate waarin het verslag van het onderzoek de lezer in staat stelt om: * de opzet van het onderzoek * de resultaten van het onderzoek, * de analyse van de resultaten, * de daarop gebaseerde conclusies en * de aanbevelingen te controleren.
44
Inhoudsopgave
I Inleiding II Theoretisch kader
T (Theoretische vraagstelling)
III Methodologische verantwoording IV Onderzoeksresultaten V Conclusies, aanbevelingen, Discussie en reflectie
Literatuur bijlagen
E
(Empirische vraagstelling)
A (Analytische vraagstelling)
Navolgbaarheid bij kwalitatief onderzoek: consistentie van vraagstelling tot eindrapportage.