Estudio docentenhandleiding
Inhoudsopgave
Introductie Estudio
2
Inleiding Doelstelling
Opbouw Estudio
3
Voorbereiding op school Verloop van Estudio
Praktische informatie Aantal leerlingen Begeleiding Kosten Reserveringen
6
Introductie Estudio
Inleiding In het Museum voor Communicatie kun je praktijkervaring opdoen als hoofdredacteur/redacteur of presentator in het jongeren tv- programma Estudio.
Het Museum voor Communicatie biedt leerlingen de mogelijkheid vertrouwd te raken met de praktische werking van diverse communicatiemiddelen. Al een aantal jaar heeft het museum een praktijksimulatie met telecommunicatiemiddelen, dat na onderzoek op verschillende scholen is ontwikkeld. In het souterrain van het museum is hiervoor een speciale ruimte ingericht. Het simulatiespel heeft de naam 'Estudio'.
De leerlingen spelen in twee redactieteams van maximaal acht personen, één team in Amsterdam en één in Londen. Zij maken en presenteren gezamenlijk 'Estudio'. De leerlingen worden moeiteloos meegenomen in de totstandkoming en presentatie van het succesvolle jongerenprogramma.
Met behulp van telefoon, fax en e-mail sturen de twee redactieteams elkaar berichten. Verder maken de teams gebruik van informatie op het internet, ingezonden kijkersbrieven en eventueel tijdschriften of kranten. Ze hebben elkaar nodig om gezamenlijk het programma op te zetten.
Het simulatiespel is zo opgebouwd dat de leermomenten, namelijk het werken met telecommunicatieapparatuur, het samenwerken en de werkdruk, worden 'verpakt'. De leerlingen gaan zo op in de spelsituatie dat de ze de als vanzelfsprekend met elkaar werken onder tijdsdruk en met de communicatiemiddelen. Uit vraaggesprekken met leerlingen en docenten is gebleken dat het simulatiespel direct aansluit bij de belevingswereld van de leerlingen.
Doelstelling Leerlingen laten kennismaken met de toepassingsmogelijkheden van diverse telecommunicatieapparatuur. Tijdens de les doen leerlingen kennis en vaardigheden op, voor het praktisch gebruik van de tele-communicatie-apparatuur. Daarnaast leren leerlingen om te gaan met de deadlines van een dagelijkse praktijk. Ze werken toe naar een resultaat wat binnen de tijd gehaald moet worden.
Subdoelstelling Leerlingen maken kennis met het Museum voor Communicatie. Leerlingen ervaren onderlinge samenwerking. Leerlingen leren voor elkaar een presentatie te houden. Leerlingen krijgen inzicht in de werkwijze van een redactieteam.
2
Opbouw Estudio
Voorbereiding op school
Bij de ontwikkeling van Estudio is rekening gehouden met de verschillende beginsituaties van de leerlingen.
Het Museum voor Communicatie heeft voor Estudio een speciaal computerprogramma ontwikkeld in het computerbesturingssysteem Linux. Het programma is overzichtelijk en eenvoudig te bedienen. Het is niet noodzakelijk dat de leerlingen vooraf bekend zijn met de werking van Limux of andere computersoftware. Ook met de overige telecommunicatie-apparatuur hoeven zij niet bekend te zijn. De leerlingen kunnen door de eenvoudige bedieningswijze en duidelijke uitleg direct in Estudio aan de slag.
In Estudio voert elke leerling een aantal handelingen met de apparatuur uit:
Telefoon
Opzoeken van een telefoonnummer Voeren van een telefoongesprek Maken van telefoonnotities
Fax
Maken van een faxbericht op de computer Versturen van een faxbericht
Computer
Volgen van instructies op het computerscherm Werken met een tekstverwerkingsprogramma Zoeken en opvragen van teksten op internet Printen Versturen van e-mailberichten Opvragen van e-mailberichten
Ter voorbereiding op Estudio is het belangrijk dat de leerlingen op de hoogte zijn van de werkzaamheden van een redactieteam. Wanneer ze op bezoek zijn in het museum hebben ze geen tijd om te zien wat de werkzaamheden van hun collega's zijn. Daarom is het wellicht raadzaam om bijvoorbeeld tijdens een klassengesprek, de werkzaamheden van een hoofdredacteur, een redacteur en een presentator aan de orde te stellen. Met behulp van de volgende informatie kunt u de leerlingen een beeld geven van de televisiewereld waarin zij een rol gaan spelen.
3
De werkzaamheden van een redacteur Een redacteur houdt zich voornamelijk bezig met het verzamelen van nieuws en het controleren en aanvullen van gegevens. Hij of zij werkt op de redactie en hoeft er dus niet op uit te trekken om nieuws te verzamelen. Dat nieuws komt op verschillende manieren op de redactie binnen. Bijvoorbeeld via verslaggevers 'in het veld', correspondenten in binnen- en buitenland of via persbureaus. In Estudio maken we gebruik van de gegevens die binnenkomen via internet.
Uit die enorme stapel nieuws maakt de redacteur een selectie van voor het programma interessante of belangrijke onderwerpen. Het materiaal moet worden aangevuld of bewerkt. Vaak wordt dat in overleg gedaan met de andere redacteuren. Pas als dat is gebeurd, maakt de redacteur zijn of haar uiteindelijke verhaal. In de redactievergadering besluit het volledige redactieteam of het artikel daadwerkelijk wordt gebruikt voor de televisie-uitzending,
De werkzaamheden van een hoofdredacteur De hoofdredacteur heeft de eindverantwoording van de uitzending. Daarom zal de hoofdredacteur luisteren naar alle onderwerpen die de redacteuren naar voren brengen. Hij of zij zal zichzelf daarbij steeds de vraag stellen: “Is het belangrijk, actueel of boeiend genoeg voor de kijkers?”. Het zal dus vaak gebeuren dat onderwerpen om die reden worden geschrapt. Daarnaast is het mogelijk dat bepaalde berichten weliswaar voldoen aan alle criteria, maar dat er eenvoudigweg teveel onderwerpen geselecteerd zijn voor één uitzending. Ook dan zal de hoofdredacteur, in overleg met de redactieleden, een keuze moeten maken uit het aanbod.
De werkzaamheden van de presentator Een presentator wordt ook wel het visitekaartje van een programma genoemd. De eisen die aan deze functie worden gesteld, zijn dan ook hoog. Zo moet een presentator de juiste uitstraling hebben, er representatief uitzien, over een goede taalbeheersing beschikken en moeten kunnen improviseren. Daarnaast is het belangrijk dat hij of zij de onderwerpen op de juiste manier presenteert. Dat wil zeggen met de juiste mimiek, de juiste woorden en de juiste houding. Een goede voorbereiding van de presentatie is dan ook van essentieel belang. Hij of zij weet dan precies wat er komen gaat en waar speciaal op moet worden gelet tijdens de uitzending.
Behalve een klassengesprek over de werkzaamheden van een redactieteam, kunt u de leerlingen voorbereiden op het algemene verloop van het spel. Informatie hierover vindt u hieronder.
4
Verloop van de praktijksimulatie Estudio bestaat uit de volgende onderdelen:
Introductie
Kennismaking Inleiding: wat is Estudio? Uitleg opbouw Estudio Instructie over verloop spel
Kern
Na afloop van de introductie worden de wanden van de Estudio-ruimte gedraaid. Er ontstaan op deze wijze twee aparte redactielokalen. Pas wanneer de wanden gedraaid zijn, zien de leerlingen in welke omgeving ze terecht zijn gekomen.
De leerlingen krijgen in Estudio een rol als presentator, hoofdredacteur of redacteur. Via het computerscherm krijgen ze aanwijzingen over hun rol. Deze rol vullen de leerlingen niet zelf in. Met eenvoudige instructies wordt stap voor stap de inhoud van de rol en de uiteindelijke presentatie van Estudio gerealiseerd.
Aan het eind van de simulatie worden de wanden van de redactielokalen gedraaid, zodat de presentatieruimte ontstaat. Dan volgt de uitzending waarin de presentatoren de onderwerpen aan het publiek presenteren. De andere leerlingen zijn toeschouwers. Om de uitzending van Estudio zo realistisch mogelijk te maken is de presentatieruimte verlicht met studiolampen en worden er worden video-opnames gemaakt. Evaluatie: De begeleider van het museum bespreekt na afloop van de presentatie met de leerlingen hun bevindingen.
5
Praktische informatie
Aantal leerlingen
Minimaal: 8 Maximaal: 16
Begeleiding
De leerlingen worden tijdens de simulatie begeleid door een medewerker van het museum. Vanwege de intensiteit van het spel doet het museum een beroep op de schooldocent om de leerlingen te ondersteunen.
Kosten
€ 45,- per groep (Contant te betalen bij binnenkomst)
Reserveringen
Maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 14.00 uur T.: 070 330 75 15 E.:
[email protected] of
[email protected]
Openingstijden
Dinsdag tot en met vrijdag: 10.00 - 17.00 uur Zaterdag, zondag en op feestdagen: 12.00 - 17.00 uur Het museum is op 25 december en 1 januari gesloten
Museum voor Communicatie Zeestraat 82 2518 AD Den Haag T.:
070 330 75 00
W.:
http://www.muscom.nl
E.:
[email protected]
Uitgave: Museum voor Communicatie / Copyright: Museum voor Communicatie 2012
6