Docentenhandleiding Modulebeschrijving havo/vwo 3-4
Ontwerp lessenserie Rewind & Remix Soraya Welvaart & Rianne Sponselee 2011
1 MediaCultuur thema Media & medium
2 resultaat van hun medeleerlingen aan de hand van een beoordelingsformulier.
Aantal lessen:
3. Bronnen voor de leerling
360 minuten (6 uur) (bij voorkeur uit te voeren in één projectdag)
6XJJHVWLHVYRRUWHUHPL[HQÀOPVFqQHV Harry Potter (, Regie; D. Yates, Producer; D. Heyman, Warner Brothers ) Twilight (Regie: C. Weisz, Producer; M. Morgan, W. Godfrey, Summit Entertainment) Toy Story (Regie: L. Unkrieg, Producer: J. Lasseter, Walt Disney Pictures) Iron Man ((Regie:J. Favreau, Producer: A.Arad, Paramount Pictures) Inception (Regie: C. Nolan, Producer: C. Nolan/E. Thomas, Warner Brothers) The Dark Night(Regie: C. Nolan, Producer: C. Nolan/E. Thomas, Warner Brothers) The Matrix(Regie: Wachowski Brothers,Producer: J. Silver, Warner Brothers) Pirates of the Carribean(Regie:G.Verbinski, Producer: J. Bruckheimer, Walt Disney Pictures)
1. Beginsituatie 'HOHHUOLQJHQ 1. hebben veel kennis van internet \RXWXEHSURÀHOVLWHV 2. Ze kijken naar MTV en TMF (video/muziekclips) 3. Ze hebben weinig kennis van actuele kunst, met name videokunst 4. Ze kunnen opnames maken met mobiele teleIRRQVHQIRWRÀOPFDPHUD 5. Ze hebben weinig kennis van de terminologie ELQQHQGHÀOPZHUHOG 6. Ze hebben nog niet gewerkt met videomontageprogramma’s
2. Leerdoelen +RRIGGRHO De leerlingen kunnen vertellen wat de begrippen prosumer, piraterij en remix inhouden en kunnen een standpunt hierover innemen en dit toelichten aan de hand van een zelfgePDDNWHÀOP $FWLHI3URGXFWLHI De leerlingen maken naar aanleiding van een EHVWDDQGHÀOPVFHQHHHQPLQGPDSGLH]LM vervolgens gebruiken om een remix te maken en taken te verdelen. 'HOHHUOLQJHQPDNHQHHQÀOPSMHPHWKXQPRbiele telefoon waarbij zij actief moeten experimenteren met materiaal dat voor handen is. 5HFHSWLHI De leerlingen kunnen naar aanleiding van de bronnen die we klassikaal bekijken een kijkwijzer invullen. 5HÁHFWLHI De leerlingen leren over de invloed van media op het producenten- en consumentengedrag en kunnen dit uitleggen in een korte presentatie. De leerlingen kunnen in een discussie beargumenteren of ze voor of tegen het remixgedrag zijn. De leerlingen bekijken en beoordelen het eind-
Per onderdeel 'HHO Arcade Fire – the wilderness downtown (prosumer)http://www.thewildernessdowntown. com/ Nike ID (pro-am) http://nikeid.nike.com/nikeid 'HHO Terres des Hommes t-shirt (Samaritaan) http://www.onbelangrijk.nl/ Krantenartikel Nijntje vs. Kathy (piraterij) www.volkskrant.nl Kathy moet Nijntje 50.000 euro betalen Website voor logoopdracht: (http://mattus.web-log.nl/vibe_visual_brand_ experie/2010/06/rebranding-bp.html 'HHO Gratis beelden www.openbeelden.nl Remix voorbeelden Vampire sucks http://www.youtube.com/ watch?v=OrgSdZH_rkU&feature=fvw Be kind rewind http://www.youtube.com/watc h?v=nngT6jWF3EY&feature=fvsr Moby Dick http://www.youtube.com/ watch?v=Uvj8_rlv6gI De horror; Steven Jouwersma http://www. youtube.com/watch?v=-oOM3VEfDak
3 4. Bronnen voor de docent $FKWHUJURQGHQYRRUGHGRFHQWOLWHUDWXXUVLWHVHFW Theorie van Buckingham Krantenartikelen (piraterij/pro-am) Matt Masons boek ‘The Pirates Dilemma’ http://andrewkeen.typepad.com/media/ broadcast/ Charles Leadbeater & Paul Miller, ‘The Pro-Am Revolution’, 2004, ISBN 1841801364 http://www.nielsenbrenda.nl/afbeeldingen/ CoCreatie_Brenda.pdf (bron kenmerken proams; zie theorie) http://www.charlesleadbeater.net/archive/ culture.aspx http://www.demos.co.uk/publications/proameconomy http://itknowledgebase.computable.nl/pirates-and-samaritans.183112. lynkx?rapportPointer=9-230087-230099-230101 (bron piraten en samaritanen: zie theorie) Pirates and Samaritans: a Decade of Measurements on Peer Production and their Implications for Net Neutrality and Copyright J.A. Pouwelse, P. Garbacki, D.H.J. Epema, H.J. Sips Parallel and Distributed Systems, Delft University of Technology, The Netherlands
5. Korte beschrijving per les: Deel 1 Rollen van de consument Leerlingen krijgen een stukje theorie over de invloed van de consument op het producentengedrag. Hierbij worden termen als prosumer en pro-am toegelicht aan de hand van een aantal bronnen. Naar aanleiding van deze bronnen kunnen leerlingen de theorie weer toelichten.
Deel 2 Ben jij een piraat of een samaritaan? Leerlingen krijgen een stukje theorie over de vooren tegens van de rollen van de consument. We gaan dieper in op deel 1. De leerlingen krijgen twee bronnen die zij nader moeten gaan bekijken met behulp van het vragensysteem van Buckingham.
4 Deel 3 Remix Leerlingen krijgen aan de hand van een aantal bronnen een beeld van de ‘samaritanen’; het remixen. In dit deel vind de hoofdopdracht plaats waarbij leerlingen aan de hand van het verhaal van een beVWDDQGHÀOPVFqQHHHQHLJHQÀOPSMHPRHWHQJDDQ maken met behulp van een camera op een mobiele telefoon.
Deel 4 Rewind Leerlingen gaan hun medeleerlingen beoordelen en UHÁHFWHUHQGRRUPLGGHOYDQHHQGLVFXVVLHDDQGH hand van een vooraf bepaalde stelling op de theorie die zij tot zich hebben genomen.
6. beschrijf materialen en faciliteiten: Per onderdeel 'HHO 1. Computer met internet 2. Beamer 3. Internet 4. klaslokaal 'HHO 1. Computers met internet (in duo’s zoeken de leerlingen informatie) 2. Beamer 3. Computerlokaal 'HHO 1. Mobieltje met camera 2. Papier &pen (voor mindmap) 3. 7RHJHZH]HQÀOPIUDJPHQW 4. Computer 5. Door leerling gekozen locatie om te werken/ ÀOPHQ 6. Beamer 'HHO 1. Beoordelingsformulier 2. %HDPHUFRPSXWHURPGHÀOPSMHVWHODWHQ]LHQ 3. Theorielokaal voor de discussie 4. Discussiestellingen
7. voorwaarden/eisen
samenwerking van leerlingen doormiddel van mindmap/taakverdeling WXVVHQSURGXFWHQ0LQGPDS=HOIJHÀOPGHQ
5
JHPRQWHHUGÀOPSMHPLQPLQXWHQ NLMNZLM]HU theorie. korte presentatie over het eindwerk en standpunt over theorie.
8. Beoordelingscriteria 1.
2.
3.
4.
5. 6.
7.
8. 9.
De leerlingen kunnen door middel van het PDNHQYDQHHQNRUWHÀOPHQHHQGLVFXVVLH vertellen wat de begrippen prosumer, piraterij en remix inhouden en kunnen een standpunt hierover innemen. De leerlingen heeft naar aanleiding van een EHVWDDQGHÀOPVFHQHHHQPLQGPDSJHPDDNW waaruit zij een scenario schrijven en taken verdelen. 'HOHHUOLQJHQKHHIWHHQÀOPSMHPHWKXQ mobiele telefoon gemaakt waarbij zij actief PRHWHQH[SHULPHQWHUHQPHWKHWJHÀOPGH materiaal, Windows Movie Maker,en andere gekregen voorwerpen. +HWÀOPSMHEHYDWPLQLPDDONHQmerken kenmerken uit het gekregen videofragment(bijvoorbeeld: gekregen videofragment is: Harry Potter- Wat is er herkenbaar DDQGHVFqQHDDQKHWYHUKDDODDQGHRPJHving, hoe zien de personages eruit.) De stappen uit de mindmap moeten terugkoPHQLQÀOPSMH De leerlingen heeft naar aanleiding van de bronnen die we klassikaal hebben bekeken en kijkwijzer ingevuld. De leerlingen kan over de invloed van media op het producenten- en consumentengedrag uitleggen in een korte presentatie. De leerlingen heeft toegelicht waarom ze voor of tegen het remixgedrag zijn. De leerlingen heeft het eindresultaat van hun medeleerlingen bekeken en beoordeeld aan de hand van een beoordelingsformulier.
9. Draaiboek per les Les 1 van 4 1. 2.
3.
Lesonderdeel: Rol van de consument Subdoel De leerlingen kunnen benoemen welke rollen de consument heeft en welke invloed zij kunnen uitoefenen. Werkvorm bij subdoel: Klassikaal en individueel
6 4. 5. 6. 7.
Leeractiviteit deelnemer: relateren, concretiseren en toepassen van theorie op de opdracht Doceeractiviteit docent: theorie overbrengen, begeleiden 0HGLD3RZHUSRLQWÀOP Tijd: 100 min
Les 2 van 4 1. 2.
3. 4.
5. 6. 7.
Lesonderdeel: Ben jij een piraat of samaritaan Subdoel: l. kan uitleggen wat een piraat en wat een samaritaan is en van beide min.2 argumenten vertellen Werkvorm bij subdoel: Klassikaal en individueel Leeractiviteit deelnemer: relateren,analyseren, toepassen van theorie op opdr. en kritisch verwerken Doceeractiviteit docent: theorie overbrengen, begeleiden 0HGLD3RZHUSRLQWÀOP Tijd: 90 min
Les 3 van 4 1. 2. 3. 4.
5. 6. 7.
Lesonderdeel: Remixen Subdoel: ll. leert wat remixen is en kan geleerGHWKHRULHYHUZHUNHQLQÀOPSMH Werkvorm bij subdoel: in groepen van 4 personen Leeractiviteit deelnemer: analyseren, concretiseren, toepassen van theorie op opdr. Kritisch verwerken en selecteren Doceeractiviteit docent: theorie overbrengen, begeleiden 0HGLDÀOPPRELHOWMHZLQGRZVPRYLHPDNHU Tijd: 140 min
Les 4 van 4 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.
Lesonderdeel: Rewind 6XEGRHOOOUHÁHFWHHUGEHRRUGHHOGHQQHHPW standpunt in over voorafgaande theorie. Werkvorm bij subdoel: in groepen van 4 personen en individueel Leeractiviteit deelnemer WRHWVHQHYDOXHUHQUHÁHFWHUHQ Doceeractiviteit docent WRHWVHQHYDOXHUHQUHÁHFWHUHQ 0HGLDÀOPFRPSXWHU Tijd: 60 min
Theorie
Ontwerp lessenserie Rewind & Remix Soraya Welvaart & Rianne Sponselee 2011
1 Rewind en Remix 'H]HWLWHOLVHHQNQLSRRJQDDUGHÀOP¶EHNLQG rewind’. In dit project gaat het erom dat jullie een RULJLQHOHVFqQHXLWHHQÀOPEHNLMNHQHQGH]HRS HHQHLJHQPDQLHUJDDQYRUPJHYHQHQÀOPHQ
Inleiding We zijn allemaal consumenten; een consument is iemand die een product koopt en daarmee in zijn behoeften voldoet. Maar niet iedereen van ons is alléén consument. Door opkomst van het internet zijn er verschillende rollen voor de consument ontstaan waar jij zelf misschien onbewust ook deel aan neemt. Zo is het downloaden van muziek tegenwoordig wel erg makkelijk
* Maak de Intro opdracht (15 minuten)
Deel 1
Rollen van de consument (20 minuten) * Maak opdracht 1 (10 minuten)
'HSURVXPHU De term prosumer werd al in 1980 genoemd in KHWERHN¶7KHWKLUGZDYH·YDQ$OYLQ7RIÁHU2S dat moment was internet nog niet in gebruik door het grote publiek, maar men wist dat door deze informatietechnologie de scheiding tussen de consument en de producent weleens dunner zou kunnen worden. De consument van nu is veel actiever. Hij laat zich niet snel beïnvloeden door de producent, maar gaat zelf op onderzoek uit en creëert hierdoor zijn eigen identiteit. Prosumers zijn geïnteresseerd in innovatie, zijn continu bezig met
2 het verzamelen van informatie en wisselen deze aan anderen uit. Ze zijn nieuwsgierig en proberen daarom nieuwe dingen, willen weten hoe iets werkt en delen hun bevindingen. Deze uitwisseling van ervaringen en informatie worden veelal op blogs gedaan. Omdat consumenten meer en meer zoeken naar elkaars meningen worden deze minstens zo betrouwbaar als de informatie van die bedrijven en experst uitdragen. 'HNHQPHUNHQYDQGHSURVXPHU]LMQ Ze proberen nieuwe dingen uit Zij zijn er trots op om dingen zelf te bedenken en experimenteel bezig te zijn Ze vertellen andere mensen over hun ervaringen met nieuwe producten, merken en diensten andere mensen vragen hun adviezen en raad Ze vertrouwen niet automatisch op wat de media hen vertellen Ze zijn geïnteresseerd in het nu en betrokken bij 'popular culture'
Omdat deze consumenten zoveel tijd op internet doorbrengen, raken ze snel bekend met alle technologieën. Ze kunnen net zo goed informatie publiceren als bedrijven. Doordat consumenten steeds vaker zoeken naar elkaars mening, worden deze minstens zo betrouwbaar beschouwd als de informatie van bedrijven en experts. Dat betekent ook dat de rol van reclamemakers veranderd. Vroeger was een product bestemd voor een bepaalde doelgroep die via de keuze van de juiste media makkelijk te bereiken was. Via die media communiceerden bedrijven naar
3
4
de doelgroep hoe ze over een bepaald product moesten denken. En als dat niet genoeg was, werd er gewoon meer geld tegenaan gegooid om meer media ruimte in te kopen. Tegenwoordig hebben adverteerders steeds minder controle over de wat de consument denkt en vindt. De consument vindt het belangrijker wat andere consumenten vinden. 'H3UR$PDWHXU Het is duidelijk dat de prosumer een heel belangrijke rol speelt in de uitwisseling van informatie en kunnen een merk eigenlijk maken of breken. Er zijn prosumers die niet van plan zijn om stil zittend toe te kijken hoe de producent hun producten op de markt brengt; dit fenomeen noemen we de proam revolutie. ‘Pro’ komt van professional en ‘Am’ van Amateur. Charles Leadbeater heeft deze term in het leven geroepen (zie zijn boek: ‘The Pro-Am Revolution’ uit 2004). Omdat pro-ams al jaren actief zijn in het vergaren van kennis en skills weten zij wat er onder de consumenten speelt en waar men behoefte aan heeft; tenslotte maakt hij daar zelf ook deel van uit en vervullen pro-ams zo eigenlijk hun eigen behoeften. Pro-ams creëren een eigen platform waar zij informatie uit wisselen, zonder hulp van het merk. Zo zijn de pro-ams in staat om een eigen merk te creëren. Op hun beurt maken producenten steeds meer gebruik van de populariteit van de pro-ams. Omdat consumenten veel waarde hechten aan de mening van de pro-ams zullen zij de merken die pro-ams gebruiken ook gaan gebruiken. Pro-ams worden daarom ook wel gesponsord door de merken zodat ze de consumenten kunnen beïnvloeden. Pro-ams zijn de vertegenwoordigers van de merken. .HQPHUNHQYDQ3URDPV Ze maken gebruik van gespecialiseerde websites waardoor zij hun kennis kunnen vergroten Ze maken gebruik van messaging programma’s waardoor zij in contact blijven met andere Pro-Ams Ze lezen specialistische magazines waardoor zij ook up to date blijven. (bron deel 1: Brenda Heijnis, ‘Het ontwikkelen van waarde in samenwerking met de consument’)
Voorbeeld van een pro-am samenwerking 1LNH¶DLUIRUFHRQH· We kennen allemaal de standaard schoen van Nike. Op een gegeven moment was er een kunstenaar die al die schoenen ging customizen, dit betekent dat je het product wat je gebruikt naar eigen wens aanpast . Steeds meer mensen gingen dit doen. Het bedrijf Nike speelde hier slim op in en bracht in hun volgende lijn een opgepimte schoen op de markt. Nu kun je zelfs je eigen schoen ontwerpen op de site van Nike. Zo kan iedereen een uniek product maken en zichzelf onderscheiden van de massa.
Deel 2
ben jij een piraat of samaritaan? (15 minuten) 3LUDWHQ Als prosumer ben je dus actief bezig met het produceren en consumeren van informatie via verschillende media. Maar ben je je ook bewust van wat voor informatie je consumeert? Waar deze vandaan komt en hoe jij deze weer doorspeelt naar anderen? Tegenwoordig is het downloaden YDQPX]LHNHQÀOPV de normaalste zaak van de wereld onder jongeren. Dat is
5 natuurlijk zeer logisch omdat het snel en eenvoudig is en niet te vergeten zeer goedkoop of zelfs gratis. Prosumers werken samen om sites waarop deze informatie te downloaden is te onderhouden voor maar een paar honderd dollar per maand. Daarnaast is het moeilijk om de copyrightwetgeving te handhaven. Productiemaatschappijen leiden hierdoor een verlies van miljoenen. Deze praktijken van de prosumers zijn illegaal en worden ook wel piraterij genoemd. 6DPDULWDQHQ Gelukkig zijn er naast de piraten ook nog Samaritanen. Deze ‘deugdzame’ prosumers gebruiken hun informatieplatform om bepaalde onderwerpen onder de aandacht te brengen om zo reacties los te maken. Je kunt dan denken aan initiatieven bij ontwikkelingshulp of parodieën op bestaande ÀOPV (Onderzoekers van de TU Delft onderzochten de ontwikkeling van de invloed van pro-ams op o.a. copyrightwetgeving. Hun bevindingen zijn te lezen in het rapport Pirates and Samaritans. Zie bronnen docent)
* Maak nu opdracht 2 (30 minuten) * Maak nu opdracht 3 (45 minuten)
6 staande meestal oude plaat en maken daar iets nieuws van. Zo ken je misschien wel Junkie XL die het nummer van Elvis Presley; Little less conversation gebruikt. Hij neemt de tekst van het nummer, maar zorgt ervoor dat hij met zijn arsenaal aan computergeluiden er een modern dancenummer van maakt. Het letterlijk gebruiken van een product, maar dit wel zodanig veranderen, dat het een eigen product wordt noemen we hergebruiken of remixen. Wettelijk is namelijk bepaald dat je wel al bestaande producten (met copyright) mag gebruiken en tonen, mits je er 7 dingen aan veranderd. Remixen wordt tegenwoordig met veel producten JHGDDQÀOPVYLGHRFOLSVOLHGMHVFRPSXWHUSURgramma’s en spelletjes, schilderijen en tekeningen van kunstenaars; alles kan worden gebruikt om het om te vormen tot een beeld wat jij graag wilt laten zien of horen. De website www.openbeelden.nl is een website van het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid en hier kan je al meer dan duizend videobeelden gratis downloaden om mee te doen wat je wilt. Er ontstaan steeds meer van deze sites.
* Maak nu opdracht 4 (140 minuten)
Deel 3
Deel 4
Een Disc Jockey mixed plaatjes aan elkaar. Er zijn ook Disc Jockeys die remixen. Ze nemen een be-
Er is de laatste jaren heel wat gebeurd op het gebied van internet. Hierdoor zijn veel mensen steeds actiever geworden. Jouw rol hierin wordt steeds belangrijker, je bent nu niet alleen maar consument maar ook producent. Je zorgt ervoor dat met jouw stem een merk of product beinvloedt kan worden of je kan er zelfs voor zorgen dat je onafhankelijk bent van de bestaande merken en zelf in je behoefte voorziet door mee te denken en samen te werken met producenten. Producenten moeten daardoor meer inspelen op wat er op dat moment gebeurd.
Remixen (15 minuten)
Rewind (10 minuten)
* Maak nu opdracht 5 (30 minuten) * Maak nu opdracht 6 (30 minuten)
leerdoelen Rewind en Remix +RRIGGRHO De leerlingen kunnen vertellen wat de begrippen prosumer, piraterij en remix inhouden en kunnen een standpunt hierover innemen en dit toelichten aan de hand van een ]HOIJHPDDNWHÀOP $FWLHI3URGXFWLHI De leerlingen maken naar aanleiding van een bestaande ÀOPVFHQHHHQPLQGPDSGLH]LMYHUYROJHQVJHEUXLNHQRPHHQ remix te maken en taken te verdelen. 'HOHHUOLQJHQPDNHQHHQÀOPSMHPHWKXQPRELHOHWHOHIRRQ waarbij zij actief moeten experimenteren met materiaal dat voor handen is. 5HFHSWLHI De leerlingen kunnen naar aanleiding van de bronnen die we klassikaal bekijken een kijkwijzer invullen. 5HÁHFWLHI De leerlingen leren over de invloed van media op het producenten- en consumentengedrag en kunnen dit uitleggen in een korte presentatie. De leerlingen kunnen in een discussie beargumenteren of ze voor of tegen het remixgedrag zijn. De leerlingen bekijken en beoordelen het eindresultaat van hun medeleerlingen aan de hand van een beoordelingsformulier.
Ontwerp lessenserie Rewind & Remix Soraya Welvaart & Rianne Sponselee 2011
lesbrief
1
2
Inleiding
Deel 2
We zijn allemaal consumenten; een consument is iemand die een product koopt en daarmee in zijn behoeften voldoet. Maar niet iedereen van ons is alléén consument. Door opkomst van het internet zijn er verschillende rollen voor de consument ontstaan waar jij zelf misschien onbewust ook deel aan neemt. Zo is het downloaden van muziek tegenwoordig wel erg makkelijk
Ben jij een piraat of samaritaan?
( Intro-opdracht ) 15 minuten
ƒ
De klas gaat zitten in kringen van max. 8 personen. Iedere kring krijgt een A3 vel, die 8 keer omgevouwen is. Er staat een kleine tekenopdracht op iedere gevouwen zijde. Degene die het blad vastheeft, moet deze uitvoeren, en zorgen dat de volgende klasgenoot de gemaakte tekening kan verbinden met de zijne. Als de 8 opdrachten zijn uitgevoerd, mag het vel uit elkaar worden gehaald. Als het goed is bevind er zich nu een complete tekening op het vel, maar…wie is nu de maker? Wie heeft gereageerd op wie? Omgezet: Wie is de producent en wie de consument?
Deel 1
Rollen van de consument
( opdracht 1 ) 10 minuten Je gaat een clip bekijken van; Arcade Fire, the wilderness downtown. Beantwoord daarbij de onderstaande vraag en bespreek dit met een klasgenoot. In hoeverre ben jij producent en consument?
( opdracht 2 ) 30 minuten 3LUDDWRI6DPDULWDDQ" Hieronder staan een aantal voorbeelden van producten die je kunt scharen onder de piraten of Samaritanen. Beantwoordt met behulp van de bronnen en internet de vragen. 7VKLUWRQWZHUSYRRU7HUUHVGHV+RPPHV
3URGXFWLH 1. Wie heeft het gemaakt? 2. Wat is de functie van het t-shirt? 7DDO 3. Uit welke beeldelementen bestaat dit t-shirt? 4. Wat is de kracht van dit t-shirt? 5HSUHVHQWDWLH 5. Wat belichaamt dit t-shirt? 3XEOLHN 6. Voor wie is dit t-shirt bedoeld? 7. Piraat of Samaritaan? (onderbouw je antwoord):
ƒ
1LMQWMHYV.DWK\
3 3URGXFWLH 1. Wie heeft het gemaakt? 7DDO 2. Wat is de kracht van de illustratie? 5HSUHVHQWDWLH 3. Wat wordt hier getoond? 3XEOLHN 4. Voor wie is de illustratie bedoeld? 5. Piraat of Samaritaan? (onderbouw je antwoord):
( opdracht 3 ) 30 minuten
4 Deel 3 Remixen
( opdracht 4 ) 140 minuten Jullie zijn nu de Samaritanen en gaan een remix PDNHQYDQHHQEHVWDDQGHÀOPVFqQH-HJHEUXLNW daarbij het uitgangspunt/script van de originele VFqQHHQJDDWGLHRSHHQHLJHQPDQLHUYRUPJHYHQHQÀOPHQPHWMHPRELHOHFDPHUD
Zoek op internet een logo dat je aanspreekt. Waar staat dit bedrijf voor? Print dit logo 2 keer uit, plak het op een vel en verander doormiddel van tekenen/ knippen/plakken 7 dingen aan een van de kopies van het logo ( Er is geen ‘copyright-plagiaat’ als je minimaal 7 dingen aan het logo of een afbeelding veranderd), zodat je beter ziet waar het bedrijf voor staat. 2QGHUERXZMHZHUN Ben je nu een piraat of samaritaan? Waarom?
ƒ
5HDFWLHRSGHROLHUDPSYDQ%3
0LQGPDS(20 minuten) Het is natuurlijk niet gemakkelijk om ´gewoon´ maar ergens te beginnen. Daarom gaan jullie per groepje een mindmap maken. Maar wat is een mindmap eigenlijk? Een mindmap zorgt ervoor dat je overzicht creëert en je tot nieuwe ideeën kunt NRPHQ-HNXQWGHWLWHOYDQGHÀOPLQKHWPLGGHQ SODDWVHQRIGHJHEHXUWHQLVXLWGHVFqQHHQ]RYHUder uitbreiden met bijvoorbeeld; locatie, attributen, personen enz. 7DDNYHUGHOLQJ(20 minuten) Nu je een overzicht hebt van de scene die jullie gaan naspelen kun je samen bepalen hoe jullie de opdracht gaan uitvoeren. Maak een plan waarin naar voren komt wie wat doet. Zo is er natuurlijk een cameraman nodig, acteur(s) en iemand die de art-direction doet. Deze persoon zorgt ervoor dat de set waarin de scene zich afspeelt zo is ingericht dat het lijkt alsof je bijvoorbeeld bij de kapper bent, of in de supermarkt. )LOPHQ(60 minuten) Jullie gaan nu aan het echte werk beginnen. Zorg
5 ervoor dat de voorbereidingen zijn getroffen zodat MXOOLHMHKHOHPDDORSKHWÀOPHQNXQQHQULFKWHQ Om je film vorm te geven is het van belang om te bedenken hoe je de camera gaat gebruiken. De camera is het oog waardoor de kijker de film gaat zien. Hoe ga je de kijker naar je verhaal laten kijken? Waar sta je met de camera? Hoe wordt je beelduitsnede, de kadrering? Je krijgt een bron van je docent die je hier iets meer over verteld. Gebruik deze tijdens het filmen.
6 Deel 4 Rewind
( opdracht 5 ) 30 minuten Tijdens deze lessenserie hebben jullie in groepjes HHQUHPL[JHPDDNWYDQHHQEHVWDDQGHÀOPVFHQH met als doel te experimenteren met de middelen die je voor handen hebt. Je gaat nu je klasgenoten beoordelen met het beoordelingsformulier die je van je docent krijgt.
( opdracht 6 ) 30 minuten 'LVFXVVLH Je kunt nu vertellen wat voor rollen een consument kan aannemen en wat voor invloed dit heeft op het gedrag van de producent. Naar aanleiding van de onderstaande stellingen neem je een standpunt in en gaan we discussiëren.
0X]LHNHQPRQWHUHQ (40 minuten) Jullie gaan nu met een montageprogramma de shots die jullie gemaakt hebben achter elkaar zetten. Ook zoeken jullie muziek die eronder wordt gezet. De docent zal je bij het monteren begeleiden.
6WHOOLQJ 1. Prosumers moeten betaald krijgen voor hun diensten. 2. Piraterij is nodig. 3. remixen is gewoon iemand kopiëren 4. Als je niet mee doet met prosumen, tel je niet mee.
Voorwaarden van de remix
( eindproducten )
8LWZHUNLQJYDQGHRSGUDFKW De remix is terug te leiden naar de mindmap Ieder teamlid heeft een taak +HWÀOPSMHGXXUWQLHWODQJHUGDQPLQXWHQ
-HEHQWELMQDNODDUPHW5HPL[ 5HZLQG-HKRHIW DOOHHQQRJGHRQGHUVWDDQGHSURGXFWHQLQWHOHYH UHQELMMHGRFHQW
&UHDWLYLWHLWRUJLQDOLWHLW Er wordt creatief omgegaan met de materialen die voor handen zijn +HWYHUKDDOYDQGHRULJLQHOHVFqQHLVRSHHQ of andere manier terug te zien in de remix.
1. 2. 3. 4. 5.
)LOPLVFKHDVSHFWHQ Er wordt gebruik gemaakt van verschillende camerastandpunten. Er wordt gebruik gemaakt van verschillende kaders. Er wordt bijpassende muziek bij de remix uitgezocht.
Antwoord op de vragen van opdracht 1 en 2. Bewerking van een logo opdracht 3 Mindmap 5HPL[YDQHHQEHVWDDQGHÀOPVFHQH Ingevuld beoordelingsformulier
Bronnen voor docent en leerling
bron ( opdracht 1 )
Arcade fire/wilderness downtown Een bijzonder interessant Chrome experiment gecreëerd door Chris Milk in samenwerking met de band Arcade Fire en Google. Het experiment is erop gericht de laatste webtechnologieën te demonstreren gebaseerd op de muziek van de Arcade Fire. Om het project te bekijken kun je het beste Google Chrome gebruiken, Internet Explorer zal in dit geval niet voldoende zijn. Verder wordt aangeraden om eventuele andere programma’s te sluiten evenals onnodige tabbladen, “Doing this will enhance your viewing experience”. Het experiment is te vinden op: thewildernessdowntown.com. Op de homepage vul je een stad wat de basis is voor de ‘muziekvideo’. Na het laden opent een popup en zal de muziek starten. http://www.thewildernessdowntown.com/ Bron: http://www.websonic.nl/nieuws/the-wilderness-downtownarcade-fire-meets-html5-11012
bron ( opdracht 2 )
vandaag ben ik onbelangrijk Achtergrondinformatie Kim ontwerpt ‘onbelangrijk’ shirt voor belangrijk doel AMSTERDAM - Als ontwerpster van het t-shirt Vandaag ben ik onbelangrijk.nl, maakt topmodel Kim Feenstra zich onbelangrijk voor iets dat juist heel belangrijk is: het stoppen van kinderuitbuiting samen met Terre des Hommes. Kim Feenstra ontwierp het Vandaag ben ik onbelangrijk.nl - t-shirt Het leven van topmodel Kim verliep niet altijd over rozen. Voordat zij de internationale catwalk mocht betreden en omkwam in lucratieve modellenopdrachten, leidde ze een turbulent leven. Heel Nederland was in shock toen bekend werd dat zij ooit een callgirl was en iemand had bestolen. Toch wist zij door haar sterke karakter en doorzettingsvermogen haar doel te bereiken: model worden. Voor Terre des Hommes genoeg reden om haar te vragen om mee te werken aan de najaarscampagne. Kim voelde zich vereerd en zei direct ja. ”Ik wilde me al langer inzetten voor een goed doel. Toen Terre des Hommes mij benaderde, aarzelde ik geen moment,” zegt ze in Terre Magazine. ”Het project van Forge sprak mij erg aan.”
Forge staat voor Fellowship for Organizing Endeavors, een lokale partner van Terre des Hommes. Forge biedt opvang en onderwijs aan meisjes en jonge vrouwen die slachtoffer zijn van seksueel misbruik. Samen met haar zusje Robin reisde Kim af naar de Filipijnen. Daar sprak zij, gehuld in haar zelf ontworpen shirt ’Vandaag ben ik onbelangrijk.nl’, met meisjes en vrouwen in een opvanghuis over haar prostitutieverleden. Ze vond het moeilijk om te vertellen. ”Niemand kon geloven dat ook ik zulk werk had gedaan, net als zij. Dat kon toch helemaal niet? Mijn verhaal zorgde voor een groot onderling vertrouwen en we begrepen elkaar als geen ander.” Kim is erg onder de indruk van haar bezoek aan de Filipijnen. ”Wat ik zo goed vind aan Forge en Terre des Hommes is dat er niet alleen opvang is, maar de meisjes ook naar school kunnen gaan. Op die manier kunnen ze een vak leren en uit de prostitutie komen. Ik hoop het ontzettend voor ze.” Bron: www.telegraaf.nl
bron ( opdracht 2 )
Kathy moet Nijntje 50.000 euro betalen Gepubliceerd: 3 november 2010 12:59 | Gewijzigd: 3 november 2010 13:00 Door onze redacteur Melle Garschagen Rotterdam, 3 nov. De rechtbank in Amsterdam oordeelde in kort geding dat in de Benelux geen producten meer verkocht mogen worden met de afbeelding van Kathy. Kathy lijkt te veel op het prenWHQERHNHQÀJXXU1LMQWMHYDQ'LFN%UXQD Oh jee, wat ziet Nijntje daar? Een vriendinnetje, dat ]LHWNOHLQH1LMQ(HQNRQLMQPHWWZHHJURWHÁDSRUHQHQ een klein jurkje. Hallo, ik ben Kathy, zegt het konijn. En ik ben Nijntje Pluis, antwoordt Nijntje. Jullie lijken wel erg op elkaar, zei Moeder Pluis. Met een beetje fantasie zou Nijntjes geestelijke vader Dick Bruna een boekje kunnen schrijven over het juridische gevecht over Kathy en Nijntje. Alleen als je goed kijkt, zie je de verschillen. Kathy heeft een strikje in haar haar en net iets rondere oren. Nijntje heeft een kruisje als mond, Kathy een rondje. Nijntje heeft een truitje met een knoopje, Kathy eentje met een wit boordje. Met het vonnis wordt Mercis, dat de rechten van Nijntje bezit, in het gelijk gesteld. Het Japanse Sanrio, dat kleding en speelgoed met Kathy op de markt bracht, krijgt ongelijk. Volgens het vonnis, gelardeerd met afbeeldingen van de konijntjes, moet Sanrio ook 50.000 euro aan proceskosten betalen. Als Sanrio geen gehoor geeft aan het vonnis, wacht een dwangsom van 25.000 euro per dag, met een maximum van 2 miljoen. Ronde oren en spitse oren De zaak begon toen Mercis in oktober vorig jaar bij Hennes & Mauritz pyjama’s en ondergoed ontdekte met de afbeelding van een konijn dat wel erg veel leek op Nijntje. Ook bleek dat Bart Smit speelgoed met Kathy verkocht. Mercis sprak er Sanrio op aan en in eerste instantie beloofde het Japanse bedrijf geen nieuwe artikelen met Kathy meer te maken en alleen de bestaande producten nog te verkopen. Mercis nam met deze belofte geen genoegen want het
bedrijf vond dat er nog te veel spullen met Kathy te koop waren. Sanrio stelde ook dat Kathy helemaal geen inbreuk maakt op het beschermde merkrecht. De huidige Nijntje (ronde oren) wijkt af van de Nijntje zoals die is gedeponeerd als beeldmerk (spitse oren). Bovendien, zegt Sanrio verschilt Kathy op tien punten van Nijntje; verwarring is uitgesloten. De rechter oordeelde dat Nijntje en Kathy te veel op elkaar lijken. „De dikke lijnen, de verhouding tussen hoofd en lichaam, de vorm van het hoofd, de oren, de ogen, de jurk met het kraagje, en de stand van de handen en voeten zijn nagenoeg identiek aan Nijntje”, aldus de rechter. Kathy doet volgens de rechter afbreuk aan Nijntjes onderscheidend vermogen en reputatie. En dat is in strijd met de wet. Bron: www.nrc.nl
bron ( opdracht 4 ) A
Vampires suck
9DPSLUHV6XFNLVHHQÀOPXLW'HÀOPLVHHQSDURdie op Twilight. De jonge Becca (Jenn Proske) komt tussen twee jongens, die totaal gek op haar zijn, te zitten. Er volgt een hoop ellende voor Becca als de twee jongens alles doen om haar te veroveren. Haar vrienden hebben ondertussen ook hun problemen op het gebied van de romantiek. Alles lijkt te worden besloten tijdens het grote eindbal van haar school.
Moby Dick
In deze versie van het verhaal van Moby Dick spelen maker Guy Ben-Ner en zijn 6 jarige dochter het verhaal na in hun eigen keuken. Met minimaal gebruik van alledaagse props zorgt hij ervoor dat de ruimte wordt getransformeerd tot een geloofwaardige setting en dat je wordt meegesleept in het verhaal.
De horror
6WHYHQ-RXZHUVPDKHHIWGLWÀOPSMHJHPDDNWPHW]LMQ PRELHOHWHOHIRRQ+HWÀOPSMHZDVZLQQDDUELM9LYDOD Focus; bijna de helft van het publiek koos voor zijn horror.
be kind rewind
Jerry woont en werkt op een autosloperij naast een transformatorstation en heeft het angstige vermoeden dat het transformatorstation zijn hersenen doet smelten. Wanneer hij het wil saboteren gaat het mis en raakt hij gemagnetiseerd. Het magnetische veld om hem heen bezorgt hem nog meer problemen als hij Mike bezoekt, zijn vriend die in de oude slechtlopende videotheek van Elroy Fletcher werkt. Door het magnetische veld zijn alle videobanden onbruikbaar geworden, hierdoor zou Elroy zijn zaak wel kunnen sluiten. Aangezien er maar weinig klanten zijn valt de VFKDGHPHHHQEHVOXLWHQ0LNHHQ-HUU\HONHÀOPGLH ze willen huren met hun beperkte middelen zelf na te maken 'HLQ%H.LQG5HZLQGQDJHVSHHOGHÀOPV]LMQRD Ghostbusters, Back to the Future, Rush Hour 2,
bron ( opdracht 4 ) B
mindmap Wat is een mindmap? Een mind-map is een model van gedachten, informatie of kennis. Met een mind-map kun je beter nadenken en leren. Je ziet in één oogopslag structuur in de informatie en je komt makkelijker op nieuwe ideeën. Ook een handig hulpmiddel om te plannen. Hoe maak je een Mind Map? Hieronder volgt een instructie over hoe je een Mind Map maakt. Als dit te ingewikkeld is: Volg dan de workshop mind-map maken Tip! Een mind-map bestaat uit een centraal woord, plaatje / tekening of begrip in een cirkel in het midden van jouw papier (liggend). Vanuit deze cirkel trek je lijnen en daarop schrijf je de belangrijkste begrippen die ermee te maken hebben. Door deze stap voor elk van de buitenste begrippen telkens te herhalen kun je een mind-map zo gedetailleerd maken als je wilt.
Algemene tips Laat in het begin veel ruimte vrij, zodat je later makkelijk ideeën en verbanden kunt toevoegen. Schrijf de begrippen in hoofdletters. Daarmee stimuleer je jezelf om het kort te houden. Bovendien is tekst in hoofdletters beter te lezen in een diagram. Stel bij een idee de vragen: Waarom? Hoe? Wat? Waar? Wie? Wanneer? Hierdoor kom je vanzelf op nieuwe ideeën. Bron: http://www.myhoppa.com/pdf/MMI/projecten/Project%20 Mind%20Map.pdf
bron ( opdracht 4 ) C
filmtechnieken Kadrering Het kader geeft aan wat er te zien is binnen het beeld en bepaalt mede de compositie van het beeld. Afhankelijk van wat en hoe je iets in beeld wilt brengen kies je voor een ander kader. De verschillende kaders roepen een ander gevoel op bij de kijker. De meest gebruikte kaders zijn: close- up, medium shot, totaalshot en establishing shot. Decoupage Decoupage is opdelen van een scene in shots. Zo kun je bijvoorbeeld een totaal-shot laten volgen door een medium shot om daarna de handeling waar het om gaat heel close te laten zien. Dezelfde handeling of situatie kun je op een heleboel verschillende manieren laten zien. 9RRUGDWMHJDDWÀOPHQGHQNMHKLHUDORYHUQD-HEHdenkt welke shots je wilt gebruiken om je verhaal te vertellen. Door de manier van decouperen bepaal je GHVIHHUHQVSDQQLQJGLHMHLQMHÀOPZLOWRSURHSHQ Camerastandpunten Een andere manier om je verhaal vorm te geven en de interpretatie van de kijker te sturen is door gebruik te maken van verschillende camerastandpunten. Het camerastandpunt is de positie van de camera ten RS]LFKWHYDQKHWJHÀOPGHREMHFW9RRUEHHOGHQYDQ camerastandpunten zijn: kikvorsperspectief, vogelperspectief en ooghoogte. Lees meer over camerastandpunten Bron: www.film2connect.nl/Les%202/
bron ( opdracht 5 )
Beoordelingsformulier Het filmpje is van …………………………………………………………………………………………………………………… Uitwerking van de opdracht Zijn de punten die in de mindmap staan, terug te zien in het eindresultaat? Kun je omschrijven wat het verhaal is?
Ja/Nee
…………………………………………………………………………………………………………………………………………… …………………………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………................................ Is er een duidelijke taakverdeling geweest? Ja/Nee 'XXUWKHWÀOPSMHPLQXWHQRIODQJHU" Ja/Nee
Creativiteit/orginaliteit Hoe is het team omgegaan met het gekregen materiaal en de mogelijkheden die er waren? …………………………………………………………………………………………………………………………………………… …………………………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………................................ +RHLVKHWYHUKDDOYDQGHRULJLQHOHÀOPVFqQHLQKHWJHPDDNWHÀOPSMHWHUXJWHYLQGHQ" …………………………………………………………………………………………………………………………………………… …………………………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………................................ :HONGHHOYDQKHWÀOPSMHLVMHKHWPHHVWHELMJHEOHYHQ" …………………………………………………………………………………………………………………………………………… …………………………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………................................
Filmische aspecten Is er gebruik gemaakt van verschillende camerastandpunten om het doel duidelijk te maken? Zijn er verschillende kaders gebruikt om het doel duidelijk te maken? Is er gebruik gemaakt van muziek? 3DVWGHPX]LHNELMKHWÀOPSMH" :DWLVMHQRJPHHURSJHYDOOHQLQKHWÀOPSMH"
Ja/Nee Ja/Nee Ja/Nee -D1HH
…………………………………………………………………………………………………………………………………………… …………………………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………................................
Cijfer :DWYRRUFLMIHUJHHIMHKHWÀOPSMH"