Minor Leiderschap voor bestuurlijk actieve studenten Studiehandleiding 2013-2014
Inhoudsopgave 1. Inleiding & visie
2
2. Leerdoelen en competenties
2
3. Bouwstenen van de minor
4
4. Planning
6
5. Literatuur
10
6. Toetsing en beoordeling
11
7. Inschrijving, selectie, aanwezigheid, studiepunten en excellente aantekening
13
8. Gegevens cursusleiders, examinatoren en betrokken deskundigen
14
Bijlage 1: Beoordelingsformulier
15
Bijlage 2: Opdrachten
16
1
1. Inleiding & visie De minor Leiderschap voor bestuurlijk actieve studenten is er voor studenten die zich tijdens hun bestuursjaar zoveel mogelijk willen ontwikkelen en die zoveel mogelijk plezier willen beleven aan hun bestuurswerk. De minor staat ten dienste van deze studenten en hun organisaties en biedt studentbestuurders de ondersteuning die ze nodig hebben. De minor biedt een algemeen programma dat elke student samen met de cursusleiders en medestudenten voor zichzelf op maat maakt. De minor loopt het hele collegejaar. Binnen de minor ontwikkel je een brede visie op (je persoonlijke) leiderschap en verbeter je jezelf op het gebied van samenwerken, effectieve communicatie, strategische beleidskeuzes en langetermijndenken. De minor stimuleert zo je persoonlijke en professionele ontwikkeling. Dit draagt bij aan de ontwikkeling van de organisatie(s) waarbinnen je actief bent en van de Hogeschool Utrecht. Werkwijze Leiderschap voor bestuurlijk actieve studenten is een intensieve minor die veel van je vraagt. De minor maakt het mogelijk om je op veel gebieden snel te ontwikkelen en effectief te groeien. Effectieve communicatie is daarbij van groot belang. Dat betekent dat we duidelijke afspraken maken en korte lijntjes hebben. Dat doen we twee kanten op: jij bent aanwezig en levert je opdrachten op tijd in, de cursusleiders zorgen voor een aantrekkelijk onderwijs en geven snel feedback op ingeleverd werk. Ontstaan Op initiatief van Studium Generale is vanaf 2010 een programma ontwikkeld naar aanleiding van drie constateringen: a) studenten doen tijdens een bestuursjaar ontzettend veel kennis en vaardigheden op en kunnen met begeleiding op maat nog veel meer uit hun jaar halen, b) een bloeiend medezeggenschap- en verenigingsleven komt een onderwijsinstelling ten goede, c) studenten kiezen steeds minder vaak en minder makkelijk voor een bestuursjaar. Tijdens collegejaar 2010-2011 draaide een pilot van 5 ec. In de collegejaren 2011-2012 en 2012-2013 draaide de minor als plusprogramma van Studium Generale voor 30 ec en sinds dit collegejaar is het programma als minor van 30 ec ondergebracht bij de bacheloropleiding Human Resource Management.
2. Leerdoelen en competenties De minor heeft als doel om leiderschap te ontwikkelen. Dat hoofddoel valt uiteen in een aantal subdoelen: a) Methodisch en reflectief handelen: bewust worden van en kunnen sturen op eigen ontwikkeling, met behulp van het formuleren van doelen en leerplannen; b) Professioneel handelen: verantwoordelijkheid nemen en verantwoordelijk gedrag vertonen. Zaken op een nette manier voorbereiden, uitvoeren en afwerken. (Eigen) grenzen kennen en kunnen aangeven. c) Organisatiesensitiviteit: bewust worden van en om kunnen gaan met de (eigen) mogelijkheden en onmogelijkheden binnen en buiten de (cultuur van de) organisatie; d) Motiveren en inspireren: bewust worden en kunnen hanteren van manieren waarop collega’s en medewerkers gestimuleerd worden om zich maximaal in te zetten;; e) Beleidsmatig werken: visie ontwikkelen op korte termijn en lange termijn en vanuit die visie gaan denken en handelen; f) Communicatieve vaardigheden: helder en duidelijk communiceren en presenteren, feedback geven en ontvangen, delegeren en efficiënt en effectief vergaderen; g) Professionaliseren en innoveren van de eigen organisatie: plannen maken en uitvoeren om de organisatie beter te maken en om bijvoorbeeld de activiteiten, de vormgeving of de missie van de organisatie te vernieuwen; h) Theoretische basis over leiderschap en leiderschapskwaliteiten: theorieën leren kennen, onderzoeken en incorporeren in de eigen bestuurspraktijk. Tot een visie op leiderschap komen, gebaseerd op theorie en ervaring. Deze doelen sluiten aan bij de brede hbo-competenties zoals die door de Hogeschool Utrecht worden gehanteerd. Hieronder wordt bij elke competentie toegelicht hoe de minor erop aansluit.
2
Omdat de aansluiting niet bij elke competentie even groot is, zijn de competenties gerangschikt naar de mate waarop de minor erbij aansluit. Deze volgorde wijkt dus af van de standaardvolgorde die de HU hanteert. Bij elke competentie wordt aangegeven in welke mate deze terugkomt in de minor, en bij welke onderdelen van de minor. 1. Brede professionalisering Binnen de minor worden de studenten begeleid bij het functioneren binnen een arbeidsorganisatie/studentenorganisatie. Er wordt binnen de minor uitdrukkelijk en binnen alle onderdelen aandacht besteed aan het leren vormgeven van de eigen professionalisering. Dat gebeurt bijvoorbeeld door het opstellen van persoonlijke doelen en een plan om gedurende de minor binnen en buiten de bijeenkomsten aan die doelen te werken. 2. Methodisch en reflectief denken en handelen De studenten worden begeleid bij het opstellen van realistische doelen en het planmatig aanpakken van en reflecteren op hun eigen beroepsmatig handelen. In de minor wordt een aantal keer op basis van intervisie voor elke student een opdracht/aandachtspunt bepaald waarmee zij of hij een aantal weken aan de slag gaat. Er wordt regelmatig aandacht besteed aan de groei die de studenten doormaken. De studenten maken op basis van een aantal vragen een verslag van deze groei in hun Logboek . 3. Sociaalcommunicatieve bekwaamheid De studenten krijgen theorie aangereikt en oefenen met onderwerpen als het geven en ontvangen van feedback, elkaar motiveren en stimuleren, delegeren en omgaan met conflicten. Deze onderwerpen komen aan de orde in de groepsbijeenkomsten en de trainingen. Bij een aantal groepsopdrachten werken de studenten samen met medestudenten uit verschillende disciplines, zodat ze voorbereid worden op de eisen die een multidisciplinaire arbeidsorganisatie aan hun functioneren stelt. 4. Basiskwalificering voor managementfuncties De studenten vervullen een managementfunctie binnen de organisatie waarin ze actief zijn. Ze worden binnen de minor begeleid bij het uitvoeren van leidinggevende taken en managementtaken, doordat aandacht wordt besteed aan onder andere motiveren, stimuleren, delegeren en slechtnieuwsgesprekken. Deze onderwerpen komen aan de orde tijdens de groepsbijeenkomsten en de trainingen, maar ook tijdens het ontmoeten van maatschappelijke rolmodellen met een managementfunctie. 5. Probleemgericht werken De studenten analyseren probleemsituaties in hun bestuurspraktijk en gaan individueel en in groepsverband op zoek naar oplossingen voor die situaties. 6. Creativiteit en complexiteit in handelen De studenten leren om te gaan met ambigue vraagstukken binnen hun organisatie. In de minor komen het doorbreken van denkpatronen en het zoeken naar creatieve oplossingen aan bod. 7. Transfer en brede inzetbaarheid De minor is erop gericht om de studenten te leren om de aangereikte kennis, inzichten en vaardigheden in te laten zetten in hun bestuurspraktijk. Daarnaast leren ze hoe ze kennis, inzichten en vaardigheden kunnen overbrengen op anderen, door het volgen van trainingen, maar vooral ook doordat de studenten tijdens de minor theorieën en boeken aan elkaar presenteren, waarbij ze zich richten op de toepasbaarheid van deze theorieën en boeken in de bestuurspraktijk van hun medestudenten. 8. Besef van maatschappelijke verantwoordelijkheid Binnen de verschillende bijeenkomsten komen ethische, normatieve en maatschappelijke kwesties aan de orde die de studenten tegenkomen in hun bestuurspraktijk. 9. Multidisciplinaire integratie Tijdens de minor komen kennis, inzichten, houdingen en vaardigheden van verschillende inhoudelijke vakdisciplines aan bod. De studenten gaan vooral aan de slag met stof vanuit de bestuurskundige en sociaalwetenschappelijke disciplines. Daarnaast zijn de studenten afkomstig van uiteenlopende opleidingen van de hogeschool. In de minor worden ze gestimuleerd om gebruik te maken van de expertise die de anderen vanuit hun eigen opleiding meenemen.
3
10. (Wetenschappelijke) toepassing Door het presenteren van theorieën en boeken leren de studenten om informatie uit verschillende bronnen te verzamelen en te presenteren. Op die manier maken ze de inzichten, theorieën en concepten die ze vergaren praktisch toepasbaar voor zichzelf en hun medestudenten. Aansluiting van opdrachten bij leerdoelen en competenties De getallen en letters tussen haakjes verwijzen naar de competenties die hierboven aan bod komen. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9.
Jij en je organisatie Jij en je omgeving: 360 feedback Jij en je tijd Wandeling Hike Op Avontuur De Genie Het Voortouw Tot hier en verder
(1, (2, (1, (1, (1, (1, (3, (1, (2,
2, 4) 4) 2, 4) 2, 3, 5) 2, 5, 8) 2, 5, 8) 4, 5, 8) 2, 5, 8) 3, 7)
(a, (a, (a, (a, (a, (a, (b, (a, (a,
c) b, c, e, g) e) b, c, d, e, f) b, c, d, e, g) b, c, d, e, g) d, e, f, h) b, c, d, e, g) c, e)
3. Bouwstenen van de minor De minor krijgt vorm door een aantal bouwstenen. De bouwstenen sluiten op elkaar aan en vormen een samenhangend geheel. De minor bestaat uit vier periodes en alle bouwstenen komen elke periode terug. Binnen alle onderdelen is de eigen inbreng van studenten het cement tussen deze bouwstenen. Je wordt steeds uitgedaagd om te bedenken hoe je op de effectiefste en plezierigste manier kunt groeien, zodat jouw muur wordt zoals jij hem hebben wilt. Plenaire onderdelen Doel: Een gezamenlijke basis creëren en behouden tijdens de minor. Invulling: Tijdens de plenaire onderdelen komen (praktische) zaken aan de orde die voor alle studenten in de minor relevant zijn. Er komt ook theorie aan de orde die aan de hand van oefeningen wordt uitgewerkt. Deze theorie en deze oefeningen sluiten aan op de periode van het bestuursjaar van de studenten. Onderdelen kunnen verzorgd worden door andere personen dan de cursusleiders, zodat de studenten gedurende het jaar kennismaken met verschillende begeleiders en begeleidingsstijlen. Intervisie Doel: Actieve begeleiding van het leerproces en het bestuurswerk van de studenten door de cursusleiders en door de studenten onderling. Aan de praktijk leren koppelen van theorieën en het leren van elkaars ervaringen. Leren om op een effectieve manier de hulp van anderen in te roepen en leren om anderen op een effectieve manier te helpen. Invulling: Tijdens de intervisies komen de studenten in groepen van ongeveer zeven personen bij elkaar. Het gaat om actieve sessies waarin veel gepraat en veel gedaan wordt. Tijdens de bijeenkomst komen casussen uit de bestuurspraktijk van de studenten aan de orde. De studenten geven elkaar feedback en advies. Aan de hand hiervan formuleren de studenten actiepunten die ze in hun bestuurspraktijk uitvoeren. Ontmoetingen Doel: Kennismaken en ervaringen delen met maatschappelijke rolmodellen. Invulling: De studenten ontmoeten gedurende de minor een aantal maatschappelijke rolmodellen. De genodigden zijn bijvoorbeeld afkomstig uit de politiek, de sport, het maatschappelijke veld en het bedrijfsleven. Zij geven hun visie op leiderschap en gaan met de groep in gesprek om met hun inzichten de deelnemers verder te helpen in hun bestuurswerk. Het gaat uitdrukkelijk niet om lezingen, maar om ontmoetingen waarbij de studenten vragen stellen en in gesprek gaan met degene die uitgenodigd is. De bijeenkomsten worden zoveel mogelijk door de studenten zelf georganiseerd.
4
Individuele gesprekken Doel: Persoonlijke begeleiding bij het leerproces en het bestuurswerk. Invulling: De studenten voeren gedurende de minor twee individuele gesprekken, steeds met één van de cursusleiders. Het eerste gesprek vindt plaats aan het begin van de minor. De cursusleider licht de minor toe en de wederzijdse verwachtingen worden besproken. Ook bekijken de student en de cursusleider het intakeformulier dat de student heeft ingeleverd. Het tweede gesprek vindt plaats aan het einde van periode 2 en gaat over de ontwikkeling van de student tot dan toe. Opdrachten Doel: Actief en met een kader werken aan je ontwikkeling. Invulling: Tijdens de minor voer je opdrachten uit. De opdrachten werken als een motor voor je persoonlijke ontwikkeling. Als je denkt dat je meer hebt aan een gewijzigde of alternatieve opdracht, dan gaan we daarover in gesprek. De opdrachten worden voorzien van feedback van de cursusleiders, van medestudenten en van jezelf. Je vindt de opdrachten als bijlage van deze studiehandleiding. Bestuurlijk handelen Doel: Jezelf verbeteren als bestuurder en een bijdrage leveren aan je organisatie. Invulling: Tijdens je bestuurswerk ben je bezig om wat in de minor aan de orde komt in de praktijk te brengen. Je zorgt daarmee voor persoonlijke groei en groei van je organisatie. Op deze manier zet je je bestuurstijd in als stagetijd/praktijktijd binnen de minor. Persoonlijk Bestuurderslogboek Doel: Ontwikkeling volgen en vastleggen Invulling: In je Persoonlijke Bestuurderslogboek (PBL) geef je een beeld van de bijeenkomsten, de opdrachten en je stagetijd. In het PBL houd je op deze manier je vorderingen bij. Het PBL vormt een gedeelte van de verantwoording van de minor. Je levert na elke periode je PBL in, waarin je een samenvatting opneemt van die periode. Die samenvatting is het uitgangspunt voor je beoordeling. Je krijgt vervolgens uitgebreide feedback. Mede op basis van deze feedback kun je jezelf gedurende de volgende periode gericht verbeteren.
5
4. Planning
PERIODE 1: JE POSITIE BEPALEN | 6 september - 8 november 2013
- Literatuur: Feedback geven en ontvangen
Voorbereiden - Intakeformulier invullen en opsturen - Studiehandleiding doornemen
Thema’s en activiteiten - Individuele intakegesprekken
- Literatuur: Roos van Leary - Literatuur: Eckart's Notes; Wintzen - PBL bijwerken - Doornemen feedback op 360° feedback - Casus voor intervisie - Literatuur: The Pomodoro Technique; Cirillo - PBL bijwerken - Casus voor intervisie - Voorbereiden op Ontmoeting - Literatuur: De zeven eigenschappen van effectief leiderschap; Covey
Uren 8
Opdracht 1: Jij en je organisatie, inleveren voor 16 oktober, 12:00
12
12
Inleveren
8
Opdracht 2: Jij en je omgeving: 360° feedback, inleveren voor 23 oktober, 12:00 uur
16
- Intervisie
16
12
Opdracht 3: Jij en je tijd, inleveren voor 30 oktober, 12:00 uur - Ontmoeting - Effectief leiderschap - Terugblik op periode 1
- Timemanagement - Intervisie - PBL: good practices
Kennismaken Feedback geven en ontvangen Leerstijlen Roos van Leary Boekbespreking Eckart’s Notes Intervisie: wat en hoe Intervisie in groepen PBL: wat en hoe
-
In periode 1 maken we kennis met elkaar. We leggen een gezamenlijke basis voor de minor door het behandelen van een aantal basisthema’s. Door het maken van opdrachten en het behandelen van literatuur stel je vast waar je staat en wat je kunt. Datum/tijd Week 36-39 week 40 4 oktober 13:00-17:00 Week 41 11 oktober 9:00-17:00 Week 42 18 oktober 13:00-17:00 Week 43 25 oktober 13:00-17:00 Week 44 1 november 9:00-17:00 Week 45 8 november 13:00-17:00
6
PERIODE 2: WANDELTOCHT EN HIKE | 15 november 2013 – 31 januari 2014
Activiteiten Opdracht 4: Wandeltocht Opdracht 5: Hike Ontmoeting Intervisie Individueel gesprek Evaluatie minor tot nu toe
Voorbereiden - Doel van je Wandeltocht ` - Routeplanning Wandeltocht - Casus voor intervisie
Literatuur De Kunst van Kaizen, De Plakfactor; Heath en Heath De Nederlandse Waardenparadox The Blah-Blah Meter; Dan Roam Leerdoelen Zes denkende hoofddeksels; De Bono Teamrollen op het werk; Belbin
Inleveren Persoonlijk Bestuurderslogboek periode 1, inleveren voor woensdag 13 november, 12:00 uur Routeplanning Wandeltocht, inleveren voor woensdag 20 november, 12:00 uur
Opdracht 4: Wandeltocht - Poster Reisverslag, vrijdag 13 december meenemen naar bijeenkomst. Routeplanning Hike, vrijdag 20 december aan het einde van de bijeenkomst.
Opdracht 5: Hike, inleveren voor woensdag 29 januari, 12:00 uur.
16
8
8
16
16
12
8
8
12
Uren 16
Tijdens periode 2 werk je aan het boeken van voortgang richting de doelen die je wilt bereiken. Je doet dat in korte tijd en volgens een vaste structuur. In twee verschillende opdrachten werk je twee keer aan een doel, zodat je een verbeterslag in je aanpak kunt aanbrengen. Thema’s Kaizen: kleine stappen, grote doelen Normen en waarden Hulpbronnen inzetten Grenzen bepalen en aangeven Wie ben je en waar sta je voor Presenteren Teamrollen Hoeden van De Bono Week/datum/tijd Week 46: 15 november, 9:00-17:00 Week 47: 22 november, 13:00-17:00 Week 48: 29 november, 13:00-17:00
- Posterpresentatie Reisverslag Wandeltocht
Week 49: 6 december, 13:00-17:00 Week 50: 13 december, 13:00-17:00
- Doel van je Hike
- Reisverslag Hike
- Casus voor intervisie
Week 51: 20 december, 13:00-17:00 Week 52 en 1, geen bijeenkomsten Week 2: 10 januari, 9:00-17:00 Week 3: 17 januari, 13:00-17:00 Week 4: 24 januari, 13:00-17:00 Week 5: 31 januari, 13:00-17:00
7
PERIODE 3: OP AVONTUUR | 7 februari – 11 april 2014
Opdracht 6: Op Avontuur - Reisverslag en Opdracht 7: De Genie - Debriefing Genie, inleveren voor woensdag 9 april, 12:00 uur.
Status-updates Avontuur en Genie inleveren voor woensdag 12 maart, 12:00 uur
Inleveren Persoonlijk Bestuurderslogboek periode 2, inleveren voor woensdag 5 februari, 12:00 uur Routeplanning Avontuur, inleveren voor woensdag 12 februari, 12:00 uur Assignment Genie, inleveren voor woensdag 19 februari, 12:00 uur
16
8
8
8
16
8
8
8
12
Uren 16
Literatuur Oplossingsgerichte vragen; Bannink Motiveren voor dummies; Messmer De kracht van Scrum; Van Solingen en Rustenburg 50 succesmodellen; Krogerus en Tschäppeler Het Element; Robinson De Creatiespiraal; Knoope Over wijsheid; De Bono Literatuur naar keuze
In periode 3 ga je meer zelfstandig en gedurende langere tijd werken aan het boeken van voortgang richting een doel. Je doet dat volgens een structuur die je zelf ontwerpt. Je wordt tijdens de periode geholpen door een medestudent. Op jouw beurt begeleid je zelf ook een medestudent.
Voorbereiden - Doel van je Avontuur
Activiteiten Opdracht 6: Op Avontuur Opdracht 7: De Genie Literatuurmarkt Ontmoeting Intervisie
Week/datum/tijd Week 6: 7 februari, 9:00-17:00
Thema’s Oplossingsgerichte vragen Motiveren van jezelf Motiveren van anderen Samenwerken Succesmodellen voor je Avontuur In je element De creatiespiraal Wijsheid en slimheid
Week 7: 14 februari, 13:00-17:00 Week 8: 21 februari, 13:00-17:00
- Casus voor intervisie
- Status-updates Avontuur en Genie
Routeplanning Avontuur Literatuur: eigen keuze Casus voor intervisie Assignment Genie
-
Week 9: 28 februari, 13:00-17:00 Week 10: geen bijeenkomst Week 11: 14 maart, 9:00-17:00 Week 12: 21 maart, 13:00-17:00
Week 14: 4 april, 13:00-17:00
Week 13: 28 maart, 13:00-17:00
Week 15: 11 april, 13:00-17:00
- Reisverslag Avontuur - Debriefing Genie
8
PERIODE 4: HET VOORTOUW NEMEN EN DE ROUTE NAAR DE TOEKOMST | 18 april – 27 juni 2014
Tijdens periode 4 bekijk je hoe je nu en in de toekomst het voortouw kunt nemen in je eigen ontwikkeling en in de ontwikkeling van de organisatie(s) waarbinnen je actief bent. Je kijkt terug op je groei tijdens je bestuursjaar en zoekt en vindt wegen om te zorgen voor constante groei. Activiteiten Opdracht 8: Voortouw Opdracht 9: Tot hier en verder Ontmoeting Intervisie Terugkijken en Vooruitblikken
Inleveren
- Casus voor intervisie
12
16
16
8
4
16
8
8
4
16
Uren
Literatuur Performance; Stuart-Kotze Semco-stijl, Semler Coachen voor dummies; Marty Brounstein Invloed; Cialdini Het Doel; Goldratt Start with why; Sinek Je ongekende vermogens; Robbins Zo maak je een relevant cv; Wichink Kruit en Ackerman
Voorbereiden
Thema’s Performance Een fantastische werkplek Remote community coaching Beïnvloedingsmechanismen Theory of Constraints Wat wil je bereiken en waarom Positief en zelfbewust zijn Waarde van je bestuursjaar
Week/datum/tijd Week 16: geen bijeenkomst
- Ideeën voor invulling Voortouw
Week 23: 6 juni, 13:00-17:00
- Het Voortouw
Opdracht 8: Het Voortouw, inleveren voor woensdag 11 juni, 12:00 uur Persoonlijk Bestuurderslogboek periode 4, inleveren voor woensdag 18 juni, 12:00 uur Opdracht 9: Tot hier en Verder, inleveren voor woensdag 25 juni, 12:00 uur
Voorbereiding Voortouw, inleveren voor woensdag 7 mei, 12:00 uur.
Week 17: 25 april, 9:00-17:00
Week 24: 13 juni, 13:00-17:00
- Persoonlijk Bestuurderslogboek
- Casus voor intervisie
Persoonlijk Bestuurderslogboek periode 3, inleveren voor woensdag 23 april, 12:00 uur
Week 18: geen bijeenkomst Week 19: 9 mei, 13:00-17:00 Week 20: 16 mei, 13:00-17:00 Week 21: 23 mei, 9:00-17:00
Week 25: 20 juni, 13:00-17:00
- Tot hier en verder
Week 22: geen bijeenkomst
Week 26: 27 juni, 13:00-17:00
9
5. Literatuur Tijdens de bijeenkomsten komt onderstaande literatuur aan bod. Je hoeft deze literatuur niet van voor tot achter te lezen. Elke week wordt aangegeven welke literatuur de volgende week aan bod zal komen. Je zorgt ervoor dat je voor de bijeenkomst een beeld hebt gevormd van deze literatuur. Dat kan bijvoorbeeld door de links naar websites en multimedia in onderstaand overzicht in de rechterkolom staan. In hoofdstuk 4 zijn de links naar de literatuur ook opgenomen, zodat je weet welke literatuur per periode aan bod komt. In de eerste periode lezen alle studenten het boek Eckart’s Notes van Eckart Wintzen. In de derde periode leest elke student een boek dat aansluit bij het doel dat door hem of haar is geformuleerd. De cursusleiders geven hiervoor literatuurtips. Ook geven de cursusleiders regelmatig persoonlijke literatuurtips. Boek/artikel
Website/multimedia
Titel: Kleintje feedback geven en ontvangen Auteur: Annemieke Nijman
Informatie over feedback geven en ontvangen
Titel: Actie is reactie - Gedrag sturen met de Roos van Leary Auteurs: Marie José Cremers en Bert van Dijk
Informatie over de Roos van Leary
Titel: Eckart's Notes Auteur: Eckart Wintzen
Video van boekpresentatie van Eckart's Notes door Eckart Wientzen
Titel: The Pomodoro Technique Auteur: Francesco Cirillo
Website over het boek The Pomodoro Technique Variatie op de Pomodoro Techniek Website van Evert Jan Ouweneel
Titel: De Nederlandse Waardenparadox Auteur: Evert Jan Ouweneel Titel: Competentiemanagement - Persoonlijk ontwikkelplan Auteurs: Roel Grit, Nico van der Sijde en Roelie Guit
Informatie over doelen stellen en plannen
Titel: De zeven eigenschappen van effectief leiderschap, Auteur: Stephen R. Covey
Beschrijving van de zeven eigenschappen van effectief Leiderschap van Covey
Titel: De Plakfactor Auteurs: Dan Heath en Chip Heath
Website van de Heath Brothers
Titel: De Kunst van Kaizen - Met kleine stappen naar grote doelen Auteur: Robert Maurer
Informatie over Kaizen
Titel: Blah blah blah: What to do when words don't work Auteur: Dan Roam
Video van Dan Roam over de Blah-Blah Meter
Titel: Teamrollen op het werk Auteur: Meredith Belbin
Informatie over de teamrollen van Belbin en zelftest
Titel: Zes denkende hoofddeksels Auteur: Edward de Bono
Informatie over de zes denkhoeden van De Bono
Titel: Het Element - Als passie en talent samenkomen Auteurs: Ken Robinson en Lou Aronica
Videoanimatie over de visie van Ken Robinson op onderwijs
10
Titel: Motiveren voor dummies Auteur: Max Messmer
Informatie over motiveren
Titel: De kracht van Scrum Auteurs: Rini van Solingen en Eelco Rustenburg
Informatie over Scrum
Titel: 50 succesmodellen - Klein handboek voor strategische beslissingen Auteurs: Richard Krogerus en Roman Tschäppeler
Recensie van het boek 50 succesmodellen
Titel: Coachen voor dummies Auteur: Marty Brounstein
Informatie over coaching
Titel: Zo maak je een relevant cv Auteurs: Marloes Wichink Kruit en Els Ackerman
Informatie over solliciteren en het schrijven van een cv
Titel: Oplossingsgerichte vragen Auteur: Frederike Bannink
Informatie over oplossingsgerichte vragen
Titel: De Creatiespiraal Auteur: Marinus Knoope
www.decreatiespiraal.nl
Titel: Over wijsheid Auteur: Edward De Bono
Boekrecensie in filmvorm
Titel: Performance Auteur: Robin Stuart-Kotze
Beknopte samenvatting
Titel: Semco-stijl Auteur: Ricardo Semler
Aflevering van VPRO's Tegelicht over Semcostijl
Titel: Invloed Auteur: Robert B. Cialdini
Praktische samenvatting
Titel: Het Doel Auteur: Eliyahu Goldratt
Filmpje: hoe maak je een TOC-cloud
Titel: Start with why, Auteur: Simon Sinek
www.startwithwhy.com
Titel: Je ongekende vermogens Auteur: Anthony Robbins
Recensie
6. Toetsing en beoordeling De inhoud van de minor, de evaluatie hiervan en de kwaliteit van toetsing en beoordeling valt onder de verantwoordelijkheid van de examencommissie van de bacheloropleiding Human Resource Management. Je wordt getoetst en beoordeeld op basis van het niveau dat je laat zien op het gebied van de doelen en competenties van de minor (zie hoofdstuk 2) en je ontwikkeling hierin. Aan het eind van elke periode krijgt je een beoordeling, aan de hand van het beoordelingsformulier dat je als bijlage bij deze studiehandleiding vindt. Deze beoordeling wordt besproken tijdens de bijeenkomsten. Om een totaalbeeld te krijgen van je niveau wordt je beoordeeld op de volgende vier onderdelen:
11
1. Verantwoording stagetijd/praktijktijd (25%) We beoordelen je op de mate waarin je samenvatting van de periode een beeld geeft van: je taken en verantwoordelijkheden van de afgelopen periode de manier waarop je hiermee bent omgegaan en wat je daarvan geleerd hebt de tijd die je hieraan hebt besteed wat je de komende periode wilt blijven doen en wat je wilt veranderen De samenvatting ondersteun je op dit punt met voldoende achterliggend materiaal. De samenvatting van periode 1 wordt ondersteund door een beeld van week tot week. De samenvattingen van periode 2, 3 en 4 mag je ondersteunen met minder materiaal. 2. Handelen naar aanleiding van de bijeenkomsten (25%) We beoordelen je op de mate waarin je samenvatting van de periode een beeld geeft van: de manier waarop je binnen en buiten je bestuurswerk gebruik hebt gemaakt van wat tijdens de bijeenkomsten behandeld is welke inzichten je hebt opgedaan naar aanleiding van de bijeenkomsten en welke invloed die inzichten op je hebben wat je naar aanleiding van deze punten de komende periode wilt blijven doen en wat je wilt veranderen De samenvatting ondersteun je op dit punt met voldoende achterliggend materiaal. Je gebruikt hierbij concrete voorbeelden uit je bestuurswerk. De samenvatting van periode 1 wordt ondersteund door een beeld van week tot week. De samenvattingen van periode 2, 3 en 4 mag je ondersteunen met minder materiaal. Je kunt in je samenvatting verwijzen naar opdrachten die je hebt gemaakt. 3. Uitvoering opdrachten (25%) Tijdens de minor voer je de volgende negen opdrachten uit: 1. Jij en je organisatie (periode 1, 10 punten) 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9.
Jij en je omgeving: 360 feedback (periode 1, 10 punten) Jij en je tijd (periode 1, 5 punten) Wandeltocht (periode 2, 10 punten) Hike (periode 2, 15 punten) Op Avontuur (periode 3, 10 punten) De Genie (periode 3, 15 punten) Het Voortouw (periode 4, 10 punten) Tot hier en verder (periode 4, 15 punten)
De beoordelingscriteria staan vermeld in de opdrachten, die als bijlage aan deze studiehandleiding zijn toegevoegd. Bij elke opdracht die je doet, ontvang je desgewenst een toelichting op deze criteria. 4. Inbreng, inzet en handelen in de minor (25%) We beoordelen je inbreng, inzet en handelen op de aspecten communicatieve vaardigheden, beleidsmatig werken, motiveren en inspireren en professioneel handelen gedurende elke periode van de minor. In elke periode krijgt een van deze onderdelen de nadruk:
Communicatieve vaardigheden: de mate waarin je in staat bent om in de minor helder en duidelijk te communiceren en te presenteren, feedback te geven en te ontvangen en efficiënt en effectief te overleggen. In periode 1 ligt de nadruk op dit aspect. Beleidsmatig werken: de mate waarin je in staat bent in de minor plannen te maken en uit te voeren om op korte en lange termijn zaken uit te voeren en af te ronden. In periode 2 ligt de nadruk op dit aspect. Motiveren en inspireren: de mate waarin je je in de minor bewust bent van manieren om jezelf en anderen te motiveren, inspireren, stimuleren en enthousiasmeren en de mate waarin je in staat bent deze manieren in de minor succesvol toe te passen. In periode 3 ligt de nadruk op dit aspect. Professioneel handelen: de mate waarin je in de minor verantwoordelijkheid neemt en verantwoordelijk gedrag vertoont. De mate waarin je in de minor zaken op een nette manier voorbereidt, uitvoert en afwerkt. De mate waarin je in de minor (eigen) grenzen kent en aangeeft. In periode 4 ligt de nadruk op dit aspect.
12
7. Inschrijving, selectie, aanwezigheid, studiepunten en excellente aantekening Inschrijving en selectie Deelnemers schrijven zich in via Osiris. De algemene code van de minor is APA-MLB-13. De codes per onderwijsperiode zijn APA-MLBPB-13, APA-MLBWH-13, APA-MLBBW-13 en APA-MLBRT-13. Alleen studenten die minimaal 420 uur per jaar besteden aan hun bestuurlijke activiteiten komen in aanmerking voor deelname. Bij minder tijdsbesteding is er onvoldoende mogelijkheid om input te leveren voor de verschillende bijeenkomsten en met de resultaten daarvan aan de slag te gaan. Alleen studenten die de benodigde tijd kunnen en willen steken in de bijeenkomsten, opdrachten en andere activiteiten van de minor komen in aanmerking voor deelname. Het gaat erom dat de studenten in hun functie samenwerken, contacten hebben met verschillende partijen, (zelfstandig) verantwoordelijkheid dragen en zelf de koers en richting van hun organisatie kunnen bepalen. Bij inschrijving voor de minor lichten de studenten in een intakeformulier toe waarom ze menen dat ze aan deze eisen voldoen. Daarnaast motiveren ze waarom ze willen deelnemen aan de minor en gaan ze kort in op wat ze de komende tijd willen leren. Als het aantal aanmeldingen het maximale aantal deelnemers overschrijdt, wordt geselecteerd op basis van motivatie en op basis van een evenwichtige en diverse samenstelling van de groep. Aanwezigheid Alle bijeenkomsten vinden plaats op vrijdag. Per periode zijn er twee bijeenkomsten die duren van 9:00 tot 17:00. De andere bijeenkomsten duren van 13:00 tot 17:00 uur. De deelnemers zijn bij elke bijeenkomst aanwezig. Dit is van belang voor het groepsproces. Het is van belang dat deelnemers elkaar goed leren kennen. Dit resulteert in een omgeving waarin persoonlijke en soms lastige kwesties op een effectieve manier aan de orde komen. In bijzondere gevallen kunnen uitzonderingen gemaakt worden voor de aanwezigheid. In dat geval doet de student zelf een voorstel om te compenseren wat tijdens de bijeenkomst wordt gemist. Studiepunten De omvang van de minor is 30 ec. Voor de bijeenkomsten en opdrachten van de minor staat een tijdsbesteding van 420 uur. De verdeling van dit aantal uren over de verschillende bijeenkomsten is terug te vinden in de tabellen in hoofdstuk 4. De aantallen uren voor de bijeenkomsten zijn inclusief voorbereiding en het bijhouden van het Persoonlijk Bestuurderslogboek. De minor is opgezet als verdieping in en aanvulling op het uitvoeren van en bewustzijn creëren over bestuurlijke taken. Daarom dienen studenten die aan de minor deelnemen gedurende de minor minimaal 420 uur te besteden aan het uitvoeren van bestuurlijke taken (zie onder Inschrijving en selectie). Deze tijd kan gezien worden als stagetijd/praktijktijd. De stagetijd/praktijktijd vormt een onmisbaar en integraal onderdeel van de minor. Daardoor is de totale tijdsbesteding aan de minor 840 uur (30 ec). De 30 ec worden verdeeld over de vier periodes. Na elke onderwijsperiode worden bij een voldoende beoordeling (5,5 of hoger) ec toegekend: Periode Periode Periode Periode
1: 2: 3: 4:
10 ec 5 ec 5 ec 10 ec
periode periode periode periode
A B C D
Werken aan een excellente aantekening Leiderschap voor bestuurlijk actieve studenten geeft de mogelijkheid om aan producten en competenties te werken die in aanmerking komen voor een excellente aantekening. Eerste vereiste daarvoor is dat de student zichzelf tijdens de minor uitdaagt en ervoor zorgt dat binnen het bestuurswerk en/of de minor excellente prestaties worden geleverd. Een student kan van de cursusleiders het advies krijgen om een aanvraag te doen voor een excellente aantekening en hierover contact op te nemen met de examencommissie van de opleiding en/of de SIRIUScontactpersoon op de faculteit.
13
Een excellente aantekening kan behaald worden op de volgende terreinen: Leiderschapskwaliteiten Gedrevenheid Innovatie en disseminatie Internationaal perspectief Vakbekwame en reflectieve professional Meer uitleg over het behalen van een excellente aantekening is te vinden op www.sirius.hu.nl.
8. Gegevens cursusleiders, examinatoren en betrokken deskundigen De praktische uitvoering van de minor wordt verzorgd door Michiel Kunnen en Paul de Vries, afgestudeerd aan de Universiteit Utrecht respectievelijk de Hogeschool Utrecht. Samen vormen zij Als Volgt, zie www.alsvolgt.nl. Hun doel is het ontwikkelen van mensen als individu, groep en organisatie. Om dat te bereiken maken ze mensen bewust van wat ze kunnen en van wat ze nog willen leren. Vier belangrijke principes in hun werk zijn plezier, echte actie, samen en op maat. Paul en Michiel hebben brede affiniteit met (kwaliteitszorg in) het hoger onderwijs en bestuurlijke actieve studenten in diverse organisaties. In de minor verzorgen ze onderwijs zoals ze dat tijdens hun eigen opleiding graag hadden gehad. Ze zijn door hun kennis en ervaring in staat om goed bij hun studenten aan te sluiten en hen te begeleiden en naar een hoger niveau te brengen. Paul de Vries (1985) studeerde Elektrotechniek (BA) aan de Hogeschool Utrecht. Hij ontwikkelt en verzorgt sinds 2005 trainingen, cursussen, brainstorms en vergelijkbare bijeenkomsten. Sinds 2007 coacht hij bestuurlijk actieve studenten. Gedurende zijn opleiding was hij actief als bestuurder van verenigingen en in medezeggenschapfuncties. Hij visiteerde regelmatig opleidingen en instellingen namens NQA, NVAO en Hobeon. Paul heeft een constante stroom van wilde en minder wilde ideeën om de wereld beter te maken en mensen te helpen.
[email protected], 06-38199278. Michiel Kunnen (1982) studeerde Muziekwetenschap (BA) en Bestuurs- en Organisatiewetenschap (MA) aan de Universiteit Utrecht. Hij ontwikkelt en verzorgt sinds 2004 trainingen, cursussen, brainstorms en vergelijkbare bijeenkomsten. Sinds 2008 coacht hij bestuurlijk actieve studenten. Gedurende zijn opleiding was hij actief in medezeggenschapsfuncties en bestuursfuncties. Hij visiteerde opleidingen namens de QANU. Hij doorgrondt situaties en verhoudingen tussen mensen snel en zorgt voor overzicht en structuur.
[email protected], 06-48251864. Josje Tummers (1988) studeerde Culturele Maatschappelijke Vorming (BA) aan de Hogeschool Utrecht, waarbij de focus lag op empowerment, culturele verschillen en actief burgerschap. Ze volgde de minor ‘Ontwikkelingsgericht leren trainen’. Sinds 2011 verzorgt ze trainingen op onder andere het gebied van groepsdynamica, leiderschapsstijlen, creativiteit en samenwerking. Josje is een sterke organisator, een goede luisteraar en een sfeermaker.
[email protected], 06-46485711 Examinator van de minor is Joost de Bruin (1975). Hij is docent Pedagogiek aan de HU en coördinator van Studium Generale, zie http://www.hu.nl/ProjectSites/StudiumGenerale.aspx. Joost studeerde Culturele Maatschappelijke Vorming (BA) aan de HU en bekleedde tijdens zijn studietijd een groot aantal functies binnen studentenorganisaties. Hij heeft een groot hart voor onderwijs en is mede-organisator van TEDxUtrecht en tal van andere evenementen. Naast zijn werk bij de HU is Joost DJ en voetbaltrainer.
[email protected], 06-42605398. Tijdens de minor komen regelmatig deskundigen, trainers en maatschappelijke rolmodellen langs. Voorbeelden van de afgelopen jaren zijn Nationale Ombudsman Alex Brenninkmeijer, Job Cohen, directeur van Wakker Dier Arthur Wiltink, speakers coach Joni Bais, coach en manager Liesbeth Meijer, lector crossmediale communicatie in het publieke domein Reint Jan Renes, directeur onderwijs- en studentzaken Hogeschool Utrecht Marnix van den Berg en trainers Sabine van den Hoek, Maaike Koolhaas en Frank Quist. Als de groepsgrootte daarom vraagt, kunnen meer cursusleiders worden ingezet.
14
Bijlage 1: Beoordelingsformulier Be oor de lingsfor m u lie r m in or Le ide r sch a p voor be st uu r lij k a ct ie ve st u de nt e n 2 0 1 3 - 2 0 1 4 Naam student: Studentnummer: Beoordelaar(s):
Cijfer
25
Punten
10
10
Cijfer
25
25
Punten
10
10
Cijfer
25
25
Pe r iode 4
Punten
10
25
Pe r iode 3
Cijfer
25
10
Pe r iode 2
10
25
Pe r iode 1
1 . V e r a n t w oor din g st a ge t ij d/ pr a k t ij k t ij d
10
Data beoordeling:
2 . H a n de le n n a a r a a n le iding va n de bij e e nk om st e n
Punten
3 . Uit voe r in g opdr a ch t e n 10
10
10
Periode 1 3.1 Jij en je organisatie
15
5 10 10 10
25
10
15 15 10
10
10
10
10
10
10
10
25
100
10
100
10
25 100
10
10 100
10 10
10
25
3.2 Jij en je omgeving
10
3.3 Jij en je tijd 3.5 Hiken
Periode 2 3.4 Wandeltocht
3.7 De Genie
Periode 3 3.6 Op avontuur Periode 4 3.8 Het voortouw 3.9 Tot hier en verder 4 . I n br e n g, in ze t e n ha n de le n bin ne n de m in or Totaal punten per periode Cijfer per periode Eindcij fe r
15
Bijlage 2: Opdrachten
Opdracht 1 Jij en je organisatie Doel opdracht
Beschrijving opdracht
Je bewust worden van je mogelijkheden om bij te dragen aan het doel van je organisatie. Een beeld schetsen van je organisatie voor je begeleiders en medestudenten, zodat ze weten in welke context je werkt en ze je effectief kunnen helpen. Geef een beeld van het doel van de organisatie waarbinnen je actief bent. Geef aan hoe je tegen dit doel aankijkt en hoe en in hoeverre jouw taken en mogelijkheden in verband staan met dit doel. Geef aan hoe je dit jaar bij wilt dragen aan het doel van je organisatie en op welke manier je team dit jaar bij wil dragen aan het doel van jullie organisatie. Deze opdracht ondersteun je met informatie die een beeld geeft van je organisatie, bijvoorbeeld een organogram, een activiteitenkalender, een overzicht van commissies en overlegstructuren, de historie van de organisatie, de rechtsvorm en het aantal (actieve) leden, een witboek of een beleidsplan.
Vorm Omvang Beoordelingskader
Inleverdeadline Feedback/beoordeling
Zelf te bepalen (bijvoorbeeld schriftelijk verslag, videoverslag, animatie, poster, verhalend verslag, powerpoint, prezi). Het resultaat van de opdracht is in maximaal tien minuten te bekijken. We beoordelen je op de mate waarin je opdracht een beeld geeft van: het doel van je organisatie en jouw visie op dit doel de manier waarop en de mate waarin jouw taken en mogelijkheden in verband staan met dit doel de manier waarop jij dit jaar bij wilt dragen aan dit doel de manier waarop jouw team dit jaar bij wil dragen aan dit doel de manier waarop je organisatie is ingericht Woensdag 16 oktober 2013 voor 12:00 uur. Feedback en beoordeling: woensdag 23 oktober voor 12:00 uur.
Periode
1
Punten
10
16
Opdracht 2 Jij en je omgeving - 360 feedback Doel opdracht
Inzicht krijgen in je eigen functioneren. Anderen kunnen vragen om feedback en anderen kunnen betrekken bij het verbeteren van je functioneren.
Beschrijving opdracht
Vorm
Je maakt een opzet met vragen over je eigen functioneren die je aan anderen wilt stellen. Deze vragen leg je voor aan een medestudent en/of aan een cursusleider. Je kiest een aantal personen uit die je deze vragen wilt stellen. Kies mensen waar je op verschillende manier mee samenwerkt (bestuursgenoten, commissieleden, huisgenoten, collega’s). Let op afhankelijkheden (kies bijvoorbeeld enerzijds mensen waar je afhankelijk van bent en anderzijds mensen die afhankelijk van jou zijn). Kies mensen met verschillende verantwoordelijkheden ten opzichte van jou (bijvoorbeeld mensen waarvoor je verantwoordelijk bent en mensen die voor jou verantwoordelijk zijn). Kies mensen met verschillende achtergronden (denk aan opleiding, levenservaring, overtuiging, manier van werken). Uit de beantwoording van de vragen trek je conclusies en geef je handreikingen voor jezelf voor de toekomst.
Zelf te bepalen (bijvoorbeeld schriftelijk verslag, videoverslag, animatie, poster, verhalend verslag, powerpoint, prezi).
Omvang
Het resultaat van de opdracht is in maximaal tien minuten te bekijken.
Beoordelingskader
We beoordelen je op de mate waarin de voorbereiding van je opdracht een beeld geeft van: welke informatie je wilt vinden je motivatie waarom deze informatie relevant is voor jou als bestuurder en als persoon de personen in je omgeving van wie je deze informatie kunt krijgen je motivatie voor het kiezen van deze personen je motivatie voor de vragen die je gaat stellen We beoordelen je op de mate waarin de uitvoering en verslaglegging een beeld geeft van: de antwoorden die je hebt gekregen en hoe je die antwoorden verwerkt hebt de conclusies die je daaruit trekt de motivatie voor deze conclusies wat je met deze conclusies gaat doen
Inleverdeadline Feedback/beoordeling
Woensdag 23 oktober 2013 voor 12:00 uur. Feedback en beoordeling: woensdag 30 oktober 2013 voor 12:00 uur.
Periode
1
Punten
10
17
Opdracht 3 Jij en je tijd Doel opdracht Beschrijving opdracht
Vorm
Inzicht krijgen in de manier waarop je je tijd besteedt. Verbeteringen aanbrengen in de manier waarop je je tijd besteedt. Je houdt gedurende twee weken bij wat je van plan was te doen met je tijd en wat je daadwerkelijk doet met de tijd. Je doet dat op de volgende manier: zet op Dropbox je weekplanning zoals je je die hebt voorgenomen houd gedurende de week bij wat je doet analyseer na deze week de overeenkomsten en verschillen tussen planning en realisatie geef aan welke acties je gaat ondernemen om je weekplanning nog meer naar je wens te maken zet op Dropbox je weekplanning van de volgende week zoals je je die hebt voorgenomen houd gedurende de week bij wat je doet analyseer na deze week de overeenkomsten en verschillen tussen planning en realisatie geef aan welke acties je gaat ondernemen om je weekplanning nog meer naar je wens te maken maak een geheel van de opdracht waarbij de nadruk ligt op de analyse en de handreikingen voor jezelf voor de toekomst, en neem ook de overzichten van planning en realisatie in je opdracht op Zelf te bepalen (bijvoorbeeld schriftelijk verslag, videoverslag, animatie, poster, verhalend verslag, powerpoint, prezi).
Omvang
Het resultaat van de opdracht is in maximaal tien minuten te bekijken.
Beoordelingskader
We beoordelen je op de mate waarin de voorbereiding van je opdracht een beeld geeft van: hoe je van plan was je tijd in te delen hoe je je tijd in werkelijkheid hebt ingedeeld wat je wilt blijven doen en wat je wilt veranderen hoe je dat de volgende week in de praktijk gaat brengen We beoordelen je op de mate waarin de uitvoering en verslaglegging van de opdracht een beeld geeft van: de manier waarop je de gewenste veranderingen hebt doorgevoerd de resultaten die je hiermee hebt bereikt de aandachtspunten voor de toekomst en hoe die jou gaan helpen
Inleverdeadline Feedback/beoordeling
Woensdag 30 oktober voor 12:00 uur. Feedback en beoordeling: woensdag 6 november voor 12:00 uur.
Periode
1
Punten
5
18
Opdracht 4 Wandeling Doel opdracht Beschrijving opdracht
Binnen een kader en met begeleiding groeien op een punt dat relevant is voor je bestuurswerk. Routeplanning: geef aan met welk punt je aan de slag wilt en waarom dit punt voor jou relevant is geef aan wat je plan van aanpak is, leg uit waarom het ambitieus en degelijk is en geef aan hoe je je ervaringen uit de Wandeltocht hebt meegenomen geef aan wat je nodig hebt om je plan van aanpak uit te voeren geef aan hoe je je resultaten wilt gaan meten beschrijf mogelijke hindernissen en een ‘plan b’ geef aan welke voor jou nieuwe theorie je hierbij gaat gebruiken Maak een posterpresentatie en doe daarin het volgende: geef aan hoe je aan de opdracht hebt gewerkt geef aan welke resultaten je hebt bereikt geef aan wat je in de toekomst met deze resultaten gaat doen. Blik hierbij vooruit naar je Avontuur. geef tips en adviezen aan je medestudenten
Vorm
Routeplanning: zelf te bepalen (bijvoorbeeld schriftelijk verslag, videoverslag, animatie, verhalend verslag, powerpoint, prezi). Reisverslag: posterpresentatie
Omvang Beoordelingskader
Het resultaat van de opdracht is in maximaal tien minuten te bekijken. We beoordelen je op de mate waarin de voorbereiding van je Hike: duidelijk maakt waarom het een ambitieus en degelijk plan van aanpak betreft een functionerende manier geeft om je resulta(a)t(en) en/of groei te meten mede is vormgegeven op basis van een relevante theorie of een relevant concept dat voor jou nieuw is en dat je je zelfstandig eigen hebt gemaakt laat zien dat je de ervaringen en resultaten van de Wandeltocht hebt meegenomen laat zien dat het om een punt gaat dat relevant is voor jou en je bestuurswerk We beoordelen je op de mate waarin je posterpresentatie: laat zien dat je op een ambitieuze en degelijke manier hebt gewerkt laat zien welke resulta(a)t(en) je hebt bereikt en wat je van deze resultaten vindt relevante handreikingen voor jezelf voor de toekomst geeft. Relevante handreikingen voor je medestudenten geeft
Inleverdeadlines Feedback/beoordeling
Routeplanning: woensdag 20 november voor 12:00 uur. Poster Reisverslag: vrijdag 13 december tijdens de bijeenkomst. Feedback Routeplanning: vrijdag 22 november mondeling. Feedback Posterpresentatie: vrijdag 13 december mondeling.
Periode
2
Punten
10
19
Opdracht 5 Hike Doel opdracht Beschrijving opdracht
Binnen een kader en met begeleiding groeien op een punt dat relevant is voor je bestuurswerk Routeplanning: geef aan met welk punt je aan de slag wilt en waarom dit punt voor jou relevant is geef aan wat je plan van aanpak is, leg uit waarom het ambitieus en degelijk is en geef aan hoe je je ervaringen uit de Wandeltocht hebt meegenomen geef aan wat je nodig hebt om je plan van aanpak uit te voeren geef aan hoe je je resultaten wilt gaan meten beschrijf mogelijke hindernissen en een ‘plan b’ geef aan welke voor jou nieuwe theorie je hierbij gaat gebruiken Reisverslag: geef aan hoe je aan de opdracht hebt gewerkt geef aan welke resultaten je hebt bereikt geef aan wat je in de toekomst met deze resultaten gaat doen. Blik hierbij vooruit naar je Avontuur.
Vorm Omvang Beoordelingskader
Zelf te bepalen (bijvoorbeeld schriftelijk verslag, videoverslag, animatie, verhalend verslag, powerpoint, prezi). Het resultaat van de opdracht is in maximaal tien minuten te bekijken. We beoordelen je op de mate waarin de voorbereiding van je Hike: duidelijk maakt waarom je plan ambitieus en degelijk is een functionerende manier geeft om je resulta(a)t(en) en/of groei te meten mede is vormgegeven op basis van een relevante theorie of een relevant concept dat voor jou nieuw is en dat je je zelfstandig eigen hebt gemaakt laat zien dat je de ervaringen en resultaten van de Wandeltocht hebt meegenomen laat zien dat het om een punt gaat dat relevant is voor jou en je bestuurswerk We beoordelen je op de mate waarin de uitvoering en verslaglegging van de Hike: laat zien dat je op een ambitieuze en degelijke manier hebt gewerkt laat zien welke resulta(a)t(en) je hebt bereikt en wat je van deze resultaten vindt relevante handreikingen voor jezelf voor de toekomst geeft.
Inleverdeadline Feedback/beoordeling
Routeplanning: vrijdag 20 december aan het einde van de bijeenkomst. Reisverslag: woensdag 29 januari voor 12:00 uur. Feedback Routeplanning: vrijdag 20 december mondeling . Feedback en beoordeling: woensdag 5 februari voor 12:00 uur.
Periode
2
Punten
15
20
Opdracht 6 Op Avontuur Doel opdracht Beschrijving opdracht
Binnen een zelf opgesteld kader groeien op een punt dat relevant is voor je bestuurswerk. Hierbij hulp inschakelen van anderen. Routeplanning: geef aan met welk punt je aan de slag wilt en waarom dit punt voor jou relevant is geef aan wat je plan van aanpak is, leg uit waarom het ambitieus en degelijk is en geef aan hoe je je ervaringen uit de Wandeltocht hebt meegenomen geef aan wat je nodig hebt om je plan van aanpak uit te voeren geef aan hoe je je resultaten wilt gaan meten beschrijf mogelijke hindernissen en een ‘plan b’ geef aan welke voor jou nieuwe theorie je hierbij gaat gebruiken Reisverslag: geef aan hoe je aan de opdracht hebt gewerkt geef aan welke resultaten je hebt bereikt geef aan wat je in de toekomst met deze resultaten gaat doen. Blik hierbij vooruit naar het Voortouw.
Vorm Omvang Beoordelingskader
Zelf te bepalen (bijvoorbeeld schriftelijk verslag, videoverslag, animatie, verhalend verslag, powerpoint, prezi). Het resultaat van de opdracht is in maximaal tien minuten te bekijken. We beoordelen je op de mate waarin de Routeplanning van je avontuur: duidelijk maakt waarom het een ambitieus en degelijk plan van aanpak betreft een functionerende manier geeft om je resulta(a)t(en) en/of groei te meten mede is vormgegeven op basis van een relevante theorie of een relevant concept dat voor jou nieuw is en dat je zelfstandig eigen hebt gemaakt laat zien dat je de ervaringen en resultaten van de Hike hebt meegenomen laat zien dat het om een punt gaat dat relevant is voor jou en je bestuurswerk laat zien dat je om hulp hebt gevraagd bij het vormgeven van je Avontuur We beoordelen je op de mate waarin de uitvoering en verslaglegging:: laat zien dat je op een ambitieuze en degelijke manier hebt gewerkt laat zien welke resulta(a)t(en) je hebt bereikt en wat je van deze resultaten vindt relevante handreikingen voor jezelf voor de toekomst geeft laat zien dat je hulp hebt gevraagd aan (een) medestudent(en)
Inleverdeadline
Feedback/beoordeling
Routeplanning: woensdag 12 februari voor 12:00 uur. Status-update: woensdag 12 maart voor 12:00 uur. Reisverslag: woensdag 9 april voor 12:00 uur. Feedback Routeplanning: vrijdag 14 februari mondeling. Feedback Status-update: vrijdag 14 maart mondeling. Feedback en beoordeling: woensdag 16 april voor 12:00 uur.
Periode
3
Punten
10
21
Opdracht 7 De Genie Doel opdracht Beschrijving opdracht
Anderen ondersteunen bij hun groei en bij het bereiken van hun doelen. Assignment: Je gaat twee medestudenten helpen bij hun Avontuur. Voor elke medestudent maak je een plan op basis van zijn of haar Avontuur. In elk plan betrek je een theorie die relevant is. Je spreekt met je medestudenten af hoe je ze gaat helpen en hoe je contact gaat onderhouden. Debriefing: Je geeft een beeld van de manier waarop je je plan hebt uitgevoerd. Je geeft aan hoe je contact hebt onderhouden, hoe je hebt bijgestuurd en waarom je dat op deze manier hebt gedaan. Je geeft daarbij handreikingen voor jezelf voor de toekomst. Als afsluiting van De Genie beoordeel je de opdracht Op Avontuur van de medestudenten die je hebt begeleid op basis van de beoordelingscriteria die voor de opdracht gelden.
Vorm
Zelf te bepalen (bijvoorbeeld schriftelijk verslag, videoverslag, animatie, verhalend verslag, powerpoint, prezi).
Omvang
Het resultaat van de opdracht is in maximaal tien minuten te bekijken.
Beoordelingskader
We beoordelen je Assignment laat zien: dat je ten behoeve van twee medestudenten gestructureerde plannen hebt om hen te ondersteunen bij hun Avontuur dat deze plannen ambitieus en degelijk zijn dat je bij het opstellen van elk plan een relevante theorie hebt gebruikt We beoordelen je op de mate waarin de uitvoering en verslaglegging van de opdracht: laat zien dat je op een ambitieuze en degelijke manier hebt gewerkt laat zien welke dingen goed gingen en welke dingen in de toekomst beter kunnen relevante handreikingen voor jezelf voor de toekomst geeft
Inleverdeadline
Feedback/beoordeling
Assignment: woensdag 19 februari voor 12:00 uur. Status-update: woensdag 12 maart voor 12:00 uur. Debriefing: woensdag 9 april voor 12:00 uur. Feedback Assignment: vrijdag 21 februari mondeling. Feedback Status-update: vrijdag 14 maart mondeling. Feedback en beoordeling: woensdag 16 april voor 12:00 uur.
Periode
3
Punten
15
22
Opdracht 8 Het Voortouw Doel opdracht
Zelfstandig een project opzetten en uitvoeren dat jezelf en je organisatie verder brengt.
Beschrijving opdracht
Voorbereiding: geef aan met welk punt je aan de slag wilt en waarom dit punt voor jou en je organisatie relevant is geef aan wat je plan van aanpak is, leg uit waarom het ambitieus en degelijk is en geef aan hoe je je ervaringen uit de Wandeltocht, de Hike en Op Avontuur hebt meegenomen geef aan wat je nodig hebt om je plan van aanpak uit te voeren geef aan hoe je je resultaten wilt gaan meten beschrijf mogelijke hindernissen en een ‘plan b’ geef aan welke voor jou nieuwe theorie je hierbij gaat gebruiken Resultaten formuleren: geef aan hoe je aan de opdracht hebt gewerkt geef aan welke resultaten je hebt bereikt geef aan wat je in de toekomst met deze resultaten gaat doen
Vorm Omvang Beoordelingskader
schrijf een beoordeling voor jezelf van de opdracht die je inlevert, op basis van onderstaand beoordelingskader
Zelf te bepalen (bijvoorbeeld schriftelijk verslag, videoverslag, animatie, verhalend verslag, powerpoint, prezi). Het resultaat van de opdracht is in maximaal tien minuten te bekijken. We beoordelen je op de mate waarin de voorbereiding van het Voortouw: duidelijk maakt waarom het een ambitieus en degelijk plan van aanpak betreft een functionerende manier geeft om je resulta(a)t(en) en/of groei te meten beschrijft welke resultaten je hebt behaald laat zien dat je de ervaringen en resultaten van Wandeling, Hike en Avontuur hebt meegenomen laat zien dat het om een punt gaat dat relevant is voor jou, je bestuurswerk en je vereniging als geheel laat zien dat je om hulp hebt gevraagd bij het vormgeven van het Voortouw We beoordelen je op de mate waarin de uitvoering en verslaglegging van het Voortouw: laat zien dat je op een ambitieuze en degelijke manier hebt gewerkt laat zien welke resulta(a)t(en) je hebt bereikt en wat je van deze resultaten vindt relevante handreikingen voor jezelf voor de toekomst geeft laat zien dat je hulp hebt gevraagd aan (een) medestudent(en)
Inleverdeadline Feedback/beoordeling
Voorbereiding: woensdag 7 juni voor 12:00 uur. Verslag: woensdag 11 juni voor 12:00 uur. Feedback Voorbereiding: vrijdag 9 juni mondeling. Feedback en beoordeling: woensdag 18 juni voor 12:00 uur.
Periode
4
Punten
10
23
Opdracht 9 Tot hier en verder Doel opdracht
Beschrijving opdracht
Vorm Omvang Beoordelingskader
Inleverdeadline Feedback/beoordeling
Overzicht krijgen over je groei door het jaar heen. Deze groei samenvatten op een manier die anderen in korte tijd een helder beeld geeft Tijdens periode 5 maak je een samenvatting van je Persoonlijk Bestuurderslogboek. Je brengt alles wat je dit jaar gedaan hebt bij elkaar en reflecteert hierop. Je geeft aan wat je van het jaar hebt geleerd en wat je daar in de toekomst mee gaat doen. In je opdracht geef je aan wat naar aanleiding van afgelopen jaar jouw visie is op leiderschap. Zelf te bepalen (bijvoorbeeld schriftelijk verslag, videoverslag, animatie, verhalend verslag, powerpoint, prezi). Het resultaat van de opdracht is in maximaal tien minuten te bekijken. We beoordelen je op de mate waarin de opdracht: een helder beeld geeft van de ontwikkeling die je tijdens het jaar hebt doorgemaakt laat zien dat de vorm aansluit bij de inhoud en een bewuste keuze is laat zien dat je relevante personen hebt betrokken bij het maken van de opdracht een helder beeld geeft van waar je in de toekomst mee aan de slag wilt een helder beeld geeft van wat je verstaat onder leiderschap Woensdag 25 juni voor 12:00 uur. Feedback en beoordeling: vrijdag 27 juni schriftelijk tijdens bijeenkomst.
Periode
4
Punten
15
24