1 Lesvoorbereiding Studie en loopbaan Keuze- en Loopbaanvaardigheden 3-4 vmbo Bespreek met vakdocenten mogelijkheden om leerlingen in de vaklessen fee...
Lesvoorbereiding Studie en loopbaan Keuze- en Loopbaanvaardigheden 3-4 vmbo
Bespreek met vakdocenten mogelijkheden om leerlingen in de vaklessen feedback over zichzelf te laten vergaren.
Deel
1 • Zelfportret
Vaardigheid:
Zelfinzicht ontwikkelen
Leerdoelen:
De leerling kan: • een mindmap van zichzelf maken; • aangeven welke vaardigheden hij heeft; • een elevator pitch over zijn interesses geven; • anderen om feedback over zichzelf vragen.
Overzicht les 1 Tumult materiaal:
Dossier: opdracht 1 Filmpje: Dit ben ik! (1.43 min)
Verder nodig:
Tijdschriften, kaarten of foto’s Scharen en lijm 60 stevige kaartjes Lijstje met 15 beroepen Beamer/digibord met internet (gewenst)
In de kunstles: Laat de leerlingen een zelfportret maken (met verschillende technieken, kleuren en materialen) dat iets over hen zegt.
Overzicht les 2
Laat leerlingen zelfstandig de digiles Jouw talenten maken.
Tumult materiaal:
Dossier: opdracht 2
Verder nodig:
Kookwekker of stopwatch Scharen en lijm Beamer/digibord met internet (gewenst)
Lesvoorbereiding Studie en loopbaan ● 3-4 vmbo ● H1 ● Pagina 1/7
Lesvoorbereiding Studie en loopbaan Keuze- en Loopbaanvaardigheden 3-4 vmbo Overzicht les 3 Tumult materiaal: Laat leerlingen zelfstandig de digiles Interesseposter maken.
Dossier: opdracht 3 Filmpje: Elevator pitch in een lift (0.59 min)
Verder nodig:
Kookwekker of stopwatch Tijdschriften, stiften, lijm, scharen A3-vellen Beamer/digibord met internet (gewenst)
Laat leerlingen zelfstandig de studieen loopbaantesten doen.
Overzicht les 4
Kom terug op het huiswerk: de 3 extra gesprekken uit stap 4. En bespreek de conclusies uit stap 5.
Doe de lesbrief Wat zegt je speelgoed over jou? Hierin komen leerlingen erachter hoe de manier waarop ze vroeger speelden hen kan helpen bij het kiezen van een studie of beroep.
Tumult materiaal:
Dossier: opdracht 4 Bijlage in deze lesvoorbereiding: optische illusies
Verder nodig:
Kopieën van bijlage 1: Optische illusies 8 A3-vellen met placemat indeling Beamer/digibord met internet (gewenst)
Extra Tumult materiaal:
Studie- en loopbaantesten
Digiles: Jouw Talenten (50 min) Digiles: Interesseposter (50 min) Lesbrief: Wat zegt je speelgoed over jou? http://www.beroepeninbeeld.nl/ik-kan-iets http://www.beroepeninbeeld.nl/interesses http://public.cwicompetentie.nl/testInstruction.cfm?testid=4 http://keuzetest.carrieretijger.nl/ http://www.kennisnet.nl/cpb/vo/123test/beroepskeuze/bk.php http://www.mbowijzer.nl/s-factor
Lesvoorbereiding Studie en loopbaan ● 3-4 vmbo ● H1 ● Pagina 2/7
Filmpje: Dit ben ik! Bekijk het filmpje. Bespreek: • Over welke onderdelen uit haar leven vertelt Laura? (Kamer, opleiding, etc.) • Wat mis je in het beeld van Laura? Wat zou je nog meer willen weten? Maak een mindmap van jezelf als docent/mentor op het bord. Laat de leerlingen helpen om de mindmap in te vullen door vragen te stellen en tips te geven. Kan ook door de mindmap uit het dossier online te zetten en daarin te werken. Of maak van te voren al een mindmap.
romp
•••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••
+/- 30 minuten
Opdracht 1. Breng jezelf in beeld Laat eerst werken aan stap 1 en 2 van de opdracht. Voer stap 3 van de opdracht klassikaal uit. Als de klas te groot is, deel dan de klas in tweeën en begeleid de twee leerlingen die de mindmaps laten zien. Je kunt ook enkele woorden van een mindmap voorlezen: is dat al genoeg voor de leerlingen om de bijbehorende klasgenoot te herkennen? Doe een loopronde bij stap 4 rond om de tweetallen te motiveren. Deel tijdschriften, scharen en lijm uit om plaatjes te gebruiken. Beelden zeggen soms meer dan woorden. Of maak een tafel met verschillende kaarten en foto’s om uit te kiezen.
staart
•••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••
+/- 10 minuten
Memoryspel maken Maak een memoryspel met de leerlingen, met op het ene kaartje een beroep en op het andere kaartje een bijbehorende (kern)vaardigheid. Wat moet je echt goed kunnen? • Maak tweetallen. • Geef elk tweetal twee kaartjes en een beroep. • Neem alle kaartjes in. • Speel het spel de volgende les als start. Huiswerk
Neem je mindmap mee naar huis en vraag je ouders/verzorgers om nog een paar extra woorden toe te voegen.
Lesvoorbereiding Studie en loopbaan ● 3-4 vmbo ● H1 ● Pagina 3/7
Memoryspel Speel het memoryspel dat de vorige les is gemaakt. • Leg alle kaartjes op z’n kop, geordend op een tafel. • Laat om de beurt leerlingen kaartjes omdraaien. • Bij een juiste combi kort gesprek over het beroep en de vaardigheid.
romp
•••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••
+/- 30 minuten
Opdracht 2. Vaardighedenspel Doe dit spel stap voor stap. Deel scharen en lijm uit. Stap 1: Iedereen knipt alle kaartjes van pagina 13 uit en legt voor zich op tafel. Speel dan het spel volgens de spelregels van stap 2 en 3. Laat elk drietal eerst zelfstandig de regels lezen en laat uiteindelijk één groepje de regels aan de klas uitleggen. Het kan handig zijn om de regels op het digibord te projecteren of in steekwoorden op het bord te schrijven. Stap 4: als huiswerk meegeven. Ouders ook echt de kaartjes laten plakken.
staart
•••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••
+/- 10 minuten
Afsluiting Vanuit elk groepje vertelt iemand een vaardigheid met voorbeeld aan de klas. Bespreek met de klas: welke opleidingen of beroepen passen bij deze vaardigheid? Laat de leerlingen een bekend persoon kiezen van wie ze veel weten. Bespreek klassikaal wat de leerlingen voor vaardigheden bij deze persoon zien en hoe dat terugkomt in het beroep van diegene. (Bijv. Barack Obama: vloeiend spreken, inspirerend spreken, mensen overtuigen, leiding geven, overzicht houden over alle werkzaamheden etc.) Huiswerk
Vraag je ouders om ook twee vaardigheden uit te kiezen. Zie stap 4. Plak de kaartjes op pagina 7 erbij en ook de voorbeelden.
Lesvoorbereiding Studie en loopbaan ● 3-4 vmbo ● H1 ● Pagina 4/7
Introductie Presenteer deze zin: ‘Maak van je hobby je beroep!’ Vragen: • Wie kent mensen die van hun hobby hun beroep hebben gemaakt? Van welke hobby naar wel beroep? • Kun je van alle hobby’s een beroep maken? Bijv. ook van tv kijken, winkelen? • Wil je ook van je hobby je beroep maken? Waarom wel/niet? Bespreek: het kan wel helpen om te kijken naar interesses die je hebt. Interesses zeggen iets over jouw persoon. En over wat voor beroepen daarbij passen.
romp
•••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••
+/- 40 minuten
Filmpje: Elevator pitch in een lift Vertoon het filmpje. Bespreek: • Wat is een elevator pitch denk je? • Hoe verkoopt dit meisje zich? • Zou je haar inhuren en waarom? Leg uit wat een elevator pitch is: een korte presentatie van 30 seconden tot 1 minuut waarin je met passie iets over jezelf vertelt, een soort reclamepraatje. Vertel de leerlingen dat ze zo’n elevator pitch gaan maken over hun grootste interesse.
Opdracht 3. Elevator pitch Laat de leerlingen individueel werken aan stap 1, 2 en 3. Stap 4: Iedereen houdt zijn/haar elevator pitch van maximaal 1 minuut. Bewaak de tijd (met kookwekker of stopwatch). Houd de vaart erin en laat voor iedereen klappen. Stem eventueel: wie heeft zijn grootste interesse het meest overtuigend gepresenteerd? Laat de leerlingen een ‘moodboard’ over hun interesses maken: een soort poster op A3formaat met in kleuren, tekst en beelden weergegeven wie ze zijn. Een soort elevator pitch in 1 oogopslag dus! De moodboards in de klas ophangen en laten gebruiken bij de elevator pitch.
staart
•••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••
+/- 5 minuten
Speeddaten Organiseer een speeddate. Laat de leerlingen in tweetallen zitten en elkaar steeds 1 vraag stellen over hun elevator pitch. ‘Kun je wat meer vertellen over …’ ‘Als jij dit leuk vindt, wat vind je dan van …’ Dan steeds 1 van de twee laten doordraaien.
Lesvoorbereiding Studie en loopbaan ● 3-4 vmbo ● H1 ● Pagina 5/7
Optische illusies Projecteer de afbeeldingen in bijlage 1 bij deze leskaarten of deel ze geprint uit. Geef leerlingen 30 seconden de tijd om op te schrijven wat ze zien (ze mogen niets zeggen!). Het zijn voorbeelden van optische illusies, dus de kans is groot dat ze verschillende dingen zien. Vergelijk klassikaal wat leerlingen in elk plaatje hebben gezien: - Waarom ziet niet iedereen in elk plaatje hetzelfde? - Hoe zit dat als je naar andere mensen kijkt? - Wat kunnen we daarvan leren? Bespreek de tekst boven opdracht 4.
romp
•••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••
+/- 30 minuten
Placemat Maak groepjes van vier. Deel aan elk groepje een A3-vel uit met een indeling erop getekend zoals in het plaatje hierboven. Alle groepsleden schrijven over de eerste leerling in hun vlak 3 positieve dingen op en 2 leerpunten. Met de naam van de leerling erbij. Dan overleggen ze en schrijven als conclusie in het midden 3 positieve dingen en 1 leerpunt op waar iedereen het mee eens is. Dit wordt herhaald voor elke leerling.
Opdracht 4. 360 graden Laat de leerlingen individueel werken aan stap 1 en 2. Laat stap 3 uitvoeren met een medeleerling en de antwoorden verwerken op het antwoordenblad.
Digitest: Studie- en loopbaantesten Nodig leerlingen uit de digitest te doen. Ter plekke of op een ander moment zelfstandig.
staart
•••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••
+/- 10 minuten
Samenvatting Bespreek de samenvatting. Laat de leerlingen verwoorden wat ze hebben geleerd en kom terug op het leerdoel van de lessen. Huiswerk
Voer de stappen 4 en 5 van opdracht 4 uit. (In een volgende les terugkomen op de stappen)
Lesvoorbereiding Studie en loopbaan ● 3-4 vmbo ● H1 ● Pagina 6/7
Lesvoorbereiding 1
2
3
4
Bijlage Deel 1. Zelfportret
Lesvoorbereiding Studie en loopbaan ● 3-4 vmbo ● H1 ● Pagina 7/7