lesformulier en -planning
opleiding docent Beeldende Kunst en Vormgeving
student(e)
: .Danique Voorthuijzen
stagecoach : meneer Arends
studiejaar:
: 1
school
: van Heemskerkschool RENN 4 VSO
klas
: onderbouw
datum
: 01 - 11 - 2011
I
2
3
4 (LiO)
Lesdoelstellingen en leerdoelen (in leerling-eindgedrag)
Lln is in staat zelf in blokletters te schrijven Lln kunnen de letters inkleuren en knippen Lln kunnen de letters scheef/speels op te plakken Lln kunnen diepte in de letter aanbrengen (met zwart, perspectief maken)
II
Opdracht
Het maken van graffiti letters de lln gebruiken de eerste 3 letters (max hele naam) van hun naam deze letters schrijven ze in blokletters op van ongeveer 6cm x 4cm (zodat ze nog ingekleurd kunnen worden) de ingekleurde letters worden uitgeknipt de letters worden speels op een leuke kleur achtergrond geplakt de letters worden voorzien van diepte
III Evaluatiecriteria - beoordelingscriteria voor de leerling (ook op lesbrief / instructie!) -
lln heeft minimaal 3 letters en maximaal de hele naam de letters zijn zelf geschreven de letters zijn ingekleurd de letters staan op een andere kleur achtergrond de letters zijn voorzien van diepte
Beginsituatie De les wordt gegeven aan leerlingen van het praktijkonderwijs VSO onderbouw. De leerlingen zijn 12/13 jaar en hebben een korte spanningsboog
lesverloop 1e les tijdverloop
0.00
leerinhouden
leeractiviteiten:
didact. werkvorm:
materiële organisatie
wat jij de leerlingen vertelt, uitlegt, voordoet, vraagt
wat leerlingen doen om te leren
hoe de leerinhouden en -activiteiten worden aangeboden
& visuele hulpmiddelen
Intro: - leerlingen bekend maken met graffiti
Luisteren, kijken
Docent gestuurd
Powerpoint
opdracht uitleggen: Het maken van graffiti letters de lln gebruiken de eerste 3 letters (max hele naam) van hun naam deze letters schrijven ze in blokletters op van ongeveer 6cm x 4cm (zodat ze nog ingekleurd kunnen worden) de ingekleurde letters worden uitgeknipt de letters worden speels op een leuke kleur achtergrond geplakt de letters worden voorzien van diepte
Luisteren, vragen stellen
O.L.G
Bord, tekenen, opdracht uitschrijven
0.15
Aan de slag! - lln krijgen materiaal
Ervaringen opdoen, actief participeren, tegen problemen aanlopen
Individuele begeleiding
Gekleurd papier, Wit papier, potloden, stiften, zwarte dikke stift, schaar, lijm (pritt)
0.45
opruimen - lln zetten hun naam op het werk - lln leveren hun werk in - lln ruimen de materialen weer op
Actief participeren
O.L.G
Prullenbak, bak voor het gemaakt werk
0.55
Einde
lesformulier en -planning
opleiding docent Beeldende Kunst en Vormgeving
student(e)
: .Danique Voorthuijzen
stagecoach : meneer Arends
studiejaar:
: 1
school
: van Heemskerkschool RENN 4 VSO
klas
: onderbouw
datum
: 08 - 11 - 2011
I
2
3
4 (LiO)
Lesdoelstellingen en leerdoelen (in leerling-eindgedrag)
Lln is in staat 2 dieren te combineren (samenvoegen tot 1 fantasiedier) Lln kunnen het verschil tussen textuur en structuur benoemen Lln weten de kenmerken van de 2 gekozen dieren toe te passen en te benoemen Lln kunnen met minimaal 3 verschillende materialen het dier kleur geven (potlood, papier, stift, verf)
II
Opdracht
1 fantasiedier maken van 2 bestaande dieren De lln kiezen 2 bestaande dieren De lln denkt aan de kenmerken van deze dieren (minimaal 2 per dier) Er wordt 1 fantasiedier getekend aan de hand van de kenmerken van de gekozen dieren Het fantasiedier wordt voorzien van kleur van minimaal 3 verschillende materialen (verf, potloden, stift, papier) Geef het fantasiesier een bijpassende naam
III Evaluatiecriteria - beoordelingscriteria voor de leerling (ook op lesbrief / instructie!) -
lln heeft 2 dieren gecombineerd in een tekening de lln heeft minimaal 2 kenmerken per dier in de tekening verwerkt het dier is voorzien van kleur van minimaal 3 verschillende materialen het dier heeft een bijpassende naam
Beginsituatie De les wordt gegeven aan leerlingen van het praktijkonderwijs VSO onderbouw. De leerlingen zijn 12/13 jaar en hebben een korte spanningsboog
lesverloop 1e les tijdverloop
0.00
leerinhouden
leeractiviteiten:
didact. werkvorm:
materiële organisatie
wat jij de leerlingen vertelt, uitlegt, voordoet, vraagt
wat leerlingen doen om te leren
hoe de leerinhouden en -activiteiten worden aangeboden
& visuele hulpmiddelen
Intro: - leerlingen verschillende dieren laten zien in PPT
Luisteren, kijken
Docent gestuurd
Powerpoint
opdracht uitleggen: Luisteren, vragen Het maken van een fantasiedier stellen 1 fantasiedier tekenen aan de hand van 2 bestaande dieren per bestaand dier worden er 2 kenmerken in verwerkt het dier wordt voorzien van kleur van minstens 3 verschillende materialen (verf, potlood, stift, papier) het fantasiedier krijgt een bijpassende naam
O.L.G
Bord, tekenen, opdracht uitschrijven
Aan de slag! - lln krijgen materiaal
Ervaringen opdoen, actief participeren, tegen problemen aanlopen
Individuele begeleiding
Gekleurd papier, Wit papier, potloden, stiften, stift, schaar,
opruimen - lln zetten hun naam op het werk - lln leveren hun werk in - lln ruimen de materialen weer op
Actief participeren
O.L.G
Prullenbak, bak voor het gemaakt werk
0.15
0.45
0.55 Einde
lesformulier en -planning
opleiding docent Beeldende Kunst en Vormgeving
student(e)
: .Danique Voorthuijzen
stagecoach : meneer Zijlstra
studiejaar:
: 1
school
: van Heemskerkschool RENN 4 VSO
klas
: onderbouw
datum
: 22 - 11 - 2011
I
2
3
4 (LiO)
Lesdoelstellingen en leerdoelen (in leerling-eindgedrag)
Lln is in staat zelf een landschap in te vullen (fantasie) Lln kunnen kleuren mengen met verf Lln weten materialen te combineren Lln is in staat een dier of gebouw in het landschap te plaatsen
II
Opdracht
Maak het landschap af met je eigen fantasie De lln vult de lege vlakken van het gekregen landschap zelf in De lln vult deze vlakken in met 2 verschillende materialen (1 verf) De lln mengt de kleuren die ze willen gebruiken met verf De lln vult minimaal 1 dier of gebouw toe aan het landschap
III Evaluatiecriteria - beoordelingscriteria voor de leerling (ook op lesbrief / instructie!) -
Lln heeft de lege vlakken goed ingevuld Lln heeft gebruik gemaakt van minimaal 2 materialen waarvan 1 verf Lln heeft verf gemengd om juiste kleuren te krijgen Lln heeft een dier of gebouw toegevoegd aan het landschap
Beginsituatie De les wordt gegeven aan leerlingen van het praktijkonderwijs VSO onderbouw. De leerlingen zijn 12/13 jaar en hebben een korte spanningsboog
lesverloop 1e les tijdverloop
leerinhouden
leeractiviteiten:
didact. werkvorm:
materiële organisatie
wat jij de leerlingen vertelt, uitlegt, voordoet, vraagt
wat leerlingen doen om te leren
hoe de leerinhouden en -activiteiten worden aangeboden
& visuele hulpmiddelen
0.00
Intro opdracht uitleggen: Landschap afmaken met eigen fantasie De lln vult de lege vlakken van het gekregen landschap zelf in De lln vult deze vlakken in met 2 verschillende materialen (1 verf) De lln mengt de kleuren die ze willen gebruiken met verf De lln vult minimaal 1 dier of gebouw toe aan het landschap
Luisteren, vragen stellen
O.L.G
Bord, tekenen, opdracht uitschrijven
0.15
Aan de slag! - lln krijgen materiaal
Ervaringen opdoen, actief participeren, tegen problemen aanlopen
Individuele begeleiding
Papier met landschap, potloden, stiften, Verf, schaar, lijm (pritt)
0.45
opruimen - lln zetten hun naam op het werk - lln leveren hun werk in - lln ruimen de materialen weer op
Actief participeren
O.L.G
Prullenbak, bak voor het gemaakt werk
0.55
Einde
lesformulier en -planning
opleiding docent Beeldende Kunst en Vormgeving
student(e)
: .Danique Voorthuijzen
stagecoach : meneer Zijlstra
studiejaar:
: 1
school
: van Heemskerkschool RENN 4 VSO
klas
: onderbouw
datum
: 29 - 11 - 2011
I
2
3
4 (LiO)
Lesdoelstellingen en leerdoelen (in leerling-eindgedrag)
- De leerlingen kunnen tekst omzetten in beeld - De leerlingen kunnen samenwerken en samen door middel van overleg tot een beeld komen - De leerlingen kunnen gezamenlijk een brainstorm maken - De leerlingen kunnen de tekst bij het beeld zetten (dmv plakken, schrijven)
II
Opdracht Illustratie maken bij een gedicht In groepjes van 2 a 3 ga je bij een couplet uit het gedicht: “’Onder de appelboom” van Rutger Kopland, een illustratie maken. Per groepje krijg je een couplet en samen kom je tot 1 beeld. Iedereen werkt mee aan te tekening of tekst. Stap 1 - brainstormen Met je groepje ga je brainstormen (wat kun je uitbeelden? Waar denk je aan wanneer je het gedicht leest? Welke sfeer brengt het gedicht over?). Brainstormen op papier! Schrijf de woorden op die volgens jullie bij het gedicht passen. Stap 2 - uitwerking Samen gaan jullie aan het werk met de tekening bij de tekst. Vervolgens gaan jullie er samen voor zorgen dat jullie stukje tekst er duidelijk bij komt te staan. Gebruik minimaal 2 verschillende materialen en zorg ervoor dat je het papier goed vult.
III Evaluatiecriteria - beoordelingscriteria voor de leerling (ook op lesbrief / instructie!) - Samenwerking - Komt het gedicht goed over in de illustratie - Er is duidelijk gebrainstormt - Zit de tekst bij de tekening
Beginsituatie De les wordt gegeven aan leerlingen van het praktijkonderwijs VSO onderbouw. De leerlingen zijn 12/13 jaar en hebben een korte spanningsboog
lesverloop 1e les tijdverloop
leerinhouden
leeractiviteiten:
didact. werkvorm:
materiële organisatie
wat jij de leerlingen vertelt, uitlegt, voordoet, vraagt
wat leerlingen doen om te leren
hoe de leerinhouden en -activiteiten worden aangeboden
& visuele hulpmiddelen
0.00
Intro opdracht uitleggen: Illustratie maken bij het gedicht Brainstormen (wat schiet jullie te binnen als je jou couplet van het gedicht leest) Er wordt een illustratie gemaakt bij het aangewezen couplet van het gedicht Je werkt samen en maakt gezamenlijk de brainstorm en de tekening De tekst wordt bij het gedicht verwerkt
Luisteren, vragen stellen
O.L.G
Bord, tekenen, opdracht uitschrijven
0.15
Aan de slag! - lln krijgen materiaal - lln gaan bij elkaar zitten - lln gaan overleggen en samen tot ideeen komen
Ervaringen opdoen, actief participeren, tegen problemen aanlopen
Individuele begeleiding
Papier met landschap, potloden, stiften, Verf, schaar, lijm (pritt)
0.45
opruimen - lln zetten hun naam op het werk - lln leveren hun werk in - lln ruimen de materialen weer op
Actief participeren
O.L.G
Prullenbak, bak voor het gemaakt werk
0.55
Einde
lesformulier en -planning
opleiding docent Beeldende Kunst en Vormgeving
student(e)
: .Danique Voorthuijzen
stagecoach : meneer Zijlstra
studiejaar:
: 1
school
: van Heemskerkschool RENN 4 VSO
klas
: onderbouw
datum
: 06 - 12 - 2011
I
2
3
4 (LiO)
Lesdoelstellingen en leerdoelen (in leerling-eindgedrag)
Lln zijn in staat samen te werken Lln kunnen zich uiten op muziek Lln kunnen muziek omzetten in kleur Lln kunnen met verschillende materialen werken
II
Opdracht
Het maken van een gezamenlijk doek op muziek de lln krijgen steeds verschillende soorten muziek te horen en aan de hand van de muziek schilderen of tekenen zij hun gevoelens op het doek. Na elk nummer wisselen de leerlingen van plek en gaan we gewoon weer verder. Er wordt dus gezamenlijk 1 doek gemaakt. De lln gaan met zn allen verdeeld om de tafel staan De lln kiezen een materiaal om mee aan de slag te gaan Na ongeveer 20 seconde wordt de muziek veranderd en schuiven de lln een plaats door De lln werken met verschillende materialen
III Evaluatiecriteria - beoordelingscriteria voor de leerling (ook op lesbrief / instructie!) -
lln hebben samengewerkt lln hebben aan de hand van muziek het doek beschilderd lln hebben verschillende materialen gebruikt
Beginsituatie De les wordt gegeven aan leerlingen van het praktijkonderwijs VSO onderbouw. De leerlingen zijn 12/13 jaar en hebben een korte spanningsboog
lesverloop 1e les tijdverloop
leerinhouden
leeractiviteiten:
didact. werkvorm:
materiële organisatie
wat jij de leerlingen vertelt, uitlegt, voordoet, vraagt
wat leerlingen doen om te leren
hoe de leerinhouden en -activiteiten worden aangeboden
& visuele hulpmiddelen
0.00
Intro: opdracht uitleggen: Het maken van een gezamenlijk doek lln gaan met z’n allen om de tafel staan lln kiezen een materiaal om mee aan het werk te gaan lln wisselt om de 20 sec van plaats en materiaal lln beschilderd het doek aan de hand van de muziek
Luisteren, vragen stellen
O.L.G
0.15
Aan de slag! - lln krijgen materiaal - lln staan klaar om de tafel
Ervaringen opdoen, actief participeren, tegen problemen aanlopen
Individuele begeleiding
Wit laken, textiel stiften, verf, stiften, karton/kranten
0.45
reflecteren - wat hebben jullie op het doet gezet - bij welke muziek heb je dit op het doek gezet - welk gevoel roept de muziek bij je op en hoe laat je dat zien
Luisteren, vragen stellen, uitleg geven
O.L.G
Het beschilderde doek
0.55
opruimen - lln zetten hun naam op het werk - lln leveren hun werk in - lln ruimen de materialen weer op
Actief participeren
O.L.G
Prullenbak, bak voor het gemaakt werk
1.10
Einde
lesformulier en -planning
opleiding docent Beeldende Kunst en Vormgeving
student(e)
: .Danique Voorthuijzen
stagecoach : meneer Zijlstra
studiejaar:
: 1
school
: van Heemskerkschool RENN 4 VSO
klas
: onderbouw
datum
: 13 - 12 - 2011
I
2
3
4 (LiO)
Lesdoelstellingen en leerdoelen (in leerling-eindgedrag)
Lln is in staat een vorm uit te knippen Lln kunnen de ster versieren met potloden en stiften Lln kunnen aan de ster een touwtje bevestigen Lln weet wat een wens is en kan dit in eigen woorden uitleggen
II
Opdracht
Het maken van een kerstster de lln knippen een ster uit het karton deze letters versieren de ster met potloden en stiften de ster wordt bevestigd aan een touwtje Er wordt een kerstwens op de ster geschreven
III Evaluatiecriteria - beoordelingscriteria voor de leerling (ook op lesbrief / instructie!) -
lln heeft de ster zelf geknipt de ster is versierd met potlood en stiften de ster is voorzien van een touwtje Er staat een kerstwens op de ster
Beginsituatie De les wordt gegeven aan leerlingen van het praktijkonderwijs VSO onderbouw. De leerlingen zijn 12/13 jaar en hebben een korte spanningsboog
lesverloop 1e les tijdverloop
0.00
Intro: -
leerinhouden
leeractiviteiten:
didact. werkvorm:
materiële organisatie
wat jij de leerlingen vertelt, uitlegt, voordoet, vraagt
wat leerlingen doen om te leren
hoe de leerinhouden en -activiteiten worden aangeboden
& visuele hulpmiddelen
een gesprek met leerlingen over wat wensen zijn
opdracht uitleggen: Het maken van een kerstster de lln knippen een ster uit het karton deze letters versieren de ster met potloden en stiften de ster wordt bevestigd aan een touwtje Er wordt een kerstwens op de ster geschreven
Luisteren, vragen stellen, reacties geven, wensen vertellen
O.L.G
Luisteren, vragen stellen
O.L.G
Bord, stiften, opdracht uitschrijven
0.15
Aan de slag! - lln krijgen materiaal
Ervaringen opdoen, actief participeren, tegen problemen aanlopen
Individuele begeleiding
Gekleurd papier, Wit papier, potloden, stiften, zwarte dikke stift, schaar, lijm (pritt)
0.45
opruimen - lln zetten hun naam op het werk - lln leveren hun werk in - lln ruimen de materialen weer op
Actief participeren
O.L.G
Prullenbak, bak voor het gemaakt werk
0.55
Einde
lesformulier en -planning
opleiding docent Beeldende Kunst en Vormgeving
student(e)
: .Danique Voorthuijzen
stagecoach : meneer Zijlstra
studiejaar:
: 1
school
: van Heemskerkschool RENN 4 VSO
klas
: onderbouw
datum
: 20 - 12 - 2011
I
2
3
4 (LiO)
Lesdoelstellingen en leerdoelen (in leerling-eindgedrag)
Lln is in staat een vorm uit te knippen Lln kunnen de kaart versieren in kerstsfeer door gebruik te maken van kleuren en vormen die met kerst te maken hebben Lln kunnen een kaart aan iemand schrijven op de manier die ze bij Nederlands geleerd hebben Lln werken met verschillende materialen
II
Opdracht
Het maken van een kerstkaart de lln knippen een kaart uit het karton de kaart versieren ze in kerstsfeer ze schrijven een tekst op de kaart naar iemand de kaart wordt versierd met verschillende materialen
III Evaluatiecriteria - beoordelingscriteria voor de leerling (ook op lesbrief / instructie!) -
lln heeft de kaart zelf uitgeknipt de kaart heeft een kerstsfeer de kaart is gemaakt met verschillende materialen Op de kaart staat een tekst voor de persoon waaraan je de kaart wil geven
Beginsituatie De les wordt gegeven aan leerlingen van het praktijkonderwijs VSO onderbouw. De leerlingen zijn 12/13 jaar en hebben een korte spanningsboog
lesverloop 1e les tijdverloop
0.00
leerinhouden
leeractiviteiten:
didact. werkvorm:
materiële organisatie
wat jij de leerlingen vertelt, uitlegt, voordoet, vraagt
wat leerlingen doen om te leren
hoe de leerinhouden en -activiteiten worden aangeboden
& visuele hulpmiddelen
Intro: opdracht uitleggen: Het maken van een kerstkaart de lln knippen een kaart uit het karton de kaart versieren ze in kerstsfeer ze schrijven een tekst op de kaart naar iemand de kaart wordt versierd met verschillende materialen
0.15
0.45
0.55
Luisteren, vragen stellen, reacties geven, wensen vertellen
O.L.G
Luisteren, vragen stellen
O.L.G
Bord, stiften, opdracht uitschrijven
Ervaringen opdoen, actief participeren, tegen problemen aanlopen
Individuele begeleiding
Gekleurd papier, Wit papier, potloden, stiften, zwarte dikke stift, schaar, lijm (pritt)
Actief participeren
O.L.G
Prullenbak, bak voor het gemaakt werk
Aan de slag! - lln krijgen materiaal
opruimen - lln zetten hun naam op het werk - lln leveren hun werk in - lln ruimen de materialen weer op Einde
lesformulier en -planning
opleiding docent Beeldende Kunst en Vormgeving
student(e)
: .Danique Voorthuijzen
stagecoach : meneer Zijlstra
studiejaar:
: 1
school
: van Heemskerkschool RENN 4 VSO
klas
: onderbouw
datum
: 17 - 01 - 2011
I
2
3
4 (LiO)
Lesdoelstellingen en leerdoelen (in leerling-eindgedrag)
Lln is in staat om producten uit de schijf van 5 te benoemen Lln kunnen de producten van de schijf van vijf benoemen en op papier zetten door middel van een tekening Lln kunnen de producten zo tekenen dat ze herkenbaar zijn Lln kunnen tekenen met potlood en stift
II
Opdracht
Het maken van een broodje ‘het kan niet gek genoeg’ de lln kiezen uit elke schijf van de schijf van 5, vier producten die zij lekker vinden (de schijf olie en vetten wordt vervangen door snoep en ijs) deze producten komen terecht tussen de onderkant en bovenkant van het broodje op papier ze zorgen dat het broodje helemaal gevuld is met herkenbare producten (te herkennen door bijv vorm en kleur) de producten worden getekend met potlood of stift
III Evaluatiecriteria - beoordelingscriteria voor de leerling (ook op lesbrief / instructie!) -
De lln heeft 4 producten uit de schijf van 5 getekend (in totaal 20 producten) De producten zijn getekend tussen de boven en onderkant van het broodje op papier Het broodje is helemaal gevuld en de producten zijn herkenbaar door bijv vorm en kleur De producten zijn door de lln zelf getekend met potlood of stift
Beginsituatie De les wordt gegeven aan leerlingen van het praktijkonderwijs VSO onderbouw. De leerlingen zijn 12/13 jaar en hebben een korte spanningsboog
lesverloop 1e les tijdverloop
0.00
leerinhouden
leeractiviteiten:
didact. werkvorm:
materiële organisatie
wat jij de leerlingen vertelt, uitlegt, voordoet, vraagt
wat leerlingen doen om te leren
hoe de leerinhouden en -activiteiten worden aangeboden
& visuele hulpmiddelen
Intro: opdracht uitleggen: Het maken van een broodje ‘het kan niet gek genoeg’ - de lln kiezen uit elke schijf van de schijf van 5, vier producten die zij lekker vinden (de schijf olie en vetten wordt vervangen door snoep en ijs) - deze producten komen terecht tussen de onderkant en bovenkant van het broodje op papier - ze zorgen dat het broodje helemaal gevuld is met herkenbare producten (te herkennen door bijv vorm en kleur) - de producten worden getekend met potlood of stift
0.15
Aan de slag! - lln krijgen materiaal
0.45
opruimen - lln zetten hun naam op het werk - lln leveren hun werk in - lln ruimen de materialen weer op
0.55
Einde
Luisteren, vragen stellen, reacties geven, kennis naar boven halen, informatie verwerken
O.L.G
Bord, stiften, opdracht uitschrijven (schijf van 5 maken)
Ervaringen opdoen, actief participeren, tegen problemen aanlopen
Individuele begeleiding
Papier met de boven en onderkant van een broodje, potloden, stiften
Actief participeren
O.L.G
Prullenbak, bak voor het gemaakt werk