Lesbeschrijving Nederlands Overzicht Leerjaar
1
VOx leerlijn nr.
1 Mondelinge taal
Onderdeel nr.
1.3 Spreekvaardigheid
Subonderdeel nr.
1.3.1 Spreken
Lesnummer
34
Titel van de les
Ik houd mijn spreekbeurt
Tijd
Eén lesuur met mogelijkheden voor uitloop naar meer lesuren.
Lesdoel
1.1 De leerling houdt een korte voorbereide presentatie over een eigen onderwerp (hobby, huisdier, ervaringen, gebeurtenissen) en reageert daarbij op vragen (route A en B). 1.1 De leerling houdt een korte voorbereide presentatie over een eigen onderwerp (hobby, huisdier, ervaringen, gebeurtenissen) (route C). 1.2 De leerling zet aanschouwelijke middelen in tijdens een presentatie over een eigen onderwerp (plaatjes, voorwerpen) (route A en B).
VSO Kerndoelen Nederlandse Taal en Communicatie, kerndoel 2: De leerling leert zich mondeling verstaanbaar en begrijpelijk uit te drukken in gesprekken, overlegsituaties en presentaties over alledaagse en werkgerelateerde onderwerpen. Materialen Leerroute A Leraar
PowerPoint
Leerling
Werkblad 34 AB – Verwerking
Leerroute B Leraar
PowerPoint
Leerling
Werkblad 34AB – Verwerking
Leerroute C Leraar
PowerPoint
Leerling
Werkblad 34C – Verwerking
VOx is ontwikkeld in opdracht van OCW door KPC Groep, SLO en CED-Groep
1
Voorbereiding Controleer of de leerlingen het instapniveau beheersen. Route A, B en C: De leerling beschrijft alledaagse aspecten, zoals mensen, plaatsen en zaken. Stem de les zo nodig af op de mate waarop de leerlingen dit niveau beheersen. Kijk ook naar les 1 Vertel maar! En les 20 Wat is jouw nieuws? In deze lessen oefenen de leerlingen hun spreekvaardigheid. Zoek een voorbeeld (filmpje) van een goede of een slechte spreekbeurt, bijvoorbeeld op Youtube voor de introductie. Bekijk eventueel het filmpje van Guido Weijers of Najib Amhali. Let op! Les 33 en 34 horen bij elkaar. In les 33 bedenken de leerlingen hoe hun spreekbeurt opgebouwd kan worden en oefenen ze hoe ze hun spreekbeurt in kunnen leiden. In les 34 oefenen de leerlingen onder meer hun spreekvaardigheid. Het verdient aanbeveling om tussen de lessen enige tijd in te lassen. In die tijd kunnen de leerlingen de inhoud van hun spreekbeurt verder uitwerken. Ze hebben vervolgens voldoende materiaal om de opdrachten van les 34 goed te kunnen uitvoeren. Na les 34 kunt u de spreekbeurten inplannen; de leerlingen kunnen nu echt hun spreekbeurt gaan houden.
2
VOx is ontwikkeld in opdracht van OCW door KPC Groep, SLO en CED-Groep
INTRODUCTIE (5 minuten) Leerroute
A
B
C
Werkvorm
Voorbeeld van een
Voorbeeld van een
Voorbeeld van een
spreekbeurt bekijken
spreekbeurt bekijken
spreekbeurt bekijken
2, 3
2, 3
2, 3
Dia’s
Leerroute A, B en C •
Laat PowerPoint-dia’s 2 en 3 zien. Vertel dat deze les gaat over een spreekbeurt houden.
•
Vraag hoe ver de leerlingen zijn met hun spreekbeurt. Hebben ze alle informatie al gevonden?
•
Vertel dat de leerlingen in deze les leren hoe ze moeten praten tijdens een spreekbeurt.
•
Bekijk een filmpje van een spreekbeurt op internet. Zoek zelf bijvoorbeeld op Youtube een of meer voorbeelden van een (goede en/of een slechte) spreekbeurt; verschillende leerlingen hebben hun spreekbeurt op internet geplaatst. U kunt eventueel ook het Youtube-filmpje van Najib Amhali gebruiken als voorbeeld van een slechte presentatie (onduidelijk praten, vreemde keuze van plaatjes om te laten zien) (http://www.youtube.com/watch?v=LUMhzD49V-E) of het voorbeeld van Guido Weijers over de kip (http://www.youtube.com/watch?v=DbZPtIGseU0).
•
Bespreek het filmpje na. Wat vonden de leerlingen van het voorbeeld?
Extra suggesties voor leerroute B en C •
Laat de leerlingen bespreken of ze het eng vinden om een spreekbeurt te houden, of niet. Hoe gaan ze om met hun zenuwen? Ze kunnen elkaar tips geven (route B en C).
•
Laat de leerlingen vast nadenken welke middelen ze in kunnen zetten tijdens een spreekbeurt: een PowerPoint-presentatie, plaatjes, voorwerpen, et cetera (route B).
VOx is ontwikkeld in opdracht van OCW door KPC Groep, SLO en CED-Groep
3
INSTRUCTIE (10 minuten) Leerroute Werkvormen
A
B
C
Zelfontdekkende
Directe instructie
Directe instructie
4
4
instructie in tweetallen (5 minuten), nabespreking met alle leerlingen (5 minuten) Dia
4
Leerroute A •
Maak tweetallen. Vraag de tweetallen op te schrijven wat je juist wel en wat je juist niet moet doen tijdens een spreekbeurt. Denk aan de klas aankijken, niet wiebelen, et cetera. Zo stellen ze een lijstje met do’s en don’ts op. Ze kunnen hierbij denken aan het filmpje dat ze tijdens de introductie gezien hebben, of aan hun eigen ervaringen.
•
Geef de tweetallen enkele minuten de tijd.
•
Bespreek na. Laat de tweetallen om de beurt vertellen welke punten ze bedacht hebben. Bespreek hun antwoorden na met behulp van PowerPoint-dia 4.
Leerroute B en C •
Bespreek met de leerlingen wat je juist wel en wat je juist niet moet doen tijdens een spreekbeurt. Denk aan de klas aankijken, niet wiebelen, et cetera. Stel zo samen met de leerlingen een lijstje met do’s en don’ts op. De leerlingen kunnen hierbij denken aan het filmpje dat ze tijdens de introductie gezien hebben, of aan hun eigen ervaringen.
•
Bespreek hun antwoorden met behulp van PowerPoint-dia 4. Hebben de leerlingen nog meer tips bedacht?
4
VOx is ontwikkeld in opdracht van OCW door KPC Groep, SLO en CED-Groep
BEGELEID INOEFENEN (5 min minuten) Leerroute
A
B
C
Werkvorm
Bespreken en oefenen
Bespreken en oefenen
Bespreken en oefenen
wat een goede
wat een goede
wat een goede
houding/toon voor een
houding/toon voor een
houding/toon voor een
spreekbeurt is
spreekbeurt is
spreekbeurt is
5
5
5
Dia
Leerroute A •
Laat PowerPoint-dia 5 zien.
•
Benadruk het belang van een goede houding als de leerlingen een spreekbeurt houden, en rustig en duidelijk praten.
•
Doe voor hoe je beter geen spreekbeurt kunt houden. Overdrijf: praat heel zacht of juist heel snel, lees van een blaadje voor, kijk de klas niet aan. Vraag de leerlingen wat u niet goed doet. Verbeter uw houding en spreekvaardigheid op aanwijzing van uw leerlingen.
•
Vraag of een leerling voor de klas het beter kan doen.
•
Laat de leerling tonen wat wel een goede houding is, en hoe je wel rustig en duidelijk praat.
•
Geef met de andere leerlingen feedback, laat eventueel een andere leerling voordoen hoe het nóg beter kan.
•
Vertel dat de leerlingen hierna in tweetallen hun spreekvaardigheid gaan oefenen.
Leerroute B •
Laat PowerPoint-dia 5 zien.
•
Benadruk het belang van een goede houding als de leerlingen een spreekbeurt houden, en rustig en duidelijk praten.
Mogelijkheden voor uitloop naar extra lesuur • •
Laat PowerPoint-dia 5 weer zien. Doe voor hoe je beter geen spreekbeurt kunt houden. Overdrijf: praat heel zacht of juist heel snel, lees van een blaadje voor, kijk de klas niet aan. Vraag de leerlingen wat u niet goed doet. Verbeter uw houding en spreekvaardigheid op aanwijzing van uw leerlingen.
•
Vraag of een leerling voor de klas het beter kan doen?
•
Laat de leerling tonen wat wel een goede houding is, en hoe je wel rustig en duidelijk praat.
•
Geef met de andere leerlingen feedback, laat eventueel een andere leerling voordoen hoe het nóg beter kan.
•
Vertel dat de leerlingen hierna in tweetallen hun spreekvaardigheid gaan oefenen.
VOx is ontwikkeld in opdracht van OCW door KPC Groep, SLO en CED-Groep
5
Leerroute C •
Laat PowerPoint-dia 5 zien.
•
Benadruk het belang van een goede houding als de leerlingen een spreekbeurt houden, en rustig en duidelijk praten.
Mogelijkheden voor uitloop naar extra lesuur • •
Laat PowerPoint-dia 5 weer zien. Doe voor hoe je beter geen spreekbeurt kunt houden. Overdrijf: praat heel zacht of juist heel snel, lees van een blaadje voor, kijk de klas niet aan.
•
Vraag de leerlingen wat u niet goed doet. Verbeter uw houding en spreekvaardigheid op aanwijzing van uw leerlingen.
Mogelijkheden voor uitloop naar extra lesuur •
Laat PowerPoint-dia 5 weer zien.
•
Herhaal dat u heeft voorgedaan hoe de leerlingen beter geen spreekbeurt kunnen houden. Vraag of een leerling voor de klas het beter kan doen?
•
Laat de leerling tonen wat wel een goede houding is, en hoe je wel rustig en duidelijk praat.
•
Geef met de andere leerlingen feedback, laat eventueel een andere leerling voordoen hoe het nóg beter kan.
•
6
Vertel dat de leerlingen hierna in tweetallen hun spreekvaardigheid gaan oefenen.
VOx is ontwikkeld in opdracht van OCW door KPC Groep, SLO en CED-Groep
VERWERKING (25 minuten) Leerroute
A
B
C
Werkvorm
Werkblad maken
Werkblad maken
Werkblad maken
Dia
6
6
6
Leerroute A •
Laat PowerPoint-dia 6 zien.
•
Deel het Werkblad 34AB – Verwerking uit.
•
Laat de leerlingen zelfstandig aan de slag gaan met de opdrachten. De leerlingen maken
•
Maak tweetallen voor opdracht 3, 4 en 5.
•
De leerlingen houden een deel van hun spreekbeurt voor hun klasgenoot. Ze moeten duidelijk
opdracht 1 tot en met 5.
praten, en hun klasgenoot aankijken. De klasgenoot beoordeelt hoe het gaat. Daarna wisselen de leerlingen van rol. Tijdens opdracht 4 bespreken de leerlingen na hoe het ging. •
Bij opdracht 5 oefenen de leerlingen hoe ze op vragen van hun klasgenoten kunnen reageren.
•
Neem op het eind de werkbladen in, zodat u ze kunt nakijken. U kunt er ook voor kiezen om het hele werkblad klassikaal te bespreken.
Leerroute B •
Laat PowerPoint-dia 6 zien.
•
Deel het Werkblad 34AB – Verwerking uit.
•
Laat de leerlingen zelfstandig aan de slag gaan met de opdrachten. De leerlingen maken opdracht 1 en 2.
•
Neem op het eind de werkbladen in, zodat u ze kunt nakijken. U kunt er ook voor kiezen om het hele werkblad klassikaal te bespreken.
Mogelijkheden voor uitloop naar extra lesuur •
Laat PowerPoint-dia 6 weer zien.
•
Deel het Werkblad 34AB – Verwerking weer uit.
•
Laat de leerlingen zelfstandig aan de slag gaan met de opdrachten. De leerlingen maken opdracht 3, 4 en 5.
•
Maak tweetallen voor deze opdrachten.
•
De leerlingen houden een deel van hun spreekbeurt voor hun klasgenoot. Ze moeten duidelijk praten, en hun klasgenoot aankijken. De klasgenoot beoordeelt hoe het gaat. Daarna wisselen de leerlingen van rol. Tijdens opdracht 4 bespreken de leerlingen na hoe het ging.
• •
Bij opdracht 5 oefenen de leerlingen hoe ze op vragen van hun klasgenoten kunnen reageren. Neem op het eind de werkbladen in, zodat u ze kunt nakijken. U kunt er ook voor kiezen om het hele werkblad klassikaal te bespreken.
VOx is ontwikkeld in opdracht van OCW door KPC Groep, SLO en CED-Groep
7
Leerroute C •
Laat PowerPoint-dia 6 zien.
•
Deel het Werkblad 34C – Verwerking uit.
•
Laat de leerlingen zelfstandig aan de slag gaan met de opdrachten. De leerlingen maken opdracht 1 en 2.
•
Maak tweetallen voor opdracht 2.
•
De leerlingen lezen eerst door wat ze gaan vertellen. Daarna houdt een van de twee een deel van zijn spreekbeurt voor zijn klasgenoot. De leerlingen moeten duidelijk praten, en hun klasgenoot aankijken. De klasgenoot beoordeelt hoe het gaat. Tijdens opdracht 4 bespreken de leerlingen na hoe het ging.
•
Neem op het eind de werkbladen in, zodat u ze kunt nakijken. U kunt er ook voor kiezen om het hele werkblad klassikaal te bespreken.
Mogelijkheden voor uitloop naar extra lesuur •
Laat PowerPoint-dia 6 weer zien.
•
Deel het Werkblad 34C – Verwerking weer uit.
•
Laat de leerlingen zelfstandig aan de slag gaan met de opdrachten. De leerlingen maken opdracht 3.
• •
Maak dezelfde tweetallen als bij opdracht 2. De leerlingen wisselen van rol; nu houdt de ander zijn (deel van de) spreekbeurt. Tijdens opdracht 4 bespreken de leerlingen na hoe het ging.
•
Neem op het eind de werkbladen in, zodat u ze kunt nakijken. U kunt er ook voor kiezen om het hele werkblad klassikaal te bespreken.
Mogelijkheden voor uitloop naar extra lesuur •
Laat PowerPoint-dia 6 weer zien.
•
Deel het Werkblad 34C – Verwerking weer uit.
•
Laat de leerlingen zelfstandig aan de slag gaan met de opdrachten. De leerlingen maken opdracht 4.
•
Maak dezelfde tweetallen als bij opdracht 2.
•
De leerlingen bepreken hoe hun spreekbeurten verlopen zijn.
•
Neem op het eind de werkbladen in, zodat u ze kunt nakijken. U kunt er ook voor kiezen om het hele werkblad klassikaal te bespreken.
8
VOx is ontwikkeld in opdracht van OCW door KPC Groep, SLO en CED-Groep
TERUGBLIK (5 minuten) Leerroute
A
B
C
Werkvorm
Afsluitend gesprek
Afsluitend gesprek
Afsluitend gesprek
Dia
7
7
7
Leerroute A en B •
Laat PowerPoint-dia 7 zien.
•
Kijk terug op de les. Bespreek de verschillende opdrachten die de leerlingen uitgevoerd hebben kort na. Lukte het om (een deel van) hun spreekbeurt te vertellen? Hoe vonden ze het om op vragen van hun klasgenoot te reageren? Hebben ze nog een goede tip gekregen van hun klasgenoot?
•
Spreek het vervolgtraject af; wanneer de leerlingen hun spreekbeurt voor de klas mogen houden.
•
Sluit de les af.
Leerroute C •
Laat PowerPoint-dia 7 zien.
•
Kijk terug op de les. Bespreek de verschillende opdrachten die de leerlingen uitgevoerd hebben kort na. Lukte het om (een deel van) hun spreekbeurt te vertellen? Hebben ze nog een goede tip gekregen van hun klasgenoot?
•
Spreek het vervolgtraject af; wanneer de leerlingen hun spreekbeurt voor de klas mogen houden.
•
Sluit de les af.
VOx is ontwikkeld in opdracht van OCW door KPC Groep, SLO en CED-Groep
9