Faculteit der Maatschappij- en Gedragswetenschappen College of Child Development and Education Graduate School of Child Development and Education Nieuwe Prinsengracht 130 1018 VZ Amsterdam
[email protected]
Studiehandleiding Onderwijskunde, theorie en contexten II (70220261AT) Globalisering en Onderwijs
Bachelorjaar 2 Studiejaar 2012 – 2013 Eerste semester Docent: Drs. E. Wendrich
Amsterdam, December 2012
Deelname aan het onderwijs en tentamen Deelname onderwijs/tentamen Om deel te kunnen nemen aan het onderwijs en/of eerste afsluitingsgelegenheid (tentamen) in deze module moet je je binnen de voorgeschreven periode aanmelden conform de door de onderwijsbureau voorgeschreven procedure. Bij niet-tijdige aanmelding en/of onjuiste inschrijving kan deelname aan het onderwijs/tentamen op praktische gronden worden geweigerd. Zie voor de aanmeldingsprocedure www.student.uva.nl/pw of /owk. Deelname herkansing Als je wilt deelnemen aan de herkansing dien je je minimaal 8 dagen voor de herkansing aan te melden via Studenteninformatiesysteem (SIS). Aanmelden kan nadat de uitslagen van de eerste afsluitingsgelegenheid bekend zijn gemaakt. Indien de aanmelding niet of niet tijdig heeft plaatsgevonden, kan deelname aan de herkansing op praktische gronden worden geweigerd, of kan het werk niet worden nagekeken en/of beoordeeld.
Inleiding De module Onderwijskunde Theorie en Contexten II voegt een dimensie toe aan de brede kijk op de onderwijskunde als academische discipline, die in het gelijknamige onderdeel I werd geboden: onderwijs, denken over onderwijs en veranderingen in het onderwijs in het perspectief van globalisering. Dit perspectief zal worden toegespitst op de positie en rol van twee zogeheten transnationale verbanden: de OECD en de EU. Bij de bestudering van de betreffende thematiek zullen – als specificatie – drie accenten worden gelegd. Allereerst is de bedoeling in de module OTC I verworven inzichten op het vlak van onderwijspedagogische tradities op transnationaal gevoerd onderwijsbeleid te betrekken. Daarnaast zullen vragen aan de orde komen over de verhouding tussen transnationaal en nationaal onderwijsbeleid en in dat kader kennis worden gemaakt met het vergelijkende perspectief in de onderwijskunde. Aldus opgezet vormt ook deze module een schakel tussen de kennismaking met de onderwijskunde in de propedeuse en vakken in het bachelor programma op het gebied van het curriculum, onderwijzen en leren en die op het gebied van het onderwijsbeleid.
Leerdoelen • • • • •
Verwerving van basale kennis van en inzichten in de dynamische verhouding tussen globalisering en onderwijs. Verwerving van basale kennis van en inzichten in het onderwijsbeleid van twee belangrijke transnationale verbanden: de OECD en de EU. Verwerving van het vermogen om eerder eigengemaakte kennis en inzichten aangaande onderwijspedagogische tradities in te zetten in de analyse en interpretatie van het onderwijsbeleid van transnationale verbanden. Verwerving van een eerste zicht op de problematiek van de verhouding tussen transnationaal en nationaal onderwijsbeleid. Verwerving van een eerste zicht op vraagstukken van de vergelijkende onderwijskunde in de context van globalisering.
Inhoud De tijd dat we voornamelijk in nationale contexten over onderwijs kunnen spreken is voorbij. Het onderwijs, onderwijsveranderingen en onderwijsproblemen staan steeds duidelijker in relatie tot maatschappelijke veranderingen, die nationale grenzen ver te buiten gaan. De module voorziet daarom in een kennismaking met een relatering van het gezichtspunt van globalisering aan veranderingen in en vragen over onderwijs. Na een bespreking van twee introducerende teksten wordt het onderwerp toegespitst op de rol en betekenis van twee transnationale verbanden t.a.v. het onderwijs: de OECD (OESO) en de Europese Unie. Aan de hand van een aantal stukken van(uit) deze verbanden wordt een indruk gegeven van enkele lijnen in hun onderwijshervormingsbeleid, om deze vervolgens vanuit het historiserende perspectief van onderwijspedagogische tradities nader te duiden.
Aansluitend zal de aandacht uitgaan naar publicaties, die ingaan op de vraag naar de verhouding tussen het betreffende hervormingsbeleid en dat op nationaal niveau. In dat kader vindt ook een kennismaking plaats met het vergelijkende perspectief in de onderwijskunde. Dit laatste zal onder meer betrokken worden op de professionaliteit van leraren. Afgesloten wordt met een gedachtewisseling over de vraag: wat is goed onderwijs?
Onderwijsvormen en van de deelnemers verwachte activiteiten De module kent de volgende combinatie van werkvormen: hoorcolleges, werkcolleges, referaten en voorbereide conversatie. Van de deelnemers wordt verwacht de literatuur vooraf grondig te lezen en bijdragen te leveren aan de besprekingen.
2
Rooster en Literatuur
Maandag van 13-17 uur Woensdag van 13 – 15 uur De locatie van het onderwijs vind je op http://rooster.uva.nl. Houd de website www.student.uva.nl/pw of www.student.uva.nl/owk in de gaten voor roosterwijzigingen.
NB •
In dit studieonderdeel zal een aantal keren worden teruggegrepen naar het onderwerp van de module OTC I. Van de deelnemers wordt daarom verwacht de betreffende kennis en inzichten in herinnering te roepen en daar waar nodig enkele teksten selectief te herlezen.
•
Parallel aan onderstaande literatuur voorziet het programma in de bestudering van een bij het onderwerp passend keuze-artikel. Raadpleeg daartoe recente jaargangen van één of meer van de volgende tijschriften: Journal of Education Policy, Policy Futures in Education, Journal of Critical Education Policy Studies, European Educational Research Journal, Compare, Comparative Education. Korte presentatie van het gekozen artikel: Op 23 januari. Een van de tentamenvragen zal op het keuze-artikel betrekking hebben.
•
Aan allen wordt gevraagd ook de literatuur voor de eerste bijeenkomst vooraf te lezen.
Inleiding
7/1
-H. Lauder e.a., Introduction (…), deel: Globalization. In: H.Lauder e.a. (eds), Education, Globalization an Social Change. Oxford University Press 2006. blz. 30 tm 40. - D. J. Smith, Economic Fundamentalism, Globalization and the Public Remains of Education. In: Interchange, vol. 30/1, 1999. blz 93 tm 117.
OECD en Onderwijs 9/1
-F. Rizvi, B. Lingard, Globalization and the Changing Nature of the OECD’s Educational Work. In: H. Lauder e.a. (eds), idem. blz 247 tm 260. -OECD, Policy Brief Lifelong Learning and Human Capital. 2007.
14/1
-OECD, PISA 2009 Assessment Framework. Blz 2 tm 14, 48 tm 52, 56 tm 57. -E. Berényi, E. Neuman, Grappling with PISA. In: Sísifo, no 10 sep./dec. 2009. blz 41 tm 52. -Ministerie van OCW, brief/adviesaanvraag Actieplan Beter Presteren. 2010. -Overdrachtsdossier OCW 2012, Strategieontwikkeling op het ministerie van OCW. Blz1. 127 en 128. 2012 -OECD, Towards an OECD Skills Strategy ( Meeting of the OECD Council at Ministerial Level Paris, 25-26 May 2011). 2011. NB: ZELF DOWNLOADEN
3
EU en Onderwijs 16/1
-H. Walkenhorst, The changing Role of EU Education Policy – a Critical Assessment. Paper 2005. -EU, Betere competenties voor de 21ste eeuw: een agenda voor Europese samenwerking op schoolgebied 2008. -EU, Europese Commissie, COM (2011)567 definitief: Ondersteuning van groei en werkgelegenheid – een agenda voor de modernisering de Europese hogeronderwijssystemen.
21/1
-EU, Europe 2020, A European strategy for smart, sustainable and inclusive growth. 2010. NB: ZELF DOWNLOADEN -B. Lange, N. Alexiadou, Policy learning and governance of education policy in the EU. In: Journal of Education Policy, Vol. 25, No 4, July 2010. blz 443 tm 463. -J. Müller e.a. Restructering teachers’ work-lives and knowledge in England and Spain. In: Compare, Vol 40, No 3, May 2010. blz 265 tm 277. Uitleiding
23/1
-Korte presentaties van het keuze-artikel. -G. Biesta, Good Education: what it is and why we need it. Inaugural Lecture, University of Stirling. 2009.
30/1
-Inlevering Take-home Tentamen
Belangrijk Evaluatie van het onderwijs Docenten en het onderwijsinstituut hebben behoefte aan feedback van de studenten op de kwaliteit van het gegeven onderwijs. Waar nodig kan een betreffende module verbeterd worden voor de volgende groep studenten. Maar evalueren kan ook een goed leermoment zijn voor jou als student, omdat je zo extra nadenkt over je eigen leerproces en nagaat hoe je achteraf kijkt naar de inhoud van een module. Binnen de FMG wordt gewerkt met een vragenlijst die UvA-breed wordt toegepast. Bij het laatste college of na afloop van het tentamen zal je gevraagd worden deze vragenlijst in te vullen. Vul deze vragenlijst zo eerlijk mogelijk in, de resultaten ervan hebben geen consequenties voor de uitslag van het tentamen. Bovendien blijf je bij het invullen van de vragenlijst anoniem. Indien uit de resultaten van de vragenlijst blijkt dat toelichting nodig is op de evaluatie van de betreffende module, organiseert het Onderwijsinstituut een panelgesprek. Hiertoe worden een aantal studenten uitgenodigd en wordt samen met de docent en de onderwijsdirecteur of studieadviseur gesproken over het verloop en de inhoud van de betreffende module. Studenten kunnen indien gewenst ook zelf een panelgesprek aanvragen. Op Blackboard vind je onder Studenten POW de cursusevaluaties van afgelopen jaar. Je kunt hierin lezen welke cursusaanpassingen plaatsvinden naar aanleiding van de evaluaties door de studenten en de docent(en).
4
Fraude Onder fraude wordt verstaan het handelen of nalaten van de student dat erop gericht is het vormen van een juist oordeel door de examinator omtrent kennis, inzicht en vaardigheden van de student geheel of gedeeltelijk onmogelijk te maken. Een voor iedereen duidelijk herkenbare vorm van fraude is bijv. het op enigerlei wijze ‘spieken’ tijdens het tentamen. Een helaas vaak voorkomende vorm van fraude, die in de wetenschappelijke wereld zeer zwaar wordt aangerekend, is het plegen van plagiaat. Plagiaat Een wetenschappelijke tekst moet controleerbaar zijn en daarom dien je gebruikte (internet)bronnen altijd vermelden in een zogenaamde bronvermelding. Als je een stuk tekst of tabel van iemand overneemt geef je precies aan wie de auteur is en waar je de tekst of tabel hebt gevonden. Doe je dat niet en wek je dus de indruk dat die tekst of die gegevens van jezelf zijn, dan wordt dat plagiaat genoemd. Het plegen van plagiaat in een paper of scriptie betekent altijd uitsluiting van de betreffende tentamen- of scriptiegelegenheid. Bovendien kan de examencommissie nog zwaardere straffen opleggen. Zorg dus dat je altijd goed je bronnen vermeldt en niet zomaar stukken tekst of gegevens van anderen overneemt. Zie ook Serviceplein voor studenten, Fraude- en plagiaatregeling, http://www.student.uva.nl/fraude-plagiaat/voorkomen.cfm, en OER bachelor- en masteropleiding Pedagogische wetenschappen en Onderwijskunde, artikel 5.14. Beroepsmogelijkheden Als je het niet eens bent met een beslissing van een examinator, is het verstandig om je eerst te wenden tot de Examencommissie POW met het verzoek om een uitspraak te doen over je eventuele klacht. Na die uitspraak kun je besluiten om binnen 4 weken beroep aan te tekenen bij de COBEX. Raadpleeg de studieadviseurs voor advies en de procedure.
5