MODULEHANDLEIDING
Actuele Ontwikkelingen MKB
Opleiding Bedrijfskunde MER Let op: op basis van ervaring en terugkoppeling vanuit studenten kan deze studiewijzer tijdens de collegereeks worden aangepast Hoofdfase Osiriscode: Collegejaar: 2015-‐2016 Blok: 2 jaar 3 business management 1
Samenvatting Naam onderwijseenheid BM-Actuele Ontwikkelingen MKB (AOM) Studielast 3 ects Periode Blok 2 jaar 3 business management De student kent en/of kan:
Leerdoelen (competentie)
kan voor een aspect uit een ondernemingsplan een verbetervoorstel maken analyseert een zelf gekozen bestaand bedrijf binnen het MKB mbt een aspect van het ondernemingsplan en kan de keuze verantwoorden op grond van het gekozen onderwerp/aspect tot conclusies komen door vergelijking met andere bedrijven, branche of theorie. maakt gebruik van contacten/netwerk of creëert deze om het advies m.b.t een aspect van een ondernemingsplan voor het verkrijgen van informatie, steun en medewerking kan vanuit het zelf geformuleerde advies bijbehorende processen structureren GC4 Innoveren 3
Competenties (niveau)
TC2 Diagnosticeren 3 TC5 Evalueren 3 GC5 samenwerken/netwerken 3
Kernvakgebied Aansluiting eerdere/latere modules Werkvormen Toetsvorm Literatuur
TC3 Ontwerpen 3 Strategie Aandacht voor strategische beslissingen binnen MKB waarbij de kennis vanuit de andere modules binnen business management kan worden benut. Werkcolleges Zelfstudie individuele presentatie en verdediging. Alle literatuur van blok 1 jaar 3 en alle gebruikte literatuur uit jaar 1 en 2
Veranderingen n.a.v. nog niet van toepassing evaluaties Eigenraam Module-eigenaar A. Eigenraam, H.Peterse Docenten
2
INLEIDING Aandacht voor strategische -‐, tactische -‐ en operationele bedrijfsvoering binnen het MKB waarbij de kennis vanuit de andere modules binnen business management en uit studiejaar 1 en 2 wordt benut en aanvullende onderwerpen worden bestudeerd. In het eerste studiejaar is gewerkt aan een ondernemingsplan. In jaar 3 na je keuze voor business management ga je daadwerkelijk de praktijk in en adviseer je een kleine tot middelgrote onderneming (MKB) Je kiest zelf een klein tot middelgroot bestaand bedrijf uit. Naast een grondige branche-‐ en omgevingsanalyse adviseer je het bedrijf m.b.t. een onderwerp/aspect uit de bedrijfsvoering. 1. TOETSING Toetsvorm: Individuele presentatie van maximaal 7 minuten en verdediging van rapport. Bijeenkomst duurt in totaal 20 minuten 1. Je levert een kort rapport (maximaal 10 A4 ) in, dat bedoeld is voor de onderbouwing van je presentatie en verdediging. Hieronder de randvoorwaarden: • De branche waartoe de te adviseren onderneming behoort is uitvoerig geanalyseerd en in die analyse zijn overige relevante omgevingsontwikkelingen meegenomen. • Het gekozen bedrijf is dusdanig op interne aspecten geanalyseerd, dat een onderbouwd en praktisch advies gegeven kan worden • Het onderwerp/aspect binnen je advies dient te zijn goedgekeurd aan de hand van een korte pitch (zie weekplanning) • Alle rapporten die taalkundig niet in orde zijn worden afgekeurd! In dat geval vervalt je 1e tentamenkans en doe je mee, mits in orde, aan de herkansingsperiode. • Duidelijke bronverwijzing (paragraaf uit boek, artikel onderzoek, gesprek met bedrijf etc) • Op het voorblad : naam, klas, het gekozen onderwerp, naam van de onderneming, (hoofd)locatie van de onderneming, KVK-nummer, emailadres onderneming, telefoonnummer; website van de onderneming; telefoonnummer; naam van de eigenaar/eigenaren. • Kort formuleren en zonder afbeeldingen (alleen 1 functionele afbeelding van bijvoorbeeld de fysieke vestiging is toegestaan) met alleen nietje (geen mapjes!!!). • Inleveren bij aanvang van les 12, de laatste les, persoonlijk bij de docent in hardcopy! 2. Het tentamen is een mondelinge verdediging van je advies aan de onderneming Je moet daarbij een korte presentatie houden van hoogstens 7 minuten, waarna de docenten (namens extern controlerend adviesbureau) vragen stellen. Dit tentamen kan afwijken van de reguliere tentamenperiode. De indeling wie waar het tentamen moet afleggen wordt op Blackboard bekend gemaakt.
3
3. Als voorwaarde voor deelname dienen er tijdens de cursus drie korte pitches gehouden te worden voor de groep (zie verder het weekoverzicht) Deze pitches vormen een inspanningsverplichting • Pitches vormen een noodzakelijke inspanningsverplichting bij deze cursus en zijn van cruciaal belang in de voorbereiding van het tentamen. • Heb je niet voldaan aan deze pitches als inspanningsverplichting dan kun je dez tijdens de cursus herkansen door middel van een zelf gemaakte digitale beeldopname waarvan een kopie aan de docent wordt verzonden binnen 1 week na afkeuring en/of gemiste les! • Bij het ontbreken van pitches is er geen toelating tot de mondelinge presentatie Toetsmoment: einde van blok 2 of eerder (zie lesrooster/blackboard) Datum herkansing: einde van blok 3 of eerder (zie lesrooster/blackboard) 4. BEOORDELINGSCRITERIA en CESUUR Bij het behalen van 55 van de 100 punten is het cijfer een 5,5. Een 5,5 of hoger geldt als voldoende. (zie scoreformulieren verderop in deze modulehandleiding) 5. AFWEZIGHEIDSPLICHT Er geldt een afwezigheidsplicht voor degene: • zonder noodzakelijke voorbereiding. • die geen diploma willen behalen. • denken dat overal standaardantwoorden zijn te vinden voor praktische problemen. • de noodzakelijke concentratie niet kunnen opbrengen om naar anderen te luisteren. • mondelinge bijeenkomsten gebruiken als platform om privé aangelegenheden te bespreken, te bekijken of te beluisteren. Nabije horeca is hier veel geschikter voor dan de HHS. 6. STUDIEBELASTING Contacttijd: 20 uur Zelfstudie: 60 uur 4
7. DE OPDRACHT BM-Actuele Ontwikkelingen MKB 2015 - 2016 Omdat kleine bedrijven in de praktijk andere strategische -‐, tactische – en operationele mogelijkheden hebben, willen we hier als opleiding binnen business management apart aandacht aan besteden. In dit kader kies je zelf een bestaand klein tot middelgroot bestaand bedrijf uit. Naast een grondige analyse adviseer je het bedrijf op 1 onderwerp/aspect uit de bedrijfsvoering. Dit onderwerp/aspect houdt verband met werkelijke: problemen of, vragen of, kansen of, bedreigingen of, uitdagingen of, ambities, waarmee de onderneming zit. Je kunt je bijvoorbeeld voorstellen dat een onderneming antwoorden wil hebben op actuele ontwikkelingen die te maken hebben met crowd funding, analyse en verbeterpunten van de website, online marketing, e-‐commerce of fiscale aspecten. Maar vragen/problemen kunnen ook geformuleerd worden vanuit het bedrijf zelf zoals inrichting van processen, marketingbenadering; financiële aspecten, veranderstrategie, risicobeheersing; uitbreiding; krimp; etc. etc. Daarbij gaat het er erom dat je dat onderwerp zodanig uitwerkt, dat het relevant dan wel praktisch toepasbaar is voor het bedrijf Algemeenheden en theoretische verhalen zijn hierbij niet gewenst. Het moet een uiterst praktisch advies zijn, waarbij modellen uit de literatuur alleen gebruikt mogen worden als die praktische waarde hebben in relatie tot je advies. De ondernemer moet er echt wat aan hebben. Tijdens het introductiecollege in Lesweek 1 wordt de opdracht verder toegelicht. Noodzakelijke stappen in deze opdracht. 1) Keuze bedrijf en bijbehorende branche A. Bedrijf - Naam van de onderneming; adres (hoofd)locatie van de onderneming, KVK-nummer, emailadres onderneming, telefoonnummer; website van de onderneming; telefoonnummer; naam van de eigenaar/eigenaren. - Korte typering van de activiteiten van het bedrijf - Aanleiding/motivering voor keuze van dit bedrijf B. Branche Bijbehorende branche Korte typering van de situatie en huidige ontwikkeling in de van belang zijnde branche/branches
5
2) Keuze van onderwerp/aspect, waarover je de onderneming wil adviseren. Het onderwerp/aspect houdt verband met werkelijke: problemen, of vragen, of kansen, of bedreigingen, of uitdagingen, of ambities waarmee de onderneming zit. Geef daarbij aan waarom je tot die keuze komt, waarbij een gespreksverslag met iemand van het bedrijf als bijlage wordt toegevoegd. Voorbeelden hiervan kunnen zijn: a) ontwikkeling van vraagmogelijkheden b) concurrentieanalyse c) risicobeheersing d) marketingmix uitgaande van een al gekozen doelgroep/postionering e) break-‐even analyse f) opzetten systeem van administratie t.b.v. de onderneming eigen en belastingdienst g) aangifte invullen voor inkomstenbelasting dan wel vennootschapsbelasting h) een andere ondernemingsvorm i) opstellen begroting van investeringen/ financiering en exploitatie j) nieuwe segmentatie van de markt en doelgroep bepaling k) uitbreiding van de onderneming l) inrichting van processen m)mogelijkheden van crowdfunding n)analyse en verbeterpunten van de website o)online marketing p)e-‐commerce q) nieuwe strategische keuzes in de marketing 3) Uitwerken van het advies en branche onderzoek Indeling en inhoud van het rapport: A) Inleiding -‐ het bedrijf -‐ keuze onderwerp voor advies en motivering van die keuze B) Interne analyse Een voor het onderwerp relevante analyse van het bedrijf. Dit zal uiteraard beperkt zijn, omdat je anders erg afhankelijk bent van de medewerking en tijd van het bedrijf. Minimaal een gesprek met het bedrijf is echter wel noodzakelijk. C) Externe analyse van de branche en overige relevante omgevingsfactoren -‐Schets van de branche en overige omgevingsfactoren (denk hierbij ‘harde’ branchegegevens zoals omzet, vestigingen, volume, personeel). -‐Schets van recente ontwikkelingen (vanaf 1 januari 2014 tot heden). Hierin maak je onderscheid naar internationale ontwikkelingen, ontwikkelingen specifiek voor Nederland of een regio, ontwikkelingen op het terrein van techniek (dit zijn kennisgebieden), ontwikkelingen op het terrein van afnemers, ontwikkelingen op het terrein van beheersing bedrijfsprocessen.
6
D) Conclusie en Advies Op basis van je analyse formuleer je een verdedigbare conclusie. Waarna je een onderbouwd advies aan de onderneming formuleert. In het hele rapport is de essentie: een goede onderbouwing op basis van duidelijke bronnen ! 4) Voorbereiding presentatie en verdediging Zie daarvoor verder het weekoverzicht en de mededelingen via Blackboard.
7
8. WEEKOVERZICHT Les Inhoud te bestuderen Les 1 inleiding Les 2 Docent keurt het bij aanvang van deze les ingevulde formulier goed/af Info over de pitch, indeling van de klas in 2 groepen. Les 3 Les 4A (1 lesblok)
Les 4B
(1 lesblok)
Les 5 Les 6A (1 lesblok)
Les 6B
(1 lesblok)
Les 7 Les 8A (1 lesblok)
Les 8B
(1 lesblok)
Les 9
Individuele terugkoppeling aan de docent Presentatie van je branche onderzoek Gelegenheid om allerlei vragen te stellen m.b.t . je gekozen onderwerp
Individuele terugkoppeling aan de docent Werken aan presentatie en terugkoppeling Gelegenheid om allerlei vragen te stellen m.b.t .je gekozen onderwerpen Individuele terugkoppeling aan de docent Werken aan presentatie en terugkoppeling Gelegenheid om allerlei vragen te stellen m.b.t .je gekozen onderwerpen inleveren rapportage
Wat moet je doen direct op zoek gaan naar een onderneming die je zou willen adviseren Inleveren goedkeuringsformulier persoonlijk bij de docent. (zie randvoorwaarden!!!) (zie Format in deze modulehandleiding) Dit formulier staat ook in een apart bestand op blackboard Stuur je vragen per email aan de docent die je tijdens de individuele terugkoppeling van les 3 zou willen stellen voorbereiding van de pitch en de poster voor les 4 Deze les is twee maal ingeroosterd; er wordt gewerkt met halve klassen (indeling maakt docent) Je geeft een korte pitch van maximaal 5 minuten van je branche onderzoek. Hierbij gebruik je een zelf ontworpen poster. Stuur je vragen per email aan de docent die je tijdens de individuele terugkoppeling van les 6 zou willen stellen. voorbereiding van de pitch en keuze van eventuele presentatiemedia voor les 6 Deze les is twee maal ingeroosterd per halve klas (indeling door docent) Je geeft een korte pitch van maximaal 5 minuten, waarin je een verkenning geeft van probleem en adviesmogelijkheden (keuze van eventuele presentatiemedia is vrij) Stuur je vragen per email aan de docent die je tijdens de individuele terugkoppeling van les 7 zou willen stellen Voorbereiding pitch proefpresentatie Deze les is twee maal ingeroosterd per halve klas (indeling door docent) Je geeft een korte pitch van maximaal 5 minuten van je definitieve bevindingen m.b.t. de externe analyse (keuze van eventuele presentatiemedia is vrij) Formuleer de vragen die je nog zou willen stellen Rapport persoonlijk bij de docent in tweevoud (hardcopy) inleveren bij aanvang van het college
8
7. GOEDKEURINGSFORMULIER (dit formulier staat ook in een apart wordbestand op blackboard!!!) Hieronder een afdruk van het format van het goedkeuringsformulier. dat je bij de docent moet inleveren! (dit staat ook in een apart wordbestand op blackboard!!!) Invullen met de computer en op papier uitprinten! (handgeschreven=afgekeurd!!!) Voornaam student Achternaam student Idcode student Klasnummer student Naam van de onderneming Adres (hoofd)locatie van de Straat : onderneming Huisnummer : Postcode : Plaats : KVK-nummer Emailadres onderneming Tel.no onderneming Website van de onderneming Branche waar de onderneming bij hoort Onderwerp/aspect , waarover je advies gaat geven Toegekende cijfer na (wordt door de HHS ingevuld) presentatie en verdediging 9
9. SCOREFORMULIEREN met RANDVOORWAARDEN onderwerp Voldaan Niet voldaan/ onvoldoende I. Goedkeurings- formulier Uitgeprint aanvang les 3
Cursus vervolgen als aan I en II is voldaan
Geen toegang Tentamen
II. Pitch les 4
Cursus vervolgen als aan I en II is voldaan
Geen toegang tot tentamen
II. Pitch les 6
Cursus vervolgen als aan I en II is voldaan
Geen toegang tot tentamen
II. Pitch les 8
Cursus vervolgen als aan I en II is voldaan
Geen toegang tot tentamen
III. Ingeleverde rapportage
Het is taalkundig in orde. Toegang tot tentamen als aan I en II is voldaan en aan de onder punt 2 (toetsing) van deze modulehandleiding genoemde randvoorwaarden.
Het is taalkundig niet in orde en/of voldoet niet aan de onder punt 2 (toetsing) van deze modulehandleidin g genoemde randvoorwaarden . Geen toegang tot tentamen
Hoe te herkansen bij niet voldaan Herkansing door formulier binnen 1 week na eerste afkeuring aan de docent persoonlijk te overhandigen tijdens volgende les Herkansing door middel van digitale beeldopname waarvan een kopie aan de docent wordt verzonden binnen 1 week na afkeuring. Herkansing door middel van digitale beeldopname waarvan een kopie aan de docent wordt verzonden binnen 1 week na afkeuring Herkansing door middel van digitale beeldopname waarvan een kopie aan de docent wordt verzonden binnen 1 week na afkeuring Mits aan I en II is voldaan moet het rapport eind blok 3 voor de herkansing opnieuw worden ingeleverd. Info staat op blackboard
Pitches vormen een noodzakelijke inspanningsverplichting bij deze cursus en zijn van cruciaal belang in de voorbereiding van het tentamen. 10
10. SCOREFORMULIER MONDELINGE PRESENTATIE Een ieder die start met de mondelinge presentatie en voldaan heeft aan onderstaande voorwaarden heeft 10 punten verdiend. Onderwerp voldaan Niet voldaan herkansing I.Presentatieduur Korter dan Aftrek van 10 punten op het totaal Periode 3 7 minuten van 90. Bij langer dan 8 minuten II. Gebruikt Verschuilt zich achter Periode 3 presentatiemedia presentatiemedia/presentatievorm /presentatievorm Aftrek van 10 punten op het totaal ter ondersteuning van 90 III. Is inhoudelijk Blijft bij wikipedia-‐uitspraken en Periode 3 op de hoogte van copy-‐paste onderwerp/aspect Ziet verbanden (tussen processen) niet Weet zelf niet waar de exacte locatie van de bedrijfsvestiging is en/of is daar niet geweest. Kent de basisbeginselen van de aangeboden vakken jaar 1 t/m blok jaar 3 niet en/of heeft deze foutief toegepast. Kent de achtergrond van de zelf gebruikte bronnen niet. Is niet op de hoogte van algemene marktkenmerken van de gekozen branche Aftrek van maximaal 60 punten op een schaal van 90 IV Geen Geen pitches toelating tot uitgevoerd en/of mondelinge ontbreken van presentatie digitale opname Pitches zijn 1 studiejaar geldig! Mocht je na 2 kansen zijn gezakt dan dienen in een nieuw studiejaar deze 3 pitches opnieuw te worden uitgevoerd (colleges en/of digitaal) Een en ander volgens de planning van de lesperiode in een komend studiejaar!
11