Méltányos kereskedelem A modul szerzője: Tomory Ibolya
p o l g á r
a
d e m o k r á c i á b a n
SZKA_211_16
SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIÁK
A 11. ÉVFOLYAM
220 Szociális, életviteli és környezeti kompetenciák
tanÁRI
MODULVÁZLAT Tevékenységek – időmegjelöléssel
A tevékenység célja/ fejlesztendő készségek
Munkaformák és módszerek
Eszközök/mellékletek Diák
Pedagógus
I. Ráhangolás, a feldolgozás előkészítése Előzetes feladat A
Az osztály tanulói (és a tanár is) a foglalkozást megelőző két-három hétben címkéket gyűjtenek, amelyeket külföldi termékekről (gyümölcsökről vagy élvezeti cikkekről) vettek le.
Segédletek gyűjtése a foglalkozáshoz
Egyéni gyűjtőmunka
Az érdeklődés felkeltése
Csoportmunka – közös feladatmegoldás
Doboz a címkék számára
I/a Honnan jönnek? A
A tanár kiteríti a világ térképét a földre vagy egy nagy asztalra. A tanulók 3-4 fős kiscsoportokat alakítanak, és körbeállják a térképet. Minden csoport kap néhányat az összegyűlt címkékből. Megpróbálják kitalálni, hogy milyen termékről származnak, és a kis papírokat elhelyezik a térkép azon területén, ahonnan az árucikk hozzánk érkezett. 10 perc
Előzetes ismeretek felidézése Tájékozódás a térben Együttműködés
Világtérkép (nagy) Összegyűjtött élelmiszercímkék
P1 (Háttér-információk)
tanári Méltányos kereskedelem – 11. évfolyam
Tevékenységek – időmegjelöléssel
A tevékenység célja/ fejlesztendő készségek
Munkaformák és módszerek
221
Eszközök/mellékletek Diák
Pedagógus
I/b Te mit választanál? A
A tanulók az előzőleg kialakult kis csoportokban dolgoznak tovább. Közös megegyezéssel kitöltik a D1 feladatlapot, s közben mérlegelik a hagyományos és a méltányos kereskedelmi forgalomból származó áruk előnyeit. Terméktípusonként haladva, a csoportok megosztják egymással választásaik indokait. Végül megbeszélik, hogy mit jelent a termékek nevében az FT (fair trade) rövidítés. 15 perc
Személyes állásfoglalás kérése
Csoportmunka – közös döntés
Mérlegelés Érvelés Konszenzuskeresés Döntés
Csoportos szóforgó
A probléma felvetésének előkészítése
Egész csoportos gyakorlat – tájékozódás a világtérképen
D1 (Feladatlap)
II. Új tartalom feldolgozása II/a Hol termesztik? A
A tanár ismerteti a tanulókkal a banántermesztésre alkalmas éghajlat jellemzőit, majd olyan sárga szívű, banán alakú kis papírokat oszt szét közöttük, amelyik mindegyikére egy-egy ország neve van írva. A tanulók ismét a térkép köré gyűlnek, és elhelyezik papírjaikat a termelési helyszíneken. 10 perc
Térbeli tájékozódás Összehangolt tevékenység
Világtérkép (nagy) Sárga, banán alakú papírformák – országnevekkel
P2 (Háttér-információk)
222 Szociális, életviteli és környezeti kompetenciák
tanÁRI
A tevékenység célja/ fejlesztendő készségek
Munkaformák és módszerek
Az osztály közösen felidézi, hogy milyen márkaneveket látnak leggyakrabban a banáncímkéken, és felírják ezeket a táblára. Közösen átgondolják, hogy vajon honnan szerzik be áruikat ezek az exportcégek. A P3 alapján a tanár szükség szerint kiegészíti a listát. Ezután minden csoport megkapja a D2 feladatlapot, és megpróbál válaszolni annak kérdéseire. A válaszokat megosztják egymással, a tanár pedig szükség szerint kiegészíti azokat. 15 perc
Egy világméretű probléma exponálása
Frontális munka – irányított beszélgetés
Összefüggéslátás Logikus gondolkodás Véleményalkotás Fogalmazás
Csoportmunka – közös feladatmegoldás
Minden csoport egy-egy kinyomtatott kép-párt kap a tanártól. A feladatuk az, hogy kitalálják, mit ábrázolnak a képek, és a párok tagjai milyen kapcsolatban vannak egymással. Az azonos képekkel dolgozók egyeztetik gondolataikat. 15 perc
A termelési körülmények bemutatása
Csoportmunka – asszociációs játék
Asszociációs készség
Kooperatív tanulás – csoportforgó
Tevékenységek – időmegjelöléssel
Eszközök/mellékletek Diák
Pedagógus
II/b Banáncégek és banánországok A
B
D2 (Feladatlap)
P3 (Háttér-információk és útmutató)
A tanár által kinyomtatott képek
P4 (Kinyomtatható fényképek)
tanári Méltányos kereskedelem – 11. évfolyam
Tevékenységek – időmegjelöléssel
A tevékenység célja/ fejlesztendő készségek
Munkaformák és módszerek
223
Eszközök/mellékletek Diák
Pedagógus
A tanár által kinyomtatott képek
P5 (Kinyomtatható képsorozat)
II/c A banán utazása: a hagyományos kereskedelmi folyamat A
B
A tanár a banán útját bemutató, kinyomtatott fényképeket oszt szét a csoportok között. A képek a termelőtől a fogyasztóig követik a déli gyümölcs útjának legfőbb állomásait. A diákok feladata, hogy kitalálják, a folyamat melyik mozzanatát ábrázolja a náluk lévő kép, majd a többiekkel egyeztetve sorba rendezik a képeket a padlón. A szóvivők ismertetik a képen látható tevékenységet. A tanár szükség szerint kiegészíti az elhangzottakat, és elmondja, hogy ezek a hagyományos kereskedelem általános fázisai. 15 perc
A hagyományos kereskedelem folyamatának bemutatása
A tanár a képekhez tartozó ismertetőket és történetleírásokat ad a csoportoknak. A diákok öszszevetik ezeket a saját korábbi elképzeléseikkel. A most kapott információk alapján átgondolják, hogy mit jelent a kereskedelemnek ez a formája a termelők számára, és milyen hatással van életükre. Kiválasztanak egy mozzanatot, és jelenetté formálják azt az érintettek szemszögéből. A csoportok egymást követően előadják jelenetüket. 15 perc
A termelők kiszolgáltatottságának érzékeltetése történetek segítségével
Elemző készség Logikus gondolkodás Együttműködés
Problémaazonosítás Empátia Kreativitás Együttműködés
Csoportmunka – kerekasztal Frontális munka – csoportos szóforgó és tanári magyarázat
Csoportmunka – megbeszélés
Kiscsoportos improvizáció
D3 (Életképek és feladatok)
224 Szociális, életviteli és környezeti kompetenciák
Tevékenységek – időmegjelöléssel
A tevékenység célja/ fejlesztendő készségek
tanÁRI
Munkaformák és módszerek
Eszközök/mellékletek Diák
Pedagógus
II/d Méltányos kereskedelem (fogalmak, alapelvek) A
B
A P6 melléklet alapján a tanár ismerteti a tanulókkal a méltányos kereskedelem elemeit és legfontosabb alapelveit. (Az első 45 perc vége.) 10 perc
Új ismeretek nyújtása
A tanulók megbeszélik, hogy mit találtak érdekesnek és tanulságosnak az előadásokban. Milyen érzelmek, problémák és gondolatok kerültek felszínre, és mi motiválta ezeket? (Az első 45 perc vége.) 10 perc
A látott jelenetek értékelése
Frontális munka – tanári magyarázat
P6 (Háttér-információk)
Figyelem Befogadás Frontális munka – értékelés és megbeszélés
Problémaazonosítás Szóbeli kifejezőkészség
II/e Méltányos kereskedelem – hagyományos kereskedelem A
Minden tanuló megkapja a D4 és a D5 szöveget, amit figyelmesen elolvas, és aláhúzással kiemeli belőle a leglényegesebb gondolatokat. Ezután mindenki húz vitakártyát (D6), amelynek alapján eldől, hogy melyik kereskedelmi forma előnyei mellett kell érveket felsorakoztatnia. 15 perc
Új ismeretek szerzése, a meglévők rendszerezése Szövegértés Lényegkiemelés
Egyéni olvasás és szövegfeldolgozás
D4 (Szöveg) D5 (Szöveg) D6 (Vitakártyák)
tanári Méltányos kereskedelem – 11. évfolyam
Tevékenységek – időmegjelöléssel
B
A tanulók csoportokban elolvassák a méltányos kereskedelemről szóló ismertetőt (D4). Maguk elé képzelik, hogyan változna meg a fényképeken látható emberek élete, ha kapcsolódnának ehhez a kereskedelmi formához. 15 perc
A tevékenység célja/ fejlesztendő készségek Új ismeretek szerzése
Munkaformák és módszerek Egyéni olvasás és fantáziagyakorlat
Szövegértés Kreativitás
II/e Érvek és ellenérvek – jó megoldások A
B
Két nagy csoport alakul, amelyek 3-3 kisebbre oszlanak. A kis csoportok érveket gyűjtenek a kereskedem egyik vagy másik formájának hasznossága mellett. A kis csoportok egy-egy nagy plakáton összesítik érveiket. A plakátok felkerülnek egymás mellé a falra, a diákok pedig szerepet cserélnek. A plakáton szereplő érvek felhasználásával, váltott megszólalással megpróbálják meggyőzni a másik oldalon lévőket arról, hogy a saját maguk által képviselt kereskedelmi forma képviseli a követendő utat. 30 perc
Érvek és ellenérvek megfogalmazása a kétféle kereskedelmi gyakorlat mellett
Csoportmunka – érvek gyűjtése, felkészülés vitára
Véleményalkotás Érvelés Nézőpontváltás Vitakészség
Egész csoportos gyakorlat – moderált vita váltott megszólalással
A diákok elmondják egymásnak a bennük megfogalmazódott gondolatokat. A felvetődött ötletek közül minden csoport kiválaszt egyet, amit jelenet formájában kidolgoz, érzékeltetve, hogy az új kereskedelmi forma milyen változást hozna a szereplők életében. A csoportok egymásnak bemutatják a jeleneteket. 30 perc
A megszerzett tudás átélése jelenetalkotáson keresztül
Csoportmunka – jelenettervezés
Empátia Kreativitás Önkifejezés
Drámajáték – jelenetek bemutatása
225
Eszközök/mellékletek Diák D4 (Szöveg)
Pedagógus
226 Szociális, életviteli és környezeti kompetenciák
tanÁRI
Eszközök/mellékletek
A tevékenység célja/ fejlesztendő készségek
Munkaformák és módszerek
A tanulók az eredeti kiscsoportokba rendeződnek. Minden csoport elkészít egy témahálót (D7), amelybe a kereskedelem hatásait gyűjtik össze. Ezután lépésről lépésre átgondolják, hogy melyek azok a pontok, ahol mérlegelni kell a folyamat méltányosságát a termelők nézőpontjából. Ezeket aláhúzással jelölik meg. Végül kiválasztanak közülük egy problémát, amelyet részleteiben is végiggondolnak. Olyan megoldásokat próbálnak találni, amelynek révén méltányosabbá válhat a kereskedelem gyakorlata a jelenleginél. A szóvivők bemutatják a többieknek a csoport munkájának eredményeit, és ismertetik megoldási ötleteiket. 15 perc
A kereskedelem hatásainak áttekintése, a méltányosság szempontjából problémás pontok azonosítása
Csoportmunka – témaháló készítése és elemzése, megoldások tervezése
D7 (Témaháló)
A csoportok kampányt szerveznek a méltányos kereskedelem népszerűsítése érdekében. Megtervezik és rögzítik a lépéseket. Elképzelik, hogy kiket keresnének meg, és milyen támogatást kérnének tőlük. A terveket kifüggesztik a táblára vagy faliújságra. 15 perc
Az aktív állásfoglalásra mozgósító gyakorlat
Csoportmunka – kampány tervezése
Csomagolópapír Vastag filctollak Ragasztógyurma
Tevékenységek – időmegjelöléssel
Diák
III. Az új tartalom összefoglalása, ellenőrzés és értékelés III/a Léteznek megoldások…?! A
B
Problémaazonosítás Összefüggéslátás Problémamegoldás Együttműködés
Kreativitás Folyamattervezés Hatáskeltés Együttműködés
Pedagógus
tanári Méltányos kereskedelem – 11. évfolyam
Tevékenységek – időmegjelöléssel
A tevékenység célja/ fejlesztendő készségek
Munkaformák és módszerek
III/b Tudatos vásárlás A
B
A tanár röviden ismeretei a hírt, hogy a Köztársasági Elnöki Hivatalban csak méltányos kereskedelemből származó élvezeti cikkeket fogyasztanak. A tanulók sorban megfogalmazzák, hogy milyen okok húzódhatnak meg e döntés mögött. 15 perc
Példa felmutatása
Saját kampánygondolataikra reflektálva, a tanulók arról beszélgetnek, hogy ténylegesen milyen lehetőségeink vannak annak elősegítésére, hogy tőlünk távol élő emberek ne kerüljenek kizsákmányolt helyzetbe, és megkapják munkájukért azt a fizetést, amit a mi földrészünkön mi is elvárunk magunknak. 15 perc
A téma személyes közelségbe hozása
Frontális munka – beszélgetőkör
Összefüggéslátás Véleményalkotás Szóbeli kommunikáció
Empátia Szolidaritás Felelősségérzet
Frontális munka – beszélgetőkör
227
Eszközök/mellékletek Diák
Pedagógus
228 Szociális, életviteli és környezeti kompetenciák Tanári segédletek P1 Címkék, származási helyek A déligyümölcsökön gyakran találunk címkéket, amelyeken szerepel a származási ország neve, vagy következtetni lehet arra. Leggyakoribbak Dél-Amerika országai. A származási helyek azonosításában segítséget jelenthet a P2 melléklet listája.
P2 Banántermelő övezetek, országok A banán fejlődésének a meleg, párás éghajlat kedvez leginkább, ahol a hőmérséklet nem esik 10 fok alá, gyakran van 30 fok feletti hőség, és sokszor esik az eső. Ilyen klíma az Egyenlítő két oldalára jellemző, az északi és déli szélesség 30. foka között. Az övezetben található országok egyik fő mezőgazdasági terméke a banán. Sokféle banán létezik. Ezek közül nálunk csak az édes, azonnali, nyersen is fogyasztásra alkalmas fajtákat árusítják. A banántermelő országokban azonban jóval szélesebb körű a különböző fajták felhasználása. Főzve és sütve is fogyasztják. Afrikában gyakran a főétkezés részeként, a tört krumplihoz hasonló köretet készítenek az apró, zöld, főzőbanánokból, vagy faszénen sütik meg a banánt.
tanÁRI
A legfontosabb banántermelő országok listája: India
Brazília
Fülöp-szigetek
Ecuador
Thaiföld
Indonézia
Mexikó
Honduras
Kolumbia
Costa Rica
Panama
Burundi
Tanzánia
Pápua Új-Guinea
Banglades
Guatemala
Kenya
Ruanda
Ghána
Sierra Leone
Sierra Leone
Uganda
Venezuela
P3 Banánimportáló cégek és országok a) A déligyümölcsök export-importját néhány nagy és több kisebb cég uralja a világon. A kereskedelmi cégek hazánkba is szállítanak különböző árucikkeket, és nagy valószínűséggel szerepelni fognak az összegyűjtött címkék között. Nekik köszönhető, hogy olcsó banánhoz jutunk. (1 kg banán átlagosan 300 Ft vagy annál olcsóbb, míg 1 kg Fair Trade banán ára jelenleg 700 Ft.) Nem minden banántermelő országban vásárolnak fel gyümölcsöt. Vannak kiemelt területek és országok, ahonnan nagy mennyiségben érkezik a gyümölcs hozzánk. A banáncímkéken leggyakrabban előforduló cégnevek: Chiquita, Dole, Del Monte, Fyffes, Noboa, Dogan A banánt legnagyobb mennyiségben exportáló országok: Ecuador, Costa Rica, Fülöp-szigetek, Honduras, Kolumbia, Panama, Guatemala, Elefántcsontpart, Nicaragua
tanári Méltányos kereskedelem – 11. évfolyam
b) A feladat megoldásakor – amikor a tanulók összevetik a banántermelő országok listáját az exportáló országokéival – nyilvánvalóvá válik, hogy banánt sok helyen termelnek, de a banán exportja ennél jóval kevesebb országot érint. Az asztalunkra kerülő banán származási helye jóval körülhatárolhatóbb. Ennek oka, hogy a piacot uraló cégek azokból az országokból vásárolnak, ahonnan olcsóbban tudják beszerezni az árut. Gyakran ők birtokolják a termőföldeket, ültetvényeket, és olcsó bérmunkásokat alkalmaznak. A kistermelőktől is olcsón szerzik be terményeiket, mivel azok nem ismernek más lehetőséget, és a mindennapi megélhetésükhöz szükségük van a bejáratott kereskedelmi kapcsolatokra. Országon belül nehezebb jó áron eladni a gyümölcsöt, mivel sokan vannak, akik piacot akarnak biztosítani saját terményeiknek.
P4 Kinyomtatható páros életképek (külön mappában) 1. teaültetvény – teaszedő munkáslány (1-2.) 2. fűszerkészítmény – ugandai kistermelők (3-4.) 3. kávécserje – kávészüretelők (5-6.)
P5 A banán útja képekben – Kinyomtatható képek (külön mappában 7-16.) 1. Banántermelés és szüretelés 2. Csomagolás 3. Szállítás 4. Importáló
229
5. Nagykereskedés 6. Kiskereskedés 7. Fogyasztó
P6 A méltányos kereskedelem „A méltányos kereskedelem a nemzetközi árucsere szokásos felfogásától eltérő megközelítés. Kereskedelmi partnerséget jelent, amely a hátrányos helyzetű termelők számára kívánja a fenntartható fejlődést előmozdítani, elsősorban jobb kereskedelmi feltételek biztosításával, valamint szemléletformáló kampányokkal a fejlett országokban. A méltányos kereskedelem alapelvei szerint a világkereskedelemben kialakult arányok igazságtalanok, és olyan óriási kiszolgáltatottságot jelentenek a szegény országok lakosságának, amely egyre csak mélyül a kereskedelem hagyományos formáinak fenntartásával… A Fair Trade mozgalmak a harmadik világ jellegzetes exporttermékeit forgalmazzák, főleg kávét, teát, cukrot, mézet, kakaót, banánt, kézműves termékeket. A minősített Fair Trade áruk forgalma a huszonegyedik század elején évi 400 millió dollár, amely ugyan csekély a „normál” kereskedelem mértékéhez képest, mégis biztató irányokat mutat. „A mozgalom legtávolabbi gyökerei a 19. század végi angol és olasz szövetkezeti mozgalomba nyúlnak vissza, melynek célja az volt, hogy a termelőtől a kereskedőig egységes gazdasági láncokat hozzon létre. A második világháború után sok segélyszervezet figyelme az úgynevezett fejlődő országok felé fordult. Amerikai vallási csoportok (pl. a Ten Thousand Village) már akkor elkezdtek közvetlenül a termelőktől vásárolni, ezzel támogatva a megélhetésüket.
230 Szociális, életviteli és környezeti kompetenciák A 60-as évektől kezdve a mozgalmak legfontosabb célja, hogy a fejlődő országok kimozduljanak a monokultúrából – tehát a nyersanyagot a belső piacra termeljék, és az általuk feldolgozott, értéknövelt termékeket exportálják inkább. Az egyszerű segélyezésen túl az Oxfam 1964-ben elindította a „Bridge” nevű programot: harmadik világbeli kézművesek termékeit megvették az importőröktől, és az eladásukból gyűjtöttek segélyekre. A mai Fair Trade-hez hasonló első program 1975-ben indult. A 70-es és 80-as években egyre több termelőszövetkezet jött létre, elsősorban azért, mert a kávé és kakaó világpiaci ára drámaian lecsökkent. Ezek a szövetkezetek eredményesebben tudtak tárgyalni a felvásárlókkal. A 80-as évek végén egy holland egyházi segélyszervezet két szociális munkásának fejében született meg egy egységes fair trade márka gondolata – így lehetővé vált, hogy a kiskereskedők nagy tömegben és egyszerűen vegyenek részt a harmadik világbeli munkások támogatásában. 1988-ban mutatták be Hollandiában a Max Havelaar kávét, amely egy év alatt 3%-os piaci részesedésre tett szert. Az elkövetkező években sok helyütt létesültek más hasonló szervezetek és márkák. Ezek összefogására született meg 1997-ben a FLO (Fairtrade Labelling Organisation), amely egy 17 tagból álló ernyőszervezet.
tanÁRI
Míg 2003-ban 150-féle terméket forgalmaztak a fair trade láncban, 2004-re ez a szám már 834-re nőtt. A fair trade termékek piaca egyre nő, akár évi 40-90%-os piacbővülést is mutatva. Nagy-Britanniában 2001-ben például 46 millió font értékű, fair trade árut adtak el. Kanadában, 1998-ban 3 millió USA dollár bevételt hozott a méltányos kereskedelem – ez 12 500 új munkahelyet teremtett a fejlődő országokban. A világ kávétermelőinek 3%-a tagja valamilyen méltányos kereskedelmet garantáló szövetkezetnek.” (Forrás: Fair Trade, Védegylet, 2005)