ME-GTK Gazdaságelméleti Intézet
Makroökonómia Egészségügyi szervezőknek (GTGKG602EGK)
Orloczki Mónika 2012-13 I. félév
A makroökonómia alapkérdései, alapfogalmai és a makrogazdaság szereplői
FOGALMAK ÉS ÖSSZEFÜGGÉSEK • kibocsátás: reál és nominál, bruttó és nettó • makrogazdasági jövedelem: reál és nominál • fogyasztás és megtakarítás • beruházás: bruttó = nettó + pótlás • árszínvonal • adó és transzferek • makrogazdasági jövedelem áramlásának ábrája és összefüggései szereplőnként
FELADATOK 1. Egy kétszereplős gazdaságból ismertek a következő adatok: a vállalatok 1980 $ munkabért fizettek a háztartásoknak, a két szereplő megtakarítása 420 $, amelyből a vállalatok 300$-t takarítottak meg. Határozzuk meg a fogyasztás, a háztartások megtakarítása, a beruházás és a makroszintű jövedelem összegét! (C=1860; I=420; Y=2280) 2. Egy makrogazdaságról a következő adatok ismertek: a fogyasztás 800, a beruházás 150, a kormányzati vásárlások értéke 200, az export 40, míg az import 50. Tudjuk továbbá, hogy a vállalatok által fizetett adó a háztartások adóbefizetésének kétszerese, a háztartásoknak nyújtott támogatások összege 100, a vállalatoknak nyújtott transzfereké pedig 245. A vállalatok megtakarítása 15, míg az államé 10. a) Határozza meg a makroszintű jövedelem nagyságát! (Y=1140) b) Számítsa ki a háztartások és a vállalatok által fizetendő adót! (TH=185;TV=370) c) Számítsa ki a háztartások munkabérét! (W=1000) d) Számítsa ki a háztartások megtakarítását, továbbá igazolja, hogy a beruházások forrása a nemzetgazdasági megtakarítások. összege! (SK=10 SH=115; I=SH+SV+SÁ+SK 150=150) 3. Egy háromszereplős, zárt gazdaságban a végső felhasználás szerkezete a következőképpen alakul: Fogyasztás: 340, kormányzati vásárlás: 80, beruházások: 60, a vállalatok által fizetett adó:160, a háztartások által fizetett adó: 40, az állam által a háztartásoknak juttatott transzfer: 80, a vállalatoknak juttatott transzfer: 25, a háztartások munkabére: 310. Határozzuk meg az összjövedelmet és a gazdasági szektorok megtakarításait! Milyen az állami költségvetés egyenlege? (Y=C+I+G=480, SH=10, SV=35, SÁ=15, az állami költségvetés 15 egységnyi szufficitet mutat) 4. Egy gazdaságról a következőket ismerjük: Fogyasztás: 700, kormányzati vásárlás: 50, beruházások: 350, a bérfizetések: 800, a háztartások által fizetett adó: 50, az import: 300, a vállalatok megtakarítása: 50, az állam megtakarítása: 50, a külföld megtakarítása: 100. Határozzuk meg az összjövedelmet, az exportot, a vállalatok adóját, a háztartásoknak juttatott transzfert és a háztartások megtakarítását! (X=200, Y=1000, TV=150, TRH=100, SH=150) 5. Egy ország költségvetési deficitje 60 egység, a vállalatok az összbevétel 10%-át fordítják megtakarításra. A végső kibocsátás értéke 750. A magánszektor megtakarítása 150, a magánszektor nem kap transzfert. A vállalatok 600 munkabért fizetnek a háztartásoknak, akik adója 100. Határozza meg a beruházásokat, a háztartások megtakarítását és az állami vásárlások értékét! (I=90, SH=75, G=235) 2
A gazdasági tevékenység mérése
FOGALMAK ÉS ÖSSZEFÜGGÉSEK • termelőfogyasztás/folyó termelőfelhasználás • GDP: reál és nominál • értékcsökkenési leírás (amortizáció) • NDP • GNI • NNI • GNDI • NNDI FELADATOK 1. A 2010. évben Seholsincs országban az összes kibocsátás 4500 m$ volt. A folyó termelő felhasználás 2600 m$, a tárgyi eszközök értékcsökkenése 500 m$. Külföldről származó elsődleges jövedelem 40 m$, a külföldiek itthon szerzett elsődleges jövedelme 20 m$. Határozza meg a GDP-t, a GNI-t, és az NDP-t! (GO = 4500; GDP = 4500 – 2600 = 1900; NDP = GDP – amortizáció = 1400; GNI = GDP + hazaiak kint – külföldiek bent = 1920) 2. Egy országban a GDP 1000 egység. A külföldről származó bevételek: külkereskedelemből 100 egység, kamatjövedelemből 40 egység, munkajövedelemből 70 egység. Az országban működő külföldi vállalatok jövedelme 180 egység. Amortizáció 150 egység. Mennyi a GNI, NNI, és az NDP? (GDP = 1000; NDP = GDP – amortizáció = 850; GNI = 1000 + 40 + 70 – 180 = 930(külkerből származó 100 már benne van a GDP-ben, nem kell újra hozzáadni!;NNI = GNI – amortizáció = 780) 3. Egy makrogazdaságban az alábbi adatok ismertek: • összes kibocsátás: 15860,5 • termelőfogyasztás: 4120,2 • amortizáció: 720,1 • belföldiek által külföldön szerzett jövedelem: 502,6 • külföldiek által belföldön szerzett jövedelem: 612,2 Adja meg a GDP, NDP, NNP értékét! (GDP=11740.3; NDP=11020.2; GNP=11630.7; NNP=10910.6) 4. Az alábbi, billió forintban megadott adatok ismertek egy gazdaságról: Összes kibocsátás 1000; termelő fogyasztás 400; amortizáció 80; hazai gazdasági alanyok külföldi munka- és tőkejövedelme 90; külföldi gazdasági alanyok hazai munka- és tőkejövedelme 110; jövedelemtranszfer az országba külföldről 40; jövedelemtranszfer az országból külföldre 70. Számítsa ki az SNA-mutatók értékét! (GDP=GO-TF=1.000-400=600 NDP=GDP-am=600-80=520 GNI=GDP+hj-kj=600+90-110=580 NNI=GNI-am=580-80=500 GNDI=GNI+TRbe-TRki=580+40-70=550 NNDI=GNDI-am=550-80=470)
3
Az árupiaci egyensúly FOGALMAK ÉS ÖSSZEFÜGGÉSEK
• • • • • • • • • • • •
makrogazdasági kereslet (C+I+G) és kínálat (Y) fogyasztási függvény (ábra!) fogyasztási határhajlandóság autonóm fogyasztás megtakarítási függvény (ábra!) megtakarítási határhajlandóság autonóm megtakarítás beruházási függvény (ábra!) autonóm beruházás adó és transzferek hatása árupiaci egyensúly: Y=C+I+G keynesi-kereszt (ábra) IS görbe
FELADATOK 1. Egy kétszereplős modell fogyasztási függvénye lineáris. Ismert továbbá, hogy amennyiben a jövedelem 1000 egység, a fogyasztási kereslet 950. Ha a jövedelem megduplázódik, a megtakarítás értéke 450 egység. Határozza meg a fogyasztási határhajlandóság és az autonóm fogyasztás értékét, majd írja fel a megtakarítási és fogyasztási függvény egyenletét! Mekkora jövedelem mellett nincs megtakarítás? (Y=1000: C(Y=1000)=950; S(Y=1000)=50 és Y=2000: C(Y=2000)=1550; S(Y=2000)=450; 950=C0+ĉ*1000 és 1550=C0+ĉ*2000 ĉ=0,6; C0=350 C(Y)=C0+ĉY C(Y)=350+0,6Y és S(Y)=0,4Y-350; S(Y=?)=0 0=0,4Y-350 Y=875) 2. Egy gazdaságban a fogyasztási függvény C(Y)=400+0,8Y egyenletű. A beruházás értéke 500. Határozza meg az egyensúlyi jövedelmet, a megtakarítási függvényt, és annak értékét az egyensúlyi jövedelem mellett! (egyensúly: YS=YD, ahol YS=Y és YD=C+I YD=400+0,8Y+500=900+0,8Y Y=900+0,8Y Y*=4500 S(Y)=0,2Y-400 S(Y=4500)=0,2*4500-400=500 (=I)) 3. Feltételezzük, hogy egy 3 szereplős gazdaságban az autonóm fogyasztás 160 egység. Ha a jövedelmet 1 Ft-tal növeljük, akkor annak 75%-át fogyasztásra fordítják. A beruházás 200, a kormányzati vásárlás pedig 485. A gazdaságban csak egyösszegű adó van, amely 100 Ft. a) Írja fel a fogyasztási függvényt! (C=160+0,75(Y-100)=85-0,75Y) b) Írja fel az árupiaci egyensúly egyenletét és számolja ki az egyensúlyi jövedelmet! (Y=85+0,75Y+200+485 Y*=3080) c) Az egyensúlyi jövedelem mellett mekkora a fogyasztás? (C*=2395)
4
4. Feltételezzük, hogy egy 3 szereplős gazdaságban az autonóm fogyasztás 200 egység, a jövedelem 1Ftos növekedésének hatására a fogyasztás 80%-kal nő. A jövedelem 1925. A gazdaságban az egyösszegű adó 375. A beruházásról a következőket tudjuk: A maximális beruházás 275, ha a kamatlábat növeljük 1 %-kal, a beruházás 2 egységgel esik vissza. A kormányzati vásárlás pedig 235. a) Írja fel a beruházási függvényt és adja meg a fogyasztás értékét! (I=I0- a*r=275-2r; C=C0+ĉ(Y-T)= 200+0,8*(1925-375)=1440) b) Írja fel az árupiaci egyensúly egyenletét és számolja ki az egyensúlyi kamatlábat! (1925=1440+275-2r+235 r*=12,5%) c) Az egyensúlyi kamatláb mellett mekkora a beruházás? (I*=250) d) Mekkora ebben az esetben aköltségvetés egyenlege? (SÁ=T-TR-G=375-0-235=140 szufficit) e) Mekkora az egyensúlyi kamatláb mellett a magánmegtakarítás? (SM=Y-C-T+TR=1925-1440375+0=110) (Látható, hogy az állami és a magánmegtakarítás együtt S=250, tehát I=S érvényesül)
5
Az pénzpiaci egyensúly FOGALMAK ÉS ÖSSZEFÜGGÉSEK • Pénz • A pénz funkciói • A jegybank és a kereskedelmi bankok feladatai • Hogyan szabályozza a jegybank a forgalomban levő pénz mennyiségét (pénzkínálatot)? • pénzkínálat • pénzkereslet és 3 típusa • LM görbe FELADATOK 1. Egy gazdaságról tudjuk a következőket: a reál pénzkeresleti függvény, MD=0,4Y+500-30r; a jegybank a nominális pénzmennyiség szabályozásával a reáljövedelem és az árszínvonal változásaitól függetlenül az egyensúlyi kamatlábat mindig r=5 szinten tartja. Az alábbi táblázat 2. és 3. oszlopa az egyes években tapasztalt reáljövedelmi és árszínvonal adatokat tartalmazza. A 4. és 5. oszlopba r=5 kamatszint tartásához szükséges reál ás nominál pénzmennyiség kerül. Töltse ki a táblázat üres rovatait! Évek 1. 2. 3. 4.
Y
P
M/P (r=5)
M (r=5)
2000 2 1150 2300 2100 2,2 1190 2618 2150 2,4 1210 2904 2250 2,5 1250 3125 A táblázat minden sorában az MS/P=MD egyenletet kell alkalmazni a számításokhoz.
2. Egy gazdaság reál pénzkeresleti függvénye: MD =0,4Y-100r, ahol a kamatláb százalékos nagyságú. A reáljövedelem Y=2000 egység. A nominális pénzkínálat: M=1200, az árszínvonal: P=2. 1. Mekkora az egyensúlyi kamatláb? (MS/P=MD 1200/2=0,4*2000-100r r=2) 2. Tegyük fel, hogy a reáljövedelem 10%-kal bővül, miközben az árszínvonal 5%-kal emelkedik. Milyen arányú nominális pénzkínálat változásra van szükség ahhoz, hogy az egyensúlyi MS’=1428 ∆M=1428kamatláb változatlan maradjon? (MS’/2,1=0,4*2200-100*2 1200=228 vagy %∆=(1428-1200)/1200=0,19=19%)
6
Az áru- és pénzpiac együttes egyensúlya FOGALMAK ÉS ÖSSZEFÜGGÉSEK • IS • LM • IS-LM egy koordinátarendszerben (IS-LM rendszer), meghatározni, hogy az egyes pontoknál mely piacon milyen helyzet alakul ki (túlkereslet, túlkínálat, egyensúly) FELADATOK 1. Egy háromszereplős gazdaságban a fogyasztás C=100+0,8(Y-T), ahol az adó nagysága 200. A beruházás I=500-4r. A kormányzati vásárlás 150. A pénzpiacon a kereslet MD=0,8Y-4r. A pénzkínálat 3000, míg az árszínvonal P=2. a) Mekkora az egyensúlyi jövedelem és kamatláb?(IS: Y=C+I+G, Y=2950-25r; LM: MS/P=MD, Y=1875+5r; IS=LM: r*=35,8%, Y*=2054,2) b) Milyen értéket vesz fel a fogyasztás és a beruházás? (C*=1583,36; I*=321) 2. Egy háromszereplős gazdaságban a fogyasztás C=580+0,75(Y-780+TR). Az állam 60 egység transzfert juttat a gazdaság magánszereplőinek. A beruházás I=440-15r. A kormány 360 egységben vásárol árukat. A pénzpiacon a kereslet MD=40+0,3Y-30r. A pénzkínálat 280, míg az árszínvonal egységnyi. a) Mekkora az adó nagysága és az állami költségvetés egyenlege? (T=780 (a fogyasztási függvényből), SÁ=T-TR-G=780-60-360=360 szufficit) b) Mekkora az egyensúlyi jövedelem és kamatláb?(IS: Y=C+I+G, Y=3000-60r; LM: MS/P=MD, Y=800+100r; IS=LM: r*=13,75%, Y*=2175) c) Milyen értéket vesz fel a fogyasztás és a beruházás? (C*=1671,25; I*=233,75) 3. Egy kétszereplős gazdaság adottságai a következők: C=100+0,75Y, I=800-20r, MS=1100, MD=100+0,5Y-40r. a) Határozza meg az áru- és pénzpiac együttes egyensúlyának értékeit, ha az árszínvonal egységnyi! (IS: YS=YD Y=100+0,75Y+800-20r 0,25Y=900-20r Y=3600-80r LM: MS/P=MD 1100/1=100+0,5Y-40r 0,5Y=1000+40r Y=2000+80r IS=LM: Y=3600-80r és Y=2000+80 r=10 és Y=2800) b) Milyen helyzet alakul ki az áru- és pénzpiacon, ha az aktuális kamatláb 12, a reáljövedelem pedig 2640 (P=1)? (Ha r=12 és Y=2640: Árupiac: YD=100+0,75*2640+800-20*12=2640 YS=2640 YS=YD egyensúly Pénzpiac: MD=100+0,5*2640-40*12=940 MS/P=1100 MS/P>MD túlkínálat)
7
A munkaerőpiac, munkanélküliség FOGALMAK ÉS ÖSSZEFÜGGÉSEK • munkapiac • munkakínálat • munkakereslt • reálbérek változásakor milyen típusú munkanélküliség, ábra! • önkéntes és kényszerű munkanélküliség • frikciós/súrlódásos és strukturális munkanélküliség • munkanélküliségi ráta FELADATOK 1. Egy gazdaságban az aktívak száma 2000 fő, ami a munkaképesek 80%-át teszi ki. A nem munkaképesek száma 300 fő, míg a munkanélküliek 150-en vannak a) Mekkora a munkanélküliségi ráta? (mn/aktív=0,075) b) Hányan vannak a foglalkoztatottak? (aktív-mn=1850) c) Hányan vannak a munkaképesek? (munkaképes*0,8=aktív mk=2500) d) Hány fő lakik az országban? (mk+nem mk=2800) e) Mekkora az aktivitási ráta? (aktív/mk=0,8) 3. Egy gazdaságban a munkakeresleti függvény: ND=1000-3(W/P), a munkakínálati függvény: NS=500+2(W/P). Az aktív népesség 760 efő. (N egy egysége: efő-t jelent!). Mekkora a foglalkoztatottak száma, ha az aktuális reálbér az egyensúlyi reálbér 110%-a? Mekkora a kényszerű munkanélküliek száma? Mekkora az önkéntes munkanélküliek száma? Hány százalékos a munkanélküliségi ráta? Egyensúly: NS=ND 1000-3(W/P)=500+2(W/P) W/P*=100, ekkor E*=700 W/P1=100*1,1=110 E=ND(W/P=110)=1000-3*110=670 Uk=NS(W/P=110)-ND(W/P=110)=720-670=50 Uö=Aktív-NS(W/P=110)=760-720=40 U=(Uö+Uk)/Aktív=90/760=11,8%
2. Egy országban a munkakeresleti függvény: ND=6500-3(W/P), a munkakínálati függvény: NS=6000+2(W/P), az aktívak száma 8500. a) Mekkora az egyensúlyi reálbérszint és hány embert foglalkoztatnak ekkor? (W/P*=100, E*=6200(foglalkoztatottak száma) b) Adja meg a foglalkoztatottak számát, munkanélküliek számát típusonként és a munkanélküliségi rátát, ha a reálbérszint W/P1=130-ra változik! (Egyensúly feletti reálbér, a foglalkoztatottak számát a munkakereslet határozza meg, E=6110 (foglalkoztatottak száma, kényszerű munkanélküliek: UK=150, önkéntes munkanélküliek: UÖ=2240, u=2390/8500=0,2812) c) Adja meg a foglalkoztatottak számát, munkanélküliek számát típusonként és a munkanélküliségi rátát, ha a reálbérszint W/P2=90-re csökken! (Egyensúly alatti reálbér, a foglalkoztatottak számát a munkakínálat határozza meg, E=6110 (foglalkoztatottak száma, kényszerű munkanélküliek nincsenek UK=150, önkéntes munkanélküliek: UÖ=2320, u=2320/8500=0,2729) d) Ábrázolja! 8
Az infláció FOGALMAK ÉS ÖSSZEFÜGGÉSEK • infláció • inflációs ráta • kúszó, vágtató, hiperinfláció • keresleti infláció • költség/ kínálati infláció • a pénzmennyiség és az infláció (M*V=P*Y) • Phillips-görbe • az árszínvonal és a kamatláb (nominál és reálkamatláb) • Fisher egyenlet FELADATOK 1. Töltse ki az alábbi táblázatot! (a szürke mező hiányzik) Nominális kamatláb Reálkamatláb (%) (%) 6 10 2 10 -2 10 4 7 -2 12 3 8 -2 7
Inflációs ráta (%) 4 8 12 3 14 5 9
9
Az állam szerepe a makrogazdaságban (gazdaságpolitikában) FOGALMAK ÉS ÖSSZEFÜGGÉSEK • konjunktúra és dekonjunktúra • gazdaságpolitika • a gazdaságpolitika feladatai, funkciói(5) • költségvetési politika • monetáris politika • költségvetés • restriktív gazdaságpolitika (restriktív fiskális és restriktív monetáris politika) • expanzív gazdaságpolitika (expanzív fiskális és expanzív monetáris politika) • fizetési mérleg (tartozik és követel oldala)
Nyitott makrogazdaságok FOGALMAK ÉS ÖSSZEFÜGGÉSEK • konvertibilitás • szabadon lebegő árfolyam • kiigazítóan fix árfolyam • csúszó árfolyam • menedzselt lebegtetés • tisztán rögzített árfolyam (ezekhez a táblázat is) FELADATOK 1. Egy országban ismerjük a következő adatokat és összefüggéseket: fogyasztás C=100+0,8Y; beruházás I=150; kormányzati kiadás G=200; export EX=400; import IM=50+0,2Y. a) Mekkora jövedelem biztosítja ebben az országban az árupiaci egyensúlyt? (Y=100+0,8Y+150+200+400-50-0,2Y 0,4Y=800 Y*=2000) b) Mekkora a külkereskedelmi mérleg egyenlege az egyensúlyi jövedelem mellett? (TB=EX-IM=400-50-0,2Y*2000=-50) 2. A valutapiacon a dollár keresleti és kínálati függvénye: D$=5200-20E, S$=20E-4800. a) Mekkora az egyensúlyi árfolyam? (D$=S$ 5200-20E=20E-4800 E*=10000/40=250) b) Mekkora változást okoz az egyensúlyi árfolyamban, ha a központi bank tartalékaiból piacra dob 100$-t, illetve felvásárol 100$-t? (S$’=20E-4800+100=20E-4700 5200-20E=20E-4700 E=9900/40=247,5 D$’=5200-20E+100=5300-20E 5300-20E=20E-4800 E=10100/40=252,5)
10