Handleiding SLB-hoofdfase Jaar 2 2014-2015 Code: AFXX-SLB-J2-14 AC duaal: AFAC-D-SLB-J2-14
Competentie ontwikkeling en persoonlijke groei “klaar om op stage te gaan”
Studieloopbaanbegeleiding jaar 2 2014-2015
1
Handleiding SLB-verbredingsfase Inleiding Binnen Avans Hogeschool, en dus ook binnen de Academie voor Algemeen en Financieel Management, wordt gewerkt met Competentiegericht Onderwijs. Dit betekent dat je tijdens je opleiding aandacht besteedt aan de ontwikkeling van competenties die aansluiten bij je vakgebied maar ook, meer algemeen, bij het niveau van een beroepsbeoefenaar na het HBO. Competentie ontwikkeling is een continue proces waar je vanaf de propedeuse tot aan de diploma-uitreiking mee bezig bent. Binnen de leerlijn Studie Loopbaan Begeleiding (SLB) wordt in alle 4 de jaren van de opleiding nadrukkelijk invulling gegeven aan deze competentie ontwikkeling. Het uitgangspunt hierbij is dat je wordt getoetst aan de competenties zoals omschreven in de Dublin descriptoren. Dit zijn eindcompetenties die van toepassing zijn op alle Bachelor-opleidingen in Europa. Voor het programma SLB staan de volgende 3 Dublin-gedragscompetenties centraal: communicatie vaardigheden, oordeelsvorming en persoonlijke leervaardigheden ontwikkeling. Deze 3 competenties zijn in de propedeuse en in de hoofdfase, voor leerjaar 2 en voor leerjaar 3/4, vertaald naar deelcompetenties, die vervolgens weer zijn uitgewerkt naar leerdoelen. In leerjaar 1 word je getoetst op niveau 1, in leerjaar 2 op niveau 2 en in leerjaar 3/4 op eindniveau 3.
Niveau 1
Studieloopbaanbegeleiding jaar 2 2014-2015
Niveau 2
Niveau 3
2
Algemeen Bij SLB in het 2e leerjaar wordt er een vervolg gegeven aan de competentie ontwikkeling zoals je daar in de propedeuse kennis mee hebt gemaakt. Er wordt een nadrukkelijke link gelegd tussen competentie ontwikkeling en stagevaardigheden. Aan het einde van leerjaar 2 behoor je stagebekwaam te zijn. Middels workshops en begeleiding door coaches bekwaam je je in de vaardigheden die nodig zijn bij het solliciteren en ontwikkel je competenties die passen bij je beroepsprofiel. De competenties die getoetst worden in dit jaar zijn: -
mondelinge communicatie; schriftelijke communicatie; sociale vaardigheid; pro-activiteit ; zelfreflectie.
Leerdoelen De competenties zoals hierboven weergegeven zijn vertaald naar concreet gedrag en vaardigheden. Dit (gewenste)gedrag is onder anderen benoemd door bedrijven die regelmatig stagiaires zoeken. Hieronder staan de vaardigheden en het gedrag beschreven die horen bij het stagebekwaam zijn, vertaald naar leerdoelen.
Studenten reflecteren op hun houding en gedrag. Ze benoemen de competenties die ze willen ontwikkelen om stagebekwaam te zijn. Ze kunnen met hulp van een coach activiteiten benoemen om zich zelfstandig op deze competenties te ontwikkelen. Dit leggen ze vast in een POP. Studenten hebben een realistisch beeld van de arbeidsmarkt binnen hun vakgebied. Ze zijn bekend met de ontwikkelingen en trends op de arbeidsmarkt en kennen de competentie-eisen die door deze markt aan hun beroep worden gesteld. Studenten schrijven een correcte sollicitatiebrief en stellen een correct CV op. Ze verplaatsen zich in de behoefte van een potentieel stagebedrijf en weten dit te vertalen in een brief en CV. Door te netwerken zijn studenten in staat op eigen kracht een stageplaats te acquireren. Ze leggen contacten met bedrijven en regelen en organiseren zelfstandig alle gevraagde zaken rondom de stage. Studenten benoemen hun kwaliteiten en ontwikkelpunten. Dit presenteren zij kort en pakkend tijdens een (sollicitatie)gesprek. Studenten ‘verkopen’ zichzelf in een sollicitatiegesprek met gebruik van de STAR-methodiek. Studenten passen zich makkelijk en effectief aan aan een nieuwe omgeving of situatie. Studenten vragen uit zichzelf om nadere informatie en initiëren zelfstandig activiteiten.
Literatuur Handleiding SLB-hoofdfase, jaar 2 Trainingswijzer Workshops Stagevoorbereiding
Studieloopbaanbegeleiding jaar 2 2014-2015
3
Programma en planning Wanneer Q1, week 1/2 Q1, week 1/2 Q1, week 3/4/5 Q1, 2, 3 en 4 Op verzoek Q3, week 2,3,4,5 Q3, week 10 Q4
Onderwerp Introductiecollege SLB Opstart SLB
Wie Vorm Coördinator en hoorcollege studenten bachelor Coach + studenten werkcollege
Intakegesprek
Student + coach
Individueel gesprek
Uitvoeren activiteiten
Student
Zelfstandig
Voortgangsgesprek Workshops Stagevoorbereiding, sollicitatietrainingen Assessment; speeddate en elevator pitch Eindgesprek
Student + coach Individueel gesprek Coach + studenten werkcollege studenten
Event
Student + coach
Eindpresentatie/eindbeoordeling competentieontwikkeling
Studiebelasting Je ontvangt bij positieve afronding van het programma SLB, 4 ECTS. Twee studiepunten worden ingevuld met de workshops en het assessment. De andere 2 studiepunten zijn gekoppeld aan het, onder begeleiding en sturing van de coach, invullen van de competentie ontwikkeling. Je kiest activiteiten waarmee je je competenties ontwikkelt. Je besteedt hier gemiddeld 60 uur aan, inclusief verslaglegging en gesprekken. Studenten van de opleiding AC-duaal volgen een andere leerroute. Voor hen vindt SLB jaar 2 in blok 5 en 6 plaats. In deze periode volgen zij de workshops en nemen ze deel aan het assessment. Met de SLB coach bespreken zij het ambitieformulier. Bij een positieve afronding ontvangen zij hiervoor 2 ECTS.
Studieloopbaanbegeleiding jaar 2 2014-2015
4
Introductiecollege Tijdens de eerste of tweede week van blok 5 staat er in je rooster een introductie college voor SLB jaar 2 ingepland. Dit introductiecollege is verplicht en is bedoeld voor alle groepen in blok 5. Tijdens dit college vertelt de coördinator van SLB in hoofdlijnen wat de doelstelling, het programma en de opzet is van SLB in het 2e studiejaar. Ook wordt uitgelegd hoeveel studiepunten je kunt behalen en waar je aan moet voldoen om aan het einde van jaar 2 deze studiepunten toegekend te krijgen. De sheets van dit introductiecollege staan in de Community SLB-hoofdfase op BB.
Opstart SLB Nadat je tijdens het introductiecollege een algemene inleiding over SLB in jaar 2 hebt ontvangen, ga je met een groep studenten kennismaken met je coach. Een coach heeft gemiddeld 15 studenten die hij begeleidt. Er is ruimte voor het stellen van vragen en je plant een afspraak voor het intakegesprek met je coach. Ook dit opstart-moment staat gepland in je rooster en is verplicht.
Intake gesprek en POP Tijdens de ‘opstart bijeenkomst’ heb je een afspraak gemaakt voor het individuele gesprek met je coach. Zorg dat je dit gesprek uiterlijk in week 5 hebt gevoerd met je coach, zodat je daarna aan de slag kan. Tijdens dit gesprek van ongeveer 30 min, komen een aantal zaken aan bod. Allereerst kun je met je coach wat dieper ingaan op je persoonlijke situatie of zaken die relevant zijn voor je studieloopbaanontwikkeling en waarvan je het prettig vindt dat je coach dit weet. Daarnaast bespreek je met je coach welke competentie(s) je wil gaan ontwikkelen aan de hand van je concept Persoonlijk Ontwikkel Plan (POP). Stel jezelf bijvoorbeeld de vraag: “als ik morgen op stage zou moeten, wat zou ik dan nog niet voldoende ontwikkeld hebben of waarin zou ik dan steviger willen staan”. Vervolgens kun je alvast met je coach brainstormen over mogelijke activiteiten die je kan inzetten om deze competenties te ontwikkelen. Activiteiten die je gaat doen om je competenties te ontwikkelen, moeten altijd vooraf goedgekeurd worden door je SLB coach. Daarna kun je de activiteiten starten en telt dit mee voor je SLB jaar 2 uren. Je kunt activiteiten kiezen die binnen school worden georganiseerd. Deze activiteiten vind je op de community AAFM SLB-hoofdfase onder de tab ‘SLB-activiteiten’ in de map ‘kaartenbakactiviteiten’. De kaartenbak wordt in lesweek 6 gepubliceerd. Wanneer je je voor een activiteit kan opgeven, wordt er door de betreffende contactpersoon via de mededelingen een oproep gedaan. Je kunt de activiteit wel al opnemen in je POP. Naast kaartenbakactiviteiten kun je ook persoonlijke activiteiten uitvoeren om je te ontwikkelen in een competentie. De competenties en de activiteiten leg je vast in een POP. Een format hiervoor vind je op de blackboard community onder de tab ‘documenten en formats’. Dit POP laat je goedkeuren door je
Studieloopbaanbegeleiding jaar 2 2014-2015
5
SLB coach en bewaar je in je E-portfolio. Eind kwartaal 1 moet de POP definitief zijn. Zorg ook dat je je coach toegang verleent tot dit portfolio, zodat hij je POP kan inzien. In totaal besteed je 60 uur aan activiteiten. Een verantwoording voor de uren kun je bijhouden in een daarvoor bestemd overzicht dat je ook kunt vinden op de community. Studenten AC-duaal gebruiken het intake gesprek om vooruit te blikken op de ambitieformulering voor werkperiode 1. Samengevat stappenplan: 1. Je bepaalt welke competenties je wilt ontwikkelen en verwerkt dit in een concept POP 2. Je gaat in gesprek met je SLB coach tijdens het intakegepsrek om je keuze toe te lichten en de compenties definitief vast te stellen 3. Na het gesprek doe je aanpassingen in je POP en vult deze aan met activiteiten 4. Je legt de POP nogmaals voor aan je SLB coach ter goedkeuring. 5. Eind kwartaal 1 is je POP definitief en kun je aan de slag met de activiteiten
Uitvoeren activiteiten Door activiteiten uit te voeren en hierop te reflecteren, ontwikkel je de competentie(s) die je in je POP hebt opgenomen. Het reflecteren vormt hier een wezenlijk onderdeel van je leerproces.
Studieloopbaanbegeleiding jaar 2 2014-2015
6
Nadat je een activiteit hebt uitgevoerd maak je áltijd een verslag van hetgeen je hebt uitgevoerd en geleerd. Hiervoor gebruik je de format ‘Leerverslag’ die je vindt onder de tab ‘Documenten en Formats’.
Voortgangsgesprek Het is mogelijk om, wanneer je hier behoefte aan hebt, tussentijds een afspraak te plannen met je coach. Wanneer je twijfelt over een activiteit, je erachter komt dat je iets wilt wijzigen in je POP, of wanneer je samen met je coach wil reflecteren op hetgeen je hebt uitgevoerd, dan kun je altijd een afspraak maken met je coach. Verloopt alles naar wens en heb je geen behoefte aan een gesprek, dan kun je zelfstandig doorgaan met het uitvoeren van de activiteiten.
Workshops In blok 7 (voor AC-duaal studenten is dit in blok 5) volg je 4 workshops die alle voorbereidend zijn op je stage. Thema’s die hier aan bod komen zijn: Workshop 1: Zelfonderzoek; wie ben ik, wat kan ik, wat wil ik. Ambitieformulering. Workshop 2: Marktonderzoek; ontwikkelingen op de arbeidsmarkt, waar vind ik vacatures, theorie Brief en CV. Workshop 3: Marktbenadering; Bespreken brief en CV, telefonische benadering, theorie sollicitatiegesprek en STAR. Workshop 4: Aan de slag; 1e indruk, oefenen met sollicitatiegesprekken en elevator pitch, businessetiquette. De workshop volg je in kleine groepen van gemiddeld 15 studenten. Ze worden verzorgd door je eigen coach. Voor deze workshops geldt een aanwezigheidsverplichting en zijn dus verplicht. Dit geeft je toegang tot deelname aan het assessment. Voor meer informatie over de workshops vind je een trainingswijzer op de community AAFM SLB hoofdfase. Na workshop 1 plaats je het ambitieformulier in de workflow (ter voorbereiding van je stage).
Assessment Aan het einde van blok 7, in week 10, vindt er een toetsing plaats. Tijdens een assessment word je beoordeeld op je sollicitatievaardigheden. Het assessment bestaat uit 2 onderdelen: de speeddate en de elevator pitch. De speeddate is een event waarvoor diverse (stage)bedrijven worden uitgenodigd. Op het dagdeel van de speeddate ga je met minimaal 3 bedrijven een kort sollicitatiegesprek aan van 10 á 15 minuten. De gesprekspartner van het bedrijf beoordeelt na afloop je sollicitatievaardigheden. Voor veel studenten vormt dit gesprek de eerste kennismaking met een potentieel stagebedrijf. Het merendeel van de studenten vindt middels deze speeddate een stageplek.
Studieloopbaanbegeleiding jaar 2 2014-2015
7
Gedurende de speeddate word je ook uitgenodigd om te pitchen. Deze elevator pitch houdt in dat je in een zeer korte tijd, kort maar krachtig jezelf presenteert aan een aantal recruiters en coaches. Om deel te nemen aan het assessment moet je de workshops hebben gevolgd. Wanneer je beide onderdelen van het assessment voldoende afrondt, levert dit je 2 ECTS op.
Eindgesprek Tijdens de eindpresentatie beoordeelt je coach of je voldoende activiteiten hebt uitgevoerd en of alle documenten in je E-portfolio aanwezig zijn. Daarnaast presenteer je je eigen ontwikkeling en benoem je waar je nu staat met betrekking tot de gekozen competenties. Wanneer je aan deze onderdelen hebt voldaan, wordt het beoordelingsformulier SLB ingevuld en zal je coach de 2 ECTS in Osiris toekennen.
Beoordeling Er zijn 3 belangrijke momenten waarop je als student wordt beoordeeld op je competenties. Allereerst is dit tijdens de workshops. Naast de aanwezigheidsplicht die je hiervoor hebt, maak je een ambitieformulier, schrijf je een sollicitatiebrief en maak je een CV. Deze documenten kun je ter goedkeuring voorleggen aan je SLB coach en neem je ook op in het e-portfolio. Competenties die hiermee worden getoetst zijn: schriftelijke communicatie en zelfreflectie. Daarnaast word je natuurlijk tijdens het assessment beoordeeld. Hier gaat het vooral om je presentatievaardigheden. Kun je jezelf onderscheiden van andere studenten? Kun je benoemen wie je bent, wat je kan en wat je wilt? Kun je reflecteren op je eigen ontwikkeling? Ben je communicatief vaardig? Durf je met flair en enthousiasme op een ander af te stappen? Kun je je verhaal duidelijk overbrengen? Competenties die we hier toetsen zijn: mondelinge communicatie, sociale vaardigheid, pro-activiteit en zelfreflectie. Tot slot beoordeelt je coach je tijdens het eindgesprek op de competenties mondelinge communicatie, pro-activiteit en zelfreflectie.
Studieloopbaanbegeleiding jaar 2 2014-2015
8
In onderstaand overzicht staan de verschillende competenties benoemd met daarbij een omschrijving van het (on)gewenste gedrag.
1
competentie
Onvoldoende
Goed
Uitstekend
Mondelinge Communicatie:
Is niet verstaanbaar, maakt fouten in de formulering of gebruikt geen ABN.
Spreekt duidelijk en correct. Scheidt hoofd- en bijzaken en zorgt voor een logische opbouw. Ondersteunt met houding en gebaren.
Geeft feedback en suggesties aan anderen mbt mondelinge communicatie en legt complexe zaken uit in simpele bewoording.
competentie
Onvoldoende
Goed
Uitstekend
Schriftelijke Communicatie:
Maakt in teksten fouten in de spelling, grammatica en stijl. Is niet in staat om in een document een boodschap duidelijk weer te geven.
Gebruikt in teksten de juiste spelling, grammatica en stijl. Kan in de opbouw van een tekst een duidelijke structuur aanbrengen. Verdiept zich in de lezer en stemt de tekst hierop af.
Gebruikt in een tekst voorbeelden en metaforen. Maakt voorafgaand aan het schrijven van een document afspraken over de te hanteren stijl en opzet. Begeleidt medewerkers die moeite hebben met schrijven.
competentie
Onvoldoende
Goed
Uitstekend
Sociale Vaardigheid:
Neemt geen initiatief tot het leggen van contact met zowel bekenden als onbekenden. Stelt zich teruggetrokken op.
Spreekt op eigen initiatief anderen aan die hij nooit eerder heeft ontmoet. Praat gemakkelijk over een breed aantal onderwerpen.
Stimuleert collega’s om contact te onderhouden met elkaar. Knoopt tijdens informele bijeenkomsten op een ontspannen wijze gesprekken aan met bestaande en nieuwe externe contacten.
competentie
Onvoldoende
Goed
Uitstekend
Pro- activiteit:
Is afwachtend en terughoudend. Onderneemt uit zichzelf geen actie. Signaleert geen
Signaleert zaken en komt uit zichzelf met ideeën en voorstellen voor aanpak. Biedt aan zaken op te pakken. Biedt anderen
Initieert activiteiten. Neemt het voortouw. Vraagt om initiatieven en voorstellen van collega’s.
Ideeën en meningen aan anderen duidelijk maken, gebruikmakend van duidelijk taal, gebaren en nonverbale communicatie. Taal en terminologie aanpassen aan anderen.
2
Ideeën en meningen duidelijk maken in een rapport of document dat de juiste opzet en structuur heeft, grammaticaal correct is en dat de juiste taal en terminologie voor de lezer bevat.
3
Zich zonder moeite onder andere mensen begeven. Gemakkelijk naar anderen toestappen en zich gemakkelijk in gezelschap mengen.
4
Uit zichzelf beginnen in plaats van passief afwachten. Kansen
Studieloopbaanbegeleiding jaar 2 2014-2015
9
5
signaleren en ernaar handelen.
werkzaamheden en vraagt hier ook niet om.
hulp aan.
competentie
Onvoldoende
Goed
Uitstekend
Zelfreflectie:
Heeft geen realistisch beeld van hoe hij overkomt op zijn omgeving. Kan niet zijn kwaliteiten en ontwikkelpunten benoemen.
Kan zijn eigen kwaliteiten en ontwikkelpunten benoemen. Voert activiteiten uit om zich te ontwikkelen.
Weet wat de impact van zijn gedrag is op zijn omgeving. Benoemt zelfstandig activiteiten om zich te ontwikkelen. Reflecteert op deze activiteiten, stuurt bij en benoemt nieuwe doelen. Vraagt feedback op zijn functioneren.
Met input van de omgeving zichzelf een realistisch beeld vormen van zijn persoonlijke eigenschappen en competenties.
Studieloopbaanbegeleiding jaar 2 2014-2015
10
Tot Slot Aan het einde van deze handleiding SLB rest ons je als student veel plezier te wensen met SLB in jaar 2. Zoek in de community “AAFM SLB hoofdfase” de verschillende documenten en formats er nog eens bij. Stel vooral je vragen wanneer je die hebt en ga in gesprek met je coach. Wij gaan in ieder geval met enthousiasme aan de slag met SLB jaar 2!
Studieloopbaanbegeleiding jaar 2 2014-2015
11