GL
BE
HANDLEIDING INTERNATIONALE STAGE 5 TVWO 2011-2012
Inhoud
1.
Inleiding
3
2.
Doelstellingen van de loopbaanoriëntatie
4
3. a b c d e f g h i j k
Wat wordt van de stagiair(e) verwacht? het zoeken van een stageplaats de introductiebrief naar het gastgezin de introductiebrief en CV naar het bedrijf telefonisch contact het stageformulier brief om afspraken te maken brief met bevestiging van afspraken de eerste stagedag de laatste stagedag het Workbook de presentatie
5-7
4.
Gedragsregels stagiair(e)
8
5.
Stagepresentatie en beoordeling
9
6.
Reis en stage
7.
Stage-planning
11
8. Bijlagen 1 t/m 4
12-16
9-10
2
1.
Inleiding
Als onderdeel van de opleiding aan het tweetalig vwo ga je in het vijfde leerjaar op internationale stage. Dit project genaamd GLOBE (Global Labour and Language Orientation in Bilingual Education) is gebaseerd op het WISWEX project van het Anna van Rijn College waarvoor zij het predicaat Europees Talenlabel 2002 hebben ontvangen. GLOBE maakt deel uit van het internationaliseringsprogramma voor 5 tvwo. Hiermee voldoen de leerlingen aan de eisen met betrekking tot de Europese en Internationale Oriëntatie (EIO) zoals gesteld door het netwerk van tto scholen in samenwerking met het Europees Platform. De internationale loopbaanoriëntatie is niet meer dan een snuffelstage. De duur is immers hooguit een paar weken. De stage zal plaats vinden van 21 t/m 25 mei 2012 en mag alleen uitgebreid worden met de voorafgaande week (14 t/m 18 mei) indien het een aantoonbare stage betreft. Van deze data mag in geen enkel geval worden afgeweken, dus houd hier rekening mee tijdens het boeken van je reis. Onder een stage wordt verstaan een oefentijd van praktisch werken. Dit betekent dat de stage plaats kan vinden op scholen, bedrijven en non-profitinstellingen. Bij een stage zijn de volgende partijen betrokken: De stagiair(e) De contactpersoon: een vertegenwoordiger van de instelling, die de begeleiding van de stagiair op zich neemt. Als de leerling een mogelijk stageadres heeft gevonden, ontvangt de contactpersoon van de leerling een brief van de school, waarin staat wat er van de instelling verwacht wordt (zie bijlage 1). De stage-coördinatoren (dhr. Slie en mevr. van Puijenbroek): de organisatie en coördinatie van het stageproject is gedelegeerd aan de stage-coördinatoren. Zij coördineren de stages en zijn op school het aanspreekpunt voor de leerlingen. Tevens controleren zij de kwaliteit van de ervaringen aan de hand van de te houden presentaties, het workbook en het evaluatieformulier. De werkgroep Globe: bestaat uit ouders van leerlingen in 5 tvwo en de stagecoördinatoren. De ouders uit de werkgroep hebben ieder een aantal leerlingen in hun groep, met wie ze regelmatig contact hebben over de voortgang van de stages. Tevens is er regelmatig overleg met de stage-coördinator. Het gastgezin: tijdens de stage verblijven de leerlingen bij voorkeur in een gastgezin. De ouders: de ouders geven schriftelijk toestemming voor de stage van hun zoon / dochter ( zie bijlage 3) De school, het Scala College, heeft de eindverantwoordelijkheid van de stage.
Alle partijen zullen zich inspannen om de stage tot een succes te maken!
3
2.
Doelstellingen van de stage
• Het toepassen en verder ontwikkelen van je kennis en vaardigheid van een vreemde taal, bij voorkeur Engels, eventueel Duits of Frans. Dit gebeurt door middel van onderdompeling. Dit betekent dat je in een omgeving komt, waar praktisch alleen Engels, Duits of Frans gesproken wordt en waar je alleen in de vreemde taal duidelijk kunt maken wat je wilt. Je kunt daardoor je luistervaardigheid, spreekvaardigheid en schrijfvaardigheid toepassen en verder ontwikkelen. • Het vergroten van je sociale en persoonlijke vaardigheden. Het betreft hier het zelfstandig in het buitenland verblijven, het omgaan met andere mensen in een vreemde omgeving, het maken van kennissen, het leren omgaan met culturele verschillen en het houden van een presentatie als je weer terug op school bent. • Een werksituatie meemaken. Dit betekent NIET dat je zelf werk gaat doen waarvoor een werkvergunning nodig is (zwaar werk, gevaarlijk werk). Het betekent dat je het als ‘observeerder’, als ‘oriënteerder’ meemaakt en je meer richt op het verkrijgen van inzicht in het werk door te communiceren. Natuurlijk is bijv. werken op de receptie van een ziekenhuis uitstekend voor je taalvaardigheid. • Leren hoe bedrijven en diensten werken; • Meer inzicht krijgen in het carrièreperspectief; • Relaties leggen tussen theorie en praktijk; • Leren vertrouwen te krijgen in jezelf en ontdekken wat je sterke en zwakke punten zijn.
4
3.
Wat wordt van de stagiair(e) verwacht
Je bent zelf verantwoordelijk om op tijd stappen te ondernemen om een stage bij een bedrijf of nonprofitinstelling te regelen. In de stageplanning is aangegeven wanneer welke stappen afgerond moeten zijn. Heb je vragen of problemen dan kun je altijd de stagecoördinator op school of één van de leden van de werkgroep Globe raadplegen. Als hulpmiddel bij de planning en organisatie moet je de formulieren gebruiken (zie bijlagen). Deze formulieren zullen ook op de website worden geplaatst. Tip: neem een cadeautje mee voor het gastgezin!!
a
Het zoeken van een stageplaats en gastgezin: initiatief nemen!!!
Je gaat zelf op zoek naar een stageplaats. Je kan hierbij o.a. denken aan adressen en tips via je ouders, familie of kennissen, maar ook aan de gastgezinnen van de uitwisseling. Bij de stage gaat het om een werkplek waar je zoveel mogelijk in contact komt / moet communiceren met mensen, bijvoorbeeld bij de receptie van een bedrijf of instelling, de wachtkamer van een ziekenhuis of op een school. De stageplaats ligt bij voorkeur in Europa en hoeft niet per se in verre landen te liggen. In Scandinavië bv. wordt veel Engels gesproken. Een andere mogelijkheid is een internationaal bedrijf of instelling in Nederland. De school heeft een Engelse brief opgesteld die je kunt gebruiken bij het leggen van contacten met bedrijven of instellingen (zie bijlage 1). Voor vragen in dit stadium kun je bij de stagecoördinator of de Globe-werkgroep terecht. Indien je zelf geen stageplaats hebt gevonden, kun je ook bij bovenstaande personen om hulp vragen. Doe dit tijdig! Ook dan geldt dat je zelf verdere initiatieven dient te nemen en dat je contacten met het bedrijf zelf legt. Let op dat je bij het adres van het bedrijf ook de naam van een contactpersoon binnen het bedrijf krijgt en indien nodig de naam van een gastgezin. Tip: Zoek eventueel iets met z’n tweeën (zelfde bedrijf of instelling of zelfde plaats). Tip: als je schriftelijke toezegging hebt en je bent er zeker van dat je mag komen, zorg dan dat je je tickets op tijd bestelt, want hoe langer je wacht, hoe duurder je reisdocumenten worden! b
De introductiebrief naar het gastgezin
Indien je een stageplaats hebt gevonden, heb je gegevens gekregen over het bedrijf, personen en gezin waar je mee te maken krijgt. Schrijf een brief of e-mail naar het gastgezin, waarin je jezelf voorstelt en aangeeft waar je vandaan komt. Geef naast je adres en telefoonnummer ook andere mogelijke gegevens (hobby’s, allergieën, diëten). Indien je zelf niet de beschikking hebt over een email adres en/of een faxnummer, geef dan de nummers van het Scala College door. E-mailadres Scala College:
[email protected] [email protected]
Faxnummer van school:
+ 31.172. 423742 (de plus staat voor het internationale toegangsnummer van het land)
Tip: Bevestig afspraken altijd schriftelijk. Dit voorkomt problemen.
5
c
De introductiebrief en CV naar het bedrijf/ instelling
Schrijf een brief of e-mail naar het stagebedrijf, waarin je vraagt naar de mogelijkheid voor een stageplek. Stel jezelf voor, vertel wat je wilt, wanneer je precies wilt komen etc. Dit lijkt op het schrijven van een officiële sollicitatiebrief, waaraan tijdens de lessen Engels ook aandacht zal worden besteed. Tevens zal er een richtlijn worden gegeven voor het opstellen van een CV. Tip: Zorg voor een acceptabel e-mailadres zodat het niet tussen de spam belandt. d
Het telefonisch contact
Indien een bedrijf niet binnen twee weken na ontvangst van de brief reageert, kun je telefonisch contact opnemen met de vraag of de brief is aangekomen. Bereid dit telefoongesprek goed voor. Schrijf de vragen en mogelijke gesprekspunten van tevoren op een briefje. En als je wel een toezegging hebt, zorg dan dat je een schriftelijke bevestiging krijgt en blijf contact houden! e
Brief om afspraken te maken
Als het gastgezin bekend is stuur je een brief / email naar het gastgezin om tot afspraken te komen met betrekking tot aankomst (waar en wanneer), vervoer naar het gastgezin etc. Vraag om een routebeschrijving (plattegrond) en mogelijke mobiele (!) telefoonnummers waarop leden van het gastgezin bereikbaar zijn voor het geval er iets misgaat. f
Brief met bevestiging van afspraken
Als je een stageplek hebt gevonden vraag je om een schriftelijke bevestiging van het bedrijf voor je stage. Deze bevestiging moet je kunnen overleggen om officiële toestemming te krijgen voor je stage. Van deze brief/email stuur je een afschrift/cc naar de je stageouder (uiterlijk 1 februari 2012). g
Het stageformulier
Achterin vind je een stageformulier (bijlage 2) waarin je alle gegevens m.b.t. je stage en je gastgezin dient in te vullen. De instellingsgegevens en de reisdata worden uiterlijk 1 maart 2012 ingevuld en ingeleverd. Indien je stageformulier te laat wordt ingeleverd kan de school geen stageverzekering meer voor je afsluiten!!! h
Formulieren Toestemming Ouders en Toestemming Alleen Reizen
Je ouders ondertekenen het formulier Toestemming Ouders om toestemming te verlenen voor je stage (bijlage 3). Dit formulier dient samen met het stageformulier ingeleverd te worden (uiterlijk 1 maart 2012). Het formulier Toestemming Alleen Reizen vul je in en neem je mee op reis (dus niet inleveren!!!). i
De eerste stagedag
Introductie in het bedrijf en bij het gastgezin. Zorg voor een presentje voor het gastgezin. Indien er tijdens je stage vragen of problemen zijn, neem dan direct contact op met de stagecoördinator of stageouder. Bedenk hierbij dat e-mail niet op elk tijdstip van de dag gelezen wordt. Is het dus dringend, maak dan gebruik van de telefoon.
6
j
De laatste stagedag
Neem op een correcte manier afscheid van de mensen met wie je hebt samengewerkt. Wissel eventueel (e-mail) adressen uit. Bedank vertegenwoordigers / begeleiders van het bedrijf waar je stage hebt gelopen en bedank het gastgezin voor de genoten gastvrijheid. k
Het Workbook
Voordat jullie echt naar jullie stageadressen vertrekken, krijgen jullie op school het Globe Workbook uitgereikt. Daarin houd je elke dag bij wat je hebt gedaan, geleerd, wat je is opgevallen etc. Verder maak je de opdrachten. Het invullen van het Workbook is verplicht en het moet na afloop van de stage worden ingeleverd bij de stagecoördinator als onderdeel van de beoordeling van je stage. l
De presentatie
Na afloop van de stage ga je aan de hand van het ingevulde Workbook en je ervaringen een presentatie voorbereiden over je stage. De presentatie moet meer zijn dan alleen een reisverslag. De nadruk dient te liggen op de internationale aspecten van je stage. Voor de Alle presentaties worden gehouden op een speciale avond voor ouders, leerlingen en docenten. Een aantal leerlingen zal gevraagd worden de presentatie nogmaals te geven tijdens de informatieavond voor de ouders van 4 tvwo.
7
4.
Gedragsregels stagiair(e)
Tijdens de stage komen jullie in contact met bedrijven en instellingen. Wees je, bij het vervullen van een stage, er van bewust dat je op dat moment het visitekaartje van de school bent. School en leerlingen hebben alle belang bij een positief beeld naar buiten toe in verband met toekomstige stageplaatsen en mogelijke uitwisselingen. In veel gevallen hebben personen die connecties met een bepaald bedrijf hebben, een stageplaats voor je gezocht. Ook naar deze personen toe, heb je een zekere verantwoordelijkheid. Zij blijven in de toekomst zaken doen met deze bedrijven. Aandachtspunten Reizen: Gedraag je op het vliegveld en bij de douane. Sinds de aanslagen van 11 september 2001 zijn de veiligheidsmaatregelen verscherpt en verzwaard. Het zou zeer vervelend zijn als jouw gevoel voor humor jou en je medereizigers in vervelende situaties zou brengen (dus geen grapjes over bommen en granaten etc…). Let altijd goed op je bagage als je reist, verlies het niet uit het oog. Vanzelfsprekend drink je geen alcohol en rook je niet. Vergeet je paspoort en je verzekeringspapieren niet. Controleer op tijd of je een visum of inentingen nodig hebt. Op de stageplek en bij het gastgezin: Pas je aan bij de regels die binnen het stagebedrijf gelden. Bijvoorbeeld met betrekking tot werktijden, koffiepauzes enzovoort. Pas je kleding aan de geldende normen aan. Bedenk dat niemand je er op aankijkt als je "te netjes" bent gekleed. Het omgekeerde gebeurt wel. Probeer van te voren via de briefwisseling aan de weet te komen wat er op dat terrein van je verwacht wordt. Let op je taalgebruik. De directe manier waarop in Nederland vaak dingen gezegd worden, wordt in het buitenland niet gewaardeerd. Vermijd taal die door buitenlanders als grof wordt ervaren (zoals ‘shit’). Ga niet zitten afwachten. Neem initiatieven. Zorg voor een goede communicatie met de leiding van het bedrijf en het gastgezin. Breng nooit vertrouwelijke informatie naar buiten van het bedrijf waar je stage loopt. Zelfverzekerdheid is een goede eigenschap. Eigenwijsheid niet. Stel je in alles positief op. Spreek niet in negatieve, kritische zin over het Scala College. Indien je kritiek hebt op de gang van zaken, probeer die intern op te lossen. Maak goede afspraken en kom ze na. Op school of het bedrijf, maar ook bij het gastgezin. (Bijvoorbeeld 's avonds niet later thuis dan afgesproken.) Een gast richt zich naar de regels van het gezin. Neem de gedragscode in acht, die ook bij de uitwisseling aan de orde is.
8
5.
Stagepresentatie en beoordeling
Een stage levert geen cijfer op. Op grond van de gegevens in je Workbook en de presentatie in de klas wordt aangegeven of je de stage naar behoren hebt uitgevoerd. Na afloop van je stage zal je stagecontactpersoon je stage evalueren d.m.v. een evaluatieformulier. Ook deze informatie zal gebruikt worden voor je beoordeling. Als je de stage naar behoren hebt uitgevoerd dan wordt dit vermeld op het tvwo-certificaat. Hiermee kun je aantonen dat je een internationale stage hebt gedaan.
6.
Reis en stage
Aan de stage zijn reis- en verblijfkosten verbonden en een stage brengt risico's met zich mee. Risico's zijn financieel af te dekken maar geld weegt niet op tegen het leed dat er uit voort kan komen. Risico’s moeten tot een minimum beperkt worden. Een goede organisatie vooraf kan dit bewerkstelligen. Ga na welke reis je moet maken en welke vervoersmiddelen je ter beschikking staan. Ga na hoe je het goedkoopst (zonder het veiligheidsaspect uit het oog te verliezen) op je stageadres kunt komen. Ga bij verschillende reisbureaus langs voor informatie. Denk aan vliegtuig, boot, trein. Vraag de tijdstippen op. Ga je tijdstip van aankomst na in de plaats waar je moet zijn en meldt dat tijdig bij het gastgezin. Maak ook afspraken hoe je van het station (of boot, of vliegtuig als het dicht in de buurt is) afgehaald kunt worden, of met welk openbaar vervoer je het snelst bij het verblijfadres kunt komen. Vraag indien nodig een routebeschrijving met plattegrond. Ga na of je bepaalde kleding moet dragen. Verzekeringen Op het moment dat alle gegevens omtrent de stage en de reis bekend zijn sluit de school een verzekering af bij de Lippmann groep (Postbus 30706, 2500 GS Den Haag, tel.: 070 3925691 ). Deze heeft een polis ontwikkeld voor leerlingen, die in het buitenland op stage gaan. Deze IPS, voluit het Insurance Passport for Students, is een uitgebreide verzekering voor geneeskundige en tandheelkundige kosten, buitengewone kosten en hulpverlening, ongevallen, aansprakelijkheid, rechtshulp en bagage. Een folder en een persoonlijk verzekeringspasje worden op een later tijdstip uitgereikt. Neem dit mee op stage. Vaak hebben bedrijven verzekeringen afgesloten, waardoor niet alleen de werknemers maar ook de stagiaires verzekerd zijn. Je kunt dit, na navraag, bij je overweging betrekken of je je al dan niet extra wilt verzekeren. Voor leerlingen die naar Amerika gaan is het van belang om voldoende verzekerd te zijn! Controleer altijd of de verzekering toereikend is voor de stageperiode.
9
Visum en/of werkvergunning Naast het goed verzekerd zijn, is het ook van belang na te gaan of je een visum en/of werkvergunning nodig hebt. Je kunt dit kortsluiten met het bedrijf. Omdat je op loopbaanoriëntatie gaat, betekent dit dat je je gaat oriënteren. In vele gevallen hoef je dan geen werkvergunning aan te vragen. Immers, je neemt niet actief deel aan het arbeidsproces. Ga in ieder geval toch na of voor je stage/loopbaanoriëntatie een werkvergunning nodig is. In bijvoorbeeld Amerika is zo’n werkvergunning nodig, tenzij er met de betrokkenen afspraken zijn gemaakt dat het geen stage maar een vakantie betreft. Voor informatie hierover kun je contact opnemen met de ambassade van het betreffende land.
Toestemmingsformulier alleen reizen In het Verenigd Koninkrijk (UK) dien je een schriftelijk bewijs bij je te hebben, waarin staat dat je ouders/verzorgers je toestemming hebben gegeven dat je alleen reist. (zie bijlage 4)
Reisdocumenten Tijdens vluchten naar bestemmingen buiten Europa moeten formulieren ingevuld worden waarin o.a. gevraagd wordt naar verblijfplaats en de reden van de reis.
Stageformulier en toestemmingsformulier op tijd en compleet inleveren!!! Vergeet niet je stageformulier en het Formulier Toestemming Ouders compleet ingevuld in te leveren! Alle gegevens moeten duidelijk worden ingevuld!. Let goed op dat je duidelijk aangeeft van wanneer tot wanneer je in het buitenland bent, dan kunnen we je voor die periode op tijd verzekeren! Een handtekening van je ouders/verzorgers, waarmee zij toestemming geven voor de stage, is verplicht!
Let op: de reis mag pas geboekt worden nadat de schriftelijke bevestigingen van de contactpersoon en je gastgezin zijn ingeleverd.
10
7.
Stageplanning Wanneer
juni 2011
2011-2012 Wat - informatieavond ouders en leerlingen 4 tvwo - aanmelden ouders werkgroep Globe 2011-2012 - presentaties stages
juni 2011-januari 2012
leerlingen gaan op zoek naar stageplaats en gastgezin
1 februari 2012 (uiterlijk)
inleveren schriftelijke bevestigingen stageplaats + gastgezin bij Globe-ouder
januari/februari
schriftelijke afspraken maken met contactpersoon en gastgezin
1 maart 2012 (uiterlijk)
inleveren volledig ingevuld Stageformulier + Formulier Toestemming Ouders bij stagecoördinator
maart/april
schriftelijk contact met contactpersonen door stagecoördinator
21-25 mei 2012 (+ eventueel 14 t/m 18 mei)
GLOBE stages + opdrachten workbook uitvoeren
11 juni
inleveren Globe Workbook bij stage-coördinatoren
juni 2012
- informatieavond ouders en leerlingen 4 tvwo - aanmelden ouders werkgroep Globe 2012 - 2013 - presentaties stages voor ouders en leerlingen van 4 tvwo
11
Alphen aan den Rijn, [date] Dear [Mr. Mrs. Ms. name], One of our students has approached you in connection with the international work experience project (called Globe) at Scala College. We are very grateful for the interest you have shown in this project and would like to take this opportunity to introduce you to both the school and the project. Scala College is a government-funded secondary or high school, situated in the town of Alphen aan den Rijn, some 40km south of Amsterdam. Entrance is open to all children in the age of 12 to 18. In common with most schools in The Netherlands, students are streamed according to their abilities and interests. The students taking part in the work experience project are all from our pre-university bilingual stream. Since they joined the school the students have received approximately half of their tuition in English, the rest in Dutch. Towards the end of their fifth year at the age of 16 or 17, we consider them to be both fluent and mature enough to carry out a project in an international setting. All students participate in the English A program English Language and Literature of the International Baccalaureate (IB). During their first three years at school, the students have taken part in a variety of international activities, including an exchange with a school abroad. The aim of these exchanges is to broaden the students’ horizons by getting to know their exchange partners and their families, attending each others’ schools and working together on assignments while communicating in English. A logical step forward in the fifth year is to extend this concept into an international working environment. Apart from further broadening their horizons and improving their language skills, this is also a first step in preparing them for a future international career in Europe or elsewhere. The work itself is not what matters most (it is only one or two weeks), it is the international experience that counts. The students could therefore help out in any task available as long as they are required to communicate in English. This school year, the project runs from 21 to 25 May 2012, however this may be extended with the preceding week (14 to 18 May). Work experience is part of the students’ education and we do not expect them to be paid for their services. Any work carried-out should of course comply with your local labour laws, especially for the (few) 15-year-olds. The school will take out a special insurance policy (International Passport for Students by the Lippmann group) for students doing work experience abroad. If you have any further questions about either Scala College or the international work experience project, please do not hesitate to contact me at the address below. Yours sincerely, Mrs. Monic van Puijenbroek, M.A. work experience coordinator phone: +31172423737 e-mail:
[email protected]
12
Bijlage 2
STAGEFORMULIER
2011 – 2012
Vul dit formulier volledig in en lever het op tijd (uiterlijk 1 maart 2012) en leesbaar in (anders ben je niet op tijd verzekerd!) GEGEVENS LEERLING naam:
adres:
geboortedatum: telefoon thuis: gsm leerling: gsm ouders: e-mailadres:
paspoortnummer:
GEGEVENS STAGEPLAATS stagedata: eerste stagedag laatste stagedag naam instelling / bedrijf
soort instelling (bedrijf / school etc.)
postadres (straat / postcode / plaats) bezoekadres (straat / postcode / plaats) land
naam contactpersoon
Dhr / Mw*:
functie contactpersoon telefoon contactpersoon e-mailadres contactpersoon
13
GEGEVENS GASTGEZIN / VERBLIJF naam gastgezin / verblijf
adres
(straat / postcode / plaats) land telefoonnummer e-mailadres
GEGEVENS REIS GEGEVENS HEENREIS
GEGEVENS TERUGREIS
vertrekdatum:
vertrekdatum:
vertrektijd:
vertrektijd:
plaats van vertrek:
plaats van vertrek:
aankomstdatum:
aankomstdatum:
aankomsttijd:
aankomsttijd:
plaats van aankomst:
plaats van aankomst:
vervoermiddel:
vervoermiddel:
maatschappij waarmee je reist:
maatschappij waarmee je reist:
vlucht- of reisnummer:
vlucht- of reisnummer:
(niet invullen) inleverdatum:
……………………………….
14
BIJLAGE 3
GLOBE
Formulier Toestemming Ouders
Hiermee verleen ik / verlenen wij .........................................................................................................………. (naam en voorletter(s) ouder(s) / verzorger(s)) .........................................................................................................………. .........................................................................................................………. .........................................................................................................………. .........................................................................................................………. (adres, postcode, woonplaats, telefoon) mijn / ons kind .................................................... geb. datum ..............…… toestemming voor deelname aan de GLOBE-stage van ………...tot …….. ………… 2010 (data) naar.................................................…(bestemming). De geldigheidsduur van paspoort/toeristenkaart................................……. Nummer paspoort/toeristenkaart .......................................................…….
De school zal voor onze zoon/ dochter een Insurance Passport for Students afsluiten bij de Lippmann Groep in Den Haag.
Wij zijn ons als ouders / verzorgers ervan bewust dat wij volledig verantwoordelijk blijven voor alle doen en laten van ons kind.
Wij / Ik , als verantwoordelijke ouder(s) / verzorger(s) geven / geef hierbij toestemming om ons / mijn kind deel te laten nemen aan GLOBE, de internationale loopbaanoriëntatie van het Scala College.
………………………………………………………
Handtekening
……… …………………….Plaats …………………………………..Datum
15
Bijlage 4
GLOBE
Formulier Toestemming Alleen Reizen
To whom it may concern.
Dear Sir / Madam,
By this form I, Mr(s)
give my parental consent
to
to travel on his / her own from The
Netherlands to
and back.
Signed:
Date:
16