Theater/Bioscoop De Nieuwe Kolk
Reclame maken, doe je zo! Groep 6 Les 3 Camera, Set, Action!
Les 1 Camera, Set, Action!
Theater/Bioscoop De Nieuwe Kolk Groep 6 90 minuten
Samenvatting van de les
Materiaal Camera of iPad
De leerlingen maken in deze les in groepjes hun eigen reclamespot. Dit doen ze aan de hand van verschillende dramaopdrachten, van een levend storyboard naar een heuse reclame.
Logo’s die de kinderen in de vorige les hebben gemaakt.
Geluidsinstallatie
Doelen
Muziek
De leerlingen: De leerlingen durven toneel te spelen en zetten hierbij hun lijf in. Leerlingen kunnen omgaan met een camera en ze kunnen verschillende cameratechnieken in hun reclame verwerken. De leerlingen kunnen feedback accepteren en verwerken. De leerlingen werken samen om één mooi product te maken.
Voorbereiding De voorbereiding wordt gedaan door technici Theater De Nieuwe Kolk, de theaterdocent bereid de les voor.
Achtergrondinformatie Er is verder geen achtergrondinformatie nodig aangezien een gediplomeerd Docent Theater de les geeft.
Werkvormen De kinderen doen klassikaal een warming-up. In groepjes maken ze drie tableau vivants die samen leiden tot een reclame. In groepjes denken ze na over de beste camerastandpunten en shots die ze willen maken. Ieder groepje speelt hun reclame uit voor de groep. De kinderen geven elkaar feedback op de resultaten. Lifestyle talenten in deze les: Fysiek talent + communicatief talent + creatief talent en sociaal talent. De leerlingen gaan in deze les fysiek aan de slag en daarbij moeten ze samenwerken. Het creatieve met het fysieke combineren en al repeterend tot een eigen reclame komen. Dit is een proces waarin de leerlingen moeten geven en nemen. Daarom is het belangrijk dat de leerlingen leren een taakverdeling te maken en zich vervolgens hieraan houden. Om tot een goed eind product te
Lesvoorbereiding les 3 – Camera, Set, Action!
2
komen zullen de leerlingen moeten omgaan met kritiek en het sociale talent laten spreken.
Lesinhoud
Introductie 15 minuten
Kennismaken en warmingup
De theaterdocent heet de kinderen welkom in Theater De Nieuwe Kolk, stel zichzelf voor en vertelt iets over Theater/Bioscoop De Nieuwe Kolk. Blik met de kinderen terug op de les in de klas: - Wat hebben jullie in de klas gedaan? - Hoe maak je een reclame? - Hoe lang duurt een reclame? Leg uit wat de kinderen vandaag gaan doen: - Starten met een warming-up - Storyboards maken, maar dan met ons lijf en niet door te tekenen. - Taken verdelen - Repeteren - Presenteren en filmen Warming-up: Starten met een lichamelijke warming-up, losmaken van spieren. - Foto’s maken. De hele klas staat in de ruimte, de docent noemt een plaats waarvan hij een foto gaat maken. De leerlingen moeten een stilstaand beeld met elkaar van deze locatie maken, een tableau vivant. Verschillende locaties komen op deze manier aan de orde. - Reclame aan de deur. De één belt bij de ander aan om een product aan te prijzen. De speler die de deur opendoet, stelt een aantal vragen over het product en vraagt om een demonstratie. Daarna wordt het product gekocht en wordt er van rol gewisseld.
Inleiding 20 minuten
Voorbereiden reclamespot
Uitleg reclame In reclames kom je vaak dezelfde rollen tegen. De enthousiaste presentator, de consument en de specialist (bijvoorbeeld in witte jas). Licht deze rollen kort toe. Een veelvoorkomende reclameopbouw is: 1. De consument zit in een negatieve situatie. 2. De enthousiaste presentator introduceert het product. 3. De specialist vertelt dat na lang onderzoek is gebleken dat het significant beter werkt. 4. De consument probeert het product.
Lesvoorbereiding les 3 – Camera, Set, Action!
3
5. De consument is overtuigd. De leerlingen gaan nu in de groepen werken, waarin ze op school ook al hebben gewerkt. De groepjes verdelen de taken: 1 cameraman/vrouw, 3 acteurs/actrices en 1 regisseur. Dit doen de kinderen aan de hand van het werkblad, wat de kinderen krijgen van de theaterdocent. Stap 1: Maak het werkblad. Stap 2: De leerlingen krijgen de opdracht om een begin, een midden, hoogtepunt en een eindbeeld/foto te maken van de reclame. Op die manier maken ze een levend storyboard en bedenken ze wat er in het begin, in het midden en aan het eind moet gebeuren. Aan het begin en aan het eind moet het logo in beeld gebracht worden, het logo dat de leerlingen in de tweede les hebben gemaakt. Stap 3: Presenteren van het storyboard. De leerlingen presenteren in de groepjes hun storyboard. Wat willen de kinderen met de reclame vertellen en is dat al te zien in het storyboard? Deze storyboards moeten heel strak zijn en moeten ook de verhaallijn duidelijk maken. Stap 4: De leerlingen mogen nu de storyboards aan elkaar verbinden. Van het eerste tableau naar de tweede etc. Ze moeten duidelijk afspreken wat er wordt gezegd in de scène. Stap 5: Tijdens deze laatste stap denken de leerlingen samen na over hoe het gefilmd moet worden. De regisseur hakt uiteindelijk de knoop door en bepaalt welk deel in welk shot gefilmd moet worden.
Lesvoorbereiding les 3 – Camera, Set, Action!
4
Kern 45 minuten
Repeteren en presenteren
Nu de reclame in elkaar is gezet is het tijd om te repeteren. De leerlingen krijgen 8 minuten de tijd om hun reclame te oefenen. Hierbij zit geen camera, maar de cameraman/vrouw beeld dit uit, zodat het wel duidelijk is welk shot wanneer komt. Reclame presenteren en opnemen Alle leerlingen gaan op de tribune zitten en één voor één presenteren de groepjes hun reclame. Ze presenteren de reclame twee keer. De eerste keer zonder camera de tweede keer met camera. Tijdens de eerste presentatie wordt aan het publiek gevraagd om goed naar het andere groepje te kijken om na de eerste presentatie feedback te kunnen geven. Met een tip en een top, deze feedback zal nog verwerkt worden in de reclame. Daarna zal de reclame worden opgenomen.
Afsluiting 10 minuten
Terugkijken
Kijk met de kinderen terug op de les. Bespreek de onderstaande vragen: - Hoe vonden jullie het om hier te zijn? - Hoe is het om op een podium te staan? - Welke reclame vond je het leukst om naar te kijken? Waarom? Neem afscheid van de kinderen en vertel dat hun reclamefilmpjes naar school worden gestuurd.
Lesvoorbereiding les 3 – Camera, Set, Action!
5