TAVASZI AUKCIÓ 2014 VIRÁG JUDIT GALÉRIA ÉS AUKCIÓSHÁZ Kvalitásos XIX. és XX. századi festmények, Zsolnay és Gorka Géza kerámiák adás-vétele és aukcionálása.
Purchase and sale of high quality 19th and 20th century Hungarian paintings, Zsolnay and Géza Gorka ceramics
tavaszi aukció spring auction 2014. május 19-én (hétfőn) 18 órakor
a Budapest Kongresszusi Központban (1123 Budapest, Jagelló u. 1-3) Az árverés vezetője: Virág Judit, kelen anna Kiállítás – Exhibition 2014. május 7-től 18-ig minden nap 10-től 18 óráig a Virág Judit Galériában INFORMÁCIÓ – INFORMATION Virág Judit Galéria és Aukciósház (Mű-Terem Galéria Kft.) 1055 Budapest, Falk Miksa u. 30. Tel/Fax: 36-1-312-2071, 36-1-269-4681 http:// www.viragjuditgaleria.hu, www.mu-terem.hu E-mail:
[email protected],
ÁRVERÉSI FELTÉTELEK 1. A Mű-Terem Galéria mint Árverési Ház az árverést az árvereztetők megbízásából mint kereskedelmi megbízott szervezi, rendezi és vezeti. A tételek a katalógus sorrendjében kerülnek kikiáltásra úgy, hogy az árverésvezető a sorra kerülő tárgy katalógusszámát, valamint kikiáltási árát élőszóval kihirdeti, amire a venni szándékozók kézfenntartással teszik meg ajánlatukat.
SZINYEI MERSE PÁL Faun III., 1868
PAÁL LÁSZLÓ (1846-1879) Erdőrészlet sziklákkal, 1876
Ferenczy Károly (1862-1917) Gutini erdészlak, 1908
2. A tárgy tulajdonjogát az az árverési vevő szerzi meg, aki a legmagasabb ajánlatot teszi, kivéve, ha a katalógusban jelzett védett tárgy esetében a 2001. évi LXIV Tv-ben biztosított elővásárlási jogát valamely magyar múzeum érvényesíti. 3. Az Árverési Ház mint kereskedelmi megbízott az árvereztető megbízó nevében és képviseletében, annak teljeskörű meghatalmazása alapján jogosult az aukció során legmagasabb vételárat kínáló vevővel az adásvételi szerződés megkötésére és a vételár átvételére. Ennek értelmében az adásvételi szerződés a megbízó (árvereztető) és a vevő (árverező) között jön létre.
hátoldalon: Tulipánkehely, Zsolnay, 1898 Formaterv: Rippl-Rónai József
4. A vevő a vételár 20 %-át foglalóként az árverésen készpénzben azonnal tartozik kifizetni. Amennyiben a teljes vételár egy összegben az árverésen kifizetésre kerül, úgy a tárgy a helyszínen átvehető. Az Árverési Ház biztosítja annak lehetőségét, hogy az árverési vevő a foglalót meghaladó vételárrészt az árverés időpontjától számított 7 napon belül egyenlítse ki. A vételárba a foglaló összege – határidőben történő teljesítés esetén – beleszámít. Amennyiben az árverési vevő a megadott határidőig az árvereztetőnél a teljes vételárat nem rendezi, az Árverési Ház az adásvételi szerződéstől elállhat. Ebben az esetben a vevő által adott foglaló nem térítendő vissza. 5. A vevő az Árverési Ház részére közvetítői (megbízási) díjat tartozik fizetni, amely a leütési ár összegének 20%- a. A közvetítői díj az ÁFA-t tartalmazza. 6. A vevő a vételár kiegyenlítését követően köteles gondoskodni a megvett tárgy elszállításáról saját költségére és felelősségére. Ennek elmulasztása esetén az Árverési Ház nem felel a tárgy sérüléseiért. Amennyiben a vevő a megvett tárgyat az árverést követően felszólítás ellenére sem szállítja el, úgy 6 hónap elteltével a kereskedelmi képviselő a tárgyat szabadon értékesíti, (- a költségei levonását követően -) a fennmaradt összeget pedig a vevő számára letétbe helyezi.
Kiadta a
VIRÁG JUDIT GALÉRIA és AUKCIÓSHÁZ, 2014
Foto: Mester Tibor Katalógus terv: KOMOgroup, Kovács Ildi - Molnár Dénes Nyomás és kötés: Pauker nyomda
7. A leütött tárgyat visszavenni, és újra árverezésre bocsátani tilos. Amennyiben a már leütött tárgy esetén a vevő személye pontosan nem állapítható meg, az árvereztető jogosult a tárgyat újra árverésre bocsátani.
8. Tilos mindenféle összebeszélés vagy vállalkozás, amely arra irányul, hogy harmadik személyeket, a piaci árat lényegesen meghaladó vételár kínálatára rávegyen, illetve így megkárosítson. 9. Az árverés előtti kiállításon és az árverésen minden tárgy megtekinthető. A katalógusban szereplő leírások és illusztrációk kizárólag azonosításul szolgálnak, így a vevőknek saját maguknak kell – az árverést megelőzően – meggyőződniük az árverési tételek állapotáról, és arról, hogy azok megfelelnek-e a katalógus leírásainak. A tárgyak minden hibájukkal és hiányosságukkal együtt abban az állapotban kerülnek eladásra, amelyben az árverés idején vannak. 10. A Mű-Terem Galéria valamennyi árverésre kerülő tárgy eredetiségéért garanciát vállal. Leütés után semmilyen felszólamlást nem veszünk figyelembe, kivéve, ha a tárgy hamis, bár a katalógusban eredetinek van feltüntetve. Ebben az esetben az árverési vevő írásban, a tárgy származásával vagy eredetiségével kapcsolatban felmerült első kételyétől számított három hónapon belül, de nem később, mint az árverés napjától számított 5 év elteltével felszólamlással élhet. A kereskedelmi képviselő vállalja, hogy a szerződés megkötésétől számított 5 éven belül a felszólalótól az értékesített tárgyat a leütési ár, valamint az árverési jutalék összegének ellenében visszaveszi, amennyiben arról független szakértő megállapítja, hogy nem eredeti. 11. Az eladásra kerülő tárgyak a kikiáltási ár alatt nem vásárolhatóak meg. Az árvereztető által tett ajánlatért, a lefizetett árverési árért az Árverési Ház felelősséget nem vállal, és nem kötelezhető, hogy a nevezett tételt ugyanezen az áron egy későbbi időpontban újra árverésre ajánlja, vagy forgalomba hozza. 12. Az árverési katalógusban „VÉDETT” jelzéssel szereplő tárgyakat Magyarországról kivinni nem lehet. A „VÉDETT” jelzésű tárgyak tulajdonosait a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal nyilvántartásba veszi, a tulajdonosváltozás kötelezően bejelentendő. 13. Az árverés végén az el nem kelt tárgyak újraárverezését lehet kérni a kereskedelmi képviselőtől. A katalógusban jelzett EUR árak kizárólag információs céllal szerepelnek a katalógusban. Az elszámolás alapja minden esetben a vételár kiegyenlítése napján érvényes valuta-árfolyam. 14. Jelen üzleti feltételek pontjaiban nem szabályozott kérdésekben a Ptk. rendelkezései irányadóak, vitás kérdések esetén a felek alávetik magukat a Fővárosi Bíróság illetékességének.
TECHNIKAI INFORMÁCIÓK A VÁSÁRLÓK SZÁMÁRA Az aukción történő licitálás személyesen, kereskedelmi megbízott útján vagy telefonon történhet az alábbi szabályok szerint. 1. Az aukció megkönnyítése érdekében kérjük kedves vásárlóinkat, hogy tárcsával árverezzenek. A számozott tárcsák megkönnyítik az aukció vezetőjének, hogy az Ön licitjét azonosítani tudja. Abban az esetben, ha Ön a sikeres licitáló, kérjük, győződjön meg arról, hogy az aukció vezetője az Ön számával ütötte-e le a tételt. Kérjük bármilyen probléma esetén azonnal jelezzen az aukció vezetőjének. Az Ön kényelme érdekében lehetőség van regisztrálásra. Ez esetben az Önnél leütött tételeket tárcsaszámával gyűjtjük, melyet licitálása befejezése után egy alkalommal rendezhet. 2. Amennyiben vevőként személyesen nem kíván részt venni az árverésen, úgy az Ön által adott megbízás alapján, a kereskedelmi megbízott – a megbízásnak megfelelően – hivatalból árverezhet. Vételi megbízást a Mű-Terem Galériában, a kiállítás ideje alatt a helyszínen, levélben illetve faxon (+36-1-269-4681-es faxszámon) fogadunk el legkésőbb az árverést megelőző 24 órában. A tételt a többi licit függvényében a lehető legalacsonyabb áron biztosítjuk. Ugyanolyan összegű megbízás esetén a korábban beérkezőt részesítjük előnyben. Kérjük azt az összeget határozza meg amelyet – személyes részvétel esetén – megadna a tárgyért. 3. Vételi megbízás esetén a meghatározott összeg 20%-a előlegképpen készpénzben fizetendő, amiről a megbízó fél átvételi elismervényt kap. Ha ugyanarra a tárgyra harmadik személy magasabb összegű megbízást ad, vagy az árverés résztvevői magasabb ajánlatot tesznek, akkor a megbízó az árverés után az előleget – a vételi megbízás elismervényének ellenében – levonás nélkül visszakapja. Amennyiben a megbízás sikeres, az előlegből az árverési vételár 20%-a foglalónak tekintendő. 4. A vételár kiegyenlítése az árverési feltételek 4. és 5. pontja szerint készpénzzel történik. 5. A megvásárolt tárgyak kiadása az árverés napján a hely-színen, azt követően munkanapokon 10-18 óra között a Mű-Terem Galériában (Budapest, Falk Miksa u. 30.) történik. Amennyiben az árveréssel kapcsolatban további kérdése van, érdeklődni a kiállítás ideje alatt a Mű-Terem Galériában, a 00-36-1-312-20-71 telefonszámon lehet.
FIZETÉSI MÓDOK: KÉSZPÉNZ Banki átutalás esetén a következő adatokat kérjük figyelembe venni. NÉV: Mű-Terem Galéria Kft. CÍM: 1055 Budapest, Falk Miksa u. 30. BANK NÉV: Magyar Külkereskedelmi Bank Rt. BANK CÍM: 1056 Budapest, Váci u. 36. BANKSZÁMLASZÁM: IBAN: HU17 10300002-20116523-00003285 (Külföldi utalás esetén az első nyolc számjegy a banki azonosítót jelenti és az azt követő 2x8 számjegy jelöli a bankszámlaszámot) SWIFT: MKKBHUHB Az esetleges árfolyamkülönbségekből adódó problémák elkerülése miatt kérjük külföldi utalás esetén a vételár összegét Ftban megadni.
CONDITIONS OF SALE 1. Mű-Terem Gallery, as Auctioneer organises, handles and conducts the Auction on behalf of the vendors and acts as a commercial agent. The lots are called up in the same succession as in the catalogue in a way that the auctioneer announces the catalogue number, painter and starting price of the lot to be auctioned. The buyers then indicate their intention to bid by raising their numbered bidding paddle. 2. The buyer offering the highest bid shall acquire the title of the lot. In the case of items marked in the catalogue as ’protected – VÉDETT’, all Hungarian museums have priority to purchase the lot at the hammer price. The protected items cannot be exported from Hungary. Owners of these items are registered by the Ministry of Cultural Heritage and any change in ownership must be reported to the relevant authorities. 3. The Auction House as a commercial agent is authorised by the commissioning party to sign the sale and the purchase agreement of the lot with the highest bidder and receive the purchase price on behalf of and to the benefit of the commissioning party. Under this arrangement the sale and purchase agreement shall be settled between the commissioning party (owner of the lot) and the buyer. 4. The buyer shall pay a deposit of 20% of the purchase price in cash upon the successful bid. In case the full purchase price is paid in one amount after the auction, the buyer can take immediate possession of the object. The Auction House allows a sevenday period from the date of the auction for the payment of the balance amount between the deposit and the full purchase price. The purchase price includes the amount of the deposit provided the deadline set for the balance payment has been met. The Auction House reserves the right to terminate the sale and purchase agreement unilaterally if the purchase price has not been paid in full by the set deadline. In this case the paid deposit is not reimbursable to the buyer. 5. Beside the hammer price, the buyer shall pay a buyer’s premium equalling 20 % of the hammer price to the Auction House. The buyer’s premium includes VAT, but it is not refundable. 6. The buyer is responsible for the package and transport of the purchased item at his own cost and risk once the full purchase price has been paid. Failure to do so on the part of the buyer shall release the Auction House from any responsibility for any loss of or damage to the purchased item.
7. Once awarded to the highest bidder, the item may not be repurchased or re-auctioned again, unless the identity of the buyer cannot be established. In this case the Auctioneer is entitled to re-auction the item. 8. All collusion or conspiracy on behalf of any party, planning to force a third party to make an unreasonable high bid, and thus inflict any loss on the third party is strictly forbidden. 9. All lots shall be on display at the exhibition prior to the Auction. All descriptions and illustrations in the catalogue are only for identification purposes. The bidder is responsible for inspecting the condition of the auction lots – prior to the auction – and for deciding whether this is in accordance with the catalogue description. 10. Mű-Terem Gallery guarantees that all items in the Auction are genuine. All items are sold with the defects and imperfections they may have at the time of the Auction. Once awarded to the Buyer, no objections to the physical condition of the item will be considered, unless the item is fake though marked genuine in the catalogue. In this case the buyer may contest the sale in writing within 3 months of the initial doubt to the provenance or genuinness of the item, but no later than 5 years from the date of the Auction. The Auction House undertakes to repurchase the item from the Buyer for a price including the hammer price and the buyer’s premium within 5 years from the Auction date if an independent expert establishes that the item is not genuine. 11. Auction items may not be purchased below the starting price. The Auction House cannot be compelled to re-enter the same item in another auction at a later date. 12. Unsold items may be re-auctioned at the end of the Auction upon request to the Commercial Agent. 13. The EUR prices listed in the catalogue are only published for information purposes. The current daily exchange rates will be used on the day of actual payment. 14. The Civil Code shall govern in any matter unregulated in the present Conditions of Sale. Should any dispute arise, the Parties accept the competence of the Municipal Court of Budapest.
TECHNICAL INFORMATION FOR BIDDERS Bids can be made in person, through the commercial agent or over the phone. The following rules shall apply: 1. All bidders are requested to use their paddle when bidding in order to help make the auction process more effective. The use of numbered paddles will help the auctioneer to identify one’s bid. In case one’s bid has been accepted, please ascertain that your paddle number has been registered. In case of any problems, please notify the auctioneer immediately. Bidders can have their paddle numbers registered for their convenience. All items awarded to the bidder will then be collected under the registered paddle number and the bidder will have the right to settle payment for all items in one amount at the end of the bidding. 2. Absentee bids will be made on the bidder’s behalf by the commercial agent in accordance with the authorisation given by the bidder to agent. Such bids can be submitted to the MűTerem Gallery, during the exhibition, in a postal letter or through fax (fax no.: +36-1-269-46-81). Such bids must be received by the auctioneer no later than 24 hours before the auction date. The Commercial agent will make every effort to secure the item at the lowest price to the absentee bidder. In case two absentee bids of the same price indication are submitted for one auction lot, the one submitted first will take precedence. Please always indicate your price limit where you would stop bidding for the item if you participated in per-son at the auction. Absentee bids submitted without a price limit indicated will not be accepted. 3. For absentee bids, 20% of the indicated limit price amount will be paid in cash as a deposit, for which a receipt will be given to bidder. If another absentee bid with a higher price limit indicated is submitted for the same lot, or higher bids are placed during the auction, the paid deposit will be returned to the bidder against the issued receipt without any deduction after the auction. If the absentee bid is successful, the deposit will be included in the purchase price. 4. The purchase price shall be settled in cash in accordance with Points 4 and 5 of the Conditions of Sale.
In case of wiring please indicate the amount in HUF in order to avoid EXchange rate differences.
szerz ő k abc - sorrendben Aba-Novák Vilmos................................................................25, 144
Krizsán János...............................................................................60
Ámos Imre.................................................................................169
Lakner László............................................................................167
Anna Margit............................................................................36, 44
László Fülöp................................................................................42
Basch Andor................................................................................30
Magyar Mannheimer Gusztáv.....................................................59
Batthyány Gyula........................................................................109
Márffy Ödön.....................................................31, 48, 83, 97, 103, 138
Berény Róbert.........................................................78, 125, 129, 162
Mednyánszky László..............................................41, 58, 59, 85, 106
Berkes Antal..............................................................................118
Molnár C. Pál..................................................................................7
Bernáth Aurél..............................................................................77
Mousson Tivadar.........................................................................61
Boldizsár István......................................................................29, 92
Nagy István.............................................................................51, 79
7. Buyers can take possession of purchased items at the auction venue on the day of the auction or in the Mű-Terem Gallery (30. Falk Miksa utca, Budapest between 10:00 a.m. and 6:00 p. m. on workdays.)
Bornemisza Géza.......................................................................108
Nagy Oszkár............................................................................52, 80
Bornemisza László....................................................................117
Orbán Dezső..............................................................................114
Brodszky Sándor.......................................................................121
P. Bak János..................................................................................90
Czauczig József............................................................................23
Paál László..................................................................................43
Should you have further questions with regards to the Auction, please contact Mű-Terem Gallery in person or on the phone (00-36-1) 312 2071.
Czigány Dezső.............................................................................95
Pap Géza......................................................................................81
Czimra Gyula.........................................................................47, 135
Patkó Károly.....................................................................24, 38, 147
Czóbel Béla...................................................................111, 132, 142
Pekáry István.............................................................................161
Csernus Tibor.............................................................................102
Perlmutter Izsák...................................................................84, 112
Csók István.......................................................................15, 73, 165
Perlrott Csaba Vilmos..................................................19, 55, 96, 126
Deák Ébner Lajos........................................................................156
Poll Hugó...................................................................................128
El Kazovszkij..............................................................................100
Pólya Tibor.................................................................................133
Fényes Adolf.......................................................................127, 140
Rippl-Rónai József...........................................................35, 50, 123
Ferenczy Károly....................................................................16, 104
Román György...........................................................................153
Frank Frigyes........................................................................11, 158
Rudnay Gyula........................................................................88, 105
Frey Krisztián..............................................................................98
Scheiber Hugó.............................37, 40, 54, 94, 119, 120, 148, 149, 152
Gábor Jenő..........................................................................110, 159
Schönberger Armand............................................................82, 143
Gadányi Jenő..............................................................................163
Siegen, August.............................................................................27
Glatz Oszkár.....................................................................14, 87, 137
Szinyei Merse Pál..................................................................62, 168
Gulácsy Lajos........................................................................89, 141
Szőnyi István.......................................................5, 8, 20, 75, 151, 160
Gyarmathy Tihamér.......................................................72, 101, 164
Telepy Károly...............................................................................56
Herrer Cézár...............................................................................155
Tornai Gyula............................................................................9, 166
Ifj. Markó Károly......................................................................26, 57
Tornyai János...............................................................113, 115, 124
Iványi Grünwald Béla..........................................21, 34, 134, 136, 139
Tóth Menyhért............................................................18, 76, 91, 146
Jándi Dávid...................................................................................63
Váli Dezső....................................................................................99
K. Spányi Béla...................................................................17, 39, 122
Vaszary János..................................6, 12, 33, 45, 74, 116, 150, 154, 157
Kádár Béla.........................................................13, 49, 53, 86, 93, 145
Zichy Mihály.................................................................................10
Kádár Géza...................................................................................64
Ziffer Sándor......................................................................32, 46, 65
Kéméndy Jenő..............................................................................22
Zsolnay.......................................1, 2, 3, 4, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 130, 131
NAME: Mű-Terem Galéria Kft. ADDRESS: Falk Miksa u. 30., 1055 Budapest, Hungary IBAN: HU17 10300002-20116523-00003285 ACCOUNT NUMBER: 20116523-00003285 BANK ACCOUNT: 10300002 SWIFT: MKKBHUHB BANK: Magyar Külkereskedelmi Bank Rt. – Hungarian Foreign Trade Bank Ltd. BANK ADDRESS: Váci u. 38., 1056 Budapest, Hungary
Kmetty János.............................................................................107
1.
Csavart, harangvirágos kehelyváza, ZSOLNAY, 1900 Formaterv: Apáti Abt Sándor Porcelánfajansz, a fémszerű, csillogó, opak eozinmázas alapon kontúrvonalas, kézi festésű grés-mázas díszítmény. Fazonszám: 6151 Magasság: 23 cm Jelzés: domború körpecsét Kezdő ár: 1 000 000 Ft / 3 226 EUR
Becsérték: 2 000 000 – 3 000 000 Ft Estimated value: 6 452 – 9 677 EUR
Reprodukálva: •Csenkey Éva, Gyugyi László, Hárs Éva: Zsolnay a nagyvilágból. Gyugyi László gyűjteménye, Helikon Kiadó, 2006, 427. ábra •Csenkey Éva, Gyugyi László, Hárs Éva: Zsolnay aranykora. Gyugyi László gyűjteménye a nagyvilágból visszatér Pécsre, Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft., 2010, 444. ábra
2. ZSOLNAY tárgyegyüttes Váza pásztorlánnyal, ZSOLNAY, 1900 körül Porcelánfajansz, rátett díszítmények. Opak és transzparens eozinmázas festés, savmaratás. Fazonszám: nincs Magasság: 17,5 cm Jelzés: domború körpecsét
Hableányos kancsó, ZSOLNAY, 1900 körül Formaterv: Apáti Abt Sándor és Mack Lajos Porcelánfajansz, rátett figura, domború díszítményű test. Tompa fényű, irizáló tárgy, opak és transzparens eozinmázakkal. Fazonszám: 7605 Magasság: 12,5 cm Jelzés: domború körpecsét Kezdő ár: 400 000 Ft / 1 290 EUR
Becsérték: 800 000 – 1 000 000 Ft Estimated value: 2 581 – 3 226 EUR
Tulipánkehely, Zsolnay, 1898 Formaterv: Rippl-Rónai József Porcelánfajansz, a fényes alapmáz felett márványosan összefolyó eozinmázak, savmaratás. Fazonszám: 5412 Magasság: 24 cm Jelzés: masszába nyomott Zsolnay Pécs márkajelzés Reprodukálva és kiállítva: •Panorama: Architecture and Applied Arts in Hungary 1896-1916. Museum of Contemporary Art, Sapporo, Japan, 1996, 117. ábra Reprodukálva: •Kovács Orsolya: Szecessziós Zsolnay kerámia. Janus Pannonius Múzeum, 2003, az egyik jobb oldali archív tablón •Csenkey Éva, Hárs Éva, Weiler Árpád: Zsolnay. A gyűjtők könyve, Corvina Kiadó, 2003, 54. ábra •Csiba Mónika, Stattner Richárd: Zsolnay. A magyar szecesszió mesterművei, Elite Design Kft, 2003, 54. ábra Párdarabja reprodukálva: •Csiba Mónika, Stattner Richárd: Zsolnay. A magyar szecesszió mesterművei, Elite Design Galéria, 2003, 76. ábra Kezdő ár: 1 000 000 Ft / 3 226 EUR
4. Négyfülű, margarétás váza, ZSOLNAY, 1900 Formaterv: Apáti Abt Sándor Porcelánfajansz, enyhén kidomborodó dekor, rátett fülek. A fémszerű, opak eozinmázas alapon körbefutó, grés-mázas festés látható. Savmaratással díszített. Fazonszám: 6176 Magasság: 26 cm Jelzés: domború körpecsét Restaurált Kezdő ár: 1 000 000 Ft / 3 226 EUR
Becsérték: 1 800 000 – 2 400 000 Ft Estimated value: 5 806 – 7 742 EUR
5.
6.
SZŐNYI ISTVÁN (1894-1960)
VASZARY JÁNOS (1867-1939)
Macska
Fekvő akt
Akvarell, tempera, papír, 10x19,5 cm
Tus, papír, 25,5x34,5 cm
Jelezve jobbra lent: Szőnyi I.
Jelezve jobbra lent: Vaszary J.
Kezdő ár: 80 000 Ft / 258 EUR
Kezdő ár: 150 000 Ft / 484 EUR
Becsérték: 200 000 – 400 000 Ft
Becsérték: 250 000 – 400 000 Ft
Estimated value: 645 – 1 290 EUR
Estimated value: 806 – 1 290 EUR
7.
8.
MOLNÁR C. PÁL (1894-1981)
SZŐNYI ISTVÁN (1894-1960)
La femme de l'aviateur
Esernyők, 1939
Tus, papír, 37,5x25 cm
Lavírozott tus, papír, 48,5x31 cm
Jelezve balra lent: MCP Jelezve jobbra fent:
Jelezve balra lent: Szőnyi I. 1939 Kezdő ár: 320 000 Ft / 1 032 EUR
Elemérnek, a magyar légiforgalmi Rt. Igazgatójának
Kezdő ár: 500 000 Ft / 1 613 EUR
baráti hálával 1927. karácsonyára Pali
Becsérték: 600 000 – 1 000 000 Ft
Hátoldalon felirat: La femme de l'aviateur
Estimated value: 1 935 – 3 226 EUR
Becsérték: 1 000 000 – 1 500 000 Ft
Proveniencia:
Estimated value: 3 226 – 4 839 EUR
•egykor Radnai Béla gyűjteményében
9.
10.
TORNAI GYULA (1851-1928)
ZICHY MIHÁLY (1827-1906)
A maharadzsa szolgája
Jósnő, 1887
Olaj, papírlemez, 91,5x56 cm
Akvarell, fedőfehér papír, 20x14,5 cm
Jelezve balra lent: Tornai Gy.
Jelezve jobbra lent: Zichy 87
Kezdő ár: 480 000 Ft / 1 548 EUR
Kezdő ár: 280 000 Ft / 903 EUR
Becsérték: 600 000 – 700 000 Ft
Becsérték: 500 000 – 750 000 Ft
Estimated value: 1 935 – 2 258 EUR
Estimated value: 1 613 – 2 419 EUR
11.
12.
FRANK FRIGYES (1890-1976)
VASZARY JÁNOS (1867-1939)
Mimi hintaszékben, 1930-as évek
Adriai fürdőzők
Akvarell, tempera, papír, 42,5x60,5 cm
Akvarell, papír, 31x41,5 cm
Jelezve jobbra lent: Frank Frigyes
Jelezve balra lent: Vaszary J.
Hátoldalon autográf felirat:
Kiállítva:
Frank Frigyes Hintaszékben
•Sotheby’s. London, New Bond Street, 2004. június
Kezdő ár: 380 000 Ft / 1 226 EUR
•Aulich Art Budapest, 2004. február
Becsérték: 600 000 – 800 000 Ft
Kezdő ár: 350 000 Ft / 1 129 EUR Reprodukálva:
•Révész Emese: Frank Frigyes (1890-1976). Egy magyar expresszionista.
Estimated value: 1 935 – 2 581 EUR
Szeged, Művészetért Oktatás Alapítvány, 2003. 93. oldal
13. KÁDÁR BÉLA (1877-1956) Nő gyümölcsökkel Gouache, papír, 71x43 cm Jelezve jobbra lent: Kádár Béla Kezdő ár: 3 200 000 Ft / 10 323 EUR
Becsérték: 5 000 000 – 7 000 000 Ft Estimated value: 16 129 – 22 581 EUR
14.
15.
GLATZ OSZKÁR (1872-1958)
CSÓK ISTVÁN (1865-1961)
Olvasó lány, 1918
Sokác lány
Olaj, vászon, 45,5x35 cm
Olaj, fa, 30,5x20 cm
Jelezve jobbra lent: Glatz 1918
Jelezve balra lent: Csók I.
Kezdő ár: 160 000 Ft / 516 EUR
Kezdő ár: 420 000 Ft / 1 355 EUR
Becsérték: 300 000 – 400 000 Ft
Becsérték: 800 000 – 1 200 000 Ft
Estimated value: 968 – 1 290 EUR
Estimated value: 2 581 – 3 871 EUR
16. FERENCZY KÁROLY (1862-1917) Rickl Gyuláné, Veszprémy Susanne arcképe, 1898 Szén, papírlemez, 52,5x42,5 cm Jelezve jobbra fent: Ferenczy Károly Jelezve balra fent: Rickl Gyuláné Veszprémy Susanne 1898 Kezdő ár: 1 200 000 Ft / 3 871 EUR
Becsérték: 2 500 000 – 4 000 000 Ft Estimated value: 8 065 – 12 903 EUR Oeuvre-jegyzék: •Grafikák/172. In.: Ferenczy Károly (1862-1917) gyűjteményes kiállítása. Magyar Nemzeti Galéria, Budapest, 2011. Proveniencia: •korábban Benkő Lajosné gyűjteményében (1940) Kiállítva: •Ferenczy Károly képeinek kiállítása. Gróf Almásy-Teleki Éva Művészeti Intézete, Budapest, 1940. október, katalógus: 12.
Egy pesti szépasszony az elegáns társaságban Rickl Gyula (1851 –1922) igazságügyi államtitkár 1882-ben vette feleségül Veszprémi János curiai tanácselnök Susanne nevű leányát, kinek kiemelkedő szépségéhez megfelelő neveltetés és műveltség társult. Már férjes asszonyként több fordítást publikált a korabeli lapokban, 1893-ban pedig egy francia regény magyarításával hívta fel magára a figyelmet. Életéről nem sokat tudunk, leginkább társadalmi környezetének felrajzolásához találhatunk adatokat, főleg a századfordulón nagy hírnévnek örvendő Feszty-Jókai szalon történetét bemutató írásokban. A szalont Justh Zsigmond ösztönzésére (is) Feszty Árpád festő és felesége Jókai Róza nyitották meg 1892-ben, részben azért, hogy az öregedő Jókai Mór számára megfelelő társasági életet biztosítsanak. Mint Császtvay Tünde irodalomtörténész írja a Szalon „- nem kis részben a kiváló sajtóvisszhangnak köszönhetően - nagyon hamar elérte, hogy a látogató nem pusztán egy baráti társaságba lépett be, hanem a modern művészelit csapatának kiválasztott és beavatott tagjává vált, tehetsége pedig igazi elismerést nyert.” (http://epa.oszk.hu/00000/00003/00033/csasztvay.html). E társaság állandó tagja volt Rickl Gyula és felesége is, akárcsak Ferenczy Károly bátyja, Ferenczy Ferenc, aki egyébként az igazságügyi minisztériumban dolgozott. Egy 1925ös felvételen Rippl-Rónai József és mások mellett Rickl Gyuláné és Ferenczy Ferenc is látható (PIM, Jókai Mór-hagyaték, F 3301). Nem tudjuk, milyen körülmények között került sor Rickl Gyuláné arcképének elkészítésére, az azonban jól látható, hogy ez a majdnem 75 év lappangás után előkerült mű kiválóan illeszkedik Ferenczy századvégi, szecessziós jellegű rajzainak sorába (Lukovics Istvánné Minich Vilma portréja, 1896; Nápolyi emlék, 1896, Vázlat Rávai Mór Jánosné arcképéhez, 1897, stb.). Rickl Gyuláné mellszobrát egyébként a korszak legkeresettebb szobrásza, Zala György készítette el. Boros Judit
17. K. SPÁNYI BÉLA (1852-1914) Délután a mezőn Olaj, fa, 13,5x32 cm Jelezve jobbra lent: K. Spányi Kezdő ár: 180 000 Ft / 581 EUR
Becsérték: 350 000 – 500 000 Ft Estimated value: 1 129 – 1 613 EUR
18.
19.
TÓTH MENYHÉRT (1904-1980)
Kiállítva:
PERLROTT CSABA VILMOS (1880-1955)
Kalocsa vidéke
•XII. kiállítás. "Műbarát" Kiállítóhelyiség,
Notre Dame, 1927
Olaj, vászon, 34,5x49,5 cm
Budapest, 1941. szeptember 28. - október 12.
Pasztell, papír, 31x24 cm
Jelezve balra lent: TM
Jelezve jobbra lent: Perlrott Csaba Paris 1927
Kezdő ár: 800 000 Ft / 2 581 EUR
Kezdő ár: 400 000 Ft / 1 290 EUR
A Virág Judit Galéria és Tóth Menyhért jogörököse között zajló jogi vita miatt, Tóth Menyhért képeit továbbra is reprodukció nélkül bocsátjuk aukcióra. Minden kedves Barátunktól és Ügyfelünktől megértést kérünk.
Becsérték: 800 000 – 1 200 000 Ft Estimated value: 2 581 – 3 871 EUR
20. SZŐNYI ISTVÁN (1894-1960) Dunakanyar, 1929 Olaj, tempera, vászon, 61x68 cm Jelezve jobbra lent: Szőnyi I. 1929 Kezdő ár: 2 600 000 Ft / 8 387 EUR
21. IVÁNYI GRÜNWALD BÉLA (1867-1940) Festő és felesége (Feleségemmel virágok közt) Olaj, papírlemez, 33,5x42 cm Jelezve jobbra lent: Iványi Grünwald Béla Kezdő ár: 1 500 000 Ft / 4 839 EUR
Becsérték: 3 000 000 – 4 000 000 Ft Estimated value: 9 677 – 12 903 EUR
Iványi Grünwald Béla: Műteremben (Festés előtt), 1904, magántulajdon
22.
23.
KÉMÉNDY JENŐ (1860-1925)
CZAUCZIG JÓZSEF (1781-1857)
Udvarlás, 1889
Női portré (Steinhaus Susanna)
Olaj, fa, 10x13 cm
Olaj, vászon, 72,5x58,5 cm
Jelezve jobbra lent: Kéméndy Jenő München 1889
Vakrámán hátul felirat: Zauzig, Steinhaus Susanna
Kezdő ár: 220 000 Ft / 710 EUR
Becsérték: 500 000 – 700 000 Ft
Estimated value: 1 613 – 2 258 EUR
24.
25.
PATKÓ KÁROLY (1895-1941)
ABA-NOVÁK VILMOS (1894-1941)
Hidegpataka, 1935
Tájkép, 1925
Lavírozott tus, papír, 53x38 cm
Lavírozott tus, ceruza, papír, 31x41 cm
Jelezve jobbra lent: Patkó Hidegpataka, 1935 VIII. 22.
Jelezve balra lent: Aba-Novák 25
Kezdő ár: 120 000 Ft / 387 EUR
Becsérték: 240 000 – 360 000 Ft
Estimated value: 774 – 1 161 EUR
26.
27.
IFJ. MARKÓ KÁROLY (1822-1891)
SIEGEN, AUGUST (1850-?)
Alakok antik tájban, 1887
Velencei részlet
Olaj, vászon, 24x29,5 cm
Olaj, fa, 15,5x31 cm
Jelezve középen lent: C Markó 887
Jelezve jobbra lent: Aug. Siegen
Kezdő ár: 950 000 Ft / 3 065 EUR
Kezdő ár: 450 000 Ft / 1 452 EUR
Becsérték: 2 000 000 – 3 000 000 Ft
Becsérték: 700 000 – 1 000 000 Ft
Estimated value: 6 452 – 9 677 EUR
Estimated value: 2 258 – 3 226 EUR
28. MEDNYÁNSZKY LÁSZLÓ (1852-1919) Lövészárok Olaj, papírlemez, 68,5x99 cm Jelezve középen lent: Mednyánszky Hátoldalon: hagyatéki pecsét Kezdő ár: 3 200 000 Ft / 10 323 EUR
Becsérték: 5 000 000 – 8 000 000 Ft Estimated value: 16 129 – 25 806 EUR
Feltehetően kiállítva: •Báró Mednyánszky László válogatott festményeinek kiállítása. Gróf Almásy-Teleki Éva Művészeti Intézet, Budapest, 1943. január 17. - február 7. katalógus: 68. (Figyelők), vagy 105. (Tüzelőállás) számon
29.
30.
BOLDIZSÁR ISTVÁN (1897-1984)
Basch Andor (1885-1944)
Balatonföldvár nyáron, 1960
Kaktuszok, 1923
Olaj, vászon, 50,5x61 cm
Olaj, fa, 24x33 cm
Jelezve jobbra lent: Boldizsár 1960 Bfvár
Jelezve balra lent: Basch Andor Girgenti 1923
Kezdő ár: 90 000 Ft / 290 EUR
Becsérték: 350 000 – 450 000 Ft
Becsérték: 200 000 - 300 000 Ft
Estimated value: 1 129 – 1 452 EUR
Estimated value: 645 - 968 EUR
31.
32.
MÁRFFY ÖDÖN (1878-1959)
Aukcionálva:
ZIFFER SÁNDOR (1880-1962)
Bruges-i részlet, 1905-1906
•BÁV 19. árverés, 730. tétel
Szabadban, 1923
Olaj, papírlemez, 27x37 cm Jelezve jobbra lent: Márffy
Olaj, vászon, 70x50 cm Kiállítva és reprodukálva:
Jelezve jobbra lent: Ziffer Sándor 1923
•Hungarian Fauvism (1904-1914). Kezdő ár: 1 600 000 Ft / 5 161 EUR
Asbl Bruxelles-Musées-Expositions,
Kezdő ár: 2 500 000 Ft / 8 065 EUR
Brüsszel, 2010.
Becsérték: 3 500 000 – 4 500 000 Ft Estimated value: 11 290 – 14 516 EUR
Becsérték: 4 000 000 – 6 000 000 Ft Reprodukálva:
Estimated value: 12 903 – 19 355 EUR
•Rockenbauer Zoltán: Márffy. (Magyar mesterek) Budapest, Corvina Kiadó, 2008. 2. kép
33.
VASZARY JÁNOS (1867-1939) Pesaroi fürdőzők Olaj, vászon, 47x62,5 cm Hátoldalon: Ez a kép férjem műve. Özv. Vaszary Jánosné, Vaszary János hagyatéki pecsét Kezdő ár: 7 500 000 Ft / 24 194 EUR
Becsérték: 15 000 000 – 20 000 000 Ft Strandolók az 1920-as években
Estimated value: 48 387 – 64 516 EUR
Az olasz Riviéra és Vaszary „fehér korszaka” Vaszary János a modern magyar művészet egyik legvirtuózabb festőegyénisége. Életművének sokszínűsége rámutat, hogy mesterien és merészen változtatta stílusait. Kevés művészről mondható el, hogy különböző korszakaiban egyenértékű kvalitással dolgozott. 1928-tól kezdve egy új stílus, a mester utolsó és legjobbnak vélt korszaka, a „fehér korszak” köszönt be festészetében, ugyanis ekkoriban kezdi el az olasz Riviéra napfényes, máig kedvelt, ismert üdülőhelyeit látogatni. A Velencei- és a Trieszti-öböl, Pirano, Rimini és Pesaro partjai, nyaralói és napernyői színes kavalkádja ihlették meg a már idősödő mestert. Vaszary így ír ekkori képeiről: „… elérkezünk a festészetben ahhoz a zeneiséghez, midőn nem kérdezzük többé a dolgoknak értelmét és belső jelentőségét, hanem gyönyörködünk az adott formák és színek egymáshoz való viszonyának akkordjában...” A korábbi, 1920-as évek eleji fekete alapozású vásznak után a fehérre alapozott vásznakon a kihagyott fehér felületek önálló, képépítő funkcióval bírnak. A „fehér korszak” műveit, így a Pesaroi fürdőzőket is, önfeledt játékosság és nagyvilági hangulat jellemzi. A művész könnyed ecsetvonásokkal, nagyvonalú, homogén színfelületeket visz fel vásznára. Habár a két világháború közti időszakban járunk, a békés századvég ragyogása mégis jelen van, a tengerparti városkák teljes pompájukban virulnak. Thomas Mann is hasonlóan láthatta Velencét, vagy éppenséggel Torre di Venerét, ahol a Mario és a varázsló című kisregénye játszódik. Vaszary Mannhoz hasonlóan mesterien tárja elénk a nyaralók, a tengerparti nyüzsgés látványát, meg tudja jeleníteni az önfeledt tengerparti játék és szórakozás pillanatait. „… Ez az örökké mozgó, lármás, önmagát élő és megsokszorozó tömeg színes kabinok és még színesebb ernyők és vitorlaszerűen kifeszített tendellák közt zajlik; itt futkos, lármáz, alszik és úszik reggeltől – késő estig.” Jelenetek Luchino Visconti Halál Velencében (1971) című filmjéből
Pesaro tengerpartja Vaszary kompozíciós megoldásai figyelemre méltóak – különösen a strandképek esetében gyakori, hogy a látkép tudatosan komponált. A művész részleteket emel ki és helyez egymás mellé a lehető legfestőibb eredmény érdekében. A helyszíneken sokszor vázlatokat készített, kisebb méretű akvarelleket, melyeket később a műtermében dolgozott ki. Szokatlanul vastagon felkent pasztózus ecsetvonásokkal festi meg a jelenetet. A tenger szaggatott vonalú hullámainak ritmusa visszaköszön az ernyők szaggatott, élénk mintázatán. A Pesaroi fürdőzők című remekműből a mediterrán világ könnyedsége, életszeretete és optimizmusa árad. Hársfalvi Magdolna
34.
35.
IVÁNYI GRÜNWALD BÉLA (1867-1940)
RIPPL-RÓNAI JÓZSEF (1861-1927)
Balatoni aranyhíd
Tavaszi felhők
Pasztell, papír, 26x37,5 cm
Pasztell, papír, 49,5x39,5 cm
Jelezve jobbra lent: Iványi Grünwald B
Jelezve jobbra lent: Rónai
Kezdő ár: 180 000 Ft / 581 EUR
Kezdő ár: 1 500 000 Ft / 4 839 EUR
Becsérték: 400 000 – 600 000 Ft
Becsérték: 2 500 000 – 3 500 000 Ft
Estimated value: 1 290 – 1 935 EUR
Estimated value: 8 065 – 11 290 EUR
36.
37.
ANNA MARGIT (1913-1989)
SCHEIBER HUGÓ (1873-1950)
Szőke hajú nő
Art-deco hölgy
Tempera, papír, 27,5x20 cm
Gouache, pasztell, papír, 68,5x49,5 cm
Jelezve jobbra lent: Anna Margit
Jelzés nélkül
Kezdő ár: 1 100 000 Ft / 3 548 EUR
Becsérték: 2 000 000 - 3 000 000 Ft
Estimated value: 6 452 - 9 677 EUR
38.
Proveniencia: •Az 1930-as években dr. Kepes János székesfehérvári gyűjteményében,
PATKÓ KÁROLY (1895-1941)
majd budapesti magántulajdonban.
Danaé Olaj, vászon, 64,5x81 cm
Kiállítva:
Jelezve jobbra lent: Patkó
• Aba-Novák Vilmos, Feiks Jenő, Kelemen Emil, Patkó Károly és Ziffer Sándor csoportkiállítása. Ernst Múzeum, Budapest, 1927. katalógus: 45.
Kezdő ár: 4 000 000 Ft / 12 903 EUR Reprodukálva:
Becsérték: 8 000 000 – 12 000 000 Ft
•Magyar Művészet, 1930. VII. 500. oldal
Estimated value: 25 806 – 38 710 EUR
•Árkádia tájain. Szőnyi István és köre 1918-1928. szerk: Zwickl András. Magyar Nemzeti Galéria, 2001. katalógus: IV/5.
Rembrandt: Danaé, 1636, Ermitázs, Szentpétervár
Patkó Károly: Bűnbánat, 1923, magántulajdon
Michelangelo: Rabszolga, 1513, Musée du Louvre, Párizs
Az argoszi királylány A görög mitológia szerint Danaé az argoszi Akrisziosz király lánya volt. Egy jóslat azt jövendölte a királynak, hogy egy napon saját unokája fog véget vetni az életének, ezért az argoszi uralkodó a lányát, Danaét egy toronyszobába zárta, hogy ne kerülhessen kapcsolatba férfiakkal, és ne születhessen gyermeke. Zeusz azonban furfangos eszközhöz folyamodott, és túljárt Akrisziosz eszén. Aranyeső formájában megjelent Danaé szobájában, elcsábította, majd megszületett közös fiuk, Perszeusz, aki később valóra váltotta a delphoi sötét jóslatot. Árkádia Az első világháború után megjelenő művészek egy csoportja, a Szőnyi István nevével fémjelzett Szőnyi-kör –Aba-Novák Vilmos, Patkó Károly, Korb Erzsébet - tagjainak festészete szorosan kapcsolódik az antik szobrászatot is alapul vevő itáliai reneszánsz
művészethez. Pályatársai közül Patkó kötődött legjobban a klasszikus művészethez, az 1920-as évekbeli alkotásain jól látható, hogy tudatosan használta az itáliai nagymesterek kompozíciós elveit, valamint formai megoldásait. A korszakból származó egyes alkotásain a késő reneszánsz és manierista festészet, illetve szobrászat közvetlen hatását figyelhetjük meg. Nem csak a mitológiai, bibliai témaválasztás, hanem számos esetben a mozdulat, illetve a testtartás is azonos Patkó festményein, valamint az itáliai klasszikus alkotásokon. 1923-ban Gyümölcsszedők című képével elnyerte a Szinyei Merse Pál Társaság ösztöndíját, amellyel Olaszországba utazott, és így lehetősége volt a helyszínen tanulmányozni az itáliai művészetet.
Tiziano: Vénusz tükörrel, 1550 körül, National Gallery of Art, Washington
Patkó Károly: Tükör előtt, 1923, magántulajdon
Danaé egykor és most Danaé évszázadokon át népszerű téma volt a festészetben. A világtól elzárt, és az istenek vágyának kiszolgáltatott argoszi királylány erotikus történetét számos művész, többek közt -Tiziano, Rembrandt - is megfestette, valamint a huszadik századi festőket is alkotásra ihlette. A művészek általában ugyanazt a kompozíciós megoldást alkalmazták: a szépséges királylány a toronyszoba ágyán, kacéran, ruhátlanul hever, míg az ablakban fénylő aranysugár formájában jelenik meg a csábító Zeusz. Patkó azonban megváltoztatta a megszokott helyszínt. Nagybányai, majd felsőbányai látogatásainak eredményeképpen Danaét, háttérben az erdélyi bányászvároska házaival láthatjuk. Az őt körülvevő szolgálók a klasszikus ikonográfiai típusnak megfelelően egy tálban próbálják meg felfogni az aranyesőt. A festmény izzó, erős kontrasztokra épülő színkezelése által válik az Árkádia ciklus egyik legszebb darabjává. Felülről fénylő aranysugár ragyogja be az alakokat. A fekvő nő ruhátlan testét az erőteljes kék és bíbor színek, valamint a háttér mélyzöldje emeli ki. A hátteret a lila, kék és sárga színfoltok teszik hangsúlyossá. A hosszú évtizedek óta lappangó festmény utoljára Patkó 1927-es, Ernst Múzeumbeli kiállításán volt látható. Ezt követően került dr. Kepes János, székesfehérvári közjegyző gyűjteményébe, melyről Lyka Károly így írt: „legjobb mestereink egész sora van benne
képviselve”. Kelen Anna
39.
40.
K. SPÁNYI BÉLA (1852-1914)
SCHEIBER HUGÓ (1873-1950)
Alkonyati erdőbelső
Folyóparti fák, 1920
Olaj, vászon, 45,5x60 cm
Olaj, papírlemez, 50x70 cm
Jelezve balra lent: K. Spányi B.
Jelezve jobbra lent: Scheiber H. 1920
Kezdő ár: 700 000 Ft / 2 258 EUR
Becsérték: 1 200 000 – 1 600 000 Ft
Estimated value: 3 871 – 5 161 EUR
Aukcionálva:
Aukcionálva:
•Mű-Terem Galéria, 15. árverés, 45. tétel
•Kieselbach Galéria 8. árverés, 207. tétel
41.
MEDNYÁNSZKY LÁSZLÓ (1852-1919) Műteremben Olaj, vászon papírlemezen, 34,5x21,5 cm Jelezve jobbra lent: Mednyánszky Kezdő ár: 600 000 Ft / 1 935 EUR
Becsérték: 1 000 000 – 1 500 000 Ft Estimated value: 3 226 – 4 839 EUR
Aukcionálva: •BÁV 41. árverés, 195. tétel •Mű-Terem Galéria 16. árverés, 102. tétel
42. LÁSZLÓ FÜLÖP (1869-1937) Pourtalès grófnő arcképe, 1914 Olaj, karton, 63x48 cm Jelezve jobbra lent: P.A. de László London 1914. okt. 3. Kezdő ár: 360 000 Ft / 1 161 EUR
Becsérték: 600 000 – 800 000 Ft Estimated value: 1 935 – 2 581 EUR
Sandra de Laszlo a festményt felveszi a László Fülöp oeuvre-katalógusba Aukcionálva: •BÁV 57. árverés, 118. tétel
43.
PAÁL LÁSZLÓ (1846-1879) Erdőrészlet sziklákkal, 1876 Olaj, vászon, 61x81,5 cm Jelezve balra lent: L de Paál 876
Kezdő ár: 15 000 000 Ft / 48 387 EUR
Becsérték: 30 000 000 – 50 000 000 Ft Estimated value: 96 774 – 161 290 EUR Jean-Baptiste-Camille Corot: Tájkép tóval, 1860-as évek, Ermitázs, Szentpétervár
Proveniencia: •Nemes Marcell gyűjteményében •majd Kestler Miksa tulajdona (1929)
Kiállítva és reprodukálva: •A magyar festészet rejtőzködő csodái I. – Válogatás magyar magángyűjteményekből. Mű-terem Galéria, Budapest, 2004. október 16. – november 13. 99. oldal •Vonzások és változások. 18-19. századi magyar festészet magángyűjteményekben. Magyar Nemzeti Múzeum, 2013. március 23. – július 21. katalógus: 102.
Reprodukálva: •Lázár Béla: Paál László élete és művészete. Franklin Társulat, Budapest, 1929. 187, 80. kép •Bényi László: Paál László. Képzőművészeti Alap, Budapest, 1983, 84. kép Díaz de la Peña: A fontainebleau-i erdő, 1868, Dallas Museum of Art
Barbizon Bár a barbizoni mesterek egymástól eltérő modorban festettek, valamennyien a táj Paál László: Őszi hangulat (Erdőben), 1875 körül, Magyar Nemzeti Galéria, Budapest
bensőséges szépségét, kifejező erejét hangsúlyozták. A fontainebleau-i erdőben az 1850-es évekre létrehozták a „paysage intime” korábban ismeretlen műfaját. Paál 1873 nyarán érkezett Barbizonba, ahol ekkor még elevenen élt a nagy mesterek, Corot, Daubigny, de la Peña által meghonosított festői kultúra. Képeiket Paál ismerhette korábbi kiállításokról, vagy a híres londoni gyűjtő, Forbes kollekciójából. Azonnal magával ragadta a környék gazdag szín- és formavilága, lelkesen írta düsseldorfi barátjának:
„Ha valaha vissza akarnál vonulni, Barbizonba kellene jönnöd. Nem hiszem, hogy van ennél szebb vidék a világon.” „Oui, l'imagination fait le paysage”, vagyis a tájképet a képzelőerő festi – írta Baudelaire, és talán senkire nem illik annyira ez a megállapítás, mint a barbizoni hagyomány egyik utolsó fellobbanását képviselő magyar művészre. Paál a németalföldi és az angol tájfestészet ismeretében, szenvedélyes temperamentuma alapján még egyszer meg tudta újítani e műfajt az impresszionizmus mindent elsöprő optikai forradalma előtt.
1876 A három éve a fontainebleau-i erdőben dolgozó Paál számára az 1876-os év hozza meg az első jelentősebb sikert. A párizsi Szalonban végre felfigyelnek egyik képére.
A békák mocsarát nemcsak megdicsérte a kor egyik legbefolyásosabb kritikusa Leroi – „Paált elsősorban a fény és árnyék ellentéte foglalkoztatja, s műve éppen e hatás
miatt figyelemre méltó" –, de az eredeti ceruzarajzot is közölte a L'Art-ban. Az erkölcsi sikerrel azonban nem állt arányban az anyagi elismerés. Paál otthonról egyre nyomasztóbb híreket kap családja felől. Sokat dolgozik, de mintha a sors üldözné, éppen Charles-François Daubigny: Tájkép, 1870 körül, Museum of Fine Arts, Ghent
akkor, amikor nemcsak magáról, de hozzátartozóiról is gondoskodnia kellene, elhagyja szerencséje. Forbes, londoni mecénása már régen nem hallat magáról, a párizsi műkereskedők is elfordulnak tőle, a legsötétebb gondolatokba kergetve az egyre súlyosabb anyagi gondokkal küzdő festőt. Sziklák a fák között A mű Paál László utolsó korszakának egyik erőteljes, drámai erejű darabja. Ez a kép, akárcsak A békák mocsara, a fény és az árnyék ellentétére épül. A sűrű, olykor szinte átláthatatlan erdő, szinte alig engedi be a napfényt a kép terébe. Paál ezzel a kevés fénnyel gazdálkodik, s nem pazarol. A finom fényhatásokkal a természet intim részleteire hangolja a festményt. Ahogy Bellák Gábor fogalmaz: „Az impresszionisták nap-
és fénykultuszával szemben Paál tájképfestészetének e vonulata inkább a fény rabul ejtéséről szól. Annak a „fényminimumnak” a minél érzékenyebb és intenzívebb megragadásáról, amely még éppen láttatni engedi a dolgokat. Elvont, de mégsem spekulatív; érzéki, de egyidejűleg nagyon spirituális festészet ez, amely ráadásul minden „terméPaál László: Békák mocsara, 1875, Magyar Nemzeti Galéria, Budapest
szetessége” ellenére nagyon átgondoltan megrendezett kompozíciókban ölt testet.” Paál szcenikus jelleget kölcsönöz a kompozíciónak. A motívumokat a képsíkkal párhuzamosan, középen egy keskeny sávban helyezi el, miközben a horizont felé megnyitott háttérből világítja meg azokat. Ez a 17. századi hagyományokat követő, tudatos beállítás megint csak az impresszionizmussal ellentétes látásmódot tükröz. A szenzuális hatásokat Paál felülírja, hogy az egyszerű látványfestészet helyett a fény misztikus vonatkozásaira koncentrálhasson. A festmény története A korábban lappangó alkotás Budapesten bukkant fel 2004-ben. A darab azonban nem volt teljesen ismeretlen, hiszen Lázár Béla már 1929-ben publikálta azt monográfiájában. A kép ekkor Kestler Miksa tulajdonában volt. Minden bizonnyal Nemes Marcell híres gyűjteményében is megfordult a festmény. Bár a korabeli katalógusokban ennek nyoma nem található, a kép vakrámáján felfedezhető cédulák jelzik, hogy az Erdőrész-
let sziklákkal egykoron, a 2011-ben a Szépművészeti Múzeumban is bemutatott kivételes kollekciót gazdagította. Kaszás Gábor
44.
45.
ANNA MARGIT (1913-1989)
VASZARY JÁNOS (1867-1939)
Lány galambokkal, 1935
Révész Klára arcképe
Tempera, karton, 98,5x78,5 cm
Olaj, vászon papírlemezen, 39x38,5 cm
Jelezve jobbra lent: Anna Margit 935
Jelzés nélkül
Kezdő ár: 2 000 000 Ft / 6 452 EUR
Becsérték: 3 000 000 – 5 000 000 Ft
Becsérték: 4 000 000 – 6 000 000 Ft
Estimated value: 9 678 – 16 129 EUR
Estimated value: 12 903 – 19 355 EUR Révész István Vaszary-gyűjteménye, 1950-es évek
Kiállítva és reprodukálva: •Vaszary János képeinek kiállítása. Polgár Galéria, Budapest, 1998. április 23. – május 9. katalógus: 31.
47.
Ziffer Sándor (1880-1962)
CZIMRA GYULA (1901-1966)
Nyár a Zazar-partján, 1941
Kertrészlet az ablakból, 1937
Olaj, vászon, 69,5x80 cm
Hátoldalon: A művész és felesége
Jelezve balra lent: Ziffer Sándor 1941
Olaj, vászon, 79x60 cm Jelezve jobbra lent: Czimra 937
Kezdő ár: 1 600 000 Ft / 5 161 EUR Kezdő ár: 1 200 000 Ft / 3 871 EUR
Becsérték: 3 000 000 - 5 000 000 Ft Estimated value: 9 677 - 16 129 EUR
Becsérték: 2 500 000 – 3 500 000 Ft Estimated value: 8 065 – 11 290 EUR
48.
49.
MÁRFFY ÖDÖN (1878-1959)
KÁDÁR BÉLA (1877-1956)
Gladiólusz
Asztali csendélet
Olaj, vászon, 60x50 cm
Gouache, papír, 80x58,5 cm
Jelezve jobbra lent: Márffy Ödön
Jelezve jobbra lent: Kádár Béla
Kezdő ár: 1 200 000 Ft / 3 871 EUR
Kezdő ár: 2 200 000 Ft / 7 097 EUR
Becsérték: 3 600 000 – 4 800 000 Ft
Aukcionálva:
Estimated value: 11 613 – 15 484 EUR
•Mű-Terem Galéria 15. árverés, 93. tétel
50.
RIPPL-RÓNAI JÓZSEF (1861-1927) Stilizált virágok özöne, 1914 Olaj, lemezpapír, 70x100 cm Jelezve jobbra lent: Rónai 1914 A kép hátoldalán autográf írással: Stilizált virágok özöne 1914 Kezdő ár: 15 000 000 Ft / 48 387 EUR
Becsérték: 24 000 000 – 30 000 000 Ft Estimated value: 77 419 – 96 774 EUR
Proveniencia: •korábban Fényes László tulajdonában Kiállítva és reprodukálva: •Rippl-Rónai József gyűjteményes kiállítása. Magyar Nemzeti Galéria, Budapest, 1998. március 12. – szeptember 6., katalógus: 118.
A vázáknak, növényeknek, gyümölcsöknek és az élet apró-cseprő rekvizitumainak kitüntetett hely jut Rippl-Rónai képein, és nem kevesebb odaadással festi ezeket, mint a figurákat. Csendéletei között – és minden stílusperiódusában – kimagasló értékű darabokat találunk. A „pöttyös” stílus különösen kezére játszott a művésznek az őt mindig körülvevő virágok ábrázolásakor. Az apró szirmok és levelek, a harsány színek, a kifejező kontúrok a stílussal való szerencsés összetalálkozásról vallanak, mint ahogy ez e nagy virágcsendéleten is tapasztalható. A csak alig jelzett tálból kiömlő virágok pompás zuhataga borítja a képteret, hátterük a puszta karton semleges nyugalma. Rippl-Rónai pöttyös virágcsendéletei leginkább korai – felesége, Lazarine közreműködésével készített – hímzéseinek vibráló mozaikszerűségét, buja, felületkitöltő színáradatát idézik fel. A Rippl-Rónai által találóan Stilizált virágok özönének elnevezett csendélet mindig lakások falát díszítette. Bernáth Mária
51.
52.
NAGY ISTVÁN (1873-1937)
NAGY OSZKÁR (1883-1965)
Tanya fákkal
Nagybányai utca
Pasztell, papír, 31,5x45,5 cm
Olaj, vászon, 45,5x92 cm
Jelezve jobbra lent: Nagy István
Jelezve balra lent: Nagy Oszkár
Kezdő ár: 240 000 Ft / 774 EUR
Kezdő ár: 750 000 Ft / 2 419 EUR
Becsérték: 400 000 – 500 000 Ft
Becsérték: 1 500 000 - 2 500 000 Ft
Estimated value: 1 290 – 1 613 EUR
Estimated value: 4 839 - 8 065 EUR
53.
54.
KÁDÁR BÉLA (1877-1956)
SCHEIBER HUGÓ (1873-1950)
Lovak vízparton
Séta a ligetben
Hátoldalon: Kisvárosi részlet
Gouache, pasztell, papír, 59,5x43 cm
Pasztell, gouache, papír, 25x41 cm
Jelezve balra lent: Scheiber H.
Jelezve jobbra lent: Kádár Béla Kezdő ár: 800 000 Ft / 2 581 EUR Kezdő ár: 320 000 Ft / 1 032 EUR
Becsérték: 1 600 000 – 2 000 000 Ft Becsérték: 550 000 – 850 000 Ft
Estimated value: 5 161 – 6 452 EUR
Estimated value: 1 774 – 2 742 EUR
55.
PERLROTT CSABA VILMOS (1880-1955) Párizsi látkép a Notre Dame-mal Olaj, vászon, 76x66 cm Jelezve jobbra lent: Perlrott Csaba Vilmos Kezdő ár: 6 500 000 Ft / 20 968 EUR
Becsérték: 10 000 000 – 15 000 000 Ft Estimated value: 32 258 – 48 387 EUR
Aukcionálva: •Kieselbach Galéria 4. árverés, 333. tétel
Perlrott Csaba Vilmos: Önarckép, 1920-as évek
Kiállítva és reprodukálva: •Treasures Revealed. Selected work from the collection of Jill A. Wiltse and H. Kirk Brown III. The Art of Hungary 1890–1956 and the Honorable Nancy G. Brinker, former U. S. Ambassador to Hungary. An Exhibition to Commemorate the 50th Anniversary of the 1956 Hungarian Revolution. Emmanuel Gallery on the Auraria Campus in Denver, 2006. október, katalógus: szám nélkül •Hungarian Masterworks. Selected work from the collection of Jill A. Wiltse and H. Kirk Brown III.
Henri Matisse: Notre Dame, 1914, Svájc, magántulajdon
From Impressionism to Modernism at The Project Space of Charlotte Jackson Fine Art, Inc., Santa Fe, New Mexico, 2008. katalógus: szám nélkül
56.
57.
TELEPY KÁROLY (1828-1906)
IFJ. MARKÓ KÁROLY (1822-1891)
Alpesi táj
Itáliai táj, 1851
Olaj, vászon, papírlemezen, 71x51 cm
Olaj, vászon, 40x54 cm
Jelezve jobbra lent: Telepy K.
Jelezve balra lent: C. Marko 1851
Kezdő ár: 1 600 000 Ft / 5 161 EUR
Becsérték: 3 500 000 – 5 000 000 Ft
Estimated value: 11 290 – 16 129 EUR
58.
59.
MEDNYÁNSZKY LÁSZLÓ (1852-1919)
MAGYAR MANNHEIMER GUSZTÁV (1859-1937)
Trén I-II.
Fantasztikus tájkép
Akvarell, ceruza, papír, 15x20,5 cm
Olaj, vászon, 115,5x90,5 cm
Jelezve jobbra középen: Mednyánszky
Jelezve balra lent: Magyar Mannheimer
Kezdő ár: 260 000 Ft / 839 EUR
Kezdő ár: 300 000 Ft / 968 EUR
Becsérték: 450 000 – 600 000 Ft
•Malonyay Dezső: A fiatalok.
Estimated value: 1 452 – 1 935 EUR
Budapest, Lampel R. 1906. 165. oldal
Proveniencia: •egykor Strasser Artúr tulajdona (1906) Reprodukálva:
60.
61.
KRIZSÁN JÁNOS (1866-1948)
Mousson Tivadar (1887-1946)
Tavaszi virágzás
Alkonyi séta
Olaj, vászon, 70,5x60 cm
Olaj, papírlemez, 48,5x68 cm
Jelezve jobbra lent: Krizsán J.
Jelezve jobbra lent: Mousson Jelezve balra lent: Mousson T.
Kezdő ár: 130 000 Ft / 419 EUR Kezdő ár: 550 000 Ft / 1 774 EUR
Becsérték: 300 000 – 400 000 Ft Estimated value: 968 – 1 290 EUR
Becsérték: 2 000 000 - 3 000 000 Ft Estimated value: 6 452 - 9 677 EUR
62. SZINYEI MERSE PÁL (1845-1920) Faun III., 1868 Olaj, vászon, 52x42 cm Jelezve jobbra lent: Szinyei Kezdő ár: 15 000 000 Ft / 48 387 EUR
Becsérték: 30 000 000 – 50 000 000 Ft Estimated value: 96 774 – 161 290 EUR
Aukcionálva: •Ernst Múzeum, Budapest, 54. aukció, katalógus: 314/a.
Arnold Böcklin: Pán a nádasban, 1857, Neue Pinakothek, München
Proveniencia: •Grünwald Mór •Andaházy Kasnya Béláné •Chorin Ferenc tulajdonában Kiállítva: •Ernst Múzeum, Budapest, 1912, katalógus: 81 •Ernst Múzeum, Budapest, 1932, 131. kiállítás, katalógus: 16. •Nemzeti Szalon, Jubiláris kiállítás, Budapest, katalógus: 92. Reprodukálva: •Meller Simon: Szinyei Merse Pál élete és művei. Az Országos Magyar Szépművészeti Múzeum kiadása, Franklin-Társulat nyomdája, Budapest, 1935, 49. •Hoffmann Edith: Szinyei Merse Pál. Országos Magyar Szépművészeti Múzeum; Királyi Magyar Egyetemi Nyomda, Budapest, 1943, 56. •Végvári Lajos: Szinyei Merse Pál 1845-1920. Képzőművészeti Kiadó, Budapest, 1986, katalógus: 20.
Szinyei Faunja Arnold Böcklin: Pán elől menekülő Syrinx, 1854, Neue Pinakothek, München François Boucher: Pán és Syrinx, 1759, National Gallery, London
Szinyei Merse Pál első nyilvánosan bemutatott alkotása az 1868-ban született Faun (olaj, vászon, 106 x 91 cm, Magyar Nemzeti Galéria). A nagy képhez Szinyei három előzetes kompozíciót készített, melyek közül ez, a most bemutatott III. verzió áll a legközelebb, azaz a méretbeli eltéréseket leszámítva, lényegében azonos vele. Mindaz, ami a nagy, egyméteres változatról elmondható, lényegében erre a képre is érvényes. Szinyei, aki ekkoriban Karl von Piloty növendéke volt a müncheni Akadémián, 1867 októberében vázolta föl először az erdőben üldögélő Faun alakját. Mestere szigorúan felügyelte ifjú magyar növendékének előrehaladását a képpel. Piloty ugyanis ragaszkodott ahhoz, hogy a képnek élő modell után kell készülnie, a fantáziának, még ha történeti festő volt is, nem tulajdonított nagy szerepet. Szinyei 1868 tavaszán már nagyon előrehaladott állapotban volt a művel. Apjának hosszú levelekben számolt be a munkájáról: „utolsó időkben nagy küzdelmeket s katzenjammereket kellett kiállanom,
mert legnehezebb mikor egy képet készre kell csinálni, a frissességet a gondolatba
zott alakjai között keres menedéket, s mint aki már csak a sípjának fájdalmas énekével,
fenntartani, s Piloty nagyon szigorúan veszi, nem bocsájtja ki az embert míg valamit ki
azaz a művészet erejével volna képes átélni a valóságban már elillant szerelmet. Ez a
tud belőle sajtolni; úgy hogy az ember kényszeríti önmagát fölülmúlni, mint mondani
modern, Pán-Művész azonosság jelenik meg a századforduló olyan fontos műveiben
szokás. Már mikor gondoltam, hogy készen leszek, a tanár egész kiforgatott, új fejet
is, mint Mallarmé egyes szám első személyben írt verse, az Egy faun délutánja (1887),
kell rátenni, ez nem ér semmit, itt is, ott is még egészen másnak kell lenni s evvel el-
Debussy hasonló című zenéje (1894) vagy Knut Hamsun Pán című regénye (1894).
utazott falura azon ígérettel, hogy minden pénteken be fog jönni corrigálni.” Szinyei számára a legnagyobb problémát az okozta, hogy nem találta meg a megfelelő Szinyei és Böcklin
fejet a Faun alakjához. Pilotynak is a figura fejével volt a legtöbb baja: „Egy fiatal görög
festő segített ki a bajból, ki eddig majdnem neheztelt rám, hogy én faunt festek s őt nem kérem fel, hogy nekem üljön, mert ő szinte büszkének látszik lenni faunkarakterű
Szinyei Merse Pál festészetének különös jelentősége, hogy a magyar festők közül az
fejére. Ezt nagyon jól használhattam s midőn a tanár úr múlt pénteken itt volt, meg
1870 körüli években nála jelentkezik legmarkánsabban és legkorábban Arnold Böcklin
volt elégedve s mondá, hogy jövő péntekig készen leszek. Hála istennek, mert úgysem
hatása. Szinyei 1872-ben találkozott Böcklinnel, s a svájci művésszel való barátságát
lesz már olyan, mint eleinte reménylettem, tehát már mostan kibocsátom Isten neki a
élete végéig nagyra becsülte. 1901-ben az Itáliában utazó lányainak így ír levelében:
világba, majd jövőre jobb képpel akarok fellépni”.
„Alkalmilag, ha egyszer a környékre kirándulnak, nézék meg Fiesoléban a Böklin [!] villát. Böklin a 19dik század legnagyobb festője volt, nekem Münchenben jó Barátom, családját is ismerem, özvegye talán reám emlékezni is fog...”
Pán, vagy Faun A Faun, vagyis a római mitológia kecskelábú, kecskeszarvú pásztoristene, lényegében
Egészen bizonyos, hogy Szinyei Faun-kompozícióját is Böcklin festészete inspirálta. Böcklin nagy Pán-kompozíciója 1859-től a müncheni Neue Pinakothekban volt látható,
Szinyei Merse Pál: Faun I. (vázlat), 1867, Magyar Nemzeti Galéria, Budapest
biztosak lehetünk benne, hogy Szinyei figyelmét is felkeltette az a mű. Ha egészen
a görög Pán alakjával azonos. Csúnyasága miatt sokszor rémítette meg az embereket,
pontosan összevetjük Böcklin képét Szinyei Faunjával, sőt a Faun most kiállított III.
s a görögök olykor katonáik afféle oltalmazó isteneként tekintettek rá. Ennek az ijesz-
számú változatával, nagyon lényeges különbségeket találunk. Böcklin az ő hősét a nád
tő figurának a nevéből származik a páni félelem, illetve pánik kifejezés is. A csúnya
közé rejtőzve, szinte a nádassal eggyé olvadva mutatja meg. Pán alakja a természet
testben azonban ugyanakkor érző és gyengéd szív dobogott. Pán így lett szerelmes
szerves, elidegeníthetetlen része. Szinyei Faunjában ezzel szemben egy feltűnően nar-
Syrinxbe, a nimfába. Az istenek azonban megóvták a nimfát a szerelmével őt üldöző
Szinyei Merse Pál: Faun III., 1868, (részletek a képből)
Pántól, s menekülése közben nádszállá változtatták. Pán ebből a nádból szerkesztett
ratív karakterű zsánerszituációt látunk. Az ő patás hőse kicsit csábos mosollyal figyeli a háttérben bujkáló nimfát, aki nyilván a pánsíp andalító hangjának keresi a forrását. Böcklin elégikus hangvételű kompozíciójához képest Szinyei képe valamiféle pajkos
magának sípot, aminek fájdalmas hangja azóta is a vágyódó szerelem sóhaja.
életörömről szól. A IV. számú nagy Faun kép a szó akadémiai értelmében befejezett műnek tekinthető. A főhős testét éles fény világítja meg, bőre valósággal olyan hatást Arnold Böcklin
kelt, mint egy férfimanöken simára borotvált, ápolt teste. Szinyei egy a néző felé lejtő tisztásra helyezi a fő alakot, a háttérben pedig, lomboktól takarva és élesen elválva a fő
Pán alakja az antikvitástól fogva jelen volt az európai képzőművészetben, igazán mo-
jelenettől jelenik meg egy meglehetősen modern arcú, vörös hajú nimfa. Mindezekhez
dern jelentése azonban csak a 19. század közepétől kezdve teljesedett ki. A korábbi
képest a most bemutatott III. verzió sok szempontból a böcklini felfogáshoz áll közel.
művészetben a patás, kecskeszarvú faun alakja többnyire staffázsalakként, vagyis a
A legfeltűnőbb sajátossága ennek a változatnak, hogy itt Faun alakja korántsem olyan
tájképek hangulatát meghatározó mellékszereplőként jelent csak meg. Pán modernizált figuráját a svájci festő, Arnold Böcklin (1827-1901) elevenítette föl 1859-ben ké-
ápolt és steril figura. Teste, bőre sokkal durvább és sötétebb, mint a végső, a részlete-
Szinyei Merse Pál: Faun II., Magyar Nemzeti Galéria, Budapest
kig cizellált változaton. Nem is kap annyi fényt, s ezáltal jobban beleolvad környeze-
szült és azóta Münchenben őrzött Pán a nádasban című képén. Böcklin legnagyobb
tébe, s érzékletesebben fejezi ki a természettel való egységét. A lombozat megfestése
érdeme, hogy a klasszikus mitológia alakjaiban a modern ember problémáit jelenítette
is itt sokkal lazább és könnyedebb, mint a nagy kompozíción. A nagy Faun-kép előtere
meg. Ezzel egyszerre tette jelen idejűvé az antikvitás kultúráját, s teremtett új lehe-
egy fűvel benőtt, festőileg szinte érdektelenül kidolgozott, színvilágában is egyhan-
tőségeket a képzőművészet számára is. Böcklin mitológiai festészete egyrészt egy új,
gú domboldal. A most bemutatott III. számú változat előterét éles fényekkel villózó
civilizációtól elforduló természetértelmezésnek adott tematikus keretet, másrészt az
levelek, festőileg izgalmasan és dinamikusan megfestett felületek alkotják. Ráadásul
általa megújított mitológiai zsáner a mitológiai festészet akadémiai konvenciói ellen a
egy patakocska víztükre is felvillan itt az előtérben, s ebben a víztükörben néhány ele-
műfajnak egy modernebb, aktualizálóbb változatát teremtette meg, ami sokszor nem
ven fényfolt erejéig a nyári égbolt kék ege is megcsillan. Vibráló és eleven természeti
nélkülözte a parodisztikus elemeket sem.
környezetet látunk, egy olyan friss és festőileg gazdagon és változatosan megfestett
Pán Böcklin festészetében egyszerre természeti, isteni és emberi lény. Annak az ér-
világot, ami a Faun-kép befejezett verzióján már sokat veszített elevenségéből.
zékeny, érzelmes, gyengéd és tiszta, ám mások szemében mégis félelmetes lénynek a prototípusa, akiben a modern ember a Művészt ismerhette föl. Pán szabad és ösz-
Nem túlzás azt mondani, hogy Szinyei Faun-kompozíciói között ez a most kiállított és
tönös figura, akinek állati külseje érzékeny lelket takar. Böcklin úgy festi meg a nádas
árverésre kerülő III. számú változat tekinthető a legfrissebb és legfestőibb verziónak.
árnyékában ülő Pán alakját, mint akinek számára a szerelem már végleg elveszett. A
Könnyed, oldott és színpompás kompozíció, amiben egy kissé még Böcklin misztikus
nád ugyanis nem más, mint maga az átváltozott nimfa, a szeretett Syrinx. A sípjával muzsikáló Pán úgy rejtőzik el a nád rengetegében, mint aki az eltűnt szerelem átválto-
Szinyei Merse Pál: Faun IV. (Faun és nimfa), 1868, Magyar Nemzeti Galéria, Budapest
természetfelfogása is felismerhető. Bellák Gábor
63.
64.
JÁNDI DÁVID (1893-1944)
KÁDÁR GÉZA (1878-1952)
Nagybányai utca, 1929
Téli Nagybánya, 1928
Pasztell, papír, 34x47,5 cm
Olaj, vászon, 74x94,5 cm
Jelezve jobbra lent: Jándi Dávid 1929
Jelezve jobbra lent: NB. Kádár Géza 1928
Kezdő ár: 850 000 Ft / 2 742 EUR
Becsérték: 1 500 000 – 2 000 000 Ft
Estimated value: 4 839 – 6 452 EUR
Aukcionálva: •Mű-Terem Galéria 16. árverés, 61. tétel
65.
ZIFFER SÁNDOR (1880-1962) Utcarészlet híddal, 1923 Olaj, vászon, 98x59 cm Jelezve jobbra lent: Ziffer 1923 Kezdő ár: 5 500 000 Ft / 17 742 EUR
Becsérték: 10 000 000 – 14 000 000 Ft Estimated value: 32 258 – 45 161 EUR
Ziffer Sándor: Önarckép, 1920-as évek
66.
67.
Zsolnay kerámiakép, 1896
Óriás dísztál perzsa motívummal,
Mária a kis Jézussal
Zsolnay, 1890 körül
Porcelánfajansz, kontúrozott kézifestés,
Porcelánfajansz, magas tüzű mázas,
fénylő eozin- és magastüzű mázakkal.
kézi festésű díszítmény, aranyozás.
21,5x18,5 cm
Átmérő: 64 cm
Jelezve hátoldalon: öttornyos Zsolnay körpecsét
Jelzés: TJM családi, valamint masszába nyomott Austria-Hungaria és Zsolnay Pécs márkajelzések
Kezdő ár: 500 000 Ft / 1 613 EUR Restaurált
Kezdő ár: 340 000 Ft / 1 097 EUR
Becsérték: 600 000 – 900 000 Ft Estimated value: 1 935 – 2 903 EUR
68.
69.
Pipacsos váza,
Asztali dísztál, férfi- és nőalakkal, Zsolnay, 1905
Zsolnay, 1900 körül
Formaterv: Mack Lajos
Porcelánfajansz, felületén domborműves mintázattal.
Porcelánfajansz, rátett díszítmény.
A testet márványosan összefolyó, opak és transzparens
A tárgy öble domború, felhős illetve virágmintás díszítményű.
eozinmázak borítják. Felülete irizáló.
Opak és transzparens eozinmázakkal és grés-mázakkal díszített.
Magasság: 38,5 cm
Fazonszám: 7638
Jelzés: domború körpecsét,
Magasság: 20,5 cm, hosszúság: 27 cm
valamint masszába nyomott BN monogram
Jelzés: domború körpecsét
Kezdő ár: 1 300 000 Ft / 4 194 EUR
Becsérték: 2 500 000 – 3 000 000 Ft
Estimated value: 8 065 – 9 677 EUR
70.
Lótuszos ülőke, Zsolnay, 1883 körül Pirogránit, rátett domborműves díszítéssel magas tüzű mázas kézi festéssel. Magasság: 44,5 cm Kezdő ár: 1 300 000 Ft / 4 194 EUR
Becsérték: 2 600 000 – 3 600 000 Ft Estimated value: 8 387 – 11 613 EUR
Reprodukálva: •Csenkey Éva, Steinert Ágota: Hungarian Ceramics from the Zsolnay Manufactory, Published for the Bard Graduate Center for Studies in the Decorative Arts, Design and Culture, New York, by Yale University Press, New Haven and London, 2002, 34. ábra
71. Rózsás váza négy füllel, Zsolnay, 1900 Porcelánfajansz, rátett fülek. Márványos eozinalapon ötvösmunkát idéző, körbefutó csigamintás és rózsás díszítés. Irizáló, savmaratott felület. Fazonszám: 6295 Magasság: 22,5 cm Jelzés: domború körpecsét Kezdő ár: 1 000 000 Ft / 3 226 EUR
72. GYARMATHY TIHAMÉR (1915-2005) Termékenység, 1986 Olaj, vászon, 80x90 cm Jelezve a hátoldalon: 86/6 Gyarmathy Tihamér 1986 Kezdő ár: 2 400 000 Ft / 7 742 EUR
Becsérték: 4 000 000 – 5 000 000 Ft Estimated value: 12 903 – 16 129 EUR
73.
74.
CSÓK ISTVÁN (1865-1961)
VASZARY JÁNOS (1867-1939)
Hölgy stólával
Hölgy virágos ruhában
Olaj, vászon, 51,5x61,5 cm
Pasztell, papír, 99,5x89,5 cm
Jelezve jobbra lent: Csók I. Bp.
Jelezve balra fent: Vaszary J.
Kezdő ár: 3 500 000 Ft / 11 290 EUR
Becsérték: 3 200 000 – 4 400 000 Ft
Becsérték: 6 000 000 – 9 000 000 Ft
Aukcionálva:
Estimated value: 10 323 – 14 194 EUR
Estimated value: 19 355 – 29 032 EUR
•BÁV 39. árverés, 345. tétel
75.
76.
77.
SZŐNYI ISTVÁN (1894-1960)
TÓTH MENYHÉRT (1904-1980)
BERNÁTH AURÉL (1895-1982)
Zebegényi háztetők
Virágcsendélet
Dunaparti táj, 1975
Tempera, papír, 30x42 cm
Olaj, papír, 42,5x30 cm
Akvarell, papír, 35x46,5 cm
Jelezve balra lent: TM
Jelezve balra lent: BA
Kezdő ár: 550 000 Ft / 1 774 EUR
Becsérték: 900 000 – 1 200 000 Ft
Becsérték: 900 000 – 1 300 000 Ft
Estimated value: 2 903 – 3 871 EUR
Estimated value: 2 903 – 4 194 EUR
Aukcionálva: •Mű-terem Galéria 19. árverés, 12. tétel
78.
Kiállítva: •A Képzőművészek Új Társaságának (KUT) kiállítása.
BERÉNY RÓBERT (1887-1953)
Nemzeti Szalon, Budapest, 1929. január, katalógus: 8.
Szőlős csendélet (Csendélet), 1928
•Berény Róbert emlékkiállítása. Magyar Nemzeti Galéria, Budapest, katalógus: 33
Olaj, vászon, 66,5x88,5 cm Jelezve balra fent: Berény
Reprodukálva: •A Képzőművészek Új Társaságának képes katalógusa. Nemzeti Szalon, Budapest, 1929, o. n.
Kezdő ár: 7 500 000 Ft / 24 194 EUR
•Somlai Tibor: Tér és idő – Lakásbelsők a két világháború között – 1925-1942. Corvina Kiadó, Budapest, 112.
Becsérték: 13 000 000 – 18 000 000 Ft Estimated value: 41 935 – 58 065 EUR A Szőlős csendélet Berény érett korszakának főművei közül való. Kiemelt figyelem övezte első bemutatásakor is, hiszen azon kevés alkotás közé tartozott, amelyet reprodukáltak a KUT (Képzőművészek Új Társasága) 1929 januárjában rendezett tárlatának katalógusában. A festmény fekete-fehér reprodukciója keveset árul el a kép valódi kvalitásairól, utánozhatatlan festői felületgazdagságáról, bársonyosan irizáló színharmóniáiról. Ez a kép (is) meg van festve! Ezzel a suta germanizmussal lehet jellemezni a mű legfőbb erősségét. Nem véletlen, hogy már korai, fauve-os korszakának Párizsban bemutatott műveit is hasonlóképp értékelte a korabeli francia kritika, név szerint Maurice Denis, aki Berény Cilinderes önarcképéről szólva szintén ezzel a ”germanizmussal” élt: „Le portrait est peint”. Pedig Berény nem vett részt különösebb művészeti oktatásban, valósággal menekült A festmény a Magyar Nemzeti Galériában rendezett emlékkiállításon, 1963
az akadémiákról. Ő maga szerényen azt vallotta, hogy „a zseninek nincs szüksége te-
hetségre”, a korszak egyik elsőrangú kritikusa Oltványi Ártinger Imre pedig így fogalmazott: „Jogosan használom a virtuóz jelzőt, mert Berény már egészen fiatal korában
is meglepő technikai vértezetben lépett elő. Szinte nem volt mit tanulnia: az ujjaiban volt a mestersége.”
A festmény korabeli Bauhaus enteriőrben Forrás: Somlai Tibor: Tér és idő
Berény berlini emigrációja (1919-1926) után festett műveit szemlélvén Oltványit elsősorban „a mesterségi képzettség akaratlan fölénye” nyűgözte le és Lázár Béla, a kor kiemelkedő műítésze szintén a festőiségében, mint primér kvalitásban látta Berény képeinek legfőbb artisztikumát. A Szőlős csendélet megfestésének évében Berényről így írt: „A természetből új formát kiszakítani, új színharmóniákat kiolvasni, új ritmu-
sokat kiemelni, új tónusfinomságokat kihallani, ez az ideálja, akkor is, mikor megőrzi a festészet ősrégi nyelvét, akkor is mikor új hangokon szólal meg. Az a belső tűz, melyben színei irizálnak, melybe belefoglalja látomásait, az a bársonyos tónus, mely rásimul színeire, igazi művészi tett, realitás és irrealitás egyben.” Berény valóban „megőrzi a festészet ősrégi nyelvét”, pontosabban visszanyúl hozzá, Berény Róbert: Gyümölcsök, 1930 körül magántulajdon
idézi, felidézi, és átalakítja azt. Ezért, s nem csupán a pompeii vörös háttér miatt érezzük időtlennek, a pompeii freskókhoz hasonlatosnak, ám ugyanakkor abszolút modernnek is e csendéletet. A festmény igazi kuriózumnak számít Berény ekkori művei között, mert ez a fajta kettőség más ekkoriban született alkotásán nem érhető tetten. A kép “modernsége”, vagy éppen “időtlensége” mellett szól, hogy remekül mutatott ko-
Berény Róbert: Műtermi csendélet kancsóval és gyümölcsökkel, 1920-as évek, magántulajdon
rábbi tulajdonosának bauhausos jellegű lakásenteriőrjében, amelyről fényképfelvétel is készült.
Ebben az időszakban plakátfestéssel kereste kenyerének legjavát a műfaj egyik legfelkészültebb megújítójaként, s e tevékenysége festményeire is rányomta bélyegét. Tárgyalt képünkön azonban a plakátszerűségnek nyoma sincs, egészen más kísérletezések lenyomatait őrzi a vászon. Berény ebben az évben (1928) számos csendéletet festett, amelyeket rendszeresen bemutatott kiállításain is. A tárlatok után, műtermébe visszatérve tovább alakította, formálta kiállított festményeit. A KUT kiállítását követően Bálint Jenő, művészeti író látogatást tett Berény műtermében, amelyről így számolt be: „Hirtelen valami tíz megterített asztalka tárul elém, ínyenc falatokkal, álmodozó
szőlőfürtökkel, vérpiros eprekkel, gyümölcskosarakkal, csészékkel. Ugyanolyan ízük van, mint a pirosruhás hölgynek [Csellózó nő, B.G.], vagy akár a függönynek. Minden csak emlékeztet a formák, a színek szellemére [...]”
Berény Róbert: Asztali csendélet, 1930 körül magántulajdon
A csendéletet Berény mindig is megfelelő műfajnak tekintette a kísérletezésre, s talán ezért lehet az, hogy szinte minden korszakából ismerünk egy-egy ebben a műfajban fogant remekművet. A Szőlős csendélet esetében nem csupán „a dolgok festői kvali-
tásának megjelenítésére irányuló törekvés” [Péter András] érhető tetten, hanem egy újfajta transzparencia-érzékeltetéssel való kísérletezés első komolyabb megfogalmazása is. Nem véletlen, hogy ugyanazon a KUT tárlaton, ahol ez a csendélet szerepelt, kiállította Átlátszó tárgyak halványan című festményét is, de ugyanez a fajta igyekezet jelenik meg tárgyalt képünk párdarabján, a Kancsós csendéleten is. Berény valódi kísérletező volt az élet egyéb területein is. Számos találmányát szabadalmaztatta, így például akkor, amikor a Szőlős csendéletet festette éppen egy újfajta mozigépen dolgozott. Ez a találmánya a kivitelezések során kudarcba fúlt, ám a Szőlős
csendéletet, folyton újat kereső művészi kísérletezéseinek egyik legsikerültebb alkotását a „megvalósult képideák”, azaz a remekművek között tarthatjuk számon.
Barki Gergely
79.
80.
NAGY ISTVÁN (1873-1937)
NAGY OSZKÁR (1883-1965)
Téli domboldal
Nagybányai utca, 1931
Pasztell, papír, 33,5x48 cm
Olaj, vászon, 52x72 cm
Jelezve balra lent: Nagy Oszkár 931
Kezdő ár: 360 000 Ft / 1 161 EUR
Becsérték: 650 000 – 900 000 Ft
Becsérték: 1 500 000 – 2 500 000 Ft
Estimated value: 2 097 – 2 903 EUR
Estimated value: 4 839 – 8 065 EUR
81.
PAP GÉZA (1883-?)
SCHÖNBERGER ARMAND (1885-1974)
Napsütötte falu
Város
Olaj, vászon, 70,5x51,5 cm
Pasztell, papír, 50x35 cm
Jelezve balra lent: Pap Géza
Jelezve jobbra lent: Schönberger A.
Kezdő ár: 130 000 Ft / 419 EUR
Kezdő ár: 320 000 Ft / 1 032 EUR
Aukcionálva:
Aukcionálva:
•Mű-Terem Galéria 16. árverés, 153. tétel
•Virág Judit Galéria 34. árverés, 93. tétel
83.
MÁRFFY ÖDÖN (1878-1959) Tavaszi táj, 1920-as évek második fele Olaj, vászon, 58,5x76 cm Jelezve jobbra lent: Márffy Ödön Kezdő ár: 4 800 000 Ft / 15 484 EUR
Becsérték: 7 000 000 – 10 000 000 Ft Estimated value: 22 581 – 32 258 EUR
Az életmű katalógusba felvéve az 5.8.1.20-as számon.
Márffy Ödön: Nyári napsütés 1930 körül, Kovács Gábor gyűjtemény
A Nyolcak csoport egykori alapító tagja, a franciás iskolázottságú „magyar Vadak” közé tartozó Márffy Ödön a húszas évek második felére beérett művésszé vált. Sikeresen állított ki itthon és külföldön, és a modern magyar festőket tömörítő KUT elnökeként jelentős befolyással bírt a hazai kortárs képzőművészetre. Révbe ért magánélete is: hitvesével, Csinszkával kiegyensúlyozott polgári életet élhetett Szamóca utcai villájukban, ami alkotásain sem maradt nyomtalan. A tízes évek végén követett sűrű, sötétbe hajló, expresszionista korszaka után palettája újra kivilágosodott, vásznaira visszatért a századelő fauve-os örömfestészete. „Ödön pikturája – nagyszerűen kibontakozott
az utolsó évek alatt, színes – rajzos, ritka tüzű – dolgokat produkált.” – számolt be levélben Csinszka a Párizsban élő jóbarátnak, Bölöni Györgynek 1924-ben. A megtalált idillel Márffy szinte nem tudott betelni: legfőbb festői témája felesége, háza, kertje, a kisvendéglők világa lett ekkorra. Képünk is ezt a budai, kertvárosi miliőt ábrázolja bravúros könnyedséggel. „MeggyőzőMárffy Ödön: Tájkép hegyi faluval, 1927 előtt, magántulajdon
désemmé vált, hogy csak a természetből szabad kiindulnom, mert a színek és formák világában van egy örök határ, melyet átlépve, a képzőművészet nyelvén már nem fejezhetjük ki magunkat.”– írja Márffy összegző önvallomásában 1948-ban. Ez a határ, ami a figurális festészettől az absztraktot elválasztja, s amelynek Márffy mindig csak a mezsgyéjéig megy el. A fauve korszakból örökölt, gyors ecsetmozgásokkal felvázolja a tájat, élénk, de nem harsány színtömbökkel éppen csak jelzi a látványt, mégis, a szemünk előtt szinte valósághűen teljesednek ki a budai hegyek domborulatai, a házak kubusai, az égbolt gomolyfelhői, a faágakon kibomló rügyek és friss levelek.
Rockenbauer Zoltán művészettörténész, PhD
84.
85.
PERLMUTTER IZSÁK (1866-1932)
Téli utca
Trén
Olaj, papírlemez, 44x59,5 cm
Olaj, vászon, 33x50 cm
Jelezve balra lent: Perlmutter
Jelezve jobbra lent: Mednyánszky Hátoldalon: hagyatéki pecsét
Kezdő ár: 1 200 000 Ft / 3 871 EUR Kezdő ár: 2 600 000 Ft / 8 387 EUR
Proveniencia: •korábban a Wolfner és Singer Irodalmi Intézet tulajdonában
86. KÁDÁR BÉLA (1877-1956) Falusi jelenet Anilin, akvarell, papír, 24,5x32 cm Jelezve balra lent: Kádár Béla Kezdő ár: 2 600 000 Ft / 8 387 EUR
Becsérték: 5 000 000 - 7 000 000 Ft Estimated value: 16 129 - 22 581 EUR
87.
88.
GLATZ OSZKÁR (1872-1958)
RUDNAY GYULA (1878-1957)
Levél a kedvestől
Társaság a szabadban
Olaj, vászon, 80x60,5 cm
Olaj, vászon, 42,5x54,5 cm
Jelezve jobbra lent: Glatz
Jelezve balra lent: Rudnay
89.
Itália szerelmese
GULÁCSY LAJOS (1882-1932)
„1902. december 3. délután 2 órakor egy különös öltözetű fiatalember szállt le az
Kastélypark
anconai vonalat befutó vasúti kocsiból a római pályaudvaron. Fején egy 1830 körüli
(Van Ostade modorában), 1908 körül
divatos cilinder, testén sötét télikabát, melyre még egy sötét havelock volt fölcsapva,
Olaj, vászon, 40x30 cm
lábszárán francia forradalombeli, térdig érő gamásni, kopott színű ugyan, de elárulta,
Jelezve jobbra lent:
hogy viselője nagy súlyt helyez az előkelő és bizarr megjelenésre. Egy amerikai vágású
Isac (sic) van Ostade modorában
cipő egészítette ki a ruházatot, melyben három század divatja futott keresztül. Flau-
Gulácsy Lajos műhelyéből
bert vagy Balzac tolla bizonyára jobban tudná jellemezni ezt a figurát”. /Gulácsy Lajos:
Tűnődés/ Ez a fiatalember a húszéves Gulácsy Lajos volt, aki először ment Itáliába. Kezdő ár: 6 000 000 Ft / 19 355 EUR
Utazása örökre meghatározta alkotói pályáját. A történelmi múlt, Itália középkori, reneszánsz városai végzetes, soha el nem múló rajongással töltötték el a fiatal művészt.
Becsérték: 12 000 000 – 18 000 000 Ft
Ahogy Gauguin művészetének legmeghatározóbb, késői szakasza nem valósulhatott
Estimated value: 38 710 – 58 065 EUR
volna meg a déltengeri szigeteken, vagy Csonváryé a Közel-Keleten tett utazásai nélkül, úgy Gulácsy művészete sem alakult volna azzá, amivé Itália földjén való utazásai tették. Ő itt "díszletet" talált keserédes álmaihoz, pontosabban, hiteles közeget a való-
Reprodukálva:
ságba átültethető ábrándokhoz.
•Marosvölgyi Gábor: Gulácsy Lajos. Mundus
Gulácsy érzékeny, a nyugati civilizáció technikai vívmányaitól idegenkedő költői lelkü-
Magyar Egyetemi Kiadó, Budapest, 2008.
letének, Itália a megnyugvást jelentette. Sokszor reneszánsz ruhát öltve látjuk viszont
105.(szöveg közti képek), 11. (színes tábla)
archív fotókon az ábrándos tekintetű művészt, egy letűnt kor szerelmesét. 1907-től kezdve Észak-Itália vidékeit: a Garda-tó festőien szép kisvárosait, Cadenabbiát, a Comói-tó környékét, Veronát és Padovát látogatja. 1908-ban pedig, a Kastélypark festésekor már Bellagióban időzött. Gulácsy címadásai általában nosztalgikusak, poétikusak, melankolikusak és mindenekelőtt romantikusak, képein a hangulat és az érzelem dominál, melynek ihletője Itália, hullámzó dombjaival, regényes, időtlen szerelmespárjaival, ódon, titokzatos múltú épületeivel.
A Kastélyparkról A Kastélypark jelenésszerű, álomittas ábrázolásán Gulácsy víziói, képzeletben megélt történései köszönnek vissza. Édesanyjának írt leveleiből tudjuk, hogy ekkoriban lankadatlan buzgalommal dolgozik, és rengeteget fest. Itália szeretete és művészetének állandó csodálata nem hagy neki időt a mindennapok problémáira: „sokat dolgozom, és Isaac van Ostade: Korcsolyázók, magántulajdon Gulácsy Lajos: Régi kert Veronában,1908, magántulajdon
belé vagyok egészen merülve a festésbe, más egyáltalán nem érdekel itt Olaszországban most, mint a művészet” – számol be anyjának írt levelében Gulácsy. 1908-tól kezdődően jelennek meg a reneszánsz, barokk és rokokó reminiszcenciák a Gulácsy életműben. Gulácsy a festményein Botticelli vagy a preraffaeliták idillikus reneszánsz szemléletét idézi fel, melyet ellenpontoz a késő barokk németalföldi zsánerfestészet látásmódjával. Ezeket a stílusjegyeket érhetjük tetten itt. A Kastélypark Isaac van Ostade késő képeinek finom festőiségét, Rembrandt képeinek sötét modusát idézi. Gulácsy művén időtlen, idilli táj jelenik meg. Az emberalakok jelzésszerűek, stilizáltak, harmonikusan olvadnak bele az őket körülölelő tájba. A fák színpadiasan keretezik a jelenetet, a messzeség felé tekergőző sétaút vezet. Sejtelmes kép, melynek zöldes-barnás, aranyos lazúrral bevont felületei, finom, lágy kontúrjai a németalföldi festészetet idézik. Gulácsy csodás kertjei és tájai különleges történeteket hordoznak, emlékeket ébresztve a nézőben. Hársfalvi Magdolna
90.
91.
92.
P. BAK JÁNOS (1913-1981)
TÓTH MENYHÉRT (1904-1980)
BOLDIZSÁR ISTVÁN (1897-1984)
Csendélet
Virágcsendélet
Virágcsendélet korsóban, 1948
Olaj, vászon, 85,5x65 cm
Olaj, vászon, 60,5x44,5 cm
Olaj, vászon, 53,5x40,5 cm
Jelezve középen lent: P. Bak
Jelezve jobbra lent: TM
Jelezve balra lent: Boldizsár 948
Kezdő ár: 140 000 Ft / 452 EUR
Kezdő ár: 1 400 000 Ft / 4 516 EUR
Becsérték: 300 000 – 500 000 Ft
Estimated value: 968 – 1 613 EUR
93.
94.
KÁDÁR BÉLA (1877-1956)
SCHEIBER HUGÓ (1873-1950)
Álarcosbál
Harcművész
Akvarell, papír, 46x30 cm
Gouache, papír, 68x55,5 cm
Jelezve középen lent: Scheiber Hugó
95.
CZIGÁNY DEZSŐ (1883-1938) Csendélet citromokkal, 1909 Olaj, vászon, 48,5x39,5 cm Jelezve balra lent: Czigány 909 Kezdő ár: 5 500 000 Ft / 17 742 EUR
Becsérték: 10 000 000 – 15 000 000 Ft
Czigány Dezső Csendélet citromokkal című képe, Morandi metafizikus csendéleteinek
Estimated value: 32 258 – 48 387 EUR
tisztaságát idézi. A végletekig leegyszerűsített festmény puritánsága ellenére tele van tartalommal és finomsággal. A felépített kompozíción fegyelmezetten tömörülnek a képi elemek, egymáshoz simulnak és összekülönböznek, ahogy azt a kolorit szabályai megkívánják. A tökéletes feszesség és a szerkesztett harmónia. Végsőkig kiforrott, leegyszerűsített festészet ez. „Czigány a cézanne-i módszer teljes fegyvertárát birto-
kolta. Az ábrázolt tárgyak – tömegük határozott körvonalakkal való megragadása helyett a festő óvatos ecsetvonásokkal körültapogatja formájukat, s a színek aprólékos modulációját alkalmazza – súlyos plaszticitással jelennek meg, de messze felülemelkedve a naturalista megfestés anyagszerű megközelítési módján. Ekkorra Czigány is eljutott fejlődésének arra a pontjára, hogy – Cézanne megfogalmazásában – „múzeumi művészet”-et akarjon létrehozni, vagyis a hagyományokat, minden idők legnagyobb mestereinek örökét kívánja megőrizni és továbbfejleszteni.” – írja Rum Attila a festő monográfusa. Azok, akik a Nyolcak időszakában értették és értékelték a társaság újító művészetét, szinte valamennyien lelkesedtek Czigány eme aszketikus tömörségű és kristálytiszta szerkezetű csendéleteiért. Talán ezekben a kompozíciókban szólalnak meg a legmarkánsabban azok az értékek, melyek a Nyolcak jelentőségét adják, s a csoportot kiemelik a kor egyéb irányzatai közül. „Nála nem csak azért vannak a színek, hogy a kép komCzigány Dezső: Csendélet, 1912 körül, magántulajdon
Giorgio Morandi: Csendélet, 1951, magántulajdon
pozíciójának megadják a harmóniáját, nem azért, hogy finom és érzékeny ellentétekkel megadják a formák egyensúlyát, nála a színek önmagukért élnek, jobban mondva végső törekvése a színeivel, kiválogatott színeinek használatával az, hogy ezek, önmagukban, ellentéteikben, harmóniáikban a legidegesebb érzékies hatást váltsák ki az emberekből." – jegyzi le Bölöni György Czigány alkotásairól 1911-ben. A szerző már ekkor találóan vetíti előre azt az utat, melyet a művész csendéleteivel bejár az 1920-as évek közepéig. A cézanne-i képszerkesztés elveit mutatják képei, azonban színkezelésében lényegesen eltér a francia mester modorától: felfokozott és erőteljes, mely elsősorban a motívumok anyagszerűségének visszaadására szolgál. Czigány csendéletein a motívumok teljesen hétköznapiak – levesestál, gyümölcstartó, almák, tányérok, váza – önmagukban is mértani testek, melyeknek az egymáshoz való viszonya a tér és a perspektíva érzékeltetésére ad lehetőséget. A színeket is a cézanne-i kánon szerint alkalmazza. A kompozíciók alapszínei a zöld, a kék és a fehér, valamint e színek reflexei. E hideg színek ellentéteként kerülnek a vászonra a piros, sárga és narancsszínű gyümölcsök. Czigány az azonos motívumokba egy-egy terítő gyűrődésével, a kancsón megcsillanó fényekkel, a tálak vagy vázák játékos körvonalával hoz változatosságot. Kaszás Gábor
96.
97.
MÁRFFY ÖDÖN (1878-1959)
Kilátás a műteremablakból
Gyümölcsös csendélet, 1910 körül
Olaj, papírlemez, 84x60,5 cm
Olaj, vászon, 56x69 cm
Jelezve jobbra lent: Perlrott Csaba V
Jelezve balra lent: Márffy Ödön
Kezdő ár: 5 500 000 Ft / 17 742 EUR
Oeuvre-jegyzék: •1.2.3.1. In: Rockenbauer Zoltán: Márffy
Becsérték: 3 000 000 – 4 000 000 Ft
Becsérték: 8 000 000 – 10 000 000 Ft
Estimated value: 9 677 – 12 903 EUR
Estimated value: 25 806 – 32 258 EUR
életmű katalógus. Budapest–Párizs, Makláry Artworks, 2006.
98.
99.
FREY KRISZTIÁN (1929-1997)
VÁLI DEZSŐ (1942- )
Cím nélkül, 1992
Klee mosolyog, Műterem, 2008 - A/08/10
Olaj, tus, papír, 69x50 cm
Olaj, farost, 61,5x61,5 cm
Jelezve balra lent: F. 92.X.19.
Jelezve jobbra lent: Váli D. 08.
Jelezve középen lent: Frey K. Kezdő ár: 400 000 Ft / 1 290 EUR Kezdő ár: 150 000 Ft / 484 EUR
Becsérték: 800 000 – 1 000 000 Ft Becsérték: 300 000 – 400 000 Ft
Estimated value: 2 581 – 3 226 EUR
100.
101.
EL KAZOVSZKIJ (1950-2008)
GYARMATHY TIHAMÉR (1915-2005)
Kék fej
Változások II, 1988
Olaj, karton, 73,5x56 cm
Olaj, vászon, 60x60 cm
Jelezve jobbra fent: El Kazovszkij
Jelezve hátoldalon:
Jelezve hátoldalon: El Kazovszkij
88/b 23 Gyarmathy Tihamér 988 60x60 Változások II.
Becsérték: 800 000 – 1 000 000 Ft
102.
103.
CSERNUS TIBOR (1927-2007)
MÁRFFY ÖDÖN (1878-1959)
Ülő nő (Könyvborító terv), 1975
Menekülők, 1951
Olaj, papír, 15x11 cm
Akvarell, tus, papír, 28x36,5
Jelezve jobbra lent: CST, Paszpartún: CST
Jelezve balra lent: Márffy Hátoldalon az özvegy kézírása:
"Menekülők" tanulmány 1951
Estimated value: 1 290 – 1 935 EUR Becsérték: 500 000 – 800 000 Ft Estimated value: 1 613 – 2 581 EUR Reprodukálva: •Csernus Tibor retrospektív kiállítása. KOGART, Budapest, 2006. január 6. – március 12. 22. oldal
104.
Proveniencia:
•Völgyessy Ferenc tulajdonában (1963)
FERENCZY KÁROLY (1862-1917) Gutini erdészlak, 1908
•Völgyessy Ferenc hagyatéka (1979)
Olaj, vászon, 46x61 cm
Kiállítva:
Jelezve balra lent: Ferenczy K. 1908
•A MIÉNK III. kiállítása. Nemzeti Szalon, 1910. Katalógus: 101/b, Erdészlak címen •A Ferenczy család. Budai Vár, 1968-1969, katalógus: 59
Kezdő ár: 12 000 000 Ft / 38 710 EUR
•Ferenczy. Ferenczy Károly gyűjteményes kiállítása. Magyar Nemzeti Galéria, 2011. november 30. – 2012. május 27., katalógus: 251
Becsérték: 20 000 000 – 30 000 000 Ft Estimated value: 64 516 – 96 774 EUR
Reprodukálva: •Genthon István: Ferenczy Károly, Corvina 1979. 111.kép oeuvre jegyzék: 236
Ferenczy Károly és Ferenczy Béni, 1910 körül
Ferenczy Károly: Séta, 1907, magántulajdon
A város és a hegyek Nagybánya a Keleti-Kárpátok, pontosabban a Gutin-hegység nyugati lejtőjén helyezkedik el. A város kertjei felkúsznak az erdő pereméig, utcáit pedig átjárja a magas fennsíkok tiszta levegője, a tágas horizontok és a határtalan szabadság vágyát ébresztve fel a művésztelepen dolgozó festők szívében. Előbb vagy utóbb a legtöbben túlmerészkedtek a Liget árnyas ösvényein és áttették működésük színterét az Izvorára vagy Kapnikbányára. Kezdetben Ferenczy Károly is a közeli dombok fái alatt vagy a családi ház kertjében festette meg a Mária üdvözlésére siető királyokat, a fiát feláldozni kész Ábrahámot vagy éppen az alkonyi félhomályban hazatérő favágókat, és csak később, több év elmúltával, 1905 körül kezdett feljárni a Gutinra. Ez év tavaszán írta előbb gyermekeinek, majd Réti István barátjának, hogy a nyarat Kapnikon kívánja tölteni. Mivel a Rétinek szóló levél vonatkozó sorai Ferenczy festői motivációira is rávilágítanak, érdemes szó szerint idézni őket: Én a nagy vakációt alighanem Kapnikon töltöm famíliástúl, de ezt ne terjeszd, mert még utánam hurcolkodik egypár motívumlegelő ifjú. Nagyon kifestettem már a bányai dombokat, és sokat bízom e kis friss szemmel való nézésben, egészen a természet ölén való életben. (Réti Istvánhoz, Bp. 1905. május 16. Publikálva: Ölel Carolus. Ferenczy Károly levelezése, Bp. 2011. 114. szám, 99. old.) Friss szemmel, friss kézzel A kísérlet bevált, az 1905–1906 nyarán festett képek Ferenczy festészetének megújulását bizonyítják, esetenként az impresszionizmus, vagy a posztimpresszionizmus eszközeinek a korábbiaknál következetesebb alkalmazásával. A megújító lendület kitartott a következő években is, így az 1908-ban készült Gutini erdészlak a festő egyik legszokatlanabb tájképe lett. Első pillantásra egy ártatlan, egyszerű tájképet látunk, erdészházat melléképülettel, a háttérben erdővel. Ha azonban hosszabban elmerülünk a kép szemrevételezésében, kibontakozik a kompozíció mértani rendje. Feltűnik, hogy a gyalulatlan deszkákból összerótt kerítés milyen éles szögben fut le a képmező bal alsó széléhez, mintegy fogódzóul kínálkozva felfele kaptató tekintetünknek. Maga a kerítés egy átlósan elhelyezett, elkülönülő teret határol, melynek arányait megismétli a melléképület szabályos tömbje. Minderre kettős ritmussal "válaszol" az épületek oromzatainak motívuma, lezárva, de egyben feszültséggel is telítve a kompozíciót. A hétköznapi látvány mögött meghúzódó képi struktúrát tagolatlan, éles fény emeli ki, szó szerint is rávilágítva Ferenczy többnyire rejtett képi gondolkodásmódjára. Boros Judit
105.
106.
RUDNAY GYULA (1878-1957)
Tájkép gémeskúttal
Tátrai részlet
Olaj, vászon fán, 28x47 cm
Olaj, vászon, 44x55,5 cm
Jelezve középen lent: Rudnay
Jelezve jobbra lent: Mednyánszky
Kezdő ár: 200 000 Ft / 645 EUR
Kezdő ár: 2 800 000 Ft / 9 032 EUR
Estimated value: 1290 - 1935 EUR
107.
108.
KMETTY JÁNOS (1889-1975)
BORNEMISZA GÉZA (1884-1966)
Szobabelső
Enteriőr
Akvarell, papír, 24,5x34,5 cm
Olaj, vászon, 60x73 cm
Jelezve középen lent: Kmetty
Jelezve jobbra lent: Bornemisza Géza
Becsérték: 350 000 – 500 000 Ft
Aukcionálva:
Estimated value: 1 129 – 1 613 EUR
•Mű-Terem Galéria 15. árverés, 90. tétel
109.
110.
BATTHYÁNY GYULA (1887-1959)
GÁBOR JENŐ (1893-1968)
Régi élet
Zebegényi részlet
Anilin, tus, papír, 28x22 cm
Akvarell, papír, 36x51 cm
Jelzés nélkül
Jelezve jobbra lent: Gábor J.
Hátoldalán: gróf Batthyány Gyula Régi élet Kezdő ár: 180 000 Ft / 581 EUR Kezdő ár: 350 000 Ft / 1 129 EUR
Becsérték: 300 000 – 400 000 Ft Becsérték: 600 000 – 800 000 Ft
111. CZÓBEL BÉLA (1883-1976) Nagy csendélet, 1935 Olaj, vászon, 101x73,5 cm Jelezve balra fent: Czóbel Kezdő ár: 5 500 000 Ft / 17 742 EUR
Becsérték: 8 000 000 – 10 000 000 Ft Estimated value: 25 806 – 32 258 EUR
Aukcionálva: •BÁV 31. árverés, 25. tétel Aukcionálva és reprodukálva: •BÁV 74. árverés, 36. tétel
Georges Rouault: Virágok, 1930-as évek, magántulajdon
Czóbel Béla a 20. századi magyar művészet egyik legjelentősebb alakja, aki nemcsak itthon volt népszerű, de nemzetközi viszonylatban is a legismertebb festőink közé tartozott. Azon kevés alkotónk egyike, aki külföldi letelepedése után sem szakította meg kapcsolatát a szülőfölddel. Szemben például Victor Vasarelyvel, Kepes Györggyel mindvégig megőrizte szoros kapcsolatát a haladó művészet hazai szereplőivel, és az egyre inkább bezárkózó ország számára a nyugati progresszív irányzatok egyik legfontosabb közvetítőjévé vált. Egyszerre volt a francia Fauve mozgalom és a Nyolcak meghatározó alakja. Az I. világháború után a Belvedere Szalon köré csoportosuló progresszív művészek között találjuk, miközben Berlinben a Die Brücke tagjaival állít ki. Míg Párizsban és New Yorkban jelentős sikereket ér el, tagja lesz a KUT-nak, valamint a Greshamkörnek. Egyéni kiállításokkal jelentkezik a Tamás Galériában, az Ernst Múzeumban, valamint a Fränkel Szalonban. Később Szentendrén telepedett le, és fontos szerepet töltött be abban az eszmélési folyamatban, melynek során a hatvanas években induló fiatal művészgeneráció Párizs művészeti jelentőségét felismerhette. Mint világpolgárnak, alkotásai megtalálhatóak Magyarországtól egészen Amerikáig, óriási feladat elé állítva azokat a kutatókat, akik a teljes, vagy a részleges életmű rekonstruálására törekednek. Nem véletlen, hogy az utóbbi években a hazai művészettörténet kutatás számára is épp Czóbel szolgáltatja a legnagyobb meglepetéseket. Előbb az I. világháború kitörését követően kellett műtermét hátrahagyva Párizsból menekülnie, később pedig a Párizs és Budapest, valamint a Párizs és Szentendre közötti ingázás gyorsította fel képeinek szétszóródását. Az 1930-as évek közepén Czóbel neve már az egész világon ismert. Kiállításai nyílnak Párizsban, New Yorkban. Vásárlói között találjuk a párizsi Modern Képtárat és a washingtoni Múzeumot. Nemzetközi ázsiójával együtt népszerűsége idehaza is megnő. Báró Hatvany Ferenc állandó támogatója lesz, miközben Fruchter Lajos, Köves Oszkár, Szilágyi Sándor tucatjával vásárolják alkotásait. Czóbel festészete e korszakban találja meg kiérlelt, gazdag hangját: túl van a francia Fauve-ok szenvedélyes lázadásán, a hollandiai és a berlini évek kontúros, expresszív formanyelvén. A harmincas években megjelenő erőteljes, mély zengésű, pasztózus színvilága már egy kiforrott stílus magabiztosságát tükrözi. Örökérvényű látásmód és mélyén szuverén művészi rend rejlik festészetében. „… Czóbel sűrű, összevont, tónusos színfoltokat fest. Színei mégsem a természet külsején észlelt anyagszerűséget ábrázolják, hanem a festő érzéseit vannak hivatva kifejezni. Ezeknek a színfoltoknak ütemesen tagozott, hol világosabb, hol sötétebb rendjén a fény eloszlik a kép egész felületére... Ahány színfolt, annyi hol élénkebben, hol fojtottabban sugárzó, önálló fényforrás. A fény színné vált, a színek széttáruló skálája rendjén decentralizálódott.” – írja Kállai Ernő 1934-ben megjelent monográfiájában. A harmincas évek közepéig a határozott kontúrvonalak, és az erős színhatású foltok uralkodtak expresszív jellegű képein. Festészetében az évtized második felében került előtérbe a testeket fényfoltokkal hangsúlyozó, plasztikus szemléletmód. Ilyen alkotás a Fekvő nő (1935-1936), a Madonna (1937) vagy éppen az Önarckép pipával (1940 körül). A Nagy csendélet is ebbe a sorba illeszkedik, melyen a kép középterében álló kancsóé és egy dús virágcsokoré a főszerep. Az asztal és egy ablakkeret koordináta rendszerébe illesztett, erős plasztikus értékekkel modellált virágok kitöltik a vászon felületét, vitalitással, frissességgel telítve a képet. Czóbel témaválasztásai szorosan a természeti látványhoz kötődnek: tájat fest, interieur-t, emberi alakot és sok-sok csendéletet. A látvány olyanná alakul ecsetje nyomán, ahogyan csak ő lát: a tárgyak és formák feloldódnak a színek, vonalak egymáshoz való vonatkozásában. Ez az üde, fesztelen festőiség visszaadja a hétköznapi dolgok misztériumát. A tónusok dúsan és sokrétűen ömlő, befelé sugárzó szépsége átrajzolja a tárgyak természetét, s egy magasabb rendű esztétikai harmóniába rendezi a képen megörökített profán tárgyakat. Kaszás Gábor
112.
113.
PERLMUTTER IZSÁK (1866-1932)
TORNYAI JÁNOS (1869-1936)
Poprad, 1899
Puszta
Olaj, fa, 15,5x24 cm
Hátoldalon: Táj
Jelezve jobbra lent: Perlmutter
Olaj, karton, 14x19,5 cm
Hátoldalon: Perlmutter fecit Poprad 1899. júl. 20.
Jelezve jobbra lent: Tornyai
Kezdő ár: 100 000 Ft / 323 EUR
Becsérték: 500 000 – 800 000 Ft
Becsérték: 200 000 – 300 000 Ft
Estimated value: 1 613 – 2 581 EUR
Aukcionálva: •BÁV 63. árverés, 104. tétel •Mű-terem Galéria, 2. árverés, 17. tétel
114. ORBÁN DEZSŐ (1884-1987) Parkrészlet lila virágokkal, 1911 Olaj, vászon, 63x80,5 cm Jelezve jobbra lent: Orbán 911. Kezdő ár: 4 000 000 Ft / 12 903 EUR
Becsérték: 8 000 000 – 12 000 000 Ft Estimated value: 25 806 – 38 710 EUR
Kiállítva és reprodukálva: •A Nyolcak. Janus Pannonius Múzeum, Pécs, 2010. december 10. - 2011. május 19. katalógus: 318. Feltehetőleg kiállítva: •Nyolcak kiállítása. Nemzeti Szalon, Budapest, 1911. katalógus: 68 – 75 tételszámok valamelyikén
115.
116.
TORNYAI JÁNOS (1869-1936)
VASZARY JÁNOS (1867-1939)
Piros ruhás hölgy kertben
Kislány és kutyája, 1920-as évek
Olaj, falemez, 23x27,5 cm
Olaj, vászon, 55,5x69,5 cm
Jelezve jobbra lent: Tornyai
Hátoldalon felirat:
Az én kedves jó barátomnak Dr. Gyenge Miklós író s szerkesztő Úrnak, (aki a szeretetben és a művészetben nagyon is erős!)
Küldöm igaz szeretettel, én Tornyai János Bpest 928. dec. 21.
Becsérték: 300 000 – 500 000 Ft Estimated value: 968 – 1 613 EUR
117.
118.
BORNEMISZA LÁSZLÓ (1910-1995)
BERKES ANTAL (1874-1938)
Mediterrán város
Forgatag a nagyvárosban
Laparany, zománcfesték, farost, 39,5x48,5 cm
Olaj, papírlemez, 74x102,5 cm
Jelezve balra lent: Bornemisza
Jelezve jobbra lent: Berkes A. Bp.
119.
120.
SCHEIBER HUGÓ (1873-1950)
SCHEIBER HUGÓ (1873-1950)
Kalapos férfi
Úton
Gouache, pasztell, papír, 69,5x49,5 cm
Gouache, pasztell, karton, 58x29 cm
Jelezve középen lent: Scheiber H.
121.
122.
BRODSZKY SÁNDOR (1819-1901)
K. SPÁNYI BÉLA (1852-1914)
Horgásztanya
Patakparton
Olaj, karton papírlemezen, 23x30,5 cm
Olaj, vászon, 57x67,5 cm
Jelezve jobbra lent: töredékes szignó
Hátoldalon: hagyatéki pecsét Kezdő ár: 280 000 Ft / 903 EUR Kezdő ár: 150 000 Ft / 484 EUR
Becsérték: 500 000 – 700 000 Ft Becsérték: 200 000 – 300 000 Ft
Aukcionálva: •BÁV 58. árverés, 20. tétel
123.
RIPPL-RÓNAI JÓZSEF (1861-1927) Lazarine kezére hajtja fejét, 1912 Olaj, karton, 66x49 cm Jelezve balra fent: Rónai Proveniencia: Kezdő ár: 10 000 000 Ft / 32 258 EUR
•korábban özv. Rippl-Rónai Józsefné tulajdonában (1928)
Becsérték: 20 000 000 – 30 000 000 Ft
Kiállítva:
Estimated value: 64 516 – 96 774 EUR
•Rippl-Rónai József emlékkiállítása. Ernst Múzeum, Budapest, 1928. december, katalógus: 189.
A családi portrék jelentősége Az 1910 és 1915 között készült nagyméretű családi portrék Rippl-Rónai úgynevezett „kukoricás” stílusának kiteljesedését jelölik az életműben. Ekkor készült képein a festői „szövet” olajpettyekből alakul, amely vibrálóan fedi a vásznat vagy kartont. A pöt�työket vastag kontúrok rendezik formába, szinte fauve-os képpé nemesítve az összhatást. Bár Rippl-Rónai 1910-es párizsi útja során személyesen is megismerkedett a legmodernebb francia irányzatokkal, önmaga festészetét mégsem tartotta a párizsi modernekéhez hasonlónak; saját útját járta. „Kukoricás” képeit elborítják a tiszta, harsogó színek, a dekoratív mozgalmasság, a határtalan vidámság és életszeretet. Nem is véletlen, hogy ekkor készült alkotásaival kapcsolatban egy „második szecessziós periódusról” beszél a Rippl-Rónai kutatás. Rippl-Rónai József: Lazarine és Anella, 1911, magántulajdon
Rippl-Rónai József: Három gyermek, 1912 körül, magántulajdon
A csigafonatos konty Lazarine unokahúga, a francia Anette Paris Rippl-Rónaitól kapta az Anella becenevet. 1910-ben vették magukhoz a kislányt, s egy csapásra Rippl egyik kedvenc modelljévé vált. Szinte mindig csinos kalapban vagy valamilyen rafinált módon a hajába kötött szalaggal látjuk. Hosszú orra ívelt, szája szépen metszett, az 1910-es évek elején haját kétoldalt csigásan fülére csavarva viselte. A korban népszerű frizura láthatóan kedvelt volt a Róma villa hölgylakói körében. Anella nagynénje, Lazarine számára is a sajátjához hasonló hajviseletet készített, ahogy képünkön is látható. A kép közvetlen analógiája a sokat reprodukált Lazarine és Anella című festmény (1911; magántulajdon), melyen mindketten ezt a frizurát viselik. De ugyanebben a hajkölteményben bukkan fel Martyn Mária, azaz Baby is, aki a Három gyermek (1912 körül) című képen Anella mellett látható. Dekorativitás mindenekfelett A kukoricás képek e típusa Rippl századfordulóra jellemző dekorativitását idézik. A kompozíción kitüntetett szerepet kap a barna pöttyökből összeálló vonalak grafikus hatása. A szellemesen használt kontúrvonalakkal a festő képes tökéletesen érzékeltetni Lazarine zöld blúzát, annak okker hajtókáját. A test szabadon maradt felületeit a körvonalakon belül modellálja, hangsúlyt adva ezzel az alaknak. A teljes képfelületet az egymáshoz tónusban közel álló, meleg színek, narancsok-sárgák uralják – környezetükben pedig a piros és a barna kap tüzes fényt. Az intenzív, tiszta színek használata erősíti a festménynek a Fauve-ok stíluseszközeivel való rokonságát, de velük ellentétben Rippl-Rónai megőrzi a színek statikusságát. A színei nem átmenetben kapcsolódnak egymáshoz, hanem a világos és sötét foltok mintegy szembeszegülnek egymással. Malonyay Dezső szerint a festő „uralkodik a szín által gerjesztett hangulatok fölött (...) nem a színek kedviért festi a képet, a színhangulatok (...) nála csak eszköz maradnak s nem válnak öncéllá”. Kaszás Gábor
124.
125.
TORNYAI JÁNOS (1869-1936)
BERÉNY RÓBERT (1887-1953)
A Szentendrei művésztelep kertje, 1934 körül
Kertben
Olaj, fa, 71,5x87 cm
Kiállítva és reprodukálva:
Olaj, vászon, 73,5x93 cm
Jelezve jobbra lent: Tornyai
•A Tornyai-lelet.
Jelezve balra lent: Berény
Magyar Nemzeti Galéria, Budapest, 1988. Kezdő ár: 480 000 Ft / 1 548 EUR
Kezdő ár: 750 000 Ft / 2 419 EUR Reprodukálva:
Becsérték: 700 000 – 900 000 Ft
•A Tornyai-lelet. (naptár)
Becsérték: 1 300 000 – 1 700 000 Ft
Aukcionálva:
Estimated value: 2 258 – 2 903 EUR
Fine Arts Publishing House, Budapest, 1988. május
Estimated value: 4 194 – 5 484 EUR
•Mű-Terem Galéria, 18. árverés, 189. tétel
126. PERLROTT CSABA VILMOS (1880-1955) Nagybánya, 1910-es évek Olaj, vászon, 76,5x76,5 cm Jelezve jobbra lent: Perlrott Csaba Kezdő ár: 4 000 000 Ft / 12 903 EUR
127.
128.
FÉNYES ADOLF (1867-1945)
POLL HUGÓ (1867-1931)
Eső után
Tavasz
Olaj, fa, 18x29,5 cm
Pasztell, papír, 32,5x50 cm
Jelezve jobbra lent: Fényes
Jelezve balra lent: Poll H.
Becsérték: 550 000 – 800 000 Ft
Estimated value: 1 774 – 2 581 EUR
129.
BERÉNY RÓBERT (1887-1953) Csendélet gitárral és maszkkal, 1925 körül Olaj, vászon, 93,5x69,5 cm Jelezve balra fent: Berény Kezdő ár: 7 500 000 Ft / 24 194 EUR
Aukcionálva: •BÁV 53. árverés, 14. tétel
Juan Gris: Hegedű és gitár, 1913, The Colin Collection, New York
130.
131.
Váza, bacchanália-ábrázolással, Zsolnay, 1906
Névjegytartó tál, négy nőalakkal,
Formaterv: Mack Lajos
Zsolnay, 1900 körül
Porcelánfajansz, domborműves figurális díszítmény.
Porcelánfajansz, rátett díszek.
A tárgy csillogó, opak eozinmázakkal fedett.
Márványosan összefolyó transzparens eozinmázas, fényes felület.
Fazonszám: 7735
Fazonszám: 6063 (?)
Magasság: 48 cm
Magasság: 19,5 cm
Jelzés: domború körpecsét, valamint masszába nyomott,
Jelzés: domború körpecsét
Mack Lajos szignójaként használt makk-embléma Kezdő ár: 400 000 Ft / 1 290 EUR Kezdő ár: 1 100 000 Ft / 3 548 EUR
Becsérték: 800 000 – 1 000 000 Ft Becsérték: 2 000 000 – 3 000 000 Ft
132.
133.
CZÓBEL BÉLA (1883-1976)
Pólya Tibor (1886-1937)
Lány portréja
Kertben
Olaj, vászon, 44x35,5 cm
Olaj, papírlemez, 40x50 cm
Jelezve jobbra lent: Czóbel
Jelezve jobbra lent: Pólya Tibor
Becsérték: 400 000 – 700 000 Ft
Estimated value: 1 290 – 2 258 EUR
134. IVÁNYI GRÜNWALD BÉLA (1867-1940) Virágok és gyümölcsök Olaj, papírlemez, 58x49,5 cm Jelezve jobbra lent: Iványi Grünwald Béla Kezdő ár: 3 000 000 Ft / 9 677 EUR
Becsérték: 6 000 000 – 8 000 000 Ft Estimated value: 19 355 – 25 806 EUR
135.
136.
CZIMRA GYULA (1901-1966)
Van Gogh-os csendélet, 1938
Virágcsendélet
Olaj, vászon, 72x54 cm
Olaj, vászon, 80x60 cm
Jelezve jobbra lent: Czimra 938
Jelezve jobbra lent: Iványi Grünwald Béla
Kezdő ár: 1 500 000 Ft / 4 839 EUR Proveniencia:
Aukcionálva:
•korábban letétben a
•Kieselbach Galéria 19. árverés, 67. tétel
Magyar Nemzeti Galéria Új Magyar Képtárában
137.
138.
GLATZ OSZKÁR (1872-1958)
MÁRFFY ÖDÖN (1878-1959)
Gyermekek a domboldalon, 1936
Erdei út, 1910 körül
Olaj, vászon, 46,5x62,5 cm
Olaj, vászon, 79x59,5 cm
Jelezve balra lent: Glatz 1936
Jelezve jobbra lent: Márffy Ödön Oeuvre-jegyzék:
Kezdő ár: 3 000 000 Ft / 9 677 EUR
•5.7.1. In: Rockenbauer Zoltán:
Becsérték: 750 000 – 1 200 000 Ft
Márffy életmű katalógus.
Estimated value: 2 419 – 3 871 EUR
Budapest–Párizs, Makláry Artworks, 2006.
139.
140.
Proveniencia: •Grünwald Paula tulajdona (1927)
FÉNYES ADOLF (1867-1945)
Tavaszi táj
Flórián tér, 1910
Kiállítva:
Olaj, vászon, 51x61 cm
Olaj, vászon, 54x69,5 cm
•Fényes Adolf újabb képei és újabb rajzai.
Jelezve balra lent: Iványi Grünwald Béla
Jelzés nélkül
Ernst Múzeum, Budapest, 1912. katalógus: 33. (A kőszent címmel)
Becsérték: 1 200 000 – 1 800 000 Ft
Ernst Múzeum, Budapest, 1927. december, katalógus: 134. (Kőszobor, 1910 címmel)
Estimated value: 3 871 – 5 806 EUR
•Fényes Adolf emlékkiállítása.
•A Szinyei Merse Pál Társaság művésztagjainak második kiállítása. Ernst Múzeum, Budapest, 1926. január-február, katalógus: 82. •Fényes Adolf gyűjteményes kiállítása.
Katona József Múzeum, Kecskemét, 1959. november 29. – december 27. •Fényes Adolf emlékkiállítás. Magyar Nemzeti Galéria, Budapest, 1960. katalógus: szám nélkül
141. GULÁCSY LAJOS (1882-1932) Alkonyat Olaj, papírlemez, 33,5x36,5 cm Jelezve balra lent: Gulácsy Hátoldalon autográf felirat: Gulácsy Lajos Rigó u. 14. sz. "Alkonyat" olajfest. 180 kor Kezdő ár: 5 500 000 Ft / 17 742 EUR
Aukcionálva: •BÁV 18. árverés, 53. tétel
142.
143.
CZÓBEL BÉLA (1883-1976)
Kertrészlet
Margit híd, 1920
Szén, akvarell, papír kartonon, 41,5x52 cm
Olaj, vászon, 35,5x45 cm
Jelezve jobbra lent: Czóbel
Jelezve jobbra lent: Schönberger A. 1920
Kezdő ár: 350 000 Ft / 1 129 EUR
Kezdő ár: 380 000 Ft / 1 226 EUR Kiállítva és reprodukálva:
Feltehetőleg kiállítva:
•Czóbel Béla soha nem látott képei.
•Schönberger Armand festő és Bokros Birman Dezső szobrász kiállítása.
Virág Judit Galéria, Budapest, 2010. november 3. – december 6. katalógus: 17.
Belvedere, Budapest, 1923. április 1-15. katalógus: 14.
145. KÁDÁR BÉLA (1877-1956) Találkozás (Férfi és nő) Gouache, papír, 85,5x58,5 cm Jelezve jobbra lent: Kádár Béla Kezdő ár: 2 800 000 Ft / 9 032 EUR
Proveniencia: •korábban Bedő Rudolf gyűjteményében Kiállítva és reprodukálva: •Kádár Béla emlékkiállítása. Magyar Nemzeti Galéria, Budapest, 1971. augusztus, katalógus: 51. Kiállítva: •Melankolikus utazás. Kádár Béla (1877-1956) kiállítása. Mű-Terem Galéria, Budapest, 2002. Reprodukálva: •Melanie Fisher: Painter Béla Kádár. Modernist and romantic. Pittsburgh, Dorrance Publishing Co., 1999. 43. oldal •Szenvedély és tudás – Bedő Rudolf gyűjteménye. Budapest, Kieselbach, é.n., 173. oldal
144.
146.
ABA-NOVÁK VILMOS (1894-1941)
TÓTH MENYHÉRT (1904-1980)
Női akt
Ülő asszony, 1953
Tus, papír, 33,5x18 cm
Ceruza, olaj, papír, 44x31 cm
Jelezve jobbra lent: Aba Novák V.
Jelezve balra lent: T.M. 953
Kezdő ár: 650 000 Ft / 2 097 EUR
147. PATKÓ KÁROLY (1895-1941) Olasz tengerpart Tempera, fa, 65,5x75 cm Jelezve balra lent: Patkó Hátoldalon felirat: Patkó Olasz tengerpart dr. Gerevich Kezdő ár: 4 500 000 Ft / 14 516 EUR
Aukcionálva: •BÁV 31. árverés, 178. tétel
148.
149.
SCHEIBER HUGÓ (1873-1950)
SCHEIBER HUGÓ (1873-1950)
Városi park alakkal
Nagyváros
Olaj, karton, 53,5x72 cm
Pasztell, papír, 61x43 cm
Kezdő ár: 950 000 Ft / 3 065 EUR Reprodukálva:
Becsérték: 1 500 000 – 1 800 000 Ft
•Haulisch Lenke: Scheiber Hugó.
Estimated value: 4 839 – 5 806 EUR
Serpent Kiadó, Budapest, 1995. 227. kép
150.
151.
VASZARY JÁNOS (1867-1939)
SZŐNYI ISTVÁN (1894-1960)
Alassio (Matróz Alassióban)
Dunai látkép
Kréta, papír, 21x28,5 cm
Tempera, papír, 29,5x38 cm
Jelezve jobbra fent: Alassio 937 5/19 Vaszary
Jelezve balra lent: Szőnyi I.
Becsérték: 800 000 - 1 000 000 Ft
Estimated value: 2 581 - 3 226 EUR
152.
153.
SCHEIBER HUGÓ (1873-1950)
ROMÁN GYÖRGY (1903-1981)
Patakpart
Ablakban, 1957
Gouache, pasztell, papír, 63,5x50,5 cm
Olaj, papírlemez, 32,5x46,5 cm
Jelezve jobbra fent: R GY 1957 Oeuvre-jegyzék:
Kezdő ár: 320 000 Ft / 1032 EUR
•1957. 3. In: Kolozsváry Marianna: Román György. Román György Alapítvány, Budapest, 2001.
Reprodukálva:
•Kolozsváry Marianna: Román György. Román György Alapítvány, Budapest, 2001. 293. oldal
154 Vaszary János (1867-1939) Viharos Adria (Vihar Rimini felett) Olaj, vászon, 47,5x62,5 cm Jelezve jobbra fent: Vaszary J. Hátoldalon a Postatakarékpénztár pecsétje Kezdő ár: 12 000 000 Ft / 38 710 EUR
Becsérték: 20 000 000 - 25 000 000 Ft Estimated value: 64 516 - 80 645 EUR Raoul Dufy: Trouville strandja mólóval, 1905, magántulajdon
Feltehetően kiállítva: •Vaszary János emlékkiállítás, Magyar Nemzeti Galéria, 1961., 150. tétel
Pierre Bonnard: Tengerpart, magántulajdon
Az École de Paris
Az 1920-as években Vaszary egyike volt a legelismertebb magyar festőknek. Elegáns, modern stílusa az École de Paris stílusát és még inkább szellemiségét képviselte Magyarországon, egy olyan szabad felhasználását a huszadik század képzőművészeti nyelvezetének, amelyet nem kötöttek előzetesen megfogalmazott ideológiák. Raoul Dufy: Saint Andresse strandja, 1904, Museé National d'Art Moderne, Centre Georges Pompidou, Párizs
Az “École de Paris” kifejezést André Warnot használta először 1920-ban, amikor egyetlen szóval akarta megnevezni a huszadik század első évtizedeiben Párizsban letelepedett külföldi származású művészek csoportját. Elsősorban olyanokra gondolt, akik alapvetően járultak hozzá a modern művészet azóta klasszikussá vált stílusirányzatainak megteremtéséhez. A két háború között a fogalom használata szórványosan fordult elő, és elsősorban egy bizonyos szellemi orientáció jelölésére alkalmazták. A l'Hexagon köréhez francia és külföldi írók (Samuel Beckett, Eugen Ionesco), képzőművészek (Raoul Dufy, Marc Chagall, Foujita, Alberto Giacometti, Juan Miro, Pablo Picasso, Man Ray), zeneszerzők és előadóművészek (Jacques Brel, Clara Haskil), színészek, rendezők, balett-táncosok (Erich von Stroheim, Marlene Dietrich, Szergej Gyagilev) tartoztak. Valamennyien a modern nagyváros, a kozmopolita nagyvárosi polgárok alapvetően intellektuális, formailag minimális kötöttségeket elviselő életszemléletét jelenítették meg, a modern irodalom, festészet, szobrászat, zene és tánc sajátos elemeivel. A képzőművészeti alkotások vonatkozásában, stílusfogalomként leginkább az art-deco kifejezés terjedt el, amely a használt látványelemek erősen dekoratív jellegére is utal.
Két stílus határán A két világháború közötti években Vaszary sokat utazott, többek között Párizsban is többször járt. Számos képe jelzi a francia főváros ragyogással, kirobbanó dinamizmussal, de számos ellentmondással és feszültséggel is teli életének ihlető hatását. Vaszary jól érzékelte, hogy ezt a komplex, állandóan változó, látványként leginkább egy kaleidoszkóp villódzó alakzataira emlékeztető élményegyüttest csak egy olyan festészet képes visszaadni, amely közel áll a zenéhez, fő irányzatában tehát absztrakt.
„Új elemek próbálkoznak csatlakozni a kép értelmezéséhez, melyek kitágítják, esetleg megváltoztatják határait. Nagyon könnyen lehetséges, hogy elérkeztünk a festészetben ahhoz a zeneiséghez, midőn nem kérdezzük többé a dolgoknak értelmét és benső jelentőségét, hanem gyönyörködünk az adott formák és színek egymáshoz való viszonyának akkordjában, melyek ott helyezkednek el, ahol a szemnek jól esik, és nem ott, Max Beckmann: Beaulieu sur Mer, 1947 magántulajdon
ahol racionális és jelent valamit.”– írta Vaszary a Pesti Napló 1927. július 10-i számában, egy Párizsból keltezett cikkben. Elméleti fejtegetései valójában a festészetében már két-három éve zajló váltást kísérték. 1925-26 körül megfigyelhető, hogy a korábbi, expresszionista jellegű, sötéttel alapozott és nagyon széles, számunkra a majdani gesztusfestészetből ismert ecsetvonásokkal festett kompozíciókat felváltják az egyre világosabb és színesebb, bár még expresszív formarendszert alkalmazó kompozíciók: nagyvárosi vagy tengerparti jelenetek, időtlen vagy nagyon is korhoz kötött pillanatképek, elegáns asszonyok portréi vagy éppen virágcsendéletek. Az új stílus, a "fehér korszak" azonban csak 1928 után vált egyeduralkodóvá festészetében. Ezt megelőzően, 1926 körül keletkezhetett elemzett képünk, a Viharos Adria.
Viharos Adria A számos tengerparti jelenetet ábrázoló Vaszary-életműben a jelen kép témája szokatlan. Alig találni ugyanis viharos tengert megjelenítő kompozíciót a sorozatban. A képek többsége, különösen az 1930 után festett változatok, kirobbanó elevenséget, életörömet, derűs nyugalmat, néha melankóliát sugall. A Viharos Adria tömör égboltja, a szinte kemény vízfelület, az éles szögben kiemelkedő vitorlák tematikusan is a húszas évek első felének alkotásaihoz kapcsolják a művet. Az átmeneti időszakra való datálást erősíti a viszonylag vastag festékréteg és a szaggatott ecsetkezelés. Mintha a világ barátságos ábrázata mögött meghúzódó, ösztöneinket állandóan nyugtalaníKees van Dongen: Deauville-i sátrak, 1956 magántulajdon
tó fenyegetést olvasnánk ki a jelenetből. A törékeny emberpár nem sok jót remélhet a láthatáron éppen kibontakozó viharból. Bár a hétköznapi látványt szimbolikusan értelmező magyarázat esetenként megkérdőjelezhető, Vaszary szimbólumteremtő szándéka vitathatatlan. Idézett cikkében erre is világosan kitért: „Megállapítható, hogy
mindazon művészi törekvések, melyekről lehet és érdemes beszélni, egyenes irányban az absztrakció felé haladnak. Ez a magyarázata annak, hogy az élettől sok helyütt eltávolodás történt, mert a kép egyszerűen szimbólum lett a művész számára.” Kérdéses, hogy a Viharos Adria szerepelt-e korábban valamelyik Vaszary-kiállításon. A hátoldalon látható bélyegző és a méretek alapján biztosra vehető, hogy valamikor a Postatakarék egyik aukcióján cserélt gazdát (a 77., 78. és 89. aukción szerepelt egy
Tengerpart című kép, 48 x 60 cm-es mérettel), és nagy valószínűséggel azonos a MNG által 1961-ben rendezett Vaszary-emlékkiállításon bemutatott Vihar Rimini felett (olaj, vászon, 47,5 x 62, jelezve jobbra fent: Vaszary J) című képpel. Boros Judit
155.
156.
HERRER CÉZÁR (1868-1919)
DEÁK ÉBNER LAJOS (1850-1934)
Napsütötte udvar, 1901
Szolnoki múzeum udvara
Olaj, vászon, 22,5x14,5 cm
Olaj, papírlemez vászonon, 62x48 cm
Jelezve jobbra lent: C. Herrer 1901
Jelezve balra lent: L. Ebner
157.
158.
VASZARY JÁNOS (1867-1939)
FRANK FRIGYES (1890-1976)
Hölgy kalapban
Mimi gyöngysorral
Pasztell, papír, 48x39 cm
Olaj, vászon, 54,5x37,5 cm
Jelezve balra lent: Frank Frigyes
Kezdő ár: 1 000 000 Ft / 3 226 EUR
Becsérték: 1 000 000 – 2 000 000 Ft
Estimated value: 3 226 – 6 452 EUR
159.
160.
GÁBOR JENŐ (1893-1968)
SZŐNYI ISTVÁN (1894-1960)
Lány kalapban, 1932
Dunaparton
Tempera, karton, 70x50,5 cm
Olaj, tempera, vászon, 57,5x76 cm
Jelezve jobbra lent: Gábor J. 1932
161.
162.
PEKÁRY ISTVÁN (1905-1981)
BERÉNY RÓBERT (1887-1953)
Tavaszi délután
Zebegényi táj
Olaj, vászon, 40x50,5 cm
Olaj, vászon, 64,5x81 cm
Jelezve jobbra lent: Pekáry
Jelezve balra lent: Berény
163.
164.
Kiállítva: •Gyarmathy Tihamér emlékkiállítás.
GADÁNYI JENŐ (1896-1960)
GYARMATHY TIHAMÉR (1915-2005)
A párizsi Notre Dame
Centrális kibontakozás, 1991
Olaj, papír papírlemezen, 30,5x42 cm
Olaj, vászon, 70,5x70,5 cm
Jelezve balra lent: Gadányi Jenő
Jelezve hátoldalon:
Kiállítva és reprodukálva:
91/5 Gyarmathy Tihamér 91 Centrális kibontakozás 70x70 cm
•Három nemzedék.
Budapest, 2006. április 14. – május 7. katalóguson kívül
Gyarmathy Tihamér, Rádóczy Gyarmathy Gábor, Giricz Máté.
Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetségének kiállítóterme,
Rippl-Rónai József Múzeum, Kaposvár, 2007. október 26. – december 9. katalógusszám nélkül
Becsérték: 1 200 000 – 1 500 000 Ft
•Gyarmathy Tihamér kiállítás.
Estimated value: 3 871 – 4 839 EUR
Pólus Palace Galéria, Göd, 2008. március 28. – április 20. katalógus: 20.
165.
166.
CSÓK ISTVÁN (1865-1961)
TORNAI GYULA (1851-1928)
Fürdő után, 1910
Keleti jelenet
Olaj, vászon, 41x54 cm
Olaj, papírlemez, 96,5x88 cm
Jelezve balra lent: Csók I. 1910
Jelezve jobbra lent: Tornai Gy.
Estimated value: 9 677 – 16 129 EUR
aukcionálva: •BÁV 34. árverés, 30. tétel
233
167. LAKNER LÁSZLÓ (1936- ) Csendélet (Piac), 1963 körül Olaj, vászon, 40,5x50,5 cm Jelezve jobbra lent: Lakner L. Hátoldalon autográf felirat: Tanusítom, hogy ez a kép az én művem - Lakner László Budapest, 2004. november 12. Kezdő ár: 3 600 000 Ft / 11 613 EUR
Becsérték: 6 000 000 – 10 000 000 Ft Estimated value: 19 355 – 32 258 EUR
Aukcionálva: •Mű-Terem Galéria 24. árverés, 80. tétel Reprodukálva: •Figyelő, 2012. március 15-21. 63. oldal
168.
SZINYEI MERSE PÁL (1845-1920) Zöldes Balaton (Balaton), 1916 Olaj, vászon, 40x50 cm Jelzés nélkül Kezdő ár: 5 000 000 Ft / 16 129 EUR
Aukcionálva: •BÁV 45. aukció, 305. tétel, 1978. május Proveniencia: •egykor Szinyei Merse Rózsi •majd dr. Völgyessy Ferenc és Hilvert Elek tulajdonában Kiállítva: •Magyar mesterek III. Csoportos kiállítás. Ernst Múzeum, 1916-1917, Budapest. katalógus: 20. Reprodukálva: •Szinyei Merse Anna: Szinyei Merse Pál élete és művészete. Magyar Nemzeti Galéria, Corvina Kiadó, Széchenyi Kiadó Kft., 1990, katalógus: 239.
A plein air mestere
Claude Monet: Háborgó tenger Étretat-nál, 1883, Musée des Beaux- Arts de Lyon
Szinyei Merse Pál a hazai plein air festészet egyik legnagyobb mestere. Az 1894-gyel kezdődő és haláláig tartó realista-naturalista korszakában az érett művészt főleg szülőföldje változatos szépségű tájai ihlették alkotásra. Az utolsó húsz év munkái között több olyan képet ismerünk, amelyet a motívumok szépsége s a belőlük áradó derű miatt festett. Ekkor örökítette meg virágokban pompázó kertjét, kúriáját és verandáját is. 1903-ban így ír Eperjesen Malonyaihoz intézett önvallomásában: „Életemnek java idejét, azt a keserűségbe veszett huszonnyolc esztendőt, azt vissza nem adja többé senki. … De azért nem vagyok ám valami rosszmájú, keserű ember. Szeretek kényelmesen élni, jól enni – és tudom humorral élvezni ezt a jó és rossz világot, mert az élet egészben véve mégis nagyon szép.” 1 Fonyódi nyarak A Zöldes Balaton keletkezésének idején Szinyei családjával Fonyódon időzött. A szintén festőnek készülő, másodéves főiskolai hallgató Molnár C. Pál meghívást kapott Fonyódra, hogy a Szinyei fiúkra: Pálra és Félixre felügyeljen a szünidő alatt. Visszaemlékezésében így ír a Szinyei Mester mellett eltöltött hetekről: „Minden családi környezetnek megvannak íratlan törvényei, ahány ház, annyi szokás
Pihenés a fonyódi Wellisch-villában. Balról jobbra: Szinyei Merse Rózsi, ifj. Pál, Szinyei Merse Pál, ifj. Félix, Molnár C. Pál
alapon. … A második parancs arra vonatkozott, hogy a Mestert pedig a munkája helyén még távolról se zavarja senki. Tulajdon édes fiának is csak lopva sikerült itt-ott egyegy orozva készült felvételt elsütni, mely a Mestert munka közben ábrázolta.” 2 Szinyei tehát nem szeretett közszemlére téve dolgozni, inkább elvonult, hogy csendben és zavartalanul tudja leképezni az eléje táruló látványt. Molnár C. Pál egy erre megépített fabódéról is beszámol:
„Nem emlékszem, hogy Szinyeit egyszer is láttam volna munkája közben. Nem mertem volna megkockáztatni, hogy olyankor közelébe ólálkodjam. Ebben aztán igazán megértettem őt érzékenységével, végtére annyira már bennem is érvényesült a kolléga. "Anch'ioeropittore." ("Én is festő leszek.") Szinyei Merse Pál a fonyódi festőkabin előtt 1917-ben
Közvetlenül a tó partján, saját utasításai szerint készült fabódé állt, melynek csak a tóra nyílott fekvő formátumú ablaka, ahonnan az embernek kényelmes kilátása lehetett a vízre, védelem alatt szélben, viharban, esőben, hőségben. Igazán célszerű építmény volt. A mester szeretettel és nagy hozzáértéssel foglalkozott ilyesmivel is.” 3 Szinyei híresen jó szín- és formaérzéke párosult bravúros festői tudásával, így akár a hatalmas, nyílt víztömeg félelmet keltő erejét, akár a nyugodt, tükörsima víz horizonttal való találkozását is mesterien tudta ábrázolni. A víz megfestése, főleg a mozgásban lévő vízé, rendkívül bonyolult festészeti feladat, nem véletlen, hogy például Mednyánszkynak és Egry Józsefnek is évtizedes munkájába került, hogy tökéletesítsék e téren tudásukat. „Fiatalember, ha fát fest, gondoljon mindig arra, hogy lombjain a madár átszállhat..." 4 – korrigálta Szinyei a fiatal Molnár C. Pált. A zöldes, hullámzó Balaton felett vihar közeleg, a játékos szél felborzolja a víz felszínét – Szinyei művéből mégis a végtelen nyugalom és harmónia árad. Hársfalvi Magdolna 1. In.: Végvári Lajos: Szinyei Merse Pál. Képzőművészeti Kiadó, Budapest, 1986 2. Szépművészet, 1944. márc. p. 105-107. és Molnár C. Pál unokájának, Csillag Péternek szíves közlése alapján 3. Szépművészet, 1944. márc. p. 105-107. és Molnár C. Pál unokájának, Csillag Péternek szíves közlése alapján 4. Szépművészet, 1944. márc. p. 105-107. és Molnár C. Pál unokájának, Csillag Péternek szíves közlése alapján
169.
Kiállítva: •Száz mester, száz remekmű.
ÁMOS IMRE (1907-1944)
Fővárosi Képtár, Budapest, 1947. december, katalógus: 2. (Vörös kakas címmel)
Hajnalvárás, 1939
•Ámos Imre-emlékkiállítás. Magyar Nemzeti Galéria, Budapest, 1958. katalógus: 53.
Olaj, vászon, 90x58 cm
•Magyar Képzőművészet a fasizmus ellen.
Jelezve balra lent: Ámos
Magyar Nemzeti Galéria, Budapest, 1965. december, katalógus: 2.
Kezdő ár: 10 000 000 Ft / 32 258 EUR
Reprodukálva: •Múlt és jövő, 1939. 11. o. n.
Becsérték: 20 000 000 – 26 000 000 Ft
•Haulisch Lenke: Ámos (1907-1944). Corvina Kiadó, Budapest, 1966, 21. kép
Estimated value: 64 516 – 83 871 EUR
•Petényi Katalin: Ámos Imre. Corvina Kiadó, Budapest, 1982, 69. kép
Ámost foglalkoztatta az álom és a valóság – vagyis a láthatatlan és a látható –, az alvás külső szemlélő számára megközelíthetetlen, misztikus természete; alvó alakokat számos munkáján láthatunk. A Zöld dívány (1935–1936 – magántulajdon) című festményen az alvó férfi lehanyatló kezéből kieső könyvet egy szakállas, prófétaszerű szellemalak tartja meg, és olvas bele. Ugyancsak díványon fekvő férfi látható az Ál-
modó (1938 – Magyar Nemzeti Galéria, Budapest) című alkotásán, melynek hátterében az álomképet magát is megfestette, és ehhez hasonlóan lebegnek kusza alakzatok az
Álmodó rabbi (1938 – magántulajdon) feje körül is. A Jákob álma témával több rajzán foglalkozott, megörökítette alvó édesanyját és Anna Margitot egyaránt. Felesége visszaemlékezése szerint „olyan álmos természetűnek” tartotta magát, ezért is fűzte eredeti nevéhez az „Álmos” nevet – és szignálta képeit Ungár Álmos Imreként –, melynek módosításával született meg később a bibliai Ámos Ámos Imre: Szól a kakas, 1938 magántulajdon
prófétára utaló művésznév. A festő 1939. január 14-én ezt jegyezte fel naplójába: „Szörnyű lelkitusákon megyek
át, éjjelente felébredek, s csaknem mindig azt mondom magamnak: Ember ébredj fel, el kell menned innen, ez a talaj nem bírja befogadni a munkáidat…” Ebben az évben elvesztették albérletüket is, ahogyan Ámos írta: „…egy zsidó festőtől elveszi egyetlen
birodalmát, a nehezen megtartott munkahelyét egy nem zsidó hivatalnok.” Ezekben a „sötét” időkben biztonságot és intimitást az otthon és a szerelem adott. A vörös takaró a festőpár összetartozását hangsúlyozza; a harmonikusan megfestett, szép arcok az alvás nyugalmába merülnek. Ámos módszerének – a különböző tárgyak, látomások összefűzését ő asszociatív expresszionizmusnak nevezte – sajátossága a valóság és a valóságon túli elemek egymás mellé helyezése. Ezen a festményen a kakas kivetített álomképként jelenik meg: az időre ő figyel, a múlását is ő jelzi. Ámos és Anna Margit számára az alvás nyújt menedéket, kívül maradnak az időn, nyugalmuk forrása ez az öntudatlan, a valósággal nem érintkező, transzcendens állapot. A kakasszó, a hajnal nemcsak a remény szimbóluma, hanem a valóságra ébredés kényszerének is. A Haj-
nalvárás az Ámosra oly jellemző reménykedő, beletörődő, ugyanakkor vészterhes hangulat koncentrált megjelenítése. Turai Hédi
VIRÁG JUDIT GALÉRIA és AUKCIÓSHÁZ (Mű-Terem Galéria Kft.) 1055 Budapest, Falk Miksa u. 30. •Tel./Fax: 36-1-312-2071, 36-1-269-4681 http://www.viragjuditgaleria.hu • www.mu-terem.hu • E-mail:
[email protected] •
Vételi megbízás – Absentee bid form Művészeti Aukció: Sale no.:
Dátum / Date:
Megbízom a Mű-Terem Galériát, hogy nevemben a fenti aukción az alább felsorolt tételeket megvegye az általam limitált, de a többi licitáló által lehetôvé tett legalacsonyabb leütési áron. A katalógusban leírt árverési feltételeket elfogadom. Please bid on my behalf at the above sale for the following lots up to the hammer prices mentioned below. These bids are to be executed as cheaply as is permitted by other bids. I agree to be bound by the Conditions of Sale as printed in the catalogue.
Tétel szám Lot number
Cím, leírás Title or description
Leütési ár Hammer price
Elôleg /Deposit: Fizetési határidô Payment deadline:
............................................. Aláírás - Signature Név / Name: Cím / Address:
Fizetési mód - Methods of payment: Készpénz Cash
Tel. / Phone:
Banki átutalás Wire Transfer to our Bank Mű-Terem Galéria Kft 10300002 - 20116523-00003285
Dátum / Date:
Hitelkártya - Credit card subject to 3% service charge
...................................................................... Aláírás - Signature
Szállítás - Transport Saját megoldás - On my own Kérem a szállítást - I require the transport
uxus és elegancia H o t e l
–
G o u r m e t
É t t e r e m *
–
S P A
* Best of Budapest & Hungary 2013 díjas, Közép-Európa egyik legjobb étterme a Food and Wine amerikai étteremkalauz 2012-es európai toplistáján, Év Étterme a Dining Guide 2010. évi értékelése alapján.
Elérhető Budapestről az M7-es autópályán, a 135-ös kijáratnál a 67-es főútról Email:
[email protected] | Telefon: +3685710003 | web: www.chateau-visz.com