VEILING DECEMBER 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
RZB Duitsland bezetting € 5.00 Insteekboek Indonesië Bod 2 RZB Berlijn restw € 175.20 € 17.00 Insteekboek met zegels € 2.00 Insteekboek met zegels Bod Doosje Duitsland veel blokken Bod Jaargang 1974 Nederland XX € 3.50 Map voor FDC’s Bod RZB Nederland € 3.00 Insteekboek Canada Bod Insteekboek met zegels € 1.00 2 RZB Nederland Overzee Bod Jaargang Nederland 1973 XX € 3.00 Insteekboek met zegels Bod 3 RZB BRD restw € 209.40 € 20.00 Doos zegels o.a. Nederland Bod Insteekboekje Duitsland € 8.00 Album Cept zegels en derg € 2.00 Jaargang Nederland 1972 XX € 3.75 Insteekboek met zegels Bod Rondzendboekje Duitsland Reich € 5.00 Jaargang Nederland 1971 XX € 3.25 3 RZB Frankrijk restw € 120.00 € 12.00 Insteekboek Australië Bod Doos met brieven, zegels, en instb. Bod 18
UITNODIGING
Voor de ledenbijeenkomst op dinsdag 13 december aanvang 20.00 in ons verenigingslokaal CAFE / ZAAL CARDINAAL Beemdenstr. 10, 6004 CT Weert Tel: 0495 - 452513
AGENDA
• Opening door de voorzitter • Mededelingen van het bestuur, c.q. de leden • Verslag van de bijeenkomst van 8 november • Rondvraag • Voor wat, hoort wat of wie goed doet, goed ontmoet. ????? • Trekking prijzen van inzenders van de puzzel • Verkoop loten grote loterij ( prijs 0,50 per lot ) • Trekking prijzen grote loterij • Veiling door ons veiling team (zie pagina 18) • Ruilen, kopen, verkopen, postzegelpraat etc • Belgische boekjes en Bontes boeken en dozen • Trekking prijzen gratis loterij • Einde van de avond ca 22.30 uur
Volgende clubavond 10 januari 3
VERSLAG VORIGE MAAND
Datum: 8 november 2011 Aanwezig: 50 personen ( volgens presentielijst ) 57 personen ( volgens lootjes ) Afgemeld: Nanda Houdiarne en de heren Wien Hendrikx, Boy Hendrix, Otto en van Ratingen en John van Olffen. Het is 20.10 uur als Theo de bijeenkomst opent en iedereen van harte welkom heet en vervolgens start met zijn mededelingen. 1. In de loop van deze bijeenkomst ontvangt elke inzender van de grote veiling een enveloppe met veilingboekje, stickervel en briefje met daarin vermeld het tijdstip, waarbinnen de kavels kunnen worden ingeleverd. Dat is dus zaterdag 26 november tussen 10.30 uur en 12.30 uur. Mochten bijzondere omstandigheden dat verhinderen dan wordt men verzocht dit te melden via de telefoon of mail; 2. Helpers voor inrichting van de zalen worden verzocht zich te melden en zaterdag vanaf 9.00 uur verzocht aanwezig te zijn; 3. Op de Postex te Apeldoorn hebben 5 leden deelgenomen aan de tentoonstelling; de waardering was als volgt: Klasse 2: Wim Meulendijks King Edward VII Natal, 73 punten, Grand Vermeil Klasse 3: R. Gerritsen Seated hope rectangular, 85 punten, Goud F. Sluijters, Stadspost Warschau 1915 / 1916, 83 punten, Goud A. Moonen, Astrologie, 57 punten, Zilver W. Meutendijks, Edward VII Transvaal, 50 punten, Verzilverd Brons 4. Op de Asta - Phil te Beek heeft Jo Geraets deelgenomen met zijn studieverzameling Bauten, met als waardering een diploma. Voorwaar een waardige vertegenwoordiging van onze eigen vereniging. 5.Indien de ledenbijeenkomst daarmee instemt zal door het bestuur een lijst worden samengesteld, waarop iedereen zijn verzamelgebieden kan aangeven.Op deze wijze kan ieder lid weten wat wie verzamelt. De lijst zal bij de presentielijst ter inzage worden gelegd, doch blijft eigendom van de vereniging en onder bewaring bij het bestuur. Het is de bedoeling, dat een en ander wordt ingevoerd tijdens de ledenbijeenkomst van januari 2012. Met het oog op de privacy worden slechts de naam en het lidnummer van betrokkenen vermeld op de lijst.De vergadering kan instemmen met het bestuursvoorstel. 6. Om de filatelistische vorming van de leden op een hoger peil te brengen wil het bestuur de leden uitnodigen een deel van hun verzameling te laten zien tijdens de ledenbijeenkomsten en dat gelardeerd met een mondelinge toelichting. Inmiddels hebben zich 2 personen bij het bestuur gemeld. Het is de bedoeling, dat met dit onderdeel wordt gestart tijdens de ledenbijeenkomst van januari 2012.
doelstellingen van de NVvM om aandacht te vragen voor het belang van de microbiologie in het dagelijks leven.” Het is de eerste postzegel die Daniël heeft vormgegeven, hoewel dat bij nader doorvragen niet helemaal blijkt te kloppen. “Als jongetje bezocht ik het Museum voor Communicatie in Den Haag, toen nog het PTT Museum geheten. Daar mochten we op speciale tekenvellen onze eigen postzegels ontwerpen. Prachtig vond ik dat. Ik heb die vellen toen mee naar huis genomen en het was voor mij en mijn oudere broer die op kamers woonde een sport om steeds nieuwe postzegels te tekenen. En ze vervolgens op een envelop te plakken en naar elkaar te sturen! Ze zijn vrijwel allemaal keurig gestempeld aangekomen. Ik heb ze nog steeds.” Op de zegels van het vel staan afgebeeld in volgorde: Waarde 1 : gist – wijn Waarde 1 : schimmel – penicilline Waarde 1 : melkzuurbacterie – kaas Waarde 1 : archebacterie – biogas Waarde 1 : bacterie – groenbemesting Waarde 1 : alg – biodiesel Waarde 1 : bacterie – afvalwaterzuivering Waarde 1 : schimmel – compost Waarde 1 : bacterievirus – desinfectie Waarde 1 : bacterie – zelfhelend beton
AGENDA RUILBEURSEN Postzegel & Muntenvereninging Kessel
Ruilclub “De Grensvrienden” Hamont
Ruilbeurs op 26 december 2011 in Gemeenschapshuis de Paort Markt 2 Kessel.
Ruilbeurs op 18 december 2011 in Parochiezaal Hamont-Lo Leeuwerikstraat 6 3930 Hamont Belgie.
Van 09.30 tot 14.00 uur. Inlichtingen 077 4622302
Van 09.00 tot 12.00 uur. Inlichtingen 0032-11-621797
Verzamelaars vereniging “St Martinus” Weert
Ruilclub “Kruispunt” Lommel-Barrier
Ruilbeurs op 11 december 2011 in Gemeenschapshuis Groenewoud Kesselstraat 28 Weert.
Ruilbeurs op 3 december 2011 in Parochiezaal Lommel Barrier. Lommel Belgie
Van 09.30 tot 13.00 uur. Inlichtingen 0495-532371
Van 09.00 tot 17.00 uur. Inlichtingen 0472-557173
HET BESTUUR WENST Alle leden en hun familieleden, adverteerders, en begunstigers een paar fijne kerstdagen een feestelijke oudjaarsavond een goed begin van het nieuwe jaar 2012. 16
Dan is het woord aan de secretaris voor zijn mededelingen: a. Ledenlijst IV Philatelica; deze wordt door Rob en mij gescreend voor 1 december en op basis van de uitkomst daarvan wordt de afdracht aan IV Philatelica geregeld; b. Nieuwsbrief 34 IV Philatelica; deze wordt binnen het bestuur besproken en voorzover van belang ontvangen de leden mededelingen daaruit; c. van IV Philatelica praatstuk jeugd; binnen Rayon- Zuid van IV Philatelica wordt onder leiding van de secretaris een stuurgroep gevormd, die gaat brainstormen hoe de jeugd en niet bij een verenoiging aangesloten vijftigers bij het postzegelen kunnen worden betrokken; elke vereniging van IV Philatelica behorend tot Rayon - Zuid vaardigt een of meerdere personen af naar deze stuurgroep; voor Weert zullen daaraan deelnemen Theo Verheijen en Giel van Hulten; d. de heren J.A.H.H. Beenen en J.H.J. Wertz hebben hun lidmaatschap per eind 2011 opgezegd; e. Phila - Venlo organiseert op 10 december een Postzegel - en Muntenbeurs in Café/Zaal “De Wylderbeek “ te Venlo - Zuid, Hagerhofweg 2.A van 10.00 - 17.00 uur; toegang en parkeren gratis; f. Filatelie aan de Rijn; een internationale Postzegelbeurs in samenwerking met De Globe en IV Philatelica in de Rijnhal te Arnhem, Olympus 1 op 9 en 10 maart 2012, tussen 9.30 en 17.00 uur; toegang € 3,-- p.p. jeugd tot 17 jaar gratis; duizenden gratis parkeerplaatsen in de directe omgeving. Op het verslag van de ledenbijeenkomst van 11 oktober 2011 heeft geen van de leden enig commentaar, zodat Bert wordt bedankt voor het maken van dit verslag door Theo en evenmin heeft een van de aanwezigen trek in de rondvraag. 30 Oplossers hadden de puzzel in het maandblad van november goed opgelost, oplossing: SINTMAARTENSVUUR, onder hen worden 15 prijsjes verloot. Het is dan tijd voor de gebruikelijke pauze, waarin kan worden gepaft ( buiten ) en gepostzegeld of gewoon gepraat. De hoofdprijs van de grote verloting komt terecht bij Rob Sluijters, terwijl daarnaast de bestuurstafel met nog eens 3 prijzen wordt verblijd. Giel geeft vervolgens aan dat bij de postzegeldag van Phila - Munt in Sittard een 2-tal leden óók in de prijzen zijn gevallen. Een van de gelukkigen was Jan van den Berg, die aldaar zijn inboedel zag uitgebreid met 2 stalen opbergkasten.Giel had ook wat gewonnen, maar wat is de secretaris niet geheel duidelijk geworden. Dan is het tijd voor de gebruikelijke veiling; 23 kavels worden verkocht tegen een totaal opbrengst van € 117,--, terwijl 2 kavels retour inzender gaan. De gratis verloting maakt tenslotte een einde aan een leuke postzegelavond. Theo sluit vervolgens de bijeenkomst, wenst iedereen welthuis en hoopt iedereen weer terug te zien op de beurs van 27 november en vervolgens op de leden bijeenkomst van 13 december. Bert Goossens secretaris
9%,,/7 #!" 0%23/.%.6%26/%2 -p '2/%03 6%26/%2 TM PERSONEN -p 42%).42!6%, KORTINGSTARIEF -p (/2%#! 6%26/%2 -p 3%.)/2%. 6%26/%2 -p ,5#(4(!6%. 6%26/%2 -p
4!8) 9%,,/7 #!" 7!!2 3%26)#% /0 .5--%2 34!!4
4%,
stikstofbemesting in de landbouw en in de productie van levensmiddelen en antibiotica. “De microbiologie is een echte basiswetenschap”, aldus Lenie Dijkshoorn, woordvoerder van de NVvM, “maar kent ook talrijke toepassingen, bijvoorbeeld in de biotechnologie, geneeskunde en andere takken van de wetenschap. Aan het eind van de negentiende eeuw kwam het vak tot bloei, met name door het werk van Pasteur en Koch die aantoonden dat ernstige ziekten als miltvuur en tuberculose door bacteriën werden veroorzaakt. Spoedig bleek dat micro-organismen ook in de natuur wijdverspreid voorkomen en een rol spelen in tal van biologische processen. Nederland heeft in de microbiologie altijd een vooraanstaande rol gespeeld. Dat begon al in de 17e eeuw met Antonie van Leeuwenhoek die een verscheidenheid aan micro-organismen met zijn eigengemaakte microscoop ontdekte. Denk ook aan de Gist- en Spiritusfabriek, inmiddels onderdeel van DSM, die in 1869 in Delft werd opgericht, voor de productie van gist, spiritus en na de Tweede Wereldoorlog antibiotica.” Bij dat bedrijf was ook Martinus Willem Beijerinck aanvankelijk in dienst, waarna hij benoemd werd tot de eerste hoogleraar microbiologie met een leerstoel aan de toenmalige Polytechnische School in Delft, nu Technische Universiteit Delft. Beijerinck isoleerde en beschreef een groot aantal omgevingsbacteriën. Hij wordt gezien als de ‘vader’ van de Delftsche School voor Microbiologie, waar micro-organismen werden gebruikt voor biochemisch onderzoek. Zijn gedachtegoed is over de hele wereld uitgewaaierd. De NVvM is een van de eerste microbiologieverenigingen die werden opgericht, met Beijerinck als eerste voorzitter. “We behartigen de belangen van zowel de microbiologen zelf als die van de microbiologische wetenschap”, aldus Jan-Willem Sanders, bestuurslid van de NVvM. “Wij vragen bijvoorbeeld aandacht voor de kwaliteit van opleidingen en bevorderen wetenschappelijk onderzoek, onder meer door het toekennen van prijzen aan talentvolle onderzoekers en het organiseren van congressen. Er worden op ons vakgebied voortdurend nieuwe ontdekkingen gedaan. Om een voorbeeld te noemen, in IJslandse geisers zijn micro-organismen ontdekt die bij hoge temperaturen goed blijken te groeien. De werkzame stoffen in deze micro-organismen kunnen toegepast worden bij processen die bij hoge temperatuur verlopen. Zo worden er steeds nieuwe ontdekkingen gedaan waarmee ook nieuwe toepassingen mogelijk worden. Er staat nog veel te gebeuren.” Het postzegelvel 100 jaar Nederlandse Vereniging voor Microbiologie werd vormgegeven door Daniël Maarleveld, een jonge ontwerper uit Amsterdam. “Vanaf het begin was het duidelijk”, zo vertelt hij, “dat de praktische toepassingen van de microbiologie het thema zouden vormen. Het is ook een van de
ONZE PUZZEL
Los onderstaande kruiswoordpuzzel op en breng de letters over naar de balk. U leest dan een woord. Schrijf dat op een briefje en adresseer dit aan: Theo Verheyen Molenveldstraat 31 6001 HH Weert of mail het naar
[email protected] of breng de oplossing mee naar de bijeenkomst op 13 december 2011 in cafe/zaal CARDINAAL
43 57 64 76 55 11 56 23 59 40 70 20 47 10 15 50
HORIZONTAAL 1 soort muziek, 5 geschapen wezen, 11 insect, 14 ijzerhoudende grondsoort, 15 middelmatig, 16 tandwiel, 17 niet één, 18 begaafdheid, 20 plooien, 23 Rijks voorlichtingsdienst (afk.), 24 anti, 26 jongere broer of zuster, 27 dun opgerold wafeltje, 30 mechanisch mens, 32 soort scan, 33 opgeld, 34 stuk doek, 36 nagebootst, 39 maand, 41 god v.d. oorlog, 43 kunstmest, 44 inwendig orgaan, 46 half, 47 nauwkeurig, 49 schuine schrijftafel, 52 houten kom, 53 gezang, 54 heidemeertje, 55 hijswerktuig, 57 graveur, 59 vreemde titel, 61 ad rem, 64 overrijp, 65 dikdoenerig, 69 onderzoeken, 70 pl. in Engeland, 71 traag, 72 zangstuk, 73 berg, 74 bovenste dakrand, 75 ongemak, 76 versleten.
All Office Knapen Graafschap Hornelaan Molenstraat 15, 157a 60016001 AC Weert GW Weert Postbus 93 Postbus 93, 60006000 AB Weert AB Weert
Telefoon 0495 53 43 65 tel. (0495) 53 43 65 Telefax 0495 53 21 95 fax (0495) 53 21 95 www.knapen.nl
Internet www.knapen.nl E-mail
Thuis in uw kantoor!
14 17
VERTICAAL 1 bevestigingsmiddel, 2 veerboot, 3 opkoper van gestolen goed, 4 staat in Amerika, 5 pestkop, 6 papierklem, 7 varkensproduct, 8 dominee, 9 uitverkoop, 10 pl. in Gelderland, 11 kwijtgeraakt, 12 zoon van Jakob, 13 deel v.h. gezicht, 19 taart, 21 défilé, 22 taaie lekkernij, 25 tamelijk, 28 achterwerk, 29 middelpunt, 31 teevee, 32 familielid, 34 liegend kwaadspreken, 35 peillat, 37 narigheid, 38 langzaam, 40 hoofd v.e. moskee, 42 houten pen, 45 fijnmaken, 48 vluchtheuvel, 50 stannum (afk.), 51 tegenkandidaat, 56 Amerikaanse goudmunt, 58 voetbalpool, 59 niet meegaand, 60 oude, Italiaanse munt, 62 muziekbandje, 63 gezellig, 66 Algemene Loterij Nederland (afk.), 67 evenementencomplex in Amsterdam, 68 gevaarlijke stof.
7 7
100 jaar Nederlandse Vereniging voor Microbiologie (TNT Post)
Beemdenstraat 10 Leuken-Weert 0495-452513 8
Op 20 april 1911 werd de Nederlandse Vereniging voor Microbiologie (NVvM) opgericht. Omdat de microbiologische wetenschap een groot maatschappelijk belang dient is het honderdjarig bestaan van de NVvM voor PostNL aanleiding om op 27 juni 2011 een postzegelvel uit te geven waarbij de diversiteit van micro-organismen en hun toepassingen prachtig worden weergegeven. Het postzegelvel 100 jaar Nederlandse Vereniging voor Microbiologie telt 10 postzegels met de waardeaanduiding 1 Nederland. Op elke postzegel is een sterk vergroot micro-organisme afgebeeld binnen een rond kader zoals door een microscoop wordt gezien. Ronde vormen komen in microbiologische afbeeldingen veel voor, bijvoorbeeld in de vorm van bacteriecellen, kolonies en petrischalen waarin bacteriën gekweekt worden. Elk afgebeeld micro-organisme is anders gekleurd. Op het postzegelvel vullen zeven gekleurde vlakken deze structuur aan. In de tekst op elke postzegel wordt onder de streep aangegeven om welk micro-organisme het gaat en boven de streep waarvoor deze wordt toegepast. De tien afgebeelde micro-organismen, met tussen haakjes hun toepassingen, zijn gist (wijn), schimmel (penicilline), melkzuurbacterie (kaas), archebacterie (biogas), bacterie (groenbemesting), alg (biodiesel), bacterie (afvalwaterzuivering), schimmel (compost), bacterievirus (desinfectie) en bacterie (zelfhelend beton). Op de velrand naast elke postzegel wordt de wetenschappelijke naam en de werking van het bewuste micro-organisme weergegeven. De Nederlandse Vereniging voor Microbiologie (NVvM) werd op 20 april 1911 opgericht ter bevordering van de uitwisseling van kennis en ervaring op het gebied van de microbiologie in Nederland en Vlaanderen. Dat gebeurt onder meer door het organiseren van symposia over diverse microbiologische onderwerpen. Bij de NVvM zijn ruim 1200 leden aangesloten. Microbiologie is de wetenschap die zich bezighoudt met het onderzoek naar microorganismen. Deze kleine, veelal eencellige organismen zijn doorgaans alleen met een microscoop waar te nemen. Er worden vijf categorieën van micro-organismen onderscheiden: algen, bacteriën, gisten, schimmels en virussen. Binnen de bacteriën is er een bijzondere groep, de zogenaamde archebacteriën, die in extreme milieus zoals zwavelbronnen voorkomen. Micro-organismen spelen een essentiële rol in het leven op aarde, onder meer bij het afbreken van organisch afval, voor natuurlijke
Otto vd Werken
Autoservice Weert
Graafschap Hornelaan 136L 6004 HT Weert M. 06 - 22 555 887 T. 0495 - 545 701
vd Werken
Werkt graag aan uw auto! s Voor onderhoud (alle merken) s Algemene Periodieke Keuring (APK) s Schadeherstel
Openingstijden: 8.00 - 17.00 uur of in overleg
PHILATILISTENVERENIGING GELRE-GULICK ECHT- SUSTEREN
POSTZEGELBEURS Maandag 26 december 2011 Van 9.30 uur – ca. 13.00 uur CAFÉ ZAAL BRASSERIE PEJJERHAOF Houtstraat 7 6102 BD ECHT VEILING volgens veilinglijst. Mensen met postzegels kunnen deze tonen en eventueel ruilen of verkopen. Waarde van de zegels in overleg. Er zijn ook losse zegels te krijgen om brieven, kaarten etc te versturen. Verder aanwezig onze Jeugdhoek ( postzegels voor ca. € 0,10 ) en de gebruikelijke postzegelstands ( zegels over heel de wereld ). Veilinglijst wordt op aanvraag per e-mail toegestuurd of via onze WEB- site www.xs4all.nl/~disk/ Verdere informatie: Vic Bours Telefoon: 0031-464492604 E-mail :
[email protected] 9
Betekenis van het woord filatelie (Al Brul!) Het woord filatelie is voor het eerst gebruikt in 1864 door een Franse verzamelaar, genaamd Herpin, Het woord is afgeleid van de Griekse woorden philos = vriend en het woord ateleia = vrijstelling van betaling. Nu stelt zich de vraag hoezo vrij van betaling? Het porto moest vroeger voor 1837 betaald worden door de ontvanger ofwel de geadresseerde. In Engeland was het versturen van post in die tijd heel erg duur. De tarieven waren gebaseerd op gewicht en afstand. En het gebeurde meer dan eens, dat de ontvanger of geadresseerde weigerde een brief in ontvangst te nemen, omdat het porto veel te duur was. Het was duidelijk dat de postdienst aan een hervorming toe was. Sir Rowland Hill (3 dec. 1795 27 aug. 1879) schreef een hervormingsplan met als uitgangspunt dat het versturen van post goedkoper moest en dat de verzender het porto moest gaan betalen. Voor de ontvanger bestond er dus geen enkele reden meer om het poststuk te weigeren, hij was namelijk vrij van betaling. Door de inspanningen van die Sir Rowland Hill werd op 6 mei Rowland Hill 1840 de eerste postzegel uitgegeven in Groot- Brittannië. Aanvankelijk werd de postzegel alleen in Londen verspreid en later door heel Groot-Brittannië. Het was zelfs de eerste postzegel van de wereld. Deze zegel was zwart en had een frankeerwaarde van één penny en daarom wordt deze zegel ook wel de "Penny Black" genoemd. Op
de zegel is koningin Victoria afgebeeld. Sinds die eerste postzegel is op elke zegel, die Groot-Brittannië uitbracht, het staatshoofd afgebeeld. Op de Penny Black staat geen landsnaam vermeld. Dat was ook niet nodig, omdat Groot-Brittannië het eerste land was dat postzegels uitgaf. Maar ook later handhaafde het land die traditie om geen landsnaam te vermelden. Na ongeveer een jaar werd de Penny Black vervangen door de Penny Red. Dit werd mede gedaan omdat de rode afstempeling moeilijk te zien was op de zwarte postzegel., terwijl Penny Black de rode stempelinkt eenvoudig kon worden verwijderd zodat de postzegel opnieuw gebruikt kon worden. Hoewel de Penny Black de eerste echte postzegel in de wereld was is het geen zeldzaamheid in de filatelie. (uit het EEKAAPEEVEETJE)