1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23
VEILING FEBRUARI
Kaartje Nederl. xx nummer 842/846 Bod Davo Album Polen leeg 1960/1969 Bod Catalogus Nederland 2009 Bod Verzameling Deutsches Reich xx / x Bod Doosje met zegels € 1.00 Davo album voor PZM Bod Davo album Zwitserland leeg € 2.00 België onafgeweekt Bod Insteekboek veel postfris Duitsland Bod Davo album Spanje 1980/1995 leeg Bod Kaartje Nederl. xx nummer 859/863 Bod Envelop met ongeveer 30 blokken € 1.00 Insteekboek Scandinavië Bod Michel cat. Duitsland 2008/2009 Bod Davo album voor PZM Bod Insteekkaartje Noorwegen Bod Doos met zegels bloemen € 1.00 Album Canada 1851/1981 leeg Bod Motief verzameling in luxe album € 5.00 Nederl postzegelboekje 8a postfris € 1.00 Michel cat. band 3 2002/2003 Bod Doos met zegels Bund Bod Michel cat. Bund speciaal 1998 Bod 18
UITNODIGING
Voor de ledenbijeenkomst op dinsdag 15 februari om 20.00 uur in ons verenigingslokaal CAFE / ZAAL CARDINAAL Beemdenstraat 10, 6004 CT in Weert Telefoon: 0495 - 452513 De zaal is open vanaf 19.30 uur
AGENDA
• Opening door de voorzitter • Mededelingen van het bestuur, c.q. de leden • Verslag van de bijeenkomst van 11 januari • Rondvraag • Trekking prijzen van inzenders van de puzzel • Verkoop loten grote loterij ( prijs 0,50 per lot ) • Trekking prijzen grote loterij • Veiling door ons veiling team. Zie laatste pagina • Ruilen, kopen, verkopen, postzegelpraat etc • Belgische boekjes en Bontes boeken en dozen • Trekking prijzen gratis loterij • Einde van de avond ca 22.30 uur
Volgende clubavond 15 maart 3
VERSLAG VORIGE MAAND
Datum: 11 januari 2011 Aanwezig: 52 personen ( volgens presentielijst ), 59 personen ( volgens lootjes ) Afgemeld: mevrouw Melis en de heren Vleeshouwers, Smeets, Otto, Meulendijks en Huiberts ( sterkte Piet ).
Er zijn problemen met de microfoon, maar dan toch om 20.15 uur opent Theo de 1e ledenbijeenkomst van het kalenderjaar 2011; hij heet, iedereen van harte welkom, het is volle bak vandaag, hij wenst iedereen , mede namens alle bestuursleden, een gezond en filatelistisch prachtig 2011 toe. Dan komt direct de harde realiteit, Theo meldt het overlijden van ons lid de heer F.Chaudron, die vervolgens met een ogenblik stilte wordt herdacht in deze bijeenkomst. Hij vervolgt met zijn mededelingen: 1 .Ons bestuurslid Miranda Vossen - Kursten heeft helaas per direct haar bestuurswerkzaamheden beeindigd; volgens Miranda hebben deze werkzaamheden flink wat van haar gezondheid en gemoedstoestand gekost; haar gezondheid en haar gezin zijn op dit moment voor haar belangrijker; Theo betreurt haar vertrek als bestuurslid, bedankt haar reeds bij voorbaat voor haar inzet en werk voor bestuur en vereniging en geeft aan dat bij haar aanwezigheid binnenkort tijdens een van de ledenbijeenkomsten op passende wijze afscheid van haar als bestuurslid zal worden genomen. De inmiddels door Miranda van Jan Willems overgenomen beurstaken zullen nog eenmaal door Jan Willems worden waargenomen, terwijl Theo achter de rug van Jan zal meekijken, om te zien hoeveel werk dat behelst. Het beheer van de website zal worden overgenomen door Giel van Hulten en Bert Goossens; dus zaken voor de website in het vervolg doorgeven aan Giel of Bert. 2. Giel van Hulten gaat op 28 januari naar de beurs in Loosdrecht; er zijn nog 2 plaatsen vrij in zijn auto; liefhebbers kunnen zich melden bij Giel; wie het eerst komt, die het eerst maalt; 3. Degenen, die niet aanwezig waren op de ledenbijeenkomst van 21 december kunnen zich alsnog melden aan de bestuurstafel om in aanmerking te komen voor de attentie ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan; 4. De folders voor de beurs van 27 maart liggen achter in de zaal bij de presentielijst; 5. De kavellijsten voor de veiling van 27 maart moeten uiterlijk op 21
de drukopdracht hiervan. Naderhand wordt dit halfproduct elders door particulieren (op een goedkopere en minder gespecialiseerde manier als bij Joh. Enschedé) van een kleurige afbeelding voorzien en gesneden in velletjes en/of samengesteld tot boekjes (zie hierbij het artikel “Alleen het beste drukwerk is goed genoeg” in Collect 66, blz. 23). Deze ‘containerpostzegels’ (in de loop der jaren steeds van een meer aangepast en/of meer aansprekend randkader voorzien) bezitten steeds weer een andere ‘vulling’ (gevarieerde afbeelding) van een bijzonder laag esthetisch gehalte. Deze ‘plaatjespostzegels-van-lagere-afkomst’ (tweede keus postzegels) worden ons voortdurend in de strot geduwd (in grotere en kleinere oplagen gedrukt in opdracht van particuliere aanvragers en/of opdrachtgevers). Gelukkig kan iedereen zelf bepalen: “Ik geef deze postzegel wél of géén plaatsje in mijn verzameling! Immers, over smaak (én opname van een Persoonlijke Postzegel) valt niet te twisten. Helaas speelt het ‘compleetheidsgehalte’ sommige verzamelaars hierbij toch steeds weer parten.” Nevenemissieprogramma Naar ik hoop, is mijn visie hierboven voldoende van argumenten voorzien, waardoor ik dit onderwerp besluit met de opmerkingen: “Officiële opname in de jaarlijkse postzegelemissie werkt ontsporend en verwarrend. Stel een nevenemissieprogramma op, waarin deze postzegel een plaatsje kan krijgen. Overzichtelijkheid en duidelijkheid zijn dan meteen weer aanwe- zig.” Tot slot vallen alle emissiedata (10 januari, 31 januari, 28 maart, 11 april, 18 april 23 mei en 27 juni) van dit nieuwe postzegeluitgifte-programma op een maandag, terwijl het voorheen steeds (op een enkele uitzondering na o.a. bij de kinderzegeluitgifte) gebruikelijk was de dinsdag tot emissiedag te verheffen. Reden, oorzaak is me uiteraard (nog) onbekend. Jammer én lastig voor personen die de officiële postzegelemissiepresentaties (op uitnodiging) bezoeken. Reden? De voordeel-urenkaart (de 7e rit gratis) van de Nederlandse Spoorwegen kun je niet op maandag gebruiken. Bovendien kan de maximumkaarten-verzamelaar op de emissiedag (datum van afstempeling!!) soms geen passende prentbriefkaart bij de nieuwe postzegel ter plaatse kopen, omdat sommige winkels op maandag nog gesloten zijn.
AGENDA RUILBEURSEN Postzegel & Muntenvereninging Kessel
Ruilclub “De Grensvrienden” Hamont
Ruilbeurs op 27 februari 2011 in Gemeenschapshuis de Paort Markt 2 Kessel.
Ruilbeurs op 20 febuari 2011 in Parochiezaal Hamont-Lo Leeuwerikstraat 6 3930 Hamont Belgie.
Van 09.30 tot 13.00 uur. Inlichtingen 077 4622302
Van 09.00 tot 12.00 uur. Inlichtingen 0032-11-621797
Verzamelaars vereniging “St Martinus” Weert
Ruilclub “Kruispunt” Lommel-Barrier
Ruilbeurs op 13 februari 2011 in Gemeenschapshuis Groenewoud Kesselstraat 28 Weert.
Ruilbeurs op 5 febuari 2011 in Parochiezaal Lommel Barrier. Lommel Belgie
Van 09.30 tot 13.00 uur. Inlichtingen 0495-532371
Van 09.00 tot 17.00 uur. Inlichtingen 0472-557173
Belangrijk
Belangrijk
Inleveren van de lijst met kavels voor de grote veiling van zondag 27 maart inleveren tot 21 februari bij Theo Verheijen Molenveldstraat 31. Wie heeft er nog kavels voor de clubveiling inleveren in overleg met Theo Verheijen 0495-541666. 16
februari bij Theo zijn ingeleverd; daarnaast kan Theo nog kavels gebruiken voor de reguliere veilingen tijdens de clubavonden; over de bezorging bij Theo gaarne vooraf overleg. Dan is het woord aan de secretaris: a. De Brabantse Postzegel- en Muntenveiling te Eersel organiseert op 18 februari een speciale China-veiling; belangstellenden voor een veilingcatalogus kunnen zich in Eersel melden; b. Postzegelvereniging Phila-Venlo organiseert op zondag 13 februari tussen 10.00 - 13.00 uur in Zalencomplex Limianz te Venlo een postzegelruilbeurs; Vervolgens is het verslag van de ledenbijeenkomst van 21 december 2010 aan de beurt; niemand heeft op - of aanmerkingen, dus bedankt Theo de secretaris voor dit verslag; Wel heeft Carine van Andel nog een opmerking:” ik heb geen grote mond, maar ik ben wel assertief “. Waarvan akte !! De secretaris zal alert blijven op de assertiviteit van Carine. De rondvraag vindt bij niemand weerklank, daarop geeft Theo het woord aan de voorzitter van tentoonstellingscommissie Ria Post Paspont om bepaalde mensen te bedanken en in het zonnetje te zetten voor hun bewezen diensten vóór, tijdens en ná de tentoonstelling.Ria bedankt iedereen, die in meerdere of meerdere mate heeft bijgedragen aan de tot standkoming van de tentoonstelling.Daarnaast wordt een aantal mensen speciaal bedankt. Allereerst wordt mevrouw Lia Vossen naar voren gehaald. Lia ontvangt uit handen van Ria een welverdiende attentie en een warm applaus van de aanwezigen. Eenzelfde dank- en eerbetoon valt Carine van Andel en Loek Schroeten te beurt. Tot slot reikt Theo aan alle aanwezigen een exemplaar uit van de ter gelegenheid van de tentoonstelling uitgegeven briefkaart, een collectors item, dat gretig aftrek vindt bij de aanwezigen. Dan ontvangen 15 gelukkigen onder de 40 goede inzenders van de puzzel, oplossing: SKI VAKANTIE, een leuk prijsje, waarna het tijd is voor de gebruikelijke pauze, waarin kan worden gepraat, gepaft en gepostzegeld. Na de pauze wordt de bijeenkomst hervat met de grote verloting. De hoofdprijs valt dit keer weer achter de bestuurstafel en wel bij ondergetekende, terwijl de overige bestuursleden met 4 prijzen evenmin onbedeeld achterblijven. Van de veilingkavels moeten helaas 4 kavels retour inzender ( te duur ??? ); desondanks een behoorlijke totaal opbrengst van € 120,50. Met de gratis verloting komt vervolgens een einde aan de eerste postzegelbijeenkomst van het kalenderjaar 2011. Theo sluit de bijeenkomst en wenst iedereen goed thuis. Bert Goossens secretaris
ven met daarop de afbeeldingen; de Godin der Wijsheid, Pallas Athene en de eerste theologische hoogleraar van deze universiteit Gijsbert Voetius (1588 – 1676).” Aan het onderwerp ‘Stad van Nederland’ geven twaalf postzegels elf verschillende postzegelafbeeldingen: “Wat kan ik me hier concreet bij voorstellen? Welke stad zou dat wel eens kunnen zijn? Amsterdam, Den Haag, Utrecht of toch nog een andere stad?”
9%,,/7 #!" 0%23/.%.6%26/%2 -p '2/%03 6%26/%2 TM PERSONEN -p 42%).42!6%, KORTINGSTARIEF -p (/2%#! 6%26/%2 -p 3%.)/2%. 6%26/%2 -p ,5#(4(!6%. 6%26/%2
Bij twaalf postzegels komen elf verschillende postzegelafbeeldingen voor: “Waarom toch twee dezelfde postzegelafbeeldingen op dit velletje? Het hadden er toch evengoed twaalf kunnen zijn?”
-p
4!8) 9%,,/7 #!" 7!!2 3%26)#% /0 .5--%2 34!!4
4%,
Inderdaad, in de loop van de komende maanden zal ik hierop antwoorden krij-
gen: “De tijd zal uitkomst geven.”
Voor mij is het onbegrijpelijk dat er weer twee Persoonlijke Postzegelemissies in het officiële emissieprogramma worden opgenomen, namelijk de Sint Jan-postzegel uit ’s-Hertogenbosch en de Koolmees-postzegel: “In mijn beleving past de Persoonlijke Postzegel in het geheel niet in dit officiële emissieprogramma (en naderhand in de nvph-catalogus), omdat het overgrote deel van deze postzegels geen officiële status van TNT Post krijgt.” Officiële opname van één Persoonlijke Postzegel vindt alleen plaats als er: 1.een nieuw randkader wordt ontworpen en op een postzegel wordt opgevoerd, 2.een nieuwe reeks Persoonlijke Postzegels mét bewaarblad in abonnement wordt uitgegeven (PR- en/of 3.reclamestunt van TNT Post), 4.een nieuw postzegelformaat wordt opgevoerd en/of 5.een zelfklevende achterkant wordt geïntroduceerd. De Persoonlijke Postzegel behoort tot een neven-emissieprogramma, waarvoor TNT Post weinig verantwoordelijkheid draagt. Het enige waarmee TNT Post zich hierbij vooral bezighoudt, is het randkaderontwerp met landsnaam en frankeerwaarde[aanduiding]. Het postbedrijf geeft aan drukkerij Joh. Enschedé
FILATELICA WEERT
PR-Acitiviteiten: G. Hendrikx, Graafschap Hornelaan 19, 6001 AA Weert. Tel.: 0495-533862
POSTZEGELRUILBEURS met GROTE VEILING Verder aanwezig jeugdhoek, grote tombola, en de gebruikelijke handelarenstands. Veiling met veel bod kavels
ZONDAG, 27 MAART 2011 Begin: 09.30 u. All Office Knapen Molenstraat 15, 6001 GW Weert Postbus 93, 6000 AB Weert Telefoon 0495 53 43 65 Telefax 0495 53 21 95
Einde: 15.30 u.
Plaats: Scholengemeenschap PHILIPS van HORNE Wertastraat 1 (wijk Groenewoud) WEERT. Entree: “Volwassenen” % 1,50. Internet www.knapen.nl E-mail
Jeugd gratis.
Aanvang veiling: ca. 12.45 u. De veilingkavels kunnen vanaf ca. 10.00 u. tot 12.30 u. worden bezichtigd. Volgende RUILBEURSDAG OP ZONDAG, 27 NOVEMBER 2011.
Informatie t.b.v. handelaren: J. Willems, Irenelaan 29, 6006 HB Weert. Tel: 0495-534357 Th. Verheyen, Molenveldstraat 31, 6001 HH Weert. Tel: 0495-541666, E-Mail:
[email protected] Secreteriaat: E. Goossens, Onder de Wieken 9, 6093 HD Heythuysen. Tel: 0475-494086
14 17
Mijn mening bij een persoonlijke benadering van . . . Bate Hylkema postzegelblog Uitgifte postzegels eerste helft 2011 10 januari ● Pers. Postzegels 2011: Sint-Janskathedraal, ’s-Hertogenbosch: postzegelvel met 10 gelijke postzegels (zelfklevend) ● Mooi Nederland 2011 – Almere*: postzegelvel met 5 gelijke postzegels (gegomd) ● Mooi Nederland 2011: - Eindhoven*: postzegelvel met 5 gelijke postzegels (gegomd) 31 januari ● Koolmees: postzegelvel met 10 gelijke postzegels (gegomd) 28 maart ● 375 jaar Universiteit van Utrecht: postzegelvel met 10 verschillende postzegels (gegomd) ● Stad van Nederland: postzegelvel met 12 postzegels, waarvan 11 verschillende postzegels (gegomd) 11 april ● Mooi Nederland 2011 – Breda*: postzegelvel met 5 gelijke posztegels (gegomd) ● Mooi Nederland 2011 – Apeldoorn*: postzegelvel met 5 gelijke postzegels (gegomd) 18 april ● Da’s toch een kaart waard 2011: postzegelvel met 3 gelijke postzegels (gegomd) 2 mei ● Jubileumpostzegels 2011: postzegelvel met 10 postzegels, waarvan 5 verschillende Postzegels (gegomd) 23 mei ● UNICEF 65 jaar: postzegelvel met 10 verschillende postzegels (gegomd) ● Mooi Nederland 2011 – Enschede*: postzegelvel met 5 gelijke postzegels (gegomd) ● Mooi Nederland 2011 – Verzamelvel**: postzegelvel met 5 verschillende postzegels (gegomd) 27 juni ● 100 jaar Nederlandse vereniging voor Microbiologie: postzegelvel met 10 verschillende Postzegels (gegomd) *Alleen verkrijgbaar in genoemde plaatsen. **Alleen het verzamelvel is opgenomen in de Jaarcollectie Nederlandse Postzegels 2011.
Eind vorig jaar, misschien medio november, kreeg ik het postzegeluitgifteprogramma van TNT Post van het eerste halfjaar 2011 onder ogen. Het eerste wat je je dan afvraagt bij een vluchtige inventarisatie: “Hoeveel uitgiftedata zijn er in deze periode en hoeveel emissies verschijnen er in het totaal op al die dagen?” Vervolgens vraag ik me per emissie af: “Uit hoeveel verschillende postzegels bestaat een velletje?” Pas dan: “Welke postzegelonderwerpen komen er zoal aan de orde?“ Tijdens dit ‘gestructureerde onderzoek’ vraag ik me bij enkele emissies onder andere ook meteen af: “Wat kan er zoal aan de orde komen op de tien verschillende postzegelafbeeldingen van het velletje ‘375 jaar universiteit van Utrecht’: “Welke tien deelonderwerpen kunnen er visueel in beeld worden gebracht van deze universiteit? Wordt het postzegelonderwerp, zoals dat geregeld bij onderwerpen op de televisie plaatsvindt, niet te veel uitgemolken?
In 1936 bij het 300jarig bestaan van deze universiteit, werden er maar twee driehoekige postzegels uitgege-
Otto vd Werken
Autoservice Weert
Graafschap Hornelaan 136L 6004 HT Weert M. 06 - 22 555 887 T. 0495 - 545 701
vd Werken
Werkt graag aan uw auto! s Voor onderhoud (alle merken) s Algemene Periodieke Keuring (APK) s Schadeherstel
Openingstijden: 8.00 - 17.00 uur of in overleg
ONZE PUZZEL Los onderstaande kruiswoordpuzzel op en breng de letters over naar de balk. U leest dan een woord. Schrijf dat op een briefje en adresseer dit aan: Theo Verheyen Molenveldstraat 31 6001 HH Weert of mail het naar
[email protected]. of breng de oplossing mee naar de bijeenkomst op 16 februari 2011 in cafe/zaal CARDINAAL 35 32 9 64 44 73 18 41 HORIZONTAAL 1 plateau, 7 zeilterm, 13 vloeibare spijs, 14 videosysteem, 16 hoofd v.e. moskee, 18 lof, 20 graafwerktuig, 22 computergeheugen, 23 uitroep van schrik, 25 vleeswaren, 27 detectivefeuilleton, 30 waakzaam, 32 intelligentieleeftijd (afk.), 33 werkplaats, 35 muzieknoot, 36 verven, 38 vuurmaker, 41 Afrikaans land, 42 oude lap, 43 van alles wat, 45 Amerikaanse munt, 47 zakkalender, 50 eminentie (afk.), 52 grote boor, 54 Christenunie, 55 kortschrift, 58 al, 59 dierentuin te Amsterdam, 61 grove, wollen stof, 62 voor, 64 valies, 66 deel v.e. vaarwater, 67 uitgezette lijn, 69 stalen rasp, 71 lucht, 73 bloeiwijze, 74 voorjaarsbloem. VERTICAAL 2 Bijbelse figuur, 3 barium (afk.), 4 bezieling, 5 loofboom, 6 ultraviolet (afk.), 7 aanhef v.e. brief (Latijnse afk.), 8 niet rechtstreeks, 9 moeder van Wilhelmina, 10 dwarshout, 11 soort struisvogel, 12 zeker, 15 toevlucht, 17 reus, 19 cilinder, 21 officieel stuk, 22 dakbedekking, 24 stuk grond, 26 peulvrucht, 28 herintrede, 29 misdrijf, 31 gluurder, 33 rang bij de padvinders, 34 inbreker, 36 deel v.d. vinger, 37 koud, 39 kruik, 40 door zee overspoeld rivierdal, 44 oliehoudend gewas, 46 omroep, 48 eter, 49 eskimohond, 51 soort fiets, 53 afwisselen van eb en vloed, 54 Amerikaanse inlichtingendienst, 56 Engelse titel, 57 grootmoeder, 59 levenslucht, 60 sprookjesfiguur, 63 lange rij, 65 liefkozing, 68 onderofficier (afk.), 69 maanstand (afk.), 70 langspeelplaat (afk.), 72 rijksuniversiteit (afk.).
Wat is een land? Philip Levert van P.V. Haarlemmermeer Ik heb ooit een excentrieke filatelist gekend die iets bijzonders wou opzetten: een verzameling waarin alle landen van de wereld, vroeger en nu, met één enkele postzegel vertegenwoordigd zouden zijn. Als het land van naam veranderde dan moest dat meegenomen worden, dus er moest een zegel van bv Ceylon zijn en dan ook een van de opvolger Sri Lanka. Het lijkt er op dat zo’n verzameling makkelijk bijeen te krijgen is maar o wat valt dat tegen. Immers, wat is een land? Wie een visumaanvraagformulier voor de USA op internet invult krijgt de keus uit 251 countries (landen) voor de vraag ‘country where you live’. Op de lijst staat Bouvet Island, een onbewoonde ijzige rots niet al te ver van Antarctica. Ook op de lijst staan South Yemen dat in 1990 ophield te bestaan, en de “Neutral Zone’ tussen Saoedi Arabië en Irak die na de Golfoorlog van 1991 ophield te bestaan. Niet op de lijst staan Abkhazië en Zuid Ossetië, gebieden die zich met Russische steun van Georgië hebben afgescheiden. Kortom, de lijst laat te wensen over. Hetzelfde geldt voor landenlijsten die door het bedrijfsleven zijn gemaakt. Hotmail biedt een keus uit 242 ‘countries/territories’ van waaruit je een e-mail adres kan registreren. Wij pinguins zijn blij dat Bouvet Island op de hotmaillijst staat, maar bedroefd dat Kosovo (door 65 staten erkend) en Western Sahara (door 80 staten erkend) ontbreken. De vraag ‘wat is een land’ is ook lastig te beantwoorden. Aan diplomatieke erkenning heb je weinig houvast. In vroeger tijden werd Taiwan algemeen erkend als het ware China en communistisch China geboycot. Nu is het al vele jaren omgekeerd. Slechts 23 landen – de meeste daarvan armlastige en onbelangrijke eilandjes – erkennen nu Taiwan. Absurd want Taiwan is een economische grootmacht ooit met meer export dan communistisch China, lid van de Asian Development Bank en de Wereld Handels Organisatie, waarnemer op OECD bijeenkomsten, en met wereldwijd meer dan 100 ‘trade offices’ (lees: consulaten). Misschien wordt een land gekenmerkt door de uitgifte van paspoorten. Tja, ook hier uitzonderingen. Zo geeft the ’Sovereign Military Order of Malta’ , niet te verwarren met het eiland Malta, paspoorten en postzegels uit terwijl haar grondgebied bestaat uit twee gebouwen in Rome. Ook in Rome heb je het 44 ha grote Vaticaanstad dat als een soevereine staat wordt beschouwd. Haar diplomaten dienen echter de Paus en niet het Vaticaan. Zo ook heeft de Paus, en niet het Vaticaan, een
waarnemer bij de Verenigde Naties. Overigens is lidmaatschap van de Verenigde Naties, dus algemene erkenning als lidstaat, ook al geen houvast. Israël, lid sinds 1949, wordt door 19 van de 192 lidstaten niet erkend. Een derde van de UNO lidstaten erkent Kosovo, maar de VN als organisatie doet dat niet. Vandaar dat Kosovo nog altijd wacht op een eigen internet domeinnaam, op een kengetal voor de telefoon, en op een kans om internationale voetbalwedstrijden te spelen. Taiwan wordt door minder lidstaten erkend maar heeft wel alle drie. Kosovo tussen haakjes, huurt kengetallen van Monaco en Slovenië, immers je moet wat. Turks Cyprus geeft wel postzegels en paspoorten uit maar wordt alleen door Turkije erkend. Of een land een regering heeft is ook al geen factor. Het regeringloze Somalië is een erkende UNO lidstaat. Het sinds jaar en dag daarvan afgescheiden Somaliland, met regering, een min of meer stabiele samenleving, eigen munt, autoregistratie, paspoorten en postzegels wordt door niemand erkend. Dit dank zij de Afrikaanse Unie die heel bang is voor grensveranderingen, immers dan is daar het hek van de dam. Tenslotte dan, is lidmaatschap van de internationale postfederatie, de UPU een criterium? Mwa, ook niet helemaal. Voor niet-leden van de UNO is daarvoor reglementair nodig dat twee derde van de UNO lidstaten vóór stemmen. Dat kan dus tegenvallen, en de niet-leden van de UPU geven rustig postzegels uit want geld is geld en de beperkte bruikbaarheid van deze zegels merkt een verzamelaar niet. Hoeveel landen de wereld nu telt weten we dus niet. En de speciale verzameling van de excentrieke landenverzamelaar vermeld in dit artikeltje, zal vermoedelijk nooit compleet worden.