1
Samenvatting Dit is de docentenhandleiding bij blok B5 van de opleiding elektrotechniek, met in geconcentreerde vorm de informatie die voor de docenten van belang is. De docenten die onderwijs verzorgen zijn ook bij de projektbegeleiding betrokken, dus er staat voor geen enkele docent overbodige informatie in. Ik besef, dat deze docentenhandleiding een herhaling is van veel bekende feiten, maar voor de duidelijkheid heb ik het nog eens op een rijtje gezet.
Docentenhandleiding Blok B5 ∗ Opleiding Elektrotechniek, Instituut voor dtHTO Hogeschool van Amsterdam Analyseer een elektrisch apparaat studiejaar 2001-2002 Samengesteld door Erik Steuten
Inhoudsopgave 1 Inleiding
3
2 Doelstellingen
3
3 Contactonderwijs en workshops
3
3.1
Workshops meettechniek . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
3
3.2
Elektrische netwerken 1 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
3
3.3
Wiskunde B5 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
4
3.4
Meettechniek . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
4
4 Op te leveren producten
4
5 De beoordeling
4
6 De docent / de projektbegeleider
5
7 ”De administratie”
5
∗ Dit
document is opgemaakt met LATEX2e
2
3
1
Inleiding
Het projekt ”Analyseer een elektrisch apparaat”sluit aan bij de natuurlijke nieuwsgierigheid van de meeste mensen om te willen weten, wat er in een apparaat zit en hoe het werkt. Dit geldt in het geval van elektrische apparaten zeker voor studenten elektrotechniek. De studenten zullen in teams aan dit projekt gaan werken. Elk team beschikt over een elektrisch apparaat, zoals een scheerapparaat, een boormachine, een magnetron, etc. Uitgangspunt bij de analyse is de vraag ”Welke aspekten spelen een rol bij een eindprodukt geschikt voor de consumentenmarkt”. De studenten beschikken allemaal over een blokhandleiding bij blok B5. De projektbijeenkomsten en de workshops meettechniek worden gehouden in A07.20 waar meetapparatuur en gereedschap voorhanden is.
2
Doelstellingen
Jullie studenten zullen in de rol van onderzoeker een elektrisch apparaat analyseren. Op deze manier moeten ze ontdekken, wat er allemaal komt kijken bij het op de markt brengen van een elektrisch apparaat.
3
Contactonderwijs en workshops
Contractonderwijs en workshops horen bij het projekt. Gedurende 8 weken zullen er workshops en colleges plaatsvinden. In de achtste week vindt tevens de eindpresentatie plaats. Daarna is er een studieweek van 22 tot en met 26 oktober en in de week van 29 oktober tot en met 2 november vindt de eindtoets plaats.
3.1
Workshops meettechniek
Welke meetmethoden heb ik nodig voor de analyse van een elektrisch apparaat? Hierin komen o.a. aan bod:de oscilloscoop, de digitale multimeter en simulaties met EWB. Voor een volledige omschrijving verwijs ik naar de blokhandleiding (zie [Blokhandleiding B5]).
3.2
Elektrische netwerken 1
Hierin worden basale onderwerpen uit de netwerktheorie behandeld, die noodzakelijk zijn voor inzicht in de te analyseren apparaten. Het gaat hierbij om:stroom, spanning, vermogen, energie, stroom- en spanningsbronnen, de wetten van Kirchhoff, etc. Voor een uitputtende omschrijving verwijs ik naar de blokhandleiding (zie [Blokhandleiding B5]).
4
5
3.3
DE BEOORDELING
Wiskunde B5
Heeft een sterke band met netwerken. Hierin komt vooral het onderwerp complexe getallen aan bod. In combinatie met netwerken en de workshops EWB is men dan in staat het gedrag van wisselstroomnetwerkjes door te rekenen. Zie ook [Blokhandleiding B5].
3.4
Meettechniek
Hierin wordt de theorie achter de elektronische meetapparatuur genoemd onder 3.1 behandeld. Want:”Meten is weten als je weet wat je meet, hoe je meet en waarom je het meet. Zie ook [Blokhandleiding B5].
4
Op te leveren producten
Kort gezegd, leveren de studenten de volgende produkten af: 1. samenwerkingsovereenkomst; 2. 0-document; 3. startdocument; 4. eindverslag. Meer informatie over de hierboven genoemde documenten kunnen jullie vinden in [Werkmodellen projektonderwijs]. In het onder 4 genoemde eindverslag dient behalve een uitgebreide beschrijving van de analyse van het apparaat op een aantal punten, een procesverslag te worden opgenomen (zie ook [Blokhandleiding B5] op pagina 8). Dit procesverslag is een evaluatie van het persoonlijk evalueren van de student en dat van zijn teamgenoten. De studenten beschouwen de gang van zaken met een kritisch oog. Hiervoor staat hun een A4-tje ter beschikking.
5
De beoordeling
Behalve de in paragraaf 4 genoemde produkten speelt bij de beoordeling het resultaat van de tussenpresentatie en/of de eindpresentatie een rol. Dit is een individuele beoordeling. Het eindverslag bestaat uit een combinatie van individuele en groepsbeoordeling. Het eindverslag bevat nl. het procesverslag en dit procesverslag wordt individueel beoordeeld. Een eindverslag bevat dan ook van elke student een strikt persoonlijke bijdrage in de vorm van een A4-tje procesverslag.
5
In de individuele en groepsbeoordeling dienen de volgende zaken te worden meegenomen:zie tabel 1. Hieruit volgt een eindcijfer voor het projekt. Het eindcijfer
item samenwerkingsovereenkomst 0-document startdocument eindverslag 1 tussenpresentatie eindpresentatie
Tabel 1: De beoordeling groepsindividuele beoordeling beoordeling cijfer * * * *
voldoende/ onvoldoende
* * * * * *
* * *
is het gemiddelde van alle cijfers uit bovenstaande tabel, mits al die cijfers voldoende zijn en de samenwerkings- overeenkomst voldoende is. Dit geeft het projektcijfer. Daarnaast zijn er natuurlijk de resultaten van de eindtoets(ET) en de workshops(WS). Hieruit wordt het collegecijfer berekend, op de volgende wijze: collegecijfer =
3 ∗ ET + 1 ∗ W S 4
Voor deze verdeling is gekozen, omdat de eindtoets opgaven bevat van Netwerken 1, Wiskunde B5 en Meettechniek, terwijl de Workshops Meettechniek qua belasting overeenkomen met ´e´en vak. Uiteindelijk gaan twee cijfers naar de cijferadministratie: het projektcijfer en het collegecijfer.
6
De docent / de projektbegeleider
Elke docent treedt in het projekt ook op als projektbegeleider, d.w.z. is betrokken bij de in paragraaf 4 genoemde produkten en staat de projektgroepen bij in geval van problemen. Het rooster voor de projektavonden2 is weergegeven in tabel 2 op pagina 6.
7
”De administratie”
De administratie van de cijfers dient ´e´en van de docenten op zich te nemen, het lijkt mij goed dat de blokco¨ ordinator dit doet. 1 Het
eindverslag bevat ook het procesverslag, dat apart beoordeeld moet worden, dit is een individuele beoordeling, die in het eindoordeel voor het eindverslag verwerkt moet worden, zie ook paragraaf 4. 2 de maandag- en de woensdagavond 3 Deze workshops kunnen vanwege de benodigde materialen alleen maar in A07.20 plaatsvinden.
6
REFERENTIES
Tijd 19.00-19.45 19.45-20.30 20.30-22.00
Lokaal A07.20 A07.20 A07.20
Tabel 2: Het rooster Maandag Onderwijs Workshops meettechniek 3 Elektrische netwerken 1 Projekt Elektrotechniek B5
Tijd 19.00-19.45 19.45-20.30 20.30-22.00
Lokaal A10.18 A07.20 A07.20
Woensdag Onderwijs Wiskunde Meettechniek Projekt Elektrotechniek B5
Docent Hans Mooij Hans Mooij Hans Mooij Erik Steuten
Docent Aad Roemersma Aad Roemersma Aad Roemersma Erik Steuten
Referenties [Blokhandleiding B5]
Studenthandleiding 5e blok B-fase opleiding elektrotechniek, Pieter Beerthuizen, Barend Bokhorst, Reinder Jongsma, Frank Pasveer en Erik Steuten Blokhandleiding blok B5 elektrotechniek, Instituut voor Deeltijd HTO, Hogeschool van Amsterdam, januari 2000.
[Werkmodellen projektonderwijs] Werkmodellen projektonderwijs voor docenten en studenten. Uitleg en inspiratie. Voorbeelden en stappenplannen. Checklists en tips., Projekt Orbit, Instituut voor deeltijd HTO, Hogeschool van Amsterdam, juni 2000.