Lesbeschrijving Overzicht Leerjaar
1
Vak
Engels
Themanummer
2 Counting
Lesnummer
8
Titel van de les
Counting numbers
Tijd
Eén lesuur met mogelijkheden voor uitloop naar extra lesuren voor leerroute B en C.
Lesdoel
De leerling kan een aantal getallen uitspreken en verstaan. Het gaat om de getallen 1-100 en in een enkele oefening over wat grotere getallen.
VSO Kerndoelen Arbeidsmarktgericht Engels, kerndoel 1: De leerling leert vertrouwde woorden en basiszinnen te begrijpen die zichzelf, zijn/haar familie en directe concrete omgeving betreffen, wanneer mensen langzaam en duidelijk spreken. Engels, kerndoel 3: De leerling leert deel te nemen aan een eenvoudig gesprek waarin hij eenvoudige vragen kan stellen en beantwoorden die een directe behoefte of zeer vertrouwd onderwerp betreffen. Materialen Leerroute A Leraar
PowerPoint-presentatie les 8 – Counting numbers
Leerling
Werkblad 8A1 en 8A2 en 1 te downloaden werkblad (Space evaders.pdf)
Leerroute B Leraar
PowerPoint-presentatie les 8 – Counting numbers
Leerling
Werkblad 8B1 en 8B2
Leerroute C Leraar
PowerPoint-presentatie les 8 – Counting numbers
Leerling
Werkblad 8C1 en 8C2
VOx is ontwikkeld in opdracht van OCW door KPC Groep, SLO en CED Groep
1
Voorbereiding PowerPoint-bestand opstarten. U heeft ook internetverbinding nodig om filmpje te laten zien. Kopieer de werkbladen voor de leerling. Dit lesmateriaal bevat ook verwijzingen naar lesmateriaal dat beschikbaar is via het internet. Het is een aanrader om dat materiaal snel te downloaden en te verzamelen omdat websites soms wijzigen of omdat materiaal verandert. Hoewel de gekozen websites een lange traditie hebben en hun betrouwbaarheid in het verleden bewezen hebben, is het toch ‘better to be safe than sorry’.
2
VOx is ontwikkeld in opdracht van OCW door KPC Groep, SLO en CED Groep
INTRODUCTIE (5 minuten) Leerroute
A
B
C
Werkvorm
Klassikale presentatie
Klassikale presentatie
Klassikale presentatie
Dia’s
2, 3
2,3
2, 3
Leerroute A, B en C Gebruik dia’s 2 en 3 van de PowerPoint om het thema “Tellen = counting” te introduceren. Laat leerlingen hun eigen telefoonnummer in het Engels zeggen. Laat ze ook wat simpele teloefeningen doen met de PowerPoint-dia’s 2 en 3. Activeer de voorkennis door te refereren aan het vorige thema “Hello, how are you?” waarbij telefoonnummers ook al aan bod kwamen. Extra suggestie voor leerroute B en C De leerling kan de PowerPoint-dia’s die u klassikaal getoond hebt individueel herhalen en/of opnieuw bekijken.
VOx is ontwikkeld in opdracht van OCW door KPC Groep, SLO en CED Groep
3
INSTRUCTIE (10 minuten) Leerroute
A
B
C
Werkvorm
Directe instructie
Directe instructie
Directe instructie
Dia’s
4, 5, 6, 7
4, 5, 6, 7
4, 5, 6
Leerroute A Laat aan de leerlingen YouTube clip zien via PowerPoint-dia 4 met de daarbij behorende internetoefeningen. Op deze manier beluisteren de leerlingen de juiste uitspraak van de getallen. Laat de leerlingen daarna oefenen met het in het Engels tellen van de getallen van 1 t/m 20, zowel in volgorde en door elkaar. Klik in het startscherm, in het hoofdmenu gesymboliseerd door het huisje, midden onder op de knop i. In de ballonnen via PowerPoint-dia 6 moet de leerling de ballonnen in de goede volgorde aanklikken zodat ze knappen. De eerste keer staan de ballonnen netjes naast elkaar in de goede volgorde. De tweede keer via PowerPoint-dia 7 staan de ballonnen door elkaar. U kunt het de eerste keer voordoen en de klas mee laten luisteren en te laten nazeggen; daarna een leerling voor het bord halen om het nogmaals te doen.
Leerroute B Laat aan de leerlingen de YouTube clip zien via PowerPoint-dia 4 met de daarbij behorende internetoefeningen. Op deze manier beluisteren de leerlingen de juiste uitspraak van de getallen. Laat de leerlingen daarna oefenen met het in het Engels tellen van de getallen van 1 t/m 20, zowel in volgorde als door elkaar. Klik in het startscherm, in het hoofdmenu gesymboliseerd door het huisje, midden onder op de knop i. In de ballonnen via PowerPoint-dia 6 moet de leerling de ballonnen in de goede volgorde aanklikken zodat ze knappen. De eerste keer staan de ballonnen netjes naast elkaar in de goede volgorde. De tweede keer via PowerPoint-dia 7 staan de ballonnen door elkaar. U kunt het de eerste keer voordoen.
Leerroute C Laat aan de leerlingen YouTube clip zien via PowerPoint-dia 4 met de daarbij behorende internetoefeningen. Op deze manier beluisteren de leerlingen de juiste uitspraak van de getallen. Laat de leerlingen daarna oefenen met het in het Engels tellen van de getallen van 1 t/m 20, zowel in volgorde en door elkaar. Klik in het startscherm, in het hoofdmenu gesymboliseerd door het huisje, midden onder op de knop i.
4
VOx is ontwikkeld in opdracht van OCW door KPC Groep, SLO en CED Groep
BEGELEID INOEFENEN (5 minuten) Leerroute
A
B
C
Werkvorm
Geleide dialoog
Geleide dialoog
Geleide dialoog
Dia’s
8, 9
8, 9
8, 9
Leerroute A Ga samen met een goede leerling, of laat twee goede leerlingen de dialoog nadoen die op PowerPoint-dia 8 staat. Ga het eerst klassikaal voordoen. In PowerPoint-dia 9 wordt de dialoog uitgebreid met het oefenen van andere schoolvoorwerpen. De leerling kan deze tweede dialoog met de buurman/buurvrouw oefenen. De goede leerling kan de dialoog uitbreiden door zelf nieuwe schoolvoorwerpen te verzinnen en daar om te vragen.
Leerroute B Ga samen met een goede leerling, of laat twee goede leerlingen de dialoog nadoen die op PowerPoint-dia 8 staat. Ga het eerst klassikaal voordoen. In PowerPoint-dia 9 wordt de dialoog uitgebreid met het oefenen van andere schoolvoorwerpen. De leerling kan deze tweede dialoog met de buurman/buurvrouw oefenen. Mogelijkheden voor uitloop naar extra lesuur Pak PowerPoint-dia’s 8 en 9 er weer bij en laat de leerling de dialoog uitbreiden door zelf nieuwe schoolvoorwerpen te verzinnen en daar om te vragen.
Leerroute C Ga samen met een goede leerling, of laat twee goede leerlingen de dialoog nadoen die op PowerPoint-dia 8 staat. Ga het eerst klassikaal voordoen. In PowerPoint-dia 9 wordt de dialoog uitgebreid met het oefenen van andere schoolvoorwerpen. Doe dit ook klassikaal. Mogelijkheden voor uitloop naar extra lesuur In de ballonnen via PowerPoint-dia 6 moet de leerling de ballonnen op goede volgorde aanklikken zodat ze knappen. De eerste keer staan de ballonnen netjes naast elkaar in goede volgorde. De tweede keer via PowerPoint-dia 7 staan de ballonnen door elkaar. De leraar kan het de eerste keer voordoen. Is het te moeilijk, grijp dan terug naar PowerPoint-dia 5. Mogelijkheden voor extra lesuur Pak PowerPoint-dia’s 8 en 9 er weer bij en laat de leerling nu zelf de dialoogoefeningen doen. De leerling kan deze dialogen oefenen met de buurman/buurvrouw.
VOx is ontwikkeld in opdracht van OCW door KPC Groep, SLO en CED Groep
5
VERWERKING (25 minuten) Leerroute
A
B
C
Werkvorm
Zelfstandig werken op
Zelfstandig werken op
Zelfstandig werken op
werkblad.
werkblad.
werkblad.
In groepje bordspel
In groepje bordspel
doen.
doen.
10
10
In groepje bordspel doen. Dia
10
Leerroute A Geef de leerlingen het werkblad 8A1 en laat ze de opdracht maken. Ze moeten op het werkblad de juiste spelling opzoeken van 17 anagrammen. Geef de leerlingen werkblad 8A2 en laat ze het juiste getal bij de songtekst zoeken. Bereid de leerlingen voor door het laten zien van PowerPoint-dia 10 over popsongs. In PowerPoint kunt u, linksonder, met de rechtermuisknop de viltstift selecteren om een leerling strepen tussen een woord en een getal te laten zetten. Een derde opdracht is om de leerlingen een werkblad te geven dat je kunt downloaden van het internet http://www.mes-english.com/worksheets/flashcards/files/numbers3_boardgame.pdf Het gaat om het tweede oefenblad Space Envaders.pdf dat u kunt gebruiken om leerlingen samen te laten werken aan een bordspel en zo de getallen te laten oefenen en herhalen. Laat de leerlingen (school) voorwerpen tellen en benoemen. Voorbeeld: “I see two books. I see three pens. I see ten tables.”
Leerroute B Geef de leerlingen het werkblad 8B1 en laat ze de opdracht maken Ze moeten op het werkblad de juiste spelling opzoeken van 17 anagrammen. Als hulp staat het goede getal er al numeriek geschreven achter. Geef de leerlingen werkblad 8B2 en laat ze het juiste getal bij de songtekst zoeken Bereid de leerlingen voor door het laten zien van PowerPoint-dia 10 over popsongs. In PowerPoint kunt u, linksonder, met de rechtermuisknop de viltstift selecteren om een leerling strepen tussen woord en een getal te zetten.
6
VOx is ontwikkeld in opdracht van OCW door KPC Groep, SLO en CED Groep
Mogelijkheden voor extra lesuur Een extra opdracht is om de leerlingen een werkblad te geven dat je kunt downloaden van het internet http://www.mes-english.com/worksheets/flashcards/files/numbers3_boardgame.pdf Het gaat om het tweede oefenblad Space Envaders.pdf dat u kunt gebruiken om leerlingen samen te laten werken aan een bordspel en zo de getallen te laten oefenen en herhalen. Laat de leerlingen (school) voorwerpen tellen en benoemen. Voorbeeld: “I see two books. I see three pens. I see ten tables.” Leerroute C Geef de leerlingen het werkblad 8C1 en laat ze de opdracht maken. Ze moeten op het werkblad van 10 eenvoudige getallen (lager dan 11) de ontbrekende letter opzoeken. Als hulp staat het goede getal er al numeriek geschreven achter. Geef de leerlingen werkblad 8C2 en laat ze het juiste getal bij de songtekst zoeken Als hulp staan de keuzeantwoorden erbij in numerieke volgorde. Bereid de leerlingen voor door het laten zien van PowerPoint-dia 10 over popsongs. In PowerPoint kunt u, linksonder, met de rechtermuisknop de viltstift selecteren om een leerling strepen tussen woord en een getal te zetten. Mogelijkheden voor extra lesuur Een extra opdracht is om de leerlingen een werkblad te geven dat je kunt downloaden van het internet http://www.mes-english.com/worksheets/flashcards/files/numbers3_boardgame.pdf Het gaat om het eerste oefenblad van Space Envaders.pdf dat u kunt gebruiken om leerlingen samen te laten werken aan een bordspel en zo de getallen te laten oefenen en herhalen. Omdat dit werkblad alleen eenvoudige getallen van 1-9 bevat zou de leerling ook de numerieke waarde erbij kunnen schrijven als extra oefening. Dus achter “seven” 7 schrijven etc.
VOx is ontwikkeld in opdracht van OCW door KPC Groep, SLO en CED Groep
7
TERUGBLIK (5 minuten) Leerroute
A
B
C
Werkvorm
Klassengesprek
Klassengesprek
Klassengesprek
Dia
11
11
11
Leerroute A, B en C In PowerPoint-dia 11 ‘Looking back’ kunt u leerlingen vragen of ze nog meer songs weten met getallen erin. Er staan ook 5 plaatjes van voorwerpen waarbij getallen belangrijk zijn. Door te klikken op het luidsprekersymbool wordt het woord uitgesproken. Vraag de leerling waarom deze plaatjes een relatie met getallen hebben. Les 9, de volgende les, gaat verder in op schoolvoorwerpen.
8
VOx is ontwikkeld in opdracht van OCW door KPC Groep, SLO en CED Groep