ZÁKLADNÁ ŠKOLA S MATERSKOU ŠKOLOU ORAVSKÉ VESELÉ ORAVSKÉ VESELÉ 377, 029 62 ORAVSKÉ VESELÉ
Názov ŠVP
ŠVP II. stupňa ZŠ v SR, ISCED 2 – nižšie sekundárne vzdelávanie
Názov ŠkVP
Verní tradíciám – otvorení Európe
Vyučovací jazyk
Slovenský
Predmet
Telesná a športová výchova /Zdravie a pohyb /
Ročník
šiesty
Rozsah
ŠVP 2 hodiny/týţdeň; ŠkVP 0 hodín / týţdeň Spolu: 66 hodín / rok
ŠkVP Telesná a športová výchova 6. ročník vzdelávacie štandardy, učebný plán, učebné osnovy
Vypracovala: Mgr. Ľuboš Volček Prerokované na pedagogickej rade dňa 30.augusta 2009 Schválil: Mgr. Dušan Sameliak - riaditeľ školy 1
ZÁKLADNÁ ŠKOLA S MATERSKOU ŠKOLOU ORAVSKÉ VESELÉ ORAVSKÉ VESELÉ 377, 029 62 ORAVSKÉ VESELÉ
1. Charakteristika učebného predmetu a jeho význam v obsahu vzdelávania Predmet telesná a športová výchova poskytuje základné informácie o biologických, fyzických a sociálnych základoch zdravého ţivotného štýlu. Ţiak si v ňom rozvíja schopnosti a osvojuje vedomosti, zručnosti a návyky, ktoré sú súčasťou zdravého ţivotného štýlu nielen počas školskej dochádzky, ale i v dospelosti.
2. Ciele učebného predmetu Všeobecným cieľom telesnej a športovej výchovy ako vyučovacieho predmetu je umoţniť ţiakom rozvíjať kondičné a koordinačné schopnosti na primeranej úrovni, osvojovať si, zdokonaľovať a upevňovať pohybové návyky a zručnosti, zvyšovať svoju pohybovú gramotnosť, zvyšovať všeobecnú pohybovú výkonnosť a zdatnosť, prostredníctvom vykonávanej pohybovej aktivity pôsobiť a dbať o zdravie, vytvárať trvalý vzťah k pohybovej aktivite, telesnej výchove a športu s ohľadom na ich záujmy, predpoklady a individuálne potreby ako súčasť zdravého ţivotného štýlu a predpokladu schopnosti celoţivotnej starostlivosti o vlastné zdravie. 3. Obsah učebného predmetu
Testovanie – ľah- sed, skok do diaľky z miesta, člnkový beh 10x5m, hod plnou loptou, 12 min. vytrvalostný beh, výdrţ v zhybe
Atletika – technika štartu, beh 60 metrov, beh 1000 metrov, skok do diaľky kročným spôsobom,
štafetový beh, šplh na tyči, hod kriketovou loptičkou,
Športové hry Basketbal – prihrávky, dribling, uvoľňovanie s loptou, streľba v improvizovanom prostredí, prihrávky vo dvojici na čas, Futbal – prihrávky, kontrola prihrávky na krátku vzdialenosť vnútorným priehlavkom
Základy gymnastických športov Športová gymnastika – statické cvičebné tvary polohy, dynamické cvičebné tvary kotúle, zostavy na páse 1-2 rady, stojka na rukách, stojka na rukách do kotúľa, rovnováţne cvičenia, cvičenia na správne drţanie tela, zostavy na páse 2
ZÁKLADNÁ ŠKOLA S MATERSKOU ŠKOLOU ORAVSKÉ VESELÉ ORAVSKÉ VESELÉ 377, 029 62 ORAVSKÉ VESELÉ
Moderná gymnastika – cvičenia so švihadlom, zostava so švihadlom,
Pohybové hry – Povinný výberový tematický celok Vybíjaná – prihrávky, dribling, prihrávky v ihrisku, činnosť hráčov v hracom poli, v zázemí, hra Stolný tenis – technika drţania rakety, základné postavenie hráča, odráţanie loptičky forhendom, bekhendom, nácvik podania bez rotácie forhendom, bekhendom Prehadzovaná – vedenie lopty driblingom, prihrávky, herné kombinácie útočné, hra podľa pravidiel.
4. Využitie disponibilnej hodiny Predmet telesná a športová výchova v šiestom ročníku nie je dotovaný ţiadnymi disponibilnými hodinami.
3
ZÁKLADNÁ ŠKOLA S MATERSKOU ŠKOLOU ORAVSKÉ VESELÉ ORAVSKÉ VESELÉ 377, 029 62 ORAVSKÉ VESELÉ
5. Vzdelávacie štandardy a prierezové témy Tematický celok
1. TESTOVANIE
Obsahový štandard
Výkonový štandard
1.1 Ľah – sed, skok do diaľky z miesta 1.3 Člnkový beh 10 x 5 m, hod plnou loptou 1.3 12 minútový vytrvalostný beh, výdrţ v zhybe
-vedieť dodrţiavať osvojené pravidlá pri vykonávaní pohybových činností súťaţného charakteru. -vedieť zdôvodniť potrebu rozohriatia organizmu a rozcvičenia pre športový výkon ako prevenciu pred zranením. -mať záţitok z vykonávanej pohybovej činnosti. - dokázať zvíťaziť, ale i prijať prehru v športovom zápolení i v ţivote, uznať kvality súpera. - dodrţiavať princípy fair-play. - vedieť sa orientovať v základných atletických disciplínach, charakterizovať ich a prakticky demonštrovať, - poznať význam a vplyv základných prostriedkov kondičnej prípravy na zdravý rozvoj organizmu a vyuţívať ich vo svojej spontánnej pohybovej aktivite, - poznať základné pravidlá atletických disciplín a pod dohľadom pedagóga je schopný pomáhať pri organizácii a rozhodovaní atletických súťaţí, - poznať význam rozcvičenia a vedieť sa aktívne zapojiť do jeho vedenia, - poznať a v ţivote uplatňovať zásady fair-play ako súťaţiaci, rozhodca, organizátor, divák - vedieť správne pomenovať, popísať, prakticky ukázať, v hre (stretnutí) - uplatniť techniku základných herných činností jednotlivca a vyuţiť herné kombinácie a vo vybíjanej aj systémy, - vedieť pomenovať a popísať funkcie hráčov v obrane i v útoku, - vedieť vysvetliť základné pravidlá vybraných športových hier,
2.1 Technika štartu , 60 m rozbehy 2.2 Beh na 60 m – kontrola techniky behu 2.3 Beh 1000 m 2.4 Skok do diaľky kročným spôsobom – nácvik, kontrola 2. Atletika
2.5 Šplh na tyči / z tem.celku kondičné cvičenia / 2.6 Hod kriketovou loptičkou – nácvik, kontrola 2.7 Štafetový beh, beh vo dvojiciach, technika predávania štafetového kolíka 2.8 Beh na 300 m
3. Športové hry
3.1 Basketbal – PČ – HČJ – prihrávky – horná jednou rukou, trčením dvoma rukami a jednou rukou, z miesta na stojaceho a pohybujúceho sa hráča 3.3 Basketbal – PČ – HČJ – dribling na mieste a v pohybe, dribling – rôzne prípravné cvičenia 3.4 Basketbal – PČ –
4
Prierezové témy
Časová dotácia
Osobnostný a sociálny rozvoj Enviromentálna výchova Dopravná výchova 4 Ochrana ţivota a zdravia
Multikultúrna výchova Osobnostný a sociálny roz-voj Enviromentálna výchova Mediálna výchova Dopravná výchova Ochrana ţivota
10
a zdravia
Osobnostný a sociálny roz-voj Mediálna výchova Dopravná výchova Ochrana ţivota a zdravia
18
ZÁKLADNÁ ŠKOLA S MATERSKOU ŠKOLOU ORAVSKÉ VESELÉ ORAVSKÉ VESELÉ 377, 029 62 ORAVSKÉ VESELÉ HČJ – uvoľňovanie s loptou obrátkou vpred a vzad 3.5 Basketbal – PČ – HČJ – streľba v improvizovanom prostredí – zhora z miesta, z krátkej a strednej vzdialenosti
- vedieť zostaviť a prakticky viesť rozcvičenie (vlastné, aj skupinu spoluţiakov) pred hrou, resp. stretnutím,
3.6 Basketbal – PČ – HČJ – kontrola techniky nahrávok- nahrávky obojruč trčením vo vzdialenosti 4-5 metrov 3.7 Basketbal – PČ – HČJ – Uvoľňovanie bez lopty zmenou rýchlosti behu, zmenou smeru behu, štartom 3.8 Basketbal – kontrola prihrávky vo dvojici na čas, dribling so zmenou smeru – slalom na čas 3.9 Basketbal – PČ – HK – útočná kombinácia s početnou prevahou útočníkov nad obrancami 3.10 Futbal – HČJ – prihrávka po zemi na krátku a strednú vzdialenosť, hlavou v stoji 3.11 Futbal – HČJ prihrávka na hráča, pred hráčom 3.12 Futbal- HČJ – prihrávka vnútorným priehlavkom- vnútornou stranou chodidla 3.13 Futbal – HČJ – preberanie lopty tlmením, sťahovaním. Preberanie lopty na zemi 3.14 Futbal – HČJ – vedenie lopty priamym smerom, test na preberanie lopty 3.15 Futbal – HČJ – streľba z miesta a po prihrávke, po vedení lopty 5
ZÁKLADNÁ ŠKOLA S MATERSKOU ŠKOLOU ORAVSKÉ VESELÉ ORAVSKÉ VESELÉ 377, 029 62 ORAVSKÉ VESELÉ Športová gymnastika 4.1 Prostné – Akrobacia – statické cvičebné tvary /polohy/ - ľah vznesmo, stoj na lopatkách, stoj na hlave, variácie sedov s prednoţením 4.2 Prostné – Akrobacia – dynamické cvičebné tvary/pohyby/ - kotúľ vpred a vzad z rôznych východzích do rôznych konečných polôh 4.3 Prostné – zostavy na páse – 1 – 2 rady –nácvik, kontrola 4.7 Prostné – Akrobacia – DCT – stojka na rukách s oporou s rôznou polohou nôh
4. Základy gymnastických športov
4.8 Prostné – Akrobacia – DCT – stoj na rukách – kotúľ vpred 4.9 Prostné – Rovnováţne cvičenie – váha predklonmo, únoţmo, obraty o 90 a 180 stupňov 4.10 Prostné – Rovnováţne cvičenia spojené s lokomočnými pohybmi . ŠGC – cvičenia na správne drţanie tela, základné pohyby častí tela na voľnosti
- poznať gymnastické športy, vedieť popísať disciplíny, ich cvičebný obsah, zameranie, a cieľ - vedieť správne pomenovať cvičebné polohy, pohyby, cvičebné tvary, - vedieť zostaviť a viesť rozcvičenie so zameraním na vybraný gymnastický šport, - vedieť prakticky ukázať imitačné, prípravné cvičenia, základné cvičebné tvary, zaradiť a predviesť pohybové kombinácie v zostave jednotlivca alebo skupiny, - uplatňovať optimálnu techniku pri vykonávaní gymnastických polôh, lokomočných pohyboch, cvičebných tvaroch, - vedieť ohodnotiť techniku, estetiku a skladbu gymnastického cvičenia v disciplínach vybraného gymnastického športu, - dokázať postrehnúť chyby v predvedení, drţaní tela, rozsahu pohybu, svalovom napätí, poznať práva a povinnosti v gymnastických pretekoch, - vedieť posúdiť reálne svoju individuálnu športovú úroveň.
4.11 Prostné- Akrobacia – dynamické cvičebné tvary/pohyby/ - premet bokom obojručne 4.12 Prostné -Akrobacia – dynamické cvičebné tvary/pohyby/ - premet bokom väzby s kotúľom vpred 4.13 Prostné -Skoky a obraty – skoky odrazom obojnoţne – znoţmo, skrčmo pripätmo, skrčmo roznoţmo čelne, 6
Osobnostný a sociálny roz-voj Prezentačné zručnosti
19
ZÁKLADNÁ ŠKOLA S MATERSKOU ŠKOLOU ORAVSKÉ VESELÉ ORAVSKÉ VESELÉ 377, 029 62 ORAVSKÉ VESELÉ 4.14 Preskok – koza na šírku/D/ -koza na dĺţku /CH/roznoţka 4.15 Preskok – koza na šírku/D/ -koza na dĺţku /CH/skrčka, odbočka Moderná gymnastika /D/ 4.17 Lopta- pohyby loptou na dlani, vyhadzovanie a chytanie, odráţanie, kotúľanie 4.18 Zostava s loptou 5.1 Vybíjaná – PČ – HČJ – prihrávky obojručne, jednoručne zhora, zdola, trčením od pŕs 5.2 Vybíjaná – PČ – HČJ – prihrávky v pohybe s následnou streľbou 5.3 Vybíjaná – PČ – HČJ , HK - činnosť hráčov v hracom poli, herné kombinácie
5. Povinný výberový TC pohybové hry
6. Úpoly
5.4 Vybíjaná – PČ – HČJ , HK - činnosť hráčov v hracom poli, herné kombinácie 5.5 Vybíjaná – PČ – činnosť hráčov v zázemí, HS – hra podľa pravidiel 6.1 Dvíhanie, nosenie, skladanie súpera 6.2 Technika pádov- pád pri pohybe cvičenca vpredjednokotúľ 6.3 Základné techniky bojových činností v zmysle sebeobranykarate 6.5 Cvičenia na rozvoj obratnosti a pohyblivosti na zemi 6.6 Úpolové hry s narušením rovnováhy
- mať záţitok z vykonávanej pohybovej činnosti, -dokázať zvíťaziť, ale i prijať prehru v športovom zápolení i v ţivote, uznať kvality súpera, -dodrţiavať princípy fair-play, - vedieť správať sa empaticky a asertívne pri vykonávaní telovýchovných a športových činností, ale i v ţivote - vedieť zdôvodniť potrebu rozohriatia organizmu a rozcvičenia pre športový výkon i ako prevenciu pred zranením. -dodrţiavať bezpečnostné a hygienické poţiadavky pri vykonávaní pohybovej činnosti -vedieť dodrţiavať osvojené pravidlá pri vykonávaní pohybových činností súťaţného charakteru. -vedieť posúdiť a diagnostikovať úroveň svojej pohybovej výkonnosti a telesného rozvoja podľa daných noriem -vedieť zdôvodniť potrebu rozohriatia organizmu a rozcvičenia pre športový výkon ako prevenciu pred zranením. -mať záţitok z vykonávanej pohybovej činnosti. - dokázať zvíťaziť, ale i prijať prehru v športovom zápolení i v 7
Osobnostný a sociálny roz-voj Mediálna výchova Dopravná výchova
15
ZÁKLADNÁ ŠKOLA S MATERSKOU ŠKOLOU ORAVSKÉ VESELÉ ORAVSKÉ VESELÉ 377, 029 62 ORAVSKÉ VESELÉ súpera prostredníctvom úpolových cvičení. Kontrola osv-jených PČ
ţivote, uznať kvality súpera. - dodrţiavať princípy fair-play.
6. Stratégie - metódy a formy práce Pri vyučovaní sa budú vyuţívať nasledovné metódy a formy vyučovania Názov tematického celku
Testovanie
Atletika
Športové hry
Základy gymnastických športov
Stratégia vyučovania Metódy *Motivačná *Informačno-receptívna –met. hovoreného slova *Metódy názorno-demonštračné *Metódy z logického aspektu *Diagnostické metódy *Metódy organizačného aspektu Motivačná – motivačné pozorovanie, demonštrácia pohybu *Informačno-receptívna –metóda hovoreného slova *Metódy názorno-demonštračné *Metódy praktické – nácvikové /nácvik/, fixačné /opakovanie, zdokonaľovanie/- spätnoväzbové *Produktívne metódy – hra, spolupráca *Metódy z logického aspektu – analýza, syntéza pohybovej činnosti *Diagnostické metódy – zisťovacie, pozorovanie, porovnávanie analyzujúce ţiacke výkony *Metódy organizačného aspektu- met. registrácie údajov, met. Štatistické *Motivačná *Informačno - receptívna –met. hovoreného slova met. písaného slova a grafického znázornenia - práca s nákresom pohybového úkonu *Metódy názorno-demonštračné *Metódy praktické *Produktívne metódy – hra, spolupráca *Metódy z logického aspektu *Diagnostické metódy *Metódy organizačného aspektu *Motivačná – motivačné pozorovanie, demonštrácia pohybu *Informačno-receptívna –met. hovoreného slova- monologický výklad , opis, rozhovor *Metódy názorno-demonštračné – ukáţky, osobný príklad, pozorovanie, porovnávanie, demonštrácia *Metódy praktické – nácvikové /nácvik/, fixačné /opakovanie, zdokonaľovanie/- spätnoväzbové *Produktívne metódy – hra, spolupráca *Metódy z logického aspektu – analýza, syntéza pohybovej činnosti *Diagnostické metódy *Metódy organizačného aspektu
8
Formy práce Hodinová forma Individuálna práca
Hodinová forma Skupinová práca Individuálna práca
Hodinová forma Skupinová práca Individuálna práca
Hodinová forma Skupinová práca Individuálna práca
ZÁKLADNÁ ŠKOLA S MATERSKOU ŠKOLOU ORAVSKÉ VESELÉ ORAVSKÉ VESELÉ 377, 029 62 ORAVSKÉ VESELÉ Povinný výberový tematický celok – Pohybové hry
*Motivačná *Informačno-receptívna – met. hovoreného slova met. písaného slova a grafického znázornenia *Metódy názorno-demonštračné *Metódy praktické *Produktívne metódy – hra, spolupráca *Metódy z logického aspektu *Diagnostické metódy *Metódy organizačného aspektu
Hodinová forma Skupinová práca Individuálna práca
7. Učebné zdroje Na podporu a aktiváciu vyučovania a učenia ţiakov sa vyuţijú nasledovné učebné zdroje: Názov tematického celku
Odborná literatúra Kolektív: Didaktika školskej telesnej výchovy, vydalo FTVŠ UK 2001, ISBN 80-968252-5-9
Testovanie
Kolektív: Didaktika školskej telesnej výchovy, vydalo FTVŠ UK 2001, ISBN 80-968252-5-9
Náradie: Stopky Meracie pásmo Prekáţky Náčinie: Kriketová loptička Štafetový kolík
Kolektív: Didaktika školskej telesnej výchovy, vydalo FTVŠ UK 2001, ISBN 80-968252-5-9
Náradie: Basketbal. koše improvizované Stopky Prekáţky Náčinie: Lopty Rozlišovacie dresy
Atletika
Športové hry
Pravidlá vybraných športových hier, Adamčák a kol., 2002 Banská Bystrica Pravidlá vybraných športových hier II, Adamčák – Kollár, 2003 Banská Bystrica
Základy gymnastických športov Povinný výberový
Didaktická technika Náradie: Osobná váha Meter Stopky Pásmo na meranie Náčinie: Plné lopty
Kolektív: Didaktika školskej telesnej výchovy, vydalo FTVŠ UK 2001, ISBN 80-968252-5-9
Kolektív: Didaktika školskej telesnej výchovy, vydalo FTVŠ UK 9
Náradie: Ţinenky Gymnastický pás Auditívna technika Náradie:
ZÁKLADNÁ ŠKOLA S MATERSKOU ŠKOLOU ORAVSKÉ VESELÉ ORAVSKÉ VESELÉ 377, 029 62 ORAVSKÉ VESELÉ tematický celok – Pohybové hry
2001, ISBN 80-968252-5-9 Pravidlá vybraných športových hier II, Adamčák – Kollár, 2003 Banská Bystrica
Stolnotenisový stôl, Náčinie: Stolnotenisové rakety Pinpongové loptičky Lopty Ţinenky
8. Hodnotenie predmetu Predmet telesná a športová výchova v šiestom ročníku klasifikujeme. Hodnotenie prebieha v súlade s príslušným metodickým pokynom, viď Metodický pokyn na hodnotenie žiaka základnej školy v sekcii Školský vzdelávací program. Pri hodnotení a klasifikovaní ţiakov so špecifickými potrebami dodrţiavame metodické pokyny na hodnotenie a klasifikáciu ţiakov so špecifickými potrebami.
10