ÓRAVÁZLAT
Klasse 1 Meine Schule
Entdecke deine Welt osztály: tantárgy: témakör: óra témája:
1. osztály Környezetismeret (a két tanítási nyelvû általános iskolák számára) Meine Schule Az iskola neve, címe, helyiségei bemutatkozás, osztálytársak megismerése
Az óra cél- és feladatrendszere: • Az iskola, a tantárgyak pontos megnevezése. • Helyes viselkedés az iskolában (tanórán, különbözô szabadidôs foglalkozásokon, szünetben). • Helyes és helytelen magatartás megfigyelése, összehasonlítása, a pozitív minták kiemelése. Tantárgyi koncentráció: Német nyelv Eszközök: Entdecke deine Welt 1-2. Klasse Buch und Arbeitsbuch idô
tanóra menete
módszerek és tanulói munkaformák
1‘
Köszöntés.
8‘
A táblán (kivetítôn) a gyerekek saját iskolájuk képét látják.
beszélgetés
Was seht ihr auf dem Bild? Wie heißt unsere Schule? Welche Klasse besuchst du? Wie heißt dein/e LehrerIn?
tanítói bemutatás kérdés – felelet
Beszélgetés az órarendrôl, szimbólumok segítségével tantárgyak neveinek gyakorlása következik.
kártyajáték
10‘
Bewegungsspiel Was machst du? (ich turne, ich lese, ich schlafe, ich melde mich, ich höre zu, ich zeichne….) Cselekvéseket mutatunk és mondunk, elôször együtt, majd gyakorlás után a gyerekek egymást kérdezik „Was machst du?“ „ Ich…“
megjegyzés
projektor
Az iskola nevének memorizálásához nagy segítséget nyújt, ha a nevet felírjuk a táblára.
képkártyák
Célszerû az osztályban elhelyezett órarenden ue. a szimbólumokat használni az egyes tantárgyak jelölésére, így nap, mint nap gyakorol hatjuk a tantárgyak nevét.
frontális munka
KIM-Spiel frontális munka
Tanító mutatja és megnevezi a tantárgyakat. Gyakorolhatjuk úgy is, hogy a tanító megnevezi a gyerekek pedig megkeresik a tanórát szimbolizáló kártyát. Újabb gyakorlási lehetôség a KIM-Spiel. 5‘
eszközök
körjáték frontális munka
1
A különbözô cselekvéseket mozgással együtt sajátítják el a gyerekek, így játszanak, mozognak és közben meg is tanulják a tevékenységek nevét.
ÓRAVÁZLAT
idô 10‘
9‘
tanóra menete
Klasse 1 Meine Schule
módszerek és tanulói munkaformák
Három képet látnak a gyerekek. im Unterricht – zu Hause – in der Pause A tanító kérdéseket tesz fel: Wo lernst du? Wo schläfst du?... A gyerekek rámutatnak arra a képre ahol a cselekvés történik. Mindig el is mondjuk , hogy hol történik a cselekvés.
kérdés-felelet
A mf.: 4. oldalán a 3. feladatot megbeszéljük közösen. A kis négyzetekben különbözô színnel kell jelölni a cselekvések helyét.
egyéni munka
megjegyzés
képek, projektor
frontális munka
frontális munka
Ellenôrzés közösen. 2‘
eszközök
Órai munka értékelése Házi feladat az iskola és a tantárgyak nevének gyakorlása.
2
Arbeitsbuch
Míg a gyerekek dolgoznak, lehetôségünk van egyenként is megszó lítani ôket, rákérdez hetünk egy-egy kép jelentésére, javíthatjuk, ha kell feladataikat.
ÓRAVÁZLAT
Klasse 1 Meine Schulatasche
Entdecke deine Welt osztály: tantárgy: témakör: óra témája:
1. osztály Környezetismeret (a két tanítási nyelvû általános iskolák számára) Meine Schultasche Az iskolatáska, az iskolatáskában található taneszközök megnevezése
Az óra cél- és feladatrendszere: • Az iskolatáskában található taneszközök megnevezése. • Helyes viselkedés az iskolában (tanórán, különbözô szabadidôs foglalkozásokon, szünetben). • Helyes és helytelen magatartás megfigyelése, összehasonlítása, a pozitív minták kiemelése. Tantárgyi koncentráció: Német nyelv, Rajz Eszközök: Entdecke deine Welt 1-2. Klasse Buch und Arbeitsbuch
idô 1‘ 10‘
5‘
tanóra menete
módszerek és tanulói munkaformák
eszközök
Köszöntés. A tanórát játékkal kezdjük. Iskolatáska, benne taneszközök, egy-két játék, tízórai stb. Iskolatáska és a benne lévô dolgok megnevezése, ha már többször elismételtük a szavakat: KIM-Spiel.
kérdés-felelet KIM-Spiel
Arbeitsbuch Seite 5/1.Keresd meg az elrejtett taneszközöket!
rejtvény – színezés
iskolatáska, taneszközök
A játékban szívesen vesznek részt a gyere kek, a KIM-Spiel-ben külön öröm számukra, ha ôk lehetnek a “tanítók”.
Munkafüzet
Míg a gyerekek az elrejtett taneszközöket keresik, csendesen gyakorolhatunk azokkal a gyerekekkel, akik a taneszközök megnevezésében még segítséget igényelnek.
frontális munka
egyéni munka Ellenôrzés közösen.
10‘
Arbeitsbuch S.:5/2. A tanító megnevez egy-egy iskola szert, a gyerekeknek a hallott tárgyat le kell rajzolni. Szövegértés ellenôrzését így könnyen ellenôrizhetjük.
10‘
megjegyzés
Wir regeln unser Klassenleben. A kivetített képek segítségével beszélgetünk az iskolai élet szabályairól. Mit tartunk helyesnek ill. helyte lennek?
beszédértés, rajzok készítése
Arbeitsbuch
frontális munka
képek, irányított beszélgetés: helyes-helytelen megíté lése
3
Arbeitsbuch – Buch projektor
Az iskolai élet szabályainak elsajátítása hosszabb folyamat, különösen fontos más tanórákon is újból és újból elismételni a gyerekekkel.
ÓRAVÁZLAT
idô
8‘
tanóra menete Arbeitsbuch S.:5/4. A gyerekek önállóan jelölik a képeken a megbeszéltek alapján a (+) és (–) mintákat. Ellenôrzés közösen (ennél a feladatnál több idôt igényel az ellenôrzés, hiszen mindegyik képrôl rövid mondatot is megfogalmazunk).
1‘
Klasse 1 Meine Schulatasche
módszerek és tanulói munkaformák
eszközök
Arbeitsbuch egyéni munka
ellenôrzés közösen
Házi feladat: taneszközök neveinek megtanulása, az iskolai élet szabályainak gyakorlása.
4
megjegyzés
ÓRAVÁZLAT
Klasse 2 Schule Zusammenfassung(1)
Entdecke deine Welt osztály: tantárgy: témakör: óra témája:
2. osztály Környezetismeret (a két tanítási nyelvû általános iskolák számára) 1. Die Schule 7. Zusammenfassung
Az óra cél- és feladatrendszere: • A Die Schule címû témakör összefoglalása. • Tanszerek, tanórák, cselekvések, iskola helyiségei, iskolai dolgozók. Tantárgyi koncentráció: Német nyelv, Ének-zene Eszközök: Entdecke deine Welt 1-2 Klasse Buch und Arbeitsbuch
idô 2‘
tanóra menete
módszerek és tanulói munkaformák
eszközök
megjegyzés
Köszöntés. Motiváció.
5‘
Was ist im Federmäppchen/in der Schultasche/im Klassenzimmer? Iskolai felszerelések neveinek átismétlése, csoportosítása Tárgyak egy kendô alatt, tanulók felváltva húznak egy tárgyat és mondatot alkotnak: ……. ist im Federmäppchen. …….ist in der Schultasche. ……. ist im Klassenzimmer.
frontális
kendô tárgyak és/ vagy tárgyak képei
5‘
Iskolai felszerelések csoportosítása értô olvasással.
frontális
3‘
Was machen wir in der Schule? A gyerekek körbeállnak, sorban mondhatnak egy cselekvést (Wir lesen), a többieknek mondaniuk és mutatniuk kell. Aki az utolsót tudja mondani, az a nyertes.
frontális
4‘
Was machen wir in der Schule? Iskolai cselekvések.
önálló
munkafüzet 30/6
4‘
Was für Räume gibt es in der Schule?
önálló
munkafüzet 31/8
4‘
Wer macht was in der Schule? A szétesett mondatokat összepárosítani, ellenôrizni.
páros munka
szétesett mondatok
6‘
Rätsel
önálló
munkafüzet 31/9.
5
Lehet mindegyikhez 3-3 tárgyat tenni, majd mindegyikhez továbbiakat gyûjteni.
A számok és betûk segítik az ellenôrzést.
ÓRAVÁZLAT
idô
Klasse 2 Schule Zusammenfassung(1)
tanóra menete
módszerek és tanulói munkaformák
eszközök
megjegyzés
Gyakorlás/Ismeretek elmélyítése 6‘
Kérdések: Egy tanuló húz egy kérdést, elolvassa, felszólít egy másik tanulót, hogy válaszoljon rá. Stb.
frontális
kártyák a kérdésekkel
Ezek a kérdések az egész témakört felölelik. Elôfordulhat, hogy az egyes kérdések felolva sása nehézkesen megy. Már menet közben is lehet ezeket a kérdéseket az aktuális órai anyaghoz bevezetni.
4‘
Richtig-falsche Sätze
önálló
munkafüzet 32/10
Az elôzô feladat elôkészítette ezt a feladatot.
2‘
Óra értékelése.
munkafüzet 29/1
Az írás sok idôt vesz igénybe. Ezeket a vá laszokat már leírták a témakör elsô órájánál. Tanácsos ezeket a kér déseket folyamatosan ismételni.
Házi feladat. Fragen zu meiner Schule Iskolám.
Fragen 1. Was ist in deiner Schultasche?
2. Was ist in deinem Federmäppchen?
3. Was ist im Klassenzimmer?
4. Wie heißt deine Schule?
5. Welche Klasse besuchst du?
6. Wie heißt deine Lehrerin?
7. Wie viele Schüler / Schülerinnen gehen in deine Klasse?
8. Was ist dein Lieblingsfach?
9. Was für Unterrichtsfächer habt ihr?
10. Wann hast du fünf Stunden?
11. Wann hast du vier Stunden?
12. Was für Stunden hast du am Montag?
13. Was für Stunden hast du am Dienstag?
14. Was für Stunden hast du am Mittwoch?
15. Was für Stunden hast du am Donnerstag?
16. Was für Stunden hast du am Freitag?
17. Wann hast du Sachkunde / Umweltkunde?
18. Wann hast du keine Mathe?
19. In welchem Unterrichtsfach rechnen wir?
20. In welchem Unterrichtsfach lesen wir?
21. In welchem Unterrichtsfach singen wir?
22. Was machen wir in der Schule?
23. Was machen wir in Sport?
24. Was machen wir in Deutsch?
6
ÓRAVÁZLAT
Klasse 2 Schule Zusammenfassung(1) Wer macht was in der Schule?
1. Die Direktorin
A. hilft beim Lernen.
2. Die Lehrerin
B. schreibt Briefe und E-mails.
3. Die Hortlehrerin
C. repariert.
4. Der Schularzt
D. öffnet die Schultür.
5. Die Serkräterin
E. leitet die Schule.
6. Der Hausmeister
F. verkauft Gebäck.
7. Die Köchin
G. untersucht die Schüler.
8. Der Pförtner
H. macht sauber.
9. Die Verkäuferin
I. unterrichtet.
10. Die Putzfrau
J. kocht das Essen.
7
ÓRAVÁZLAT
Klasse 3 Leben im und am See
Entdecke deine Welt osztály: tantárgy: témakör: óra témája:
3. osztály Környezetismeret Leben im und am See 7. Zusammenfassung
Az óra cél- és feladatrendszere: Vizek, vízpartok élôvilágáról szerzett ismeretek elmélyítése, megszilárdítása. Kompetenciák, képességek: Gondolkodási képesség, koncentráció, kreativitás fejlesztése. Gondolati sémák kialakítása és a nyitott megfigyeléshez, kutakodáshoz szükséges érzelmi háttér biztosítása. Az óra didaktikai feladatai: Ismeretek elmélyítése, algoritmus szerinti megfigyelés, csoportosítás, gyakorlás, ismétlés. Tantárgyi kapcsolatok: Magyar irodalom, rajz, technika Felhasznált források: Entdecke deine Welt Buch Seite: 5-14, Arbeitsbuch Seite: 4-10. Nevelési-oktatási stratégia Idô keret
Az óra menete Módszerek
Tanulói munka formák
Eszközök
1‘
Köszöntés.
5‘
Képeken vizek, vízpartok élôlényei. Nevek és képek összekötése.
gyakorlás, ismétlés
frontális munka
5‘
SMART – Vortex sorts Image
gyakorlás, ismétlés
frontális munka
projektor
3‘
Arbeitsblatt Zusammenfassung See
ismeretek feidézése, alkalmazása
egyéni munka
feladatlap
projektor
Az elôzô két feladatban átismételt élôlényeket most már önállóan kell megnevezni, írásban. 5‘
Tóparti képrôl mondatokat írtam a gyerekeknek, az olvasottak alapján kell számokkal jelölni azt a képet, amirôl a mondat szól.
ismeretek alkalmazása, kreatív gondolkodás ellenôrzés a feladat végén közösen (Ellenörzô feladat a 6. dián.)
4‘
Vortex sorts – text Növények és állatok csoportosítása.
gyakorlás, ismétlés
frontális munka
projektor
2‘
A játék után a feladatlap 2. feladata.
gyakorlás, ismétlés
frontális munka
projektor
8
ÓRAVÁZLAT
Klasse 3 Leben im und am See
Nevelési-oktatási stratégia Idô keret
Az óra menete Módszerek
5‘
Multiple choice
Tanulói munka formák
Eszközök
kreativítás, meglévô ismeretek elkalmazása
frontális munka
projektor
A vízpartok élôvilágával kapcsolatos kérdések. A kérdéskre adott válaszok a szókincs megszilárdítását szolgálják. 5’
Rätsel A rejtvényben ismét a vizek élôlényeire kérdezünk rá, ez a feladat egyben a helyesírást is gyakoroltatja.
gyakorlás, ismétlés
frontális munka
projektor
5’
Lückentext
ismétlés, gondolkodási képesség fejlesztése
egyéni munka
feladatlap
Összefoglaló óra lévén, most már önállóan, segítség nélkül kérem a feladatot kitölteni. 2’
ellenôrzés közösen, hangos olvasással
Házi feladat a feladatlapon az 5. feladat megoldása és a hamis mondatok javítása. Az órai munka értékelése. A feladatlapot még a következô órán is használni fogjuk a békáról tanultak ismétlésénél.
9
ÓRAVÁZLAT
Klasse 3 Säugetiere
Entdecke deine Welt osztály: tantárgy: témakör: óra témája:
3. osztály Környezetismeret Säugetiere 7. Zusammenfassung
Az óra cél- és feladatrendszere: A gyermek természetes kíváncsiságára építve az emlôsök megismerése, megfigyelésekre ösztönzés és magya rázatkeresés igényének kialakítása. Kompetenciák, képességek: Gondolati sémák kialakítása és a nyitott megfigyeléshez, kutakodáshoz szükséges érzelmi háttér biztosítása. Az óra didaktikai feladatai: Ismeretek elmélyítése, algoritmus szerinti megfigyelés, csoportosítás, gyakorlás, ismétlés. Tantárgyi kapcsolatok: Rajz, technika Felhasznált források: Entdecke deine Welt Buch Seite 25-26 und Arbeitsbuch Seite 20-24. Nevelési-oktatási stratégia Idô keret
Az óra menete Módszerek
Tanulói munka formák
Eszközök
1‘
Köszöntés.
5‘
Emlôsállatok megnevezése. (Smart program – Image selectkép kiválasztása után a kivetített képen látható emlôs megnevezése.)
gyakorlás, ismétlés
frontális munka
projektor
5‘
Welche Aussagen sind hier richtig? Emlôsökrôl helyes állítások kiválasz tása.
ismeretek megszilárdítása, gyakorlás, ismétlés, szókincsbôvítés
egyéni munka
feladatlap
ellenôrzés közösen Nahrungsirrgarten (Labirintus – állatok és táplálékaik.) Feladatlapon feladat kitöltése.
ismeretek megszilárdítása, gyakorlás
5‘
Pflanzenfresser – Fleischfresser (Vortex sort – text)
rendszerezés, ismeretek megszilárdítása
frontális munka
projektor
5‘
Kannst du noch andere Beispiele nennen?
ismeretek alkalmazása, ismeretek bôvítése
páros munka
feladatlap
frontális munka
projektor
10‘
ellenôrzés közösen
ellenôrzés közösen 8‘
Smart - Multiple choice
ismétlés, gyakorlás
10
ÓRAVÁZLAT
Klasse 3 Säugetiere
Nevelési-oktatási stratégia Idô keret
Az óra menete Módszerek
5‘
Lückentext (A zárójelben megadott szavak segítik a hiányos szöveg kiegé szítését.) A mondatok az emlôsökrôl tanultak összefoglalása.
1‘
Értékelés, házi feladat.
gyakorlás, ismeretek megszilárdítása
11
Tanulói munka formák egyéni munka
Eszközök feladatlap
ÓRAVÁZLAT
Klasse 4 Der Kartoffelkäfer
Entdecke deine Welt osztály: tantárgy: témakör: óra témája:
4. osztály Környezetismeret (a két tanítási nyelvû általános iskolák számára) Im Gemüsegarten – Schädlinge Der Kartoffelkäfer
Az óra cél- és feladatrendszere: • A burgonyabogár megfigyelése, vizsgálata. • A rovarok teljes átalakulása. • A burgonyabogár fejlôdési alakjainak bemutatása, a fejlôdési alakok összehasonlítása. Tantárgyi koncentráció: Német nyelv, Rajz Eszközök: Entdecke deine Welt 3-4. Klasse Buch und Arbeitsbuch
idô
tanóra menete
1‘
Köszöntés.
5‘
A cserebogárról és a káposztalepkérôl tanultak felelevenítése.
módszerek és tanulói munkaformák
irányított beszélgetés, kérdés-felelet ismeretek felidézése
eszközök
megjegyzés
projektor képek kártevôkrôl
frontális munka 8‘
10‘
5‘
A burgonybogár megfigyelése, vizsgálata.
ismétlés, gyakorlás,
kép kivetítése - projektor Buch Seite 100
A már ismert testrészek megnevezése, jellemzô jegyek megfogalmazása
frontális munka
„Was steht im Tierlexikon?“ – A könyvben található ismeretközlô szöveg olvasása, lényeges dolgok kiemelése. (Kartoffelkäfer – Insekten – Schädlinge -sechs Beine – gelbliche Deckflügel – schwarze Längsstreifen – „zehn Linien“- gute Flieger)
olvasás, ismeretek elmélyítése
Testrészek megnevezése. Kennst du die Körperteile des Kartoffelkäfers? Beschrifte das Bild.
gyakorlás
gyakorlás
egyéni munka
egyéni munka
Ellenôrzés közösen.
frontális munka
frontális munka
Buch
kérdés-felelet frontális munka
12
A feladat megoldását segíti, hogy a testrészek neveit megadtuk.
ÓRAVÁZLAT
idô 10‘
5‘
tanóra menete
Klasse 4 Der Kartoffelkäfer
módszerek és tanulói munkaformák
A rovarok fejlôdésérôl tanultak felidézése, feltételezések megfogalmazása (Vajon a burgonya bogár is teljes átalakulással fejlôdik?) A burgonyabogár fejlôdése, fejlôdési alakok bemutatása, összehasonlítása.
tankönyvi szöveg olvasása
A fejlôdési alakok rajzos ábrázolása.
egyéni munka
eszközök Buch
megjegyzés A rovarok teljes átalakulásáról tanultak felidézése.
kérdés-felelet frontális munka
Arbeitsbuch S.: 83/2.
A munkákat a tanító ellenôrzi, a legszebbeket, legigényesebbeket bemutatják. 1‘
Szorgalmi feladatként „Steckbrief- Kartoffelkäfer” készíthetô.
Házi feladat: A bogár testfelépítése, fejlôdése. Az órai munka értékelése.
13
ÓRAVÁZLAT
Klasse 4 Der Kartoffel
Entdecke deine Welt osztály: tantárgy: témakör: óra témája:
4. osztály Környezetismeret (a két tanítási nyelvû általános iskolák számára) Im Gemüsegarten Der Kartoffel
Az óra cél- és feladatrendszere: • A felépítés és mûködés kapcsolatában az élôlények csoportosítása. • A haszonnövények fogyasztható részeinek megnevezése. • A növény részei (gyökér, szár, levél, virág, termés). • Életszakaszok, csírázás, fejlôdés, növekedés, öregedés. • Növény fejlôdésének megfigyelése. • Ehetô növényi részek. Tantárgyi koncentráció: Német nyelv, Rajz Eszközök: Entdecke deine Welt 3-4. Klasse Buch und Arbeitsbuch
idô
tanóra menete
módszerek és tanulói munkaformák
1‘
Köszöntés.
5‘
Asztalon egy kosárban az eddig megismert zöldségfélék. A zöldségek megnevezése, fogyasztható részeik megnevezése.
gyakorlás, ismétlés
Kreuzworträtsel Az eddig megismert zöldségfélék tulajdonságait helyesen beírva a rejtvénybe a megfejtés „Kartoffel“ lesz. A mai tanórán a burgonyával ismerkedünk meg.
ismeretek megszilárdítása, gyakorlás
A növény bemutatása, története, hogy került Európába, Magyarországra?
új ismeretek elsajátítása
5‘
15‘
eszközök
zöldségfélék
A gyerekek szívesen hoznak maguk is zöldségeket, szívesen vizsgálgatják érzékszerveik segítségével.
keresztrejtvény
A rejtvények megoldása mindig örömet jelent a gyerekeknek, jól alkalmazható motivációként.
frontális munka
páros munka
kérdés-felelet
Äpfel unter der Erde (Edapfel, Grundbirne) e Mutterknolle (e Kartoffel mit „Augen“) frontális munka unter der Erde: Wurzeln und Ausläufer – junge Knollen Über der Erde: Stängel, zusammen gesetzte Blätter, Blüten, Früchte – giftig
14
megjegyzés
projektor
ÓRAVÁZLAT
idô 10‘
8‘
tanóra menete A növény tulajdonságainak megismerése után a munkafüzet 81–82. oldalán található feladat megoldása.
Klasse 4 Der Kartoffel
módszerek és tanulói munkaformák ismeretek megszilárdítása, gyakorlás csoportmunka
A feladat ellenôrzése közösen, hangos olvasással történik.
frontális munka
A növényi részek megnevezése.
gyakorlás, ismétlés
Ellenôrzés közösen.
egyéni munka
eszközök Arbeitsbuch Seite 81–82. Multiple choice
A feleltválasztós feladatok megkönnyítik az új szavak, fogalmak elsajátítását. A mondatok megfogalmazásánál ügyeltünk arra, hogy az új szavakat minél többször olvashassák, hallhassák a gyerekek.
Arbeitsbuch Seite 82/2.
A növényi részeket megadjuk, a megfelelô helyre kell beírni a szavakat.
projektor 1‘
Házi feladat: A növényi részek neveinek megtanulása. Az órai munka értékelése.
frontális munka
15
megjegyzés