Lesbeschrijving Overzicht Leerjaar
1
Vak
Informatiekunde
Onderdeel
1 Algemene Computervaardigheden
Subonderdeel
1.1 Bureaublad
Lesnummer
1
Titel van de les
De computer en het bureaublad: aan de slag met Windows
Tijd
Eén lesuur met mogelijkheden voor uitloop naar extra lesuren voor route B en C
Lesdoel
De leerling kan: •
de instellingen van het bureaublad veranderen; datum en tijd, volumeinstellingen, beeldscherminstellingen
•
een snelkoppeling maken op het bureaublad of in het Startmenu van de
•
een niet reagerende toepassing afsluiten
verkenner
VSO Kerndoelen uitstroomprofiel Arbeidsmarktgericht Leergebiedoverstijgend kerndoel 3. De leerling leert verschillende soorten informatie te zoeken, te beoordelen en te gebruiken. ECDL (=European Computer Driving License) 2.1
Gebruikt de belangrijkste functies van het besturingssysteem, inclusief het wijzigen van de belangrijkste computerinstellingen en de geïntegreerde Help-functionaliteit.
2.2
Gaat effectief om met het bureaublad van de computer en werkt effectief in een grafische gebruikersomgeving.
CED Leerlijnen Er vindt een herziening van de huidige CED leerlijnen Arbeidsmarktgericht plaats. Deze zullen eind schooljaar 2011-2012 gereed zijn. VOx zal er vervolgens voor zorgen dat er een koppeling met deze herziene leerlijnen in het VOx materiaal opgenomen gaat worden.
VOx is ontwikkeld in opdracht van OCW door KPC Groep, SLO en CED-Groep
1
Materialen Leerroute A Leraar
PowerPoint-presentatie les 1 – De computer en het bureaublad
Leerling
Werkblad 1A
Leerroute B Leraar
PowerPoint-presentatie les 1 – De computer en het bureaublad
Leerling
Werkblad 1B
Leerroute C Leraar
PowerPoint-presentatie les 1 – De computer en het bureaublad
Leerling
Werkblad 1C
Voorbereiding Voor deze les is een Digibord nodig. Ook gaan de leerlingen zelf op de computer aan het werk, individueel of in groepjes (al naar gelang het aantal beschikbare computers). Een internetverbinding is nodig om alle stappen te kunnen uitvoeren. De leerlingen gaan de instellingen op het bureaublad aanpassen. Zorg er daarom voor dat tijd, datum, volume en beeldscherminstellingen niet juist zijn ingesteld op de computers van de leerlingen. Doe dit ook met de computer die gekoppeld is aan het Digibord. Zorg dat de computers aanstaan op het bureaublad. De leerlingen krijgen elk een werkblad op papier, waarop de opdrachten staan die ze zelfstandig (of in groepjes) moeten uitvoeren.
2
VOx is ontwikkeld in opdracht van OCW door KPC Groep, SLO en CED-Groep
INTRODUCTIE (10 minuten) Leerroute
A
B
C
Werkvorm
Klassikaal
Klassikaal
Klassikaal
Dia
2
2
2
Leerroute A, B en C Eerste inleidende gesprek over computers en het gebruik daarvan. Open de PowerPoint-presentatie en benoem alvast de belangrijkste termen van deze les: computer en bureaublad. Op dia 2 staat een afbeelding van een computer. Vraag de leerlingen wat ze hierop herkennen: beeldscherm, toetsenbord, de systeemkast, een koptelefoon. Wat hoort er nog meer allemaal bij een computer? En waarvoor gebruik je een computer? Maak met de leerlingen rondom de foto een woordweb. Gebruiken de leerlingen zelf de computer, en waarvoor? Spelletjes/games, filmpjes (YouTube), huiswerk, email? Welke programma’s gebruiken de leerlingen? Besteed ook aandacht aan Windows. Wat weten de leerlingen hier al over? Extra suggestie voor leerroute B en C Besteed aandacht aan het opstarten en afsluiten van de computer.
VOx is ontwikkeld in opdracht van OCW door KPC Groep, SLO en CED-Groep
3
INSTRUCTIE (10 minuten) Leerroute Werkvorm
Dia
A
B
C Directe instructie
Zelfontdekkende
Zelfontdekkende
instructie/ Directe
instructie/ Directe
instructie
instructie
3
3
3
Leerroute A •
Vertel wat jullie deze les gaan doen: aan de slag met het bureaublad van Windows. Leerlingen nemen plaats (in groepjes of individueel) achter een computer.
•
Ga verder naar dia 3: het bureaublad. Wie weet wat het bureaublad is? Het bureaublad is de begin- of startpagina waar je terechtkomt als je de computer opgestart hebt. Vanuit daar kun je verder aan de slag met de verschillende programma’s op de computer.
•
In deze les leren de leerlingen de instellingen van het bureaublad te veranderen, een
•
Het bureaublad is de ‘startpagina’ van het besturingssysteem Windows. Er zijn meerdere
snelkoppeling te maken en een programma dat niet meer werkt, af te sluiten. besturingssystemen (wie kent er nog een?), maar wij werken met Windows. •
Op het bureaublad kun je allerlei gegevens instellen, zoals de datum, de tijd, de grootte van het beeldscherm, het volume van de computer (zie rode pijlen).
•
We gaan oefenen hoe je deze instellingen verandert.
•
Op het bureaublad staan ook allerlei pictogrammen (zie rode pijl). Wat is een pictogram? Een plaatje of symbool dat de plaats inneemt van een stukje tekst. Achter de pictogrammen zitten verschillende programma’s. Dat noemen we een snelkoppeling. Straks gaan we zelf een snelkoppeling maken.
•
De achtergrond van het bureaublad is een afbeelding. Deze afbeelding kun je zelf veranderen. Ook dat gaan we straks oefenen.
•
Laat de leerlingen op hun eigen computers de genoemde zaken zoeken en aanwijzen.
Leerroute B en C •
Vertel wat jullie deze les gaan doen: aan de slag met het bureaublad van Windows. Leerlingen nemen plaats (in groepjes of individueel) achter een computer.
•
Ga verder naar dia 3: het bureaublad. Wie weet wat het bureaublad is?
•
Het bureaublad is de begin- of startpagina waar je terechtkomt als je de computer opgestart hebt. Vanuit daar kun je verder aan de slag met de verschillende programma’s op de computer.
•
In deze les leren de leerlingen de instellingen van het bureaublad te veranderen, een snelkoppeling te maken en een programma dat niet meer werkt, af te sluiten.
•
Het bureaublad is de ‘startpagina’ van het besturingssysteem Windows. Er zijn meerdere besturingssystemen (wie kent er nog een?), maar wij werken met Windows.
•
Op het bureaublad kun je allerlei gegevens instellen, zoals de datum, de tijd, de grootte van het beeldscherm, het volume van de computer (zie rode pijlen).
4
VOx is ontwikkeld in opdracht van OCW door KPC Groep, SLO en CED-Groep
•
We gaan oefenen hoe je deze instellingen verandert.
•
Op het bureaublad staan ook allerlei pictogrammen (zie rode pijl). Wat is een pictogram? Een plaatje of symbool dat de plaats inneemt van een stukje tekst.
•
Achter de pictogrammen zitten verschillende programma’s. Dat noemen we een snelkoppeling. Straks gaan we zelf een snelkoppeling maken.
•
De achtergrond van het bureaublad is een afbeelding. Deze afbeelding kun je zelf veranderen. Ook dat gaan we straks oefenen.
•
Laat de leerlingen tijdens de uitleg de plaats aanwijzen waar je tijd en datum wijzigt. Laat hen ook een aantal pictogrammen benoemen.
VOx is ontwikkeld in opdracht van OCW door KPC Groep, SLO en CED-Groep
5
BEGELEID INOEFENEN (10 minuten) Leerroute Werkvormen
Dia
A
B
C
In groepjes/individueel,
In groepjes/individueel,
In groepjes/individueel,
begeleid met ppt
begeleid met ppt
begeleid met ppt
4
4
4
Leerroute A •
De instellingen op het bureaublad kloppen nu niet. Wat klopt er niet aan?
•
Laat de leerlingen zelf op hun computers kijken. Tijd, datum, volume en achtergrond staan niet goed.
•
Kijk eerst met de leerlingen op het Digibord.
•
Waar kunnen die instellingen ook alweer veranderd worden?
•
Verander de instellingen eerst klassikaal.
•
Laat de leerlingen vervolgens op hun eigen computer de instellingen wijzigen naar de datum van vandaag, de tijd die het nu is, het volume hoorbaar en de achtergrond naar een leuke afbeelding, die ze zoeken in Windows (Start – Configuratiescherm – Bureaubladachtergrond wijzigen).
Leerroute B •
De instellingen op het bureaublad kloppen nu niet. Wat klopt er niet aan?
•
Laat de leerlingen zelf op hun computers kijken. Tijd, datum en volume staan niet goed.
•
Kijk eerst met de leerlingen op het Digibord.
•
Waar kunnen die instellingen ook alweer veranderd worden?
•
Verander de instellingen eerst klassikaal.
•
Laat de leerlingen vervolgens op hun eigen computer de instellingen wijzigen naar de juiste gegevens.
Mogelijkheden voor uitloop naar extra lesuur Pas met de leerlingen de achtergrond van het bureaublad aan. Doe dit eerst klassikaal met behulp van het Digibord. Zoek een afbeelding in Windows (Start – Configuratiescherm – Bureaubladachtergrond wijzigen). Laat de leerlingen nu op hun eigen computer deze handelingen uitvoeren.
6
VOx is ontwikkeld in opdracht van OCW door KPC Groep, SLO en CED-Groep
Leerroute C •
De instellingen op het bureaublad kloppen nu niet. Wat klopt er niet aan?
•
Laat de leerlingen zelf op hun computers kijken. Tijd, datum en volume staan niet goed. Wat zouden de juiste instellingen zijn? Schrijf deze op het (Digi)bord.
•
Kijk eerst met de leerlingen op het Digibord. Waar kunnen die instellingen ook alweer veranderd worden?
• •
Verander de instellingen eerst klassikaal. Laat de leerlingen vervolgens op hun eigen computer de instellingen wijzigen naar de gegevens zoals jullie die op het bord hebben geschreven.
Mogelijkheden voor uitloop naar extra lesuur Pas met de leerlingen de achtergrond van het bureaublad aan. Doe dit eerst klassikaal met behulp van het Digibord. Zoek een afbeelding in Windows (Start – Configuratiescherm – Bureaubladachtergrond wijzigen). Laat de leerlingen nu op hun eigen computer deze handelingen uitvoeren. Mogelijkheden voor uitloop naar extra lesuur Laat leerlingen de computer nu helemaal afsluiten en weer opstarten. Staan de instellingen nu wel goed?
VOx is ontwikkeld in opdracht van OCW door KPC Groep, SLO en CED-Groep
7
VERWERKING (20 minuten) Leerroute
A
B
C
Werkvormen
Zelfstandig/in groepjes
Zelfstandig/in groepjes
Zelfstandig/in groepjes
Dia
5
5
5
Leerroute A •
De leerlingen zetten zelfstandig of in groepjes de datum en tijd van de computer op een fictieve instelling, in de toekomst of in het verleden.
•
Ze zoeken op internet bij deze datum een plaatje van een gebeurtenis die toen plaatsvond.
•
Dit plaatje slaan ze op als pictogram op het bureaublad.
•
Vervolgens stellen ze het plaatje in als bureaubladachtergrond.
•
Dit doen ze twee keer: eenmaal slaan ze de afbeelding direct op het bureaublad op, de tweede keer maken ze een snelkoppeling via de Verkenner.
•
Zie het werkblad 1A.
Leerroute B De leerlingen openen zelfstandig of in groepjes een afbeelding uit Windows, zoals eerder gedaan tijdens het begeleid oefenen, en bekijken hoe ze deze afbeelding op verschillende manieren als achtergrond van het bureaublad kunnen gebruiken (vullen, spreiden, centreren, etc.). Mogelijkheden voor uitloop naar extra lesuur De leerlingen zetten zelfstandig of in groepjes de datum en tijd van de computer op een fictieve instelling, in de toekomst of in het verleden. Ze zoeken op internet bij deze datum een plaatje van een gebeurtenis die toen plaatsvond. Dit plaatje slaan ze op als pictogram op het bureaublad. Daarvoor gebruiken ze de verkenner. Vervolgens stellen ze het plaatje in als bureaubladachtergrond. Zie het werkblad 1B. Leerroute C De leerlingen openen zelfstandig of in groepjes een afbeelding uit Windows, zoals eerder gedaan tijdens het begeleid oefenen, en bekijken hoe ze deze afbeelding op verschillende manieren als achtergrond van het bureaublad kunnen gebruiken (vullen, spreiden, centreren, etc.). Zie het werkblad 1C. Mogelijkheden voor uitloop naar extra lesuur De leerlingen zoeken zelfstandig of in groepjes een afbeelding op internet, slaan deze op als pictogram op het bureaublad en stellen deze vervolgens in als bureaubladachtergrond. Zie het werkblad 1C.
8
VOx is ontwikkeld in opdracht van OCW door KPC Groep, SLO en CED-Groep
Mogelijkheden voor uitloop naar extra lesuur De leerlingen zoeken zelfstandig of in groepjes op internet een plaatje van hun favoriete artiest. Dit plaatje slaan ze op als pictogram op het bureaublad. Daarvoor gebruiken ze de Verkenner. Vervolgens stellen ze het plaatje in als bureaubladachtergrond. Zie het werkblad 1C.
VOx is ontwikkeld in opdracht van OCW door KPC Groep, SLO en CED-Groep
9
TERUGBLIK (5 minuten) Leerroute
A
B
C
Werkvorm
Klassikaal
Klassikaal
Klassikaal
Dia
6
6
6
Leerroute A, B en C Ga op het Digibord naar www.wordle.net. Klik op Create. Laat elke leerling in een woord zeggen welk woord hen in de les is bijgebleven. Typ elk woord (ook dubbele woorden) in het tekstvak. Klik vervolgens op Go en bekijk de Wordle die eruit komt. Welke woorden zijn groot? Welke heel klein?
10
VOx is ontwikkeld in opdracht van OCW door KPC Groep, SLO en CED-Groep