Werk op papier 9 december 2015
Veilinghuis Bernaerts Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93
[email protected] www.bernaerts.be
WERK OP PAPER 9 DECEMBER 2015 216
Loten met een '*' zijn afgebeeld.
Lots indiqués avec '*' sont illustrés.
Afmetingen: in mm, excl. kader.
Dimensions: en mm, sans encadrement.
Schattingen niet vermeld indien lager dan €100
1. Datum van de veiling De openbare verkoping van de hierna geïnventariseerde goederen en kunstvoorwerpen zal plaatshebben op woensdag 9 december om 14u in het Veilinghuis Bernaerts, Verlatstraat 16-22 te 2000 Antwerpen 2. Data van bezichtiging De liefhebbers kunnen de goederen en kunstvoorwerpen bezichtigen Verlatstraat 16-22 te 2000 Antwerpen op donderdag 3 december vrijdag 4 december zaterdag 5 december en zondag 6 december van 10 tot 18u 3. Data van afhaling Onmiddellijk na de veiling of op donderdag 10 december van 9 tot 12u en van 13u30 tot 17u op vrijdag 11 december van 9 tot 12u en van 13u30 tot 17u en ten laatste op zaterdag 12 december van 10 tot 12u 4. Kosten 23 % 26 % via WebCast (registratie tot ten laatste zondag 6 december 2015, 18u) 30 % via Silent Sale & After Sale €2/ lot administratieve kost 5. Telefonische biedingen Geen telefonische biedingen onder €500
Estimations pas indiquées si inférieures à €100.
1. Date de la vente La vente publique des lots et objets d’art inventarisés ci-après aura lieu mercredi 9 décembre à 14h à l’Hôtel de Ventes Bernaerts, Verlatstraat 16-22 à 2000 Anvers 2. Dates d’exposition Les amateurs peuvent venir examiner les lots et objets d’art à Verlatstraat 16-22 à 2000 Anvers le jeudi 3 décembre le vendredi 4 décembre le samedi 5 décembre et le dimanche 6 décembre de 10 à 18h 3. Dates d’enlèvement L’enlèvement des lots vendus et payés doit se faire par l’acquéreur soit immédiatement après la vente ou le jeudi 10 décembre de 9 à 12h et de 13h30 à 17h le vendredi 11 décembre de 9 à 12h et de 13h30 à 17h et au plus tard le samedi 31 décembre de 10 à 12h 4. Frais de vente 23 % 26 % vente simultanée WebCast (identification jusque dimanche 6 décembre 2015, 18h) 30 % vente silencieuse et after sale Frais administratifs de €2/ lot 5. Offres par téléphone Pas d’enchères par téléphone en-dessous de €500
Veilinghuis Bernaerts/ Hôtel de Ventes Bernaerts Verlatstraat 16-22 Museumstraat 25 2000 Antwerpen/ Anvers T +32 (0)3 248 19 21 F +32 (0)3 248 15 93 www.bernaerts.be
Biedingen/ Offres F +32 (0)3 248 15 93 Geen telefonische biedingen onder € 500. Pas d’enchères par téléphone pour des lots inférieurs à € 500.
Live Webcast Registratie tot zondag 6 december, 18u Identification jusqu'à dimanche 6 décembre, 18h Voor loten met een schatting hoger dan € 5000 wordt een extra bankgarantie gevraagd. Pour des lots estimés au-delà de € 5000 une garantie bancaire sera demandée.
Silent Sale Lotnummers vanaf 5000 Enkel online van vrijdag 27 november tot maandag 14 december, 12u www.bernaerts.be, silent sale
ABK 111-2656241-87 IBAN BE67.1112656241.87 BIC ABERBE 21 BTW BE 0413 901 869
Veiling/ Vente:
WERK OP PAPIER
woensdag/ mercredi 9 december/ décembre
om/ à 14u/ h
Expo:
donderdag/ jeudi 3 december/ décembre
vrijdag/ vendredi 4 december/ décembre
zaterdag/ samedi 5 december/ décembre
zondag/ dimanche 6 december/ décembre
van/ de 10 tot/ à 18 u/ h
Expertise: Elias Leytens & Peter Bernaerts Kantoor van Gerechtsdeurwaarders Briers-Dujardin Etude de Maîtres Briers-Dujardin, huissiers de justice © SABAM / © Digital photo, layout & prepress Studio Bernaerts afb/ ill cover p.1-4 lot 1167 recto
Volgorde van de zitting
ORDRE DE LA VENTE
WOENSDAGnamiddag 1000 - 1332 9 december Om 14u
mercredi après-midi 9 décembre à 14h
Antwerpen/ Belgicana Postkaarten Topografie Grafiek 19de eeuw Tekeningen 19de eeuw Oude boeken Oude grafiek Oude tekeningen Literatuur Kunstboeken Azië Interbellum grafiek Interbellum tekeningen
1000 1014 1016 1032 1041 1060 1138 1155 1168 1184 1235 1240 1285
1013 Anvers/ Belgicana 1015 Cartes postales 1031 Topographie 1040 Estampes 19ième siècle 1059 Dessins 19ième siècle 1137 Livres anciens 1154 Estampes anciennes 1167 Dessins anciens 1183 Littérature 1234 Livres d'art 1239 Asie 1284 Estampes entre-deux-guerres 1332 Dessins entre-deux-guerres
VEILING / VENTE Woensdagnamiddag 9 december om 14 uur Mercredi après-midi 9 décembre à 14 heures Loten / lots 1000 – 1332
detail lot 1189
ANTWERPEN / ANVERS BELGICANA 1000*
EDGARD DARIMONT (1909-1980) 'Zoo van Antwerpen en zijn aquarium/ Zoo d'Anvers et son aquarium'. Lithografie. Affiche. Getekend in de prent 'Darimont'. Met zegel. Schitterende staat. Lithographie. Affiche. Signée dans la planche. Avec timbre. Excellent état. 980 x 600 mm (€ 750-1000) ILL p.7
1001
RENE VAN POPPEL XX 'Anvers. Visitez le Zoo'. Lithografie. Affiche. Getekend onderaan in de boord 'René Van Poppel'. Met twee stempels. Onderaan klein scheurtje tot net in de prent. Schitterende staat. Lithographie. Affiche. Signée sous l'image. Avec deux cachets. Petite fente dans le bord inf. Bel état. 820 x 585 mm (€ 500-750)
1002
(tabak) Benedictus y Pinkhof/ Anvers. Affiche in reliëfdruk, met goudopdruk. Gedrukt door Hermann Schött. Randen wat gebruind. Gemonteerd op karton. In kader. Affiche imprimée en relief, en or. Bords brunis. Montée sur carton. Encadrée. 740 x 550 mm (€ 100-200)
1003
(foto) Album de Fabriques & de Manufactures de la Province d'Anvers. Anvers, Editeur Georges Raynaud, 1880. In-oblong album met originele ingeplakte foto's van industriële en ambachtelijke omgevingen van firma's in Antwerpen en provincie als koperslagerij Arens, distillerie Bal (Merksem),
pianobouwer Berrens (Antwerpen), stoommachines Bollekens (Antwerpen), blekerij Caron (Turnhout), elixir De Beukelaer (Antwerpen), brouwerij Lamot (Mechelen), distillerie Meeus (Wijnegem), Nottebohm, Van der Stucken, Van Ryswyck, Vermaelen etc. Volle linnen uitgeversband met goudversierde titel op voorplat. Bijgevoegd: diverse postkaarten (industrieel erfgoed) en album met foto's Brasschaat, ca. 1900. Album de photos sur divers compagnies telles que Caron, De Beukelaer e.a. à Anvers. On y joint: quelques cartes postales. (€ 200-300)
1004
KAREL OOMS (1845-1900) Album in-obl. losse tekeningen. 30 pp. Potlood. Schetsboek van een zeer jonge Karel Ooms met voornamelijk tal van personenstudies. Bijgevoegd: Cornelius Seghers. 'Album d'étude'. Schetsboek. 38 pp. Tal van studies in potlood en inkt van historische personages en scenes. Vele tekeningen op kalkpapier, ingekleefd. En: talrijke documenten, oude foto's, fotoboek, catalogi aangaande leven en werk van Karel Ooms. Album de croquis. Crayon. On y joint: Cornelius Seghers. 'Album d'étude'. Et: photos, album, catalogue de vente et autres documents concernant l'art et l'œuvre de Karel Ooms.
1006
(Antwerpen) Een gevarieerd lot boeken handelend over historisch Antwerpen met o.a. bijdragen van J.A.F.Pauwels ('Beschryvinge van de vermaerde riviere de Schelde, 1785), Augustin Thys ('Historique des rues et places publiques de la ville d'Anvers, 1873), B.C.Du Mortier ('Recherches sur le lieu de naissance de PierrePaul Rubens, 1864), L.Guicciardini ('Beschryving van Antwerpen, Mechelen, Lier en Turnhout. Herdrukt volgens de uitgave van 1612', 1854), J.Staes ('Antwerpsche reizigers van de vroegste tijd tot op heden', z.d.), 'Historisch onderzoek naer den Oorsprong en den waren naem der openbaere plaetsen en andere oudheden van de stad Antwerpen' (1828), Sleeckx ('Beschryving der provincie Antwerpen', 1852 en 'De straten van Antwerpen', 2 vol., 1902), Jacques Jacobs ('De l'origine, des développements et de l'organisation de la Fondation Terninck', 1863 met ingebonden: Honderd vijftig jarige jubilé der Ternincksche School, 1851 en gelegenheidsgedichten en menu), Oomen ('Herinnering aan de Wereldtentoonstelling', 1885) en Stockmans ('Deurne en Borgerhout', 1895). Tot.: 12 ex. Un lot varié de livres historiques sur Anvers. (€ 100-150)
(€ 250-350)
1005
HENDRIK SCHAEFELS (1827-1904) 'Hommage des membres de la section de Musique du Cercle Artistique, Littéraire et Scientifique d'Anvers à son directeur Mr F. Callaets. Le 21 Avril 1860'. Titelpagina in potlood. Getekend en gedateerd in inkt 'Hendrik J. Schaefels 1860/ à mon ami/ F. Callaets'. Daarnaast bevat dit huldeboekje 57 handtekeningen. Orig. vol rood chagrijnen bandje, dubbele vergulde omkadering, rug op vijf valse ribben, coupes en sneden verguld, contreplat en eerste schutbladen met witte moiré.
1007
(€ 200-250)
(€ 100-150)
(topografie) Een gevarieerd lot 17de en 18de eeuwse topografie met o.a. twee zichten op de Beurs en het Hanzenhuis (uit Guicciardin), vier historische prenten rond de opstand 1567-1585, drie prenten uit Jacques Le Roy's 'Chorographia' (Karmelieten, Augustijnen, Cisterciënzer-abdijen), een vergeelde kaart van omgeving Mechelen en Aarschot en de Hoefnagel-plattegrond (in slechte staat, gerafeld en opgeplakt). Tot.: 11 ex. Un lot varié d'estampes topographiques, 17ième -18ième siècle. detail lot 1000
1008
(Doel) Tweedelige midden 19de eeuwse gegraveerde en grensgekleurde kaart van Doel door C. Popp. Gemonteerd op linnen. In orig. doos. Carte gravée de Doel par C. Popp en deux parties. Montée. Boîte orig. 1080 x 1152 mm (€ 150-200)
1009
(Popp) Een vroeg 19de eeuwse gegraveerde kadasterkaart van Brecht en omstreken door Popp. Gemonteerd op linnen. Deel ontbreekt? Carte cadastrale gravée de Brecht et ses environs Montée sur toile. 1250 x 850 mm (€ 100-120)
1010
(veiling) Catalogus Librorum Joannis Baptiste Verdussen. Antverpiae, Hieronimus Verdussen, 1776. In-8°. 376 gen.pp. Gekartonneerd, 19de eeuws, blauw kaftje. (€ 100-150)
1011
(varia) Een gevarieerd lot 19de eeuwse uitgaven met o.a.: Van Kampen, Gezigten in Holland en België, naar teekeningen op de plaats zelve vervaardigd door W.H.Bartlett (Amsterdam, Beijerinck, z.d., in-8°, geïll. met staalgravuren buiten de tekst, blauwe volle marokijnen band), C.P. Serrure (Notice sur les monnoies frappées à Rummen, Gand, Hebbelynck, 1839, in-8°, cart. d'époque), Max. Moreels (Beschryving van het dorp Berendrecht, Antwerpen, P.E.Janssens, 1856, recent halve perkamenten band), Le Trompette du Vieux Bruxelles. Gazette hebdomadaire (1935), Felix Bogaerts, Il maestro del Campo (Anversa, dai Torchj di Jos. M.Jacobs fils, 1841), Gabriel Colyns, Vie et miracles de Sainte Wivine (Bruxelles, Goemaere, 1855, mar.rouge), Théophile Gautier (Les Jeunes-France, Bruxelles, chez tous les libraires, 1866, front. gravé par F.Rops, rousseurs), Papus (Traité élémentaire de science occulte, Paris, Georges Carré, 1888), J.F.Willems (Keur van Nederduytsche Spreekwoorden,
Antwerpen, weduwe Schoesetters, 1824), Collin de Plancy (Dictionnaire infernal, 1845) en album met 'mannekesbladen'. Tot.: 13 ex. Un lot varié d'éditions du 19ième: Van Kampen, Gezigten in Holland en België, naar teekeningen op de plaats zelve vervaardigd door W.H.Bartlett (Amsterdam, Beijerinck, z.d., in-8°), C.P. Serrure (Notice sur les monnoies frappées à Rummen, Gand, Hebbelynck, 1839, in-8°, cart. d'époque), Max. Moreels (Beschryving van het dorp Berendrecht, Antwerpen, P.E.Janssens, 1856), Le Trompette du Vieux Bruxelles. Gazette hebdomadaire (1935), Felix Bogaerts, Il maestro del Campo (Anversa, dai Torchj di Jos. M.Jabobs fils, 1841), Gabriel Colyns, Vie et miracles de Sainte Wivine (Bruxelles, Goemaere, 1855, mar.rouge), Théophile Gautier (Les Jeunes-France, Bruxelles, chez tous les libraires, 1866, front. gravé par F.Rops, rousseurs), Papus (Traité élémentaire de science occulte, Paris, Georges Carré, 1888), J.F.Willems (Keur van Nederduytsche Spreekwoorden, Antwerpen, weduwe Schoesetters, 1824) et album ill. d'images folkloriques. Tot.: 13 ex. (€ 100-150)
1012
(album) Een paar fotoalbums, laat 19de/ vroeg 20ste eeuws, met ca. 195 originele zwart-witfoto's. Met voorstelling van verschillende taferelen van boottochten op de Schelde (?), om en rond Antwerpen en Zuidelijk Nederland, en verschillende familieportretten. Un lot de deux albums de photos. (€ 200-300)
1013*
JEAN MIDOLLE XIX Alphabet. Lettres, Initials historiques. Gand. G. Jacqmain, 1846. Titelpagina, 23 losse bladen. Schitterende uitgave, geheel in chromolithografie. Enkele pagina's licht beschadigd aan de boorden. Orig. kaft, licht beschadigd.
Recueil de 24 planches en chromolithographie, dont une page de titre. Petites éraflures aux bords. De toute rareté et splendeur. Farde originale en demi-mar. de russie à coins, roulette dorée, usagée. (€ 800-1200) ILL p.9
Postkaarten / Cartes postales 1014
(Liebig) Een omvangrijke verzameling van ruim 650 Liebig-reeksen vervat in 14 oude albums met o.a. De Dierenriem, spreuken, raadsels, sprookjes, de circuswereld, processies, bedevaarten, dieren, insekten, historische ontdekkingen, ambachten, industrie, proefdrukken, culinaria, trams, spoorwegen, mode, militaria, Belgische provinciën, historische figuren, belangrijke literatoren, architectuur tot 'regressieverschijnselen bij de parasieten' toe. Bijgevoegd: twee 19de eeuwse uitgaven. Un lot de 14 albums Liebig. (€ 200-300)
1015
(album) Een album met postkaarten België (Brussel, Elsene, Etterbeek, Tervuren, Leuven, Kortenberg, Blankenberge, Oostende, Koksijde, Kortrijk, Oudenaarde, Antwerpen, Hoogstraten, Luik, Spa, Bergen, Mariemont, Namen, Dinant, Ciney, Aarlen, Florenville, La Roche, Houffalize, e.a.) en buitenland (Parijs, Versailles, Nancy, Alpen, München, Amsterdam, etc.), fantasiekaarten, variété-kaarten met actrices en modellen. Un album de cartes postales. (€ 100-150) detail lot 1013
TOP0GRAFIE / TOPOGRAPHie 1016
(Popp) Een vroeg 19de eeuwse gegraveerde en grensgekleurde kadasterkaart van Sint-Katelijne-Waver door C. Popp. Twee delen. Gemonteerd op linnen. Une carte cadastrale du début du 19ième siècle par C. Popp. Deux parties. Montée. 1110 x 1640 mm (€ 100-150)
1017
(Brabant) Een vroeg 18de eeuwse gegraveerde en ingekleurde kaart van het Hertogdom Brabant door Seutter, getiteld 'Brabantiae Ducatus'. In kader. Une carte gravée et coloriée du début du 18ième siècle de Brabant par Seutter. Encadrée. 260 x 198 mm (€ 200-300)
1018
(Brabant) Een laat 16de eeuwse gegraveerde en grensgekleurde kaart van het Hertogdom Brabant door Abraham Ortelius. In kader. Une carte gravée et coloriée aux limites de Brabant par Ortelius. Encadrée. 365 x 480 mm
(Brabant) Een vroeg 18de eeuwse ingekleurde kaart van het hertogdom Brabant door Johan Baptiste Homann. Une carte gravée du début du 18ième siècle de Brabant par Homann. 570 x 480 mm (€ 150-250)
1021
(Brussel) Een laat 16de eeuws gegraveerd en ingekleurd plan van Brussel uit Braun en Hogenberg. Opgekleefd en gebruind. In kader. Un plan gravé de Bruxelles de la fin du 16ième siècle. Encadrée. Fort brunie, collée. 330 x 475 mm (€ 100-150)
1022
(Vlaanderen) Een vroeg 18de eeuwse gegraveerde en deels ingekleurde kaart van de katholieke Nederlanden, getiteld 'Carte des Pays Bas Catholiques', door Guillaume de L'Isle. Spotting. In kader. Carte du début du 18ième siècle, partiellement coloriée, des Pays-Bas catholiques. Rousseurs. Encadrée. 485 x 630 mm (€ 100-150)
1023
(Antwerpen) Een vroeg 17de eeuws gegraveerd en ingekleurd plan van Antwerpen en het markiezaat door Visscher, getiteld 'Marchionatus Sacri Romani Imperii' met onderaan inzetkaart van een zicht op de stad vanop de linkeroever. Licht beschadigd (en wat verlies) aan de vouw. In kader. Un plan gravé et colorié du début du 17ième siècle de la ville d'Anvers et le marquisat par Visscher. Légèrement abîmé. Encadré. 380 x 495 mm (dagk.)
(Vlaanderen) Een midden 17de eeuwse gegraveerde en grensgekleurde kaart van het Hertogdom Brabant, uitgegeven bij Willem Blaeu, Amsterdam, ca. 1650. Bijgevoegd: Een midden 17de eeuwse gegraveerde kaart van Vlaanderen, uitgegeven in Parijs bij Mariette. Bijgevoegd: Een vroeg 18de eeuwse gegraveerde kaart van de streek rond Rijsel en Doornik (gewassen). En: Een laat 18de gegraveerde Ferraris-kaart van een deel van de Belgische kust (Koksijde Blankenberge). En: een midden 17de eeuws gegraveerde en ingekleurde plattegrond van Lier. Alle onder passe-partout. Un lot de cinq cartes gravées. Sous passe-partouts.
(€ 400-600)
(€ 100-150)
(€ 200-300)
1019
1020
1024
(Brabant) Een laat 17de eeuwse gegraveerde en grensgekleurde kaart van het Hertogdom Brabant door Joannes Deutecum, met fraai versierde titelcartouche. Mooie marges. Une carte gravée et coloriée aux limites du Brabant de la fin du 17ième siècle par Joannes Deutecum. 362 x 510 mm (€ 300-400)
1025
(Verenigde Provinciën) Een midden 18de eeuwse gegraveerde en ingekleurde kaart van de Verenigde Provinciën, zonder België, door Homann. In passe-partout. Une carte gravée er coloriée du milieu du 18ième siècle des Sept Provinces par Homann. Sous passe-partout. 475 x 520 mm (€ 100-120)
1026
(topografie) Een gevarieerd lot 18de eeuwse kaarten met o.a. 'A new accurate map of the Netherlands or Low Countries' (door Emmanuel Bowen, ingekleurd, 365 x 440 mm), 'Des Pays Bas autrichiens (ingekleurd, 320 x 555 mm), 'Partie méridionale des Pays Bas' (door Janvier, grensgekleurd, 335 x 475 mm), 'Nieuwe kaart der Oostenrijksche Nederlanden' (uitgegeven bij M.Langeveld, grensgekleurd, 305 x 470 mm) en 'Carte des Pays Bas Catholiques' (door Guillaume de l'Isle, grensgekleurd, 480 x 625 mm). Tot.: 5 ex. Un lot de cinq cartes gravées. (€ 200-300)
1027
(topografie) Een gevarieerd lot 17de en 18de eeuwse kaarten met o.a. 'Pays-Bas catholiques' (door Robert, grensgekleurd, 500 x 565 mm), 'Arena martis in Belgio' (door J.-B. Homann, ingekleurd, 495 x 570 mm), 'Picardie et les Pays Bas Catholiques (door Sanson, grensgekleurd, 375 x 540 mm), 'Leodiensis diocesis' (door Willem en Johan Blaeu, ingekleurd, 385 x 500 mm). Tot.: 4 ex. Un lot de quatre cartes gravées. (€ 150-180)
1028
(topografie) Een gevarieerd lot van twee 18de eeuwse ingekleurde kaarten: 'Belgium Catholicum sive Decem Provinciae' (door erven Homann, gedateerd 1747, 500 x 570 mm) en 'Germaniae inferioris sive Belgii pars meridionalis' (door Matthias Seutter, 500 x 580 mm). Tot.: 2 ex. Un lot de deux cartes gravées du 18ième siècle. (€ 100-150)
1029
(Batavia) Een midden 18de eeuwse ingekleurde opticaprent, getiteld 'Vue de la bastion Perl de Batavie'. Gegraveerd door Habermann en uitgegeven in Parijs. Bijgevoegd: Idem. Getiteld 'Vue de la Ville de la Haye en Hollande'. Uitgegeven in Parijs bij Mondhard, gedateerd 1760. Beide in kader. Un lot de deux vues d'optiques, du milieu du 18ième siècle, coloriées, de la ville La Haye et la Bastion Perl en Batavie. Encadrées. 240 395/ 250 x 410 mm (€ 300-400)
1030
(optica) Een lot van twee midden 18de eeuwse gekleurde opticaprenten met gezichten in Londen en Versailles, uitgegeven door Georg Balthasar Probst. Beide in kader. Un lot de deux vue d'optiques du moitié du 18ième siècle. Encadrées. 270 x 390 mm (x2) (€ 100-150)
1031
(Constantinopel) Een midden 17de eeuwse gekleurde opticaprent met een gezicht in Constantinopel, uitgegeven door Georg. Balth. Probst. Bijgevoegd: Idem. Zicht op Venetië. Roestzweem. Beide in kader. En: vier andere, waaronder een zicht op Londen, een havengezicht van Calais en twee andere. Un lot de deux vues d'optique dont une à Constantinople et une sur Venise. Coloriées. Encadrées. On y joint: quatre autres dont une vue à Londres, une sur le port de Calais e.a.. 280 x 400/ 235 x 375 mm (€ 300-500)
Prenten 19de eeuw / estampes 19ième siècle 1032
JEAN BAPTISTE MADOU (1796-1877) 'A. Van Ostade au Cabaret'. 'Van Orley accompagnant Charles Quint à la chasse'. Reeks van twee litho's. Beide getekend in de plaat 'Madou' en resp. gedateerd '1839' en '1840'. Beide in kader. Dans l'auberge. Pendant la chasse. Deux lithographies. Signées et datées dans la pierre. Encadrées. 260 x 375/ 260 x 385 mm (€ 150-200)
1033
ANONIEM / ANONYME XIX Een uitgebreide verzameling volksprenten, midden 19de eeuw. De meeste ingekleurd met sjablonen. Tot.: 1 kaft. Une grande collection d'images populaires. (€ 200-300)
1034
HENDRIK WILLEM MESDAG (1831-1915) Peintre de la Mer du Nord. Eaux-fortes d'après des tableaux du peintre et texte descriptif par Ph. Zilcken. Paris, Ancienne Maison Quantin, s.d. In-4°. Met 11 droge naald prenten en vijf reproducties. Orig. linnen band. (€ 220-240)
1035
RODOLPHE BRESDIN (1822-1905) 'Le Bon Samaritain'. Lithografie op Chinees papier. Met annotatie links onder 'Dessiné à la plume par Rodolphe Bresdin'. Druk besteld door Rodolphine Bresdin. Met droogstempel rechts onder van Rodolphine Bresdin (dochter). Handgeschreven opdracht van Rodolphine Bresdin links onderaan (onder passe-partout). In kader. Lithographie sur Chine. Tirage commandé en 1899 par Rodolphine Bresdin. Avec annotation imprimée sous la planche à gauche 'Dessiné à la plume par Rodolphe Bresdin'. Avec cachet de Rodolphine Bresdin dans le coin inf. à droite. Avec déd. aut. signée
(sous le passe-partout). Encadrée. 565 x 445 mm (€ 1500-2000) Lit.: Van Gelder nr. 100, 8e staat/ état.
1036
HENRI DE BRAEKELEER (1840-1888) La coupeuse de choux. Conversatie bij het venster. Lot van twee etsen. Herdrukken. Beide in kader. Lot de deux eaux-fortes. Retirages. Encadrées. 145 x 175/ 135 x 100 mm
1037
NICOLAS RHEIN (1767-1819) naar/d'après Rubens 'Une tigresse'. Mezzotint. Getekend en gedateerd onder de plaat. In kader. Mezzotinte. Signée et datée sous l'image. Encadrée. 485 x 565 mm (€ 150-200)
1038
ANONIEM / ANONYME XIX Een grote verzameling afdrukken van dezelfde volksprent 'De Godzalige Huiszegen/ Mirakuleus beeld van O.L.-V. te Scherpenheuvel'. Gekleurd met sjabloon. En twee andere. Tot.: 1 kaft. Une grande collection d'épreuves d'une image pieuse. (€ 150-200)
1039*
(volksprenten) Een zeer uitgebreide collectie, voornamelijk 19de eeuwse, volksprenten. Verschillende onderwerpen (educatief, illustratief, legendes, sprookjes, ...). De meeste uitgegeven bij Brepols, Turnhout. Une grande collection d'images populaires. (€ 200-300) ILL p.12
1040
ANONIEM / ANONYME XIX 'Gansen - Spel'. Houtsnede. Met Nederlandstalige legende. Lichte roestzweem. Bijgevoegd: Idem. Bois. Avec légende en néerlandais. Infimes rousseurs. On joint: quasiment la même gravure. 290 x 380 mm (€ 100-150)
TEKENINGEN 19de EEUW / DESSINS 19ième Siècle 1041
FELICIEN ROPS (1833-1898) 'Sidi Okba' (1888). Inkttekening. Getekend en gedateerd in potlood 'Felicien Rops/SidiOkba/1888.'. In kader. 'Sidi Okba' (1888). Plume à l'encre. Signée et datée au crayon 'Felicien Rops/Sidi-Okba/1888'. Encadré. 20 x 11 (€ 600-800)
1042
EDWIN SAINT-JOHN XIX Drinkplaats bij de pyramiden. Aquarel. Getekend 'E. St. John'. Lichte waterschade. In kader. A l'abreuvoir. Aquarelle. Signée. Légèrement abîmée. Encadrée. 495 x 875 mm
1046
CORNELIS SPRINGER (1817-1891) Aan de stadsrand (1868). Potlood. Gemonogrammeerd en gedateerd 'CS 68'. In kader. Au bord de la ville. Crayon. Monogrammé et daté. Encadré. 135 x 215 mm (€ 600-800)
FRED. W. GARD XIX Engelse kustgezichten. Een paar. Aquarel en gouache. Beide getekend 'Fred. W. Gard' en getiteld op verso. Beide onder passe-partout. Vues littorales anglaises. Aquarelle et gouache. Signées. Titrées au verso. Sous passe-partout. 275 x 395 mm (x2) (€ 100-150)
1044
N. MORTELMANS XIX 'Mediation'. Aquarel. Getekend en gedateerd 'N.Mortelmans/1890'. In kader. Aquarelle. Signée et datée. Encadrée. 315 x 205 mm (€ 150-250)
1045
EUGENE VERBOECKHOVEN (1798-1881) Stieren. Potlood en bruin gewassen inkt. In kader. Taureaux. Crayon, lavis d'encre brune. Encadré. 120 x 165 mm (€ 400-500) Lit.: Met certificaat Willy D'Huyser op verso. detail lot 1039
A. PAULI XIX Binnenzicht van de Monreale kathedraal in Palermo. Aquarel. Gedateerden getekend '47 A Pauli Palermo'. In kader. Intérieur de la cathédrale Monréale à Palerme. Aquarelle. Signée et datée. Encadrée. 400 x 320 mm (€ 300-500)
1047
LOUIS BERTRAND XIX-XX Burgerlijk interieur met gitaarspeler bij religieuze figuren. Pastel. Getekend 'Louis Bertrand / Paris'. In kader. Scheurtjes aan drie hoeken. Intérieur bourgeois. Pastel. Signé. Légèrement abîmé. Encadré. 515 x 700 mm (€ 1000-1200)
(€ 400-600)
1043
1051
1052
EDUARD HILDEBRANDT (1818-1869) 'Gräbenfelder von Pompeji' (1850). Gouache op papier. Getekend 'Hildebrandt'. Label op de achterzijde. In kader. Gouache sur papier. Signée. Encadrée. 200 x 300 mm (€ 500-600)
1048
ADELINE ACART (1874-1961) Vrouw voor venster. Pastel. Niet getekend. Scheur linksonder. In kader. Femme près de la fenêtre. Pastel. Non signé. Abîmé. Encadré. 1000 x 800 mm (€ 100-150)
1053
ANONIEM / ANONYME XIX Boerderij. Potlood en aquarel. Blad licht gebruind. In kader. La ferme. Crayon et aquarelle. Encadré. 270 x 420 mm (€ 150-200)
1049
ANONIEM / ANONYME XIX Moeder met kind. Studie in rood krijt. Spotting. Gevat in eengezwart houten kader belegd met rood getinte schildpad. Maternité. Etude en sanguine. Rousseurs. Encadré (cadre en écaille). 340 x 430 mm (€ 150-200)
1054
CHARLES JEAN-BAPTISTE DETAILLE XIX 'Hallali de cerfs' (1879). Ontwerp voor waaier. Gouache op papier. Getekend en gedateerd 'Charles. Detaille 1879'. In kader. Etude pour éventail. Gouache sur papier. Signée et datée. Encadrée. 160 x 550 mm (530 x 800 mm) (€ 300-400)
1050
1055
PIO BLANCHI (1848-1917) Het ontkurken van de fles. Aquarel. Getekend 'P.Blanchi Torino'.In kader. Le débouchage. Aquarelle. Signée. Encadrée. 330 x 465 mm
JEAN BAPTISTE MADOU (1796-1877) Herbergtafereel. Potloodschets. Getekend 'Madou'. In kader. Scène d'auberge. Mine de plomb. Signé. Encadré. 120 x 140 mm
(€ 750-1000)
(€ 150-180)
1056
MAURICE HAGEMANS (1852-1917) 'Anvers'. Aquarel. Getekend en gedateerd 'M.Hagemans 1883'. In kader. Aquarelle. Signée et datée. Encadrée. 325 x 480 mm (€ 300-400)
1057
CHARLES VERLAT (1824-1890) Apen als 17de eeuwse soldaten op weg. Potlood, lichte toets van rood en wit gouache. Getekend 'C Verlat'. In kader. Singes habillés comme soldats. Crayon, rehauts de gouache blanche et rouge. Signé. Encadré. 115 x 130 mm (€ 150-200)
1058
HENRI PERMEKE (1849-1912) 'Panne' (1897). Aquarel. Getekend en gedateerd 'H.L.Permeke/Panne 97'. In kader achter glas. Spotting. Aquarelle. Signée et datée 'H.L.Permeke/Panne 97'. Encadré. Rousseurs. 270 x 465 mm (€ 100-150)
1059
FERDINAND DE BRAEKELEER DE OUDE (1792-1883) Het ochtendgebed. Tekening, gehoogd met witte gouache. Getekend 'Ferd.de Braekeleer'. In kader. La prière du matin. Dessin à la plume. Signé 'Ferd.de Braekeleer'. Encadré. 250 x 205 mm (€ 400-500)
OUDE BOEKEN / LIVRES ANCIENS 1060
(atlas) Nieuwen Atlas der Jeugd. Brussel, B. Le Francq, 1787. In-12°. 236 gen. pp. Onvolledig met 18 van 24 kaarten. Gebruikssporen. Orig. volle donkerbruine lederen band. Bijgevoegd: Tweede deel van 'Verhandeling van de Ziekten der Beenderen' (Rotterdam 1701); en ander. (€ 200-300)
1061
(atlas) Nieuwen Atlas der Jeugd. Brussel, B. Le Francq, 1780. In-12°. 223 gen.pp. Met 24 gegraveerde, grensgekleurde en uitvouwbare kaarten. Orig. volle donkerbruine kalfslederen band, rug met ribben, sneden gemarmerd. Gebruikssporen. (€ 200-250)
1064
(geschiedenis - Huis van Oranje) Apologie, ofte Verantwoordinghe des doerluchtighen ende hooghgeborenen vorsts ende heeren, heeren Wilhelms. Prince van Orangien. Teghen den ban ofte edict by forme van proscriptie ghepubliceert by den Coningh van Spaegnien. Hier is oock bygevoeght den voorsz. ban ofte proscriptie. Leiden, Charles Silvius, 1581. In-8°. Titel, 130gen.pp. met voor- en achteraan groot drukkersmerk van de familie Nassau 'Je maintiendrai'. Wormgaatjes. Zeldzame virulente aanklacht tegen Filips II van Spanje. In 19de eeuws karton. Bijgevoegd: N.G.Van Kampen, Verkorte geschiedenis der Nederlanden. Haarlem, erven F. Bohn, 1839. 2 vol.in-8°. Ill. Halve auberginekleurige lederen band. Tot.: 3 ex. (€ 200-300)
1065
(atlas) L'Abbé Barthelemy, Voyage du jeune Anacharsis en Grèce. Composé de 39 planches, gravées par Tardieu. Paris, Chez Etienne Ledoux, 1821. In8° obl. Rel. orig. en plein veau brun marbré, plats de roulette dorée en encadrement, dos lisse ave pièce de titre, tranches marbrées. Reliure avec éraflures.
(geschiedenis) Flavius Josephus, Hebraei Historiographi Claris. Keulen, Eucharius Hirtzhorn, 1524. In-4°. Titelpagina, (29), 347 gen.pp. Titel gevat binnen rijkelijk in hout gegraveerd kader met afbeeldingen uit het Oude Testament. Opdrachtpagina eveneens gevat in mooi gegraveerde kader. Enkele wormgaatjes. Orig. volle perkamenten band (zwaar beschadigd, voorplat zonder perkament).
(€ 300-400)
(€ 800-1200)
1062
1063
(Mexique) W. Bulloch, Atlas Historique pour servir au Mexique en 1823. Avec l'explication des planches. Paris, Alexia Eywery, 1824.Obl. in-fol. Portrait lithographique comme frontispice, page de titre, deux plans dépliants (une avec déchirure, sans perte), 10 vues lithographiées dont une dépliante, deux planches avec des anciennes statues et six planches coloriées avec des indigènesen costume typique d'origine. Rel. orig. en demi-veau brun à petits coins, plats de papier brun marbré, dos lisse. mors fendus, coins cassés, rousseurs à l'interieur. (€ 350-500) Herkomst/provenance: Bibliothèque Zoo Anvers (cachet).
Herkomst/provenance: Henrici Firmenich (handgeschreven ex-libris op opdrachtpagina).
1066
(geschiedenis) Een lot van drie midden 17de tot vroeg 18de eeuwse politieke werken: Eene schoone historie van het leven en kloeke Daeden van den Kloekmoedigen en Alderonverwinnelyksten Keyser van Roomen Carolus (Antwerpen, F.I.Vinck, z.d. (1718)), Eerstelinck der Vrede of Ophoudinge van vyandschap ter zee vanweghen Spangjen in 't Jaer 1647 (12gen.pp.) en De Geest van Carel de V. Hertogh van Lotharingen, raad gevraagt over de tegenwoordige toestant van de Saken van Europa (1693, 92gen.pp.). Alle in 19de eeuwse kartonnen banden. (€ 100-150) detail lot 1075
1067
(geschiedenis) Frans Van Mieris, Histori der Nederlandsche Vorsten, Uit de Huizen van Beijere, Borgonje, en Oostenryk. Welken, sedert de regeering van Albert, Graaf van Holland, Tot den dood van Keizer Karel den Vyfden, Het hooggezag aldaar gevoerd hebben: Niet alleen uit de geloofwaardigste Schryveren en egtste bewysstukken dier tyden samengesteld, maar ook met meer dan Duizend Historipenningen Gesterkt en opgehelderd. Den Haag, Pieter De Hondt, 1732-35. 3 vol.in-fol. 1 blanco, Franse titel, (1), titelgravure (door Bernard Picart), titel (in roodzwarte typografie, met vignet), (13), portretgravure (door Houbraken naar Frans Van Mieris), 466/ 484/ 446gen. pp. Overvloedig geïllustreerd met ong. 1000 in-texto kopergravuren van historische penningen. Origineel kartonnen uitgeversbanden met lederen rug op zeven ribben, titel en boekdeel op roodlederen etiket. (€ 600-800)
1074
(€ 100-150)
(€ 200-250)
(dierengeneeskunde) A. Numan, Handboek der Genees- en Verloskunde van het vee. Groningen, R.J. Schiebeek, 1819. In-8°. 656 gen. pp. Drie uitslaande platen (volledig?). Orig. volle donkerbruine lederen band, vlakke rug met rood titelschild.
Herkomst/provenance: Auguste Degeyter.
1071
(natuurkunde) Buffon, De Algemeene en Byzondere Natuurlyke Historie. Amsterdam, J.H. Schneider, 1773. 9 dln klein in-4°. 308/ 308/ 112;127; 66 (volledig?)/ 51; 72; 62/ 110; 112/ 144; 156/ 154; 120/ 322/ 202gen.pp. Met de illustraties. Mod. half lichtbruine kalfslederen band met banden, vlakke rug, afgesneden. Gewassen. Bijgevoegd: Histoire Naturelle de Lacépède. Bruxelles, Adolphe Derot et Comp., 1853. 2 dln in-8°. 654/ 563gen.pp. Met illustraties. Mod. volle bruine lederen band, rug met ribben, afgsneden. Tot.: 11 vol. (€ 300-400)
1068
1075*
(kruidenboek) Rembertus Dodoens, Cruydt-Boeck. Leiden, In de Plantijnsche Druckerije van Françoys van Ravelingen, 1618. In-2°. 1blanco, Franse titel, gegraveerde titel (door Willem Swanenburg, gedateerd 1608), (14), 1495gen.pp. (29). Prachtig ingekleurd exemplaar met de titelgravure en volledig met alle in-texto houtsneden gehoogd met aquarel, het meest uitgebreid geïllustreerd van alle uitgaven met de toevoeging van de 'Beschriivinghe van de Indiaensche oft Wtlandsche Boomen, Heesteren ende Cruyden', waarbij Dodoens inspiratie haalde bij Clusius, de Lobel, Garcia da Orta of andere wetenschappers. Volle perkamenten band der tijd met blindgestempeld centraal medaillon, gerestaureerde rug in leder op zes ribben, sloten intact. Ex-libris Joseph Duffeler (annotatie, gedateerd 1848), Joseph Middelaer.
(geschiedenis) Willem Sewel, Historie der Joden of alle de Werken van Flavus Josephus. Amsterdam, Marten Schagen, 1736. 2 vol. in-8°. Gegraveerde titelprent, gegraveerde titelpagina, titelpagina, (10), 851/ 478/ 238 gen.pp. Rijkelijk versierd met koperplaten, enkele uitslaand. Orig. bruin gemarmerde volle kalfslederen band, platten met rolstempel en centraal motief verguld, rug met ribben verguld, sneden verguld. Een band met kleine restauratie.
1072
(€ 500-600)
(vlinders) H. von Heinemann, Berge's Schmetterlings-Buch. Vierte Auflage. Stuttgart, Jul. Hoffmann, 1830. In-4°. 290gen.pp.50 gehoogde litho's. Mod. half rood linnen band, vlakke rug, sneden gespikkeld. Bijgevoegd: Fr. Berge, Schmetterlingsbuch. Fünfte Auflage. Stuttgart, Julius Hoffmann, 1876. In-4°. 230gen.pp. 50 gehoogde illustraties. Mod. half bruin linnen band met hoeken, vlakke rug, afgesneden.
(dieren) John Johnston, Beschrijving van de natuur. Uyt 'et Latyn vertaelt door M.Grausius. Amsterdam, J.J.Schipper, 1660. 194/179/56/181/152 (+39)gen.pp. 5 dln. in 1 vol. in-fol. Geïll. met 74 gegraveerde platen van Viervoeters, 48 van Vissen, 20 van Waterdieren, 62 van Vogels, 35 Slangen en draken. Onvolledig met tekstgedeelte vooraan, enkele prenten ontbreken. Recente lederen band met rug op vijf ribben.
(€ 100-150)
(€ 1250-1500)
1069
(médecine) François Mauriceau, Traité des Maladies des femmes grosses et de celles qui sont accouchées. Cinquième édition. Tome I. Paris, Nicolas Gosselin, 1712. In-8°. 555 pp.num. 27 planches dont quelquesunes en pleine page. Rel. orig. en plein mar. brun foncé. Fort abîmée.
(ferns) E.J. Lowe, Ferns: British and exotic. London, Groombridge and Sons, 1867. 8 vol. in-8°. 160/ 162/ 142/ 174/ 168/ 136/ 183/260numb. pp. Profusely illustrated with over 400 coloured plates. Orig. half brown colth binding, flat spine.
(vlinders) Arnold Spuler, Die Schmetterlinge Europas. Stuttgart, E. Schweizerbartsche, 1910. 4 vol. in-4°. 385/ 523/91 (platen)/ 60 (platen). Orig. grijs geïll. linnen uitgeversbanden, vlakke rug. Ruggen verkleurd, kleine beschadigingen. (€ 100-150)
1073
(€ 7500-8000) ILL p.15 Lit.: Pritzel 2345, Nissen 518, expocatalogus Hortus Botanicus n°18.a (2004)
1076
detail lot 1077
1077*
(dieren) John Johnston, Theatrum Universale omnium Animalium Piscium, Avium, Quadrupedum, Exanguium, Aquaticorum, Insectorum, et Angium... à J. Jonstonio collectum... Cura Henrici Ruysch... comprehensum. Amsterdam: R. & G. Wetstenius, 1718. 6 dln. in 2 vol. in-fol. Titel (in rood-zwarte typografie), (2), 40/160/160/163/58/147/37gen.pp. Meest volledige editie vertaald door Hendrik Ruysch met 270 gegraveerde platen van vissen (68), vogels (62), zoogdieren (80), schelp- en schaaldieren (20), insekten (28), serpenten en draken (12). Volle lederen banden der tijd met rug op zes ribben, titel en boekdeel op rug. (€ 3000-4000) ILL p.17 Lit.: Nissen ZBI 2137; Nissen IVB 482.
1078
(thee) Cornelis Bontekoe, Tractaat Van Het Excellenste Kruyd Thee 't welk Vertoond Het Regte Gebruyk, en De Groote Kragten Van 't Selve in Gesontheyt En Siekten. Benevens Een Kort Discours Op Het Leven, De Siekte en De Dood. Den Haag, Pieter Hagen, 1678. In-8°. Titel, (17), 324/ 76 gen.pp. Volle perkamenten bandje uit de tijd. Ex-libris Dujardin-Van den Avoort. (€ 200-250)
1079
(fishes) W. Houghton, British FreshWater Fishes. London, William Mackenzie, s.d. Two vol. small folio. 204 numb.p. 41 coloured plates of which three loose. Original redish brown illustrated and gilt cloth over boards, all edges gilt. Some dampstain and foxing.
Bijgebonden: 'Alcoves'. Suite van vier prenten. Met annotatie in de eerste prent 'la Pautre Inventor' en F. de Wit Excudit'. En: Suite van vijf prenten (een los). Met annotatie 'Franc Ertinger fecit'. Afbeelding van plafonds. En: 'Cabinetti'. Suite van zes prenten. Met annotatie in de eerste 'C. Galle exc.' en 'F. Ertinger Fec.'. En: Alcoves. Suite van zes prenten. Met annotatie in de eerste prent 'le Blond Ave Privilege'. Met andere. En: Jean le Pautre, Livre de Miroirs Tables et Gueridons. Amsterdam, J. Danckerts, s.d. In-8°. Suite van zes prenten (inclusief titelpagina). En: Miroirs. Suite van vijf prenten. Met annotaties 'C. Galle excud.' en 'C. Galle'. En: J. le Pault, Suite van vijf (?) prenten. Antwerpen, I. Van Merlen, 1654. En: Inventioni di varii Groteschi e ornamenti fatti in Anversa. Corn. Galle formis da F(rancis) co Ertinger. Suite van 10 prenten, inclusief gegraveerde titelpagina. En: Ornamenti di fregi et fogliami al antiquo e moderno / in Aversa Corn. Galle formis, Fr. Ertinger fecit. Suite van zes prenten, inclusief titelpagina. En: Suite van vier prenten. Met annotatie 'F. Ertinger fec.'. En: Portraicture de diverses vases inventé [sic] par J. le Potre. Suite van 12 prenten. En: Jean le Pautre, Nouveaux Dessings Pour Orner et Embelir les Carosses et Chaires Roullantes. Amsterdam, J. Danckerts. Suite van acht prenten. En: P. Post, Schoorsteen-Wercken. Amstyerdam, Frederick de Wit, s.d. Suite van 15 prenten (onvolledig) en ander (gewassen). Orig. volle donkerbruine marokijnen band, rug met valse ribben. Achterplat volledig gelost. Beschadigd. (€ 500-600) ILL p.19
(architecture) Bullet, (P.). Verschyde schoorsteenmantels nieulykx geinverteert door Mr. Bullet. Amsterdam, J. Danckerts, s.d. (±1680). In-4°. Suite van 19 prenten, drie ontbreken.
(arts appliqués) A. Demmin, Guide de l'amateur de faïences et de porcelaines. Paris, Librairie Renouard, 1873. 3 vol. in-12°. Rel. orig. en demi-chagrin vert foncé à coins, dos à nerfs. (€ 100-150)
1083
(tekenkunst) Johan Quirin Jahn, Zeichenbuch für Kunstler und Liebhaber der freyen Handzeichnung. Dritte Auflage. Praag, Johann Diesbachischen Schriften, 1792. In-fol. oblong. Titelpagina, (1), 24 gen.pp., (1), 40 gegraveerde illustraties (plaat 5 dubbel). Stuk rechtsonder uit titelpagina. Orig. gekartonneerde band, knepen wat ingescheurd. (€ 300-400)
1084
(architecture) Jacques Barozzio, Le Nouveau Vignole. Paris, F. Chereau, s.d. In-8°. Page de titre, 53 planches gravées. Demi-percaline verte, dos lisse. On y joint: J.B. de Vignole, De Vijf Bouworders/ Les Cinq Ordres d'Architecture. Antwerpen, De Distel, s.d. (€ 700-800)
1085
(histoire) M. Ponce, Les Illustres Français ou Tableaux Historiques des Grands Hommes de la France Pris dans tous les Genres de Célébrité. Paris, Chez l'Auteur, s.d. In-fol. Page de titre, 48 planches gravées. Incomplet. Rel. orig. en demi-veau brun à coins. Dos lisse. Plat sup. détaché. (€ 500-750)
(€ 250-350)
1080*
1082
1086 (architecture) M. Viollet-Le-Duc, Dictionnaire raisonné de l'architecture. Paris, A. Morel, 1867 - 68. 10 vol. in-8°. Rel. orig. en demi-chagron vert.
(Homère) Illiade. Suite de 10 gravures au burin. S.l.n.d. Editée par C.P. Marillier, sculptée par Delignon, Dambrun, Trière, Deghent, De Launay, Ponce. Rel. en demi-veau brun à coins, dos à nerfs. Eraflures.
(€ 200-250)
(€ 400-600)
1081
detail lot 1080
1087
(Hiëronymus) Cornelis Schulting Steinwich, Confessio Hieronymihna. Keulen, in Officina Birckmannica, 1585. In folio. 950 gen.pp. Versierd met lettrines en drukkersmerken in houtsneden. Volle lederen band met blind gestempeld rechthoekig kader. Gerestaureerde rug op vijf ribben. Goed exemplaar, sloten ontbreken.
Bijgevoegd: (Van Gool) Johan Van Gool, De nieuwe schouburg der Nederlantsche kunstschilders en schilderessen. Den Haag, gedrukt voor den autheur, 1750. 2 vol.in-8°. Franse titel, titel (in rood-zwarte typografie), (6), 480/ 572gen.pp. Halve lederen band met titel en boekdeel op rug op vijf ribben.
(€ 100-150)
(€ 200-250)
1088
(Pays-Bas) Famien Strada, Histoire de la guerre de Flandre, traduite par P. Du-Ryer. Bruxelles, Georges Fricx, 1739. 3 vol.in-8°. Titre gravé, titre, (14), 381/ 428/ 425pp.num. Richement ill. de 9 portraits et 17 planches d'histoire dépliantes figurant e.a., le pillage de la cathédrale d'Anvers, le pont Farnèse, la bataille de Gembloux, la prise d'Oudenarde et de Maastricht. Plein veau marbré d'époque, dos à 5 nerfs. On joint: Supplément à l'histoire des guerres civiles de Flandre sous Philippe II. Amsterdam, Pierre Michiels, 1729. 2 vol.in-8°. Tot.: 5 ex. (€ 200-250)
1089
(Pays-Bas autrichiens) Histoire ancienne des Pays -Bas Autrichiens contenant des Recherches sur la Belgique avant l'invasion des Romains, et la Conquete qu'ils en ont faite avant J.C. par M. Des Roches, dediéé a sa Majestè Impériale. Anvers, chez J.Grangé, 1787. In-4°. Front., titre, (8), 509pp.num. + table. Complet de la carte dépliante. Cart.d'éd., dos en veau brun clair. (€ 150-200)
1090
(Vlaamse en Hollandse Meesters) Arnold Houbraken, De groote schouburgh der Nederlantsche Konstschilders en schilderessen. Amsterdam, 1718-21. 3 vol.in-8°. 1blanco, Franse titel, titelgravure (door Jacob Houbraken), titel, (4), 381/ 361/ 408gen.pp. Rijkelijk geïllustreerd met 48 enkelbladige portretgravuren. Volle perkamenten banden met vlakke rug.
1094
(Antwerpen 16e eeuwse druk) Response du puissant, et très invict Empereur ''Charles le V Roy despaingne, etc. sur les lettres du Roy de France, aux princes électeurs. Et aussi sur lappologie ou contradiction du mesme Roy, a lencontre contre le tractât faict... Antwerpen, Willem Vorsterman, 1527. In-8°. 92 niet-gen. pp. In hout gegraveerde titelomkadering. Volle perkamenten bandje der tijd. (€ 200-300)
1091
(géographie) L.Lanier, Choix de lectures de géographie: l'Afrique, l'Europe, l'Amérique, l'Asie. Paris, Belin Frères, 1904. 4 vol.in-8°. Richement ill. de cartes (dépl.) et figures dans le texte. Demi-mar. rouge, titre et tomaison sur dos. On joint: Monnier, Le tour d'Asie. Paris, Plon, 1899. Tot.: 5 ex. (€ 100-150)
1092
(emblemata) Adrianus Poirters, Den Spieghel van Philagie. III. Druck. Antwerpen, Jacobus Woons, 1674. In-8°. Titel, titelgravure (door Frederik Bouttats), (6), 272gen.pp. + bladwijzer. Geïllustreerd met in-texto emblematische kopergravuren. Volle lederen band met rug op vijf ribben. Bijgevoegd: vijf 17de eeuwse 'sanctjes' (waarvan vier ingekleurd). (€ 100-150)
1093
(Nederlanden) Guido Bentivoglio, Historie der Nederlantsche oorlogen, sedert het vertrek van Filippus de Tweede, koning van Spanjen, uit de Nederlanden, tot aan het twaalf jarig bestant in drie delen onderscheiden. Nieuwelijks uit d'Italiaansche in de Nederlantsche Taal door J.H.Glazemaker vertaalt. Amsterdam, Jan Rieuwertsz, 1674. 3 dln. in 1 vol. klein in-4°. (10) 780gen.pp. (40). Volle perkamenten band met vlakke rug. (€ 100-150)
1095
(Nederlanden) Famiano Strada, De bello Belgico decas prima (et secunda), 1648. Rome, erven Herman Scheus/ Rome, Francis Corbelletti, 1648. 2 vol.in-12°. Lot van twee gelijktijdig maar door verschillende uitgevers verschenen delen, volledig met 'Leo Belgicus' maar zonder de portretten. Volle perkamenten bandjes der tijd, vlakke rug. Samen met: Johan Van den Sande, Belgicarum historiarum epitome. Utrecht, Johan Van Waesberghe, 1652. In-12°. Titelgravure, titel, 427gen.pp. Geïll. met vier uitslaande kopergravuren met historische inslag en enkelbladige portretgravuren. Volle perkamenten band. Tot.: 3 ex. (€ 200-250)
1096
(Galle) Cornelius F. Curtius, Virorum illustrium ex ordine eremitarum D. Augustini elogia cum singulorum expressis ad vivum iconibus. (Antwerpen), Joannes Cnobbaert, 1636. In-8°. Suite van 28 gegraveerde portretten door Cornelius Galle naar Jacques Franquart. Zonder titelpagina, in de suite ontbreken twee prenten. Gekartonneerd kaftje, beschadigd. (€ 200-300)
1097
(taalkunde) Antonius Silvius, Puerilium Colloquiorum formulae. Antwerpen, Ex Officina Plantini, 1580. In-8°. Titel (met drukkersmerk en devies Plantijn), 189gen.pp. Volle perkamenten bandje der tijd. Ex-libris: Jezuïetencollege, Antwerpen (handschrift)/ bibliotheek Em.Mangel (ex-libris). (€ 200-250)
detail lot 1098
1098*
FRANCOIS PERRIER (1584-1650) Ill[ustrissi]mo. D. D. Rogerio Du Plesseis d[omi]no. de Liancourt Marchioni de Montfort, Comiti de la Rocheguion e.a. vtrlus que ordinis Christianissimæ maiestatis equiti regiis a cubiculis primario. Segmenta nobilium signorum e[t] statuaru[m], ... Paris chez la veufue du defunt Perier, rue des fossez, Ste Germain vis à vis l'Hotel de Sourdy, 1638 (ca. 1650). In-4°. 2 blanco, page de titre gravée, 100 planches gravées, dont deux dépliantes, toutes monogrammées et numérotées. Toutes les planches, comme la page de titre, ont été montées dans un livre. Rel. cart. 18ième. Abîmée. Frais à l'intérieur. (€ 2000-3000) ILL p.21
1099
(Antwerpen) Een verzameling van één laat 16de en drie 17de eeuwse Antwerpse uitgaven in-12°, gebonden in leder en perkament: Index biblicus (Christoffel Plantijn, 1571, 109gen. pp., volleder), Poemata (door Carolus Malapertus, Officina Plantiniana, 1616, in-12°, onvolledig), Medulla oratoria (door Petrus Adolphus, Renier Sleghers, 1670, 231gen.pp.) en De Bello Tartarico (door Martinus Martinus, Balthasar Moretus, 1654, 166gen.pp., met uitslaand kaartje). Tot.: 4 ex. (€ 120-140)
1100*
(architectuur) Vitruvius, Des aller namhäfftigiften unnd Hocherfarnesten Römischen Architecti unnd Kunstreichen Werck oder [...]. Basel, Sebastian Henricpetri, 1614. In-4°. Titelpagina, (15), 613 gen.pp., 1blanco. Rijkelijk geïllustreerd met talrijke houtsnedes en vignetten. Vier laat 17de eeuwse prenten bij ingebonden, net als vier pagina's met notities. Titelpagina zwaar beschadigd en losgekomen. Orig. volle perkamenten band, vlakke rug. (€ 3500-5000) ILL p.22 Herkomst/provenance: Chris Friedrich Brün (?) (bookplate). detail lot 1100
1101
(numismatiek) Gerard Van Loon, Beschryving der Nederlandsche historiepenningen. Den Haag, Christiaan Van Lom e.a., 1723-31. 4 vol. in-fol. 1blanco, titelgravure (door Bernarts naar Goeree), titel (in roodzwarte typografie, met vignet), (20), portretgravure (door Houbraken naar Van Mieris), 574gen.pp./ 562/ 556/ 697gen.pp. Overvloedig geïllustreerd met in-texto kopergravuren van penningen. Uniforme volle perkamenten banden der tijd met rug op zeven ribben, blindgestempeld centraal medaillon op voor- en achterplatte. Bijgevoegd van dezelfde: Hedendaagsche Penningkunde zynde een Verhandeling van den Oorspronk van 't Geld. Den Haag, Van Lom, 1732. In-fol. Franse titel, titel (in rood-zwarte typografie, met vignet), (4), 389gen. pp. Rijkelijk geïllustreerd. Nieuwe simililederen band. Tot.: 5 ex. (€ 700-900)
1102
(numismatiek) Gerard Van Loon, Beschrijving van Nederlandsche Historie-Penningen. Amsterdam, Pieper en Ipenbuur, 1822-27. 5 vol. in-fol. 456gen.pp. Volledig met 36 enkelbladige kopergravuren van munten en penningen. Diforme uitgeversbanden met telkens in een andere kleur gemarmerd uitgeverskarton en titel op dito etiketten op rug. Mooi geheel. Bijgevoegd van dezelfde: zesde-tiende stuk. Amsterdam, 186165. Volledig met het vervolg van de prenten (n°37 t.e.m. 88). Kartonnen uitgeversband met lichtbruin lederen rug met hoekverstevigingen. Tot.: 7 vol. (€ 300-500)
1103
(numismatiek) Bizot, Medalische Historie der Republyk van Holland. Amsterdam, Pieter Mortier, 1690. Groot in-8°. Frontispice, titel, (1), (36), 364gen.pp. Samengebonden met: Nederlands Helden-Tooneel, 40gen.pp. + bladwijzer.
Volle perkamenten band der tijd met vlakke rug. Vertaling van het in 1687 in het Frans uitgegeven referentiewerk over Hollandse medailles uit de periode 1555-1689 overvloedig geïllustreerd met twee portretten, 123 platen met munten, 15 platen met grafmonumenten en talrijke in-texto gravuren. Samen met: Joachim Oudaan, De Roomsche moogentheid ... aangewezen en opgeheldert uit de oude Roomse gedenkpenningen. Gouda, Lucas Kloppenburg, 1706. Groot in-8°. 1blanco, (1), gegraveerde titel, titel, (12), 585gen.pp. + bladwijzer. Overvloedig geïllustreerd. Volle perkamenten band uit de tijd. Tot.: 2 ex. (€ 150-200)
1104
(numismatiek België) Guioth, Histoire Numismatique de la Révolution Belge, ou description raisonnée des Médailles, des Jetons et des Monnaies. Hasselt, chez P.-F.Milis, 1844. 2 vol.in-4°. Texte (406pp.num.) + Planches. Complet des 374 figures sur 62 planches finement lithographiées par Gremetti, Liège. Plein mar. rouge, plats ornés de cadres ornés de style Rococo, dos lisse, égratignures. (€ 100-150)
1105
(numismatiek) Kornelis Van Alkemade, De goude en zilvere gangbaare penningen der graaven en graavinnen van Holland. Delft, Andriez Voorstad, 1700. In-4°. 1blanco, titelgravure, titel, (12), 192gen.pp. + register. Volledig geïllustreerd met 45 kopergravuren met afbeeldingen van munten buiten de tekst. Gespikkelde kartonnen uitgeversband, vernieuwde lederen rug. Bijgevoegd: Jeronimo De Vries, Nederlandsche Gedenkpenningen. Den Haag/ Amsterdam, gebroeders Van Cleef, 1829. In-4°. Titel, 234gen.pp. + register. Volledig met 12 platen buiten de tekst. Kartonnen uitgeversband met vlakke lederen rug. Tot.: 2ex. (€ 200-250) Herkomst/provenance: exemplaar van de auteur (handgeschreven ex-libris en handtekening)
1106
1111*
ANONIEM / ANONYME XVIII Verzamelalbum met ca. 145 ingekleefde gravures met afbeelding van verschillende allegorische scenes en diverse mythische personages. Gekartonneerd bandje. Album factice constitué de ca. 145 gravures allégoriques ou représentant plusieurs personnages mythologiques. Rel. cart. (€ 300-400)
1107
JAN BAPTIST ZANGRIUS (15..-1606) Album Amicorum. Leuven, Jan Baptist Zangrius, 1601. In-8° obl. Titelpagina, (2), 51 gegraveerde platen (enkele beschadigd). Titelpagina opgekleefd. Orig. soepele volle perkamenten band, vlakke rug. Gebruisksporen, platten met nieuw karton. Bijgevoegd: Acht losse gravures. Enkele later gehoogd. Gemonteerd op drager. Suite de 51 planches gravées (quelques abîmées). Page de titre collée sur support. Rel. en parchemin souple d'époque. Traces d'usage. Plats renforcés d'un nouveau carton. On y joint: Huit gravures, dont quelques-unes rehaussées. Montées sur support. (€ 1200-1400)
1108
(Rome) François Desseine, Beschryving van Oud en Nieuw Rome verdeelt in drie Deelen. Afgetekent en in 't Koper gebragt door P.Sanctus Bartolus, nevens de Uitleggingen over deze aloude Schilderyen, van J.Petrus Bellorius uit het Fransch en Latyn vertaalt en met heerlyke Konstprinten versiert. Amsterdam, François Halma, 1704. Bijgebonden: Basilius Kennet, De Aalhoudheden van Rome. In-fol. 1 blanco, Franse titel, titelgravure (naar ontwerp van Goeree), titel (in roodzwarte typografie), (3), (6), 160gen. pp./ titel, (3), 260gen.pp.
Volledig geïllustreerd met uitslaande kaarten en plattegronden van Rome, 9 dubbelbladige, 67 enkelbladige en 36 in-texto en 17 dubbelbladige, uitslaande kopergravuren door Goeree van tempels, sculpturen, triomfbogen, zuilen, thermen, obelisken, mausolea etc. in het antieke Rome. Kartonnen uitgeversband met lederen rug, voorplat los. Binnenin fris. (€ 800-1200)
1109
(Madrid) Pedro Sanchez, Libro del Reyno de Dios y del camino por donde se alcança. Madrid, P. Madrigal, 1594. Kl. in-4°. Gegraveerde titelpagina, titelpagina, 965 gen.pp., (37). Orig. volle perkamenten band. Beschadigd. (€ 100-150)
1110
(heiligen) Petrus Ribadineira/ Heribertus Rosweydus, Generale Legende der Heylighen. Derde druk. Antwerpen, Hieronymus Verdussen, 1640. In-4°. 1 blanco, gegraveerde titelpagina, (14), 792 gen.pp., (1) blanco. Eerste 15 pagina's met restauraties. Licht bruine half lederen band met kleine hoeken, vlakke rug met titel- en deelschild (19de eeuws). Afgesneden.
(emblemata) Arnold Hoogvliet, Abraham, de Aartsvader. In XII Boeken. De Zevende Druk. Rotterdam, Jan Daniel Beman en Zoon, 1762. Klein in-4°. 2blanco, titelgravure (door J.Wandelaar), titel (in rood-zwarte typografie, met titelvignet), (2), (6), (17), gegraveerd portret van de schrijver door Houbraken (gedateerd 1745), 288gen. pp. Volledig geïllustreerd met 11 enkelbladige en eigentijds inge kleurde kopergravuren door Jan Punt (getekend en gedateerd 1744, alle gehoogd met eiwit en in een vergulde omkadering) met voorstelling van diverse scènes uit het leven van Abraham. Volle roodmarokijnen band met goudgestempelde florale omkadering en centraal gemosaïkeerd Rococo cartouche met een gezeten Abraham onder een sterrenhemel, rug op vijf ribben, verguld sneden. Ex-libris E.Th. Scheltinga Koopman. Uitermate verzorgd en zeldzaam exemplaar van dit heldendicht waar Hoogvliet met dichterlijke vrijheid het leven van Abraham evoceert. De prenten zijn van de hand van Jan Punt (1711-1779) dankzij wie we later de Rubens-plafondschilderingen van de in brand opgegane Carolus Borromeuskerk in prent overgeleverd kregen. Jan Daniel Beman en Zoon, Rotterdam, 1762. Small 4to. Title printed in red and black. Engraved title by J. Wandelaar and 12 engraved plates by J. Punt, all with very fine period hand-colouring and gilt highlights. Eightteenth century Dutch red morocco, elaborately bordered and panelled in gilt with imperial coronets at each corner, spine in six compartments with raised bands. A beautifully hand coloured copy in a period red morocco binding. Hoogvliet's epic biblical poem celebrating the life of Abraham was first published in 1728 and went through numerous printings in the 18th century. Ex-libris E.Th. Scheltinga Koopman. Not in Landwehr. (€ 2000-2500) ILL p.23
(€ 200-300) detail lot 1111
1111
1112
(literatuur) Willem den Elger, Gedichten en Rotterdamsche Arcadia. Amsterdam, Willem Barents, 1726. In-8°. Gegraveerde titelprent, titelpagina, (14), 336 gen.pp., (3). Bijgebonden van dezelfde: Zinne-Beelden der Liefde. Amsterdam, Wed. J. van Heeren/ Isaak vander Putte, 1725. Gegraveerde titelpagina, titelpagina, (4), 368 gen.pp. Rijkelijk geïllustreerd met kopergravures. Orig. volle geëcialleerde bruine kalfslederen band, rug met ribben, sneden rood. (€ 350-500)
1113
(histoire) M. de Limiers, Annales de la Monarchie Françoise. Amsterdam, L'Honoré et Châtelain, 1744. 3 parties en deux vol. gr. in-fol. 335/ quatre planches dépliantes, 15 pp.num/ une planche dépliante/ 22 pp.num./ deux planches dépliantes/ 18 pp.num/ 14 pp.num./ 10 pp.num./ 22 pp.num./ 10 pp.num./ 6 pp.num./ 14 pp.num./ 8 pp.num./ 38 pp.num/ 10 pp.num./ 10 pp.num./ 22 pp.num./ 4 pp.num./ 12 pp.num./ 28 pp.num./ 127 pp.num. Rel. orig. en plein mar. brun, deux filets à froid en encadrement, dos à nerfs, tranches rouges/ Traces d'usage. On y joint: 21 planches généalogiques ou planches de batailles.
1116
(schilderkunst) Het leven der doorluchtige Nederlandsche en eenige Hoogduitsche schilders, voormaals byeen-vergaderd en beschreeven door Karel Van Mander, en nu, [.] vermeerderd, en vollediger gemaakt, door wylen Jacobus de Jongh [.]. Amsterdam, by Steven van Esveldt, 1764. 2 vol.in-8°. 271/350gen.pp. Volledig met de titelgravure, portretgravure van de schrijver en meer dan 80 portretten op 51 gravuren buiten de tekst van de meest vooraanstaande schilders van de 14de tot de 17de eeuw in de Lage Landen. Kartonnen uitgeversbanden met vlakke lederen rug waarop titel en boekdeel op lichtbruine etiketten. Bijgevoegd: Johan Van Gool, De nieuwe schouburg der Nederlantsche kunstschilders en schilderessen. Den Haag, Gedrukt voor den autheur, 1750-51. 2 vol. in-8°. 480/574gen.pp. Volledig geïllustreerd met titelgravure, portretgravure en meer dan 40 portretten op 21 gravuren buiten de tekst. Kartonnen uitgeversbanden met vlakke lederen rug. Tot.: 4 ex. (€ 300-350)
1118
(emblematiek) Jacob Cats, Alle de Wercken, soo oude als nieuwe. Amsterdam/ Utrecht, Daniel Van den Dalen/ Vande Water, 1700. In-fol. Franse titel, titel, titelgravure, (12), 666 gen.pp. gevolgd door: 's Weerelts begin, midden, eynde...Trou-Ringh met den Proefsteen. Portretgravure, Franse titel, titelgravure, (7), 607gen. pp. En: Gedachten op slapeloose nachten. Titel, 61gen.pp. Volledig met drie dubbelbladige kopergravuren (het huwelijk als fuik, 'Sic transit gloria mundi' en Frederik Hendrik op het sterfbed) en talloze emblematische in-texto's. Scheur op p.164. Volle lederen band der tijd met rug op zes ribben, te restaureren. (€ 300-400)
1119
(Paris) Paris-théâtre. Paris, Bulla frères, sans date. Album in-folio oblong. Album publicitaire chromolithographié composé d'un titre et des vues de 23 théâtres parisiens avec indication des numéros des places. Percaline bleue de l'éditeur. (€ 100-200)
(€ 300-400)
1114
1120
(voyages) F. Levaillant, Second voyage dans l'intérieur de l'Afrique. Amsterdam, Chez les Libraires, 1797. 3 vol. in-8°. 191/ 264/ 327 pp.num. Avec 17 planches dont quelques-unes dépliantes. Broché sous brochure, tel que paru. (€ 150-200)
(€ 300-400)
(€ 500-750)
(€ 400-600)
1115
1117
(iconografie) Arnoldus Henricus Westerhovius, Hieroglyphica of merkbeelden der oude volkeren: namentlyk Egyptenaren, Chaldeeuwen, Feniciers, Joden, Grieken, Romeynen, enz. Nevens een omstandig bericht van het verval en voortkruypende verbastering der godsdiensten ... Amsterdam, Joris van der Woude, 1735. In-4°. Front., titel (in rood-zwarte typografie), (1), (2), portretgravure van Romein De Hooghe, (3), (3), 455gen. pp. + register. Rijkelijk en volledig geïllustreerd met 63 enkelbladige kopergravuren door Romein De Hooghe. Kartonnen uitgeversband met rug en hoekverstevigingen in lichtbruin leder, titel op roodlederen etiket. Zeer mooi verzorgd ex.
(Nederland) J.H. Reisig, Kabinet van Nederlandsche en Kleefsche Oudheden... Verrykt met 301 koperen platen door Abraham Rademaker. Amsterdam, J.A. Crajenschot, 1792 1795. 10 vol. in-8°. 418/ 279 (109)/ 382/ 428/ 458/ 464/ 351 (96 - 32)/ 328/ 361/ 336 gen.pp. Orig. papieren kaftjes (zoals ze verschenen).
(chevaux) M. La Fosse, Guide du Maréchal, Paris, Lacombe, 1791. In-8°. 420 pp.num. Avec 10 planches dépliantes. Demi-veau brun orig. à petits coins, tranches jaspées. (€ 200-250)
1121
(Bijbel) Biblia Sacra dat is De geheele heylighe Schrifture. Antwerpen, Jan Moerentorf/ Jan van Keerberghen, 1599. In-4°. Orig. volle donkerbruine kalfslederen band met sloten, hoeken verstevigd, rug op ribben. Knepen ingescheurd.
1122
(België) Marcus van Varnewyck, De Historie van Belgis oft Chronycke der Nederlandtsche Oudtheyt. Antwerpen, Reynier Sleghers, 1665. Klein in-4°. Titelgravure, titel, gegraveerd wapen, (3), portretgravure, 532gen. pp. + index. Vollederen band der tijd, rug op vier ribben. Ex-libris Van Vaernewyck; Walter Couvreur. (€ 140-160)
1123
(emblemata) Michel Hoyerus, Flammulae amoris S.P. Augustini versibus et iconibus exornatae. Antwerpen, Henri Aertssens, 1639. Klein in-8°. Gegraveerde titel, (10), 286gen.pp. Geïllustreerd met 25 gegraveerde emblematische voorstellingen door Willem Collaert. Volle lederen band met goudgestempelde platten en rug op vier ribben. Bijgevoegd: twee andere uitgaven (Amstelredams eer, 1639) en een Elzevier-drukje (1650). Tot.: 3 ex. Un lot de trois éditions 17ième siècle.
1126
(Grèce) F.C.H.L. Pouqueville, Voyage en Morée, à Constantinople, en Albanie et dans plusieurs autres parties. Paris, Gabon et Cie,1805. 3 tomes en 3 vol. in-8°. I: Page de titre, (1), VII, 542 pp.num., (1). Deux planches dont une dépliante, un tableau dépliant. II: (1), 287 pp.num., XV. Deux planches dont une dépliante. III: Page de titre, 344 pp.num. Une carte dépliante. Rel. orig, fin 19ième, en demi-mar. fauve, palmette à froid aux bords, plats de papier marbré mauve, dos lisse avec pièce de titre/ auteur en mar. rouge, pièce de tomaison en mar. vert. (Hyppolyte Gyselynck, etiquette sur contreplat). Mors faibles, bords frottés, rousseurs. Herkomst/provenance: Bibliothèque Zoo Anvers (cachet).
1127
(littérature) J.-F. La Harpe, Lycée ou cours de littérature ancienne et moderne. Paris, Baudouin Frères, 1827. 18 vol. in-8°. Broché sous couv. originale. Tel que paru. (€ 300-400)
(€ 150-200)
1124
1125
(New-Guinea) Johannes Müller, Die Humboldts-Bai und Cap Bonpland in Neu-Guinea. Berlin, Im Selbstverlag der Verfassers, 1864.Small in-4°. 36 num.p. Illustrated with seven plates. Orig. half green linen, black paper over boards with author and titel in gilt on upper plate. Some wear. Of utmost rarity. (€ 350-500) Herkomst/provenance: Library Antwerp Zoo (stamp).
(Cuba) Richard Harding Davis, Cuba in War Time. Illustrated by Frederic Remington. London, William Heineman, 1897. In-8°. 143 numb.pp. Orig. cover and wrapper. (€ 100-150)
1130
(généalogie) Manuels-Roret, Nouvel manuel complet du Blason ou Code Héraldique. Paris, A la Librairie Encyclopédique de Roret, 1854. In12°. 340 pp.num. Avec 12 planches dépliantes. Rel. orig. en demi-veau vert à petits coins, dos lisse. (€ 100-150)
(€ 400-600)
(antiquité) Pierre-Sylvain Maréchal, Les Antiquités d'Herculanium. Chez l'auteur, David Graveur, 1780. 70 vol. in-4°. 168/ 215/203/ 119/ 100/ 98/ 103pp.num. Abondemment illustré de quelques centaines de gravures. Manquent deux tomes. Rel. orig. en demi-veau vert à petits coins, bordé d'une roulette dorée, dos lisse, tranches marbrées. Dos du septième vol. abîmé. Merveilleux ensemble.
(€ 100-150)
1129
1128
(voyage) George Anson, Voyage autour du monde. Paris, Quillau/ Delorme/ Le Loup, 1750. 3 tomes en 4 vol. in-12°.I: Page de titre, (1), XXXIV, 283 pp.num., (4). II: Page de titre, (2), 215 pp.num., (1). III: Page de titre, (3), 218-468 pp.num., (1). IV: Page de titre, (3), 328 pp.num. Avec toutes les planches dépliantes, dont quelques avec déchirures, sans perte. Rel. mod. en demi simili-maroquin brun. (€ 100-150)
1131*
(De Hooghe) M. de Chertablon, La manière de se bien préparer à la Mort. Anvers, George Gallet, 1700. In-4°. 1 blanco, planche de titre gravée, page de titre, 63 pp.num. Avec 41 planches gravées d'après Romeyn de Hooghe. Certaines planches abîmées. Rel. orig. en plein veau brun, dos à faux nerfs. Traces d'usage. (€ 700-900) ILL p.28
1132
(heiligenleven) Epitome Vitae & Miraculorum S. Francisci. Antwerpen, Gerard Wolschat, 1631. Kl. in-8°. 75 gen.pp. 25 gegraveerde prenten. Orig. volle perkamenten band, vlakke rug. (€ 150-200)
1133
(band) Een laat 19de eeuws Parijs missaaltje ('Paroissien romain') gebonden in zilver ingelegd met halfreliëf in ivoor met voorstelling van Maria en Kindje Jezus in landschap. Intacte sloten, blauw getinte sneden waarop verguld stermotief. Bijgevoegd: miniatuur-opbergdoosje in lichtbruin leder, goudgestempeld. Tot.: 2 ex. (€ 100-150)
detail lot 1131
1134
(woordenboek) Martin Binnart, Dictionarium Teutonico - Latinum. Amsterdam, Henric Wetstenium, 1701. In-8°. Orig. volle bruine lederen band, rug met valse ribben. Voorplat wat ingescheurd. Bijgevoegd: Johannis Voet, Commentarium ad Pandectas. Den Haag, Petrus De Hondt, 1731. Gr. in-4°. 1180 gen.pp. Orig. volle lederen band. (€ 250-350)
1135
(literatuur) Johan van Beverwijck, Schat der Gesondheydt. Utrecht, Harman Specht, 1651. In-8°. 224 gen.pp. Bijgebonden: Schat der Ongesontheydt. 201 gen.pp./ Lof der Medicine Ofte Geneeskonste. 48 gen.pp./ Schat der Ongesontheydt. Het Tweede Deel. 152 gen.pp./ Inleydinge tot de Hollandtsche Genees-Middelen. 24 gen.pp./ Steen-Stuck. 31 gen.pp./ Heel-Konste. 121 gen.pp./ Vervolgh van de HeelKonste. 71 gen.pp. Orig. band, zwaar beschadigd, deels ontbrekend. (€ 100-150)
1136
(kant) Een groot 19de eeuws verzamelalbum met kantwerk. Un grand album 19ième siècle avec de très nombreuses pièces en dentelle. (€ 200-300)
(varia) Een gevarieerd lot oude boeken met o.m.: Marcus Marulic, Evangelistarium (Keulen, ex Melchioris Novesiani Officina, 1541, in-8°), het tweede en derde deel van 'Jaer-Boecken der Stadt Brugge (2 vol.in-8°, 1765), Guillaume Ogier, De Seven Hooft-Sonde (Antwerpen, weduwe Huyssens, 1715, in-8°, met kopergravuren door Caspar Bouttats), David Van Hoogstraten, Beschryving der heidensche goden en godinnen (Amsterdam, Adriaan Wor, 1742, in-8°). En ander 16de eeuws. Eerder gebruikte exemplaren, perkament en leder gebonden. Tot.: 6ex. Un lot varié de six livres anciens, reliés en parchemin et en cuir. Etat médiocre. (€ 120-140)
OUDE GRAFIEK / ESTAMPES ANCIENNES 1138
Een verzameling van acht 18de eeuwse heiligenprentjes, zgn. 'sanctjes' op perkament en papier met voorstelling van de heiligen Catharina, Lara, Catharina, Moeder Maria, bijbelse voorstellingen (Het Laatste Avondmaal, de Vlucht naar Egypte), bewaarengel en putti rond een hart. Alle ingekleurd. Diverse afmetingen. Vijf in kader. Tot.: 8 ex. Un lot de huit images pieuses gravées à l'eau-forte, rehaussées à l'aquarelle, datant du 18ième siècle. Dimensions variables. Cinq encadrées. (€ 200-240)
1139
GIUSEPPE ZOCCHI (1711-1767) Oude man gevoed door meisje op binnenplaats. Kopergravure. Getekend in de plaat. In kader. Samen met: twee andere, van dezelfde artiest. Tot.: 3 ex. Un lot de trois gravures au burin. Signées dans le cuivre. Encadrées. 470 x 310 mm (€ 150-200)
1140
ANONIEM / ANONYME 1/2 XIX Frankrijk/ France Meisjeshoofd. Druk. In kader. Tête d'une fille. Estampe. Encadrée. 225 x 165 mm (€ 150-200)
1141
1143
CORNELIS GALLE (1576-1650) Heilige Stanislaus met het kind Jezus. Originele koperplaat. Gesigneerd in de plaat. Bijgevoegd: twee andere koperplaten van Cornelis Van Merlen (1654-1723), Ecce Homo. 135 x 95 mm. En: Michiel Bunel, Christus bedaart de storm. 90 x 135 mm. Tot.: 3ex. Un lot de trois cuivres originales de planches figurant scènes religieuses (Saint Stanislas, Ecce Homo, Le Christ apaisant la tempête). 135 x 95 mm (€ 200-250)
1144
ROMEIN DE HOOGHE (1645-1708) Een gevarieerd lot van 34 kopergravuren uit de reeks 'Verklaring der Bybelsche Figuren over de vier Evangelisten', uitgegeven door Lindenberg. Sommige met verklarende legende onderaan. Sommige onder passe-partout. In box. Un lot varié de 34 planches gravées figurant scènes bibliques d'après les Evangélistes, publiées par Lindenberg. Quelques-unes légendées. Sous passe-partout. Sous box. 145 x 185 mm (x 34) (€ 300-400)
1145
ANONIEM / ANONYME XVI De kruisoprichting. Burijngravure in drie delen. Beschadigd. In kader. L'élévation de la croix. Gravure au burin en trois parties. Abîmée. Encadrée.
NICOLAS DE BRUYN (1570-1651) De Passie van Christus. Kopergravure. Een serie van twaalf. Alle gemonogrammeerd en gedateerd in de plaat 'NDB 1618'. Eén getekend 'N De Bruyn inventor et sculptor'. Mooie, gelijkmatige druk. Alle gemonteerd in passe-partout. In linnen schuifdoos. La passion du Christ. Gravure au burin. Une série de douze. Toutes monogrammées et datées dans la planche 'NDB 1618'. Une avec signature. Belle impression, petites marges. Montées sous passe-partout. Sous box. 195 x 135 mm (x 12)
(€ 300-400)
(€ 800-1000)
ANONIEM / ANONYME XIX De Lanssteek. Pentekening in bruine inkt. In kader. Le Christ en croix. Plume d'encre brune. Encadré. 220 x 165 mm (€ 150-200)
1142
1146
FRANCOIS PERRIER (1584-1650) 'Icones et segmenta illvstriuvm e marmore tabvlarvm...'. Ets. Suite van 50 prenten. De meeste gemonogrammeerd in de plaat 'FP'. Een blad beschadigd. Verschillende afmetingen. Suite de 50 gravures. Certaines monogrammées dans le cuivre. Une feuille abîmée. Dimensions variables. (€ 400-600)
1147
PHILIPS GALLE (1537-1612) Trojaanse Oorlog/ Odysseus' reizen. Suite van 24 burijngravures (een ontbreekt) en opdrachtpagina. Alle afgesneden tot in de plaat. Gemonteerd in album. Suite de 24 gravures au burin. Coupées dans le cuivre. Montées dans un album 19ième siècle. 250 x 310 mm (x24) (€ 600-800)
1148
JAN DE BISSCHOP (EPISCOPIUS) (1628-1672) 'Signorum veterum icones'. Tweede deel (eerste deel: Paradigmata graphices variorum artificum) volledig met titelgravure gevolgd door 100 gegraveerde voorstellingen van beelden van de Antieken naar Salviati, Vasari, De Gheyn, Poelenburg, De Bakker e.a., gedrukt op blauwachtig geschept papier, vervat in album. Suite de cent planches gravées d'après des statues antiques, sur papier bleuâtre. Cart. d'époque. 323 x 234 mm.
RAPHAEL SADELER II (1584-1632) Zeegezicht met Christus en zijn leerlingen in de storm op het meer van Galilea. Kopergravure naar ontwerp van Paul Bril. Gerestaureerd en verkleefd op drager. Christ apaisant la tempête. Gravure au burin d'après Paul Bril. Restaurations et collée. 198 x 266 mm (€ 100-120)
1151
LEON DAVENT (act. 1540-1556) Jachtscène met jongeman (Adonis ?) een everzwijn achternazittend in de rivier. Kopergravure. Ovaal. Naar ontwerp van Luca Penni (1500/1054-1556) of Francesco Primaticcio (1504-1570). Eén van de drie 'jachtprenten' die Davent graveerde naar ontwerp van de door Frans I naar Fontainebleau uitgenodigde Italiaanse Meesters. Scène de chasse avec jeune chasseur (Adonis?) chassant un sanglier. Gravure sur cuivre. De forme ovale. D'après dessins de Luca Penni ou Francesco Primaticcio. 285 x 375 mm (€ 300-400)
1152
CHRISTOFFEL JEGHER (1596-1652) Jezus Christus verleid door de duivel. Houtsnede naar Pieter-Paul Rubens (1577-1640). Lacunes (legende onderaan ontbreekt) en geplakt op drager. Jésus Christ tenté par le diable. Gravure sur bois d'après P.-P. Rubens. Lacunes. Collée sur support. 305 x 435 mm (€ 500-600)
1153
Maria van Egypte, gedragen door engelen. Houtsnede uit Hartmann Schedels 'Liber Chronicarum', uitgegeven in 1493. Kort afgesneden. Marie d'Egypte, supportée par deux anges. Gravure sur bois. Provenant du 'Liber Chronicarum' de Schedel, 1493. 215 x 135 mm
PETER DE JODE (1570-1634) 'Vita, mors, gesta et miracula quaedam selecta B.Catherinae Senensis' (Het leven van de Heilige Catharina van Siena) (1597). Kopergravure naar ontwerp van Francesco Vanni (1563-1610). Een reeks van 11 (van 12, titelgravure ontbreekt) kopergravuren. Brede marges. Mooie, contrastrijke drukken. Scènes de la vie de la Sainte Cathérine de Sienne. Une série (incomplète, gravure de titre manque) de 11 gravures sur cuivre. Belles marges. Belles impressions.
(€ 200-300)
(€ 750-900)
(€ 500-750)
1149
1150
1154*
REMBRANDT VAN RIJN (1606-1669) Portret van Johannes Lutma (1656). Ets op oosters papier, verstevigd met Japans papier. Kleine marges. Getekend en gedateerd in de plaat 'Rembrandt/ f 1656'. Met kleine imperfecties in de boord (klein scheurtje rechts, onderaan restauratie, links onderaan idem). Gemonteerd in passe-partout. Portrait de Johannes Lutma. Eau-forte sur papier oriental, renforcée de papier Japon. Signée et datée dans le cuivre 'Rembrandt/ f 1656'. Quelques restaurations aux bords. Montée sous passe-partout. 200 x 150 mm (€ 4000-6000) Lit.: White & Boon 276, 3/ 3e staat/ état.
oude tekeningen / DESSINS ANCIENS
1159
ANONIEM / ANONYME XVI Blad uit 16de eeuws getijdenboek met voorstelling van Christus Koning. Afgeknipte boord. Gevat in 18de eeuwse houten kadertje. Feuille d'un livre d'heures représentant Jésus Christ comme roi. Coupé. Encadré. 165 x 130 mm (495 x 335 mm)
ANTON OVERLAET (1720-1774) toe te schrijven aan/ à attribuer à Boerendans. In gesprek. Aan het vuur. Lot van vier pentekeningen in bruine inkt. Tondo. Twee getekend 'A.Overlaet f 1769' en 'A.Overlaet f 1771'. In één kader. Vochtschade. Danse de paysans. La conversation. Près du feu. Un lot de quatre. Encre brune. Deux signés et datés. Montés dans un cadre. Traces d'humidité. Diam.: 5.5/8
(€ 200-300)
(€ 150-200)
1156
1160
1155
ANTON OVERLAET (1720-1774) Drinkebroers. Pentekening in bruine inkt. Naar David Teniers. Getekend 'Anthonius Overlaet Calame deliniavit Antv 1764'. In kader. Hommes buvant. Encre brune. D'après David Teniers. Signé et daté. Encadré. 270 x 190 mm (€ 100-150)
ANTON OVERLAET (1720-1774) Landschappen met personages. Pentekening in bruine inkt. Tondo. Reeks van vier. Getekend en gedateerd 'A.Overlaet f.1769'. Alle in kader. Paysages animés. Encre brune. Suite de quatre. Signés et datés. Encadrés. Diam.: 95 mm (x4) (€ 200-300)
1157
ANTON OVERLAET (1720-1774) Portret van een edelman. Pentekening in bruine inkt op perkament. Ovaal. Getekend en gedateerd 'Antonius Overlaet Ad Vivum Deliniavit Anv 1751'. In kader. Portrait d'un homme noble. Encre brune sur vélin. Ovale. Signé et daté. Encadré. 110 x 90 mm
1161
DOMENICO PIOLA (1627 - 1703) genre Jacob en Rebekka bij de bron. Pentekening in bruine inkt. In kader. Jacob et Rebecca près d'une source. Encre brune. Encadré. 240 x 360 mm (€ 750-1000)
(€ 150-180) Herkomst/ provenance: Ex-verzameling Henri Schuermans (collectiestempel).
1158
ANTON OVERLAET (1720-1774) De vijfzintuigen. Pentekening in bruine inkt. Getekend en gedateerd 'A Overlaet Antv 1762'. In kader. Eigenhandig getiteld. Les cinq sens. Encre brune. Signé, daté et titré. 65 x 50 mm (€ 500-750) Herkomst/ provenance: Ex-verzameling Henri Schuermans (collectiestempel).
PIETER PAUL RUBENS (1577-1640) omgeving/ entourage Jonge moeder met twee kinderen. Zwart en wit krijt. Inscriptie onderaan links. In kader. Jeune mère et deux enfants. Dessin à la craie noire et blanche. Inscription en bas à gauche. Encadré. 28 x 20 (€ 800-1000)
1164
ANONIEM / ANONYME XVII Vlaamse school/ école flamande Vermoedelijk ontwerp voor een titelgravure met voorstelling van Madonna met kind in guirlande met stad op de achtergrond. Penseeltekening in rood krijt, gehoogd met witte gouache, handtekening dragend 'Francesco Vanni'. In kader. Kunstenaar wellicht beïnvloed door Jacob Jordaens. Projet pour gravure de titre avec Madonne et enfant dans une guirlande avec une ville sur l'arrière plan. Craie rouge, rehaussé de gouache. Porte signature 'Francesco Vanni'. Sous l'influence de Jacques Jordaens. Encadré. 305 x 195 mm (€ 1250-1500)
1162
ZACHARIAS BLIJHOOFT (ca. 1630-1680) Geanimeerde scène met personages voor een kasteel. Pentekening in bruine inkt, grijs gewassen. Getekend en gedateerd 'Z. Blijhooft 1671'. Aan de bovenzijde gemonteerd op drager. Een minieme perforatie links. Scène animée devant un chateau. Encre brune, lavis gris. Signé et daté. Monté sur support par le bord supérieur. Petite perforation à gauche. 187 x 173 mm (€ 800-1000)
1165
ANONIEM / ANONYME XVIII Twee rozentakken. Potlood. Beide met annotatie in bruine inkt. Beide in kader. Deux tigues de roziers. Mine de plomb. Annotés à l'encre brune. Encadrés. (€ 250-350)
1166*
HANS BOL (1533-1594) Rustende reizigers op een beboste heuvel met stad op de achtergrond. Penseeltekening in Oost-Indische inkt, grijs gewassen. Rond. Op papier met watermerk (onduidelijk). Getekend en gedateerd 'HBol/ 1585'. Extensive landscape with resting travelers, a town beyond. Grey wash on paper (with watermark). Round. Signed and dated 'HBol/ 1585'. Diam.: 164 mm (€ 20000-25000) Herkomst/provenance: A.J. van Huffel’s Antiquariaat (F.W.G. Théonville), Utrecht, 14-15 februari 1966, nr. 479, (afgebeeld/ illustrated); Antwerpen, privé-collectie/ Antwerp, private collection
1167* ANTOON VAN DYCK (1599-1641) toe te schrijven aan/to be attributed to Studieblad voor ruiters. Penseeltekening in bruine inkt op gefiligraneerd papier (pelgrim in cirkel). Latere inscriptie 'Van Dyck'. Horsemen. Drawing in brown washed ink. Watermark: encircled pilgrim. Inscription 'Van Dyck'. 284 (315) x 478 (480) mm (€ 25000-30000) ILL recto cover Herkomst/provenance: Antwerpen/ Antwerp, private collectie/ private collection
Recto: studieblad met mansfiguren te paard, verwikkeld in een schermutseling, gewapend met zwaarden en speren, sommige verscholen achter schilden. Verso: opzijkijkende Arabische ruiter met paard, het hoofd gebogen met rechts zelfde voorstelling, verkleind, in pen. Het blad is schuin afgesneden (van 284 tot 315 mm). Het watermerk komt overeen met dat op sommige vroege Rubens-tekeningen, zoals er recentelijk een werd verkocht bij Christie's New York, 29 januari 2015, lot 63. Het gaat hier om een Italiaans papier, beschreven door Westfehling, Wallraf-Richartz-Jahrbuch, LXII, 2001, p. 209-10.
1167 verso
Recto: Men on horseback, armed with swords and shields. On the reverse: Arab horseman, head inclined. On the right side same image, smaller. Sheet partially cut. The watermark of this sheet appears on some early Rubens drawings like the one recently auctioned at Christie's in NY, 29 January 2015, lot 63, ill. in colour. (Peter Paul Rubens after Michelangelo, Two naked Men pulled downwards by Demons and lifted upwards by three robed Figures, Black and red chalk, 467 x 690 mm. On two joined sheets of a sketchbook.). It is Italian paper, described by Westfehling, Cologne, in Wallraf-Richartz-Jahrbuch, LXII, 2001, p. 209-10.
LITERATUUR / littérature 1168
(Verlaine) Paul Verlaine, Sagesse. Avec un portrait gravé à l'eau-forte par Charles Samson, d'après le tableau d'Eugène Carrière. Paris, Edgar Malfère éditeur, 1929. In-8°. 131pp.num. Plein mar. bleu nuit, plats ornés de filets et triangles dorés. On joint: quatre autres livres du 19ième siècle dont Le Moniteur de la Mode (1856) contenant planches (coloriées) de mode. Tot.: 5 ex.
1172
(Boon) Louis Paul Boon, Verzameld Werk 1/ 2/ 4/ 5/ 8/ 9/ 14 en 16. Antwerpen/ Amsterdam, De Arbeiderspers, 2007/ 2008/ 2005/ 2005/ 2007/2006/ 2005/ 2008. 8 vol. in-8°. 466/ 424/172/ 268/ 426/ 63/ 927/ 973 gen.pp. Orig. half perkamenten banden, groen kartonnen platten. Schitterende set. Louis Paul Boon, Œuvres. Un lot de huit ouvrages.
(Huard) Gustave Flaubert, Madame Bovary. Mœurs de province. Eauxfortes de Ch. Huard. Paris, Javal & Bourdeaux, 1930. Gr. in-4° en-ff. Tir. lim. et num. à la presse, un des 100 ex. sur Arches, nr. 164. Avec un état avec remarques de planches. Couv. et emboîtage. (€ 100-150)
1170
(Dickens) Charles Dickens, Bleak House. London, Bradbury and Evans, 1853. In-8°. Eerste uitgave met 39 ill. van H.K.Browne. Groen halflederen band met hoekverstevigingen en rug op vier valse ribben. Bijgevoegd: The adverts. Edition originale de Bleak House de Charles Dickens. Rel.en demi-mar. vert. Rare. (€ 200-250)
1171
(Dickens) Charles Dickens, The posthumous papers of the Pickwick Club. Forty-three illustrations by R.Seymour and Phiz. London, Chapman and Hall, 1837. In-8°. 609gen.pp. Eerste uitgave. Roestvlekkig. Originele purper marokijn, rug op vijf vergulde ribben. Bijgevoegd: Poems of Henry Wadsworth Longfellow. New revised edition. Boston, Houghton/ Mifflin and Co, z.d. In-8°. Purper halfmarokijn met met rood leder ingelegde stervormige motieven op vergulde tussenribben. Tot.: 2ex. Un lot de deux editions Dickens et Longfellow, joliment reliées. (€ 200-250)
FELIX TIMMERMANS (1886-1947) Stadsgezichten en landschappen. Een reeks van 11 tekeningen. Potlood en inkt. De meeste met monogram 'F'. Drie recto-verso. Een met aantekeningen op verso. Er zijn gezichten bij uit Freiburg, Malmedy, Luzern, Sigriswil ... Verschillende afmetingen. Un lot de 11 dessins. Dimensions variables. (€ 150-200)
1177
(€ 100-150)
1169
1176
1173
(Yoors) Het Brandglas-Poëem van pelgrim E. Yoors. Tekst van L. Reypens. Antwerpen, De Sikkel, (1929). Los in-fol. 5 gen.pp.37 prenten, gehoogd met pochoir (witte gouache). Drie prenten bij het voorwoord. Orig. half bordeaux linnen map, sluitlinten. Adembenemende set. Zeer zeldzaam. Album contenant 40 planches rehaussées au pochoir. Sous farde originale. De la plus grande fraîcheur. D'une grande rareté. (€ 200-300)
1174
FELIX TIMMERMANS (1886-1947) 'Teekeningen'. Twaalf prenten, gehoogd. In orig. mapje. Schitterende staat. Bijgevoegd van dezelfde: Schoon Lier. Brussel/ Amsterdam, N.V. Standaard Boekhandel/ P.N. Van Kampen, s.d. In-4°. Een van de 275 op de pers gen. ex. op Featherweight, nr. 26. Ingenaaid onder orig. omslag. (€ 150-200)
FELIX TIMMERMANS (1886-1947) Portretten. Zwart en grijs potlood, inkt. Bijna alle gemonogrammeerd 'F'. Enkele recto-verso. Een met tekst op verso. Verschillende afmetingen. Tot.: 16 ex. Un lot de 16 portraits. Techniques mixtes. Monogrammés. (€ 400-600)
1178
FELIX TIMMERMANS (1886-1947) Man in kapmantel (naar P.B.). Grijs gewassen inkt. Gemonogrammeerd 'F' en met annotatie 'NAAR P.B.'. Op verso kaartje 'Willemsfonds/ Felix Timmermans/ Een causerie... Januari 1930'. Homme avec manteau. Lavis d'encre de Chine. Monogrammé et annoté. 138 x 90 mm (€ 150-200)
1179
FELIX TIMMERMANS (1886-1947) Galjoen. Inkt en kleurpotlood. Op verso briefkaart met naamstempel. Met annotatie (andere hand). Met vier gaatjes in de hoeken. Bateau. Encre de Chine et crayon de couleurs. 86 x 138 mm (€ 100-150)
1175
1180*
(€ 150-200)
(€ 500-750) ILL p.37
(Timmermans) Felix Timmermans, Boerenpsalm. Antwerpen, De Papegaai, s.d. Los in-4°. Een van de 350 met de hand gen. ex., nr. 279. Met de drie portretten, een afdruk van het onbruikbaar gemaakte blok en de tekening door de auteur. Los in kaft, doos.
FELIX TIMMERMANS (1886-1947) Zelfportret in Solothurn. Potlood en blauwe inkt op enveloppe. Gemonogrammeerd in potlood 'F'. Autoportrait à Solothurn. Mine de plomb et encre sur enveloppe. Monogrammé. 155 x 125 mm
1180
1181
FELIX TIMMERMANS (1886-1947) Portret van Stijn Streuvels. Potlood. Gemonogrammeerd 'F'. Bijgevoegd: Portret van August Vermeylen. Blauw potlood. Gemonogrammeerd 'F'. Met annotatie 'Gust'. Deux portraits. Crayon/ mine de plomb. 108 x 85/ 106 x 85 mm (€ 150-200)
1182
FELIX TIMMERMANS (1886-1947) Zelfportret. Zwart potlood. Gemonogrammeerd 'F'. Met verschillende aanzetten tot andere zelfportretten en portretten op zelfde kant van het blad. Eveneens gemonogrammeerd. Met op verso: 'Plus est en vous'. Handgeschreven tekst, blauwe inkt. Met verbeteringen en herschrijvingen, in inkt en potlood. Autoportrait et autres portraits. Crayon noir. Au verso: 'Plus est en vous'. Texte autographe. 105 x 95 (275 x 210) mm
1183
FELIX TIMMERMANS (1886-1947) Portret van Ernest Claes. Zwart krijt. Gemonogrammeerd 'F'. Met annotatie 'Nest'. Bijgevoegd van dezelfde: Portretten van Lodewijk de Vocht (?), Pater Van Mierlo, Professor van Engelen, Professor Carnoy en andere. Grijs en zwart potlood. Tot.: 9 ex. Neuf portraits. Crayon noir et mine de plomb. Monogrammés et annotés. 166 x 105 mm (€ 300-400)
(€ 250-300)
Kunstboeken / Livres d"art 1184
(Cantré) De historie van Grisostomo en Marcela. Uit het Spaans van Cervantes door Eug. De Bock. Houtsneden van Jozef Cantré. Antwerpen / Arnhem, De Sikkel / Van Loghum Slaterus & Visser, z.d. In-4°. 52gen. pp. Eén van de 50 op Covenant-papier (n°18), niet-gesneden. Puntgaaf. Origineel uitgeverskarton. (€ 150-200)
1185
(varia) Een gevarieerd lot moderne uitgaven met o.a. werk van Romain Rolland (Peter und Lutz, 3de uitgave, 1923, houtsneden van Frans Masereel), Junge Kunst in Frankreich, Belgien und Deutschland (Leipzig, 1920, ill.), Klabund (Mohammed, Berlijn, 1921, omslag door Max Slevogt), Henry Van de Velde (Amo, Insel Verlag, 1955), Junge Kunst: Bernhard Hoetger (Leizpig, 1919), Robert G. Ingersoll (Crimes against criminals, private press The Roycrofters, New York, 1906), Gedichte von Nikolaus Lenau (in-8° carré, z.d.), Almanach Fritz Gurlit 1920, Nikolai Gogol (Das Bildnis, Stuttgart, Julius Hoffmann, 1920), Stefan Zweig (Der Zwang, mit 10 Holzschnitten von Frans Masereel, z.d.), Maurice Maeterlinck, Henri Boutet pointes-sèches (1898, tir. lim.et num.), e.a. Tot.: ong. 20 ex. Un lot varié de livres divers: Romain Rolland (Peter und Lutz, 3ième éd., 1923, bois de Frans Masereel), Junge Kunst in Frankreich, Belgien und Deutschland (Leipzig, 1920, ill.), Klabund (Mohammed, Berlijn, 1921, couv. Max Slevogt), Henry Van de Velde (Amo, Insel Verlag, 1955), Junge Kunst: Bernhard Hoetger (Leizpig, 1919), Robert G. Ingersoll (Crimes against criminals, private press The Roycrofters, New York, 1906), Gedichte von Nikolaus Lenau (in-8° carré, z.d.), Almanach Fritz Gurlit 1920, Nikolai Gogol (Das Bildnis, Stuttgart, Julius Hoffmann, 1920), Stefan Zweig (Der Zwang, mit 10 Holzschnitten von Frans Masereel, z.d.), Maurice Maeterlinck, Henri Boutet pointes-sèches (1898, tir.lim.et num.), e.a. Tot.: env. 20 ex. (€ 100-150)
1186
(varia) Een gevarieerd lot fraai gebonden vroeg 20ste eeuwse Franse uitgaven over kunst en literatuur met o.a. monografie over J.-H.Fragonard, Corot, Fra Angelico, 'les arts méconnus' en Molière. Samen met: catalogus Troisième congrès international des Arts Décoratifs à Anvers (1930) En: twee uitgaven door Alphonse Lemerre en Poulet-Malassis. Tot.: 9 ex. Un lot de neuf éditions joliment reliées traitant l'art et la litterature. (€ 100-150)
1187
(Wijdeveld) J.W. Schotman, Der Geesten Gemoeting: Vier Morgenlandse Dromen in Verzen. Amsterdam, Van Holkema & Warendorf's Uitgevers Maatschappij, 1927. 5 vol.los in-8°. Eén van de 500 gen.ex. (n°19). Boek I: Higo, II: Baishu,III: Nju Ying,IV: Yueh-Lahn,V: Aantekeningen en Verklaringen). Ontwerp en typografie door Hendrikus Theodorus Wijdeveld (1885-1987). Origineel uitgeverslinnen met intacte sloten. (€ 100-150)
1188*
(Werkman) Hommage à Werkman. The Next Call 9. WERKMAN, H. N. (Hendrik Nicolaas), HENKELS, F. R. A., SANDBERG, W., MARTIN, Kurt, GRIESHABER, H. A. P., GREVE, H. L., GREGOR, Riccarda, SCHWÖBEL, Herbert, KIESS, Emil, UBAC, Raoul, GEYER, Wilhelm, RENZ, Walter, OBERLE, Werner, RUOFF, Fritz, ERHARDT, Hans Martin, et al. Published by Buchhandlung Fritz Eggert (and George Wittenborn, Inc., New York), Stuttgart, 1957. In-4°. First edition, first printing. Hardcover. Photographically illustrated paper-covered boards with title stamped in black on quarter-bound linen spine; no dust jacket as issued; contained in original cardboard box. Facsimile reproductions of Werkman's graphic and typographical work (on a wide variety of paper stocks and sizes). Prints by numerous artists (including H. A. P. Grieshaber, Riccarda Gregor, Herbert Schwöbel, Emil Kiess, Raoul Ubac, Wilhelm Geyer, Walter Renz, Werner Oberle, Fritz Ruoff, Hans Martin Erhardt and students
from the Kunstakademie Karlsruhe), reproduced on a wide variety of paper stocks. Essays (in German) by F. R. A. Henkels, W. Sandberg and Kurt Martin. Chronology of Werkman's life (in Dutch and German) by F. R. A. Henkels. Unpaginated (approximately 200 pp.), with four-color and black-and-white plates throughout. Fine. A near-pristine copy, with only slight toning to the edges of a few pages. An exquisite publication with an important historical provenance. This publication exerted a profound influence on Robert Heinecken, who referenced it (literally) in the title and form of his "MANSMAG: Homage to Werkman and Cavalcade," as well as numerous other projects throughout his career. Werkman's innovative printing techniques and politically engaged artistic work found echoes in Heinecken's pioneering photographic printmaking, dynamic graphic sensibility, dadaist themes, and his willingness to take on controversial topics, such as war, sexism, and consumerism.From Alston W. Purvis: "Dutch designer and printmaker Hendrik Werkman (1882-1945) is best known for his innovative printing techniques and avant-garde typography. As publisher of De Blauwe Schuit, a series of underground booklets produced by Jewish dissident poets and writers during the Nazi occupation of Holland, Werkman was imprisoned by German secret police in 1945 and executed without trial just three days before the country's liberation. His self-produced magazine The Next Call. included typographical and other printmaking experiments as well as the designer's own dadaist poems and texts. Werkman also developed a printmaking process he called 'hot printing', a technique incorporating found materials that added repeated design elements directly onto the paper - all without the use of a printing press. Although much of his work was destroyed at the time of his execution, the remarkable examples that remain tell the story of a maverick designer and typographer whose graphic vision was playful, bold, experimental and unwaveringly optimistic. (€ 500-600) ILL p.39 1188
1190
1189*
(moderne grafiek) Curt Glaser, Die Graphik der Neuzeit. Vom Anfang des XIX. Jahrhunderts bis zur Gegenwart. Mit 486 Abbildungen. Berlin, Bruno Cassirer, 1922. In-4°. 585gen.pp. Eén van de 150 ex. (n°45) volledig met 4 originele etsen van Lovis Corinth ('Tiergartenlandschaft', Müller 476) Edvard Munch ('Kinderkopf', Schiefler 250 IIa), Max Pechstein ('Fischerfamilie', Krüger R 127), Hans Purrmann ('Landschaft', Heilmann 97b), 1 originele litho van Max Liebermann ('Der Barmherzige Samariter', Schiefler 347) en 1 houtsnede van Max Slevogt ('Tischkarte', Rümann 24). Volle roodmarokijnen band met rug op vijf goudgestempelde ribben, vergulde omlijsting op platten. Kopsnede verguld. Prachtexemplaar. (€ 500-600) ILL p.5 Herkomst/ provenance: Ex-libris H.Boekenoogen, Paul Brandt
1190*
(Blaue Reiter-Leo Gestel) Der Blaue Reiter. Herausgeber: Kandinsky. Franz Marc. Zweite Auflage. München, R.Piper & Co, 1914. In-4°. 140gen.pp. Volledig met tekstbijdragen van Franz Marc, Wassily Kandinsky, vier met de hand ingekleurde platen buiten de tekst (w.o. 'Pferde' van Marc en 'Komposition n°4' van Kandinsky) en talrijke zwart-wit illustraties binnen en buiten de tekst van o.m. Picasso, August Macke, Kirchner, Hans Baldung Grien, toegepaste oude kunst, speciaal ontworpen lettrines en vignetten en partituren van Arnold Schönberg, Alban Berg en Anton von Webern. Origineel polychroom bedrukt uitgeverslinnen met vlakke rug met ontwerp van Kandinsky.
Origineel bedrukt uitgeverskarton, licht gespot. Eén van de belangrijkste 20ste eeuwse kunsttheoretische werken waarvan de drie eerste uitgaven alle verschenen in 1912. Bijgevoegd: Hugo Zehder, Wassily Kandinsky. Unter autorisierter Benutzung der russischen Selbstbiographie. Mit einem Farbendruck, acht Netzätzungen und vier Strichätzungen. Dresden, Rudolf Kämmerer Verlag, 1920. In-8°. 53gen.pp. + 10 buitentekstplaten. Origineel bedrukt uitgeverskarton, onderaan gescheurd. Tot.: 2 ex. (€ 200-250)
1192
(futurisme) Die Futuristen. Umberto Boccioni, Carlo D. Carra, Luigi Russolo, Gino Severini. Tentoonstellingscatalogus, uitgegeven door Gesellschaft zur Förderung moderner Kunst, z.d. (1912). Uitgeversomslag. Bijgevoegd: Ozenfant & Jeanneret, La peinture moderne. Paris, Les éditions G.Crès, s.d. (1927). In-8°. Rel.demi-veau bleu foncé. En: Ernst Kallai, Neue Malerei in Ungarn. Leipzig, Klinkhardt & Biermann, 1925. Spotting. Bedrukt uitgeverskarton. Tot.: 3ex. (€ 100-120)
1191
(Kandinsky) Kandinsky, Über das Geistige in der Kunst insbesondere in der Malerei. Mit acht Tafeln und zehn Originalholzschitten. Zweite Auflage. München, R.Piper & Co, 1912. In-8°. 125gen.pp. Ill.
(De Vlaminck) Georges Duhamel, Trois journées de la tribu. Avec quatre lithographies et dix gravures sur bois par M.De Vlaminck. Paris, Editions de la NRF, 1921. In-4°. Un des 300 ex. (n°250) sur vélin pur fil LafumaNavarre. Couv.d'éd. On joint: Florent Fels, Vlaminck. Paris, Marcel Seheur, 1928. In-4°. 205pp.num. Abondamment ill. Couv.d'éd. Tot.: 2ex. (€ 100-120)
1196
(Pechstein-Marc-Kubin) Max Osborn, Max Pechstein. Berlin, Im Propyläen-Verlag, 1922. In-4°. 245gen.pp. Volledig met 8 kleur- en 135 in-texto zwart-wit afbeeldingen. Kartonnen uitgeversband met rug in blauw bedrukt linnen. Samen met: Alois J.Schardt, Franz Marc. Berlin, Rembrandt-Verlag, 1936. In-4°. 176gen.pp. Geïll. met 115 platen. Vol linnen uitgeversband met ill. op voorplat. En: Hermann Esswein, Alfred Kubin. Der Künstler und sein Werk. München, Verlegt bei Georg Müller, s.d. (1915). In-4°. 82gen.pp. Volledig met portret in fototypie, 26 in-texto en 82 buitentekstplaten op simili-Japans papier waarvan 3 in kleur, ingekleefd. Bedrukt uitgeverskarton met perkamenten rug. Zeldzaam. Tot.: 3ex. (€ 150-180)
1193
(Redon) André Mellerio, Odilon Redon. Peintre, dessinateur et graveur. Paris, H.Floury, 1923. In-4°. 215pp. num. Nombreuses ill. dont lithographies. Couv. originale rempliée ill. Rare.
1197
(Zadkine) Czwiklitzer, Ossip Zadkine. Le sculpteur-graveur de 1919 à 1967. Première partie: Eaux-fortes. Deuxième partie: Lithographies. Préface de Jean Adhémar. Chez l'auteur, 1967. In-4°. Sous jaquette impr., sous emboîtage orig.
(Le Sidaner) Camille Mauclair. Henri Le Sidaner. Paris, Galeries Georges Petit - Henri Floury, 1928. In-4°. 262pp.num. Complet des deux pointes-sèches originales sous serpente légendée de Henri Le Sidaner (le Pavillon dans les arbres et la Nappe rose) et de 4 planches en couleurs rapportées sous serpente légendée, 205 illustrations dans le texte et horstexte. Demi-mar.bleu nuit à coins, dos à 5 nerfs, titre et auteur sur étiquette de mar. rouge. Bel ex. On joint: Yann Farinaux-Le Sidaner, Le Sidaner. L'œuvre peint et gravé. Préface de Rémy Le Sidaner. S.l., Editions André Sauret, 1989. In-4°. 390pp.num. Jaquette ill., sous carton. Tot.: 2ex.
(€ 160-200)
(€ 120-150)
(€ 100-150)
(€ 800-1000) ILL p.40, 60 Herkomst/provenance: Leo Gestel (handschrift 'Leo Gestel/ A'dam/ Juni '14').
1198
(expressionisme) Een gevarieerd lot van vier vroeg 20ste eeuwse geïllustreerde uitgaven: Hermann Bahr, Expressionismus (München, Delphin Verlag, 1919, 3de uitgave, bedrukt uitgeverskarton), Paul Fechter, Der Expressionismus (München, R.Piper & Co Verlag, 1920, geïll. omslag), Max Raphael, Von Monet zu Picasso (München, Delphin Verlag, 1919, 2de uitgave, uitgeverskarton) en Eckart von Sydow, Die Deutsche expressionistische Kultur und Malerei (Berlin, Furche Verlag, 1920, met handgeschreven opdracht, gedateerd 1922). Tot.: 4 ex. (€ 100-120)
1199
(kubisme) Een gevarieerd lot van vier vroeg 20ste eeuwse geïllustreerde uitgaven: Rudolf Blümmer, Der Geist des Kubismus und die Künste (Berlin, Verlag Der Sturm, 1921, omslag door Fernand Léger), Gino Severini, Du cubisme au classicisme (Paris, J.Povolozky, 1921, 6ième éd.), Guillaume Apollinaire, Les peintres cubistes (Genève, Pierre Cailler, 1950) en Paul Mahlberg (red.), Beiträge zur Kunst des XIX. Jahrhunderts und unserer Zeit (Düsseldorf, Ernst Ohle, 1913). Tot.: 4ex. (€ 100-120)
(Picasso graficus) Bernhard Geiser, Picasso peintre-graveur. Catalogue illustré de l'œuvre gravé et lithographié 1899-1931. Berne, chez l'auteur, 1933. In-4°. Eén van de 500 ex. Recente band. Samen met: Georges Bloch, Picasso. Catalogue de l'œuvre gravé et lithographié 1904-1967. Bern, Kornfeld & Klipstein, 1968. In-4°. 310pp.num. Jaquette. Bel ex. Tot.: 2ex. (€ 120-150)
1201
(moderne kunst) Een gevarieerd lot kunstboeken over o.m. Paul Gauguin (Noa Noa, Berlin, s.d. (1925 ?) en 'Vorher und nachher', 1920), Gino Severini (door Paul Fierens, 1936, gen.ex. 28/100),
Maurice de Vlaminck (door Florent Fels, 1928), beeldhouwkunst ('Sculpture of the twentieth century, MOMA, 1952), kunstgroep Der Sturm (1954) en kunstpsychologie (André Malraux, Psychologie de l'art, Skira, 1947). Bijgevoegd: Georges Duhamel, Trois journées de la tribu. Avec quatre lithographies et dix gravures sur bois par M.De Vlaminck. Paris, NRF, 1921. In-8°. Tir.lim. et num. 250/300. Couv.d'éd. En: Sélection Cahier 2; Gustave De Smet. Anvers, Editions Sélection, 1928. In-8°. 136pp.num. Couv.d'éd. En: Les écrits de James Ensor. Bruxelles, Editions Sélection, 1921. In-8°. 161pp.num. Tir.lim.et num. 184/500 sur Hollande. Tot.: 11 ex. (€ 100-120)
1202
(Belgische kunst rond 1900) Een gevarieerd lot van vier kunstboeken: Rik Wouters (door Olivier Bertrand, 2000), expocatalogus 'Rond 1900. Kunst op papier in Nederland' (A'dam, Rijksmuseum, 2000), 'Het impressionisme en het fauvisme in België' (door Serge Goyens de Heusch, 1988, schuifdoos) en 'SintMartens Latem. Kunstenaarsdorp in Vlaanderen' (door Piet Boyens, 1992, schuifdoos). Tot.: 4ex.
1203
(monografieën) Een verzameling interessante monografieën van vnl. 16de en 17de eeuwse graveurs en schilders uit de Lage Landen: Van de Passe (L'œuvre gravé, door Franken, 1881), Rubens (catalogue des estampes gravées d'après Rubens, door Voorhelm Schneevoogt, 1873, geannoteerd werkexemplaar, zeldzaam!), Jacob De Wit (door Staring, 1958), Cornelis Visscher (door Johann Wussin, 1865), Dirk Volckertszoon Coornhert, Jonas Suyderhoef (door H.Hymans, 1863), Antoni Waterloo (door Wessely, 1891), Jakob Adriaensz Backer (door Bauch,
1926, ex-libris Kunsthandel Goudstikker), J.De Beijer (œuvrecatalogus, 1969), Albrecht Altdorfer (door Waldmann, 1923), Antoni Waterloo (door Adam Bartsch, 1795), Pieter Lastman (door Kurt Freise, 1911), Antoon Van Dijck (door Wibiral, 1877), Govaert Flinck (door J.W.Von Moltke, 1965), The Bosschaert Dynasty (door Bol, 1960, gen.ex.) en Roelant Roghman (De Kasteeltekeningen I-II 1989). Tot.: ong. 18 ex./ 1 doos (€ 140-180)
1204
(Bresdin) Dirk Van Gelder, Rodolphe Bresdin. Monographie en trois parties. La Haye, Martinus Nijhoff, 1976. 2 vol.in-4°. 208/159pp.num. Complet des deux volumes (monographie + catalogue raisonné de l'œuvre gravé). Richement ill. Pleine toile écrue en étui à l'identique. d'éd. (€ 150-250)
1205
(Jan Van Goyen) Beck, Jan Van Goyen 1596-1656. Ein Œuvreverzeichnis in zwei Banden. mit einem Geleitwort von Wolfgang Stechow. I. Einfuhrung Katalog der Handzeichnungen [- II. Katalog der Gemalde. Amsterdam, Van Gendt & Co., 1972-73. 2 vol.in4°. 354/562gen.pp. Zonder het later verschenen derde en vierde deel. Stofwikkel, in schuifdoos. (€ 150-200)
1206
(Hollandse tekeningen) Walther Bernt, Die Niederländischen Zeichner des 17. Jahrhunderts. Zwei Bände mit 705 Abbildungen. Mit einem Geleitwort von J.Q.Van Regteren Altena. München, Verlag F.Bruckmann, 1957-58. 2 vol.in-4°. Eerste deel: Aken-Koninck, tweede deel: LaerWyck. Origineel groen uitgeverslinnen. (€ 150-180) detail lot 1211
1207
(Luyken) P.Van Eeghen, Het werk van Jan en Casper Luyken. Met medewerking van J.Ph. Van der Kellen. Met 56 platen. Amsterdam, Frederik Muller, 1905. 2 vol.in-4°. Uitgeversomslag. Standaardwerk over de tekeningen, prenten en illustraties in boekvorm.
1211*
(tekeningen 17de eeuw) Werner Sumowski, Drawings of the Rembrandt School. New York, Abaris Books, 1979-92. 10 vol.in-4°. Rood linnen. Mooie en zeldzame set. (€ 1000-1250) ILL p.43
(€ 100-120)
1208
(arts graphiques XIX) Charles Le Blanc, Manuel de l'amateur d'estampes contenant le dictionnaire des graveurs de toutes les nations. Paris, Emile Bouillon, 1854-88. 4 vol. in-8°. Demi-mar. rouge à coins, titre et tomaison sur dos à 5 nerfs, tête dorée.
1212
(Goltzius) E.K.J.Reznicek, Die Zeichnungen von Hendrick Goltzius. Mit einem beschreibenden Katalog. Utrecht, Haentjes Dekker & Gumbert, 1961. 2 vol. klein in-4°. Volledige catalogus met 419 gerepertorieerde tekeningen. Onder schuifdoos.
1215
(Toulouse-Lautrec/ Cézanne) Een gevarieerd lot monografieën en catalogen: Julius Meier-Graefe, Cézanne und sein Kreis. Mit 127 Tonätzungen und fünfzehn Heliogravüren. München, R.Piper and Co, 1920. In-4°. 206gen.pp. En: Diehl, E.Goerg. Paris, Editions de Clermont, 1947. Petit in-4°. Un des 150 ex. num. (66) contenant deux eaux-fortes orig. Couv.orig. ill. Sous emboîtage. Et: Jean Adhémar, Toulouse-Lautrec. Lithographies, pointes-sèches. Amsterdam, H.J.W.Becht, 1965. In-4°. 369pp.num. Jaquette. Et trois autres. Tot.: 6 ex. (€ 100-120)
(€ 120-150)
(€ 100-150)
1209
(oude tekeningen) Een verzameling naslagwerken over 16de en 17de eeuwse tekenkunst uit de Lage Landen met o.a. uitgaven Rijksmuseum (Tekeningen van Rembrandt, Nederlandse tekeningen omstreeks 1600, Nederlandse tekenaars in Italië), werk over Claude Lorrain, Gérard de Lairesse, Rembrandt Van Rijn, Hans Vredeman de Vries (Tussen stadspaleizen en luchtkastelen, 2002), Constantijn Huygens, catalogi Albertina Wenen, Rijksmuseum Amsterdam en Hermitage Leningrad, The Ashmolean Museum Oxford, etc. Tot.: ong. 16 ex./ 1 doos (€ 100-150)
1210
(Van de Velde) Van de Velde drawings. A catalogue of drawings in the National Maritime Museum made by the elder & the younger Willem Van de Velde. Cambridge, for the National Maritime Museum, 1958. In-4°. 450 gen.pp. Stofwikkel, blauw linnen. Bijgevoegd: J.G.Van Gelder, Jan van de Velde 1593-1641. Teekenaar_ Schilder. Den Haag, Martinus Nijhoff, 1933. In-4°. Volledig met dissertatie. En: Franken/ Van der Kellen, L'œuvre de Jan Van de Velde. Amsterdam/ Paris, Frederik Muller/ Rapilly, 1883. In-8°. Cart.d'éd. En ander. Tot.: 5 ex. (€ 100-150)
1213
(tekeningen) Arthur M.Hind, Catalogue of drawings by Dutch and Flemish artists preserved in the Department of Prints and Drawings in the British Museum. Printed by order of the trustees, 1915-32. 5 vol.in-8°. A scarce and complete 5 volume set of this complete catalogue of the works of Dutch and Flemish artists in the British Museum. Vol 1: Drawings by Rembrandt and his School. Vol 2: Drawings by Rubens, Van Dyck and other Artists of the Flemish School of the XVII Century. Vol 3: Dutch Drawing of the XVII Century (A-M). Vol 4: Dutch Drawings of the XVII Century (N-Z & Anonymous). Vol 5: by A. E. Popham - Dutch and Flemish Drawings of the XV and XVI Centuries. Zeldzaam geheel in mooie staat.
1216
(moderne grafiek) Een gevarieerd lot boeken: Alex Romdahl, Anders Zorn als radierer. Dresden, Verlag Ernst Arnold, 1924. In-8°. Uitgeverskarton. En: Der Querschnitt, V.Jahrgang, 1925. Uitgeversomslag (door Aufseeser), licht beschadigd. En werk over Félix Valloton, Nico Eekman, Max Ernst (Œuvre gravé, s.d.), James Ensor, Leo Gestel, Max Pechstein, Marc Chagall (Das Graphische Werk, 1957), e.a. Tot.: 11 ex. (€ 100-150)
1217
(17de eeuwse schilderkunst Lage Landen) Walther Bernt, Die Niederländischen Maler des 17. Jahrhunderts. München, Verlag F.Bruckmann, 1948-62. 4 vol.in-4°. Geïllustreerd met 1380 afbeeldingen en 734 signaturen. Origineel rood linnen uitgeversband, in schuifdoos.
(oude prenten en tekeningen) Een gevarieerd lot naslagwerken: Louis Godefroy, L'œuvre gravé de Adriaen Van Ostade. Paris, chez l'auteur, 1930. In-4°. Couv.d'éd. En: René Van Bastelaer, Les estampes de Peter Bruegel l'ancien. Bruxelles, G.Van Oest, 1908. Couv.d'éd. En werk over Dirk De Bray, Willem Buytewech (2 ex.), Allart Van Everdingen (1873), Adam Elsheimer, Rembrandt, Wenzel Hollar (1853), Jacobus Houbraken (1875), Willem Hondius (1891), Wallerant Vaillant (1881). Tot.: ong. 17 stuks.
(€ 150-200)
(€ 100-120)
(€ 150-200)
1214
1218
(Oude Meesters) Een gevarieerd lot boeken: Repertorium voor de geschiedenis der Nederlandsche schilder- en graveerkunst (1936), Biographisch woordenboek van Noord-Nederlandsche graveurs (1938), Vlaamse schilders in de Noordelijke Nederlanden (Mercatorfonds, 1987), monografieën over Jan Lievens (1932), Leonard Bramer (1923), Cornelis Troost (1973), Joachim Anthonisz Wtewael (1929), Hendrick en Barent Avercamp (1933), Hendrick Goltzius (1921), Lucas van Leyden (1888), Jacob Gole (1889), Jan en Lambert Visscher (1866), e.a. Tot.: ong. 14 ex. (€ 100-120)
1219
(Italiaanse tekeningen) Michael Jaffé, The Devonshire collection of Italian Drawings. Phaidon Press, 1994. 4 vol. in-4°. Naslagwerk over de Toscaanse en Umbrische, Romeinse en Napolitaanse scholen alsook de school van Bologna, Venetië en de Noord-Italiaanse Meesters van de 15de tot 18de eeuw uit deze uitzonderlijke collectie, één van de belangrijkste in Europa. Mooie conditie, deel schuifdoos ontbreekt. Bijgevoegd: Italian drawings from the Rijksmuseum Asmterdam. Expocatalogus 1995-96. Tot.: 5ex. (€ 150-200)
1220
(Hollandse tekeningen) K.G.Boon, Netherlandish drawings of the fifteenth and sixteenth centuries in the Rijksmuseum. Den Haag, 1978. 2 vol.in-4°. Stofwikkel. Samen met: Italian drawings from the Rijksmuseum Amsterdam, expocatalogus 1995-96. En: Dutch drawings of the seventeenth century in the Rijksmuseum Amsterdam. Artists born between 1580 and 1600. Amsterdam/ London, 1998. 2 vol.in-4°. Stofwikkel, blauw linnen. En: Michiel C.Plomp, The Dutch drawing in the Teyler Museum. Volume II: artists born between 1575 and 1630. Haarlem, Doornspijk, 1997. In-4°. Tot.: 6ex. (€ 100-120)
1221
(Rembrandt) Arthur M.Hind, Rembrandt's etchings. An essay and a catalogue. London, Methuen and Co, s.d. (1912). 2 vol.in-8°. Blauw uitgeverslinnen. Samen met: The NowellUsticke collection of Rembrandt etchings. Tweedelige veilingcatalogus Parke-Bernet Galleries (affiliated with Sotheby & Co), 1967-68 met prijsindicaties. Origineel groen linnen. En: Claude Roger-Marx, Rembrandt. Pierre Tisné éditeur, 1960. In-4°. 365gen.pp. Origineel bedrukt uitgeverslinnen, in schuifdoos. En: The Hoogsteder exhibition of Rembrandt's Academy. Den Haag, Hoogsteder & Hoogsteder, 1992. Stofwikkel, blauw linnen. En ander. Tot.: 7ex. (€ 120-140)
1222
(lexicon) Alfred von Wurzbach, Niederländisches Künstler-Lexikon. Auf Grund archivalischer Forschungen bearbeitet. Mit mehr als 3000 Monogrammen. Wenen/ Leipzig, Halm/ Goldmann, 1906-11. 5 vol.in-4°. Eén van de 100 op Hollands (n°81). Halve band in lichtbruin leder met hoekverstevigingen. (€ 100-150)
1223
(Oude Meesters) Een gevarieerd lot boeken en naslagwerken: M.L.Hairs, Les peintres flamands de fleurs au XVIIe siècle. Paris/ Bruxelles, Elsevier, 1955. In-4°. 264pp.num. Ill. Jaquette, toile grise d'éd. En: Frank Lewis, A dictionary of Dutch & Flemish flower, fruit, and still life painters 15th to 19th century. Leigh-on-Sea, F.Lewis, 1973. In-4°. 83gen.pp. Ill. Stofwikkel, blauw linnen. En: E.Zarnowska, La naturemorte hollandaise. Bruxelles/ Maastricht, A.A.M.Stols, 1929. In-8°. 30pp. num. Couv.d'éd. En: De verzameling Van Eeghen. Amsterdamse tekeningen 1600-1950. Zwolle, Waanders, 1988. 475gen.pp. Ill. Stofwikkel, blauw linnen. En: werken over Ter Borch, J.C.Schotel, Geertgen tot SintJans, Hollandse zeeschilders van de 17e eeuw (expocatalogus Rotterdam, 1996-97 en 'Turmoil and tranquility.
The sea through the eyes of Dutch and Flemish masters 1550-1700', 2008), 'The genius of Rome 15921623' (expocatalogus Londen, Royal Academy of Arts, 2001) en 'Alle schilderijen van het Rijksmuseum te Amsterdam. Volledige geïllustreerde catalogus' (Amsterdam, Rijksmuseum, 1976). Tot.: ong. 10 ex. (€ 100-120)
1224
(oude kunst-monogram) G.K.Nagler, Die Monogrammisten und diejenigen bekannten und unbekannten Künstler aller Schulen, welche sich zur Bezeichnung ihrer Werke eines figürlichen Zeichens, der Initialen des Namens, der Abbreviatur desselben etc. bedient haben., Mit besonderer Berücksichtigung von Buchdruckerzeichen, der Stempel von Kunstsammlern, der Stempel der alten Gold- und Silberschmiede, der Majolicafabriken, PorcellanManufacturen u.s.w. Nachrichten über Maler, Zeichner, Bildhauer, Architekten, Kupferstecher, Formschneider, Briefmahler, Schreibkünstler, Lithographen, Stempelschneider, Emailleure, Goldschmiede, Niello-, Metall- & Elfenbein-Arbeiter, Graveure, Waffenschmiede, etc; München, G.Hirth's Verlag, 1919-20. 6 vol. in-8°. Uniforme rode linnen banden met opgeplakte titel. Bijgevoegd: Andreas Andresen, Handbuch für Kupferstichsammler oder lexicon der Kupferstecher, Maler- Radirer und Formschneider aller Länder und Schulen. Leipzig, Weigel, 1870-73. 2 vol.in-8°. Blauwlinnen. En: J.F.Van Someren, Beschrijvende catalogus van gegraveerde portretten van Nederlanders. Amsterdam, Frederik Muller, 1888-91. 3 vol.in-8°. Uniforme binding. En: Pieter A.Scheen, Lexicon Nederlandse beeldende kunstenaars 1750-1950. Den Haag, Kunsthandel A.Scheen, 1970. 2 vol. in-8°. 692/ 751gen.pp. Ill. Stofwikkel, rood similileder. Tot.: 11 ex. (€ 100-150)
1225
(Jongkind) Victorine Hefting, Jongkind. Sa vie, son œuvre, son époque. Paris, Arts et Métiers Graphiques, 1975. In-4°. 431pp.num. Jaquette, toile noire. Catalogue de l'œuvre recherché, ill. de plus de 800 pl. Bijgevoegd: werk over Willem Roelofs (expocatalogus Oss en Rotterdam, 2006-07), 'Nederlandse kunst in het Rijksmuseum 1800-1900' (A'dam, 2009) en 'Theo Van Gogh. Kunsthandelaar, verzamelaar en broer van Vincent' (expocatalogus A'dam/ Parijs, 1999-2000). Tot.: 4ex. (€ 150-200)
1226
(oude grafiek) Adam Bartsch, Le peintre graveur. Würzburg, Verlagsdruckerei, 1920-22. 22 dln. in 19 vol.in-8°. Volledige heruitgave van het tussen 1854 en 1870 uitgegeven standaardwerk dat in de eerste vier dln. Vlaamse en Hollandse meesters, in dln. V-XI de Duitse en in dln. XII-XXI de Italiaanse kunstenaars behandelt. Deel XXII: Supplement. Uniforme kartonnen uitgeversband met roodlinnen rug. (€ 200-250)
(algemeen) Een gevarieerd lot kunstboeken handelend over vnl. oude kunst: Piranesi, Leonard Bramer, Italiaanse tekeningen (w.o. veilingcatalogus Tiepolo, Christie's, 1965), etc. Tot.: ca. 35 ex. (in doos)
1228
(Batik) G.P.Rouffaer & H.H.Juynboll, De Batik-kunst in Nederlandsch-Indië en haar geschiedenis op grond van materiaal in 's Rijks Ethnographisch Museum en andere openbare en particuliere verzamelingen in Nederland. Met ongeveer 100 platen en illustraties in den tekst. Haarlem, H.Kleinmann & Co, 1900. In-4°. 232gen.pp. (XXV), gevolgd door 80 platen buiten de tekst. Kartonnen uitgeversband, linnen rug en hoekverstevigingen, gebruikt. Zeldzaam naslagwerk. (€ 150-200)
1229
(Azië) Een gevarieerd lot boeken handelend over Asiatica met o.a. 'Die Plastik in Siam' (door Alfred Salmony, 1926, ex-libris H.Boekenoogen), 'Mystik und Kunst Alttibets' (door Olschak, 1972), 'Early Cola bronzes' (door Dougles Barrett, 1965), 'Khajuraho' (door Eliky Zannas, 1960), 'Mythical Monsters' (door Charles Gould, 1886, met chromolitho's en in goudvergulde originele simili-krokodillenlederen band), Catalogue of the collection of old Chinese porcelains formed by Richard Bennett, purchased and exhibited by Gorer. Z.d. (1913). In-4°. Ill. En andere. Tot.: 15 ex.
héros historiques et légendaires, la description des jeux, des mœurs et coutumes, des fêtes et des pratiques religieuses ou laiques; les biographies, les signatures et autres signes particuliers des peintres, sculpteurs, ciseleurs, ceramistes et autres artistes et artisans; et enfin le resumé des contes et légendes de la Chine et du Japon qui ont inspiré les artistes de ces deux pays dans l'illustration des ouvrages et l'ornementation de leurs meubles et objets usuels. New York, Hacker Art Books, 1975. 2 vol.in-4°. Ill. de plus de 2500 ill. Toile jaune d'éd. (€ 200-300)
(€ 100-120)
1230
(Asiatica) Een gevarieerd lot boeken handelend over Aziatische kunst: Asiatic art in private collections of Holland and Belgium (1947), 'Kang-Hsi' (door Walter Bondy, 1923), 'Chinese art' (door Leigh Ashton & Basil Gray, 1947), 'Chinese carved jades' (door Howard Hansford, 1968), 'Early Chinese pottery and porcelain' (door Basil Gray, 1953), 'Corean pottery' (door W.B.Honey, 1952), 'Chinese pottery of the Han dynasty' (door Berthold Laufer, 1962), 'The ceramic art of China and other countries of the Far East' (door W.B.Honey, 1945), 'Porcelain of the East India Companies' (door Michel Beurdeley, 1962), 'Chinese art. Bronze, jade, sculpture, ceramics' (door Daisy Lion-Goldschmidt & JeanClaude Moreau-Gobard, 1966). Tot.: 21 ex. (€ 100-120)
1231
(Japan) V.-F.Weber, "KO-JI HO-TEN". Dictionnaire à L'usage Des Amateurs et Collectionneurs d'Objets d'Art Japonais et Chinois. On y trouvera: l'explication des noms usuels et des noms propres qui se rencontrent dans les ouvrages traitant de l'art et des religions de l'extrême-orient; des renseignements sur les lieux célèbres de la Chine et du Japon, ainsi que sur les nombreux personnages et
1232
(Japan) Henri L.Joly & Kumasaku Tomita, Japanese art & handicraft. London, Sawers-Valansot, 1976. In-4°. 213gen.pp. Stofwikkel, rood linnen. Bijgevoegd: Jack Hillier, Suzuki Harunobu. An exhibition of his colour-prints and illustrated books. Philadelphia Museum of Art, 1970. En: Laurence Binyon, A catalogue of Japanese & Chinese woodcuts ... in the British Museum. London, BM, 1916. In-8°. 603gen.pp. Ill. Groen uitgeverslinnen. En: veiling- en tentoonstellingscatalogi (Sammlung Tony Straus-Negbaur, Berlin, 1928/ Collection Hayashi, 1902/ 4 ex. Rijkmuseum). En: Henri L.Joly, Legend in Japanese art. Rutland/ Tokyo, Charles E.Tuttle, 1967. In-4°. 623gen.pp. En andere werken over o.m. Toyokuni en Utamaro. Tot.: 19 ex. (€ 100-120)
1233
(dictionnaire) Edouard-Joseph, Dictionnaire biographique des artistes contemporains 1910 - 1930. Paris, Librairie Gründ, 1930-37. 3 vol.in-8° + suppl. Couv.d'éd. (€ 100-150)
1234
(moderne kunst) Een gevarieerd lot boeken van en over o.m. KröllerMüller, Paul Brandt, Ernst Ludwig Kirchner, etc. Tot.: 1 doos
AZIë / ASIE 1235
ANONIEM / ANONYME XIX Chinese school/ Ecole chinoise Krijgers te paard. Aquarel op rijstpapier. In kader. Guerriers aux chevaux. Aquarelle. Encadrée. 1060 x 400 mm (€ 200-300)
1236
ANONIEM / ANONYME XIX Een lot van drie geanimeerde scenes met geisha's. Gouache en inkt op zijde. Gemonteerd op dun papier. Verschillende afmetingen. Scènes animées. Un lot de trois gouaches sur soie. Montées sur papier fin. (€ 150-200)
1237
ANONIEM / ANONYME XX Chinese school/ Ecole chinoise Landschap. Penseeltekening in OostIndische inkt, gewassen. Getekend. In kader. Paysage. Lavis d'encre de Chine. Signé. Encadré. 405 x 540 mm (€ 250-350) Herkomst/provenance: A.J.J.Delen.
1238
ANONIEM XIX-XX Tibet Tanka. Gouache op doek. In kader. Tanka. Gouache sur toile. Encadré. 640 x 470 mm (€ 200-300)
INTERBELLUM GRAFIEk / Estampes entre-deux-guerres
1240
JEHAN FRISON (1882-1961) Een grote verzameling posthume drukken. Verschillende onderwerpen. Ets. Alle gestempeld 'Frison'. Verschillende afmetingen. Scènes divers. Eaux-fortes. Une grande collection de 41 tirages tardives. Avec cachet. Dimensions variables. (€ 100-150)
1241
JEHAN FRISON (1882-1961) 'le Bain'. Kleurenlinosnede. Getekend in potlood 'Jehan Frison' eneigenhandig getiteld. Bijgevoegd van dezelfde: 'l'Estacade'. Linosnede, gehoogd. Getekend, getiteld en geannoteerd in potlood. En: 'Profils'. Kleurenlinosnede. Getekend, getiteld en geannoteerd in potlood. En: 'Dans la Campagne'. Kleurenlinosnede. Getekend, getiteld en geannoteerd in potlood. En: Le coq. Linosnede, gehoogd. Gemonogrammeerd in de plaat. Getekend in potlood. 'le Bain'. 'l'Estacade'. 'Profils'. 'Dans la Campagne'. Le coq. Suite de cinq gravures sur lino. Signées, titrées et annotées à la mine de plomb. 140 x 148 mm (€ 200-250)
MAURICE LANGASKENS (1884-1946) 'Les vieillards'. Ets op simili-Japans. Getekend in de plaat en in potlood 'Maurice Langaskens' en genummerd 15/100. Met handgeschreven citaat. In kader. Eau-forte sur simili Japon. Signée dans la planche et à la mine de plomb. Avec citation mss. Numérotée. Encadrée. 345 x 455 mm (€ 100-150)
1244
JULES VAN PAEMEL (1896-1968) 'En Westflandre/32 croquis traités à l'eau-forte'. 1 van de 6 geletterde exemplaren, ex.nr.z. Alle prenten getekend in potlood. Met handgeschreven opdracht in potlood aan Maurice De Wolf. In originele kaft en doos (beschadigd). Suite de 32 eaux-fortes. Chaque planche signée. Sous farde et boîte originale. (€ 250-350)
1245
JAKOB SMITS (1856-1928) 'De olifanten'. Ets op simili-Japans. Getekend in bruine inkt 'Jakob Smits'. Gemonteerd onder glas. Les éléphants. Eau-forte sur simili-Japon. Signée à l'encre brune. Montée sous verre. 185 x 200 mm (€ 300-350) Lit.: Pas nr. 19.
1242
KINICHIRO HONDA (1850-1921) toe te schrijven aan/ à attribuer à Vrouw die schelpen zoekt op het strand. Aquarel. Getekend 'K.Honda'. In kader. Femme, ramassant coquilles. Aquarelle. Signée. Encadrée. 430 x 290 mm
MAURICE LANGASKENS (1884-1946) 'L'aube'. Kleurenets. Getekend in potlood 'Maurice Langaskens' en gen. 18/100. Eigenhandig getiteld. In kader. Eau-forte en couleurs. Signée, numérotée et titrée à la mine de plomb. Encadrée. 515 x 595 mm
(€ 150-250)
(€ 150-200)
1239
1243
1246
LOUIS ICART (1888-1950) De vier seizoenen. Kleurenetsen. Alle getekend in potlood 'Louis Icart'. Enkele met roest. Alle in kader. Les quatre saisons. Eaux-fortes en couleurs. Signées à la mine de plomb. Certaines avec rousseurs. Encadrées. 245 x 195 mm (€ 200-300)
1247
THEOPHILE STEINLEN (1859-1923) 'L'Exode' (1915). Lithografie. Getekend in potlood 'Steinlen' en genummerd 237/250. Bijgevoegd van dezelfde: 'Petite mère'. Prent. Getekend met stempel. Genummerd en getiteld in potlood. En: Soldaten (1915). Lithografie. Getekend en gedateerd in de steen. Getekend in potlood 'Steinlen' en genummerd 29/100. Met annotaties. Alle in kader. Verschillende afmetingen. Un lot de trois lithographies. Signées et numérotées. Encadrées. Dimensions variables. (€ 150-200)
1248
JAC J.AREND XX Vissen. Twijg. Cactus. Bloemen. Houtsnede op fijn oosters papier. Een lot van 13, waarvan enkele identieke. Alle getekend in potlood 'Jac J Arend'. Verschillende afmetingen. Onder passe-partout. Bijgevoegd: Joan Colette, Bezoek van de engel. Houtsnede. Getekend in het blok en in potlood. Tot.: 14 ex. Un lot de 13 gravures sur bois. Signées. Dimensions variables. Sous passe-partouts. On y joint: Joan Colette. Bois. Signé. (€ 100-150)
1250
WILLIAM DEGOUVE DE NUNCQUES (1867-1935) De dood. Litho's. Een lot van twee, een op Chine appliqué. Beide gemonogrammeerd in de steen 'WD/ de/ N' en resp. gedateerd '14' en '16'. La mort. Un lot de deux lithographies dont une sur Chine appliqué. Monogrammées et datées. 550 x 725 mm (x2)
HENRI CASSIERS (1858-1944) 'La Royale Belge'. Chromolithografie. Getekend in de plaat 'H. Cassiers'. Met uitgeversadres. In kader. Chromolithographie. Signée dans la planche. Avec l'addresse de l'éditeur. Encadrée. 570 x 790 mm (€ 250-350)
(€ 150-200)
1251
EUGEEN VAN MIEGHEM (1875-1930) Havenarbeidsters. Ets op similiJapans. Gemonogrammeerd in de plaat 'EVM'. In kader. Femmes de port. Eau-forte sur similiJapon. Monogrammée dans le cuivre. Encadrée.
1255
HENRI CASSIERS (1858-1944) Aan de kade. Chromolithografie. Getekend in de plaat 'H. Cassiers'. In kader. Sur les quais. Chromolithographie. Signée dans la planche. Encadrée. 445 x 545 mm (€ 300-400)
(€ 100-150)
1256 1252
EDUARD WINKLER (1884-1978) 'Zeven hoofdzonden' (1923). Suite van zeven etsen. Alle getekend in potlood en genummerd 10/50. In originele uitgeversmap in karton. Suite de sept eaux-fortes. Toutes signées et numérotées. Farde originale. A set of seven etchings. All signed and numbered. In orig. folder. 185 x 120 mm (€ 200-300)
HENRI CASSIERS (1858-1944) Melkmeisjes. Chromolitho. Getekend in de plaat 'H Cassiers'. Met uitgeversadres 'O. De Rycker'. In kader. Laitières. Chromolithographie. Signée dans la planche. Avec addresse de l'éditeur. Encadrée. 385 x 445 mm (€ 250-350)
1257
WILLIAM DEGOUVE DE NUNCQUES (1867-1935) De dood. Litho's. Een lot van twee, een op Chine appliqué. Beide gemonogrammeerd in de steen 'WD/ de/ N' en resp. gedateerd '14' en '16'. Een met scheur in de linkerzijde. La mort. Un lot de deux lithographies dont une sur Chine appliqué. Monogrammées et datées. Dont une avec fente dans le bord à gauche. 550 x 725 mm (x2)
1253*
MAURITS ESCHER (1898-1972) A.E. Drijhout. XXIV Emblemata. Dat zijn Zinne-Beelden. Bussum, C.A.J. Van Dishoeck, 1932. In-8°. 24 full page emblems and colophon. One of the 300 numbered copies, this one being 190. Except for the colophon page, all woodcuts with initials in the plate. Bound as Japanese blockbook. Back cover slightly toned, otherwise most excellent copy.
JORIS MINNE (1897-1988) 'Roebeke'. Linosnede. Gemonogrammeerd in het blok 'JM'. Getekend 'Joris Minne' en getiteld in potlood. Genummerd 33/39. In kader. Bijgevoegd van dezelfde: Naakt koppel. Linosnelde. Gemonogrammeerd in het blok 'JM'. Getekend in potlood 'Joris Minne'. In kader. Gravure sur lino. Monogrammée dans l'image. Signée et numérotée à la mine de plomb. On y joint du même. Couple. Gravure sur lino. Encadrées. 310 x 260 mm; 150 x 100 mm
(€ 150-200)
(€ 1500-2000) ILL p.49
(€ 100-150)
1249
1254
detail lot 1253
1258
KURT PEISER (1887-1962) 'Les déshérités 3'. Ets op gevergeerd papier. Getekend in de plaat en in potlood 'K.Peiser'. Bijgevoegd van dezelfde: 'Ex-libris/ ABCDE'. Ets. Getekend en gedateerd in de plaat. Verschillende afmetingen. Beide in kader. Bijgevoegd: 3 boeken over de kunstenaar waaronder: Pierre Buch/Etienne Ringlet, Kurt Peiser/ Gravures. Editions Buch. Catalogue raisonné van de prenten. Eau-forte. Signée dans le cuivre et à la mine de plomb. On y joint du même: Autre planche. Encadrées. Et: livres sur l'art et la vie de Peiser. (€ 150-200)
1259
KURT PEISER (1887-1962) 'La Cour de la rue du Faucon'. Ets op Japans. Getekend in de plaat en in potlood 'K.Peiser' en eigenhandig getiteld. Met annotatie. In kader. Eau-forte sur Japon. Signée, titrée et annotée à la mine de plomb. Encadrée. 205 x 150 mm (€ 100-150)
1260
KURT PEISER (1887-1962) 'Un bon client'. Droge naald en aquatint op simili-Japans. Getekend in potlood 'K Peiser' en eigenhandig getiteld. Met annotatie. In kader. Pointe sèche et aquatinte sur simili-Japon. Signée, titrée et annotée. Encadrée. 220 x 165 mm
KURT PEISER (1887-1962) 'Coin de vieux cartier'. Ets op simili-Japans. Getekend in de plaat en in potlood 'K.Peiser' en eigenhandig getiteld. Met handgeschreven opdracht en annotatie. In kader. Eau-forte sur simili-Japon. Signée dans le cuivre et à la mine de plomb. Avec annotation, dédicace et titre. Encadrée. 340 x 240 mm
1267
ERTE (1892-1980) 'Ondée'. Zeefdruk. Getekend in potlood. Genummerd 282/300. Niet ingekaderd. 540 x 425 mm (€ 200-300)
1268*
1263
KURT PEISER (1887-1962) 'Sur la digue'. Ets op gevergeerd papier. Getekend in de plaat en in potlood 'K.Peiser' en genummerd 53/100. Eigenhandig getiteld. In kader. 335 x 240 mm
ALPHONSE MUCHA (1860-1939) Robert de Flers. Deutsch von Regine Adler. Ilsée Prinzessin von Tripolis. Lithographien von A. Mucha. Prag, Kunst-Verlag, B. Koci, 1901. In-4°. 128 gen.pp. Een van de 800 met de hand gen. ex., nr. 637. Met vier volbladige kleurenlitho's. Ingenaaid onder orig. kaft, rug bijna volledig gelost. In orig. portefeuille (licht beschadigd). Tir. lim. et num. à la main, un des 800 ex., nr. 637. Avec quatre planches hors-texte, chaque page abondemment ornée. Broché sous couv. orig. ill., abîmée. Sous portefeuille orig., abîmée.
(€ 200-300)
(€ 1200-1400) ILL p.51
(€ 200-250)
1264
1269
KURT PEISER (1887-1962) 'Fille du bac'. Ets in bister. Getekend in potlood 'K. Peiser en genummerd 8/100. Eigenhandig getiteld. In kader. Eau-forte. Signée, numérotée et titrée. Encadrée. 210 x 155 mm
FLORIS JESPERS (1889-1965) 'De ontmoeting'. 'Japans feest'. 'Improvisatie'. Drie lino's uit een map van zes. Alle gemonogrammeerd 'Fl.J.' en gedateerd. In originele map. Randen beschadigd. Verschillende afmetingen. Trois linogravures d'une suite de six. Monogrammées. Dans la farde originale, abîmée. Dimensions variées.
(€ 150-200)
(€ 300-400)
1265
1270
KURT PEISER (1887-1962) 'Les idées noires'. Ets op simili-Japans. Getekend in potlood 'K.Peiser' en genummerd 68/100. Eigenhandig getiteld. In kader. Eau-forte sur simili-Japon. Signée, numérotée et titrée. Encadrée. 225 x 140 mm
1266
MARCEL-LOUIS BAUGNIET (1896-1995) toe te schrijven aan/à attribuer à Arlita. Chanson lumineuse. Het lied van het licht. Partituur. In-4°. 2p. Met restauraties. Partiture. Avec restaurations. 340 x 270 mm
PABLO PICASSO (1881-1973) naar/ d'après Portret. Kleurenlitho op gekartonneerd papier. Gedateerd en getekend in de steen '27.2.69./ Picasso'. Met droogstempel op verso 'Lithographie exécutée par M.Salinas d'après une peinture sur carton de Picasso'. Met annotatie in potlood 'epreuve d'artiste'. Uit de reeks van 29 'Portraits imaginaires' uitgegeven bij Editions Cercle D'Art, 1969. In kader (uit kader gehaald) Portrait. Lithographie en couleurs sur papier cartonné. Signée et datée dans le cuivre. Avec cachet à sec. Encadrée (désencadrée). 635 x 485 mm
(€ 150-200)
(€ 100-150)
(€ 500-750)
(€ 200-300)
1261
1262
KURT PEISER (1887-1962) 'Gamin de pêcheur'. Ets. Getekend in potlood 'K.Peiser'. In kader. Eau-forte. Signée à la mine de plomb 'K.Peiser'. Encadrée. 395 x 295 mm (€ 200-250)
detail lot 1268
1271
JULES DE BRUYCKER (1870-1945) 'pont neuf Paris'. Ets op simili-Japans. Getekend in potlood 'JD Bruycker'. Met annotatie '2m etat' (sic). In kader. Eau-forte sur simili-Japon. Signée et annotée à la mine de plomb. Encadrée. 285 x 280 mm (€ 250-300) Lit.: JDB Online nr. 194.
1275
JULES DE BRUYCKER (1870-1945) 'marchande de Bric a Brac au vieux marché Gand' (sic). Ets op simili-Japans. Getekend in de plaat 'J De Bruycker'. Getekend in potlood 'JD Bruycker' en eigenhandig getiteld. In kader. Eau-forte sur simili-Japon. Signée dans le cuivre. Signée et titrée à la mine de plomb. Encadrée. 350 x 250 mm (€ 200-250) Lit.: JDB Online nr. 34.
1272
JULES DE BRUYCKER (1870-1945) 'L'Eglise St Nicolas Gand'. Ets op simili-Japans. Getekend in potlood 'J. De Bruycker' en eigenhandig getiteld. Eau-forte sur simili-Japon. Signée et titrée à la mine de plomb. 457 x 310 mm (€ 350-500) Lit.: JDB Online nr. 241.
1273
JULES DE BRUYCKER (1870-1945) 'le pont Neuf Paris'. Droge naald op simili-Japans. Getekend in potlood 'JDBruycker' en genummerd 4/60. Eigenhandig getiteld. In kader. Pointe sèche sur simili-Japon. Signée et numérotée à la mine de plomb. Encadrée. 370 x 256 mm (€ 200-300) Lit.: JDB Online nr. 158.
1274
JULES DE BRUYCKER (1870-1945) 'Confrères' (1906). Ets. Getekend en gedateerd in de plaat 'J De Bruycker/1906'. Getekend in zwarte inkt (?) 'JDBruycker'. Met roestzweem. In kader. Eau-forte. Signée et datée dans le cuivre. Signée à l'encre. Rousseurs. Encadrée. 316 x 237 mm (€ 200-250)
Lit.: JDB Online nr. 4.
1276
JULES DE BRUYCKER (1870-1945) 'l'homme a la pipe' (sic). Droge naald op simili-Japans. Getekend in potlood 'JD Bruycker' en genummerd 36/50. Eigenhandig getiteld. In kader. Pointe sèche sur simili-Japon. Signée, numérotée et titrée à la mine de plomb. Encadrée. 400 x 300 mm (€ 350-500) Lit.: JDB Online nr. 147.
1277
JULES DE BRUYCKER (1870-1945) 'Le Rapiéceur'. Ets op simili-Japans. Getekend in potlood 'JD Bruycker' en genummerd 30/75. Eigenhandig getiteld. In kader. Eau-forte sur simili-Japon. Signée, numérotée et titrée à la mine de plomb. Encadrée. 375 x 319 mm
Eau-forte sur simili-Japon. Signée et datée dans le cuivre. Signée et titrée à la mine de plomb. On y joint du même: Jakobus Aleyn (?). Pointe sèche. Tirage posthume. Et: Anto Carte. Lithographie. Signée. Encadrées. 315 x 235 mm (€ 200-300) Lit.: JDB online nr. 5.
1279
JULES DE BRUYCKER (1870-1945) Zittende dame. Droge naald op simili-Japans. Getekend in potlood 'JD Bruycker' en genummerd 5/35. Met annotatie 'Pointe sêche' (?). In kader. Femme assise. Pointe sèche sur simili-Japon. Signée et numérotée à la mine de plomb. Avec annotation. Encadrée. 460 x 380 mm (€ 600-800) Lit.: JDB Online nr. 152.
1280
JULES DE BRUYCKER (1870-1945) 'het plaatsen der Draake op het belford van Gent' (1914). Ets op keizerlijk Japans. Getekend in potlood 'JDBruycker' en eigenhandig getiteld. Eau-forte sur vieux Japon. Signée et titrée à la mine de plomb. 370 x 230 mm (€ 250-350) Lit.: JDB Online nr. 54.
(€ 350-500) Lit.: JDB Online nr. 155.
1278
JULES DE BRUYCKER (1870-1945) 'Confrère' (1906). Ets op simili-Japans papier. Getekend en gedateerd in de plaat. Getekend in potlood 'JDBruycker' en eigenhandig getiteld. Bijgevoegd van dezelfde: Jakobus Aleyn (?). Droge naald. Postume druk. En: Anto Carte. Blinde. Litho. Getekend in potlood. Alle in kader.
1281
JULES DE BRUYCKER (1870-1945) 'La Maison Jean Palfyn Gand' (1912). Ets op simili-Japans. Getekend en gedateerd in potlood 'JDeBruycker/ 1912'. Eigenhandig getiteld. Lichte roestzweem. In kader. Eau-forte sur simili-Japon. Signée, datée et titrée à la mine de plomb. Infimes rousseurs. Encadrée. 605 x 480 mm (€ 300-400) Lit.: JDB Online nr. 46.
1282
JULES DE BRUYCKER (1870-1945) 'London Bridge' (1917). Ets op simili-Japans. Getekend in potlood 'JDBruycker' en genummerd 12/35. Eigenhandig getiteld. Eau-forte sur simili-Japon. Signée, numérotée et titrée à la mine de plomb. 453 x 353 mm (€ 350-500)
1286
ALBERT DE VRIENDT (1843-1900) Oosterse man met dolk en geweer. Zwart en wit krijt op bruin papier. Getekend en gedateerd 'Albrecht De Vriendt/Jerusalem/1880'. In kader. Homme oriental. Crayon. Signé et daté. Encadré. 540 x 370 mm (€ 400-600)
Lit.: JDB Online nr. 92.
1283
1287
JULES DE BRUYCKER (1870-1945) 'Vieillard' (1921). Ets op simili-Japans. Getekend in potlood 'JDBruycker' en genummerd 12/75. Eigenhandig getiteld. Eau-forte sur simili-Japon. Signée, numérotée et titrée à la mine de plomb. 398 x 298 mm
JOS HENDRICKX (1906-1971) Toscaans landschap. Tuingezicht. Aquarel. Houtskool. Beide gemonogrammeerd. Eén gedateerd 5 mei 56. Beide in kader. Paysage italien. Vue d'un jardin. Aquarelle et fusain. Monogrammés. Encadrés. 305 x 390; 260 x 340 mm
(€ 300-400)
(€ 100-150)
Lit.: JDB Online nr. 133.
1284
JULES DE BRUYCKER (1870-1945) 'L'Eglise St Nicolas'. Gand, Chez l'auteur, s.d.. In-fol. en ff. Tir. lim. et num. à la presse, un des 250 ex. du tirgae courant sur arches, nr. 184. Chaque eau-forte est signée et numérotée à la mine de plomb. Sous couv. originale, emboîtage. (€ 600-800) Lit.: JDB Online nr. 234.
INTERBELLUM TEKENINGEN / DESSINS ENTRE-DEUX-GUERRES
1288
JOS HENDRICKX (1906-1971) Landschap. Aquarel en gouache. Gemonogrammeerd. In kader. Paysage. Aquarelle et gouache. Monogrammé. Encadré. 450 x 565 mm (€ 100-150)
1289
JOS HENDRICKX (1906-1971) Oeverzicht. Aangemeerde boei. Aquarel. Een lot van twee. Beide gemonogrammeerd. Beide in kader. Vue sur la rive. Balise échouée. Aquarelle. Monogrammés. Encadrés. 400 x 504; 480 x 580 (€ 100-150)
1291
JOS HENDRICKX (1906-1971) Landschap. Aquarel. Een lot van drie. Alle gemonogrammeerd. Alle in kader. Un lot de trois paysages. Aquarelle. Monogrammés. Encadrés. 260 x 385; 250 x 340; 240 x 345 mm (€ 150-200)
1292
ONLEESBAAR / ILLISIBLE XX Spaanse danseres. Inkttekening en lavis. Getekend linksonder. Gedateerd '1925'. In kader. Danseuse espagnole. Dessin à l'encre de Chine et lavis. Signé en bas à gauche. 450 x 350 mm (€ 150-200)
1293
JAN DE CLERCK (1881-1962) Binnenhaven. Potlood. Getekend 'De Clerck Jan'. In kader. Port. Mine de plomb. Signé. Encadré. 210 x 230 mm (€ 100-150)
1294
ARMAND MASSONET (1892-1979) Gezeten naakt met spiegel. Houtskool en aquarel op karton. Getekend en gedateerd 'Massonet/37'. In vergulde Charles X kader. Nu assis au miroir. Fusain et aquarelle sur carton. Signé et daté 'Massonet/37'. Cadre doré d'époque Charles X. 450 x 400 mm (€ 300-400)
1295
CHARLES VERLAT (1824-1890) Studie voor twee hoofden. Bruine inkt. Getekend in potlood in andere hand. Gemonteerd in een kader. Deux têtes. Etudes. Encre brune. Montées dans un cadre. 95 x 80 mm (x2)
JOS HENDRICKX (1906-1971) Droogdok. Gezicht op Rotterdam. Houtskool en inkttekening. Beide gemonogrammeerd. Eén gedateerd september 1936. In kader. Dans le port. Vue sur Rotterdam. Fusain et encre. Monogrammés. Encadrés. 400 x 520; 215 x 135 mm
WALTER VAES (1882-1958) 'Les trois moulins'. Ets op simili-Japans. Getekend in potlood 'Walter Vaes, aquaf.' In kader. Bijgevoegd van dezelfde: Zicht op de Antwerpse kathedraal. Ets op simili-Japans. En: Ieper. Ets op similiJapans. Beide getekend in potlood. Alle in kader. Un lot de trois eaux-fortes. Signées à la mine de plomb. Encadrées. 125 x 355 mm
(€ 100-150)
(€ 100-150)
(€ 100-150)
1285
1290
1296
JEHAN FRISON (1882-1961) 'Moulay Abdulla'. Potlood. Getekend 'JFRison'. Gemonteerd onder glas. Mine de plomb. Signé et titré. Sous verre. 335 x 260 mm (€ 150-200)
1297
JEHAN FRISON (1882-1961) 'l'homme au Souliers d'occasion' (1912). Potlood. Gedateerd'1912/ op Woluwe' (?). Bijgevoegd van dezelfde: Paard en kar. Zwart potlood. Getekend en gedateerd in groen potlood 'Frison 1912 Woluwe'. En: Idem. Woonwagens aan de rand van het dorp. Potlood. Lot van twee tekeningen. Mine de plomb. Daté. On y joint du même: Cheval avec chariot (?). Crayon noir. Signé et daté. Et: Caravanes. Mine de plomb. Lot de deux. Tot.: 4 ex. 365 x 498 mm (€ 200-300)
1298
JEHAN FRISON (1882-1961) 'Calmpthout' (1912). Potlood. Gedateerd '25-5-1912'. Eigenhandiggetiteld. Bijgevoegd van dezelfde: Tuin. Terras. Landweg. Potlood. Lot van drie tekeningen. Verschillende afmetingen. Mine de plomb. Daté et titré. On y joint du même: Jardin. Terrasse. Sentier. Mine de plomb. Un lot de trois dessins. Dimensions variables. 370 x 495 mm (€ 150-200)
1299
JEHAN FRISON (1882-1961) 'Douarnenez/ finistere' (sic) (1912). Potlood. Gedateerd '1912'. Bijgevoegd van dezelfde: Gestrande sloep. Potlood. En: Hooimijten. Op wandel. Potlood. Lot van twee tekeningen. Mine de plomb. Daté. On y joint du même: Barque échouée. Mine de plomb. Et: Meules. En route. Mine de plomb. Tot.: 2ex. 365 x 498 mm (x2)
1300
JEHAN FRISON (1882-1961) 'Port de Tréboul/ finistere' (sic). Potlood. Gedateerd 'Aout (sic)/1912'. Eigenhandig getiteld. Bijgevoegd van dezelfde: 'Douarnenez'. Potlood. Eigenhandig getiteld. En: Bretoense haven. Potlood. Mine de plomb. daté et titré. On y joint du même: Port. Mine de plomb. Titré. Et: Port breton. Mine de plomb. 366 x 498 mm (x3) (€ 100-150)
1301
JEHAN FRISON (1882-1961) Vrouwenportretten. Potlood/ zwart krijt. Enkele getekend en gedateerd. Bijgevoegd van dezelfde: Interieurs. Potlood/ zwart krijt. Een getekend en gedateerd. En: Twee herenportretten. Potlood. Beide getekend en gedateerd. En: Vier andere tekeningen door andere kunstenaars. Lot de 14 portraits (femmes, deux hommes). Mine de plomb, crayon noir. On y joint: 4 autres dessins.
1304
RW GOTZ XX Personage in de stad. Pastel. Getekend 'RW Götz'. In kader. Personnage dans la ville. Pastel. Signé. Encadré. 265 x 235 mm (€ 200-300)
1305
HUBERT MALFAIT (1898-1971) Arenplukster. Houtskool, gewassen. Gemonogrammeerd 'HM'. In kader. Sur le champ. Fusain, lavis. Monogrammé. Encadré. 340 x 260 mm (€ 500-600)
1306
WILLEM VAN HECKE (1893-1976) 'Interieur van hoeve' (1939) Aquarel. Getekend en gedateerd 'Van Hecke/Willem/1939'. In kader. Aquarelle. Signée et datée. Encadrée. 410 x 470 mm
(€ 100-150)
(€ 1500-1800)
1302
Lit.: Eric Standaert, Van HW, Brussel, 1975, ill. Herkomst/ provenance: Ex-verzameling/ ex collection: Strybol.
EMILE GASTEMANS (1883-1956) Spaanse dame. Rood en zwart krijt. Gemonogrammeerd 'EG'. In kader. Femme espagnole. Fusain et sanguine. Monogrammé. Encadré. 345 x 265 mm (€ 200-300)
1303
ALEX LALLEMAND (1892-1963) Landschap. Houtskool. Getekend 'Lallemand'. In kader. Bijgevoegd van dezelfde: drie houtsneden. In map. Alle getekend in rood potlood. Tot.: 4ex. Paysage. Fusain. Signé. Encadré. On y joint du même: trois gravures sur bois. Signées au crayon rouge. Tot.: 4ex. 705 x 540 mm (€ 100-150)
1307
ALBERT GEUDENS (1869-1949) 'Les croque-morts de Bruges'. Houtskool en bruin gewassen inkt. Getekend in potlood 'A.Geudens'. Eigenhandig getiteld. In kader. Fusain et lavis brun. Signé et titré. Encadré. 337 x 237 mm (€ 150-200)
1308
JEAN ALBERT GRAND-CARTERET (1903-1954) Naakt. Pastel. Getekend 'J.A. Grand-Carteret'. In kader. Nu. Pastel. Signé. Encadré. 600 x 450 mm (€ 600-800) detail lot 1319
1309
HUBERT MALFAIT (1898-1971) Varkens en haan. Houtskool op papier. Getekend 'H.Malfait'. In kader. Cochons et coq. Fusain sur papier. Signé. 370 x 550 mm
1314
ALBERT VAN DIJCK (1902-1951) toe te schrijven aan/ à attribuer à Zittend naakt. Gewassen houtskooltekening. Niet getekend. In kader. Nu assis. Fusain, lavis. Encadré. 300 x 250 mm
(€ 800-1000)
1319*
ALFRED OST (1884-1945) De bevrijding. Penseeltekening in Oost-Indische inkt, gehoogd met aquarel. Gedateerd 'september 44'. La libération. Encre de Chine, rehaussée d'aquarelle. Datée. 365 x 280 mm (€ 800-1200) ILL p.55
1310
ALBERT SERVAES (1883-1966) Portret. Houtskool, pastel. Een lot van vier. Drie getekend en gedateerd tussen 1946 en 1950. Alle in kader. Un lot de quatre portraits. Trois signés et datés. Encadrés. 470 x 330; 450 x 325; 430 x 330; 480 x 440
1315
ALBERT VAN DIJCK (1902-1951) Boer met hoed. Houtskool, gehoogd met bruin. Getekend 'avandijck'. In kader. Diverse tent.etiketten op verso. Paysan au chapeau. Fusain. Signé. Encadré. 240 x 260 mm (€ 200-300)
(€ 200-300)
1311
JAKOB SMITS (1855-1928) Portret. Potlood. Atelierstempel. In kader. Portrait. Crayon. Cachet d'atelier. Encadré. 220 x 260 mm
1320
ALFRED OST (1884-1945) De koniging van de bijen. Aquarel en Oost-Indische inkt. Gemonteerd onder passe-partout. La reine des abeilles. Aquarelle et encre de Chine. Montées sous passe-partout. 360 x 280 mm (€ 400-600)
1316
ALFRED OST (1884-1945) Man met hoed (De Koetsier) (1928). Oost-Indische inkt, gewassen,kleurkrijt. In kader. Homme au chapeau. Dessin à l'encre de Chine, lavis, craie. Encadré. 380 x 290 mm
1321
ALFRED OST (1884-1945) Bloemendame. Aquarel en potlood. Gemonteerd onder passe-partout. Femme de fleurs. Aquarelle et mine de plomb. Montée sous passe-partout. 360 x 275 mm (€ 600-800)
(€ 350-500)
1312
KURT LEWY (1898-1963) Zittend meisje (1946). Aquarel. Gemonogrammeerd en gedateerd 'KL/ 14-II-46'. Gemonteerd. Fille assise. Aquarelle. Monogrammée et datée. Montée. 305 x 240 mm (€ 100-150)
1322 1317
ALFRED OST (1884-1945) Figuur te paard. Oost-Indische inkt. Gemonogrammeerd 'AO'. In kader. Au cheval. Encre de Chine. Monogrammé. Encadré. 200 x 300 mm
ALFRED OST (1884-1945) Op de paardenmarkt. Potlood, aquarel en gouache. Gemonogrammeerd en gedateerd 'AO 1923'. Au marché de chevaux. Crayon, aquarelle et gouache. Monogrammé et daté. 510 x 650 mm (€ 500-600)
(€ 200-300)
1323
1313
OSCAR JESPERS (1887-1970) Zittend naakt. Penseeltekening in Oost-Indische inkt. Getekend in potlood 'Jespers Oscar'. Randen verzuurd. Beschadigingen bovenaan. Nu assis. Encre de Chine. Signé. Abîmé aux bords. 480 x 355 mm (€ 350-500)
ALFRED OST (1884-1945) Naakt, ontvoerd door ridders. Penseeltekening in Oost-Indische inkt. In kader. Nu, enlevé. Encre de Chine. Encadré. 540 x 715 mm
ALFRED OST (1884-1945) De oogst. Penseeltekening in OostIndische inkt, gehoogd met aquarel en zwart krijt. Getekend en gedateerd 'A. Ost 44'. La recolte. Encre de Chine, rehaussée d'aquarelle et crayon noir. Signé et daté. 550 x 725 mm
(€ 750-1000)
(€ 400-500)
1318
detail lot 1331
1324
ALFRED OST (1884-1945) 'In de zon'. Olie op karton. Eigenhandig getiteld en gedateerd op verso 'voor 1914'. Huile sur carton. Titré et daté au verso. 410 x 310 mm
1329
ALFRED OST (1884-1945) De Heilige Familie. Oost-Indische en grijs gewassen inkt. Monogram AO. In kader. La Sainte Famille. Encre de Chine, lavis. Monogrammé. Encadré. 350 x 270 mm
(€ 300-400)
1325
ALFRED OST (1884-1945) Hoofd. Penseeltekening in Oost-Indische inkt. In kader. Tête. Encre de Chine. Encadré. 305 x 230 mm
1326
ALFRED OST (1884-1945) Meisje aan de kade. Penseeltekening in Oost-Indische inkt. In kader. Fille sur les quais. Encre de Chine. Encadré. 140 x 180 mm
1330
ALFRED OST (1884-1945) Apen spelen met een olifant. Aquarel en Oost-Indische inkt. Gemonogrammeerd en gedateerd 'AO 24'. Gemonteerd onder passe-partout. Singes s'amusant avec un éléphant. Aquarelle et encre de Chine. Monogrammée et datée. Montée sous passe-partout. 280 x 360 mm
1331* 1327
ALFRED OST (1884-1945) 'Ster' (uit de reeks 'Atlas') (1939). Olie op karton. Eigenhandig getiteld op verso en met inscriptie in potlood '1939 Mech 123/ Reeks III/ n. 127' en 'studie olie'. In kader. De la suite 'Atlas'. Huile sur carton. Titré et annoté au verso à l'encre et mine de plomb. Encadré. 350 x 265 mm
ALFRED OST (1884-1945) In de straat. Aquarel en potlood. Gemonogrammeerd en gedateerd in potlood 'AO/ 31.1.XIIII'. Rand bovenaan licht gebruind. Dans la rue. Aquarelle et mine de plomb. Monogrammé et daté. Bord sup. légèrement bruni. 490 x 310 mm (€ 750-1000) ILL p.57
(€ 400-500)
1328
1332*
(€ 150-250)
(€ 1250-1500) ILL p.59
ALFRED OST (1884-1945) Misdienaar en priester, geknield. Pentekening in Oost-Indische inkt en aquarel. Gemonogrammeerd en gedateerd 'AO - 44'. In kader. Durant la messe. Aquarelle et encre de Chine. Monogrammée et datée. Encadrée. 245 x 165 mm
PAUL JOOSTENS (1889-1960) Compositie met hand en gezicht. Collage, aquarel, potlood en goudverf. Getekend in zwart potlood 'P Joostens'. In kader. Composition avec main et visage. Collage, aquarelle, crayon et peinture dorée. Signé. Encadré. 345 x 295 mm
1332
detail lot 1190
INDEX Acart A.
1048
Geudens A.
1307
Rhein N.
1037
Arend J.J.
1248
Grand-Carteret J.A.
1308
Rops F.
1041
Baugniet M.-L.
1266
Hagemans M.
1056
Bertrand L.
1047
Hendrickx J.
Blanchi P.
1050
Hildebrandt E.
1052
Blijhooft Z.
1162
Honda K.
1239
Bol H.
1166
Icart L.
1246
Bresdin R.
1035
Jegher Ch.
1152
Cassiers H.
1254 - 56
Jespers Fl.
Darimont E.
1000
Davent L.
1287 - 91
Rte 1267 Rubens P.-P., naar
Sadeler R.
1150
Saint-John E.
1042
Schaefels H.
1005
1269
Servaes A.
1310
Joostens P.
1332
Smits J.
1151
Langaskens M.
1243
Springer C.
1046
De Bisschop
1148
Lewy K.
1312
Steinlen Th.
1247
De Braekeleer de Oude F.
1059
Madou J.-B.
1032, 1055
De Braekeleer H.
1036
Malfait H.
1305, 1309
Timmermans F. Vaes W.
De Bruycker J.
1271 - 84
Massonet A.
1294
1245, 1311
1175 - 83 1295
Van Dijck A.
1314 - 15
Van Dyck A.
1167
1257
Van Hecke W.
1306
Mortelmans N.
1044
Van Mieghem E.
1251
Muche A.
1268
Van Paemel J.
1244
Degouve de Nuncques W. 1249 - 50
Ooms K.
1004
Van Poppel R.
1001
Detaille Ch. J.-B.
Ost A.
Van Rijn Rembrandt
1154
Verboeckhoven E.
1045
De Bruyn N.
1145
Mesdag H.W.
1034
De Clerck J.
1293
Midolle J.
De Hooghe D.
1144
Minne J.
De Jode P.
1153
De Vriendt A.
1286
Escher M. Frison J.
1054 12533
1240 - 41, 1296 - 1301
Overlae A. Pauli A.
Galle C.
1143
Peiser K.
Galle Ph.
1147
Permeke H.
Gard Fr. W.
1043
Perrier F.
Gastemans E.
1302
Picasso P., naar
1316 - 31 1156-60 1051 1258 - 65 1058 1098, 1146 1270
Verlat Ch.
1057, 1285
Winkler E.
1252
Yoors E.
1173
Zangrius J.-B.
1107
2015 februari FEVRIER 31 JAN 12
Expo 28 29 30 31 JAN inbreng tot/clôture du dépôt: 22 december décembre Strips KUNST & ANTIEK
bandes dessinées Arts & Antiquités
Expo 10 11 12 13
MAART MARS 14 15 16 17
Kunst & Antiek MODERNE MEESTERS DESIGN.13 WERK OP PAPIER
MEI mai 23
KUNST & ANTIEK oude MEESTERS
juni juin 12 13 14 15
Strips Kunst & Antiek werk op papier
inbreng tot/clôture du dépôt: 31 januari janvier
Arts & Antiquités MAÎTRES MODERNES DESIGN.13 ŒUVRES SUR PAPIER
Expo 28 29 30 APRIL & 1 MEI
inbreng tot/clôture du dépôt: 13 maart mars
Arts & Antiquités MAÎTRES anciens
Expo 9 10 11 12
Team Mon Bernaerts Emmy Heylen
Afgevaardigd bestuurder, expert, veilingmeester Administrateur délégué, maître-priseur, expert Hoofd administratie Chef d’administration
Christophe Bernaerts Lic. kunstwetenschappen, expert Lic. histoire de l’art, expert Peter Bernaerts Elias Leytens Astrid Holsters
Lic. romaanse talen, expert boeken en prenten Lic. langues romanes, expert livres et arts graphiques Lic. germaanse talen, expert boeken en prenten Lic. langues germaniques, expert livres et arts graphiques Lic. kunstwetenschappen, expert Lic. histoire de l’art, expert
Bie Botermans Secretariaat Secrétariat Laura Hanssen Piet Duym Frederik Lizen Janna Huybrechts Vildana Memić
Master kunstwetenschappen, administratie, logistiek Master histoire de l’art, administration, logistique Logistiek, zaalmeester Logistique Logistiek, transport Logistique Fotografie, opmaak & prepress Photographie, lay-out Assistent studio Photographie, lay-out
inbreng tot/clôture du dépôt: 1 mei mai
bandes dessinées Arts & Antiquités ŒUVRES sur papier
data onder voorbehoud
NOTA
Algemene verkoopsvoorwaarden
KUNSTVEILING BERNAERTS deelt hierdoor mee aan allen die aan de veiling deelnemen, dat de veiling wordt gehouden onder de hieronder vermelde algemene verkoopsvoorwaarden en dat eenieder die aan de veiling deelneemt daardoor te kennen geeft dat hij de toepassing van deze voorwaarden volledig aanvaardt.
1. Zitdag De openbare verkoping heeft plaats bij mondeling bod en/of bij geschreven bieding. De toewijzing geschiedt aan de meestbiedende, per lot, tegen contante betaling. Ten tijde van de veiling dient de koper zijn naam, adres, telefoonnummer, identiteitskaartnummer en handtekening op de aankoopkaart van KUNSTVEILINGEN BERNAERTS te vermelden, indien hij dit niet op voorhand heeft gedaan. De bieders moeten hun bod uitbrengen bij middel van het hen toegekende nummer. Bij bieding via Webcast moet de koper uiterlijk 5 uur voor aanvang van de opeenvolgende veilingsessies geregistreerd zijn door het registratieformulier op de website www.bernaerts.be te hebben ingevuld.
2. Verbintenis van de bieder Door zijn bod verbindt elke bieder zich om de te koop gestelde goederen voor de door hem geboden prijs aan te kopen. Nochtans heeft hij geen verhaal indien de verkoping om gelijk welke reden wordt gestaakt.
3. Leiding van de verkoopsverrichtingen, orde De gerechtsdeurwaarder handhaaft de orde gedurende de verkoping. In geval de vrijheid van opbod door geweld of bedreiging of door gelijk welk ander frauduleus middel belemmerd of gestoord wordt, is artikel 314 van het Strafwetboek van toepassing. Hij beslecht in laatste aanleg de geschillen van welke aard ook, rijzende ingevolge de verkoping, onder meer betreffende het bedrag van de biedingen en de persoon van de hoogste bieder. De veilingmeester heeft onder meer het recht: het minimum van ieder bod te bepalen, het bod te weigeren van personen die hij niet kent of van wie de identiteit of de gegoedheid hem niet bewezen lijkt; in dat geval blijft de vorige bieder verbonden, de verkoping te staken zonder desbetreffend aan de bieders uitleg te geven, gelijk welk lot te verdelen, samen te voegen of terug te trekken uit de veiling. In geval een limietprijs werd vastgesteld door de inbrenger/ verkoper, heeft KUNSTVEILINGEN BERNAERTS het recht voor rekening van de inbrenger/verkoper op te bieden. De KUNSTVEILINGEN BERNAERTS behoudt zich het recht voor gelijk welk bod te weigeren dat gedaan wordt door onbekende kopers, tenzij zij in handen van KUNSTVEILINGEN BERNAERTS een evenwaardig bedrag consigneren of een voldoende bankgarantie stellen.
4. Koper bij lastgeving of sterkmaking De koper kan een lastgever aanwijzen, op voorwaarde dat hij deze aan de veilingmeester dadelijk na afloop van de veiling opgeeft. De koper staat in voor de gegoedheid en de handelingsbekwaamheid van zijn lastgever; eenieder blijft aansprakelijk voor zijn aankoop, ook al wordt een ander als koper opgegeven.
5.Waarborg
8. Schuldvergelijking-schuldvermenging
De toewijzing zal geschieden zonder volstrekte waarborg - omtrent onder meer authenticiteit - vanwege de optredende veilingmeester en de instrumenterende gerechtsdeurwaarder. De goederen en kunstvoorwerpen worden verkocht in de staat waarin zij zich bevinden op de plaats van bezichtiging en veiling en zonder volstrekte waarborg. De kopers worden geacht de goederen en kunstvoorwerpen te hebben bezichtigd en onderzocht en hun bod met kennis van zaken te hebben gedaan. De schattingprijzen zoals vermeld in de catalogus worden door het veilinghuis enkel ten informatieve titel verstrekt. De catalogus op papieren drager (ook gratis consulteerbaar en te downloaden op de website www. bernaerts.be) prevaleert op de elektronische. Uitzonderlijk kan de verkoop van een kunstvoorwerp geannuleerd worden en de toewijzingsprijs aan de koper worden terugbetaald als hij het aangekocht voorwerp binnen de maand retourneert met het bewijs dat het een vervalsing is, en voor zover dat het voorwerp in dezelfde staat en toestand verkeert als op het ogenblik van de veiling.
De koper kan zich niet beroepen op schuldvergelijking, noch op schuldvermenging, noch op artikel 1653 van het Belgisch Burgerlijk Wetboek in verband met de stoornis van de koper.
6. Hoofdelijkheid en ondeelbaarheid Alle verplichtingen die uit de verkoop voortvloeien, rusten van rechtswege hoofdelijk en ondeelbaar, zowel wat de rechtspersonen als wat de natuurlijke personen betreft, op al degenen die voor gezamenlijke rekening kopen, op de uiteindelijke koper en degenen die voor hem gekocht hebben, op de borgen onderling en degenen voor wie zij zich borg stellen, alsook op de erfgenamen en rechtverkrijgenden van elk der bedoelde personen.
7. Betaling van de koopprijs en de kosten door de koper Onmiddellijk na de veiling of bij de afhaling van de goederen moet de koper de koopprijs, vermeerderd met 23% op de toewijzingsprijs in de zaal of vermeerderd met 26% op de toewijzingsprijs via webcast, of vermeerderd met 30% op de toewijzingsprijs via de timed online sale, zgn. 'silent sale', inclusief BTW, voor de kosten, aan KUNSTVEILINGEN BERNAERTS betalen. Bovendien geeft ieder lot aanleiding tot inning van administratiekosten ten bedrage van € 2 vermeerderd met het eventueel volgrecht op een origineel kunstwerk, toegewezen vanaf € 2000, en wel als volgt: 4% van het deel van de toewijzingsprijs tot en met € 50.000,00; 3% van het deel van de toewijzingsprijs van € 50.000,01 tot en met € 200.000,00; 1% van het deel van de toewijzingsprijs van € 200.000,01 tot en met € 350.000,00; 0,50% van het deel van de toewijzingsprijs van € 350.000,01 tot en met € 500.000,00; 0,25% van het deel van de toewijzingsprijs boven € 500.000,01. Het volgrecht mag evenwel nooit meer bedragen dan € 12.500,00. Het tarief van de eerste schijf, namelijk 4%, moet worden toegepast op het volledige bedrag dat binnen deze schijf valt. Enkel eurobiljetten (tot een bedrag van € 3.000 per item, kost inbegrepen) of een door een Belgische bank gewaarborgde cheque in euro (of Bancontact) zullen worden aanvaard ter betaling van de koopprijs en de kosten. De kosten van inning van cheques zijn ten laste van de koper. Dit moet op elke cheque vermeld worden. Betaling met kredietkaart zoals Visa, Mastercard of Eurocard brengt een meerkost met zich mee van 1,50%. Ingeval van betaling door middel van een nietgewaarborgde cheque kan de vrijgave van de goederen tot bij de creditering worden geschorst. Een commissie van 26% wordt gerekend voor biedingen via de live WEBCAST veilingen.
9. Herveiling - rouwkoop Indien de koper, degene aan wie een goed is toegewezen, de borg en/of de opgegeven lastgever in gebreke blijven de in deze voorwaarden voorgeschreven verplichtingen onmiddellijk te vervullen of aan één van de verkoopsvoorwaarden onmiddellijk te voldoen, dan kan het goed ten laste van hem aan wie het is toegewezen, weder verkocht worden bij rouwkoop. De wederverkoop geschiedt onder toezicht van de reeds aangezochte gerechtsdeurwaarder, onder dezelfde veilingvoorwaarden. De in gebreke gebleven koper is gehouden tot betaling van het verschil tussen de prijs waarvoor hij heeft gekocht en die van de herveiling, zonder dat hij het eventuele overschot kan vorderen in geval de herveiling een hogere verkoopprijs oplevert. Dat overschot komt ten goede aan de inbrenger/ verkoper. De rouwkoper is daarenboven gehouden tot de betaling van de kosten veroorzaakt door zijn verzuim en door de herveiling, alsmede van de andere kosten van welke aard ook, onverminderd schadevergoeding om welke reden ook. Het overhandigen van een bankcheque die bij de eerste aanbieding niet terstond wordt betaald, geldt als verzuim van betaling, onverminderd de toepassing van de strafwet mocht daartoe aanleiding zijn, en de vergoeding van protest, disconto en andere kosten.
10. Eigendomsovergang-maatregelen tot bewaring Vanaf de toewijzing is het risico voor rekening van de koper. Het goed wordt overgedragen in de staat waarin het zich bij de toewijzing bevindt, met alle zichtbare en verborgen gebreken. Onmiddellijk na toewijzing wordt het goed met de meeste zorg bewaard. De koper dient echter alle nuttige maatregelen te nemen tot bewaring van het goed. Vanaf de toewijzing blijven de goederen nog enkel ter plaatse op risico en ten laste van de koper, die alleen verantwoordelijk is voor het door hem aangekochte goed.
11. Staat van de goederen-bezichtiging Daar de goederen en de kunstvoorwerpen te bezichtigen zijn voor de verkoping en de verkoopsvoorwaarden ter kennis werden gebracht, wordt de koper geacht volledig, persoonlijk en op eigen verantwoordelijkheid ingelicht te zijn over de staat en de authenticiteit van de goederen en de kunstvoorwerpen. Hij heeft geen verhaal tegen de KUNSTVEILINGEN BERNAERTS, de optredende gerechtsdeurwaarder of de veilingmeester wegens vergissing, onnauwkeurigheid of verzuim in de beschrijving van de goederen en de kunstvoorwerpen, noch wegens enig ander materieel gebrek aan de goederen en de kunstvoorwerpen. Alle gegevens betreffende de goederen en de kunstvoorwerpen in de catalogi, de advertenties, de brochures of gelijk welke andere geschreven mededelingen van de KUNSTVEILINGEN BERNAERTS, en met name de beschrijving en/of de oorsprong of echtheid ervan, worden slechts als inlichting en onder alle voorbehoud verstrekt. Noch de KUNSTVEILINGEN BERNAERTS, noch de instrumenterende gerechtsdeurwaarder nemen daarvoor enige verantwoordelijkheid op zich. De veiling wordt voorafgegaan door een tentoonstelling gedurende dewelke KUNSTVEILINGEN BERNAERTS ter beschikking van het publiek zullen staan om naar beste vermogen en weten inlichtingen te verstrekken; de tentoonstelling heeft tot
doel een nauwkeurig onderzoek van de staat van bewaring en de kwaliteit en de authenticiteit van de goederen mogelijk te maken evenals een toelichting over de eventuele gebreken of onjuistheden in de beschrijvingen uit de catalogus te geven. Daarenboven kan het publiek een beroep doen op KUNSTVEILINGEN BERNAERTS of een deskundige door de liefhebber gekozen, met het oog op een diepergaand onderzoek, gedurende de gehele duur van de tentoonstelling. KUNSTVEILINGEN BERNAERTS is niet bereid tot terugname, indien de omschrijving in de catalogus tijdens de veiling werd herroepen en de nieuwe omschrijving mondeling aan het publiek werd verstrekt. Elke bezoeker is aansprakelijk voor de schade die hij aan de tentoongestelde voorwerpen en loten aanbrengt, ook wanneer dit toevallig en/of onvrijwillig gebeurt. Ook de bepalingen van artikel 2280 van het Burgerlijk Wetboek zijn op deze openbare verkoping van toepassing.
12. Ingenottreding-afhaling De koper die de koopprijs en de kosten volledig heeft betaald, treedt in het genot van het verkochte goed. Bij de afhaling is de voorlegging van een aankoopkaart verplicht. Tijdens de veiling zelf mag geen enkel lot worden afgevoerd. Behoudens uitdrukkelijke instemming van KUNSTVEILINGEN BERNAERTS zal geen enkel lot worden afgeleverd voor de integrale betaling van de koopprijs en de kosten. De schade aangericht bij het afhalen of verplaatsen van de goederen is ten laste en gevare en voor rekening van de koper. Als de termijn van afhaling is verstreken, zal een intrest van 1% per maand op de toewijzingsprijs aangerekend worden, met een minimum van € 12,50 per dag en per lot (voor administratie- en stockeerkosten). Bovendien kunnen de KUNSTVEILINGEN BERNAERTS niet aansprakelijk gesteld worden in geval van diefstal, brand, ongeval of iedere schade die aangericht zou kunnen worden aan niet afgehaalde loten na het verstrijken van de termijn van afhaling. Elk transport van aangekochte goederen zal in de regel door de koper zelf geregeld worden op zijn eigen verantwoordelijkheid. Op verzoek van de koper kunnen de KUNSTVEILINGEN BERNAERTS, op kosten en risico van de koper, instaan voor de verzending van de voorwerpen. Alle kosten van vervoer, douane, verzekering, kortom alle formaliteiten en transport, zijn ten laste van de koper. Dergelijke verzending van aangekochte goederen aan de koper wordt in geen geval door het Veilinghuis verzekerd, tenzij dit schriftelijk anders werd overeengekomen. Voor de afhaaltermijnen verwijzen we naar de specifieke voorwaarden, vermeld in de catalogus en op de website www.bernaerts.be.
de KUNSTVEILINGEN BERNAERTS of aan haar medewerkers, 5 uren voor de aanvang van het mondeling bieden of hen per (aangetekende) brief zijn bereikt voor dit tijdstip, dit laatste op risico van de schriftelijke bieder bij eventuele laattijdige ontvangst van het geschreven bod. Deze biedingen zijn geen aankooporders of commissies, doch aankoopopdrachten aan de vermelde prijs. Bij gelijk bod heeft de mondelinge bieding voorrang op het geschreven bod. Indien er verscheidene geschreven aankoopopdrachten op eenzelfde lot, met gelijke bedragen het Veilinghuis bereiken en deze geschreven biedingen de hoogste biedingen op het kwestieuze lot zijn, zal het lot worden toegewezen aan diegene wiens aankoopopdracht het eerst het Veilinghuis heeft bereikt. De veilingmeester is niet verplicht het publiek hiervan vooraf te verwittigen. Noch het mislopen van een schriftelijk bod, noch de gebeurlijke niettotstandkoming, verbreking van een telefoonverbinding of storing van het netwerk, zal tot schadevergoeding ten laste van het veilinghuis kunnen aanleiding geven. In geval van meerdere gelijke biedingen, zal de eerst ontvangen bieding voorrang krijgen. De mogelijkheid om schriftelijk of telefonisch te bieden is een gratis dienstverlening die geen enkele aansprakelijkheid in hoofde van KUNSTVEILINGEN BERNAERTS met zich brengt.
Conditions de vente générales
LA SALLE DE VENTES BERNAERTS annonce aux participants de la vente que la vente sera organisée aux conditions générales et spécifiques mentionnées ci-dessous et que toute participation aux ventes aux enchères implique l’acceptation inconditionnelle des présentes conditions de vente.
1. Jour de la vente
15. Schade
La vente publique a lieu par le biais d’une offre orale ou écrite. L’adjudication se fait au plus offrant, par lot, contre paiement comptant. Au moment de la vente, l’acquéreur doit indiquer son nom, son adresse, son numéro de téléphone, le numéro de sa carte d’identité et apposer sa signature sur le carton d’enchères de la SALLE DE VENTES BERNAERTS, s’il ne l’a pas fait précédemment. Les enchérisseurs doivent faire leur offre au moyen du numéro qui leur est attribué. Les enchérisseurs par la vente en direct (webcast auction) doivent se registrer jusque 5 h avant le début des sessions en rempliant le formulaire sur le site web www.bernaerts.be.
Elke bezoeker is aansprakelijk voor de schade die hij aan de tentoongestelde voorwerpen en loten aanbrengt.
2. Engagement de l’enchérisseur
16. Bevoegde rechtbank Alle geschillen in verband met de verkoping vallen in voorkomend geval onder de uitsluitende bevoegdheid van de rechtbanken van Antwerpen, ongeacht de woonplaats van de partijen. Voor geval een beroep wordt gedaan op vertalingen van deze voorwaarden van verkoop, prevaleert de Nederlandstalige tekst.
Par son offre, l’enchérisseur s’engage à acheter les lots mis en vente au prix qu’il a proposé. Il n’a néanmoins pas voix au chapitre lorsque la vente est suspendue pour des raisons quelconques.
3. Conduite de la vente, ordre
In geval de KUNSTVEILINGEN BERNAERTS, om welke reden ook, gehouden is tot terugbetaling van de aan hem reeds betaalde gelden, zal hierop hoegenaamd geen intrest kunnen worden aangerekend.
L’huissier de justice maintient l’ordre pendant la vente. C’est lui qui règle en dernier ressort tous les litiges possibles, nés de la vente, notamment concernant le montant des offres et la personne du plus offrant. Le commissairepriseur a entre autres le droit de fixer le prix minimum de chaque offre, ne pas accepter l’offre de personnes qu’il ne connaît pas ou dont l’identité ou la solvabilité ne lui semblent pas prouvées; dans ce cas, l’enchérisseur précédent reste lié. suspendre la vente, sans devoir s’en expliquer à ce sujet aux enchérisseurs.diviser, joindre ou retirer n’importe quel lot. En cas d’obstruction ou de perturbation de l’enchère par violence, par menace ou par un moyen frauduleux, les dispositions de l’article 314 du Code Pénal seront appliquées. Au cas où un prix limite a été fixé par l’apporteur/vendeur, la SALLE DE VENTES BERNAERTS a le droit d’enchérir pour le compte de l’apporteur/vendeur. La SALLE DE VENTES BERNAERTS se réserve le droit de refuser toute offre faite par des acquéreurs inconnus, à moins qu’ils ne consignent entre les mains de la SALLE DE VENTES BERNAERTS un montant équivalent ou donnent une garantie bancaire suffisante.
14. Geschreven en telefonische opdrachten
4. Acquéreur par mandat ou par porte-fort
Aan de hand van een geschreven opdracht belasten de KUNSTVEILINGEN BERNAERTS zich gratis met de aankooporders van haar cliënten. De aankoop van de loten zal zo goedkoop mogelijk geschieden in zoverre de limietprijzen of andere eventuele offertes dat toelaten. De opdrachten dienen schriftelijk per brief of per fax te worden bevestigd, voorzien van de handtekening van de bieder. Een formulier voor geschreven bieding kan opgevraagd worden in de bureaus of tentoonstellingsruimte van de KUNSTVEILINGEN BERNAERTS. De geschreven biedingen moeten degelijk ingevuld en ondertekend afgegeven worden aan
L’acquéreur peut désigner un mandataire, à condition qu’il le signale au commissaire-priseur dès la fin de la vente. L’acquéreur se porte fort de la solvabilité et de la compétence de son mandataire; chacun reste responsable de son achat, même si une autre personne est indiquée comme acquéreur.
13.Terugbetaling
5. Garantie L’adjudication se fera sans aucune garantie de la part du commissaire-priseur chargé de la vente et de l’huissier de justice instrumentant, entre autres concernant
l’authenticité. Les lots et objets d’art sont vendus dans l’état dans lequel ils se trouvent à l’endroit de l’expositon et de la vente, et sans aucune garantie. Les acquéreurs sont censés avoir examiné les lots et objets d’art et avoir fait leur offre en toute connaissance de cause. Les prix d’estimation cités dans le catalogue ont une valeur strictement informative. Le catalogue sur papier prévaut sur la version électronique. Dans des cas exceptionnels, la vente d’un objet d’art peut être annulée et le prix d’ajudication remboursé à l’acquéreur s’il retourne l’objet acheté dans les trois semaines, avec la preuve qu’il s’agit d’une falsification, et pour autant que l’objet soit resté dans le même état qu’au moment de la vente.
6. Indivisibilité et particularité Toutes les obligations découlant de la vente reposent de droit, conjointement et indivisiblement, tant pour les personnes juridiques que pour les personnes physiques, sur tous ceux qui achètent pour un compte commun, sur l’acquéreur final et ceux qui ont acheté pour lui, sur les cautions entre elles et ceux pour qui ils se portent caution, ainsi que sur les héritiers et ayants cause de chacune des personnes mentionnées ci-dessus.
7. Paiement du prix d’achat et des frais par l’acquéreur L’acquéreur en salle et celui qui a enchéri par ordre d’achat, par téléphone ou par courrier électronique doit payer le prix d’achat, majoré de 23% sur le prix d’adjudication dans la salle, TVA incluse, pour les frais, à la SALLE DE VENTES BERNAERTS, immédiatement après la vente ou au moment de l’enlèvement des lots. Les enchérisseurs de la vente simultané en internet (webcast) doivent payer le prix d’achat majoré de 26% sur le prix d’adjudication ou majoré de 30% sur le prix d'adjudication dans la vente dite 'silent sale' (timed online). Chaque lot donne lieu en outre au paiement de frais administratifs d’un montant de € 2, majorés du droit de suite éventuel. Le droit de suite s’applique pour les artistes des pays membres de l’Union européenne et des pays en dehors de l’Union européenne où selon la loi le droit de suite est applicable, et cela jusqu’à 70 ans après l’année du décès de l’artiste, pour les lots dont le prix du marteau est de € 2.000 ou davantage. Le droit de suite est calculé comme suit: - 4 % sur la partie du prix du marteau jusqu’ à € 50.000 inclus; - 3 % sur la partie du prix du marteau de € 50.000,01 jusqu’ à € 200.000 inclus; - 1 % sur la partie du prix du marteau de € 200.000,01 jusqu’ à € 350.000 inclus; - 0,5 % sur la partie du prix du marteau de € 350.000,01 jusqu’ à € 500.000 inclus; - 0,25 % sur la partie du prix du marteau supérieur à € 500.000. Le montant total de ce droit ne pourra pas excéder le montant de € 12.500. (Loi du 4 décembre 2006 et A.R. du 2 août 2007). Seuls des billets de banque en euro (jusqu’à un montant de € 3.000 par objet, frais inclus) ou des chèques garantis par une banque belge (ou carte Bancontact) seront acceptés pour le paiement du prix d’achat et des frais. Les frais d’encaissement des chèques seront à charge de l’acquéreur. Ce point doit être mentionné sur chaque chèque. En cas de paiement par le biais d’un chèque non certifié, la remise des lots peut être suspendue jusqu’à l’inscription au crédit. Les paiements par carte de crédit (Mastercard, Eurocard ou Visa) impliquent un coût de 1,50% sur le prix d’adjudication.
8. Compensation - confusion L’acquéreur ne peut invoquer ni la compensation, ni la confusion, ni l’article 1653 du Code Civil belge concernant le trouble de l’acquéreur.
9. Réadjudication - folle enchère Si l’ acquéreur , celui à qui un lot est adjugé, la caution et/ou le mandataire indiqué restent en défaut de remplir immédiatement les obligations prescrites dans les présentes conditions ou de satisfaire immédiatement à une des conditions de vente, le lot peut être remis en vente pour folle enchère à charge de celui à qui il a été adjugé. La remise en vente se fait par l’huissier de justice déjà prié, dans les mêmes conditions de vente. L’acquéreur resté en défaut est tenu de payer la différence entre le prix d’achat et celui de la réadjudication, sans qu’il puisse réclamer le solde éventuel au cas où la nouvelle vente atteint un prix de vente plus élevé. Ce solde revient à l’apporteur/vendeur. Le fol enchérisseur est tenu en outre au paiement des frais provoqués par sa négligence et par la réadjudication, ainsi que des autres frais de toute nature, sans préjudice des dommages-intérêts pour quelque raison que ce soit. La remise d’un chèque bancaire qui n’est pas payé immédiatement à la première présentation, vaut comme omission de paiement,sans préjudice de l’application de la loi pénale s’il y a lieu, ni de l’indemnité pour frais de protêt, d’escompte et autres.
10. Transfert de propriété - mesures conservatoires Dès l’adjudication, tous les risques afférents aux achats seront à la charge de l’adjudicataire. Le lot est transmis dans l’état dans lequel il se trouve au moment de l’adjudication, avec tous ses vices apparents et cachés. Dès l’adjudication, le lot doit être conservé avec le plus grand soin. L’acquéreur doit cependant prendre toutes les mesures utiles pour la conservation du lot. A partir de l’adjudication, les lots ne restent plus sur place qu’aux risques et à la charge de l’acquéreur, qui est seul responsable du lot qu’il a acheté.
11. Etat des lots-exposition Vu que les lots et les objets d’arts ont été exposés avant la vente publique, et que les conditions de vente ont été communiquées, l’acquéreur est censé être informé entièrement, personnellement et sur sa propre responsabilité de l’état des lots et des objets d’art. Il n’a aucun recours contre la SALLE DE VENTES BERNAERTS, contre l’huissier de justice instrumentant ou contre le commissaire-priseur, pour erreur, imprécision ou négligence dans la description des lots et des objets d’art, ni pour dérangement, gêne, l’état des lots et objets d’art, leur réparation ou leur restauration. Toutes les données concernant les lots et les objets d’art dans les catalogues, annonces, brochures ou toute autre communication écrite de la SALLE DE VENTES BERNAERTS, et plus particulièrement leur description, ne sont fournies qu’à titre d’information et sous toute réserve. Ni la SALLE DE VENTES BERNAERTS, ni l’huissier de justice instrumentant n’assume de responsabilité à cet égard. La vente est précédée d’une exposition pendant laquelle la SALLE DE VENTES BERNAERTS se tiendra à la disposition du public pour lui fournir des renseignements au mieux de ses possibilités; l’exposition a pour but de permettre un examen minutieux de l’état de conservation et de la qualité des lots ainsi que de donner des indications sur les vices ou inexactitudes éventuels dans la description du catalogue. Le public peut en outre faire appel à la SALLE DE VENTES BERNAERTS ou à un expert choisi par l’amateur, en vue d’un examen approfondi et ce, pendant toute la durée de l’exposition. La SALLE DE VENTES BERNAERTS n’est pas disposée à reprendre le lot si la description du catalogue est révoquée pendant la vente
et que la bonne description est donnée oralement au public. Chaque visiteur est responsable des dégâts qu’il cause aux objets et lots exposés, même s’ils sont la conséquence du hasard ou sont involontaires. De même, les dispositions de l’article 2280 du Code Civil s’appliquent à cette vente publique.
12. Entrée en jouissance - enlèvement L’acquéreur qui a payé entièrement le prix d’achat et les frais entre en jouissance du lot vendu. Lors de l’enlèvement, il est tenu de présenter un carton d’enchères. Aucun lot ne peut être enlevé pendant la vente même. Sauf autorisation expresse de la SALLE DE VENTES BERNAERTS, aucun lot ne sera livré avant le paiement intégral du prix d’achat et des frais. Les dommages occasionnés lors de l’enlèvement ou du déplacement des lots sont à charge et aux risques de l’acquéreur. Lorsque le délai d’enlèvement est passé, un intérêt de 1% par mois sur le prix d’adjudication sera porté en compte, avec un minimum € 12,50 par jour et par lot. Pour le délai d’enlèvement nous renvoyons aux conditions spécifiques de la vente imprimées dans le catalogue et à consulter sur le site web.
13. Remboursement Au cas où la SALLE DE VENTES BERNAERTS, pour quelque raison que ce soit, est tenue de rembourser les fonds qui lui ont déjà été versés, aucun intérêt ne pourra être compté sur cette somme.
14. Offres écrites et par téléphone Sur base d’un ordre écrit, la SALLE DE VENTES BERNAERTS se charge gratuitement des ordres d’achat de ses clients. L’achat des lots devra se faire de la façon la moins chère possible, pour autant que les prix limites ou les autres offres éventuelles le permettent. Les prix limites fixés par téléphone sont acceptés aux risques du vendeur. Ils doivent être confirmé par lettre ou par fax muni de la signature de l’enchérisseur. Un formulaire d’offre écrite peut être demandé dans les bureaux ou dans la salle d’exposition de la SALLE DE VENTES BERNAERTS. Les offres écrites doivent être remises dûment complétées et signées à la SALLE DE VENTES BERNAERTS ou à ses préposés, avant le début des enchères ou lui être parvenues par lettre (recom mandée) avant ce moment, ceci aux risques de l’enchérisseur par écrit en cas de réception tardive de l’offre écrite. Ces offres ne sont pas des ordres d’achat ni des commissions, mais des commandes d’acheter au prix indiqué. En cas d’enchère égale, l’offre orale a priorité sur l’offre écrite. Le commissaire-priseur n’est pas tenu d’en avertir au préalable le public. Les ordres d’achat ainsi que des offres par téléphone sont une facilité pour les clients. Bernaerts n’est pas responsable pour avoir manqué d’exécuter un ordre par erreur ou pout toute autre cause (technique ou autre). Dans le cas de plusieurs ordres d’achat identiques, le premier arrivé aura la préférence.
15. Dommages Chaque visiteur est responsable des dommages qu’il cause aux objets et lots exposés.
16. Tribunal compétent Tous les litiges portant sur la vente tombent, le cas échéant, sous la compétence exclusive des tribunaux d’Anvers, quel que soit le domicile des parties. Au cas où il est fait appel à des traductions des présentes conditions de vente, c’est le texte néerlandais qui prévaut.
advertentie
De Witte Raaf wil het intellectuele en kritische debat over kunst voeden met interviews, diepgaande essayistiek en kritiek. In de vorm van een gratis meeneemkrant en een vrij toegankelijke website is het tijdschrift altijd en voor iedereen beschikbaar. Om die taak te kunnen blijven vervullen, is uw financiële steun nodig. Met een klein bedrag geeft u te kennen dat u een blad als De Witte Raaf belangrijk vindt.
abonnement : € 25,00 / steunabonnement : vanaf € 50,00 (bedrag naar keuze) overschrijving op naam van vzw De Witte Raaf op rekeningnummer BE33 4222 1816 1146 met vermelding van uw naam, adres, e-mailadres en mededeling ‘Abo DWR’, of betaal met paypal via de website www.dewitteraaf.be / meer info :
P L AT F O R M CONCERTEN PROGRAMMA 22 oktober 2015 Leonid Kerbel (viool) Bart Kenis (piano) 3 december 2015 Guido De Neve (viool) 28 januari 2016 Guy Van Nueten (piano)
Zaal Platform Verlatstraat 16-22 Antwerpen Tickets via
[email protected] € 18 / € 25 (incl. catalogus) Aanbieding abonnement € 90 (6 concerten + 6 catalogi + drankje na het concert) via overschrijving op rek.nr. BE64 1112 5123 5552 met vermelding: Bernaerts Platformconcerten elk concert start stipt om 20u15
2015-2016 10 maart 2016 Eliane Rodrigues (piano) 28 april 2016 Jan Van Elsacker (tenor) Thomas Boysen (theorbe-luit) 9 juni 2016 Hans Van Hulle (klarinet) Wim De Cock (altviool) Ellen De Cock (piano)