Kunst • Antiek • Inboedelveilingen • Taxaties
DERKSEN veilin g b e d r i j f
Kathedraalklok
Veilingcatalogus oktober 2011
Barometers
Horloges
column A. Keddeman
DERKSEN veilingbedrijf
Tijdmeten
DERKSEN ve i l i ngbedrijf
Veilinginformatie OKTOBER 2011
DERKSEN veili n g b e d r i j f
Deze veiling uit particuliere inbreng, wordt gehouden t.o.v. Gerechtsdeurwaarder de heer J T Kuypers te Arnhem
Kijkdagen Vrijdag
30 september
12.00 - 21.00 uur
Zaterdag
1 oktober
12.00 - 17.00 uur
Zondag
2 oktober
12.00 - 17.00 uur
Derksen veilingbedrijf Derksen veilingbedrijf Amsterdamseweg 23 6814 GA ARNHEM
Veiling: Maandag
3 oktober
19.00 uur
tel: 026-4421498 Fax 026 445 51 86 www.derksen-veilingbedrijf.nl
Rabobank 14.84.07.854
Afhaaltijden veilinggoederen Maandag 3 oktober na afloop van de zitting
H.R. 09189969
Dinsdag
BTW Nr. 8202-27-419-B01
Verder op afspraak
FEDERATIE
4 oktober 08.30 – 16.00 uur
Veilingkosten
27%
Volgende veiling
Maandag 28 nov en volgende dagen
In deze uitgave
Barometers Een barometer is een meetinstrument waarmee de luchtdruk gemeten kan worden. Ten tijde van Galileo, rond 1635, ontwierpen ingenieurs fonteinen (en dus ook pompen) voor de stad Florence.
Barometers
Horloges Het woord horloge is afkomstig uit het Frans. Tegenwoordig wordt het woord in het Nederlands vrijwel alleen gebruikt voor een klein, draagbaar uurwerk.
Horloges
Tijdmeten Wat is tijd eigenlijk? Dat valt niet makkelijk in een paar woorden uit te leggen. Wat tijd is kan niemand u precies vertellen. Van alle symbolische vormen die de mensheid heeft uitgevonden, is tijd de meestomvattende.
Colofon Deze uitgave is gemaakt in opdracht van DERKSEN veilingbedrijf, met een beperkte oplage van 500 stuks. Aan deze uitgave hebben meegewerkt: DERKSEN veilingbedrijf RO-WI printing & design
Tijdmeten
Meetinstrumenten
Redactie adres: Amsterdamseweg 23 6814 GA ARNHEM tel: 026-4421498 Fax 026 445 51 86 www.derksen-veilingbedrijf.nl
[email protected] Vragen voor adverteren naar:
De naam van Antoni van Leeuwenhoek wordt vaak genoemd als uitvinder van de microscoop maar hij was meer de eerste wetenschapper die de microscoop sterk wist te verbeteren en daarmee een veel sterkere vergroting kon realiseren.
Meetinstrumenten
column A. Keddeman
Object in de picture Elke veiling hebben wij een bepaald stuk dat in de picture staat. Dit is niet zonder reden namelijk omdat wij vinden dat dit object in het zonnetje mag staan. Het is deze keer dan ook weer een prachtig stuk. Object in the picture
Vorige veiling
Wijnkoperij Henri Bloem
Wijnkoperij Henri Bloem
U krijgt dit artikel onder ogen door het simpele feit dat u belangstelling heeft voor de veiling van een aantal spullen, of misschien zelfs iets heel specifieks op het oog heeft. Wellicht is het u op weg hier naartoe opgevallen dat schuin aan de overkant een wijnspeciaalzaak zit: Wijnkoperij Henri Bloem.
Ook in deze uitgave • Prijsvraag • Tijdmeten • Meetinstrumenten • Tijdbalk • Notitieruimte
Column Albert Keddeman
Het is tijd! Al ver voor onze jaartelling hielden wij mensen ons bezig met de tijd. Als het licht werd, hoorden we de haan kraaien en was het tijd om op te staan. We sneden een stuk brood af, legde er een plak ham op en gingen naar het land om daar met twee van onze ossen de boel om te ploegen. Als het warm begon te worden en de zon stond zo’n beetje op zijn hoogste punt, sjokten we richting dorp voor een warme hap. ‘s Middags gingen we verder met de werkzaamheden en als de maag begon te rammelen, was het tijd om weer naar huis te gaan. Zagen we dat de kippen op stok gingen, dan doken we zelf ook de bedstee in. Op zondag gingen we twee maal naar de kerk op het sein van de klokken die door de koster werden geluid. Alles had zo zijn eigen aankondiging als het om tijd ging. Als de kippen lawaai maakten was het tijd om eieren te rapen, als de appels rood werden was het tijd om te plukken, als het graan goudkleurig was, moest het geoogst worden en als meneer pastoor na 10 maanden weer op bezoek kwam,
Zachte tijden. wist je ook hoe laat het was. De tijden zijn veranderd, de tijd op zich niet, wel de beleving van tijd. Nu kijken we niet meer op onze horloge om te zien hoe laat het is maar op onze Iphone. We raken in de stress als de trein om 17.23 vertrekt in plaats van 17.21 en we plannen onze afspraken tot op de minuut. (Brabant heeft hier een eigen bijzondere positie in...) Op sommige bedrijven wordt de werktijd automatisch tot op de minuut geregistreerd en dienen we precies bij te houden aan wie we iedere minuut in rekening moeten brengen. Vroeger was tijd gewoon tijd, tegenwoordig is tijd geld geworden. Zelfs in recepten lees je dat de vis 7 minuten in de oven, de voorverpakte aardappelschijfjes 9 minuten in de stoomoven en de broccoli 6 minuten in de magnetron moet. Op deze manier kunnen we precies om 18.45 uur aan tafel zitten om vervolgens precies om 19.13 uur voor de buis te zitten om naar Lingo te kijken. Op het andere net hadden we ook een soap willen zien maar die wordt door middel van code automatisch opgenomen op de DVD-recorder met digitale tijdweergave. Waar is het gevoel voor tijd gebleven in ons leven? Met de uitvinding van het slingeruurwerk door Christiaan Huygens op tweede kerstdag 1656 is het leven en het gevoel voor tijd totaal veranderd. Wist u dat Christiaan Huygens jaren later een winkel had met uurwerken en dat alle klokken gelijk liepen en precies op tijd? Christiaan woonde vlak in de buurt van de Grote Kerk in Den Haag en iedere morgen voor hij zijn winkel opende, keek hij op de klok van de Grote Kerk en stelde zijn klokken daar op af. Wist u, dat de koster van de kerk iedere ochtend langs de etalage van Huygens liep om daar de tijd af te lezen zodat hij de klok in de toren op tijd kon zetten? Dat was nog eens preciese tijdweergave!
Barometers
Blauw betekent zonnig weer op komst Een barometer is een meetinstrument waarmee de luchtdruk gemeten kan worden. Ten tijde van Galileo, rond 1635, ontwierpen ingenieurs fonteinen (en dus ook pompen) voor de stad Florence. Ze merkten dat de enorme pompen er niet in slaagden water hoger op te pompen dan zo’n 12 meter. Galileo werd om hulp gevraagd, maar hij stierf voordat hij het probleem op kon lossen. In zijn aantekeningen werd de hypothese gevonden dat lucht een massa moet hebben, maar hij kon er geen conclusies uit trekken. De opvolger van Galileo was Torricelli. Hij las de aantekeningen van zijn voorganger en wilde bewijzen dat het de luchtdruk was die het water omhoog bracht. Om niet met buizen van 12 m hoog te werken, kreeg hij het idee om met kwik te werken, bijna 14 maal zo zwaar als water. Zo deed Torricelli in 1643 als eerste de bekende kwikbuisproef, al had het toen nog geen schaalverdeling en was het dan ook niet echt een barometer.
Het besef van de weersvoorspellende waarde ervan kwam pas na zijn dood. Torricelli vulde een dunne buis van een meter lengte in zijn geheel met kwik en zette de buis op zijn kop in een bakje met kwik. Het kwik zakte voor een deel uit de buis, maar een kolom van ca. 76 cm bleef in de buis staan. De hoogte van deze kwikkolom varieerde een beetje met de weersomstandigheden. Als de kolom wat zakte kwam er meestal regen en storm. Bij stralend rustig weer stond de kolom hoog. Torricelli trok hieruit de gevolgtrekking dat de druk die het gewicht van het kwik in de kolom op het kwik in het bakje uitoefende gelijk moest zijn aan de druk die de luchtkolom van de atmosfeer er op uitoefende. De druk is dus evenredig met de lengte en kan daaraan meteen afgelezen worden. Ook andere vloeistoffen zouden gebruikt kunnen worden, maar doordat de meeste vloeistoffen een veel kleinere dichtheid hebben, wordt de kolom veel langer. Bij het gebruik van water, bijvoorbeeld, is het nodig een buis van meer dan 10 meter lengte te nemen. (Het water zou bovendien bij deze onderdruk bovenin de kolom gaan verdampen, waardoor de dampspanning de meting zou verstoren.) Torricelli die de barometer uitvindt, een gravure uit een boek van Flammarion (1923) Torricelli realiseerde zich al snel dat in de ruimte boven de kwikkolom geen lucht kon zitten. Hij kon bijvoorbeeld van onderen een paar luchtbelletjes in de buis inbrengen en dan kwam de kolom ineens een stuk naar beneden. Het was duidelijk dat de ruimte boven de kolom luchtledig was, een vacu¸m, en dat zonder zo’n vacu¸m de barometer niet werkte. Voor Torricelli’s tijd was het echter niet zonder risico dit soort ketterse dingen te zeggen. Aristoteles had namelijk verklaard dat zoiets onmogelijk was. Verder kwam Torricelli tot de vaststelling dat het kwikniveau licht varieert, nu weten we dat dit veroorzaakt wordt door de plaatselijke luchtdruk (hoge- of lage drukgebied). Pas omstreeks 1660, lang na Torricelliís dood kreeg de kwikbuis een schaalverdeling en kon er pas echt van een barometer worden gesproken.
De Franse fysicus RenÈ Descartes (1596-1650) verbeterde na Torricelliís door de kwikbuis door het toevoegen van een schaalverdeling. Pas toen kon er echt van een barometer worden gesproken. Pascal was ook degene die het idee opperde dat de atmosferische druk lager is op grotere hoogte. Er zijn diverse soorten barometers w.o. kwikbarometers, Eco-celli barometers, donderen stormglazen, gasbarometers en barograven. Het dak van het Okura Hotel in Amsterdam is de grootste barometer van Nederland op 75 m hoogte. De kleur is de indicatie voor de weersverwachting van morgen. Blauw betekent zonnig weer op komst, groen slecht weer en bij wit wisselvallig weer.
Rechtstreeks van de bron!
Adres:
Amsterdamseweg 126
Postcode/Plaats:
6814 GJ Arnhem
Telefoon:
026-4455220
Fax:
026-4455085
E-mail:
Wijnkoperij Henri Bloem
Een veilingstuk koop je voor jaren, een fles wijn is meestal in één avond leeg Een goede buur…….. U krijgt dit artikel onder ogen door het simpele feit dat u belangstelling heeft voor de veiling van een aantal spullen, of misschien zelfs iets heel specifieks op het oog heeft. Wellicht is het u op weg hier naartoe opgevallen dat schuin aan de overkant een wijnspeciaalzaak zit: Wijnkoperij Henri Bloem. Wist u dat er tussen een veilinghuis en een wijnkoperij veel overeenkomsten zijn, maar evenzeer ook heel veel verschillen? Ik zal ze de revue even laten passeren. Om te beginnen de overeenkomsten: Als u binnenstapt ziet u honderden verschillende artikelen. Er zijn er veel die uw belangstelling niet hebben, maar er springen er een aantal uit, die u wel degelijk interessant vindt. U bent op zoek naar kwaliteit. U wilt waar voor uw geld. U wilt een goed en gedegen advies krijgen over de aan te schaffen zaken. Er is een grote kans dat er iets van uw gading bij zit. U wilt zeker niet teveel betalen. Tot zover de overeenkomsten. Nu dan even over de verschillen: Bij een veiling weet u van tevoren nooit wat u precies moet betalen, bij Henri bloem is dat volkomen helder. Bij Derksen is er grote kans dat een ander er met de buit vandoor gaat, bij Henri bloem hebben wij altijd nog een voorraad met exact hetzelfde artikel. Bij een veiling moet er altijd (terecht) nog iets extra’s betaald worden voor de geleverde diensten, bij Henri Bloem is de schapprijs ook de meeneemprijs. Bij een veiling nemen gedane zaken geen keer, bij Henri Bloem mag je je aankoop altijd ruilen en last but not least: een veilingstuk koop je voor jaren, een fles wijn is meestal in één avond leeg. Ziet u? Er zijn veel overeenkomsten en even zovele verschillen tussen beide ondernemingen. Een beetje flauwe vergelijking misschien, maar de belangrijkste overeenkomst heb ik eigenlijk nog niet genoemd: we zijn beiden gevestigd aan de Amsterdamseweg, en we hebben beiden een enorme passie voor wat we aan het doen zijn. En wat zou het leuk zijn als we konden zeggen, dat we ook beiden dezelfde mensen tot onze klantenkring mochten rekenen! U hoeft er niet voor om te rijden, want u bent immers al bij de buren. Heet dat niet kruisbestuiving? Een win-win situatie? Ach, wat maakt het ook eigenlijk uit? Wat wij weten, is dat we aan Albert en Liesbeth Keddeman van Veilinghuis Derksen een enorm goede buur hebben en dat we allebei onze klanten graag het beste gunnen. Daarom noemen wij onszelf dan ook een speciaalzaak in wijnen. Met ruim 1000 wijnen in het assortiment in vrijwel elke prijsklasse hebben wij heel wat te bieden. Nieuwsgierig geworden? Kom gewoon een keertje binnen als u weer eens naar een kijkdag of een veiling gaat. Dan kunt u ons assortiment met eigen ogen aanschouwen, dat is altijd beter dan dat wij u erover vertellen, zoals hier in dit stukje. Want als u eenmaal bij ons binnen bent geweest, dan gelden weer de veilingwetten: eenmaal, andermaal, en u bent verkocht! Hopelijk tot ziens, Marja en Michel van Tooren Wijnkoperij Henri Bloem Amsterdamseweg 126 6814 GJ Arnhem
Vorige veiling
Veiling september 2011 De septemberveiling werd gekenmerkt door druk bezochte kijk- en veilingdagen. Er was veel belangstelling voor goud en zilver, mede door de hoge goud- en zilverprijs. Bijzonder veel belangstelling was er voor de antieke boeken waaronder de Statenbijbels. Op de 2-delige Bijbel van Jacob en Pieter Keur, waren vier telefonische bieders en diverse bieders in de zaal. Helaas kon het Book of Kells geen nieuwe eigenaar vinden, deze gaat terug naar de familie. Voor het grote aanbod van schilderijen was ook veel interesse. Het werk van Co Breman bracht 2.900 euro op en het werk van Leon de Smet verliet de veilingzaal voor 4.000 euro. Veel aandacht was er deze keer ook voor de postzegels en munten. Een verzameling Nederlandse munten bracht ruim 1.400 euro op, een veelvoud van de richtprijs. De werken van de overleden kunstenaar Benno Helders werden voor diverse prijzen verkocht. Zijn abstracte werk bracht, geheel volgens verwachting, meer geld op dan zijn natuurgetrouwe landschappen. Op de kijkdagen mochten we naast veel vaste klanten ook een aantal nieuwe veilingbezoekers welkom heten.
Antiek Derksen magazine
Wat een klerenkast!!
Lang leve het digitale tijdperk
Hoi!!!
Vanuit het buitenland was veel belangstelling voor deze veiling. Bijzonder om te vermelden is dat er door een klant uit Bermuda een schilderij is aangekocht van Nic van der Plas, Hollands strandgezicht. Enkelen kwamen speciaal vanuit het buitenland naar Nederland om de kijkdagen te bezoeken waaronder “Onze” Wilma uit Frankrijk. De website wordt op kort termijn nog verder uitgebreid zodat u meer service van ons kunt verwachten.
Het verlanglijstje meegenomen!
Vrouwen en sieraden...
De veiling gaat beginnen
Eenmaal, andermaal...
Kathedraalklok
Object in de picture Kathedraalklok Een slingeruurwerk of pendule is een uurwerk waarvan de regelmatige loop door een heen en weer bewegende slinger wordt gereguleerd. Zolang de uitwendige krachten die op de slinger werken klein zijn ten opzichte van de zwaartekracht, zal de tijd waarin de slinger eenmaal heen en weer beweegt praktisch constant blijven. Op die manier zorgt de slinger ervoor dat de klok gelijkmatig blijft lopen. Dit was een belangrijke ontwikkeling in de tijdmeting. Om te voorkomen dat de slinger reeds na een paar minuten uitgeslingerd is, moet deze steeds weer een zetje krijgen. De oudste slingeruurwerken werden aangedreven door middel van gewichten (die na een bepaalde tijd weer omhoog getrokken moeten worden). Latere klokken werden vaak aangedreven door een gespannen veer, die regelmatig weer opgewonden moest worden. De koppeling tussen de slinger en de rest van het uurwerk geschiedt met een echappement. Het zorgt ervoor dat het uurwerk zich aanpast aan de slingertijd en het houdt de slinger in beweging. Een slingeruurwerk vereist een precieze afstelling van de slinger, want anders loopt de klok te snel of te langzaam.
De slingertijd van de ideale slinger wordt niet bepaald door het materiaal of het gewicht van de slinger, maar door de lengte van de slingerarm. Daarenboven mag de uitwijking van de slinger t.o.v. de ruststand niet al te groot zijn. Een ideale slinger bestaat uit een puntmassa aan een (gewichtsloos gedacht) touwtje. Loopt de klok achter, maak de slinger dan korter. Loopt de klok voor, dan moet het gewicht natuurlijk lager worden gesteld. De pendule met een opwindmechanisme en een veer was een enorme verbetering ten opzichte van klokken die uitsluitend met een dalend gewicht werden aangedreven. In de 17e eeuw werden de eerste pendules in vierkante tafelklokken gemonteerd. In de loop dan de 18e eeuw werden de klokken steeds fantasierijker uitgevoerd.
Aan het Franse hof geraakten klokken met vuurvergulde bronzen beelden, bronzen beelden en in de allerrijkste kringen zoals bij Madame de Pompadour en Madame Du Barry ook biscuit porselein en beschilderd geglazuurd porselein in de mode. Om de band met het kerkelijke leven en daarmee de verbondenheid met God weer te geven, werden er kerken en kathedralen gebruikt als voorbeeld van kasten voor pendules. De kathedraal van Reims is daar een groot voorbeeld van. De kathedraalpendule die in de veiling van 3 oktober 2011 geveild zal worden toont een rijkversierde toren, compleet met belletje en vrouwfiguur het hond, het symbool van trouw.
Horloges
Van Zwitsers naar Japans Het woord horloge is afkomstig uit het Frans. Tegenwoordig wordt het woord in het Nederlands vrijwel alleen gebruikt voor een klein, draagbaar uurwerk. In het Frans daarentegen wordt met horloge tegenwoordig een vast opgestelde klok bedoeld. Naast de tijd tonen sommige horloges ook de dag, datum, maand en jaar. Voor de 20e eeuw waren de meeste horloges zogenaamde (vest) zakhorloges of savonettes (zakhorloge met springdeksel), die zoals de naam aangeeft in een (vest)zak werden gedragen. Meestal waren deze voorzien van een ketting. Het polshorloge maakte zijn opmars vanaf het begin van de 20e eeuw. In de 15e eeuw ontstond de behoefte aan een nauwkeurig uurwerk om op zee te kunnen navigeren.
De breedtegraad kan eenvoudig en betrouwbaar worden bepaald aan de hand van de hoogte van sterren boven de horizon, maar de lengtegraad was alleen meetbaar door het vergelijken van de lokale tijd. Door het vergelijken van de lokale tijd met de standaardtijd van een Europese meridiaan (meestal Parijs of Greenwich) kon een zeeman bepalen hoe ver hij oostelijk of westelijk van deze meridiaan was verwijderd. Deze meting was soms verre van accuraat waardoor de meeste land- en zeekaarten van de 15e eeuw tot ongeveer 1800 wel precieze breedtegraden maar onjuiste lengtegraden hebben. Als de klok een minuut verkeerd staat, betekent dat in de tropen al een afwijking van 28 kilometer. Een nauwkeurig uurwerk (chronometer) was dan ook een belangrijk navigatie-instrument. Dat uurwerk mocht bovendien niet gevoelig zijn voor de schommelingen van het schip. Die laatste eis gold ook voor horloges. De eerste enigszins betrouwbare mechanische klokken werkten met een slinger. Omdat hierbij de klok stil moet hangen of staan, is zo’n klok niet bruikbaar op zee of in horloges. De uitvinding van het veermechanisme was cruciaal voor draagbare klokken. De Duitser Peter Henlein uit Neurenberg maakte aan het begin van de 16e eeuw draagbare klokken met een veermechanisme. Onduidelijk is of hij het veermechanisme ook heeft uitgevonden. Zijn klokken kunnen worden gezien als de eerste horloges. Ze werden gedragen aan de riem of om de nek met een ketting. In plaats van de latere ronde vorm, maakte Henlein de behuizing ovaal. Ze werden dan ook Neurenbergse eieren genoemd. Ze waren alleen voorzien van een uurwijzer, het mechanisme was nog te onnauwkeurig voor een minutenwijzer. De onnauwkeurigheid had meerdere oorzaken. Het uurwerk werkte voornamelijk goed als het plat op een tafel lag en de balans horizontaal kon bewegen. Verder ondervond het horloge wrijving door de gebrekkige wijze waarop de tandwielen en andere onderdelen van het horloge waren afgewerkt. Dit maakte dat het horloge een stijve hoofdveer nodig had omdat de wrijving moest worden overwonnen. Zo’n hoofdveer oefende meer kracht uit als hij volledig was opgewonden waardoor het horloge dan te snel liep.
Het grootste probleem waar de horlogemakers van die tijd dan ook mee kampten was om de horloges niet alleen te laten lopen, maar ook om ze gelijk te laten lopen. De Zwitserse mecanicien Jacob Zech wierp zich op dit probleem en kwam in 1525 met een oplossing. Deze oplossing werd nog verbeterd door een andere Zwitser met de naam Gruet. De uitvinding bestond uit de snek, een mechanisme dat een grote weerstand leverde als de veer strak opgewonden was. Terwijl de veer afliep draaide het mechanisme mee, waardoor de weerstand minder werd. De krachten die werden uitgeoefend op het daadwerkelijke tijdmechanisme bleven zo gelijk. In plaats van een sieraad werd een horloge nu een apparaat waarmee echt de tijd kon worden aangeduid.
De vraag naar Zwitserse horloges nam toe en veel handwerklieden maakten kleine onderdelen die vervolgens door een producent werden samengevoegd tot horloges. Hierna duurde het nog lange tijd voor er verdere verbeteringen aan het horloge werden aangebracht. Rond 1550 werden schroeven gebruikt en werden de tandwielen van koper gemaakt. Koper was makkelijker te bewerken dan ijzer en dus konden de tandwielen fijner worden bewerkt. Af en toe verscheen een horloge met een minutenwijzer. Maar het horloge was niet voor de gewone man. Omdat elk horloge met de hand moest worden gemaakt, waren ze zeer kostbaar. Daarbij kwam dat in die tijd op vele manieren de tijd kon worden afgelezen. Kerktorens waren nog de hoogste gebouwen in een stad en dus goed zichtbaar - een ideale plaats voor een openbaar uurwerk.
Bovendien had een gemeenschappelijk uurwerk het voordeel dat iedereen op dezelfde klok keek, zodat het niet zo belangrijk was of de tijd wel precies juist was. ‘s Nachts werd de tijd (op hele uren) omgeroepen door wachtlieden, de voorlopers van de hedendaagse politie. Het bezit van een horloge was dan ook een statussymbool voor de drager ervan. Het polshorloge werd uitgevonden door Patek Philippe aan het einde van de 19e eeuw. Het werd toen voornamelijk gezien als vrouwensieraad. Echter, in 1790 vermeldt een rekeningenboek van de Geneefse horlogemakers Jacquet-Droz en Leschot al een horloge dat bevestigd werd aan een (vrouwen) armband. Aan het begin van de 20e eeuw ondervond de Braziliaanse uitvinder Alberto Santos-Dumont problemen met het aflezen van de tijd als hij vloog. Hij vroeg aan Louis Cartier, een bekende van hem, om een horloge dat makkelijker te gebruiken was. Cartier gaf hem een horloge met een leren horlogeband. Gezien de populariteit die Cartier genoot in Parijs, verkocht hij ook andere van deze horloges aan mannen.
Tijdens de Eerste Wereldoorlog kwamen officieren in het leger er achter dat het makkelijker was om snel een blik op het polshorloge te werpen, dan om een zakhorloge tevoorschijn te halen. Daarbij kwam dat een steeds groter aantal officieren sneuvelden in de strijd. Zij werden vervangen door soldaten die geen zakhorloges hadden. De soldaten hadden geen financiÎle middelen om een zakhorloge te kopen en waren dus afhankelijk van wat het leger hun aanbood als horloge. Dit samen met de toenemende behoefte van de verschillende legeronderdelen om op dezelfde tijdstippen hun acties uit te voeren, zorgde ervoor dat het leger hun officieren voorzag van betrouwbare, maar goedkope, in massa geproduceerde horloges. Na de oorlog mochten de Europese en Amerikaanse officieren hun horloges houden, hiermee droegen zij bij aan het populairder worden van de polshorloges. De horloges zoals die rond 1800 werden gemaakt, wijken niet veel af van de mechanische horloges die anno 2011 worden gemaakt. De eerste grote verandering vond plaats in het midden van de 20e eeuw. In 1957 werd een elektrisch horloge gemaakt. In plaats van een veer voorzag een batterij het mechanisme van de kracht om de wijzers rond te draaien. In de jaren ‘60 werden de eerste kwartshorloges geproduceerd, deze maakten gebruik van een oscillerend kwartskristal als tijdgever. In de jaren zeventig kwamen de eerste digitale horloges op de markt. Deze toonden de tijd met cijfers in plaats van wijzers.
Maandag 3 oktober 19.00 uur Klokken en horloges 1
3-delig Pendulestel vervaardigd met geel marmer uurwerk gedragen door engelfiguren 36 hoog
400-600
19e eeuwse Franse datumklok in ovale kast 47 lang
400-600
Schoolklok in eiken kast 40 diameter
100-200
Antieke Schwarzwalder wandklok met beschilderde wijzerplaat
50-100
Warmink tafelklok met westminsterslag 11098 in noten kast 36 cm hoog.
100-200
Klassieke tafelklok 20e eeuw 39 hoog
120-160
Noten Henri-Deux wandklok met geïntegreerd weerstation 104 lang
200-300
Eiken staartklok met maanaanduiding en bazuin blazende engelen 105 lang
100-150
Antieke comtoiseklok met vouwslinger, adres Mce Marrachin a Rioz
150-200
19e eeuwse Schwarzwald Appelklok
80-120
Noten rondmodel weerstation 25 diameter
50-100
Antieke Friese staartklok in eiken kast
300-400
Lenzkirch 1 million 694693 Art Deco pendule 31 hoog
800-1200
Gestoken houten Schwarzwald pendule met vogelfiguren 68 hoog
1000-1500
Klassieke tafelklok in porseleinen kast met putti 43 hoog
160-200
Porseleinen tafelklok met losse beeldengroep op top, De fluitles, 52 hoog
300-500
Porseleinen klassieke vaas met pendule 50 hoog
150-250
Waterpas landmeter in kist, R Watts en SOn, bouwjaar 1937
250-300
Oude velometer in koffer
20-40
19e eeuwse Engelse banjobarometer in mahonie kast 95 lang
150-300
Antiek staand horloge in een vurenhouten kast, 256 hoog. Uurwerk voorzien van een messing wijzerplaat met gegraveerde
tinnen rand en ornament met adres Joosten a Maeseick
750-1000
3-delig marmeren pendule stel 19e eeuws met cupido op top 48 hoog (enkele stukken ontbreken)
200-400
Kolompendule met geschilderd romantisch decor 56 hoog
700-900
Hollandse noten weerstation 59 cm hoog.
40-80
Schilderijklok, buitenmaten 63x76
100-150
19e eeuwse pendule zeer fraaie beschilderd porseleinen kast met man en vrouw figuur
800-1200
Paardjesregulateur in noten kast.
30-60
Barometer en klok verwerkt in verguld gestoken houten anker 52 lang
80-120
19e eeuwse regulateur in noten kast met fraaie ornamenten 90 lang
200-300
19e eeuwse kasteelklok met fraai uurwerk en beschilderd glas 60 hoog
800-1200
Galvanometer H Twinsley en Co London bouwjaar 1921
125-175
Klokjesmannetje met beweegbare ogen, 39 hoog
100-150
Colorimeter Ernst Leitz Wetzlar no. 1673
250-300
Antieke tafelklok met fraaie ornamenten 53 hoog
1000-1200
Eiken bestoken cartelklok met leeuwenkop op top 70 cm
150-300
Amsterdams staand horloge in mahonie kast ges. Eldert Heynen met maan en datumaanduiding, kwartierslag.
Wijzerplaat fraai beschilderd Abrahams offer 18e eeuw, ca. 267 hoog
10000-15000
Bakbarometer in wortelnoten kast, Roselli (deels nieuw)
600-800
Antieke kortstaart in eiken kast met beschilderde wijzerplaat 116 lang
300-500
Patisserie
Christiaan Uw culinaire Ambachtelijke Patissiers
Hoofdstraat 89c
6881TD Velp (Gld)
026-3641526
email:
maandag t/m vrijdag van 8.30 - 18.00 uur zaterdag van 8:30 - 17:00 uur
‘t Olde Schop is een sfeervolle, animerende en
gastvrije locatie waar wij het onze gasten naar hun zin mogen maken. Wij hebben alles in huis voor
een gezellige avond en een bijzonder feest. Iedere gelegenheid is voor ‘t Olde Schop een buitenkans om u, onze gast, kennis te laten maken met l’ambiance
de la Provence; de sfeer en de cuisine van Frankrijk in het gemoedelijke en gastvrije Gelderse Giesbeek. Kerkstraat 80
6987 AD Giesbeek t 0313 633 444 f 0313 633 366
i www.oldeschop.nl
120 Ridley Engeland 1916
193 Telleruhr
194 Reiswekker
199 Reiswekker
246 Tafelklok
155 Kruishorloge
94 Girard Perregauz
49 Bronzen pendule
217 Scheepsklok
241 Schoolklok
Engelse barometer in palissander kast met zeer fraaie wijzerplaat 96 lang
200-400
19e eeuwse tafelklok in noten kast 49 hoog
150-250
19e eeuwse tafelklok in eiken beschilderde kast met bronzen ornamenten. Wijzerplaat gegraveerd en voorzien van adres
J. Dixon en Son Leeds. Totaal 74 cm hoog
1500-2500
19e eeuwse tafelklok in noten kast 54 hoog
200-300
Repro Friese stoelklok 64 cm hoog.
150-200
3-delig rood marmeren pendulestel 47 hoog
200-300
19e eeuwse schilderijklok landschap met kerktoren in fraaie lijst uurwerk voorzien van speelwerk 85x100 incluis lijst
1500-3000
Engelse banjobarometer in mahonie kast 97 lang
300-500
18e eeuwse cartelklok met verguld houten snijwerk 47 hoog
3500-4000
Vuurvergulde bronzen tafelpendule, Charles Dix met Amor, 19e eeuw, 44 hoog
1000-1500
Oude zonneklok, 56 diameter
30-60
Grote Empire pendule vuurverguld brons met bloemdragende dame op top en reliëf van harp spelende engel wijzerplaat
ges.Giteau op ornament De Pres De Toin 54 hoog
1500-3000
19e eeuwse pendule in mahoniefineer kast 49 hoog
1000-1200
noten met satijnhout ingelegde kolompendule met bronzen accenten 42 hoog
200-300
Antieken lierpendule met fraai inlegwerk en putto op top 53 hoog
1200-1500
Antieke lantaarnklok 33 hoog
600-800
Globeklok met diverse ingebouwde klokjes, 20e eeuw
25-50
19e eeuwse cartelklok in goudkleurige houten kast 53 hoog
80-120
Beschilderde antieke wandklok (augenwende)met bewegende ogen 35 hoog
300-500
19e eeuws regulateurtje in noten kast 44 hoog
150-200
Zeer fraaie Art Deco pendule in vorm van balustrade vervaardigd uit marmer en onyx met zinken hond en vrouw figuur op
top en ruitvormige wijzerplaat 29 hoog 66 breed
350-450
Art Deco tafelklokje in noten kast 23 hoog
80-120
Oppervlakte microscoop in kist, C Baker London 15999
175-225
Oude stationsklok 40 diameter
200-300
Landmeter waterpas in kist WF Stanley, bouwjaar 1893.
280-350
Tafelklok, uurwerk gevat in een bewerkte kast gelijkend op een scheepsbel, ca 1900, 17 hoog op houten gestoffeerde basis 53x28
200-300
Kristallen kolompendule met vuurvergulde bronzen ornamenten 47 hoog daarbij twee pendanten in vorm van dolfijnfiguren 28 hoog
2000-4000
IJzeren kalenderklokje 25 hoog
40-60
bronzen antieke pendule met romantisch decor van een knielende vrouw met hert aan onderzijde reliëf van
muziekinstrumenten 35 hoog
150-300
Vuurverguld bronzen empire pendule met vrouwfiguur op top 29 hoog
800-1200
8 Bruine apotheekflessen
35-65
Oud toneelkijkertje in foedraal
20-40
Galvanometer Philips Harris Birmingham
30-60
Waterpaslandmeter B J Hall en Co London Birmingham
200-250
Antiek staand horloge, eiken kast en uurwerk voorzien van een glazen wijzerplaat, adres T Bouten te Helmond, totaal ca. 244 hoog
1000-1500
Hollandse barometer in fraai gestoken kast, 61 cm
40-80
Gestoken houten weerstation met dolfijnfiguren en vogel op top 65 hoog
80-120
Repro Fries Stoelklokje
50-100
19e eeuwse tafelpendule met figuur staand op paard, J Samson London, 47 hoog
900-1100
Binoculari microscoop in kist, Clarkson London, bouwjar 1860
1200-1500
Porseleinen pendule
200 Rijtuigklokje
38 Bakbarometer
145 Horloge
74 Staande klok
85 Tafelklok
137 Horloge
174 Pendule
Theodoliet in kist met zilverinleg, A Reynolds Birmingham
600-800
Eiken Art Deco stijl regulateur met fraaie wijzerplaat
80-120
Koperen 3-delig klokkenstel.
30-60
Mysterieuze 19e eeuws Samac beeld van een vrouw 100 hoog
2000-3000
Tafelpendule met gegoten metalen decor, U.S.A. 50 hoog
200-250
John Smith London tafelklok in wortelnoten kast, 44 hoog
150-200
Citizen heren polshorloge, Eco Drive in doos
100-150
Cartier polshorloge, model Louis Cartier in 18-krt gouden kast met kastnummer 107150913 met lederen band, Compleet met doos en
1600-2000
Ebel herenhorloge in gouden kast met 14-krt gouden Milanese band, bruto 58 gram
700-900
Jules Jurgensen polshorloge in 14-krt gouden kast met leder bandje, mechanisch uurwerk
225-275
Elgin polshorloge met lederen band, mechanisch uurwerk
100-150
Meister Anker polshorloge met lederen band, Automaat uurwerk
40-60
Movado polshorloge met lederen band, quartz uurwerk
125-175
Bulova Swiss damespolshorloge aan 18-krt gouden band
500-700
Damespolshorloge Girard Perregauz Swiss bezet met 24 briljantgeslepen diamantjes ca. 0.24 ct, aan een 18-krt witgouden
armband, bezet met 20 briljantgeslepen diamanten, ca. 1.95 ct.
600-800
Piaget polshorloge 159 550067 met zwarte band en datum aanduiding
4000-5000
18-krt geelgouden Cartier polshorloge met blauwe lederen band DD41188
3000-4000
Jaeger le Coultre Perpetual fraai heren polshorloge Master Limited series in Platinum nummer 056/250 met maan en
datumaanduiding in perfecte conditie
14000-16000
Baume en Mercier dames horloge met parelmoer wijzerplaat en bezet met 36 diamanten Top Wesselton vvs1, ca. 0.81 ct. 3684909
2000-4000
Rolex herenhorloge 18-krt geelgouden kast, Oyster Perpetual day date
6000-8000
100 Eterna heren polshorloge, 18-krt gouden kast aan lederen band
500-700
101 Eterna heren polshorloge 18-krt gouden kast aan zwart lederen band, automatisch
350-500
102 Jaeger Le Coultre polshorloge aan zwart lederen band, automatic
800-1000
103 Eterna heren polshorloge aan zwart lederen band, met dag en datum aanduiding, automatisch
150-350
104 Zenith heren polshorloge double kast aan zwart lederen band
200-400
105 Omega quartz heren polshorloge aan lederen band
250-500
106 Eterna heren polshorloge 18-krt gouden kast aan bruin lederen band
950-1250
107 Tiffany dames polshorloge met platina kast en lederen band in originele etui, kastnummer 232041
1900-2250
108 Universal Geneve heren polshorloge, 18-krt gouden kast aan lederen band
250-450
109 Heren vestzakhorloge, 18-krt gouden kast, met gegraveerde achterkant
600-800
110 Heren vestzakhorloge in zilveren kast 800/1000, Omega
200-400
111 Oud heren vestzakhorloge in onedele kast
60-80
112 Heren vestzakhorloge Chronomatre Alik
45-65
113 Oud heren vestzakhorloge Hero
114 Oud heren vestzakhorloge in onedele kast met gedreven decor
30-60
115 Oud dameshorloge
25-50
116 Vestzakhorloge in onedele kast
40-60
117 Oud heren vestzakhorloge
25-50
118 Oud heren vestzakhorloge in onedele kast
40-60
119 Heren vestzakhorloge Rosskopf in onedele kast
50-75
120 Heren vestzakhorloge in zilveren kast, Ridley Engeland, nr. 15113 gedateerd 1816
250-350
121 Heren vestzakhorloge in gouden kast, IWC, Schaffhausen nr. 452964, in cassette
600-800
AA 0J
Derksen Verhuizingen BV De Overmaat 39
6831 AE Arnhem T 026 323 03 20
F 026 323 26 01 www.derksen.nl
www.mmkarnhem.nl e
Vuurverguld kathedraalpendule
122 19e eeuwse zilveren horlogeketting met aplique, 45 cm, 66 gram
100-125
123 14-krt gouden horlogeketting 30 cm, 20 gram
300-400
124 Oud heren vestzakhorloge in onedele kast
50-75
125 Herenvestzakhorloge met erotische voorstelling met mechaniek
300-400
126 Oud heren vestzakhorloge Serguro
35-65
127 Oud heren vestzakhorloge Inimitable
60-80
128 Vestzakhorloge
129 Heren vestzakhorloge met centrale secondewijzer
200-250
130 19e Eeuws vestzakhorloge Doxa met gedreven decor van ruiter te paard
300-400
131 Oud heren vestzakhorloge
35-65
132 Heren vestzakhorloge in bewerkte onedele kast
100-150
133 Waltham dameshorloge in gouden kast met fraai gedecoreerde kast, nr. 6443566
300-400
134 Herenvestzakhorloge in double kast
120-180
135 18e eeuws heren vestzakhorloge John Wood Cantham ca 1770, mr. 442 in dubbele zilveren kast met gezaagde kloof
500-750
136 Heren vestzakhorloge in gouden kast met fraai decor nr. 85820
400-600
137 Heren vestzakhorloge New York Standard Watch Co U.S.A. in rijk bewerkte double kast. nr. 2219138
75-125
138 Heren vestzakhorloge in bewerkte double kast, Arnex Swiss, Hebdomas
120-180
139 18e eeuws heren vestzakhorloge Will Hoine voor Leyburn en Saltburn, nr 7731 met gedecoreerde kloof onder de stofkap
275-375
140 Heren vestzakhorloge in rijk bewerkte kast met jacht decor, Hebdomas
100-200
141 Heren vestzakhorloge in gouden kast, HN nr. 33033
600-800
142 19e eeuws vestzakhorloge in zilveren kast 800/1000 met vol kalender
150-200
143 18e eeuws heren vestzakhorloge Samson Londen nr. 8305 met fraaie wijzerplaat en gezaagde kloof in een dubbele zilveren kast
500-750
144 18e eeuws heren vestzakhorloge Gullock Rochford Engeland nr. 14508 met fraai gedecoreerde kloof in dubbele zilveren kast
500-750
145 18e eeuws heren vestzakhorloge in zilveren kast, Levy en Son London, nr. 662 met fraai gedecoreerde kloof
200-300
146 18e eeuws heren vestzakhorloge in zilveren kast, Kleisen York Engeland nr. 8489 met gedecoreerde kloof onder de stofkap
225-275
147 18e eeuws heren vestzakhorloge Jackson Liverpool nr. 34115, met fraai gezaagde kloof
300-400
148 Heren vestzakhorloge Anchrona Swiss in rijk bewerkte kast
100-150
149 Heren vestzakhorloge met gegraveerde wijzerplaat en zilveren kast
400-500
150 19e eeuws heren vestzakhorloge in bewerkte kast met gedreven decor van een locomotief
300-400
151 Heren vestzakhorloge in goude kast, Audemars Swis nr. 175083
600-800
152 Art Deco reiswekkertje 8 hoog
100-150
153 Heren vestzakhorloge Glashutte in double kast, nr. 662986
100-200
154 Heren vestzakhorloge in zilveren kast 800/1000, Quantieme nr. 727334 met datum, dag en maanaanduiding
250-350
155 19e eeuws hanghorloge in bewerkte kruisvormige kast met ajour gezaagd decor
650-850
156 Heren vestzakhorloge in zilveren kast 900/1000 met slagwerk op de uren, kwartier en minuut
450-550
157 Heren vestzakhorloge in double kast, Perfection U.S.A. nr. AC055549
120-180
158 Heren vestzakhorloge in double kast, nr. 357826
120-180
159 Hebdomas heren vestzakhorloge in zilveren kast 800/1000
250-350
160 Heren vestzakhorloge in bewerkte double kast, Bowley Belvidere Ills. Nr 265430
125-175
161 19e eeuws heren vestzakhorloge Mole Birmingham nr. 3715 met gedecoreerde kloof onder de stofkam
400-500
162 Heren vestzakhorloge in gouden kast, Precise
150-200
163 Heren vestzakhorloge in onedele kast met decor ruiter te paard
120-160
164 19e eeuws dameshorloge met blauw emaille in zilveren kast 925/1000
100-150
165 18e eeuwse Engelse lantaarnklok 40 hoog
200-400
Tijdmeten
Altijd tijd te kort! Wat is tijd eigenlijk? Dat valt niet makkelijk in een paar woorden uit te leggen. Wat tijd is kan niemand u precies vertellen. Van alle symbolische vormen die de mensheid heeft uitgevonden, is tijd de meestomvattende. In de loop der eeuwen zijn er veel defenities bedacht door verschillende natuurfilosofen, maar hier zijn we niet veel wijzer van geworden. Alles draait tegenwoordig om tijd. Doormiddel van tijd komt er orde en geven we een vorm aan het soort wereld waarin we leven. Toch is tijd iets vanzelfsprekends, we staan er nooit echt bij stil wat tijd allemaal te betekenen heeft en wat voor rol het heeft in het vaststellen van onze maatschappelijke orde. De mens is het enige zoogdier dat “aan tijd is gebonden”. Tegenwoordig gaat alles op tijd. Iedereen maakt planningen op tijd. Oftewel tijd is een zeer ruim begrip. Wij willen wat meer gaan vertellen over dingen die met tijd te maken hebben.
Het idee van tijd meten bestaat al duizenden jaren. Voordat klokken er waren, waren er veel concepten en instrumenten die gebruikt werden om achter de precieze tijd te komen. IdeeÎn zoals astronomie, natuur en zelfs machines zoals de zonnewijzer waren gemaakt om tijd te meten. De manier waarop tijd gemeten werd lag aan de veel oude en verschillende beschavingen en culturen die toen bestonden. Om vroeger een idee te krijgen van wat voor tijd het was, keken veel mensen naar de zon en de maan. Men observeerde de standen van de maan, wat het resultaat is van de reflectie van de zon gezien vanuit verschillende hoeken rond de aarde, om zo de tijd weer te geven. Deze standen lieten zien welke maand er was geweest. Vroegere astronomen keken naar het opgaan van de maan om het begin of het eind van de maand te identificeren. Amerikaanse Indianen gebruikte de maan om te weten wanneer ze moesten jagen of oogsten. Veel geloven en culturen, zoals het jodendom, moslim and christenen gebruikten de maan om dingen die plaats vonden te bepalen.
Woorden zoals maandag en maand komt uit een oud Engels woord dat te maken had met de maan. De ouden gebruikten ook de zon om tijd te meten. Het opgaan en onder gaan van de zon bepaalde het begin en einde van de dag. (Hetzelfde systeem dat we nu gebruiken.) Als de aarde draaide, werd de tijd van de dag bepaald door hoe lang het duurde voordat de zon weer op een bepaalde plek terug kwam. Met de maan en de zon, waren ook de sterren een natuurlijke machine die gebruikt werd om de tijd te weten. Het draaien om z’n as en om de zon zorgde voor verschillen in de posities van de sterren in de hemel; dit is hoe tijd werd bepaald. Astronomen meten tijd in de sterren of de zon (die het beste beschreven is: middernacht tot middernacht). Sterretijd is gebaseerd op de beweging van de sterren. Een sterren dag duurt zo lang tot de ster dezelfde positie bereikt in twee nachten. Een zonnedag duurt zo lang tot de zon weer in dezelfde positie komt samen met de sterren. Sterretijd is een manier dat astronomen de sterren en andere dingen in de hemel gebruiken voor tijdmeting. Bijvoorbeeld, lang geleden in AustraliÎ werd de tijd bepaald door de zon, de maan en sterren te verbinden met het weer en soms speciale seizoensgebonden voedingsmiddelen.
Van de Pavert Beveiliging is al 10 jaar gespecialiseerd in het adviseren, leveren, implementeren en onderhouden van elektronische beveiligingssystemen.
026 - 32 10 510
Bent u op zoek naar beveiliging voor uw woning of bedrijf? Dan bent u bij Van de Pavert Beveiliging aan het juiste adres. De installateur met 5 jaar garantie op alarmsystemen.
Pavert Beveiliging Nieuwgraaf 13, Duiven Postbus 11 6920 AA Duiven
Telefoon: 026 32 10 510 Telefax: 026 32 10 710 Mail:
DERKSEN ve i l i n gbedrijf
Plantage Books & More Plantage Books & More is ontwikkeld met als basis gedachte om de assortimentsboekhandel toegankelijker te maken. Er is veel kennis in het boekenvak. Plantage Books & More wil de elitaire lading daar van afhalen door de klant veel actiever te informeren en te betrekken bij die kennis.
Utrechtseweg 208 6862 AX Oosterbeek T 026-3341047 | F 026-3390639
Meetinstrumenten
Verschillende meetinstrumenten Microscoop
Microscoop
De naam van Antoni van Leeuwenhoek wordt vaak genoemd als uitvinder van de microscoop maar hij was meer de eerste wetenschapper die de microscoop sterk wist te verbeteren en daarmee een veel sterkere vergroting kon realiseren. Daardoor wist hij veel meer resultaten te boeken met het instrument. De microscoop van Van Leeuwenhoek was een vrij primitief vergrootglas met ÈÈn lens. De samengestelde microscoop met twee lenzen werd waarschijnlijk uitgevonden door Sacharias Jansen of diens vader Hans; hij zou omstreeks 1595 de eerste microscoop hebben gebouwd. Er is weinig bekend over het uiterlijk van deze instrumenten want geen enkele Jansen-microscoop bestaat meer. Wel beschreef de uitvinder Cornelis
Drebbel het instrument later. Het gaat om een koker van 5 centimeter middellijn die uit drie beweegbare delen bestaat en twee lenzen bevat ñ vandaar de aanduiding samengestelde microscoop. In volledig uitgetrokken toestand meet de microscoop 45 centimeter. De vergroting is dan negen keer; in de kortste stand vergroot het apparaat drie keer. Verbeteringen kwamen van onder anderen Christiaan Huygens en Jan Swammerdam. De laatste was ook de eerste die het met succes als een wetenschappelijk instrument ging gebruiken. Zijn opvolger Antoni van Leeuwenhoek ontdekte een goede methode voor het produceren van sterk vergrotende glazen lenzen en bracht daarmee het instrument op een beduidend hoger plan. Toch was ook zijn microscoop niet veel meer dan een zeer klein lensje in een houder.[1] Deze houder diende vlak bij het oog gehouden te worden. De tekeningen, die hij stuurde naar de Royal Society in Londen, zorgden daar voor heel wat consternatie. Anthoni van Leeuwenhoek behaalde vergrotingen van 275 maal, terwijl de beste microscopen uit die tijd tot 30 maal kwamen. Hij weigerde 50 jaar lang om zijn techniek voor microscopen te delen, dit tot groot ongenoegen van Engelse wetenschappers.
Theodoliet Een theodoliet is een hoekmeetinstrument uit de landmeetkunde. Met een theodoliet kan men horizontale en verticale hoeken meten met een hoge nauwkeurigheid. Dit toestel is in essentie niet meer dan een kijker die draait om twee assen: een verticale as, ook wel de eerste as genoemd en een horizontale as, ook wel de tweede as genoemd. Op de beide assen zit een systeem dat toelaat de waarde van de betreffende hoek af te lezen. Bij de oudere optisch-mechanische toestellen gebeurt dat met een ringvormige glasplaat waarin een verdeling is aangebracht en waarop met behulp van een index en afleesinrichting de waarde wordt gelezen. Bij de huidige elektronische theodoliet gebeurt dit met behulp van een roterende glazen cirkelrand waarop een vast aantal verdelingen is aangebracht (bijvoorbeeld 1024). Een stel indexen leveren hier de hoekwaarde. Een buisniveau, zoals in een waterpas, in het toestel ingebouwd, laat toe om het toestel waterpas te zetten. In die toestand zou de eerste as verticaal moeten staan en de tweede as horizontaal. Om voldoende nauwkeurig te werken om er voor de landmeetkunde bruikbare
resultaten uit te halen dient een theodoliet zeer nauwkeurig gebouwd te worden. Niettegenstaande zijn hoge nauwkeurigheid heeft elk toestel nog steeds een aantal fouten in zich. De landmeter of topograaf dient daar mee vertrouwd te zijn. Een theodoliet is niet in staat om afstanden te meten. Nochtans zijn afstanden meestal essentiÎle elementen bij de meetmethodes waarin een theodoliet wordt ingezet (driehoeksmeting, veelhoeksmeting...). Die afstanden dienen dus met andere instrumenten te worden gemeten. Een moderne, gecomputeriseerde theodoliet met afstandsmeter is een totaalstation of tachymeter. Het is pas sedert de opkomst van de digitale afstandsmeter en later de digitale theodoliet dat de beide toestellen steeds meer met elkaar zijn versmolten. Tegenwoordig gebruikt de landmeter meestal een totaalstation, zijnde de combinatie van theodoliet, afstandsmeter en digitale registratie.
Theodoliet
Colorimeter Een colorimeter is een apparaat dat wordt gebruikt om de absorptie van licht van een bepaalde oplossing te meten. De lichtabsorptie is dan te meten bij verschillende golflengtes van licht (= verschillende kleuren). De meest gebruikte toepassing van de colorimeter is aan de hand van de lichtabsorptie (of bij sommige colorimeters lichttransmissie) de concentratie van een bepaalde oplossing te achterhalen. Verschillende chemische stoffen absorberen verschillende golflengtes licht. De absorptie en de concentratie staan dan ook rechtstreeks in verhouding met elkaar.
Colorimeter
Galvanometer Een galvanometer is een elektromechanisch meetinstrument waarmee een elektrische stroom wordt omgezet in een verdraaiing van een meetnaald om zijn as waarmee de grootte van de stroom af te lezen is. Door de speciale constructie zijn galvanometers zeer gevoelig en worden daarom vooral gebruikt voor het meten van zeer kleine stromen (in het bereik van micro- tot milliampËres). Hans Christian ÿrsted was in 1820 de eerste die beschreef dat een magnetische kompasnaald afbuigt wanneer het in de nabijheid wordt gebracht van een stroomvoerende geleider. Door dit ontdekte fenomeen kon men een instrument ontwikkelen voor het meten van elektrische stromen. EÈn van de eerste galvanometers werd op 16 september 1820 gemaakt door Johann Schweigger, professor aan de Universiteit van Halle. Ook AndrÈ-Marie AmpËre had een belangrijk aandeel in de ontwikkeling ervan. Bij de eerste ontwerpen werd de draad meerdere keren in een spoel gewikkeld om zo het effect van het magnetische veld veroorzaakt door de stroom, te vergroten. Vanwege deze constructie werd dit instrument in het begin daarom “multiplicator” (vermenigvuldiger) genoemd. De term galvanometer, algemeen gebruikt vanaf 1836, is ñ als eerbetoon ñ vernoemd naar de Italiaanse elektriciteitsonderzoeker en anatoom Luigi Galvani.
Galvanometer
166 18e eeuwse Franse consoleklok met vergulde bronzen ornamenten en polychroom beschilderd houtwerk wijzerplaat
ges.Gudin A Paris 102 hoog (console manco uurwerk later )
3000-5000
167 19e eeuwse consoleklok met beschildering van rozen en gegraveerde wijzerplaat, Thoedore Robert Ala Chaux Defond 65 hoog
1200-1400
168 Bronzen cartelklok 48 lang
40-60
169 Antiek vuurvergulde bronzen vaaspendule, 46 hoog
500-750
170 Zeer fraaie glaspendule met bronzen leeuw op top en kwikslinger hierbij een stel bijbehoren cassolettes met satarkoppen 62 hoog
700-900
171 Half ronde wit marmeren pendule met zuilen 34 hoog
100-200
172 Tafelklok in een gedecoreerde aardewerken kast 30 hoog
40-80
173 Art Deco reiswekker in messing kast 14 hoog
50-100
174 Mahonie met noten en satijnhout ingelegde pendule 24 hoog
150-250
175 Zenith reiswekkertje 7 cm hoog in cloisonne kastje.
30-50
176 Art Deco reiswekker in messing kast rond model 8 hoog
50-100
177 Zwart marmeren pendule 38 hoog
100-150
178 Oude wekker in houten kast
40-60
179 Klein tafelklokje 22 hoog
50-100
180 Antieke tafelklok in een fraai houten kast, 25 hoog
160-180
181 Nachtwakerklokje in messing kast
30-50
182 Ronde design pendule met sterrenbeelden 25 diameter.
300-400
183 Provincie klok met elektrisch uurwerk 31 hoog
100-150
184 Koopje veilingcatalogi van instrumenten
185 Rond model Engelse scheepsklok Sestrel in messing omlijsting 20 diameter
100-150
186 Waterpas in kistje
25-50
187 2 Grammenwegers in cassette, The general Electro
15-30
188 Windmeter in kistje, Will Lambrechts Gottingen
90-110
189 Diverse onderdelen van een antiek torenuurwerk
50-100
190 Ronde scheepsklok, merk Sestrel
40-80
191 Antiek meetlint, Haben Systems, 20 meter
25-50
192 Bulle klok met fraai uurwerk in glazen kast met messing omlijsting 36 lang
800-1200
193 18e eeuwse Telleruhr met fraai gedreven decor 53 hoog met losse wandbeugel
2500-3000
194 6-kantige reiswekker met pilaren, 20e eeuw 20,5 hoog
150-200
195 Empirestijl reiswekker I.V.V Bol gedragen door een schildpad geheel op kristallen voet 10 hoog
400-600
196 Klassieke reiswekker met fraai decor, 20e eeuw 11 hoog.
100-150
197 Ovaal reiswekkertje in messing kast, Frankrijk 20e eeuw 10,5 hoog
100-150
198 Art Deco reiswekker Smiths clocks Great Britain 14 hoog
50-100
199 Klassieke reiswekker in gedecoreerde kast, 20e eeuw 11 hoog
100-150
200 Zeer fraai ruituigklokje met zeer fraai decor, gemerkt Gubelin Luzern, 11,5x11,5
1000-1250
201 Fraai zakhorloge onder stolp 13 hoog.
40-60
202 Vestzakhorloge in reiscassetee, The A C M Company Oxford
100-200
203 Klassieke reiswekker in messing kast met romantisch decor, 20e eeuw 18 hoog
150-200
204 Franse reiswekker, 17 hoog
450-550
205 Engelse reiswekker, 14 hoog
120-160
206 Franse reiswekker, 17 hoog in reiskoffer
200-300
207 Projectieklok op mahonie voet 15 hoog
150-300
208 The Davon Pocket Cautery set
20-40
Baume en Mercier
31 Kasteelpendule
27 Porseleinen pendule
80 Microscoop
92 Movado
89 Jules Jurgensen
88 Ebel
98 Citizen
87 Cartier
209 Kiabel trekmeter in cassette
210 Franse reiswekker, Bayard, 14 hoog
50-100
211 Engelse reiswekker met slagwerk, 15 hoog
250-300
212 Engelse reiswekker, ovaal model, 15 hoog
240-280
213 Kienzle reiswekker
40-60
214 Tsjechische amperemeter in tas
25-50
215 Scheepsklok Schatz in messing omlijsting rond model 18 diameter
80-120
216 Scheepsklok in messing kast
100-125
217 Engelse scheepsklok Thomas Mercer St. Albans England16 hoog
100-150
218 Vraagstuk, zie omschrijving in catalogus
100-200
219 Oude Theodoliet in kist, Walsum London bouwjaar 1897
475-575
220 Art Decor klok, uurwerk gezet in een stuk met verlichting geduwd door een beeld van een man, 64,5 breed
100-150
221 Deflection magnetometer W G Pye Cambridge England
40-60
222 Brillendoos, compleet met pasbril
325-375
223 Irrigator, vaginale douche, Schmeink Arnhem in eiken kist
125-175
224 Model van een molecule van steinsalz
50-75
225 Oude Vacuumpomp met glazen stolp, Les fils d Emile Deyrolle Paris
200-300
226 Oude apothekersbalans met toebehoren, F E Bekers en Co, Birmingham London
125-175
227 Medisch model van een oor
100-150
228 Antieke klok Normandische lantaarnklok met aardewerken wijzerplaat en haan op top 40 hoog
1000-1500
229 Fraaie 19e eeuwse wandklok met parelmoer decor, E Stringer Stourbridge 84 hoog
1250-1500
230 Houten platencamera met platen, Compur G Rodenstock
90-110
231 Reistelescoop
100-150
232 Samac pendulestel 3 delig met vissersfiguren 47 hoog
100-150
233 3-delig marmeren Art Deco pendulestel met herdershonden op top en fraaie wijzerplaat
250-350
234 Elektrische aangedreven vergulde hangklok met ronde wijzerplaat 60 lang
80-120
235 Eiken staandeklok met getorste zwarte zuilen en zaagwerk in kap op top bazuinblazende engelen en atlas 265 hoog
500-700
236 3-delig marmeren Art Deco pendulestel met zinken vogel liefhebbende dame op top 35 hoog
200-300
237 Medisch model van een oog
100-150
238 Barograaf Murray instruments, Kirkby Liverpool Engeland
475-575
239 Model van een pomp
240 Antieke comtoise 39 hoog met draad slinger
700-900
241 19e eeuwse schoolklok met snekuurwerk, 37 diameter
100-150
242 19e eeuwse kolompendule met intarsia
100-200
243 Vuurvergulde bronzen kathedraalpendule, Le Rive et Fils Paris, Frankrijk ca 1850, 65 hoog
2000-4000
244 19e eeuwse kolompendule 43 hoog
150-200
245 Reiswekker in banboestijl messing kast met dag en datumaanduiding, 20e eeuw 20,5 hoog
150-200
246 Tafelklok gezet in een Oosterse kom 27 hoog
200-250
247 Tafelklokje met gedecoreerde wijzerplaat
75-125
248 Tafelklok in porseleinen kast van een vrouw met pauw en putti, 26 hoog
50-100
249 Schatz tafelklok in messing kast, 100 dagen uurwerk, 24 hoog
100-200
250 Ovale wandklok 19e eeuws 33 lang
80-120
251 Neogotisch bestoken eikenhouten tafelklokje 25 hoog
30-50
252 Electrische klok op marmer plaat, Electric Brillie 44 hoog
250-300
Lierpendule
33 Klokkenmannetje
170 Pendulestel
222 Brillendoos
331 Theodoliet in kist
169 Vaaspendule
168 Cartelklok
46 Schilderijklok met speelwerk
253 Engelse stickbarometer in gebeitste eiken kast 94 lang
750-1000
254 Engels eiken weerstation 73 lang
255 19e eeuws mechanisme Signe Pons Medaille D Or, Brevele 1827 130 hoog
3000-3500
256 marmeren pendule met brons mans figuur op top 60 cm hoog
500-700
257 Schwarzwalder grote eiken zeer fraai bestoken wandklok mnet vogel en ramskop
300-500
258 19e Eeuws staand horloge met zeer fraai inlegwerk en scheepjes mechaniek (vast gezet) 270 hoog
3000-4000
259 Oude D C Voltmeter, Weston Newark U.S.A.
250-350
260 Noten met satijnhout ingelegde kolompendule 42 hoog
200-400
261 Oude theodoliet
300-400
262 Reisapotheek in kist met messing beslag
200-300
263 Zwart houten kolompendule met getorste zuilen en messing inlegwerk 37 hoog
100-200
264 Moederklok in eiken kast 50 lang
40-60
265 Zeer fraai vergulde grote cartelklok met guirlandes 100 lang
200-400
266 Regulateur in mahoniekleur kast 97 cm hoog.
40-80
267 Amerikaanse wandklok in mahonie kast 66 hoog met glasbeschildering van westminster abbey
40-60
268 Osseoog met parelmoer ingelegd 48 diameter
100-200
269 Apothekersweegschaal met luchtdemping en schaaltjes, Becker Brussel, 62 hoog, 45 breed
200-300
270 2 Inhalors w.o. messing
60-80
271 Toverlantaarn met koostaafontsteking en enkele platen, bouwjaar 1896
400-500
272 Microscoop Refrateur Amsterdam Hilger London in kist
180-220
273 19e eeuwse Franse pendule met herder en klimgeit op top, 38 cm hoog.
100-150
274 Uurwerkje in fraai miniatuur Bretons meubeltje 45 hoog 18 breed
150-200
275 Charles Dix wortelnoten tafelklok 40 hoog
100-200
276 Mahonie kolommenklok omstreeks 1900 33 hoog
80-120
277 Koperen stolpklok met glazen stolp.
30-50
278 Fraai marmer bovenstuk van een pendule in vorm van een timpaan met op top een zinken musicerende man en vrouwfiguur 23 hoog
100-200
279 Antiek klokje in fraai bestoken kast 31 hoog
100-150
280 18e eeuws Frans uurwerk met fraaie wijzerplaat en wijzers 11.5 diameter
600-800
281 Wekkertje in fraaie kast 14 hoog
20-40
282 Noten kolompendule met timpaan 37 hoog
80-120
283 Louis seize stijl pendulestel vervaardigd uit marmer 40 hoog
200-400
284 Zwart Marmeren pendule 22 hoog
40-60
285 Brillendoos
90-110
286 Messing 3-delig pendulestel 26 hoog
30-60
287 Antiek eiken schippertje 81 cm
300-500
288 3-delig marmeren Art Deco pendulestel Glaspendule met verchroomde slinger en fraaie pendanten en bronzen schapen op top 44 hoog
300-500
289 Microscoop, Stiassnie Parijs met rijnregelaar
300-350
290 Art Deco glaspendule met5 hert op top 44 hoog
200-400
291 Mircoscoop met fijnregelaar en kruistafel, Winkel Zeiss Gottingen
275-325
292 Albasten klok met coupe op top 34 h
50-100
293 3-delig antiek pendulestel polychroom beschilderd zink in vorm van een kan en drank drinkende jolige mannen 61 hoog
1500-2000
294 Louis seize pendule marmer met verguld bronzen ornamenten van fabelfiguren en zon slinger 41 hoog
500-700
295 Tafelklokje met op bel slaand mannetje in noten kast
60-80
296 Marmeren 3-delige pendulestel.
30-60
268 Ossenoog
275 Tafelklok
273 Pendule
60 Art Deco pendule
173 Art Deco klok
125 Horloge, erotisch
291 Microscoop
64 Landmeter in kist
228 Lantaarnklok
95 Piaget
292 Pendule met coupe
161 Vestzakhorloge
320 Koekoeksklok
261 Theodoliet
6 Glaspendule
40 Banjobarometer
34 Colorimeter
32 Galvanometer
79 Binoculari microscoop
Reiswekker
297 Groen marmeren pendule.
50-100
298 Engels houten tafelklokje 21 hoog
50-100
299 Zwart marmeren pendule met zuilen 33 hoog
80-120
300 Stel albasten coupes 24 hoog
20-40
301 Friese stoelklok, 20e eeuw
200-300
302 Klein staand horloge in noten kast 183 hoog
200-400
303 Art Deco pendule in houten kast met chromen cijfers en wijzers.
30-50
304 Zwart marmeren pendule met coupe op top 42 hoog
40-60
305 3-delig pendulestel aardewerk met peterseliedecor 32 hoog
80-120
306 Zwart marmeren pendule 36 hoog
40-60
307 3-delig marmeren Art Deco pendulestel met herdershonden op top en fraaie pendanten 33 hoog
200-250
308 Marmeren pendule met 2 zijstukken.
40-80
309 Waterpas instrument in kist
125-175
310 Opticiens gereedschap 19e eeuws zeer fraaie kist vol met benodigdheden
1000-1500
311 19e Eeuwse pendule van een herder met hond, staand onder een glazen stolp (gelijmd)
100-200
312 Microscoop in kist, Ernst Leitzar
225-275
313 Grote telescoop op statief
350-450
314 Engels staand horloge in mahonie kast wijzerplaat beschilderd met middeleeuwse scene 220 hoog
600-800
315 6 Diverse apothekerspotten
35-55
316 4 Apothekersflessen
35-55
317 Mahonie kist met inlegwerk en chirurgische instrumenten
350-450
318 Art Deco marmeren pendulestel met vogels op top 25 hoog
50-100
319 Engelse barometer in prachtig bestoken eiken lijst 125 lang
1000-1200
320 19e eeuwse Koekoeksklok met haas en gevogelte 86 lang
1200-1400
321 Fraaie Engelse seacoast barometer in bestoken eiken lijst 118 lang
1600-1800
322 18e eeuwse Zweedse staande klok in grenen kast 213 hoog
200-400
323 Fraai gezaagde torenklok 66 hoog
100-200
324 3-delig marmeren Art Deco pendulestel met ruit vormige wijzerplaat en pendanten met onyx 23 hoog
200-400
325 Antieke staandeklok in gepende eiken kast 263 hoog
400-600
326 Antieke Friese staarklok met datum en maanaanduiding in een mahonie kast met kuif, ca 175 cm
400-800
327 Ronde wandklok met albasten wijzerplaat in messing omlijsting 42 diameter
100-200
328 Antieke Zaanseklok in noten kast 77 lang
400-600
329 Pendule in zwart marmer kast met 2 zijstukken
300-400
330 Jugendstil barometer L Kern en Zoon, Den Haag.
30-50
331 Theodoliet in kist, W Ottway en Co, bouwjaar 1916
375-425
332 Monte zakhorloge met secondewijzer
20-40
Lijstenmakerij
van Norden vof
Van Rosenthalweg 25-A 6862 ZR Oosterbeek
[email protected] www.janvannorden.nl
Prijsvraag
Het vraagstuk! Raad het object! In deze rubriek willen wij u weer een voorwerp laten zien waarover wij uw mening willen vragen. In de vorige catalogus hebben wij u een zilver miniatuur laten zien. We hebben enkele inzendingen mogen ontvangen waaronder een mangelbak, inktverdeler en een koolschaaf. Bij navraag bij een expert in het openluchtmuseum kregen we te horen dat het een instrument was dat gebruikt werd bij het schudden van graan. De bijbehorende zeven heeft hij mij laten zien. Omdat de goede inzending er niet bij zit, blijft de prijs liggen voor deze veiling. Deze keer hebben we 2 objecten die samen een instrument maken. Het is mahonie met messing. De onderste bak is 32 bij 20 cm. en het ander is 49 breed en voorzien van wieltjes.Met dit object willen wij u vragen om ons antwoord te geven op de volgende vragen: • Wat is het • Wat is de functie • Wat is de herkomst • Hoe oud is het • Hoe hoog schat u de verzekeringswaarde in Dit object kunt u bekijken tijdens de kijkdagen in de veilingzaal
Uw antwoord kunt u voor maandag 3 oktober 17.00 uur mailen naar:
[email protected] Onder de goede inzenders verloten wij het boek: Kunst- en Antiekveiling 2010. Een pracht naslagwerk van veilingopbrengsten in het afgelopen jaar uitgegeven door Scriptum Art Schiedam. door Scriptum Art Schiedam.
De prijs
Het vraagstuk
deskundig en ervaren
Notariskantoor De Kroon Hoofdstraat 190 Velp (Gelderland) Postbus 256, 6880 AG Velp Telefoon: (026) 361 72 21 Fax: (026) 361 20 42 E-mail:
printing & design
Vind je het interessant om een keer vrijblijvend te komen kletsen over een nieuwe of een vernieuwde website, een mooie huisstijl, een brochure of poster, dan hebben wij de koffie klaar staan (thee is zo gezet)! www.ro-wi.nl
[email protected] (0481) 74 60 10
Aantekeningen
DERKSEN veilingbe d r i j f
Aantekeningen
DERKSEN veilingbe d r i j f
Artikel 1 toepasselijkheid 1.1 Deze algemene voorwaarden zijn van toepassing op alle onderdelen van de relatie tussen de veilinghouder en de koper waaronder die betreffende koop, verkoop, bemiddeling, waardering, beoordeling, taxaties, catalogisering, bewaring. Onder koper wordt mede de aspirant koper verstaan die deelneemt aan veilingbed r i j f de veiling.
DERKSEN
Artikel 7 rechten veilinghouder en veilingmeester 7.1 De veilinghouder en de veilingmeester behouden zich de volgende rechten voor: a. zonder opgave van redenen personen als bieder of koper te weigeren; b. te allen tijde wijziging te brengen in de orde van verkoop; c. voorwerpen te doen uitvallen of toe te voegen; d. kopen te combineren of te splitsen; e. kopen niet te gunnen of op te houden; f. vergissingen bij biedingen en toewijzing te herstellen, of een koop ongedaan te maken zonder dat een bieder van vergissingen gebruik mag maken en zich in dat geval op een tot stand gekomen koopovereenkomst mag beroepen; g. na toewijzing onmiddellijk gehele of gedeeltelijke betaling te vorderen, terwijl bij weigering of onmacht van betaling de veilinghouder en de veilingmeester het recht hebben de koopovereenkomst ongedaan te maken en daarna het betreffende voorwerp te herveilen en het bod van de nalatige bieder niet weer veilingbed r i j f aan te nemen; h. indien de koper weigert op eerste verzoek volledige naam en adres aan de veilinghouder bekend te maken en daarop betrekking hebbende legitimatie te tonen, de koopovereenkomst te ontbinden en te herveilen; i. voorwerpen niet over te schrijven van de rekening van de oorspronkelijke koper op die van een ander; j. gedurende de veiling geen voorwerpen af te geven; k. namens kopers of verkopers biedingen uit te brengen; l. voorwerpen waarover tijdens of kort na de veiling een geschil gerezen is, opnieuw in veiling te brengen, en een eventuele koopovereenkomst te ontbinden.
DERKSEN
Artikel 14 diversen 14.1 Nietigheid, vernietiging of onverbindendheid van één der bepalingen van deze algemene voorwaarden laat de geldigheid van de overige bepalingen onverlet. In het geval één of meer bepalingen nietig, vernietigd of onverbindend zijn, worden tussen koper en veilinghouder vervangende bepalingen overeengekomen die wel geldig zijn en die het meest de inhoud en strekking van de nietige, vernietigde of onverbindend gebleken bepaling (en) benaderen. 14.2 Op deze algemene voorwaarden is uitsluitend Nederlands recht van toepassing. 14.3 Alle geschillen terzake van, voortvloeiende uit of verbandhoudende met een tussen de veilinghouder en de koper gesloten koopovereenkomst, de veilingbed r i j f totstandkoming van een koopovereenkomst of deze algemene voorwaarden worden uitsluitend ter beslechting voorgelegd aan de bevoegde rechter te Amsterdam, behoudens het recht van de veilinghouder om het geschil aanhangig te maken bij de bevoegde rechter in het arrondissement van de koper.
DERKSEN
AANVULLENDE VEILINGVOORWAARDEN De veiling wordt gehouden volgends de in de catalogus vermelde “Veilinginformatie”. Het veilinghuis behoudt zich echter het recht voor, de volgorde te wijzigen. De verkoop geschiedt om contant geld met een in de veilinginformatie aangegeven veilingkosten. De koper is verplicht deze koopprijs in gangbaar Nederland geld of via de pin voor de aflevering te voldoen. Indien bij een toewijzing van de koop twee of meer personen tegelijk aan het bod zijn of moeilijkheden rijzen over de toewijzing of anderszins, als bijvoorbeeld over de uitleg van plaatselijke gebruiken of biedingen, of vergissingen van de afslager, beslist hierover de deurwaarder en hij heeft het recht de koop terstond opnieuw te doen herveilen met dezelfde rechten. In afwijking van art. 7 van de Algemene voorwaarden, met betrekking tot terugname en gelijktijdige teruggave van koopprijs en opgeld bedraagt de periode waarbinnen de koper terugname van het geveilde kan vragen niet 3 weken maar 10 dagen. De bereidheid tot terugname vervalt eveneens, als de koper het geveilde niet kan teruggeven in dezelfde staat als waarin het zich ten tijde van de toewijzing bevond. Er is geen teruggave mogelijk bij technische apparaten. Voor de schilderijen gelden de volgende omschrijvingen: - Een werk gecatalogiseerd met “Ges.” en voorzien is van de periode dat de kunstenaar geleefd heeft of geboren is, is naar onze mening een werk van de genoemde kunstenaar. - Een werk gecatalogiseerd met “Toegeschreven aan” is naar onze mening waarschijnlijk een werk van de genoemde kunstenaar. - Een werk gecatalogiseerd met “Met signature” is naar onze mening niet van de hand van de genoemde kunstenaar.
Derksen veilingbedrijf Amsterdamseweg 23 6814 GA Arnhem Telefoon
026 - 4421498
Telefax
026 - 4455186
E-mail
Internet
www.derksen-veilingbedrijf.nl
Derksen veilingbedrijf Adres Postcode Telefoon
Amsterdamseweg 23 6814 GA Arnhem 026 - 442 14 98
Fax Internet Email
026 - 445 51 86 www.derksen-veilingbedrijf.nl