Zvyšování kvality výuky v přírodních a technických oblastech CZ.1.07/1.1.28/02.0055
Pokus se založením identických porostů s rozdílnou dávkou hnojiva (laboratorní práce, práce s internetem, tvorba prezentace) Označení: EU-Inovace-BFCh-Př-04 Předmět: fyzikálně-chemická praktika Cílová skupina: 8., 9. třída Autor: Mgr. Miroslav Jílek Časová dotace: 1 vyučovací hodina Forma: skupinová práce, práce ve dvojicích Anotace: Tato laboratorní práce slouží k doplnění učiva o růstu rostlin. Žáci si prakticky ověří, jaký vliv má množství hnojiva na jejich růst.
Cíl: Žáci si prakticky ověří, jaký vliv má rozdílné množství hnojiva na růst rostlin. Na internetu budou vyhledávat informace o ekologickém zemědělství, vysvětlí rozdíl mezi intenzívním a ekologickým zemědělstvím.
Motivace, teorie: Ekologické zemědělství je moderní formou obdělávání půdy bez používání chemických prostředků (hnojiv, pesticidů,…) s nepříznivými dopady na životní prostředí. Ke hnojení jsou používána pouze organická hnojiva. Ekologické zemědělství umožňuje produkovat kvalitní biopotraviny. Přispívá k lepším životním podmínkám chovaných zvířat, k ochraně životního prostředí a ke zvýšení biodiverzity. Prioritou ekologického zemědělství je kvalita, nikoli kvantita potravin.
Úkol č. 1: Vliv množství hnojiva v půdě na růst rostlin Pomůcky: 5 ks stejných plastových nádob na výsev obilí (o objemu 3-5 l), zemina, asi 500 obilek obilniny (např. pšenice, ječmen), dusíkaté hnojivo, plastová lžička, plastové pravítko, gumové rukavice, digitální fotoaparát, pravítko
Postup: 1. Žáci si připraví 5 ks stejných plastových nádob a označí je čísly 1 – 5. 2. Do plastových nádob nasypou zeminu a hnojivo. V jednotlivých nádobách bude zemina s rozdílným množstvím hnojiva. Nádoba č. 1: bez hnojiva Nádoba č. 2: jedna lžička hnojiva Nádoba č. 3: dvě lžičky hnojiva Nádoba č. 4: čtyři lžičky hnojiva Nádoba č. 5: šest lžiček hnojiva 3. Žáci do zeminy s hnojivem do hloubky asi 2 cm vpraví osivo obilniny, např. pšenice, tak, že v každé nádobě bude zaseto asi 100 obilek. 4. Nakonec žáci všechny oseté nádoby rovnoměrně zalijí vodou. 5. Dále budou žáci zalévat dle potřeby. 6. Průběžně (např. po 2-3 dnech) po dobu asi 4 týdnů budou žáci pozorovat probíhající změny v jednotlivých plastových nádobách a zjištěné výsledky zapisovat do pracovního listu. 7. Na konci 1., 2., 3. a 4. týdne vytvoří fotografie vzniklých porostů, které vloží
do pracovního listu. Pomocí pravítka změří výšku rostlin v jednotlivých nádobách a výsledky měření zapíší do tabulky v pracovním listu. 8. Na závěr vyhodnotí výsledky pokusu. Vysvětlí, jak množství hnojiva ovlivňuje růst rostlin.
Úkol č. 2: Ekologické zemědělství, biopotraviny Žáci vyhledají na internetu informace o ekologickém zemědělství. Na základě získaných informací vytvoří na počítači prezentace o rozsahu asi 8 stran na téma: Ekologické zemědělství, biofarmy, biopotraviny V prezentaci vysvětlí rozdíl mezi intenzívním a ekologickým zemědělstvím, uvedou pozitiva a negativa hnojení a jeho vliv na krajinu. Zjisti, kolik je v ČR biofarem (ekofarem), kde se nachází nejbližší biofarma z hlediska místa bydliště. Jakým způsobem jsou označovány potraviny, produkované ekologickými zemědělci?
Závěrečné zhodnocení:
Pracovní list č. EU-Inovace-BFCH-Př-04 Téma:
Pokus se založením identických porostů s rozdílnou dávkou hnojiva
Jméno a příjmení:
Hodnocení:
Datum:
Třída:
Školní rok:
Úkol č. 1: Vliv množství hnojiva v půdě na růst rostlin Pomůcky: 5 ks stejných plastových nádob na výsev obilí (o objemu 3-5 l), zemina, asi 500 obilek obilniny (např. pšenice, ječmen), dusíkaté hnojivo, plastová lžička, plastové pravítko, gumové rukavice, digitální fotoaparát
Postup: 1. Připravte si 5 stejných plastových nádob a označte je čísly 1 – 5. 2. Do plastových nádob nasypte zeminu a hnojivo. V jednotlivých nádobách bude zemina s rozdílným množstvím hnojiva. Nádoba č. 1: bez hnojiva Nádoba č. 2: jedna lžička hnojiva Nádoba č. 3: dvě lžičky hnojiva Nádoba č. 4: čtyři lžičky hnojiva Nádoba č. 5: šest lžiček hnojiva 3. Do zeminy s hnojivem do hloubky asi 2 cm vpravte osivo obilniny, např. pšenice, tak, že v každé nádobě bude zaseto asi 100 obilek. 4. Nakonec všechny oseté nádoby rovnoměrně zalijte vodou. 5. Dále budete zalévat dle potřeby. 6. Průběžně (např. po 2-3 dnech) po dobu asi 4 týdnů pozorujte probíhající změny v jednotlivých plastových nádobách a zjištěné výsledky zapisujte do pracovního listu. 7. Na konci 1., 2., 3. a 4. týdne vytvořte fotografie vzniklých porostů a vložte je do pracovního listu. Pomocí pravítka změřte výšku rostlin v jednotlivých nádobách a výsledky měření zapište do tabulky v pracovním listu. 8. Na závěr vyhodnoťte výsledky pokusu. Vysvětlete, jak množství hnojiva ovlivňuje růst rostlin.
Vypracování: Tabulka měření výšky porostů pšenice: Výška rostlin Výška rostlin Výška rostlin Výška rostlin (konec 1. týdne) (konec 2. týdne) (konec 3. týdne) (konec 4. týdne) Nádoba č. 1 (bez hnojiva) Nádoba č. 2 (1 lžička hnojiva) Nádoba č. 3 (2 lžičky hnojiva) Nádoba č. 4 (4 lžičky hnojiva) Nádoba č. 5 (6 lžiček hnojiva)
Fotografie porostů pšenice: konec 1. týdne:
konec 2. týdne:
konec 3. týdne:
konec 4. týdne:
Závěr:
Úkol č. 2: Ekologické zemědělství, biopotraviny Vyhledejte na internetu informace o ekologickém zemědělství. Vysvětli následující pojmy: Ekologické zemědělství - …......................................................................................................... …................................................................................................................................................. …................................................................................................................................................. …................................................................................................................................................. Intenzívní zemědělství - ….......................................................................................................... …................................................................................................................................................. …................................................................................................................................................. ….................................................................................................................................................
Pesticidy - …............................................................................................................................... …................................................................................................................................................. …................................................................................................................................................. Herbicidy - …............................................................................................................................. …................................................................................................................................................. …................................................................................................................................................. Biopotraviny - …......................................................................................................................... …................................................................................................................................................. …................................................................................................................................................. Biodiverzita - ….......................................................................................................................... …................................................................................................................................................. …................................................................................................................................................. …................................................................................................................................................ Na základě získaných informací vytvořte na počítači prezentace o rozsahu asi 8 stran na téma: Ekologické zemědělství, biofarmy, biopotraviny V prezentaci vysvětlete rozdíl mezi intenzívním a ekologickým zemědělstvím, uveďte pozitiva a negativa hnojení a jeho vliv na krajinu. Zjistěte, kolik je v ČR biofarem (ekofarem), kde se nachází nejbližší biofarma z hlediska místa bydliště? Jakým způsobem jsou označovány potraviny, produkované ekologickými zemědělci?