Óravázlat- kémia: 1. fejezet 1. óra Műveltségi terület:
Természetismeret
Tantárgy:
Kémia
Iskolatípus:
enyhén értelmi fogyatékos tanulók ellátását segítő szakiskolák számára
Évfolyam:
9. évfolyam
Téma, témakör:
A kémia tudomány jelrendszere
Készítette:
Nagy János
Az óra témája:
A periódusos rendszer vizsgálata
Az óra cél- és feladatrendszere:
A tanuló értse a periódusos rendszer szükségességét és lássa a felépítésének alapjait.
A tanóra témájának kulcsfogalmai:
periódusos rendszer, periódus, oszlop, rendszám, vegyjel, fémek, nemfémek,
Az óra didaktikai feladatai:
Mengyelejev munkásságának megismerése, a periódusos rendszer megismerése.
Tantárgyi kapcsolatok: Felhasználható források: Tankönyv:
Győrffiné Rédei Ágnes, Sinka Zsoltné: Kémia 9-10.
Online forrás:
bármely nem jogvédett internetes forrás használható
Nevelési-oktatási stratégia Időkeret
Az óra menete
3 perc
7 perc 10 perc
10 perc
15 perc
Módszerek
Tanulói munkaformák
Eszközök
Motíváció: a periódusos rendszer falikép vizsgálata
megfigyelés
frontális osztálymunka
periódusos rendszer
Mengyelejev életrajza
megfigyelés
frontális osztálymunka
internetes videoanyag
Fémes elemek gyűjtése
gyűjtőmunka
frontális osztálymunka
periódusos rendszer
Nemfémes elemek gyűjtése
gyűjtőmunka
frontális osztálymunka
periódusos rendszer
Fémek-nemfémek
rendszerezés
frontális osztálymunka
periódusos rendszer
Óravázlat- kémia: 1. fejezet 2. óra Műveltségi terület:
Természetismeret
Tantárgy:
Kémia
Iskolatípus:
enyhén értelmi fogyatékos tanulók ellátását segítő szakiskolák számára
Évfolyam:
9. évfolyam
Téma, témakör:
A kémia tudomány jelrendszere
Készítette:
Nagy János
Az óra témája:
A legfontosabb elemek, vegyületek nevének megismerése
Az óra cél- és feladatrendszere:
A tanuló ismerje a peridusos rendszer legfontosabb elemeit, a hétköznapjainkban előforduló leggyakoribb anyagokat.
A tanóra témájának kulcsfogalmai:
vegyjel, fém, nemfém
Az óra didaktikai feladatai:
Szemléletes képet kapjon az anyagok elhelyezkedéséről a periódusos rendszerben és mindennapi használhatóságukról, előfordulásukról.
Tantárgyi kapcsolatok: Felhasználható források: Tankönyv: Online forrás:
Győrffiné Rédei Ágnes, Sinka Zsoltné: Kémia 9-10. bármely nem jogvédett internetes forrás használható
Nevelési-oktatási stratégia Időkeret
Az óra menete
10 perc
Gondolatébresztés: Mindennapi fémeink, anyagaink, a levegő elemei
gyűjtőmunka
megbeszélés, rendszerezés
10 perc
Elemek-vegyjelek
megbeszélés, megfigyelés
rendszerezés
megbeszélés
frontális osztálymunka
15 perc
10 perc
Fémek- nemfémek
Elemek helyének megkeresése a periódusos rendszerben
Módszerek
tanulmányozás
Tanulói munkaformák
Eszközök
periódusos rendszer, tankönyv periódusos rendszer, tankönyv tk 9. /2 feladat
frontális osztálymunka
periódusos rendszer, tankönyv tk 9. /3 feladat tk 9/4. feladat
Óravázlat- kémia: 1. fejezet 3. óra Műveltségi terület:
Természetismeret
Tantárgy:
Kémia
Iskolatípus:
enyhén értelmi fogyatékos tanulók ellátását segítő szakiskolák számára
Évfolyam:
9. évfolyam
Téma, témakör:
A kémia tudomány jelrendszere
Készítette:
Nagy János
Az óra témája:
A bennünket körülvevő világ anyagai
Az óra cél- és feladatrendszere:
Anyagok csoportosítása összetétel és halmazállapot szerint
A tanóra témájának kulcsfogalmai:
összetétel, keverék, oldat, halmazállapot, szilárd, gáz, folyadék
Az óra didaktikai feladatai:
A tanuló meg tudja különböztetni az anyagokat összetétel és halmazállapot szerint
Tantárgyi kapcsolatok:
földrajz: a levegő, a víz
Felhasználható források: Tankönyv:
Győrffiné Rédei Ágnes, Sinka Zsoltné: Kémia 9-10.
Online forrás:
bármely nem jogvédett internetes forrás használható
Nevelési-oktatási stratégia Időkeret
Az óra menete
Módszerek
Tanulói munkaformák
Eszközök
15 perc
Motiváció: anyagok ismerete, tanulmányozása, a levegő összetétele, fémporok keverékei
tanulói gondolatébresztés
megbeszélés
internet, periódusos rendszer
15 perc
Halmazállapotok: gyűjtés a periódusos rendszerből
gyűjtőmunka
rendszerezés
periódusos rendszer
10 perc
Keverékek
tanári magyarázat, új információ feldolgozás
táblázatelemzés
periódusos rendszer, tankönyv
5 perc
Elegyek
tanári magyarázat
frontális osztálymunka
periódusos rendszer, tankönyv