Kunst • Antiek • Inboedelveilingen • Taxaties
Klokkenveiling
DERKSEN
Veilingcatalogus
veilin g b e d ri j f
oktober 2013
DERKSEN veilingbedrijf
DERKSEN ve i l ing be drijf
VEILINGINFORMATIE
OKTOBER 2013
Deze veiling uit particuliere inbreng, wordt gehouden t.o.v. Gerechtsdeurwaarder de heer L H L M Vloet te Arnhem
KIJKDAGEN: DERKSEN veilin gb ed r i j f
Vrijdag
4 okt
11.00 - 17.00 uur
Zaterdag
5 okt
11.00 - 17.00 uur
Zondag
6 okt
11.00 - 17.00 uur
VOLGORDE VAN VERKOOP: Maandag
7 okt
19.00 uur:
nrs. 1 - 305
Klokken horloges
Derksen veilingbedrijf
AFHAALTIJDEN VEILINGGOEDEREN: Maandag 7 okt
Dinsdag 8 okt
Na afloop van de zitting 08.30 - 16.00 uur
Derksen veilingbedrijf Amsterdamseweg 23 6814 GA ARNHEM tel: 026-4421498 www.derksen-veilingbedrijf.nl
VEILINGKOSTEN: VOLGENDE VEILING:
28% Maandag 9 december en volgende dagen
Rabobank 14.84.07.854 H.R. 09189969 BTW Nr. 8202-27-419-B01
Volgrecht wordt toegepast. Het volgrecht is het recht van de maker van een origineel van een kunstwerk om bij iedere latere doorverkoop van dat werk een percentage te ontvangen van de verkoopprijs. Als een kunstenaar overlijdt, kan het volgrecht overgaan op zijn nabestaanden of andere erfgenamen. Het volgrecht eindigt 70 jaar na het overlijden van de kunstenaar. Volgrecht is niet verschuldigd bij iedere verkoop van kunstwerken. De belangrijkste vereisten zijn: • Het moet gaan om de verkoop • Van originelen van werken van grafische of beeldende kunst (of exemplaren daarvan in beperkte oplage) • Waarbij een professionele kunsthandelaar is betrokken als koper, verkoper of tussenpersoon • Waarbij de verkoopprijs € 3.000 of meer bedraagt (inclusief veilingkosten), en • Waarvan de kunstenaar niet langer dan 70 jaar daarvoor is overleden.
FEDERATIE
Vergoedingspercentages De hoogte van de vergoeding wordt als volgt berekend: • 4% van het deel van de verkoopprijs tot en met € 50.000 • 3% van het deel van de verkoopprijs van € 50.000,01 tot en met € 200.000 • 1% van het deel van de verkoopprijs van € 200.000,01 tot en met € 350.000 • 0,5% van het deel van de verkoopprijs van €350.000,01 tot en met € 500.000 • 0,25% van het deel van de verkoopprijs hoger dan € 500.000 De gehele tekst die is opgesteld door het Minist erie van Veiligheid en Justitie vindt u op onze website onder “Volgrecht”
In deze uitgave
Barometer Een barometer is een meetinstrument waarmee de luchtdruk gemeten kan worden. Deze wordt weergeven in millibar. In feite is het een specifieke toepassing van een manometer.
Barometer
Horloges In de 15e eeuw ontstond de behoefte aan een nauwkeurig uurwerk om op zee te kunnen navigeren. De breedtegraad kon eenvoudig en betrouwbaar worden bepaald aan de hand van de hoogte van sterren boven de horizon.
Horloges
Microscoop De naam van Antoni van Leeuwenhoek wordt vaak genoemd als uitvinder van de microscoop maar hij was meer de eerste wetenschapper die de microscoop sterk wist te verbeteren en daarmee een veel sterkere vergroting kon realiseren.
Colofon Deze uitgave is gemaakt in opdracht van DERKSEN veilingbedrijf, met een beperkte oplage van 500 stuks. Aan deze uitgave hebben meegewerkt: DERKSEN veilingbedrijf Zolderkamer 72 RO-WI printing
Microscoop
Comtoiseklokken
Redactie adres: Amsterdamseweg 23 6814 GA ARNHEM tel: 026-4421498 www.derksen-veilingbedrijf.nl
[email protected] Vragen voor adverteren naar:
Comtoiseklokken
Comtoise is een type klok dat van circa 1680 tot in de 19e eeuw in Frankrijk werd gemaakt, meer bepaald in de Jura. Het specifieke kenmerk van een comtoise is de opbouw met een metalen frame waarin het gedeelte voor de tijdaanwijzing naast het slagwerk geplaatst is tussen apart uitneembare spijlen.
column A. Keddeman
Objecten in de picture Elke veiling hebben wij een bepaald stuk dat in de picture staat. Dit is niet zonder reden namelijk omdat wij vinden dat dit object in het zonnetje mag staan. Het zijn deze keer dan ook weer prachtige stukken. Object in the picture
Vorige veiling De vorige veiling en kijkdagen waren net als daarvoor weer een succes. Hier laten we een korte impressie zien met wat mooie foto’s van de vorige veiling en kijkdagen!
Vorige veiling
Alkema | Vloet | Kuijpers Alkema | Vloet | Kuijpers Gerechtsdeurwaarders is een modern en volledig onafhankelijk gerechtsdeurwaarderskantoor. Ons team bestaat uit gerechtsdeurwaarders, juristen en incassomedewerkers. Alkema | Vloet | Kuijpers
Ook in deze uitgave • Prijsvraag • Horloges • Klokken • Diversen
Column Albert Keddeman
what time is it? Toen ik een tijdje geleden ’s morgens vroeg op de fiets naar de zaak ging, lag de ochtenddauw nog als een deken over de uiterwaarden bij Westervoort. Wat een prachtige tijd van het jaar is het toch. De dagen worden korter maar de avonden weer langer. Al trappend richting Arnhem liet ik zo mijn gedachten gaan over de tijd, het thema voor de komende veiling. Tijd is een technische eenheid. Tijd is meer, tijd heeft kracht om dingen te veranderen. Tijd heeft kracht om wonden te genezen. Tijd heeft kracht om tot rust te komen. Tijd heeft kracht om wijzer te worden. Over tijd is al veel geschreven w.o. in de Bijbel: Voor alles wat gebeurt is er een uur, een tijd voor alles wat er is onder de hemel. Een tijd om te baren, een tijd om te sterven, een tijd om te huilen en een tijd om te lachen, een tijd om te zoeken en een tijd om te verliezen, een tijd om te bewaren en een tijd om weg te gooien, een tijd om te zwijgen en een tijd om te spreken. Tijd verandert een jongen in een man. Tijd verandert een spelend meisje in een volwassen vrouw. Tijd verandert een lelijke bloembol in een kleurrijke tulp. Tijd verandert een lange schaduw in een korte. Tijd verandert een grauwe kale boom in een oase van fris groen blad. Tijd verandert het inpakken van een koffer in het uitpakken van die zelfde koffer. Tijd verandert een slopende ziekte in een definitief einde. Tijd verandert een conflict in een oplossing. Tijd verandert angsten in uitdagingen. Tijd verandert crisis in herstel. Tijd verandert een zacht eitje in een hard gekookt exemplaar. Tijd verandert een Nokia2000 in een iPhone 5.Tijd verandert een Zuiderzee in een bloeiende polder.Tijd verandert een lieve puppy in een grote waakhond. Tijd verandert een boer zonder vrouw in een boer met vrouw. Tijd verandert Scrabble in Candy Crush Saga. Tijd verandert een gulden in een euro. Tijd verandert een Friese bank in een failliete boedel. Tijd verandert een warm vakantieland in een land in oorlog. Tijd verandert een Gele trui drager in een “positieve” gast bij Oprah. Tijd verandert een prins in een koning. Tijd verandert een catalogus in een magazine. Tijd verandert een klein Arnhems Veilingbedrijf in een landelijk bekende onderneming. En wat mijzelf betreft, tijd verandert een jonge vakantiekracht in een Register taxateur en Register veilingmeester. Om mij heen hoor ik vaak roepen dat men geen tijd heeft. Wist u dat we 524.160 minuten per jaar hebben? Deze minuten verdelen we over het jaar in: slapen 174.900, werken 135.600, sporten 11.520, (uit)eten 43.800, diverse activiteiten voor ontspanning 59.920, autorijden 32.450, boodschappen doen 7.240, vakantie vieren 48.300, bezoek schoonmoeder 23, in de wacht staan bij een helpdesk 4.120, bezoek kijk- en veilingdagen 6.279. Dan houdt u nog precies 8 minuten over. Net genoeg om mijn column te lezen…. column A. Keddeman
Jugendstil of Art Nouveau
Object in de picture
Jugendstil of Art Nouveau is een kunststroming die tussen 1890 en 1914 op verschillende plaatsen in Europa populair was, voornamelijk als reactie op het vormvervagende impressionisme. De Jugendstil manifesteerde zich vooral in gebruiksvoorwerpen als klokken, glaskunst, plateel, sieraden, meubels etc. De stroming kende een korte maar hevige bloeitijd. In West-Europa was de stijl ruim voor 1910 al verleden tijd. De aanduiding Jugendstil is gebaseerd op de naam van het weekblad “Die Jugend” dat vanaf januari 1896 in München verscheen. Voor verwante stromingen die elders in Europa tot bloei kwamen zijn ook andere termen in gebruik, waarvan er een, Art Nouveau, evenals Jugendstil een overkoepelende term is geworden.
Art Nouveau blijft in het algemeen voorbehouden aan België en Frankrijk, terwijl Jugendstil wordt gekoppeld aan Oostenrijk en Duitsland. In het Nederlands zijn beide aanduidingen in gebruik, waarbij de Franse aanduiding Art Nouveau ook in de vertaling nieuwe kunst wordt gebruikt voor de uitingsvormen van de stijl in Nederland zelf. Daarnaast wordt in spottende zin ook gesproken van slaolie-, spaghetti- of vermicellistijl. Het jugendstilornament is samengesteld uit motieven die gewoonlijk asymmetrische composities vormen met een tweedimensionaal karakter. De belangrijkste inspiratiebron van deze kunststroming is de natuur. De motieven zijn vaak langstelige, gracieus gestileerde planten en bloemen, lelies, kelken, irissen, papavers, rozenknop, vogels, libellen, wolken- water- en rotspartijen, vaak gecombineerd met slanke vrouwengestalten. De bewogen lijnen waren een middel om emoties uit te drukken. Deze vormen zijn ook te zien bij de boekdrukkunst en bij decoratieve vormen van bijvoorbeeld trapleuningen, balkons en gevels. IJzer was namelijk geschikt om verwerkt te worden tot sierlijke gebogen vormen. Dat het in zoveel kunstvormen werd toegepast, kwam doordat het heel gebruikelijk was dat een architect ook meubels, zilver, glaswerken, wandversieringen en affiches ontwierp. Jugendstil producten hebben ook vaak Japanse kenmerken zoals lege ruimten en de waaiervorm. Dat kunstenaars met de Japanse kunst in aanraking kwamen, kwam onder meer door de invloedrijke kunsthandelaar Siegfried Bing.
Hij was erg onder de indruk van de Japanse cultuur die vanaf 1854 op de Europese en Amerikaanse markt kwam. Bing specialiseerde zich in deze kunst en had veel Japanse kunst in zijn Parijse galerie L’Art Nouveau, waaraan de stroming haar Franse naam ontleent. Gewijzigde sociale en economische omstandigheden en de toepassing van nieuwe materialen zoals beton, brachten na de Eerste Wereldoorlog het einde van de Jugendstil.
Alkema | Vloet | Kuijpers
Klein bureau, grote resultaten.
Alkema | Vloet | Kuijpers Gerechtsdeurwaarders is een modern en volledig onafhankelijk gerechtsdeurwaarderskantoor. Ons team bestaat uit gerechtsdeurwaarders, juristen en incassomedewerkers. Voor advocaten, gerechtsdeurwaarders, notarissen, incassobureaus, rechtsbijstandverzekeraars en andere rechtshulpverleners staan wij klaar om de nodige ambtshandelingen te verrichten. Wij doen dit snel en accuraat. Voor spoedopdrachten maken wij tijd! Voor ondernemers bieden wij een compleet pakket aan diensten op het gebied van incasso en debiteurenbeheer, van herinnering en aanmaning tot dagvaarding en beslaglegging. Wij hebben voor iedere onderneming, van zzp-er tot multinational, een passende oplossing.
Van oudsher zijn huurzaken en ontruimingen een van
onze specialismen. Ook verhuurders - van particulier tot woningstichting - en vastgoedbeheerders zijn daarom bij ons aan het juiste adres. Huurincasso, gerechtelijke procedures tot ontbinding van de huurovereenkomst en gedwongen ontruimingen zijn voor ons dagelijkse praktijk. Wij weten daarom als geen ander wat hierbij allemaal komt kijken!
Vorige veiling
Veiling september 2013 De veiling van 2 september en volgende dagen stonden in het licht van kunst- antiek- en inboedelgoederen. Met ca. 2.500 kavels hadden we een behoorlijke klus te klaren in deze warme nadagen van de zomer. Ook dit keer kwamen er via onze website weer heel veel biedingen binnen. Met ca. 3200 offline biedingen moesten de veilingmeesters met regelmaat tegen de bieders uit de zaal opbieden. Ook deze veiling kende weer een aantal verrassingen. Het begon al op de maandagavond met Oosterse tas met kavelnummer 22. De richtprijs van 40-80 euro bleek iets te laag, de veilinghamer viel bij 675 euro. Voor een antieke Bijbel bleek ook veel belangstelling, hamerbedrag 1.450 euro. Vanuit Rusland bleek veel belangstelling te zijn voor de prachtige staande lampen, gedragen door beelden van Moren. Inclusief de veilingkosten gingen deze lampen de grens over voor bijna 2.500 euro. Voor het grote schilderij dat in september het object van de veiling was, bleek interesse van uit ons eigen land. Voor 5.000 euro ging dit prachtige werk dat helaas niet van B C Koekkoek zelf was naar een nieuwe eigenaar. Ondanks deze mooie resultaten bleek ook deze veiling
Wij zijn twee vrienden...
Hou eens op met die hamer!
geen commentaar
dus... ik sta in het magazine?
weer dat een veiling een mooi medium is om leuke spullen aan te schaffen voor relatief weinig geld. Voor een paar honderd euro kun je de woonkamer al een nieuwe look geven. Naast de veilingdagen werden de kijkdagen ook druk bezocht, door jong en oud. Ons jonge publiek weet de veilingzaal ook te vinden en loopt altijd direct linksom, op zoek naar de schaal met hartjes. Het programma voor het nieuw jaar is inmiddels ook klaar. Op onze website kunt u de agenda voor 2014 aantreffen en eventueel vast printen. De special die wij in de maand mei altijd hielden voor schilderijen, heeft plaats gemaakt voor een geheel nieuw idee. Wat dat zal worden en wanneer deze gehouden wordt kan ik u nog niet vertellen, houd de website en de nieuwsbrieven dus goed in de gaten. Wilt u nog meer op de hoogte blijven van onze werkzaamheden, word dan vriend met ons op Facebook.
Kan je het allemaal Sien(tje)
Weggezonken in ons nieuwe magazine
Kijkdagen gaan voor alles!
De orginele 3d van Gogh
Barometer
hoge en lage drukgebieden Een barometer is een meetinstrument waarmee de luchtdruk gemeten kan worden. Deze wordt weergeven in millibar. In feite is het een specifieke toepassing van een manometer. In menig inboedel hangt in de gang een barometer, soms in combinatie met een thermometer. Een barometer geeft de luchtdruk aan en daarmee ook de verandering van het weer. De meeste moderne barometers bevatten een vrijwel luchtledig doosje dat afhankelijk van de druk meer of minder ingedrukt wordt (doosje van Vidi). Het in meer of in mindere mate indrukken van het doosje heeft een verplaatsing van een daaraan bevestigde wijzer tot gevolg die overgebracht wordt op een wijzerplaat, waarop de luchtdruk kan worden afgelezen. Veel barometers in huis maken van dit principe gebruik. Op veel van deze huisbarometers is nog een schaalverdeling in millimeters kwikdruk te vinden.
Op de weerkaart op TV ziet u lijnen getekend, soms vlak naast elkaar, soms ver van elkaar getekend. Dit zijn isobaren. Liggen deze lijnen dicht bij elkaar, dan staat er veel wind, er moet een korte afstand overbrugd worden tussen een hoog en een laag drukgebied. Dit gaat dan gepaard met veel en vaak krachtige wind. Wind die draait tegen de richting van de wijzers van de klok wordt krimpend genoemd. Meestal nadert dan een depressie met regen: “een krimper is een stinker”. Omgekeerd heet een draaiing met de wijzers van de klok ruimend. Vaak hangt dat samen met de komst van een hogedrukgebied en beter weer. Deze definities gelden op het Noordelijk Halfrond. Het spreekt vanzelf dat het op het Zuidelijk halfrond andersom is.
De benamingen komen volgens het Instituut van Nederlandse Lexicologie in Leiden uit de zeilwereld. Een Frans woordenboek uit 1702 beschrijft wind die is geruimd als wind die blaast uit de richting waarnaar men het liefst zou willen varen. Het Woordenboek der Nederlandsche Taal verklaart ruimen als “uit een voordeeliger hoek beginnen te waaien”. Het Oudnederlandse “voordeeliger” betekent gunstiger. Het Zeemans Woordenboek van Twent uit 1813 omschrijft krimpen als draaiing tegen de Zon, dus tegen de wijzers van de klok, in. Een maritiem woordenboek uit circa 1835 schrijft ook over de loop der wind tegen de schijnbare loop van de Zon in. Met het hangen van een barometer in de gang, creëert u zo uw eigen meteorologisch instituut.
Lijstenmakerij van Norden v.o.f.
Van Rosenthalweg 25-A 6862 ZR Oosterbeek
[email protected] www.janvannorden.nl
Alkema | Vloet | Kuijpers Gerechtsdeurwaarders is gevestigd in het centrum van Arnhem en is een modern, goed toegerust en volledig onafhankelijk kantoor. Ons team van gerechtsdeurwaarders, juristen en ervaren medewerkers is, mede ondersteund door een uitstekende automatisering, in staat tot grote prestaties. De kleinschaligheid garandeert persoonlijk contact en korte lijnen. Voor incasso en debiteurenbeheer zijn wij actief in heel Nederland. Ambtelijke werkzaamheden verrichten wij in het gehele arrondissement Arnhem en Zutphen en gedeelten van de arrondissementen Utrecht, Zwolle, Roermond en Den Bosch, ofwel in Gelderland en omstreken. Zijpendaalseweg 47 6814 CC Arnhem 026 - 355 21 11
[email protected] www.avk-arnhem.nl
Maandag
7 oktober
19.00 uur
Staand horloge in eiken kast, 220 cm hoog met wijzerplaat naar 18e eeuws model
100-200
Staande klok in eiken kast met 2 gewichten en geslepen glas 196 cm hoog
100-200
Franse comtoise in beschilderde grenen kast met fraai beschilderde slinger 240 cm hoog
200-400
Staand Engels horloge in een eiken kast met beschilderde wijzerplaat, adres James Jamieson, Newton Stuart, 222 cm hoog
(secondewijzer manco)
250-500
Ossenoog met divers inlegwerk 62 cm lang
40-80
Antiek ossenoog met parelmoer, koper en palissander inlegwerk 62 cm hoog
50-100
Franse regulateur, Oeil de Boeuf met parelmoer ingelegd, 63 cm hoog
75-125
Regulateur in noten kast 90 cm hoog 42 cm breed
40-80
Pendule in een rijkbewerkte bronzen kast met leeuwpoten, coupe, gezicht van putto 53 cm hoog
100-200
Engels staand horloge in eiken kast met 1-dags uurwerk, 196 cm hoog
250-400
Grote noten regulateur met divers snijwerk 120 cm lang
150-300
Klassieke vaaspendule in rode aardewerken kast, 55 cm hoog
75-125
Franse comtoise in eiken bestoken kast met bruidskrans 245 cm hoog
200-400
Staand horloge in een eiken kast, ca. 1920, 112 cm hoog 47 cm breed
100-150
19e eeuwse Friese staartklok in eiken kast 144 cm hoog
150-250
Bulle elektrische klok onder glazen stolp, 27 cm hoog
250-350
Anatomie van het oor 30 cm breed
40-80
Stabbila meetlint, 25 meter
Uurwerkje in vlindervormige kast 18 cm breed
30-60
Warmink tafelklok in noten kast 25 cm hoog
70-100
3-delig Empire porseleinen pendulestel met verguld decor(diverse restauratie)30 cm hoog
400-500
19e eeuws tafelklokje in een marmer kast, 19 cm hoog
2 Antieke Engelse ponsstempels
klokje in ijzer met strik op top 20 cm hoog
20-40
Oude microscoop 30 cm hoog
150-250
Waterpas landmeter in kist E R Watts 1935
175-225
Vraagstuk van de veiling van oktober 2013, zie voor meer informatie het magazine
50-100
Tafelklok in zwarte kast met goudkleurige accenten 25 cm hoog
25-75
Oud rond klokje met eenvoudige wijzerplaat 31 cm diameter
20-40
Tafelklokje in een noten kast, 22 cm hoog (knopje op top manco)
30-60
Oude microscoop 30 cm hoog
200-400
Antieke microscoop in houten kist 29 cm hoog
250-500
Oude Engelse barograaf, Murray
450-650
IJzeren wijzerplaat 21 cm doorsnee
“18e eeuwse bakbarometer in mahonie op eiken kast met zeedieren op top, gemerkt Joseph Molten Amsterdam fecit, 123 cm hoog.
Joseph Molten werd in 1746 geboren in Bern, Zwitserland, als Giuseppe Moltono. Rond 1765 verhuisde hij naar Amsterdam en begon
daar een winkel in barometers op de hoek van de NZ Voorburgwal en de Lijnbaanssteeg. (stukje glas manco)”
750-1250
Staand Engels horloge in eiken kast 195 cm hoog
350-400
Staartklok in eiken kast 125 cm lang
150-300
Engels staand horloge in rijkgestoken eiken kast met 8-daags uurwerk, 204 cm hoog
450-650
Tafelpendule, zo genaamde mysterieuze. Pendule wordt aangedreven door ijzeren kogels waarbij het gewicht van de bollen een
rad aandrijven. Klok is voorzien van een thermometer en barometer en gedecoreerd met een leeuw op top. Klok is gemaakt naar
een antiek model. 46 cm hoog
400-600
Antieke tafelklok met schildpad 48 cm hoog
2000-3000
Oeil de boeuf, 58 cm (glas manco)
40-80
Friese stoelklok, 20e eeuw, ca. 80 cm
100-200
Louis Wilmink Antiekrestauratie & nieuwe meubels op maat op ambachtelijke wijze Louis Wilmink Antiekrestauratie | Hoofdstraat 77a | 6881 TD Velp | Telefoon 0653-317541
make your mark HUISSTIJLLEN WEBSITES MAGAZINES MARKETING BRANDING
Zolderkamer 72 is onderdeel van
Consoleklok
Engelse lantaarnklok naar antiek model, Tho Moore Ipswich
100-200
Sumack tafelpendule met wekkeruurwerk 42 cm hoog
25-50
Grote Koekkoekklok 60 cm hoog
50-100
Vrijslinger regulateur in notenkast 80 cm lang
50-100
Regulateur in eiken kast met timpaan 100 cm lang
100-200
Oeil de boeuf, Durand Lyon, 62 cm (glas defect)
50-100
Amsterdams staand horloge in fraaie wortelnoten gefineerde kast met adres op wijzerplaat, Daniel Soos 270 cm hoog
3000-4000
Franse incomplete comtoiseklok in 18e eeuws grenen kast 240 cm hoog
150-200
19e eeuws Engels staand horloge in mahonie kast met beschilderde wijzerplaat met voorstelling en tekst Union Europa, Asia,
Africa, America 212 cm hoog
300-600
Staande klok in eiken kast met 3 gewichten 225 cm hoog
150-300
Oude Ritter tandartsstoel
150-250
Vergulde cartelklok 81 cm lang
50-100
Junghans wandklok in eiken kast 47x47 cm
30-50
Oeil de boeuf, 62 cm
50-100
Schwarzwalderklok 33 cm hoog (gewichten en slinger manco)
150-200
Antieke Hollandse kortstaart in eiken kast 120 cm lang met fraai beschilder wijzerplaat
800-1200
Regulateur in noten kast 100 cm lang
50-100
Regulateur in beschilderde noten kast 85 cm lang
40-60
Junghans regulateur in noten kast met adelaar op top, 88 cm lang
40-80
Paardjesregulateur 110 cm hoog
30-60
3-delig klokkenstel b.u. vaaspendule 55 cm hoog met aan beide zijden een 5-lichts kandelaar
100-150
Oeil de boeuf, Duval Lyon, 62 cm
50-100
Oeil de boeuf, Cartault La Perte Alais, 62 cm
50-100
Scheepskompas op houten zuil 114 cm hoog
250-500
Franse Comtoise in staande eiken kast met divers steekwerk 232 cm hoog
200-400
Junghans regulateur in noten kast met zwarte accenten, 82 cm hoog
50-100
69 Junghans
40-80
Antieke Dictafoon model 7, type S, in kastje 74 cm hoog, 44 cm breed
150-250
Engels staand horloge in eiken kast 220 cm hoog, 48 cm breed
200-400
Amsterdams staand horloge met maan- en datumaanduiding, mechaniek en adres Mart,s Anth Klok Amsterdam in 19e eeuwse
wortelnoten gefineerde kast op klauwpoten en kap voorzien van zaagwerk en fraaie poppen. 295 cm hoog
7500-9000
Oeil de boeuf, Corsain a Bourg, 62 cm
50-100
Lief klein staand klokje in eiken kast 120 cm hoog
30-60
Oeil de boeuf, 52 cm
50-100
Klein staand klokje in notenkleur kast 158 cm hoog
30-60
77 Schoolklok
30-60
vintage staande klok in glimmende noten gefineerde kast 164 cm hoog
30-60
Oeil de boeuf, Brand Paris, 62 cm (glas defect)
50-100
Oeil de boeuf, Pander Nimes, 62 cm
50-100
Oeil de boeuf, 65 cm
100-150
Engels staande klok in eiken kast 220 cm hoog
300-600
staande klok in eiken kast met getoogde kap en 2 gewichten 207 cm hoog
200-300
Staande klok in noten kast met 2 gewichten
80-120
Staande klok in eiken kast met 3 gewichten 201 cm hoog
100-200
3-delig pendulestel met vrouw op top
200-300
Antieke marmeren pendule stel met rustende werkers op top 58 cm hoog 50 cm breed(pootje gebroken)
100-200
Marmeren pendule met figuur op top 35 cm hoog
60-80
Zeer fraai Art Deco marmeren pendulestel met glazen front 38 cm hoog
150-300
Antieke marmeren kolompendule met fraaie wijzerplaat 46 cm hoog
300-600
246 Kolommenklok
39 Mysterieuze
26 Landmeter
213 Consoleklok
225 Kijker
18 Meetlint
215 Skeletklok
Microscoop
Vale and Company Coventry
173 Eterna
184 Certina
170 Tudor
172 Longines
182 Certina
187 Tissot
181 Tissot
183 Omega
repro Tag Heuer
In de 15e eeuw ontstond de behoefte aan een nauwkeurig uurwerk om op zee te kunnen navigeren. De breedtegraad kon eenvoudig en betrouwbaar worden bepaald aan de hand van de hoogte van sterren boven de horizon, maar de lengtegraad was alleen meetbaar door het vergelijken van de lokale tijd. Door het vergelijken van de lokale tijd met de standaardtijd van een Europese meridiaan (meestal Parijs of Greenwich) kon een zeeman bepalen hoe ver hij oostelijk of westelijk van deze meridiaan was verwijderd. Deze meting was soms verre van accuraat waardoor de meeste land- en zeekaarten van de 15e eeuw tot ongeveer 1800 wel precieze breedtegraden maar onjuiste lengtegraden hebben.
volstrekt eigenzinnig natuurtalent
De eerste enigszins betrouwbare mechanische klokken werkten met een slinger. Omdat hierbij de klok stil moet hangen of staan, is zo’n klok niet bruikbaar op zee of in horloges. De Duitser Peter Henlein uit Neurenberg maakte aan het begin van de 16e eeuw draagbare klokken met een veermechanisme. Zijn klokken kunnen worden gezien als de eerste horloges. Ze werden gedragen aan de riem of om de nek met een ketting. Het uurwerk werkte voornamelijk goed als het plat op een tafel lag en de balans horizontaal kon bewegen. Verder ondervond het horloge wrijving door de gebrekkige wijze waarop de tandwielen en andere onderdelen van het horloge waren afgewerkt. Dit maakte dat het horloge een stijve hoofdveer nodig had omdat de wrijving moest worden overwonnen. Zo’n hoofdveer oefende meer kracht uit als hij volledig was opgewonden waardoor het horloge dan te snel liep. Het grootste probleem waar de horlogemakers van die tijd dan ook mee kampten was om de horloges niet alleen te laten lopen, maar ook om ze gelijk te laten lopen. De Zwitserse mecanicien Jacob Zech wierp zich op dit probleem en kwam in 1525 met een oplossing. De uitvinding bestond uit de snek, een mechanisme dat een grote weerstand leverde als de veer strak opgewonden was. Terwijl de veer afliep draaide het mechanisme mee, waardoor de weerstand minder werd. In plaats van een sieraad werd een horloge nu een apparaat waarmee echt de tijd kon worden aangeduid. De vraag naar Zwitserse horloges nam toe. Hierna duurde het nog lange tijd voor er verdere verbeteringen aan het horloge werden aangebracht. Rond 1550 werden schroeven gebruikt en werden de tandwielen van koper gemaakt. Het horloge was niet voor de gewone man. Omdat elk horloge met de hand moest worden gemaakt, waren ze zeer kostbaar. Daarbij kwam dat in die tijd op vele manieren de tijd kon worden afgelezen. Kerktorens waren nog de hoogste gebouwen in een stad en dus goed zichtbaar - een ideale plaats voor een openbaar uurwerk.
Bovendien had een gemeenschappelijk uurwerk het voordeel dat iedereen op dezelfde klok keek, zodat het niet zo belangrijk was of de tijd wel precies juist was. Het bezit van een horloge was dan ook een statussymbool voor de drager ervan. Het polshorloge werd uitgevonden door Patek Philippe aan het einde van de 19e eeuw. Tijdens de Eerste Wereldoorlog kwamen officieren in het leger er achter dat het makkelijker was om snel een blik op het polshorloge te werpen, dan om een zakhorloge tevoorschijn te halen. De horloges zoals die rond 1800 werden gemaakt, wijken niet veel af van de mechanische horloges die anno 2013 worden gemaakt. De eerste grote verandering vond plaats in het midden van de 20e eeuw. In 1957 werd een elektrisch horloge gemaakt. In plaats van een veer voorzag een batterij het mechanisme van de kracht om de wijzers rond te draaien. In de jaren ‘60 werden de eerste kwartshorloges geproduceerd, deze maakten gebruik van een oscillerend kwartskristal als tijdgever. In de jaren zeventig kwamen de eerste digitale horloges op de markt. Deze toonden de tijd met cijfers in plaats van wijzers.
Frans marmeren pendulestel met bronzen beslag, pendule 31,5 cm hoog, 35,5 cm breed, met 2 coupes 23,5 cm hoog
300-400
Pendule in een messing kast, 31,5 cm hoog
100-200
Antieke Schwarzwalderklok 27,5x27,5 cm (gewichten en slinger manco)
80-120
Antieke beschilderde consoleklok ZGN. neuchateloise 90 cm hoog
800-1200
Pendule in marmeren kast met figuur op top 61 cm hoog
40-80
Art Deco marmeren pendulestel met fraai front 27 cm hoog
100-200
Marmeren pendule 24 cm hoog, 30 cm breed (slinger manco)
Oude Engelse woolwinder Goodbrand Manchester ca. 1840
350-500
Schoorsteenpendule in noten kast, uurwerk met Westminster slagwerk, 26 cm hoog, 75 cm breed
30-60
100 Bulle elektrische pendule onder geslepen stolp, 37 cm hoog
450-600
101 Wimshurst electrifiseer machine, 35 cm hoog
150-250
102 Rond wandklokje 15,5 cm diam, met geëmailleerde wijzerplaat en slinger
103 Tafelklok in een eiken kast, wijzerplaat niet origineel, 37 cm hoog
60-100
104 Antieke ijzeren weegschaal met gewichten
50-100
105 H Pidduck & Sons Hanley, pendule napoleonshoed met intarsia 46 cm breed
40-60
106 Warmink tafelklok in noten kast 35 cm hoog
100-200
107 Klarinet in koffer
40-80
108 Repro comtoise met ronde wijzerplaat, gewichten en slinger
20-40
109 Antieke Franse comtoise met grote harpslinger
100-200
110 3 Antieke enkele rijtuiglampen
100-150
111 Metalen wereldbolklok 42 cm hoog
40-80
112 Marmeren pendule met timpaan dak en zuilen 41 cm hoog, 43 cm breed
50-100
113 Bronzen pendule 25 cm hoog
40-60
114 Pendule in aardewerken kast met fraaie decoratie 40 cm hoog
40-80
115 Bronzen klassieke tafelklok 37 cm hoog (slinger manco)
50-100
116 3-delig marmeren pendulestel met coupe op top 39 cm hoog
150-250
117 3-delig albasten pendule stel onder stolp (diverse mankementen) 64 cm hoog
500-700
118 Zeer fraai Empire pendule in rood marmeren kast met bronzen engel op top 58 cm hoog
2000-3000
119 Antieke stoelklok met beschilderde kast, wijzerplaat en ornamenten 79 cm hoog
200-300
120 Antieke comtoiseklok met vouwslinger
75-125
121 Klassiek 3-delig pendulestel met aardewerken vazen met blauw decor, vaaspendule 70 cm hoog (slinger manco)
200-400
122 Duitse tafelklok in noten kast met speelwerkje, 46 cm hoog
50-100
123 Tafelklok met kwartierslag in eiken kast en zilverkleurige wijzerplaat 40 cm hoog
80-120
124 Junghans tafelklok in noten kast, met wekkerfunctie, 48 cm hoog
50-100
125 Klassiek laat 19e eeuws pendulestel met samac beeld van een vrouw bij boom op marmer kast, 73 cm hoog met 2 5-lichts
kandelaren (slinger manco)
200-400
126 Oude prikklok om in en uit te checken toen Facebook er nog niet was 115 cm hoog
200-400
127 Franse elektrische Brillie klok, 43 cm hoog
450-600
128 Art Deco pendule op chroom pootjes 23 cm hoog
50-60
131 Hollands barometer met meestal slecht weer 98 cm lang
20-40
132 Engelse scheepsbarometer naar antiek model, met cardanische ophanging, 94 cm
125-175
133 Schwarzwalder klok met figuren, 45 cm hoog (slinger manco)
30-60
134 Antieke Friese stoelklok
200-400
135 Hollandse ronde barometer met intarsia voorstelling roeiwedstrijd 20 cm diam
20-40
136 Repro Engelse lantaarnklok met haan op top
150-250
137 19e eeuwse comtoiseklok met harpslinger, adres Morillon Besson
100-150
138 3-delig pendulestel met porselein met blauw decor, vaaspendule 55 cm hoog met 2 5-lichts kandelaren, 20e eeuw
200-400
139 Groen marmeren kolompendule 56 cm hoog
200-300
Barometer
James Jamieson
Staand horloge
Friese staartklok
43 Lantaarnklok
149 Scheepsbarometer
repor zaagklok
Joseph Molten
Staand horloge
Ansonia New York
Visitekaartjes Briefpapier Brochures Flyers Posters
Familiedrukwerk Grootformaat Catalogi
Drukwerk wat u vanaf het begin voor ogen staat. printing & design
Celsiusweg 12b | 6662 PX Elst | T 0481 - 74 60 10 | M
[email protected] | W www.ro-wi.nl
Wij heten u samen met ons team van harte welkom bij Villa Copera. Een bijzondere plek voor een bijzondere ervaring. Hier willen wij u graag overdonderen met ongekende smaaksensaties. U proeft de passie in de met zorg bereide pure gerechten. Wij zijn er daarom ook bijzonder trots op dat onze inspanningen gewaardeerd zijn met een plaats bij de 50 beste restaurants van Nederland in de Lekker 2013 en dat
Villa Copera Spijksedijk 2 6917 AC Tolkamer +31 (0)316-542816
[email protected] www.copera.nl Openingstijden wo t/m vrij: lunch op afspraak wo t/m za: 18.00 - 22.00 uur zo: 12.00 - 22.00 uur Brasserie dagelijks va 17:00 uur
we door Special Bite zijn uitgeroepen tot nr. 1 restaurant van Gelderland! Wij hopen u dus snel te mogen ontvangen in ons restaurant. Vergeet ook niet even te kijken bij onze leuke arrangementen en interessante thema aanbiedingen. Er is voor een ieder elke keer wel wat moois. Helemaal in stijl uitgaan? Maak dan eens gebruik van onze nieuwe Limoservice! Toine Smulders
Marts Ant Amsterdam
140 3-delig pendulestel met romantisch decor, pendule 51 cm hoog met aan weers zijden een 5-lichts kandelaar
150-250
141 Grote antieke schoolklok met snekuurwerk 60 cm doorsnee(slinger manco)
500-600
142 Zeer uitgebreide opticienskast met zeer veel accessoires, 56 cm hoog, 63 cm breed
400-600
143 Naar antiek model zaagklok, 92 cm hoog
75-125
144 Schwarzwalder koekoeksklok met fraaie versiering en kwartierslag 57 cm hoog
30-60
145 Antieke comtoise met fraaie bloemslinger
100-200
146 Fraaie 19e eeuwse comtoise met enorme harpslinger
100-200
147 Repro Fries stoelklokje, 50 cm hoog
40-80
148 Hollandse ronde barometer in gestoken houten frame 21,5 cm diam
20-40
149 Scheepsbarometer naar Portugees model, 95 cm met wandhouder
50-100
150 Groot 3-delig Imari pendulestel met leeuw op top 70 cm hoog
1200-1600
151 Fraai goudkleurige zonnenklok 40 cm diameter
60-80
152 Fraaie kolompendule met inlegwerk 44 cm hoog
100-200
153 Samac tafelklok van dame 43 cm hoog
150-200
154 Skeletklok zonder stolp 41 cm hoog
300-400
155 Roccocostijl consoleklok met inlegwerk, Duits uurwerk, Italiaanse kast, 20e eeuw, 57 cm hoog met los console
200-400
156 Fraai ingelegde kolompendule 50 cm hoog
100-200
157 3-delig 19e eeuws pendulestel in marmer kast met beeld van vrouw op top met aan andere zijde een putto, klok 44 cm hoog
250-500
158 3-delig pendulestel in zwart marmer kast, pendule 50 cm hoog met aan weers zijden een 5-lichts kandelaar
100-150
159 Romantische pendule 35 cm hoog
80-120
160 Antieke Zwitserse wandtorenklok 66 cm hoog
1000-1400
161 Enorm mechaniek in kast dienend als moeder of vaderklok 40 cm hoog
50-100
162 3-delig pendule stel in marmer kast met kolommen en leeuw op top, klok 39 cm hoog geflankeerd door 2 siercoupes, ca. 1880
200-400
163 Certina polshorloge met zwarte band
50-100
164 Delbana Polshorloge met bruine band
50-100
165 Casio polshorloge
150-200
166 Zakhorloge onder stolpje
50-100
167 Fraai polshorloge
50-100
168 Sorna chrono polshorloge
100-200
169 Lings antimagnetic polshorloge
100-200
170 Tudor Oyster dames polshorloge aan stalen band
500-600
171 Omega polshorloge Seamaster met datum en groene band
500-600
172 Longines dames polshorloge met bruin lederen band
400-500
173 Eterna Matic damespolshorloge aan bruin lederen band
50-100
174 Fraai zakhorloge met afbeelding van een trein
150-200
175 Omega herenhorloge aan zwart lederen band
600-800
176 Davis polshorloge met bruine band
200-400
177 Gouden herenhorloge, 18-krt, aan zwart lederen band
800-1000
178 18krt polshorloge 0.750/1000 met zwarte band
400-600
179 Gouden herenhorloge, 18-krt, aan bruin lederen band
800-1000
180 International Watck Company heren vestzakhorloge in 18-krt gouden kast
1000-1250
181 Tissot dames polshorloge met bruin lederen band
250-300
182 Certina dames polshorloge met zwart lederen band
50-100
183 Omega dames polshorloge met zwart lederen band
250-300
184 Certina automatic Blue Ribbon polshorloge aan zwart lederen band
150-200
185 Fraaie Doxa zakhorloge met afbeelding van trein
200-300
186 Fraai zakhorloge met Jugendstil afbeelding
150-250
187 Tissot dames polshorloge met zwart lederen band
50-100
188 8 daags groot zakhorloge
200-400
189 Fraaie oude zakhorloge
20-40
190 Zakhorloge
20-40
Rijtuiglampen
267 Vaaspendule
9 Pendule
157 Pendulestel
103 Jonghans
Josephientje
139 Kolompendule
268
138 Pendulestel
Thomas Son London
AA
J 100
Derksen Verhuizingen BV De Overmaat 39
6831 AE Arnhem T 026 323 03 20
F 026 323 26 01 www.derksen.nl
Rechtstreeks van de bron!
Adres: Postcode/Plaats: Telefoon: Fax: E-mail:
Amsterdamseweg 126 6814 GJ Arnhem 026-4455220 026-4455085
191 Scheepsplank voorzien van klok en barometer
100-200
192 Schwarzwalder wandklok
40-60
193 Repro Engelse lantaarnklok met wings
200-400
194 Wekker wandklok 39 cm hoog
50-100
195 Fraaie pendule in mahonie kast met kwartierslag 38 cm hoog
100-200
196 Schwarzwalder uurwerk met vrije slinger, staand op houten console
50-100
197 19e eeuwse Engelse pubklok met snekuurwerk, Barwise London, 58 cm hoog
250-350
198 Lenzkirch wandklok op eiken plaat met steekwerk en vergulden accenten 75 cm lang
400-600
199 Repro Fries stoelklokje 53 cm
40-80
200 Friese stoelklok, 20e eeuw
100-200
201 Eenvoudige ossenoog met fraaie wijzers en inlegwerk 49 cm lang
30-60
202 Thomas Tompion klok in eiken kast 55 cm hoog
25-50
203 3-delig Art Deco marmeren pendulestel met honden op top 30 cm hoog
100-200
204 Antieke winkel balans 81cm hoog
100-200
205 Pendule in marmeren kast met leeuw op top 40 cm hoog
150-300
206 3-delig klokkenstel met albast. b.u. pendule met vrouw op top, 33 cm hoog en 3 kandelaren (1 arm los)
50-100
207 3-delig onyx pendulestel met ijzeren beelden op top 60 cm hoog
150-300
208 3-delig Messing pendulestel 65 cm hoog
200-400
209 Oude pubklok in eiken kast met gestoken rand 55 cm hoog
40-80
210 Comtoiseklok met zon op top en vouwslinger
100-150
211 Weense 2 gewichter, regulateur in noten kast 120 cm hoog
300-600
212 Antiek Hollands fraai gestoken holosteric barometer met adres A Reballio & Zoon Rotterdam 38 cm hoog, 31 cm breed
30-60
213 La Castel Swiss consoleklok groen met bloemen gedecoreerd, klok 51 cm hoog, console 18 cm hoog
100-150
214 Oude regulateur, 40x40 cm
60-100
215 Skeletklok achter glas, totaal 42 cm hoog
150-200
216 Fraaie reiswekker in messing kast met slagwerk 13 cm hoog
200-400
217 Oud Engels eiken miniatuur staand horloge met Junghans uurwerkje 38,5 cm hoog
25-50
218 Speeldoos in noten kast met inlegwerk en draaiend popje 13 cm hoog 32 cm breed
150-300
219 Franse tafelklok met adres Gerard a Liege, Palissander met inlegwerk van palmhout, Frankrijk ca. 1840, 24 cm hoog
200-300
220 Messing kijker met leder bewerkt met inscriptie Victorian Marine Telescope W Ottway and Co Ltd Ealing London 1915 (jonger), 98 cm
200-300
221 Antieke kijker, ingeschoven 26,5 cm, uitgeschoven 75,5 cm
222 Tafelklok in noten kast met ingelegd decor en geëmailleerde wijzerplaat, 26 cm hoog
75-125
223 Oude kijker, ingeschoven 17 cm, uitgeschoven 44,5 cm
25-50
224 Verzilverd bronzen pendule 35 hoog (slinger en bel manco)
125-175
225 Oude messing kijker (slecht zicht)
226 Messing kijker met leer bezet, 37,5 cm
125-175
227 Schwarzwalder koekoeksklok 54 cm hoog
25-50
228 Antiek Schwarzwalder Jugendstil klokje met aardewerken plaat en geëmailleerde wijzerplaat 20 cm hoog, 15,5 cm breed
30-50
229 19e eeuwse kolompendule met fraai inlegwerk 41 cm hoog
250-300
230 Oud tafelklokje in koperen kast en geëmailleerde wijzerplaat 22,5 cm hoog
30-60
231 Roccocostijl tafelpendule met inlegwerk, uurwerk gemerkt Ansonia New York U.S.A. met dubbele veer en gongslagwerk,
20e eeuw, 39 cm hoog
125-175
232 Art Deco pendule in eiken kast met palissander oplegwerk 22,5 cm hoog, 39,5 cm breed
30-60
233 Tafelklok in eiken kast 31 cm hoog
100-150
234 Josephientje tafelklok met inlegwerk, liervormig model, ca. 1890, 28 cm hoog
100-150
235 Fraai bronzen pendule met leeuw op top 30 cm hoog
350-450
236 Fraaie vuurvergulde bronzen pendule met beeld van Diana, Godin van de jacht, staand op groen marmer 37 cm hoog, 34 cm breed
1200-1400
237 Kienzle pendule in noten kast, op klauwpoten 28 cm hoog74 cm breed
238 Oude tafelklok 29,5 cm hoog
239 Antieke stoelklok 71 cm hoog
200-300
steeds opnieuw uitgevonden Microscoop
De naam van Antoni van Leeuwenhoek wordt vaak genoemd als uitvinder van de microscoop maar hij was meer de eerste wetenschapper die de microscoop sterk wist te verbeteren en daarmee een veel sterkere vergroting kon realiseren. Daardoor wist hij veel meer resultaten te boeken met het instrument. De microscoop van Van Leeuwenhoek was een vrij primitief vergrootglas met één lens. De samengestelde microscoop met twee lenzen werd waarschijnlijk uitgevonden door Sacharias Jansen of diens vader Hans; hij zou omstreeks 1595 de eerste microscoop hebben gebouwd.
Er is weinig bekend over het uiterlijk van deze instrumenten want geen enkele Jansen-microscoop bestaat meer. Wel beschreef de uitvinder Cornelis Drebbel het instrument later. Het gaat om een koker van 5 centimeter middellijn die uit drie beweegbare delen bestaat en twee lenzen bevat – vandaar de aanduiding samengestelde microscoop. In volledig uitgetrokken toestand meet de microscoop 45 centimeter. De vergroting is dan negen keer; in de kortste stand vergroot het apparaat drie keer. Verbeteringen kwamen van onder anderen Christiaan Huygens en Jan Swammerdam. De laatste was ook de eerste die het met succes als een wetenschappelijk instrument ging gebruiken. Zijn opvolger Antoni van Leeuwenhoek ontdekte een goede methode voor het produceren van sterk vergrotende glazen lenzen en bracht daarmee het instrument op een beduidend hoger plan. Toch was ook zijn microscoop niet veel meer dan een zeer klein lensje in een houder.[1] Deze houder diende vlak bij het oog gehouden te worden.
De tekeningen, die hij stuurde naar de Royal Society in Londen, zorgden daar voor heel wat consternatie. Anthoni van Leeuwenhoek behaalde vergrotingen van 275 maal, terwijl de beste microscopen uit die tijd tot 30 maal kwamen. Hij weigerde 50 jaar lang om zijn techniek voor microscopen te delen, dit tot groot ongenoegen van Engelse wetenschappers.
Ritter tandartstoel
Friese stoelklok
193 Lantaarnklok
140 Pendulestel
148 Barometer
Friese stoelklok
Oeil de Boeuf
136 Lantaarnklok
29 Schoolklok
Art Deco pendule
Oeil de Boeuf
33 Barograaf
142 Opticienskast
44 Pendule
98 Woolwinder
100 Stolpklok
209 Pubklok
Gerard a Liege
217 Junghans
240 Amerikaanse regulateur met snijwerk 60 cm lang
40-80
241 Pendule in marmeren kast met geleerde dame op top 55 cm hoog
100-200
242 Bestoken tafelklok 41 cm hoog 45 cm breed
150-200
243 3-delig zwart marmeren pendulestel met ijzeren beeld op top 55 cm hoog
200-400
244 19e eeuwse pendule in zwart marmeren kast, 28 cm hoog
50-100
245 3-delig jugendstil pendulestel met signatuur 50 cm hoog
300-500
246 Kolommenklok met facetgeslepen glas, cloisonne, brons en marmer, met leeuw op top, 51 cm hoog
100-150
247 Weerstation in bestoken kast 50 cm lang
30-60
248 Hollandse barometer met gestoken decor, J P van Oosterhout Breda, 47 cm
25-50
249 Gestoken Hollandse barometer, Gebr. Swemmelaar Nijmegen, 46 cm
25-50
250 Jugendstil bestoken weerstation 50 cm lang
20-40
251 Repro Friese stoelklok
100-200
252 Antiek marmer pendulestel met vissers op top 70 cm hoog
100-200
253 Fraaie eiken tafelklok met bronzen beslag 55 cm hoog
200-300
254 Regulateur in zwart geschilderde kast 82 cm hoog
100-150
255 Weerstation in mahonie kast 110 cm lang
150-250
256 Engelse stickbarometer in mahonie kast, 93 cm
200-300
257 Engelse barometer voorzien van messing 100 cm lang
40-80
258 Fraaie pendule met mansfiguur op top 50 cm hoog
100-200
259 19e eeuwse Weense tafelklok met geëmailleerde wijzerplaat 42 cm hoog
200-300
260 Engelse stickbarometer in eiken kast ges. T B Winter, 100 cm
400-500
261 Franse plankbarometer ca. 1860, 106 cm
125-175
262 Engelse banjo barometer 93 cm lang
100-200
263 Weerstation in bestoken eiken kast 70 cm lang
40-80
264 Bak barometer met gestoken kuif en gegraveerde platen 124 cm lang 25 cm breed
500-600
265 Hollands weerstation in bestoken eiken kast 81 cm lang
50-100
266 Junghans tafelklok in noten kast, 48 cm hoog (slingerveer defect)
100-150
267 Vaaspendule naar antiek model, 50 cm hoog
150-200
268 Hollandse tafelklok naar 18e eeuws model, noten kast met ornamenten, adres Thomas Son London, 44 cm hoog
100-150
269 6 Oude houders voor apothekerspotten met diverse etiketten, 26 cm hoog
150-250
270 Thomas Smith London tafelklok in noten kast 27,5 cm hoog
70-100
271 Junghans pendule in eiken kast 28 cm hoog 35 cm breed
50-100
272 Porseleinen apothekersvijzel 11,5 cm hoog, met stamper
273 Antieke schilderijklok 32,5x28 cm
50-100
274 Comtoiseklok met 3 bellen op top. (Slinger manco)
150-250
275 Tafelklok in eiken kast met facetgeslepen ruitje 36 cm hoog
30-60
276 !9e eeuwse comtoiseklok met harpslinger, adres Caritey a Champagney
75-125
277 Systeme Roskopf herenvestzakhorloge in een onedele kast met gedreven decor van bladeren en voorzien van een Engelse
zilveren horlogeketting, ca. 1850
278 Gabriel London herenvestzakhorloge in zilveren kast met secondeaanduiding en voorzien van een horlogeketting (Niet gekeurd)
100-150 75-125
279 Gabriel London heren vestzakhorloge in dubbele kast, uurwerk met robijnen en fraai gedecoreerde kloof, 18e eeuw, geheel aan
zilveren horlogeketting
450-650
280 Antiek herenvestzakhorloge in dubbele zilveren kast met horlogeketting, uurwerk voorzien van snekmachaniek, gegraveerde
platen en ajour gezaagde pilaren en kloof, 18e eeuw
500-700
281 W Johnstone London herenvestzakhorloge in dubbele kast, uurwerk met snekmachaniek en bewerkte kloof, gegraveerd decor
w.o. No 828, 18e eeuw
600-800
282 Antiek vestzakhorloge in Engelse zilveren kast met horloge ketting, uurwerk met snekmechaniek en gedecoreerde kloof.
250-400
283 Vale and Company Coventry horloge in dubbele kast, uurwerk voor zien van gravering w.o. No 14519 en bewerkte kloof, 18e eeuw
600-800
284 Cheapside London John Bennett herenvestzakhorloge met beschilderd decor van een kasteel op de wijzerplaat en voorzien van
een Engelse zilveren horlogeketting, ca. 1850
100-200
Tik...tak...tik...tak... Comtoiseklokken
Comtoise is een type klok dat van circa 1680 tot in de 19e eeuw in Frankrijk werd gemaakt, meer bepaald in de Jura. Het specifieke kenmerk van een comtoise is de opbouw met een metalen frame waarin het gedeelte voor de tijdaanwijzing naast het slagwerk geplaatst is tussen apart uitneembare spijlen. De vorm en uitvoering van de wijzerplaat en versiering van het front en de slinger zijn afhankelijk van de bouwperiode. De meeste comtoises hebben een grote geëmailleerde wijzerplaat met romeinse cijfers. Het woord is afgeleid van Franche-Comté, een regio in Frankrijk met Besançon als belangrijkste centrum. Uit Zwitserland uitgeweken uurwerkmakers begonnen hier een nieuw bestaan. Vaak werd een comtoise door een lokale meubelmaker in een houten kast geplaatst die een centrale plaats in het Franse huishouden innam. De comtoise is een pendule, een slingerklok, die doorgaans twee gewichten van ieder zo’n 3,5 tot 4,5 kilo heeft. Als de klok op twee meter hoogte aan de muur gehangen wordt, loopt de normale uitvoering 8 dagen. Vaak hangt men deze wat lager, zodat hij maar 6,5 of 7 dagen loopt. Er zijn ook ‘maandlopers’ die een tandwiel meer hebben en zwaardere gewichten (8 tot 10 kilo). Deze lopen 30 dagen. Veel comtoiseklokken hebben een repetitieslagwerk, wat betekent dat hij precies op het uur het aantal uren slaat, en na een pauze van 2 à 3 minuten dit nog een keer herhaalt. Op het half uur slaat hij slechts één keer, éénmaal. De repetitieslag had als doel om de eigenaar een tweede kans te geven om te horen hoe laat het is als hij de eerste slag was vergeten te tellen. Dat was ook het doel van de aansluiting voor een touwtje, waarmee de laatste hele uren in slagen kan worden herhaald; dat kon bijvoorbeeld doorgetrokken worden naar de slaapkamer. Er bestaan ook comtoiseklokken met meerdere bellen, kwartierslagwerk en zelfs carillons en muziekdozen, maar deze zijn erg zeldzaam. Meestal hebben deze drie gewichten, hoewel er ook een type kwartierslagwerk is met twee gewichten. Het ontsnappingsmechanisme brengt de kracht vanuit de tandwielen over op de slinger. De lengte van de slinger bepaalt met welk ritme dit gebeurt, en bepaalt dus de snelheid waarmee de klok loopt. Klokken met spillegang hebben een vouwslinger of een draadslinger met loden klosje. Klokken met ankergang kunnen allerlei slingers hebben, waaronder het type harpslinger en bloemslinger.
285 Perfection herenvestzakhorloge in onedele kast met gedreven decor van een kasteel en runderen, voorzien van een onedele horlogeketting
75-125
286 Doza herenvestzakhorloge in onedele kast met gegraveerd decor en voorzien van idem horlogeketting
25-75
287 19e eeuws vestzakhorloge in gouden kast
100-150
288 Eles herenvestzakhorloge in bewerkt zilveren kast (geen NL keur) uurwerk met wekkerfunctie. Voorzien van een idem horlogeketting 100-150 289 Herenvestzakhorloge in 14-krt gouden kast met gegraveerd decor van een paard
125-175
290 Ancre Suisse herenvestzakhorloge in 14-krt gouden kast
100-150
291 Herenvestzakhorloge in onedele kast met double horlogeketting, gast voorzien van Niellotechniek en applique (kunststof glas)
50-100
292 Alpina G Mager herenvestzakhorloge in 14-krt gouden kast met op de binnenplaat gravering J G van der Flier 1 mei 1936-1961
175-225
293 Herenvestzakhorloge in een Engelse zilveren kast met gravering A token of regard and in recognition of services rendered from the
members of the Soriable Club to their secretary Mr. C Amor December 1894, voorzien horlogeketting (geen keur)
75-125
294 Union Ancre herenvestzakhorloge in zilveren kast 800/1000 en voorzien van een horlogeketting, onedel
40-80
295 Herenvestzakhorloge in gouden kast, 18-krt en voorzien van gegraveerd decor op de achterplaat, ca. 1860
500-700
296 19e eeuwse horlogeketting met decor van een paard, 14-krt goud, 23 cm, 29,0 gram
200-400
297 Gouden horlogeketting, 59 cm, 12,1 gram
100-150
298 19e eeuwse horlogeketting met decor van een ree
100-150
299 19e eeuwse horlogeketting met stempel met monogram
100-150
300 Herenvestzakhorloge in onedele kast met idem horlogeketting
60-100
301 Greenwich Patent herenvestzakhorloge in onedele kast en voorzien van een horloge ketting met thema paarde, ca. 1850
50-100
18e eeuws Horloge
Vale and Comp Coventry
18e eeuws horloge
285 Perfection
301 Greenwich
John Bennett
286 Doza
289
Gouden horloge
Gouden horloge
292
Ancre Suisse
185 Doxa
Alpina G Mager
Het vraagstuk! Raad het object! In deze rubriek willen wij u weer een voorwerp laten zien waarover wij uw mening willen vragen. In het vorige magazine hebben wij u een aardewerken bord laten zien met de tekst “Herrijzend Nederland”. Uit de diverse inzendingen die we mochten ontvangen, hebben wij Koen de Vries uit Heereveen blij gemaakt met de prijs. Het bord is gemaakt in 1945 dus leeftijd bekend. Oplage naar mijn mening 10 miljoen, waarde 2,50 euro en op de vraag of u zo’n bordje mag inbrengen voor de veiling, is het antwoord: NEE!!!. Voor de oktober-veiling hebben we weer een object gevonden dat we graag aan u voor willen leggen. Deze keer stellen wij u weer de vraag: Wat het is? Het gaat om een messing instrument dat door handbeweging in werking kan worden gezet. Met dit object willen wij u vragen om ons antwoord te geven op de volgende vragen: • Wat is de naam van dit object? • In welk vak werd dit instrument gebruikt? • Wat is de leeftijd van dit object? • Wat zal de veilingwaarde zijn? Dit object kunt u bekijken tijdens de kijkdagen in een van de vitrines en op onze website.
Uw antwoord kunt u voor maandag 7 oktober 17.00 uur mailen naar:
[email protected] of inleveren tijdens de kijkdagen bij de info-desk. Onder de goede inzenders verloten wij nogmaals een jaarabonnement op het magazine Vind. Pracht tijdschrift vol met leuke wetenswaardigheden op het gebied van geschiedenis, archeologie, kunst en antiek.
De prijs
Het vraagstuk
121 Pendulestel
125 Pendulestel
Pendule Diana
150 Pendulestel
21 Pendulestel
208 Pendulestel
171 Omega
163 Certina
169 Lings
164 Delbana
168 Sorna
165 Casio
188 Vestzakhorloge
176 David
258 Pendule
Art Deco pendule
159 Pendule
235 Pendule
Art Deco pendulestel
Aantekeningen
DERKSEN vei l i ngbed r i j f
Aantekeningen
DERKSEN vei l i ngbed r i j f
Artikel 1 toepasselijkheid 1.1 Deze algemene voorwaarden zijn van toepassing op alle onderdelen van de relatie tussen de veilinghouder en de koper waaronder die betreffende koop, verkoop, bemiddeling, waardering, beoordeling, taxaties, catalogisering, bewaring. Onder koper wordt mede de aspirant koper verstaan die deelneemt aan vei l i ngbed r i j f de veiling.
DERKSEN
Artikel 7 rechten veilinghouder en veilingmeester 7.1 De veilinghouder en de veilingmeester behouden zich de volgende rechten voor: a. zonder opgave van redenen personen als bieder of koper te weigeren; b. te allen tijde wijziging te brengen in de orde van verkoop; c. voorwerpen te doen uitvallen of toe te voegen; d. kopen te combineren of te splitsen; e. kopen niet te gunnen of op te houden; f. vergissingen bij biedingen en toewijzing te herstellen, of een koop ongedaan te maken zonder dat een bieder van vergissingen gebruik mag maken en zich in dat geval op een tot stand gekomen koopovereenkomst mag beroepen; g. na toewijzing onmiddellijk gehele of gedeeltelijke betaling te vorderen, terwijl bij weigering of onmacht van betaling de veilinghouder en de veilingmeester het recht hebben de koopovereenkomst ongedaan te maken en daarna het betreffende voorwerp te herveilen en het bod van de nalatige bieder niet weer vei l i ngbed r i j f aan te nemen; h. indien de koper weigert op eerste verzoek volledige naam en adres aan de veilinghouder bekend te maken en daarop betrekking hebbende legitimatie te tonen, de koopovereenkomst te ontbinden en te herveilen; i. voorwerpen niet over te schrijven van de rekening van de oorspronkelijke koper op die van een ander; j. gedurende de veiling geen voorwerpen af te geven; k. namens kopers of verkopers biedingen uit te brengen; l. voorwerpen waarover tijdens of kort na de veiling een geschil gerezen is, opnieuw in veiling te brengen, en een eventuele koopovereenkomst te ontbinden.
DERKSEN
Artikel 14 diversen 14.1 Nietigheid, vernietiging of onverbindendheid van één der bepalingen van deze algemene voorwaarden laat de geldigheid van de overige bepalingen onverlet. In het geval één of meer bepalingen nietig, vernietigd of onverbindend zijn, worden tussen koper en veilinghouder vervangende bepalingen overeengekomen die wel geldig zijn en die het meest de inhoud en strekking van de nietige, vernietigde of onverbindend gebleken bepaling (en) benaderen. 14.2 Op deze algemene voorwaarden is uitsluitend Nederlands recht van toepassing. 14.3 Alle geschillen terzake van, voortvloeiende uit of verbandhoudende met een tussen de veilinghouder en de koper gesloten koopovereenkomst, de vei l i ngbed r i j f totstandkoming van een koopovereenkomst of deze algemene voorwaarden worden uitsluitend ter beslechting voorgelegd aan de bevoegde rechter te Amsterdam, behoudens het recht van de veilinghouder om het geschil aanhangig te maken bij de bevoegde rechter in het arrondissement van de koper.
DERKSEN
AANVULLENDE VEILINGVOORWAARDEN De veiling wordt gehouden volgends de in de catalogus vermelde “Veilinginformatie”. Het veilinghuis behoudt zich echter het recht voor, de volgorde te wijzigen. De verkoop geschiedt om contant geld met een in de veilinginformatie aangegeven veilingkosten. De koper is verplicht deze koopprijs in gangbaar Nederland geld of via de pin voor de aflevering te voldoen. Indien bij een toewijzing van de koop twee of meer personen tegelijk aan het bod zijn of moeilijkheden rijzen over de toewijzing of anderszins, als bijvoorbeeld over de uitleg van plaatselijke gebruiken of biedingen, of vergissingen van de afslager, beslist hierover de deurwaarder en hij heeft het recht de koop terstond opnieuw te doen herveilen met dezelfde rechten. In afwijking van art. 6 van de Algemene voorwaarden, met betrekking tot terugname en gelijktijdige teruggave van koopprijs en opgeld bedraagt de periode waarbinnen de koper terugname van het geveilde kan vragen niet 3 weken maar 10 dagen. De bereidheid tot terugname vervalt eveneens, als de koper het geveilde niet kan teruggeven in dezelfde staat als waarin het zich ten tijde van de toewijzing bevond. Er is geen teruggave mogelijk bij technische apparaten. Voor de schilderijen gelden de volgende omschrijvingen: - Een werk gecatalogiseerd met “Ges.” en voorzien is van de periode dat de kunstenaar geleefd heeft of geboren is, is naar onze mening een werk van de genoemde kunstenaar. - Een werk gecatalogiseerd met “Toegeschreven aan” is naar onze mening waarschijnlijk een werk van de genoemde kunstenaar. - Een werk gecatalogiseerd met “Met signature” is naar onze mening niet van de hand van de genoemde kunstenaar.
Amsterdamseweg 23 6814 GA Arnhem Telefoon
026 - 4421498
E-mail
[email protected] Internet www.derksen-veilingbedrijf.nl
Derksen veilingbedrijf
Volg Ons Op
DERKSEN ve ilin g b e d r ijf
DerksenVeilingbedrijf
Derksen veilingbedrijf Adres Postcode Telefoon
Amsterdamseweg 23 6814 GA Arnhem 026 - 442 14 98
Internet Email
www.derksen-veilingbedrijf.nl