Leerlingen informeren over het secundair onderwijs en beroepen
Op stap naar het secundair onderwijs
Situering - Voorwaarde om goede studiekeuzes te kunnen maken - Leerlingen wegwijs maken in onze maatschappij
Infosessie 19-11-08
-
Deel 2 Leerlingen informeren over het SO en beroepen
Onderwijs en beroepswereld zijn hiervan een belangrijk deel
KWB “Op stap naar SO” - Deel 3: Ik verken de beroepenwereld - Deel 4: Ik leer het secundair onderwijs kennen
- Kennismaken met aanvullende methodieken en materialen
1
Inhoud
Vandaag 2
1. Een kwis over het SO
Situering -
1. Een kwis over het secundair onderwijs 2. Het SO verkennen met Stapper 3. Een lesje Latijn 4. Kennismaken met beroepen
Methodiek bepaalt betrokkenheid en leereffect Kwis om kennis over SO te toetsen en versterken Maar zinvol na een les over het SO Ook moeilijke vragen
Voorbeelden van vragen: zie lijst - Noteer een “?” bij vragen waarover je twijfelt - Bespreek met je buur de vragen waarover je twijfelt
3
Het SO in vogelvlucht
Een kwis over het SO
Vragen van de lijst komen aan bod
Mogelijke werkwijzen 4de (3) 2 graad 1
- Kaartjes of vragenlijst - Kleine groepjes: samen één antwoord - Als groep / klas een zo hoog mogelijke score
4
Klassikaal bespreken antwoorden - Handleiding: juiste antwoorden + toekennen scores - Handleiding: www.digiclb.be/slb/kenso www.vclbleuven.be/info_02.htm
5
BSO
3de (3) 2 graad 1
ASO
KSO
TSO
BSO
2de (3) 2 graad 1
ASO
KSO
TSO
BSO
1ste 2 graad 1
2de leerjaar (A)
BVL
1ste leerjaar A
1B
6
1
Eerste leerjaar A
Eerste leerjaar B Programma
Gemeenschappelijke basisvorming (27/28 u)
- Belang Technologische opvoeding - Herhaling leerstof lager onderwijs
Keuzegedeelte (5/4 u)
- Keuzegedeelte: vaak vastgelegd door de school
- Verschillende invullingen (Geen officiële benamingen)
Aanpak - Kleinere klasgroepen
Invullingen keuzegedeelte -
- Herwinnen schools zelfvertrouwen
Algemene vakken Klassieke studiën/Latijn Technologische activiteiten/opvoeding Beeldende vorming-kunstvakken Sport
Instroom - 6de leerjaar, 5de en 4de leerjaar (leeftijd), BLO - 13% volgt 1B
In 1ste jaar: 87% volgt 1A
7
2de en 3de graad Vier onderwijsvormen
Tweede leerjaar
ASO - Voorbereiding op hoger onderwijs
Tweede leerjaar (A) - Gemeenschappelijke vorming + basisoptie (5/7 u) - Basisopties
- Beperkt aanbod in 2de graad Æ meer keuze in 3de graad
BSO
- Eerder voorbereidend op ASO: vb. Moderne wetenschappen
- Sterk praktijkgericht en voorbereidend op job - Diploma SO na het 7de jaar
- Eerder voorbereidend op TSO: vb. Handel, Mechanica-elektriciteit - Eerder voorbereidend op KSO: vb. Artistieke vorming
KSO - Verschillend profiel: vorming - kunsten - Ballet - Beeldende kunsten - Podiumkunsten
Beroepsvoorbereidend leerjaar (BVL) - Keuze van 1 of 2 beroepenvelden (14-18 u) - Praktijkgerichte kennismaking - Brede ervaring Æ meer specifieke keuze in 3de jaar BSO
TSO 9
5 4 3
- Verschillend profiel: technieken - wetenschappen - Ruim aanbod
10
2. Het secundair onderwijs verkennen met Stapper (www.destapgent.be/stapper)
Enkele cijfers 6
Uitstroom: vooral naar Beroepsvoorbereidend leerjaar (96%) 8
A-stroom (76%) ASO (41%)
KSO (2%)
TSO (34%)
A-stroom (77%) ASO (44%)
2 1 Klassieke talen: 1ste j: ?
KSO (2%)
TSO (31%)
2 A (82%)
BSO (23%) BVL (16%)
1 A (87%) 2de j: 18%
BSO (23%)
1B (13%) 2de gr: 13%
3de gr: 10% 11
12
2
Gebruik van de website
3. Een lesje Latijn
Leerlingen wegwijs maken Opdrachten om de website te verkennen
■
-
- Hoekenwerk - Computerklas - Huistaak
Situering
■
Doelstelling -
Straks zelf even aan de slag
-
- Laptops (per 2/3) - Opdrachtenblad: los de vragen op
De keuze voor Latijn is vaak een “statuskeuze” Leerlingen weten niet goed wat de inhoud is van “Latijn”
Leerlingen laten ervaren wat de inhoud is van Latijn Een poging om een realistische voorstelling te geven -
-
Geen promotie Ook wijzen om moeilijkheid en eisen
Een gefundeerde keuze in 1A stimuleren
13
Latijn: een overzicht
14
Woordenschat (Vocabularium)
Woordenschat
Grammatica
Zinnen vertalen
Romeinse cultuur en geschiedenis
Kennismaking met het Grieks
15
Vervoeging van werkwoorden être (Frans) je suis tu es il / elle est nous sommes vous êtes ils / elles sont
1. amicus 2. aqua
vriend water
11. pater 12. manus
vader hand
3. femina 4. humanus 5. portare
vrouw menselijk dragen
13. et 14. miles 15. liber
en soldaat boek
6. esse 7. ego 8. arbor 9. dare
zijn ik boom geven
16. verbum 17. umbra 18. cum 19. dens
woord schaduw met tand
10. filius
zoon
20. servus
slaaf
16
Verbuiging van zelfstandige naamwoorden
esse (Latijn) ego sum tu es is / ea est nos sumus vos estis ii / eae sunt
■
■
17
servus: slaaf aqua: water portare: dragen Servus aquam portat De slaaf draagt het water het water: lijdend voorwerp: aqua Æ aquam dominus: meester dare: geven Servus aquam domino dat De slaaf geeft het water aan de meester aan de meester: meewerkend voorwerp: dominus Æ domino
18
3
Romeinse cultuur en geschiedenis
Eenvoudige zinnen vertalen
■ ■ ■
Voorbeelden van thema’s - Hoe woonden de Romeinen? - Welke producten waren er te koop en hoe betaalden ze? - Wat deden de Romeinen in hun vrije tijd? - In welke god of goden geloofden ze? - Hoe zat het onderwijs en de politiek in elkaar? - Welke gebieden veroverden de Romeinen?
Marcus et Petrus amici sunt. Pater librum filio dat.
■
Ter illustratie - Een korte tekst over “Slaven bij de Romeinen” - Uit het handboek Phoenix
19
Kennismaking met het Grieks
20
Is Latijn iets voor mij?
naam
alfa
beta
delta
epsilon
pi
sigma
1. Lijkt het jou leuk om de betekenis van een groot aantal Latijnse woorden te memoriseren?
letter
α
β
δ
ε
π
ς
2. Lijkt het jou een boeiende uitdaging om de vervoeging van werkwoorden en de verbuiging van naamvallen onder de knie te krijgen?
uitspraak
a
b
d
e
p
s
3. Wil je meer te weten komen over de Romeinse cultuur en geschiedenis? 4. Ben je bereid om voor het vak Latijn dagelijks een extra inspanning te leveren?
- Begrijp je waarom we spreken van alfabet? - De letter π ken je misschien wel uit de wiskundeles? - Kan je de volgende woorden lezen en heb je een idee van de betekenis? ιδεα βιoς (tip: biologie is de wetenschap van het leven)
5. Doe je nu al graag taalvakken (Nederlands, Frans)? 6. Doe je nu graag het vak geschiedenis? Telkens score 1-5 Æ Totaalscore op 30 21
Slotbemerkingen ■
22
4. Kennismaken met beroepen
Schoolbezoeken of open deur
■
- Vaak kennismakingsles Latijn
■
■
Handboek Latijn in de klas
■
Evenwicht
Keuzewerkboek “Op stap naar SO” Aanvullende materialen en methodieken VDAB-beroepenfilms - Beroepenhuis Gent - Andere initiatieven -
- Niet enkel Latijn - Ook aandacht voor andere invullingen keuzegedeelte
23
24
4
Ik verken de beroepenwereld in “Op stap naar secundair onderwijs” ■
VDAB-beroepenfilms: zie tekst
Inleiding
■
Welke?
■
Waar?
- Voorbeelden, M-V, opleiding en beroep ■
- 141 films (20 rubrieken)
Droomberoepen - Interessante en minder interessante aspecten
■ ■
- www.vdab.be/beroepen (korte versie 4’) - Langere versie op cd-rom (3€ per stuk)
Hoe informatie verzamelen over een beroep? Wat willen we weten over een beroep?
■
■
Opdracht - Interview –> verslag (beroepenkaart invullen)
25
26
Beroepenhuis Gent Een bezoekje waard?
Gebruik VDAB-beroepenfilms ■
Eén of twee klassikaal tonen
■
- Carrossier - opvoeder ■
Doelstellingen - Op een actieve manier kennismaken met beroepen - Nadruk op praktisch-uitvoerende en “technische” beroepen - Meer positieve keuzes voor BSO en TSO
Opdracht - Zelf één of twee filmpjes bekijken - Als huistaak - hoekenwerk - …
■
Inhoud - Twee beroepsbeoefenaars, werkgever - Inhoud, vereisten, voor- en nadelen, …
- Werkzaamheden, doel en nut, vereisten, vooropleiding, invloed geslacht, …
■
Verwerkingsopdracht
Doelgroep - Leerlingen 3de graad LO en 1ste graad SO
- Stimuleert actief en gericht kijken - Beroepenkaart uit keuzewerkboek invullen - Verwerkingsvragen “Actief kijken naar VDABberoepenfilms” (zie bundel)
■
27
Info - www.beroepenhuis.be - Tekst in bundel
28
Welk product wordt gebruikt om voeding langer te bewaren? (woord vormen met letters op blikken)
Hoe verloopt een klasbezoek? ■
Duur - 3 u (past in voor- of namiddag) - Kan aangepast worden voor verder gelegen scholen
■
Inleidende film
■
Ontdekhoeken (Interactieve tentoonstelling)
- Waarom werken wij? - Bouw, Chemie en kunststoffen, Grafische industrie, Horeca, Metaal en technologie, Social profit, Transport en logistiek, Voedingssector ■
Beroepenatelier - Zelf aan de slag met concreet materiaal 29
30
5
Welk van de geluiden heeft niets te maken met het beroep automecanicien?
Telefonisch onthaal in een hotel Welk van de 4 antwoorden is het meest gepast?
31
32
Atelier Bouw Is alles “waterpas?”
Atelier Chemie Zelf tandpasta maken
33
Atelier Logistiek & transport Magazijnmedewerkers NV Speelgoedgigant
34
Enkele praktische zaken ■
Reserveren
■
Min. 8 en max. 60 leerlingen
■
Prijs
■
Een hele dag naar Gent
■
Kadering en voorbereiding
- Enkel telefonisch: 09/330 85 50 - Onderverdeeld in groepjes van 15 - 5€ per leerling - Tips voor stadswandeling, … op website - Leerkracht krijgt voorbereidend materiaal 35
36
6
Beroepenhuis in de klas ■ ■
Beroepeninformatiebeurs (Bip)
www.beroepenthuisindeklas.be Bundelen en beschikbaar maken materialen over
Vorig schooljaar
■
2008-2009
- Brabanthal
- Keuzebegeleiding - Beroepen en beroepssectoren ■
■
- De kans is zeer klein dat er dit schooljaar opnieuw een Bip georganiseerd wordt
Voorbeelden - Pakket “Helden van elke dag” - Beroepenateliers die je in de klas kan doen - Een bedrijfsbezoek voorbereiden - Klassepraktijken: concrete projecten in scholen 37
38
Wie wordt wat? Werk voor durvers (Serv) ■
■ ■
Leerlingen en leerkrachten informeren over (knelpunt)beroepen CD-rom en website (www.durvers.be) Vier jongeren op stap door de stad - Ontmoeten beroepsbeoefenaars - Meer informatie over beroepen in de sector
■ ■
Voorstelling op 16-02-08 (Brabanthal) Zie aankondiging in bundel 39
7