Hozamszámítások A tógazdálkodás számított hozamai halkorosztályonként
Készítette: Dr. Horváth László Dr. Bokor Zoltán
A tógazdálkodásban számított hozamok • Bruttó hozam = kihelyezési haltömeg + éves tömeggyarapodás • Nettó hozam = lehalászott össztömeg- tavaszi kihelyezési tömeg • Takarmányhozam – a feletetett abraktakarmány alapján elvárható halmennyiség kg-ban (4 kg abrak/ 1 kg halhús) • Természetes hozam = nettó hozam – takarmányhozam • Természetes hozam= alap természetes hozam + trágya hozam, vagy nettó hozam-(takarmányhozam+ trágyahozam) • Trágya hozam = 100 kg trágya x 3-4 kg elvárható hal tömeggyarapodás
1. példa: Egynyaras nevelés előneveltből • Őszi lehalászáskor egy 10 ha-os tó (100 000 m3 víz) az összes lehalászott halmennyiség 99 q egynyaras pontyivadék 40 g/egyed volt. • Kihelyezés 50 000 db/ha 0,5 g/egyed előnevelttel. A szezonban feletettek a tavon 250 q darát és tritikálét. Felhasználtak 15 t szervestrágyát is.
Kérdések: 1. 2. 3. 4. 5.
Mekkora volt a bruttó hozam és a nettó hozam (kg/ha)? Mekkora volt a megmaradás (%) ? Mekkora volt a takarmányhozam (kg/ha) ? Mekkora volt a trágyahozam (kg/ha)? Mekkora volt a természetes hozam a tóban (kg/ha)?
Számítások és válaszok az 1.példához 1. Bruttó hozam: 99q= 9.900 kg/10 ha = 990 kg/ha Nettó hozam 990kg-25 kg/ha kihelyezési tömeg = 965 kg/ha 2. Megmaradás: 10x50.000=500.000 db kihelyezett előnevelt, 9.900.000g:40 g/egyed= 247.500 db. 100%: 500.000db= x:247 500, x=49,5 % 3. Takarmányhozam: 25.000/4=6.250kg hal/10ha= 625 kg/ha 4. Trágyahozam: 15 t=15.000 kg szerves trágya/10 ha , 1500 kg/ha, 100 kg eredményez 3 kg hozamot, 3x15= 45 kg/ha trágyahozam 5. Takarmányhozam+ trágyahozam =625+45= 670 kg Természetes hozam = Nettó hozam- (tak.h+trágyahozam)= 965-670= 295 kg, jónak minősíthető
2. példa: Nyújtás hozamszámításai • Ősszel egy 20 ha-os tóból (200 000 m3 víz) az összes lehalászott halmennyiség 280 q kétnyaras növendék ponty volt 400 g/egyed átlagsúlyban. • Tavasszal a szezon elején kihelyeztek a tóba 5.000 db/ha 30 g átlagtömegű egynyarast • A szezonban a halállománnyal feletettek 600 q takarmányt, és felhasználtak 40 t szerves trágyát.
Kérdések: 1. 2. 3. 4. 5.
Mekkora volt a bruttó hozam és a nettó hozam (kg/ha)? Mekkora volt a megmaradás (%) ? Mekkora volt a takarmányhozam (kg/ha) ? Mekkora volt a trágyahozam (kg/ha)? Mekkora volt a természetes hozam a tóban (kg/ha)?
Számítások és válaszok a 2. példához 1. Bruttó hozam: 280q= 28.000 kg/20 ha = 1400 kg/ha Nettó hozam 1.400 kg-150 kg/ha kihelyezési tömeg = 1.250 kg/ha 2. Megmaradás: 20x5.000=100.000 db kihelyezett egynyaras, lehalászott 28.000.000 g:400 g/egyed= 70.000 db kétnyaras. 100%: 100.000db= x: 70.000, x=70 % megmaradás 3. Takarmányhozam: 60. 000 kg takarmányból 60.000:4=15.000 kg/tó elvárható halhozam. 15.000 kg:20 ha= 750 kg/ha takarmányhozam 4. Trágyahozam: 40 t=400q, 400x3=1.200 kg/20ha= 60 kg 5. Takarmányhozam+ trágyahozam =750+60= 810 kg Természetes hozam = Nettó hozam- (tak.h+trágyahozam)= 1.250-810= 440 kg, igen jónak minősíthető
3. Példa A piaci nevelés hozamszámításai • Ősszel egy 50 ha-os tóból (500 000 m3 víz) az összes lehalászott halmennyiség 800 q étkezési (áru) ponty volt 1.500 g/egyed átlagsúlyban. • Tavasszal a szezon elején kihelyeztek a tóba 1.800 db/ha 300g átlagtömegű kétnyarast • A szezonban a halállománnyal (200 t, 20 vagon) feletettek 1.300 q takarmányt, és felhasználtak 100 t szerves trágyát.
Kérdések: 1. 2. 3. 4. 5.
Mekkora volt a bruttó hozam és a nettó hozam (kg/ha)? Mekkora volt a megmaradás (%) ? Mekkora volt a takarmányhozam (kg/ha) ? Mekkora volt a trágyahozam (kg/ha)? Mekkora volt a természetes hozam a tóban (kg/ha)?
Számítások és válaszok a 3. példához
1. Bruttó hozam: 800q= 80.000 kg/50 ha =1.600 kg/ha Nettó hozam 1.600 kg-540 kg/ha kihelyezési tömeg=1.060 kg/ha 2. Megmaradás: 50x1.800=90.000 db kihelyezett kétnyaras, lehalászott 80.000 kg:1,5kg/egyed= 53.333 db étkezési méretű hal. 100%: 90.000db= x: 53.333, x=59, 2 % 3. Takarmányhozam: 130.000kg takarmányból. 130.000:4=32.500 kg/tó elvárható halhozam. 32.500 kg:50 ha= 650 kg/ha 4. Trágyahozam: 100 t=1.000q, 1.000x3=3.000 kg/50ha= 60 kg többlet hal hektáronként 5. Takarmányhozam+ trágyahozam =650+60= 710 kg Természetes hozam = Nettó hozam- (tak.h+trágyahozam)= 1060-710= 350 kg, igen jónak minősíthető
Következtetések • A legnagyobb nettó hozamok a második évben várhatóak • A természetes hozam optimális esetben a nettó hozam egyharmada • Az első szezonban az ivadék őszre kiindulási testtömegének 50-100-szorosára nő • A növendék (másodnyaras) hal növekedési eréje a kiindulási testtömeg 10-15-szöröse • A harmadik szezonban a növekedés a kiindulási testtömeg 3-5-szöröse