NÁZEV AKTIVITY NÁZEV PROGRAMU CÍLOVÁ SKUPINA
Od hygieny po kosmetiku Infekce a paraziti Žáci SŠ Žák: je schopen diskutovat o problematice týkající se zdraví, hledat a realizovat řešení v rozsahu společných možností;
CÍL
je schopen vysvětlit principy k upevňování preventivního chování, účelného rozhodování a jednání v různých situacích ohrožení vlastního zdraví a bezpečnosti i zdraví a bezpečnosti druhých; je schopen formulace přírodovědného problému, hledání odpovědi na něj a případnému zpřesňování či opravě řešení tohoto problému; zhodnotí pozitivní a negativní význam mikroorganismů; zhodnotí způsoby ochrany proti bakteriálním, virovým a parazitárním onemocněním a metody jejich léčby;
HODINOVÁ DOTACE MÍSTO POMŮCKY FORMA VÝUKY, METODY
ZAŘAZENÍ DO VÝUKY
TEORETICKÁ PŘÍPRAVA
POSTUP
zhodnotí vliv hygieny na zdraví. 45 minut Učebna – vhodně přizpůsobena pro skupinovou práci Materiál pro jednotlivé pokusy Papír, tužka, tabule Prezentace spojená s výkladem, diskuse, práce s metodickými listy, spoty, pokusy. Formy práce: skupinová, frontální, individualizovaná. Člověk a zdraví Člověk a příroda Výchova ke zdraví Biologie Chemie Průřezová témata – osobnostní a sociální výchova, výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech, multikulturní výchova environmentální výchova, mediální výchova. Odborné informace naleznete v teoretické části metodického listu a na CD, širší informace byly poskytnuty na semináři. Příprava a popis pokusů jsou k dispozici na CD e-Bug – vzdělávání žáků v oblasti mikroorganismů a infekčních nemocí a webové stránce www. e-bug.eu, další podrobnější informace k tématům naleznete na webových stránkách pracoviště Státního zdravotního ústavu v Praze - www.szu.cz. Hodinu začneme diskusí s celou třídou: Jaké zásady osobní hygieny dodržujete, jak pečujete o své tělo? Je důležité dodržovat hygienické zásady každý den? Proč? Jak udržujete hygienické prostředí ve třídě a doma?
Projekt „Bezpečně a zdravě do života“ rozvoj kompetencí v základním a středním vzdělávání – reg. č. CZ.1.07./1.1.00/53.0009
Připravíme vlastní prezentaci k tématu. Seznámíme žáky ze základními pojmy jako je mikroflóra, se zásadami osobní hygieny a významu jejich dodržování. Mytí rukou je považováno za banální úkon, přesto si až 95% lidí myje ruce nesprávně. V následující aktivitě si názorně ukážeme, jak si ruce mýt efektivně, abychom zamezili šíření infekčních nemocí. Pokus Hygiena rukou: Rozdělíme žáky do 4 skupin po 5-7 osob – detailní popis pokusu najdete na CD nebo webu z manuálu e-Bug. Žáci si uvědomí důležitost a správnou techniku mytí rukou.
Kdy si myjete ruce?
Proč si myjete ruce? Je třeba používat mýdlo? Proč? Jak často a kdy si myjete ruce? Myslíte si, že je to dostatečné pro prevenci onemocnění? Jaké jsou důsledky nedostatečné hygieny? Jaké nemoci hrozí, když si nebudete mýt ruce před jídlem? Pokus Čištění zubů: Potřebujete vejce s bílou skořápkou, sodový nápoj kolového typu, zubní kartáček a zubní pastu, nádobu. Vejce uvařené natvrdo simuluje zub. Skořápka, tak jako sklovina, je pevná a chrání měkký vnitřek před poškozením. Napřed uvařte vejce natvrdo. Pak jej dejte do sodového nápoje kolového typu a nechte ho tam po dobu jednoho dne (´´neumyté zuby´´ přes noc). Následující den aktivitu začněte diskusí, proč je důležité čistit si zuby. Vysvětlete, jak některé potraviny a nápoje, nebo také kouření mohou mít negativní vliv na stav skloviny zubů. Jakým typem nápojů si můžete poškodit zuby? (soda, káva, džus, víno) Jaké nápoje jsou lepší pro vaše zuby? Myslíte si, že čištění, nebo alespoň propláchnutí vodou po pití pomáhá snížit riziko poškození? Vyndejte vejce ze sody. Diskutujte o změnách, které vidíte na skořápce a zeptejte se žáků, co si myslí, že se stalo. Pak se zeptejte, co si myslí, že můžou udělat, aby "zub" ochránili před poškozením. Dejte žákům zubní kartáček a zubní pastu, aby zkusili, jestli dokážou skvrny vyčistit. Kyselina citronová a fosforečná obsažená v sodě má potenciál narušit zubní sklovinu. Žáci také
Projekt „Bezpečně a zdravě do života“ rozvoj kompetencí v základním a středním vzdělávání – reg. č. CZ.1.07./1.1.00/53.0009
zjistí, že nestačí pár rychlých tahů zubním kartáčkem. Zdůrazníme také potřebu čištění mezizubních prostor. Diskutujte o možných rizicích tetování a zásadách správného užívaní kosmetiky. Výroba mýdla: V rámci hodiny biologie nebo chemie si žáci můžou vyrobit vlastní mýdlo pomocí formiček, vůní nebo třpytek. Budete potřebovat: - mýdlovou hmotu - barvu do mýdla (potravinářské barvivo) - parfém do mýdla nebo 100% přírodní silici - silikonovou formu (na led) - nádobu na rozpouštění mýdlové hmoty (kastrůlek nebo misku vhodnou do mikrovlnky) - náčiní na míchání - nůž na krájení mýdlové hmoty - na dozdobení: např. mýdlové vločky, kávová zrna, sušené květiny nebo koření, kamínky, oříšky, třpytky. Postup: 1. Mýdlovou hmotu si nakrájejte na menší kousky, aby se rychleji rozpustila a dejte ji přímo do kastrůlku nebo do vodní lázně nad vařič, popř. do mikrovlnky. Ideální teplota na rozehřátí je 60°C (maximálně však 85°C, v žádném případě hmotu nevaříme). Pokud mýdlovou hmotu rozpouštíme v mikrovlnce, na 100 g mýdlové hmoty stačí 10-20 sekund při výkonu 500W. 2. Do rozpuštěné mýdlové hmoty můžeme po odstavení z vařiče nebo vyjmutí z mikrovlnky přidat pár kapek barvy do mýdla a parfému do mýdel nebo přírodní silice přímo do kastrůlku a všechno dobře promícháme. V této fázi můžeme rovněž do hmoty přidat mýdlové vločky (celé nebo nakrájené či nastrouhané na menší kousky) a další dekorace. 3. Hmotu následně naléváme do silikonové formy a necháme 30 minut až 3 hodiny ztuhnout (dle velikosti mýdla a vnější teploty). Tuhnutí můžeme urychlit tak, že po částečném vychlazení hmoty vložíme formu do chladničky. 4. Po úplném ztuhnutí hmoty z formy vyklopíme hotová mýdla. Domácí úkol: Žáci mohou pracovat ve skupinkách nebo samostatně. Z internetových nebo bibliografických zdrojů zjistí, jaký byl vývoj hygieny a líčení v minulosti. Mohou si připravit
Projekt „Bezpečně a zdravě do života“ rozvoj kompetencí v základním a středním vzdělávání – reg. č. CZ.1.07./1.1.00/53.0009
prezentaci nebo plakát. Diskutujte o vývoji hygieny. Jaké nemoci se v minulosti šířili kvůli nedostatečné hygieně a co bylo příčinou? Žák: usiluje o pozitivní změny ve svém životě související s vlastním zdravím a zdravím druhých; usilujeo ochranu životního prostředí, svého zdraví i zdraví ostatních lidí; využívá znalosti o orgánových soustavách pro pochopení vztahů mezi procesy probíhajícími v lidském těle; používá adekvátní matematické a grafické prostředky k vyjadřování přírodovědných vztahů a zákonů; poznává životní hodnoty a formuje odpovídající postoje související se zdravím a mezilidskými vztahy;
KONKRETIZOVANÉ OČEKÁVANÉ VÝSTUPY RVP ZV
přebírá odpovědnost za zdraví, bezpečnost a kvalitu životního prostředí; uplatňuje zdravý způsob života a aktivní podporu zdraví: zařazuje osvědčené činnosti a postupy z oblasti hygieny, stravování, pohybu, osobního bezpečí, partnerských vztahů; využívá prostředky moderních technologií v průběhu přírodovědné poznávací činnosti; využívá odbornou terminologii při popisu látek a vysvětlování chemických dějů; spolupracuje na plánech či projektech přírodovědného poznávání a k poskytuje data či hypotézy získané během výzkumu přírodních faktů; předvídá průběh studovaných přírodních procesů na základě znalosti obecných přírodovědných zákonů a specifických podmínek ostatním lidem; tvoří model přírodního objektu či procesu umožňujícího pro daný poznávací účel vhodně reprezentovat jejich podstatné rysy či zákonitosti.
Klíčové kompetence: Kompetence k učení •
ROZVÍJENÉ KOMPETENCE • •
Žák efektivně využívá různé strategie učení k získání a zpracování poznatků a informací, hledá a rozvíjí účinné postupy ve svém učení, reflektuje proces vlastního učení a myšlení. Žák kriticky přistupuje ke zdrojům informací, informace tvořivě zpracovává a využívá při svém studiu a praxi. Žák kriticky hodnotí pokrok při dosahování cílů svého učení a práce, přijímá ocenění, radu i kritiku ze strany druhých, z vlastních úspěchů i chyb čerpá poučení pro další práci.
Projekt „Bezpečně a zdravě do života“ rozvoj kompetencí v základním a středním vzdělávání – reg. č. CZ.1.07./1.1.00/53.0009
Kompetence k řešení problémů • •
•
•
• •
Žák rozpozná problém, objasní jeho podstatu, rozčlení ho na části. Žák vytváří hypotézy, navrhuje postupné kroky, zvažuje využití různých postupů při řešení problému nebo ověřování hypotézy. Žák uplatňuje při řešení problémů vhodné metody a dříve získané vědomosti a dovednosti, kromě analytického a kritického myšlení využívá i myšlení tvořivé s použitím představivosti a intuice. Žák kriticky interpretuje získané poznatky a zjištění a ověřuje je, pro své tvrzení nachází argumenty a důkazy, formuluje a obhajuje podložené závěry. Žák je otevřený k využití různých postupů při řešení problémů, nahlíží problém z různých stran. Žák zvažuje možné klady a zápory jednotlivých variant řešení, včetně posouzení jejich rizik a důsledků. Kompetence komunikativní
Žák používá s porozuměním odborný jazyk symbolická a grafická vyjádření informací různého typu. Žák efektivně využívá moderní informační technologie. Žák se vyjadřuje v mluvených i psaných projevech jasně, srozumitelně a přiměřeně tomu, komu, co a jak chce sdělit, s jakým záměrem a v jaké situaci komunikuje; je citlivý k míře zkušeností a znalostí a k možným pocitům partnerů v komunikaci. Žák prezentuje vhodným způsobem svou práci i sám sebe před známým i neznámým publikem. Žák rozumí sdělením různého typu v různých komunikačních situacích, správně interpretuje přijímaná sdělení a věcně argumentuje; v nejasných nebo sporných komunikačních situacích pomáhá dosáhnout porozumění. Kompetence sociální a personální Žák odhaduje důsledky vlastního jednání a chování v nejrůznějších situacích, své jednání a chování podle toho koriguje. Žák se přizpůsobuje se měnícím se životním a pracovním podmínkám a podle svých schopností a možností je aktivně a tvořivě ovlivňuje. Žák aktivně spolupracuje při stanovování a dosahování společných cílů. Žák projevuje zodpovědný vztah k vlastnímu zdraví a k
Projekt „Bezpečně a zdravě do života“ rozvoj kompetencí v základním a středním vzdělávání – reg. č. CZ.1.07./1.1.00/53.0009
zdraví druhých. Kompetence občanské Žák se chová se informovaně a zodpovědně v krizových situacích a v situacích ohrožujících život a zdraví, poskytne
KLÍČOVÁ SLOVA
ostatním pomoc. hygiena, péče o tělo, infekce, mikroorganismy, kosmetika
Projekt „Bezpečně a zdravě do života“ rozvoj kompetencí v základním a středním vzdělávání – reg. č. CZ.1.07./1.1.00/53.0009
Teoretická část: Mikroorganismy mají spíše špatnou pověst a hned nám napadne několik nemocí, které mají na svědomí. Ne všechny nám ale škodí. Ve skutečnosti lidé žijí v harmonii s mnoha bakteriemi, kterých je na našem těle až 10 krát víc než lidských buněk. Tato normální mikroflóra (populace baktérií na a v těle za normálních okolností nezpůsobující onemocnění) má zásadní význam pro naše zdraví. Kde se ale mikroflóra vzala? Už průchodem porodními cestami matky a přiložením k matce pokožku dítěte osídlí neškodné bakterie, které se nachází na jejím těle. Kojením se bakterie dostávají také do trávicího traktu dítěte a napomáhají trávit mateřské mléko. Nemocnice, domovy, naše rodiny, jídlo, oblečení, domácí mazlíčci, dětská hřiště, prostředí – to všechno ovlivňuje, jaké bakteriální pasažéry vezeme. Některé z těchto organismů s námi vydrží po celý život, zatímco jiné se zdrží jen přechodně. Mikroflóra je na různých místech těla odlišná, různé druhy a počty mikroorganismů se nacházejí na suchých místech, jiné na vlhkých místech nebo v mastných oblastech kůže. Stejně jako nás tyto mikroby potřebují k přežití, spoléháme my na ně (symbiotický vztah). Již od útlého věku školí náš imunitní systém, aby rozeznal normální flóru od patogenních útočníků způsobujících onemocnění, pomáhají nám rozložit naše jídlo na živiny, které můžeme absorbovat, nebo vytláčejí nebezpečné patogeny. I když většina mikroorganismů normální mikrobiální flóry obývající lidskou kůži, dýchací, gastrointestinální a urogenitální trakt, jsou neškodné u zdravých jedinců, tyto organismy mohou způsobit onemocnění u lidí se sníženou imunitou (např. v důsledku jiného onemocnění, dlouhodobé léčby antibiotiky, onkologických pacientů). Správná osobní hygiena - návyky jako je mytí rukou, sprchování, mytí zubů - je prvním krokem k dobrému zdraví. Mytí rukou Mytí rukou je jedním z nejdůležitějších opatření, které nás chrání před onemocněním. 80% infekčních nemocí – jako třeba chřipka, hepatitida A, rotaviry, nebo salmonela - se šíří neumytými rukama. Když si po použití toalety neumyjeme ruce, z naší stolice se na ruky můžou dostat mikroorganismy jako je Salmonela, E.coli, Norovirus, které způsobují průjem a šíříme je tak dál. Mikroorganismy se neumytými rukami mohou dostat do potravin a nápojů v průběhu jejich přípravy nebo konzumace. Lidé se také často dotýkají očí, nosu a úst, aniž by si to uvědomovali. Bakterie se přes tyto brány mohou dostat do těla. Člověk se v průběhu dne dotkne mnoha povrchů, které mohou být kontaminovány mikroorganizmy – cesta veřejní dopravou, kancelářský stůl a klávesnice, kliky, hračky, mobilní telefony, atd. Naše ruce jsou navíc perfektní prostředí pro infekční mikroorganismy. Nacházejí se tu vývody mazových žláz a neustále se tu tvoří pot. Pot obsahuje tuky příznivé pro růst mikroorganismy. Bakterie se rozmnoží (zdvojnásobí svůj počet) přibližně každých 20 minut. Na našich rukách máme tedy celou zoo mikroorganismů. Častým mytím rukou lze významně snížit výskyt respiračních a průjmových onemocnění.
Projekt „Bezpečně a zdravě do života“ rozvoj kompetencí v základním a středním vzdělávání – reg. č. CZ.1.07./1.1.00/53.0009
Ruce si musíme mýt: -
po použití hromadní dopravy
-
po příchodu domů
-
před, při a po přípravě jídla (zvláště syrového masa)
-
před konzumací jídla
-
po použití toalety, po přebalení dítěte
-
po vynesení odpadků
-
po smrkání, kýchání a kašlání
-
po kontaktu se zvířetem i jeho exkrementy
-
před a po ošetření rány
-
před manipulaci s kontaktními čočkami.
Důležitou úlohu sehrává správná technika mytí rukou. Ruce se mají mýt mýdlem a proudem teplé vody po dobu 15 - 20 sekund (za tu dobu si stihneme 2x zazpívat písničku Hodně štěstí, zdraví). Nesmíme zapomínat na žádné místo ruky – prostor mezi prsty, pod prsteny, hodinkami. Ruce osušíme nejlépe jednorázovým papírovým ručníkem. Správná hygiena rukou také vyžaduje, aby i naše nehty byli upravené a čisté. Když nemáme k dispozici mýdlo a vodu, můžeme použít antibakteriální gely. Kůže je největším orgánem těla a slouží jako ochranná bariéra mezi vnitřním a vnějším prostředím. Povrch kůže je osídlen nejrůznějšími druhy mikroorganizmů, které tvoří kožní mikroflóru. Péče o tělo
Pocení hraje důležitou roli, protože nám pomáhá udržet tělesnou teplotu. Pot se tvoří v potních žlázách. Nepotíme se však jen když nám je horko a potřebujeme se ochladit, ale také když jsme nervózní. V období puberty se zvýší činnost potních žláz v podpaží a genitální oblasti. Do potu se také začnou vylučovat různé chemikálie, které mají silnější zápach. Bakterie na povrchu kůže (zejména stafylokoky a mikrokoky) se živí výměšky kožních žláz, které obsahují močovinu, soli, kyselinu mléčnou, tuky a jejich rozkladem se tvoří nepříjemně zapáchající produkty. Nejlepší způsob, jak zůstat čistý a svěží je každodenní hygiena. Sprchování jemným mýdlem a teplou vodou nám pomůže odplavit pot a s ním i živiny pro bakterie. Čištění těla nás také zbavuje starých, odumřelých buněk pokožky. Deodoranty obsahují antibakteriální látky, které omezují působení bakterií a tím pomáhají předcházet vzniku nepříjemného zápachu vznikajícího rozkladem potu. Antiperspiranty omezují tvorbu potu potními žlázami. Většina antiperspirantů obsahuje soli hliníku, které fungují na principu mechanického uzavření potních žláz. Muži a ženy mají složení potu různé, proto se pro ně vyrábí speciální produkty. Účinněji absorbovat pot pomůže také oblečení vyrobené z bavlny nebo jiných přírodních materiálů.
Projekt „Bezpečně a zdravě do života“ rozvoj kompetencí v základním a středním vzdělávání – reg. č. CZ.1.07./1.1.00/53.0009
Po poranění kůže říznutím při holení, odřením či bodnutím hmyzu může vzniknout zánět vlasových váčků – folikulitida. Bakterie Stafylokok, která patří mezi normální mikroflóru kůže, se v místě poranění vlasového váčku může pomnožit a způsobit zánět projevující se zarudnutím a vytvořením vřídku. Z hygienických důvodů se vyvarujte sdílení osobních předmětů jako ručník, holící strojek, spodní prádlo, zubní kartáček. Pravidelně je vyměňujte. Péče o tvář V pubertě nastávají vlivem hormonů různé změny, jako třeba akné. Vývody mazových žlázek na obličeji, ale mnohdy i na zádech nebo na jiných částech těla, se začnou ucpávat působením hormonů androgenů. Vlivem těchto hormonů začne mazová žlázka nadměrně produkovat maz - pleť se více mastí. Mazový kanálek se postupně ucpe odumřelými zrohovatělými buňkami a vytvoří perfektní prostředí pro množení bakterií, které nejčastěji způsobují akné - Propionibacterium acnes. V ucpaném póru se utvoří zánět - hnisavý pupínek. Z důvodu hormonální nestability trpí akné také ženy v průběhu menstruačního cyklu a často trápí kulturisty, užívající hormonální přípravky na růst svalů. Obličej bychom si měli čistit dvakrát denně – večer před spaním a ráno. Večerním čištěním z pokožky odstraníme nejen maz vyprodukovaný za celý den, ale i zachycený prach, bakterie a jiné nečistoty. Ráno se čištěním z obličeje odstraní maz, který se vytvořil během noci. Kontaktní čočky Správná péče o kontaktní čočky pomáhá předcházet infekci oka bakteriemi Pseudomonas nebo plísněmi a kvasinkami. Nejnebezpečnější je zánět rohovky způsobený Acanthamoebou keratitis, která může způsobit i slepotu. Infekce se projevují jako zarudnutí, pocit cizího tělíska v oku a pálením. K infekcím může docházet, když nedodržíme hygienické zásady pro manipulaci s čočkou: neumyjeme si ruce před nasazením, spíme s čočkami, koupeme/ sprchujeme se s nimi, skladujeme je v kohoutkové vodě místo speciálního roztoku. Péče o uši Ucho má samočistící schopnosti pomocí mazu, který produkují mazové žlázky ve zvukovodu. Proto ho můžeme čistit jen mělce. Rizikovým faktorem pro vznik zánětu vnějšího zvukovodu je vlhké či prašné prostředí, vniknutí jakékoliv částečky do zvukovodu (např. zrnko písku na pláži), či koupání ve špinavé vodě (tzv. plavecké ucho – baktérie z vody proniknou do ucha a způsobí svrbění, zčervenání, zalehnutí). Zánět zvukovodu se projevuje úpornou bolestí ucha, které je citlivé na dotek. Péče o zuby Pravidelná důkladná ústní hygiena a správná technika čištění zubů jsou základem pro zdravé dásně a zuby. Smyslem čištění zubů je efektivně odstranit bakteriální povlak, který se vytváří na zubech. Na povrchu zubů se tvoří tenký plak bakterií (biofilm), které rozkládají cukry z potravy na kyselinu mléčnou. Ta způsobuje odvápnění zubní skloviny a vznik zubního kazu. Tyto bakterie uvolňují toxiny,
Projekt „Bezpečně a zdravě do života“ rozvoj kompetencí v základním a středním vzdělávání – reg. č. CZ.1.07./1.1.00/53.0009
které dráždí dásně a činí je krvácivými, zarudlými a citlivými. Může dojít až k chronickému zánětu dásní, který je považován za předstupeň parodontitidy (lidově paradentózy). Jedním z příznaků jsou lehce krvácející dásně při čištění zubů nebo při zakousnutí do jablka. Zuby si je třeba mýt dvakrát denně, nezapomenout na mezizubní prostory. Dodržujte pravidelné kontroly u zubního lékaře a jezte pestrou vyváženou stravu. Osobní hygiena pro ženy Hygiena intimních partií je důležitou součástí prevence některých infekčních nemocí. V pochvě se nachází přirozená bakteriální mikroflóra a její zastoupení záleží na věku, pH a hormonálních změnách (v reprodukčním období například Lactobacillus acidophilus). Větší důraz na hygienu bychom měli klást zvláště v období menstruace. V teple a vlhku se totiž bakterie rády množí. Tampon je potřeba měnit po 4–8 hodinách, vložku několikrát denně. Syndrom toxického šoku je poměrně vzácné, avšak život ohrožující onemocnění. Způsobují ho bakterie - zejména stafylokoky. Pokud se tyto bakterie dostanou do našeho těla, začnou produkovat toxiny, které poškozují některé funkce vnitřních orgánů, a nevratně poškozuje povrch ledvinných kanálků. Preventivním opatřením je mytí rukou před zavedení tampónu, důležitá je také jejich častá výměna. Doporučují se používat tampóny s co nejvyšším zastoupením bavlny. Při příznacích jako náhlé zvýšení teploty nad 38,9 ºC, různé viditelné vyrážky, červené zbarvení kůže, zažívací problémy jako průjem a zvracení, nebo bolesti svalů je důležité včasné vyhledání odborné lékařské pomoci. V rámci prevence kvasinkových infekcí pochvy a zánětů močových cest je vhodné mokré plavky hned převléci za suché. Zejména je však důležité se po použití toalety vždy utírat směrem dozadu, aby nedošlo k zanesení bakterií běžně přítomných ve stolici, které mohou způsobit zánět. Ženy jsou více náchylné k infekci močových cest, protože konečník a močová trubice jsou u nich velmi blízko u sebe. Příznaky jsou bolest v podbřišku, časté nutkání k močení, řezavá a pálivá bolest. Při pokročilejším stádiu se objevuje vyšší tělesná teplota, třesavka, červeně zbarvená moč, bolest zad v oblasti beder. V takové případě už infekce pravděpodobně zasáhla i ledviny – tento stav si vyžaduje okamžitou pomoc lékaře. Péče o nohy Atletická noha (tinea pedis) je plísňové onemocnění nohou a nejčastěji postihuje prostor mezi prsty. Obvykle se vyznačuje trhliny kůže. Pokožka červená, svědí a praská, objevují se bolestivé, načervenalé puchýřky a šupinatá ložiska. Mykóza nehtů se projevuje barevnou změnou nehtu, který se odděluje od lůžka a drobí se. Infekce se postupně šíří i na další nehty. Očistu nohou je důležité provádět denně a nezapomínat ani na místa mezi prsty. Následné důkladné vysušení nohou pomůže předcházet vzniku vlhké zapářky, která představuje vhodné prostředí pro plísně či bakterie. Je doporučeno střídat boty a nosit bavlněné ponožky místo těch ze syntetických vláken. Pokud se totiž nohy celý den potí, bakterie rozkládají pot a vzniká onen nepříjemný zápach nohou. Vhodnější je dobře prodyšná obuv. O svoji sportovní obuv se pečlivě starejte – dezinfikujte a větrejte. Na plovárně, v sauně, šatnách nebo veřejných sprchách se vyvarujte chůze naboso. Neměly by
Projekt „Bezpečně a zdravě do života“ rozvoj kompetencí v základním a středním vzdělávání – reg. č. CZ.1.07./1.1.00/53.0009
se půjčovat ručníky, přezůvky či hygienické potřeby. Bradavice - jsou výrostky na kůži přenosné virem. Pokud se nevyskytují na často namáhaných místech (chodidla), bývají nebolestivé. Způsob nákazy a riziko infekce jsou podobné jako u plísní. Opar - je velmi nakažlivé infekční onemocnění způsobeno virem Herpes simplex virus. Postihuje hlavně sliznici a kůži úst, ale objevit se může třeba i na genitáliích. Po první infekci virem, (většinou mezi 1.–5. rokem), přežívá už celoživotně v nervových buňkách. Nemusí se nijak projevovat. Je v tzv. latentní fázi a v případě, že dojde k oslabení organizmu například nějakou nemocí nebo stresem, může se znovu aktivovat a v podobě dobře známého puchýřku. Tehdy jeřnezbytná dostatečná hygiena. Rány se nedotýkejte, nesahejte si do očí a nedělte se s ostatními o příbor, pití, rtěnku, zubní kartáček či ručník. Dbejte na časté mytí rukou. Možná zdravotní rizika tetování Tetování nese sebou vždy zdravotní riziko. Naruší se totiž ochranná vrstva kůže a dochází ke kontaktu s krví. Kromě zanesení infekce, zapálení, otoku, či hnisání kůže jde taky o možný přenos např. viru HIV, hepatitidy B a C. Je nutno dodržovat přísné hygienické standardy jako je použití sterilních jehel a dalších tetovacích pomůcek. Když už tetování, tak jedině v certifikovaném tetovacím studiu. Další problémy může způsobit alergická reakce. Alergie na tetovací inkoust či barvy je výjimečná, ale pokud se vyskytne, může to přinést velké potíže, jelikož odstranění inkoustu je složité a zdlouhavé. Ránu je nutné dezinfikovat a poradit se s lékařem. Kosmetika Slovo kosmetika pochází z řeckého kosmeó což znamená „krášlím“. Barvení vlasů, líčení a jiné zdobení těla, používaní vonných mastí, olejů, pudrů je známo již z dávné minulosti. Bylo třeba součástí sociálních rituálů jednotlivých národů, kmenů, nebo bylo výsadou jistých sociálních vrstev. Kosmetické výrobky jako krémy, tělová mléka, sprchové gely, šampony, odličovadla používáme denně s ohledem na typ naší pokožky – ekzematická, mastná, aknózní, smíšená, atd. Platí však všeobecní zásady, že si pleť čistíme ráno i večer a než na tvář aplikujeme jakýkoliv přípravek, důkladně si umyjeme ruce, abychom je zbavili nečistot a bakterií. Kosmetika by měla být zdravotně nezávadná, neměla by naší pokožku nijak dráždit a způsobovat alergickou reakci. Ta se projeví jako: -
svědění, zarudnutí nebo vyrážka příznaky zasahují větší plochu, než na které byl přípravek aplikován příznaky na pokožce přetrvávají i několik dní po kontaktu s přípravkem.
Po takové reakci je doporučeno přípravek nepoužívat. Malé fleky je možné namazat protisvědivým gelem a antihistaminiky proti alergické reakci (např. Fenistil gel). V případě rozsáhlejší reakci se poraďte s lékařem. Kosmetika má také svůj datum spotřeby, který přibližně udává dobu, kdy je kosmetiku bezpečné
Projekt „Bezpečně a zdravě do života“ rozvoj kompetencí v základním a středním vzdělávání – reg. č. CZ.1.07./1.1.00/53.0009
používat a nehrozí pomnožení bakterií, kvasinek či plísní. Mikroorganismy v prošlém přípravku mají často na svědomí podráždění pleti (kopřivku, červené fleky, suchou pleť, zarudnutí očí), ale i méně či více nebezpečné infekce. Jakýmkoliv změnám pokožky po nalíčení nebo použití kosmetického výrobku je třeba věnovat pozornost. Obezřetní bychom měli být při každé změně vzhledu, barvy, textury nebo vůně produktu a dát pozor i na vysráženou vodu v krému, nebo vysušený přípravek. Jak dlouho obvykle vydrží dekorativní kosmetika?
řasenka: 2-3 měsíce; Řasenku nikdy nenanášíme předtím, než si nasadíme čočky. Bakterie (nejčastěji z rodu Pseudomonas) z přípravku se dostanou do oka a ve vlhkém prostředí pod čočkou se mohou lépe množit a způsobit nepříjemné záněty očí.
make-up, korektor: 5-12 měsíců; Déle vydrží make-up, který má co nejmenší otvor, případně je v tubě, takže se do něj bakterie dostávají hůře. Tužší make-up bývá odolnější než tekutější.
lesk na rty: 1 rok; Nevýhodou používání pěnového nebo štětičkového aplikátoru je riziko zanesení nečistoty/mikroorganismů.
•
rtěnka: 2 roky; Základem rtěnky je tuková a vosková směs, hrozí povrchová kontaminace plísněmi.
•
pudr, tvářenka: 2 roky; Výdrž těchto přípravků závisí na čistotě používaných štětců.
•
oční stíny: 2 roky; Krémové stíny vydrží podstatně kratší dobu než pudrové.
•
lak na nehty: 1-2 roky;
•
krém, tělové mléko: 2 roky; Čím více přírodních složek kosmetika obsahuje, tím kratší má životnost. Přírodní látky reagují na světlo a vzduch a produkt se začne kazit.
•
parfém: 8-10 let; (při vhodném skladování) alkoholové složení pomáhá zamezit kontaminaci mikroorganismy.
Jak zamezit tomu, aby se kosmetika začala předčasně kazit? Skladování při optimální teplotě - kosmetika by neměla být vystavená slunečnímu záření. Teplo totiž výrazně urychlí její zkažení. Vhodné nejsou ani velké tepelné výkyvy. Ideální je uzavřená skříňka nebo polička v koupelně, kde je teplota kolem 18-20 stupňů. Udržování čistoty - důležité je, aby se kosmetika nekontaminovala v důsledku nesprávného zacházení. Okraje přípravků bychom měli vždy utřít a do krémů sahat umytýma rukama nebo speciální špachtličkou. Po použití jakéhokoli produktu jej vždy důkladně uzavřete. Pravidelné mytí – štětce na make-up a různé aplikátory pravidelně jemně „perte“ ve vlažné mýdlové vodě. Mohou představovat vhodné prostředí pro mikroorganismy a lehce je přenesete i do používaného výrobku (pudru, očního stínu, atd.).
Projekt „Bezpečně a zdravě do života“ rozvoj kompetencí v základním a středním vzdělávání – reg. č. CZ.1.07./1.1.00/53.0009
Nepůjčujte si kosmetiku, ani nepůjčujte tu svou nikomu jinému. Když trpíte nějakou infekcí, jako třeba zánět spojivek, kontaminovanou řasenku už nepoužívejte, aby se zabránilo návratu infekce. Zdroje: 1. e-Bug – manuál pro 1 a 2. stupeň základních škol, ISBN978-80-254-6210-2 Autor výukového manuálu: Dr. Donna M. Lecky, BSc; Public Health England´s (PHE) Primary Care Unit, Anglie Národní koordinátorka pro Českou republiku, autorská práva pro Českou republiku: Mgr. Tereza Kopřivová-Herotová, Ph.D. ; tereza.
[email protected] Univerzita Karlova v Praze, 3. lékařská fakulta, Ústav zdraví dětí a mládeže 2. http://www.cdc.gov/healthywater/hygiene/disease/dental_caries.html 3. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK7617/ 4. http://www.the-scientist.com/?articles.view/articleNo/40228/title/Microbes-of-the-Skin/ 5. http://tetovani-a-piercing.zdrave.cz/rizika-tetovani/ 6. http://www.prokuzi.cz/s/str/61/Kozni-infekce 7. http://www.cdc.gov/healthywater/hygiene/disease/athletes_foot.html 8. http://www.cyh.com/HealthTopics/HealthTopicDetailsKids.aspx?p=335&np=289&id=2146 9. http://kidshealth.org/teen/your_body/take_care/skin_tips.html?tracking=T_RelatedArticle 10. http://everydaylife.globalpost.com/personal-hygiene-teenagers-3140.html 11. http://kidshealth.org/teen/your_body/take_care/hygiene_basics.html# 12. http://kosmeticketrendy.cz/jak-dlouho-vydrzi-kosmetika-trvanlivost/ 13. http://www.silikonovysvet.cz/sk/content/10-navod-na-vyrobu-mydla 14. http://kidsactivities.about.com/od/scienceandnature/a/Egg-In-Soda-A-Dental-HealthActivity.htm
Vypracoval Státní zdravotní ústav ( verze 2015) vrámci projektu Bezpečně a zdravě do života rozvoj kompetencí v základním a středním vzdělávání – reg. č. CZ.1.07./1.1.00/53.0009
Projekt „Bezpečně a zdravě do života“ rozvoj kompetencí v základním a středním vzdělávání – reg. č. CZ.1.07./1.1.00/53.0009
Projekt „Bezpečně a zdravě do života“ rozvoj kompetencí v základním a středním vzdělávání – reg. č. CZ.1.07./1.1.00/53.0009