NÁZEV AKTIVITY NÁZEV PROGRAMU CÍLOVÁ SKUPINA
Jak infekce ovlivňuje náš každodenní život Infekce a paraziti Žáci 2. stupně ZŠ Žák: je schopen vysvětlit principy k upevňování preventivního chování, účelného rozhodování a jednání v různých situacích ohrožení vlastního zdraví a bezpečnosti i zdraví a bezpečnosti druhých; upevní si zásady správné osobní hygieny a uvědomí si její vliv na zdraví; rozlišuje mezi pozitivním a negativním vlivem mikroorganizmů; vysvětlí změny v dospívání; uvede na příkladech z běžného života význam virů a bakterií v přírodě i pro člověka; rozlišuje příčiny a příznaky běžných nemocí a uplatňuje zásady jejich prevence a léčby, objasní význam zdravého způsobu života. 45 minut Učebna – vhodně přizpůsobena pro skupinovou práci Materiál pro jednotlivé pokusy Papír, tužka, tabule Prezentace spojená s výkladem, diskuse, práce s metodickými listy, spoty, pokusy. Formy práce: skupinová, frontální, individualizovaná. Člověk a jeho zdraví Člověk a příroda Výchova ke zdraví Rodinná výchova – 2. stupeň ZŠ Přírodopis Průřezová témata – osobnostní rozvoj, sebepoznání, seberegulace, morální rozvoj (rozhodovací dovednosti, hodnoty, postoje). Odborné informace naleznete v teoretické části metodického listu a na CD, širší informace byly poskytnuty na semináři. Příprava a popis pokusů jsou k dispozici na CD e-Bug – vzdělávání žáků v oblasti mikroorganismů a infekčních nemocí a webové stránce www. e-bug.eu, další podrobnější informace k tématům naleznete na webových stránkách pracoviště Státního zdravotního ústavu v Praze - www.szu.cz. Hodinu začneme diskusí s celou třídou:
CÍL
HODINOVÁ DOTACE MÍSTO POMŮCKY FORMA VÝUKY, METODY
ZAŘAZENÍ DO VÝUKY
TEORETICKÁ PŘÍPRAVA
POSTUP
Co jsou to mikroorganizmy? Jaký vliv mají mikroorganizmy na člověka? Můžou mít i pozitivní vliv? Jaký? Kde je využíváme? Jaké nemoci způsobené mikroorganizmami znáte? Jak se proti infekčním onemocněním chránit?
Projekt „Bezpečně a zdravě do života“ rozvoj kompetencí v základním a středním vzdělávání – reg. č. CZ.1.07./1.1.00/53.0009
Znáte způsoby, jak se vyvarovat průjmovým onemocněním na dovolené? Co jsou to antibiotika? Připravíme vlastní prezentaci k tématu. Pokus Jak si udělat jogurt: detailní popis pokusu najdete na CD nebo webu z manuálu e-Bug. Žáci si uvědomí pozitivní význam některých mikroorganizmů a jejich využití v potravinářském průmyslu. Pokus Jak to, že těsto kyne? (www. e-bug.eu) Potřebujeme:
Balíček droždí menší čistou plastovou láhev čajovou lžičku cukru vlažnou vodu nafukovací balónek fix
Nafoukněte a nechte několikrát za sebou vyfouknout balónek tak, aby se dostatečně roztáhl. Do plastové lahve dejte asi 2-3cm teplé vody. Voda nesmí být vařící, jen vlažná. Do vody přidejte nadrobené kousky droždí a vše pořádně promíchejte. Nakonec do směsi vody a droždí přidejte lžičku cukru a opět důkladně promíchejte. Nyní přetáhněte balónek přes ústí lahve a dejte na cca 20 minut na teplé místo. Co se stalo? Dokážete vysvětlit, proč se tak stalo? Dosáhli byste stejného efektu i bez přidání cukru? Co by se stalo, kdybyste lahev místo do tepla dali do ledničky? Vysvětlení Balónek by se měl začít nafukovat. Kvasinka (Saccharomyces cervisiae) patří mezi užitečné mikroorganismy. Je to živý mikrob, který je, když si ho přinesete domů z krámu, inaktivní. Když ho ale smícháte s teplou vodou a cukrem (zdroj potravy a tekutin) aktivuje se a začne při tom produkovat plyn – oxid uhličitý. To je ten plyn, který nafoukl balón. Stejným způsobem dochází ke kynutí těsta. Zvětšování objemu těsta je způsobené právě díky oxidu uhličitému,
Projekt „Bezpečně a zdravě do života“ rozvoj kompetencí v základním a středním vzdělávání – reg. č. CZ.1.07./1.1.00/53.0009
který produkují přidané kvasinky. Pokus na doma (www. e-bug.eu) - Zahrádka z mikrobů: Kolik různých druhů mikroorganismů můžeme najít na různých druzích potravin? Potřebujeme: 2 prázdné, čisté a suché sklenice s víčky (například od majonézy nebo přesnídávky) 2 kousky chleba 2 kousky sýra 2 kousky jablka 2 kousky okurky 2 kousky mrkve Trošku vody Fix Fotoaparát digitální (není nezbytně potřeba) Polepte sklenice štítky – jeden s nápisem „voda“ a druhý s nápisem „kontrolní“. Do každé sklenice dejte jeden kousek od každého druhu potraviny. Do sklenice s nápisem „voda“ přidejte trošku vody. Do sklenice s nápisem „kontrolní“ nedávejte nic. Sklenice zavřete víčkem a dejte je na dva týdny na teplé, ale ne příliš slunečné místo – například do zadního rohu místnosti. Každý den zaznamenejte, nakreslete či vyfoťte digitálním fotoaparátem (pokud ho máte) změny v obou sklenicích. Dejte pozor, abyste ze sklenic neodšroubovali víčka. Po dvou týdnech zaznamenejte konečné výsledky oho, co se v obou sklenicích v průběhu kultivace stalo. Výsledky můžete například nakreslit. Pak požádejte některého z dospělých, aby sklenice zlikvidoval. Vysvětlení: Pravděpodobně více mikroorganismů vyroste ve sklenici, do které jste přidali vodu, protože díky vodě se mohlo mnohem větší množství mikrobů začít rozmnožovat a růst. Měli byste být schopni spočítat jednotlivé druhy mikroorganismů na jednotlivých druzích potravin. Na jednotlivých potravinách budete také schopni pozorovat různé druhy mikrobů, protože každý mikrob potřebuje pro svůj růst různé podmínky, proto raději rostou na těch daných potravinách než na jiných.
Projekt „Bezpečně a zdravě do života“ rozvoj kompetencí v základním a středním vzdělávání – reg. č. CZ.1.07./1.1.00/53.0009
KONKRETIZOVANÉ OČEKÁVANÉ VÝSTUPY RVP ZV
Žák: • uplatňuje základní hygienické, režimové a jiné zdravotně preventivní návyky s využitím elementárních znalostí o lidském těle; • projevuje vhodným chováním a činnostmi vztah ke zdraví; • dodržuje zásady bezpečného chování tak, aby neohrožoval zdraví své a zdraví jiných; •
•
•
využívá poznatků o lidském těle k vysvětlení základních funkcí jednotlivých orgánových soustav a podpoře vlastního zdravého způsobu života; uplatňuje účelné způsoby chování v situacích ohrožujících zdraví a v modelových situacích simulujících mimořádné události; uplatňuje základní dovednosti a návyky související s podporou zdraví a jeho preventivní ochranou.
Klíčové kompetence: Kompetence k učení
ROZVÍJENÉ KOMPETENCE
Žák vyhledává a třídí informace a na základě jejich pochopení, propojení a systematizace je efektivně využívá v procesu učení, tvůrčích činnostech a praktickém životě. Žák operuje s obecně užívanými termíny, znaky a symboly, uvádí věci do souvislostí, propojuje do širších celků poznatky z různých vzdělávacích oblastí a na základě toho si vytváří komplexnější pohled na matematické, přírodní, společenské a kulturní jevy. Žák samostatně pozoruje a experimentuje, získané výsledky porovnává, kriticky posuzuje a vyvozuje z nich závěry pro využití v budoucnosti. Kompetence k řešení problémů
•
•
•
•
Žák vyhledá informace vhodné k řešení problému, nachází jejich shodné, podobné a odlišné znaky, využívá získané vědomosti a dovednosti k objevování různých variant řešení, nenechá se odradit případným nezdarem a vytrvale hledá konečné řešení problému. Žák samostatně řeší problémy; volí vhodné způsoby řešení; užívá při řešení problémů logické, matematické a empirické postupy. Žák formuluje a vyjadřuje své myšlenky a názory v logickém sledu, vyjadřuje se výstižně, souvisle a kultivovaně v písemném i ústním projevu. Žák naslouchá promluvám druhých lidí, porozumí jim, vhodně na ně reaguje, účinně se zapojuje do diskuse,
Projekt „Bezpečně a zdravě do života“ rozvoj kompetencí v základním a středním vzdělávání – reg. č. CZ.1.07./1.1.00/53.0009
obhajuje svůj názor a vhodně argumentuje. Žák rozumí různým typům textů a záznamů, obrazových materiálů, běžně užívaných gest, zvuků a jiných informačních a komunikačních prostředků, přemýšlí o nich, reaguje na ně a tvořivě je využívá ke svému rozvoji a k aktivnímu zapojení se do společenského dění.
•
Kompetence sociální a personální •
Žák účinně spolupracuje ve skupině, podílí se společně s pedagogy na vytváření pravidel práce v týmu, na základě poznání nebo přijetí nové role v pracovní činnosti pozitivně ovlivňuje kvalitu společné práce. Žák přispívá k diskusi v malé skupině i k debatě celé třídy, chápe potřebu efektivně spolupracovat s druhými při řešení daného úkolu, oceňuje zkušenosti druhých lidí, respektuje různá hlediska a čerpá poučení z toho, co si druzí lidé myslí, říkají a dělají. Kompetence občanské
•
KLÍČOVÁ SLOVA Teoretická část:
Žák se rozhoduje zodpovědně podle dané situace, poskytne dle svých možností účinnou pomoc a chová se zodpovědně v krizových situacích i v situacích ohrožujících život a zdraví člověka. mikroorganizmus, potraviny, antibiotika, probiotika, prebiotika
Mnoho různých mikroorganizmů se nachází všude kolem nás a také v nás. Patří sem viry, baktérie, plísně a kvasinky či prvoci. Volným okem většinou nejsou viditelné, proto si vysloužili název mikroorganizmus a můžeme je pozorovat pod mikroskopem. Viry jsou nejmenší z těchto organizmů. Způsobují známé nemoci jako třeba neštovice, chřipku nebo AIDS, ale mají také dobrou stránku. Bez nich by například tulipány nebyli tak hezky vzorované. Bakterie jsou větší než viry a obývají celou zemi od zmrzlé Antarktidy až po vřící prameny. V našem trávicím traktu je až 1 kg baktérií, které nám pomáhají s trávením potravy a získáváním vitamínů. Také nás ale dokážou potrápit nemocemi jako salmonelóza, angína, nebo zápal plic. Bez plísní a kvasinek bychom zas neměli pochoutky jako sýr s ušlechtilou plísní, chleba, víno nebo i významné léky – antibiotika. -
Mikroorganismus (mikrob) organismus
=
jednobuněčný,
jen mikroskopicky
-
Často tvoří různé kolonie - shluky, případně i symbiotická společenstva s jinými organismy.
Řadí se mezi ně:
Projekt „Bezpečně a zdravě do života“ rozvoj kompetencí v základním a středním vzdělávání – reg. č. CZ.1.07./1.1.00/53.0009
pozorovatelný
-
prokaryota (bakterie, archebakterie)
-
plísně a kvasinky
-
některé řasy a prvoci.
Díky široké rozmanitosti metabolických procesů, rychlosti rozmnožování a schopnosti dlouho přežívat nepříznivé podmínky se mikroorganizmy vyskytují téměř všude. Studiem využívání mikroorganizmů v denní praxi se zabývá biotechnologie. Hlavní směry využití: -
v potravinářství a lihovarnictví,
-
při kompostování,
-
při výrobě bioplynu,
-
při mechanicko – biologické úpravě odpadů.
Nejčastěji se s mikroorganismy potýkáme v potravě člověka. Význam mikroorganismů tady je mnohostranný:
Mohou vyvolávat závažná onemocnění. Působí kažení potravin a mohou vést ke vzniku toxických metabolických produktů. Ušlechtilé mikrobiální kultury jsou využívány v potravinářských technologiích. Probiotické bakterie (probiotika), které jsou součástí některých potravin, ovlivňují mikroflóru tlustého střeva a tím zdravotní stav.
Kontaminace potravy patogenními mikroorganismy vede k alimentárním infekcím a toxikózám. Alimentární nákazy představují celosvětově závažný zdravotnický, ale i ekonomický problém. Jejich epidemický výskyt bezprostředně souvisí s nedodržováním hygienických zásad při: -
výrobě a manipulaci s potravinami,
-
přepravě,
-
skladování a podávání stravy především ve společném stravování,
-
a při závadách v zásobování vodou.
Podle způsobu nákazy potravin se rozlišují nákazy:
primární, kdy k výrobě potravin byla použita nemocná zvířata nebo produkty z nich;
sekundární, kdy se zárodky dostanou do potraviny při ošetření, zpracování a další manipulaci (z rukou nebo oděvu pracovníků, znečištěných nádob, obalů, stykem s hmyzem či hlodavci, trusem ptáků apod.).
Projekt „Bezpečně a zdravě do života“ rozvoj kompetencí v základním a středním vzdělávání – reg. č. CZ.1.07./1.1.00/53.0009
Nejčastější příčinou hlášených bakteriálních alimentárních onemocnění v ČR byly do roku 2006 salmonelózy a poté je předstihly kampylobakteriózy. Další alimentární nákazy: -
Shigelózy (bacilární úplavice)
-
Stafylokoková enterotoxikóza.
-
Listerióza - obzvlášť nebezpečná je pro těhotné ženy, novorozence a osoby se sníženou imunitou. Onemocnění je nejčastěji spojeno s konzumací potravin dlouho skladovaných v chladničkách, zejména měkkých sýrů, masných a rybích výrobků. V potravinách bývají bakterie listerie přítomny v malém množství, ale při nesprávném uchovávání potravin může dojít k pomnožení bakterií do dávek potřebných k vyvolání infekce.
-
Botulismus - přenos nákazy nastává požitím nasolených či konservovaných potravin (klobásy, masové, rybí i zeleninové konservy) obsahujících Cl. botulinum bez dostatečné tepelné úpravy. Projevuje se bolestmi hlavy, zvracením, zácpou, dvojitým viděním, obtížemi při mluvení a polykání až obrnou dýchacích svalů. Prevencí je dodržování všech technologických postupů při přípravě uzenin a konserv a jejich správné uskladnění. Důležité je dostatečné provaření těchto výrobků před konsumací.
-
Bacillus cereus je běžně přítomen v prostředí a k onemocnění může dojít při jeho masivním pomnožení především v potravinách z obilovin (rýže). Produkuje dva enterotoxiny, které vyvolávají odlišný obraz onemocnění: buď po 1–5 hodinách křečovité bolesti v břiše, prudké zvracení bez průjmu, nebo po 8–16 hod. křečovité bolesti břicha s profusními průjmy.
-
Virové nákazy přenášené potravinami virová hepatitida typu A, přenos adenovirů, reovirů, enterovirů, mlékem nakažených domácích zvířat je přenášen virus klíšťové encefalitidy).
-
Alimentární protozoární nákazy a parazitózy (enterobióza, teniázy, askariózy, amébiáza).
Mikroorganizmy působící kažení potravin -
Potraviny jsou vhodnou živnou půdou pro mnoho druhů mikroorganizmů, hlavně bakterií, plísní a kvasinek.
-
Ty využívají živiny v potravinách k vlastnímu růstu a množení, při čemž dochází k jejich rozkladu a tvorbě toxických metabolických produktů.
-
Tento proces vede ke změnám složení, vzhledu, narušení struktury, chuti a pachu potravin – kažení.
Projekt „Bezpečně a zdravě do života“ rozvoj kompetencí v základním a středním vzdělávání – reg. č. CZ.1.07./1.1.00/53.0009
-
Kvasinky nebo bakterie rostoucí při teplotách 25–40 °C působí výrazné změny chuti a vůně (nakyslá, hnilobná).
-
Typickou mikroflórou chlazených výrobků jsou bakterie rostoucí při teplotě 2–8 °C. Jejich počet se za 3–5 dnů při 5 °C může až ztrojnásobit, což vede ke změně chuti a vůni výrobku (atypická chuť, zatuchlá, nahnilá).
-
Lidé se od pradávna snažili zabránit kažení potravin a prodloužit jejich trvanlivost.
-
Solení, sušení a fermentace patří mezi nejstarší metody.
-
K nim přibylo koncem 18. století konzervování následované řadou dalších metod.
-
Všechny metody prodlužování trvanlivosti potravin jsou založeny na prevenci kontaminace mikroorganizmy nebo jejich zničení nebo zábraně jejich růstu.
Mikroorganismy používané při výrobě potravin -
S pomocí biochemické aktivity některých druhů kvasinek, bakterií a plísní nebo jejich kombinace se vyrábí celá řada potravin.
-
Kvasinky (droždí) se používají k výrobě chleba a kynutého pečiva.
-
Kvasinky fermentují v průběhu kynutí sacharidy za vzniku plynu (CO2) dodávajícímu produktu porézní strukturu a typickou chuť.
-
Pivovarské a vinařské kvasinky se používají při výrobě piva a vína.
-
Rovněž ocet, zelí a rychlokvašené okurky kysají s pomocí působení kvasinek.
-
Při výrobě všech fermentovaných mléčných výrobků se používají některé druhy kmenů bakterií (Lactococcus, Lactobacillus a Streptococcus), které produkují kyselinu mléčnou.
-
Do některých výrobků (zrající sýr) se přidávají i další bakterie. Do plísňových sýrů se přidávají plísňové kultury Penicillium camemberti, roqueforti.
-
Zrání některých trvanlivých salámů probíhá pod pokryvem plísní Penicillium či Scopulariopis.
-
Sójová omáčka se vyrábí pomocí plísně Aspergillus oryzae rostoucí na sójových bobech.
-
Kávová zrna jsou fermentována pomocí bakterií mléčného kvašení.
-
Kakaové boby jsou fermentovány kvasinkami a mléčnými bakteriemi.
-
Mikroorganismy jsou rovněž používány při výrobě japonského alkoholického nápoje saké a celé řady japonských, čínských, indonéských a indických pokrmů např. sójový sýr, tempeh, miso, a další.
Projekt „Bezpečně a zdravě do života“ rozvoj kompetencí v základním a středním vzdělávání – reg. č. CZ.1.07./1.1.00/53.0009
Probiotika -
V tlustém střevě se nachází kolem 400 druhů bakterií.
-
Příznivě působící bakterie: o okyselují střevní obsah, o pomáhají při trávení tuků, o blokují rozvoj patogenů a nepříznivých bakterií, o blokují přeměnu dusičnanů na dusitany o a vytvářejí některé vitaminy skupiny B a vitamin K.
-
Nepříznivě působící bakterie: o přispívají k riziku kolorektálního karcinomu a to tvorbou dusitanů a přeměnou žlučových kyselin na karcinogenní látky (desoxycholát).
Probiotika jsou bakterie, které pozitivně ovlivňují složení mikroflóry tlustého střeva a tím zdravotního stavu – mají probiotické vlastnosti. Patří do skupiny bakterií mléčného kvašení (některé kmeny Lactobacillus, Bifidobacterium a Enterococcus). Probiotika zlepšují složení střevní mikroflóry a tím: mohou pozitivně ovlivňovat imunitu (prevence nebo lehčí průběh průjmů, infekcí močových cest), snižovat riziko karcinomu tlustého střeva (snížením počtu škodlivých mikrobů produkujících toxické látky), snižovat vstřebávání cholesterolu a tím jeho hladinu v krvi, zvýšenou produkcí kyselin snižovat pH ve střevech a tím zlepšovat absorpci minerálů, především vápníku a hořčíku. Kolonizace střeva probiotickými mikroorganizmy je pouze přechodná – v průběhu dnů až týdnů po podání probiotika jejich počet postupně klesá.
Prebiotika jsou látky netrávené v tenkém střevě, které se dostávají do tlustého střeva, kde slouží jako živina pouze pro žádoucí druhy bakterií (probiotika) a tím podporují jejich růst. Prebiotika se vyskytují jako přirozená složka některých potravin: -
V mateřském mléce jsou oligosacharidy třetí po laktóze a tucích kvantitativně největší složkou.
-
Mezi nejčastěji průmyslově používaná prebiotika patří oligosacharidy nebo některé polysacharidy (například inulin), které stimulují růst bakterií Bifidobacterium nebo Lactobacillus.
Projekt „Bezpečně a zdravě do života“ rozvoj kompetencí v základním a středním vzdělávání – reg. č. CZ.1.07./1.1.00/53.0009
Čištění pitných i odpadních vod Schopnost mikroorganismů čistit vodu procesem biotransformace (schopnost rozkládat organickou hmotu na menší molekuly, jako je CO2, voda, dusík nebo fosfor) se využívá např. i při ropných katastrofách.
Zdroje: 1. e-Bug – manuál pro 1 a 2. stupeň základních škol, ISBN978-80-254-6210-2 Autor výukového manuálu: Dr. Donna M. Lecky, BSc; Public Health England´s (PHE) Primary Care Unit, Anglie Národní koordinátorka pro Českou republiku, autorská práva pro Českou republiku: Mgr. Tereza Kopřivová-Herotová, Ph.D. ; tereza.
[email protected] Univerzita Karlova v Praze, 3. lékařská fakulta, Ústav zdraví dětí a mládeže
Vypracoval Státní zdravotní ústav ( verze 2015) vrámci projektu Bezpečně a zdravě do života rozvoj kompetencí v základním a středním vzdělávání – reg. č. CZ.1.07./1.1.00/53.0009
Projekt „Bezpečně a zdravě do života“ rozvoj kompetencí v základním a středním vzdělávání – reg. č. CZ.1.07./1.1.00/53.0009