Dove workshop voor zelfrespect voor meisjes van 11-14 jaar Aantekeningen (lesplan) voor de spreker voor begeleiding van de PowerPoint presentatie (duur 90 minuten) N.B. De taal die je gebruikt moet precies worden afgestemd op de leeftijd / behoeften van je leerlingen Onderwerp
Tekst om uit te spreken
Welkom & opdrachten
Deel de activiteitenbladen voor de oefeningen 1.1, 2 en 3.4 uit.
(1 minuut)
Hallo jongens en meisjes. Vandaag zijn we hier om deel te nemen aan deze workshop over zelfvertrouwen en zelfbeeld.
Materiaal
Presentatie posters
Presentatie
Deze workshop is gemaakt met hulp van het Dove Self Esteem fonds.
Doelen
Waar gaat deze workshop over?
(6 minuten)
- Hij is ontworpen om jullie te helpen vaardigheden te versterken of te ontwikkelen voor een goed zelfvertrouwen en een gezond zelfbeeld.
Presentatie
- Waarom denken jullie dat hier een workshop over gemaakt is? Waarom vind ik dit belangrijk? Je zou hier een relevant verhaal uit je eigen jeugd kunnen vertellen.
Kijk eens naar deze feiten (zie de slides met de feiten).
Page 1 of 9
Wat we gaan doen (1 minuut)
Deze workshop heeft 3 onderdelen:
Presentatie
1. Begrijpen wat ‘zelfvertrouwen’ en ‘zelfbeeld’ betekenen 2. Begrijpen waardoor ze worden beïnvloed 3. Het verbeteren van onze vaardigheden om meer zelfvertrouwen en een beter zelfbeeld te krijgen.
Wat is…? (3 minuten)
Wat weten jullie al over: ‘zelfvertrouwen’ en ‘zelfbeeld'? Wat zouden jullie willen leren? Wat zijn jullie verwachtingen?
Presentatie
Page 2 of 9
Steek je hand op als je denkt dat we geboren worden met een bepaalde hoeveelheid zelfvertrouwen.....
Steek je hand op als je denkt dat zelfvertrouwen aangeleerd kan worden…
… goed nieuws: dat klopt. Zelfvertrouwen is iets dat je in je jeugd ontwikkelt. Het goede nieuws is dat we allemaal de basis al in huis hebben en we kunnen leren hoe we het kunnen versterken.
Hoe gaan we te werk? (2 minuten)
Slide met antwoord (kan ook eventueel worden weggelaten)
Wat maakt aan het eind dat we zeggen: Deze workshop was leuk en geslaagd? Wat is daar voor nodig? Wat helpt? Voorbeelden: • We laten elkaar uitspreken • We luisteren naar elkaar • We hebben respect voor de meningen, opvattingen en gevoelens van anderen. • We doen actief mee • “Domme” vragen bestaan niet, stel gerust vragen over wat je wilt weten of gebruik de anonieme vragendoos Hier krijgen de kinderen de gelegenheid om hun eigen regels op te stellen. Dit kan ter plekke in de ppt worden getypt of op een groot wit vel worden opgeschreven.
Introductie annonieme vragendoos
Benadruk dat er geen domme vragen zijn. Als je vragen hebt die je niet durft te stellen, kun je hem in de anonieme vragendoos stoppen.
Anonieme vragendoos
Page 3 of 9
Activiteit 1.1
Deel het werkboek “persoonlijk paspoort uit”.
Ontdek jezelf
Kinderen gaan in tweetallen zichzelf ontdekken door het doen van proefjes.
(8 minuten) Conclusie: iedereen is anders en dus uniek. Dat heeft veel positieve kanten. Welke allemaal?
Activiteit 1.2 Ondersteuning van zelfvertrouwen
(8 minuten)
Deze activiteit 'Ondersteuning van zelfvertrouwen' heeft als doel beter te begrijpen waardoor ons zelfvertrouwen wordt opgebouwd. Als we weten welke dingen ervoor zorgen dat we blij zijn met wie we zijn, dan kunnen we onszelf op de been houden als we tegenslagen ondervinden of meemaken.
Werkboek persoonlijk paspoort, handspiegels, meetlinten, linealen, stopwatches, meetlat, weegschaal
Activiteitenblad 1.2
Lees de opdrachten op Activiteitenblad 1.1 voor.
Vraag daarna wat de deelnemers van deze activiteit vonden. Zijn ze ook bereid iets zeggen over de dingen die ervoor zorgen dat ze blij zijn met hun lichaam & dingen die hun zelfvertrouwen opbouwen? Vraag door met behulp van de ‘Wist je dat?’ poster. Vilna legt hier kort uit hoe activiteiten die je zelfvertrouwen geven, een neuronenteam in je brein stimuleren, die er vervolgens weer voor zorgt dat je er goed in wordt, naarmate je het team sterker maakt.
Het breinmodel
Stap over naar de volgende activiteit: leerlingen zeggen soms dat ze het leuk vinden om afbeeldingen van beroemdheden te bekijken en dat ze ervan dromen dat ze daar meer op lijken. Onderzoek heeft uitgewezen dat mediabeelden invloed kunnen hebben op de manier waarop wij tegen onszelf aankijken. Laten we dit eens nader onderzoeken.
Page 4 of 9
Activiteit 2.1 Hoe zou jij je voelen?
Onderzoek heeft uitgewezen dat mediabeelden invloed kunnen hebben op de manier waarop wij tegen onszelf aankijken. Deze activiteit helpt ons dat te onderzoeken.
(10 minuten)
Lees de opdracht op activiteitenblad 2 voor.
Activiteitenblad 2
Welke woorden komen in je op, wanneer je naar de beelden kijkt? Mogelijke antwoorden kunnen zijn, neutraal, serieus, slim, zorgzaam, mooi, knap, sterk, (on)natuurlijk, raar, stereotype. Terwijl de deelnemers in tweetallen bezig zijn, loop je rond en kijkt uit naar interessante woorden. Vraag aan sommigen of zij hun keuze willen vertellen aan de rest van de klas. Vraag daarna welke woorden het meest gebruikt werden. Wijs op tegenstellingen tussen (bv.) ‘stereotype’ en ‘natuurlijk’. Benadruk dat elke jongen of meisje uniek is en dat dat juist heel goed is. Verschillende ideeën over schoonheid maken het leven interessant. Bedenk eens hoe saai het zou zijn als we allemaal precies aan hetzelfde ‘schoonheidsideaal’ zouden voldoen. Vraag door: Als je de persoon uit jouw afbeelding zou ontmoeten terwijl ze ontspannen thuis zouden zitten, denk je dat je ze dan zou herkennen? Wat zou er anders kunnen zijn? Vraag door: Gebruik de ‘Angelina Jolie’ poster. Als iemand niet tevreden is over zijn of haar uiterlijk, dan kan die persoon kwetsbaar zijn en worden uitgebuit. Wat voor bedrijven kunnen geld verdienen aan ons door ons te laten denken dat ons lichaam niet helemaal volmaakt is?
Slide met antwoord (kan ook eventueel worden weggelaten)
Voorbeeld van goede antwoorden zijn fitness centra, dieetsector, bedrijven voor make-up huidverzorging en parfum, plastische chirurgie. Vraag door: Het is niet moeilijk om door plastische chirurgie te worden verleid. Welke problemen kan het echt oplossen denk je?
Page 5 of 9
Mediabeelden onderzoeken
Wie bepaalt wie er mooi is? Laten we eens kijken welke rol de media kan spelen.
(15 minuten)
Laat een paar gewijzigde afbeeldingen van Keira Knightley zien (posters voor dezelfde film die in Engeland en Amerika gepromoot is), Jessica Alba, Britney Spears, Andy Roddick en Faith Hill. Welke lichamelijke verschillen zie je in deze foto's? Welke stereotypen hebben deze veranderingen aangestuurd? (Het kan zijn dat je even moet bespreken wat ‘stereotypen’ betekent.) Wat vind je ervan dat mediabedrijven dit doen?
Nu zal de top modefotograaf Rankin laten zien wat er achter de schermen gebeurt. Laat mpeg zien (5 minuten). Wat vond je het meest verrassend? We zagen hoe het gezicht van een vroeger topmodel (Jodie Kidd) smaller werd gemaakt. Wat vind je daarvan? Heb je een idee wat modellen & sterren ervan vinden dat ze worden gemanipuleerd? Geef aan dat 'mooi zijn' ook leuk kan zijn, zo lang je doet wat jijzelf wilt en niet wat je denkt dat anderen willen dat je doet. (Als je ‘doet wat jij wilt’, moet je er wel voor zorgen dat je je leraren/ouders! respecteert) Page 6 of 9
Activiteit 3.1 De kracht van woorden (8 minuten)
Soms kan het zijn dat we, omringd door al die ‘ideale’ plaatjes, ons niet erg tevreden voelen over onszelf. Dus, hoe kunnen we onze vaardigheden om meer zelfvetrouwen te krijgen, vergroten? We kunnen beginnen met te beseffen hoe wij ons voelen over wat anderen tegen ons zeggen. Woorden hebben kracht. Ze kunnen worden gebruikt om oorlogen te stoppen of te beginnen; begrip of juist een barrière op te bouwen. Laten we de kracht van woorden eens onderzoeken. Willen jullie deze 3 vragen beantwoorden voor elke zin die ik nu ga geven: 1) Hoe voel je je als dat wordt gezegd? 2) Wat wilde hij/zij eigenlijk daarmee zeggen? 3) Hoe zou dat op een meer respectvolle wijze kunnen worden gezegd? Wat zou jij zeggen tegen iemand die jou heeft beledigd zonder dat dat de bedoeling was? Bespreek verschillende manieren waarop je kunt reageren bv. - Vraag wat ze eigenlijk wilden zeggen - Onderscheid jouw gevoelens en oordelen van de informatie die je wilt geven - Houd je opmerkingen respectvol - Haal diep adem, denk na en zeg pas dan wat
Ook hier kun je terug verwijzen naar het effect van neuronenteams op de brein. Wat zeg je tegen jezelf en welk gevoel geeft dat? Wat gebeurt er dan in je lichaam?
Het breinmodel
Je kan ook de fysieke kant belichten met de volgende oefening: Ga staan in een slappe houding en denk aan iets wat je niet leuk vindt. Nu geeft de ander je een klein duwtje. Je valt makkelijk om. Maak je daarna sterk; borst vooruit, vuisten gebalt en denk weer aan hetzelfde. Lukt het dan ook nog om je slecht te voelen? NEE. En als je buurvrouw je een duwtje geeft, val je dan om? OOK NIET. Dus taal heeft effect op ons lichaam en hoe we ons voelen en andersom! We kunnen dat zelf veranderen als we dat willen. Page 7 of 9
Activiteit 3.2 Sweatshirtoefening (10 minuten)
Nu gaan we kijken hoe we anderen en onszelf kunnen helpen hun zelfvertrouwen te vergroten. Het lijkt veel gemakkelijker om dingen te benoemen die we verkeerd vinden aan onszelf en anderen, in plaats van dingen te noemen die we wel leuk vinden. Ben je het daarmee eens?
Een wit A4 papier, pen en paperclip per deelnemer
Wanneer hebben we voor het laatst tegen mensen die belangrijk voor ons zijn, gezegd hoeveel ze voor ons betekenen? (Er wordt wel gezegd dat Zuid-Amerikanen dat vaker doen dan Noord-Europeanen.) We houden er allemaal van om een compliment te krijgen. En we zijn allemaal in staat om dat te geven. Met wat oefening kunnen we daar beter in worden. Iedereen schrijft op de ene kant op wat zij zelf leuk, goed en mooi aan zichzelf vinden of wat ze graag zouden willen uitstralen enz. Gebruik steekwoorden. Bevestig nu het papier op de rug van de schrijver, met de onbeschreven kant naar buiten. Laat iedereen vervolgens door elkaar lopen en op de rug van een ander een compliment schrijven (bij min. 3 personen iets schrijven). Nu leest iedereen zijn blaadje voor en vertelt wat het met haar doet en bedankt de anderen.
Nabespreking: Hoe was het om die complimenten te krijgen? Wat het gemakkelijk? Was het moeilijk?
Activiteit 3.3 Suny day notes (10 minuten)
Iedereen krijgt nu een envelop en schrijft haar naam erop. De enveloppen komen in het midden van de kring te liggen. Iedereen krijgt ook minimaal 5 kaartjes en schrijft in steekwoorden iets aardigs, leuks, liefs enz. op over een andere deelnemer en stopt dit kaartje in de envelop voor wie het kaartje bedoeld is.
Het is ook mogelijk om deze oefening wat eerder te doen, zodat de kinderen wat meer de tijd hebben om wat aardigs voor de ander op te schrijven. De rest van de workshop kunnen de enveloppen dan nog tussendoor worden bijgevuld.
Gekleurd A6 papier, A6 enveloppen en pennen Eventueel leuke ansichtkaarten met aanmoedigende teksten zoals “Jij bent een winnaar”, die al in de enveloppen gedaan kunnen worden. Page 8 of 9
Activiteit 3.4 Beloftekaart (7 minuten)
Deze laatste activiteit is om je te herinneren om je zelfvertrouwen en zelfbeeld op te blijven bouwen door middel van een belofte.
Activiteitenblad 3.4
Schrijf een belofte aan jezelf op. Niemand anders hoeft te zien wat je hebt geschreven. Probeer om je belofte zo gedetailleerd mogelijk te maken, bv.: - ‘Ik zal een realiteitscheck doen als ik een tijdschrift aan het lezen ben’ - ‘Ik zal in de spiegel oogcontact maken met mezelf en mezelf een compliment geven’. - ‘Ik zal anderen niet meer dun of dik noemen’ - ‘Ik zal met opgeheven hoofd het schoolplein oplopen’ - ‘Ik zal eerst nadenken voor ik opmerkingen maak over hoe iemand anders eruit ziet’ Hoe ga je je aan je belofte houden? Misschien kun je hem aan een vriend(in) vertellen en dan elke week beoordelen hoe het is gegaan. Vraag of er ook iemand is die wil vertellen welke belofte ze hebben gedaan (waarbij je erkent dat je net hebt gezegd dat die vertrouwelijk waren!).
Samenvatting (1 minuut)
7 tips Vilna Nou dit was het dan. Ik hoop dat jullie er iets aan hebben gehad en dat jullie gaan toepassen wat jullie hebben geleerd. Bedankt allemaal! En vergeet niet, als iemand over iets bepaalds of iets persoonlijks wilt praten, ga dan na afloop naar je leraar toe.
TOTAAL 90 minuten
Page 9 of 9