Les 3
Doelgroep: Doelgroep: Jongeren Jongeren
Dit is pesten
Een pakket van 10 workshops i.v.m. het ontwikkelen van de sociale en emotionele vaardigheden voor jongeren van 11-14 jaar, in de strijd tegen pesten op school.
Les 3
Doelgroep: Jongeren
Vraag Weet ik hoe ik pesten kan herkennen en weet ik dat verschillende mensen daarbij een verschillende rol spelen?
Inleiding
2
Les 3
Doelgroep: Jongeren
Leerdoelen Begrijpen wat pesten is, waarom het gebeurt en de rollen die verschillende mensen in pestsituaties spelen
Inleiding
3
Les 3
Doelgroep: Jongeren
Heb je een “Stemmings”-app gebruikt? Wat vond je ervan? ➜ Heeft onze stemming een invloed op de manier waarop we met de mensen om ons heen omgaan? ➜ Brengt je stemming je in negatieve situaties terecht? ➜ Is er een verband met pesten? Pictogram
Naam MoodMeter (tegen betaling) MoodLytics Activity and Mood Diary by Ginsberg Door de Schotse Regering Mood o Scope T2 Mood Tracker
Inleiding
4
Les 3
Groepsactiviteit
Wees bereid om je werk met de rest van de klas te delen
Activiteit 1
5
Doelgroep: Jongeren
Verkennen wat we precies bedoelen met pesten
Les 3 Hoe zien pesters eruit en wat doen ze precies?
Voorbeelden van pestgedrag.
Pesten Wat doen de getuigen? Degenen die het zien?
Waarom gebeurt het?
Activiteit 1
6
Doelgroep: Jongeren
Les 3
Doelgroep: Jongeren
Dus... wat is de definitie van pesten? Laten we hierover enkele ideeën bijeenbrengen
Activiteit 2
7
Les 3
Doelgroep: Jongeren
Welke rollen spelen mensen? Spelers
Gedrag
Activiteit 3
8
Les 3
Doelgroep: Jongeren
Scenario JENNY Jenny loopt met haar dienblad door de cafetaria en is op zoek naar een plaatsje om te zitten. De ‘populaire groep’ zegt dat ze niet bij hen mag komen zitten. Een van hen, Monica, laat Jenny struikelen waardoor haar lunch op de grond belandt. Luid lachend zegt Monica “dikke koe, kun je nog niet eens recht blijven staan?” In het populaire groepje neemt Julian een foto met z’n telefoon. De hele groep lacht Jenny uit. Ben, een jongen uit Jenny’s studiegroep, helpt haar weer overeind en gaat met haar naar buiten. Activiteit 4
9
Les 3
Doelgroep: Jongeren
Scenario SAMANTHA Samantha heeft een discussie met haar vriendinnen. Een van die vriendinnen, Anne, maakt op een sociale netwerksite een groep “Wat vind jij van Samantha?” aan. Ze plaatsen vernederende foto’s van haar en nodigen hun honderden “vrienden” uit om lid te worden van de groep en commentaren te geven bij de foto’s. Op het prikbord van de groep worden gemene en wrede commentaren geplaatst. In één bericht staat dat enkele meisjes van plan waren om Samantha in elkaar te slaan. Op school krijgt ze een bericht met als tekst: “Kijk eens wat iedereen van jou vindt!” Activiteit 4
10
Les 3
Doelgroep: Jongeren
Scenario DAVID David staat in de rij voor de lunch. Twee van z’n vrienden, Seth en Trevor, lopen op hem toe en beginnen opmerkingen te maken over zijn kledij, beginnen te schelden en zeggen dat zijn broek voor homo’s is. Twee medewerkers uit de cafetaria, Anna en Carol, horen wat Seth en Trevor over David zeggen.
Activiteit 4
11
Les 3
Doelgroep: Jongeren
Scenario ROY Roy is groter en zwaarder dan zijn klasgenoten. Wanneer hij op een dag van de bus stapt, struikelt hij bij het laatste trapje en valt op de grond. Justin ziet Roy vallen en roept: “Kijk hier, een gestrande walvis!”. Roy wordt rood als een boei, komt overeind en loopt zonder omkijken de school binnen.
Activiteit 4
12
Les 3
Doelgroep: Jongeren
Scenario JANET Kate en Maria lopen samen door de hall. Maria merkt Janet op, een meisje dat ze regelmatig pest. Ze duwt Janet tegen de kluisjes. Kate lacht en kijkt gewoon toe tot Maria er genoeg van heeft. Dan gaan de twee vriendinnen naar de les terwijl ze Janet helemaal ontdaan achterlaten.
Activiteit 4
13
Les 3
Doelgroep: Jongeren
Scenario PAUL Paul en Ben zijn vrienden. Ben vraagt Paul: “Hou jij van chocolade- en vanillewafels?” Paul antwoordt: “Ja, waarom?” Ben antwoordt: “Omdat je er een bent. Half chocolade en half vanille.” Alle anderen lachen. Paul antwoordt: “Dat is niet waar. Dat ben ik helemaal niet!” en loopt weg.
Activiteit 4
14
Les 3
Doelgroep: Jongeren
De volgende keer... Kunnen we de emoties van de verschillende mensen in pestsituaties begrijpen?
Volgende les – Emoties herkennen in sociale situaties
Besluit © Tom Wang / Dreamstime: cover, © Twin Design / Shutterstock: 3, © Shutterstock: 5, © Syda Productions © Godfer © Ian Allenden / Dreamstime: 6, © Getty Images / Digital Vision: 6, © Dreamstime: all other used illustrations
15